Bestuur Ajax stapt op er valkfMe grc BUITENLANDS -CTBAL Feyenoord werkt achterstand weg IZfc® PSVkan Hiddink niet bekoren Twente wijst Sparta terug 'Vredige' confrontatie Bauer en Criquielion nuuri saar 'N AUTO IDAG 26 SEPTEMBER 1988 SPORT PAGINA 21 ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord verloochent zijn aard nog steeds niet. De aankoop van bijna een elf tal nieuwe spelers ten spijt. Tegen Fortuna moest de Rotterdamse ploeg het weer hebben van werk lust. Op basis daarvan werd na rust een achterstand van 0-2 omgezet in een overwinning, 4-2. Het legioen genoot en nam de schoonheidsfou- ten voor lief. De noeste arbeid werd in Rotterdam-Zuid nog altijd zeer gewaardeerd. Sinds het vertrek van topschut ter Mitchell naar de Olympische Spelen maakte Feyenoord in twee (thuis)wedstrijden negen doelpun ten. Tegen MVV waren vorige week vijf voltreffers nauwelijks verrassend. Tegen de counterspe cialisten van Fortuna lag dat an ders. Na doelpunten van Clayton in de 35e en 51e minuut leek de thuis club kansloos. Vooral omdat Feye noord tot dat moment slechts uit blonk in het missen van kansen. Daarin kwam pas verandering toen trainer Jacobs besloot over te stap pen van twee naar drie (Hofman, Tebbenhof. Smolarek) spitsen. Met de extra aanvaller gaf Feye noord de wedstrijd een wending die niet meer was verwacht. De wending kwam niet zozeer door het bezethouden van de vleugels, waardoor de opkomende midden velders Van Geel en Brands in het centrum van aanval meer ruimte kregen, maar vooral door het in schuiven van libero Metgod. De verdediger maakte het eerste doel punt en bereidde er vervolgens twee (Van Geel en Brands) voor. Een vloeiende aanval van Lokhoff EINDHOVEN (ANP) - De ma nier waarop de overwinningen van PSV de laatste weken tot stand komen, moet trainer Guus Hiddink met zorgen ver vullen. Voor de derde keer op rij zegevierde PSV met 3-1 (1-0), het felle verzet van Veendam ten spijt. Hiddink verweet PSV zaterdagavond echter gebrek aan scherpte. Hiddink, in binnen- en bui tenland nog' steeds speurend naar een extra aanvaller, be aamde dat - net als Veendam in het afgelopen weekeinde - ook de Europese tegenstanders straks op het internationale po dium tegen de bekerhouder in Eindhoven voor zullen kiezen zich voor het eigen doel in te graven. "En dan zal het elftal toch zo ver moeten zijn daar in het veld oplossingen voor te be denken". Die oplossingen heb ben de Eindhovenaren nog niet. PSV startte in de basis met Valckx achterin (voor Koot) en met Lerby voor het eerst sinds weken weer op het midden veld. De prestatie van de Deen kwalificeerde Hiddink na af loop als "zuinig en goed", zodat de gepasseerde Kruzèn het voorlopig wel kan vergeten. Door de positie van Valckx ach terin kon Koeman zich tegen Veendam nog meer dan ge woonlijk met de aanval be moeien. Voor PSV was dat maar gelukkig ook want, net als tegen MVV afgelopen woens dag, was Koeman het die na langdurig gesukkel het ijs brak. Dit keer haalde vijf minuten voor de rust bij een vrije trap zo verwoestend hard uit dat doel man Sterken van Veendam de bal slechts half kon keren. Kieft, door zijn tegenstander Wiebing alleen onreglementair te stuiten, reageerdp attent met het hoofd: 1-0. Bij PSV was Van Aerle intussen vervangen door Koot. Van Aerle viel na 23 mi nuten uit met een zwelling op het scheenbeen, waarvan direct na afloop foto's werden ge maakt. In de tweede helft begon PSV goed. Binnen vijf minuten schoot Kieft maar net naast en haalde Steenge een inzet van Koot van de lijn. Opnieuw Koeman moest er echter aan te pas komen om de bal over de lijn te krijgen. Weer vanuit stil stand plaatste hij de bal uit een vrije trap in het doel. Zowel de Veendam-muur als doelman Sterken ging niet vrijuit. Het zelfde gold 20 minuten voor tijd voor PSV-doelman Van Breu- kelen bij een vrije trap van Van Buuren, laag onder in de hoek. Het gladde veld mocht weer geen excuus zijn van het op de afstand, ruim 30 meter, gevuur de schot. Na de tegentreffer zonk PSV in een diep moeras. Opnieuw Koeman sleurde trok zijn ploeg er weer uit met een splijtende pass, waaruit Vanen burg 3-1 noteerde. Scheids rechter Hobé gaf vier gele kaar ten, waarvan drie aan Veen- dammers. De kaart voor PS- V'er Valckx betekende voor hem de derde dit seizoen. schenk van Van Riel, die boven dien in de slotminuten Willem 2 van de winnende treffer afhield. De Tilburgers hadden in de 16e mi nuut de leiding genomen. Voordat Van Straalen de bal voor de eerste keer zou beroeren, werd hij door Linger in het strafschopgebied ge torpedeerd. De strafschop werd door Van Straalen zelf in de ope ningstreffer omgezet (0-1). Ruim een kwartier later stond ar biter Van Riel aan de basis van de gelijkmaker. Matthaei maakte een dubieuze overtreding, maar kreeg tot zijn en Willem 2's verbazing de vrije trap mee. Daaruit ontstond de hoekschop, waaruit Atteveld kop pend Haarlem langszij bracht. Met Echteld op plaats van Doesburg zette Haarlem zowaar na de rust een offensiefie in. Willem 2 verdedigde zich kramp achtig. Door het vertrek van Staf- leu en Werdekker is de organisatie achterin verdwenen en Holverda profiteerde in de 66e minuut van een misverstand tussen Van Buuren en doelman Brugel (2-1). Libero Van Buuren wisselde daar na van positie. Van libero werd hij aanvallende middenvelder en Wil lem 2 werd op slag gevaarlijker. Van der Ark bracht Van Buuren een kwartier voor het einde vrij voor Metgod (2-2). De Friese spits leek vijf minuten voor het einde de aangever te den van de winnende treffer. Hij kopte op vlekkeloze wijze een bal door naar Van Buuren, die als een vrij vogeltje voor Metgod opdook. Voordat de Brabantse aanwinst de 2000 toeschouwers en 22 spelers doeltreffend kon uithalen, floot een overtreding van Van der Ark Van Riel af. Hij had als enige van geconstateerd. ENSCHEDE (ANP) - FC Twente blijft voorlopig de eerste achtervol ger van PSV. Tegen het gekort wiekte Sparta, dat met vijf inval lers moest aantreden in Enschede, was het een kwestie van wachten op het eerste doelpunt. Toen der tien minuten na rust Keur met een fraaie treffer de score opende, stond ook de winnaar vast. Het werd uiteindelijk nog 2-0 door Huistra in een duel waarin arbiter Van Swieten voor het eerst dit sei zoen de kaarten op zak hield. Spar ta kwam met slechts één doel naar het Diekman Stadion: proberen de stand dubbel blank te houden. Aanvallend had het zelf niets te bieden, en omdat Twente in de eer ste helft wanhopig probeerde uit een overwicht kansen te creéren, vielen de bijna vijfduizend toe schouwers vóór rust bijna in slaap. Twente leefde pas halverwege de eerste episode wat op, maar doel man Bos, stand-in voor de ge schorste De Goey, hoefde nauwe lijks op te treden. Dat werd na de hervatting anders omdat Twente toen het tempo opschroefde. De openingstreffer kwam desondanks min of meer uit de lucht vallen. Keur draaide handig weg van zijn bewaker Spork en joeg de bal ver volgens van achttien meter met een streep naar de kruising: 1-0. Acht minuten vóór tijd was de strijd definitief gestreden toen de tegen zijn oude club zeer actieve Schmidt de bal doorstuurde naar Huistra. Diens subtiele boogballe- tje over de vallende Bos heen bete kende 2-0. Haarlem - Willem 2 had schrifte lijk afgedaan kunnen worden. De intentie om niet te verliezen stond bij beide elftallen voorop. Voor de verwezenlijking van die doelstel ling moest arbiter Van Riel echter de thuisclub te hulp schieten (2-2). De gelijkmaker van Haarlem in de 33e minuut was een relatiege- AMSTERDAM (ANP) - Het bestuur van de AFC Ajax heeft gisteravond met on middellijke ingang haar functies ter beschikking ge steld. In een verklaring van directeur algemene zaken Arie van Eijden maakt het bestuur bekend dat het tot die stap is gekomen omdat het niet meer kan instaan voor de veiligheid van zich zelf en familie-leden, voor de veiligheid van de direc teur algemene zaken en zijn gezin en voor die veiligheid van de spelers en techni sche staf. Ook kan het bestuur, aldus de ver klaring, niet meer instaan voor het goede verloop van zowel de com petitie-wedstrijden als van de duels die Ajax speelt voor de Euro pa Cup. Het bestuur van AFC Ajax bestaat uit Harmsen (voorzitter), Kraan (vice-voorzitter), Bakker (penningmeester), Neefjes (secre taris) en Been (amateur voetbal). De slechte resultaten van het eer ste team van Ajax waren dit sei zoen al snel aanleiding voor sup porters maatregelen te eisen. Die 'verzoeken' gingen meestal ge paard met het nodige verbale ge weld, fysiek ingrijpen bleek een kwestie van tijd. Tijdens het duel tegen Roda JC, dat na een 2-0 voor sprong voor de Amsterdammers nog maar net op 3-3 kon worden ge houden, maakte een groep aanhan gers, voornamelijk afkomstig van de F-side, aanstalten verhaal te gaan halen bij het bestuur voor de slechte prestaties. Ingrijpen van de politie, en de hoge hekken rond de ere-tribune, voorkwamen toen er ger. De bedreigingen namen echter toen al ernstige vormen aan. Het ontslag van Kurt Linder, dinsdag, was voor de fans slechts een eerste aanzet tot een verbete ring. De kansloze nederlagen tegen PEC Zwolle (1-4) en RKC (1-3) zorg den voor nog meer olie op het vuur. De bedreigingen aan vooral het be stuur, dat wordt verweten publieks lieveling Johan Cruijff te hebben weggewerkt, werden steeds groter in aantal en harder. Ton Harmsen kon zich de laatste week bij Ajax al leen nog maar vertonen met twee bewakers aan zijn zijde. De voorzit ter, door de F-side gezien als de ver antwoordelijke voor de afgang van 'hun' club, liet het duel in Zwolle aan zich voorbijgaan. Na het verlies tegen PEC werden de spelers bij terugkomst in Am- Terwijl RKC juicht, zien Peter Larsson (li) en Aron Winter de bui alweer hangen. Het spandoek op de achter grond (Harmsen rot op) spreekt boekdelen. Gisteravond voegde het Ajax-bestuur de raadvan de supporters op. sterdam vergast op een ere-haag van aanhangers die echter slechts de hoofden van de voetballers eis- den. Directeur algemene zaken Van Eijden slaagden er toen nog in met een gesprek de gemoederen enigszins rustig te krijgen, hij voor zag echter toen al levengrote pro blemen als er niet snel resultaten door het team zouden worden gele verd. Na 1-3 nederlaag tegen RKC was niet wat hij op het oog had. Malaise De wedstrijd in Waalwijk accen tueerde de malaise bij Ajax na drukkelijk. De radeloze Amster dammers kregen tegen de stug ver dedigende Waalwijkers aanvallend geen been aan de grond. Met ra zendsnelle uitbraken brak RKC het gammele Ajax-bastion tot op de grond toe af. Cees Schapendonk en Andre Hoekstra forceerden de beslissing. De tegentreffer van in valler Ronald de Boer was niet meer dan een troostprijs. Ajax was een gewaarschuwde ploeg. Vorig seizoen werden de Amsterdammers in de kwartfina les van de strijd om de KNVB-be- ker door de Waalwijkse counter specialisten uitgeschakeld. Deson danks stuurde Spitz Kohn zijn elf tal in het open mes. Hij werd de enige trainer in het betaalde voet bal, die nog geen punt heeft ver overd. In de twee wedstrijden on der zijn interim-bewind liep zijn gerenommeerde club al zeven te gentreffers op. Wel had de Luxem burger een wijziging in de basis ge bracht. Hij liet Arnold Muhren op de bank ten faveure van de jonge Richard Witschge. Ook Jan Wou ters kwam niet in actie. Hij zat op de tribune, door een schorsing. Met veel mankracht versperde RKC Ajax de doorgang naar het door Birger Jensen bewaakte Waalwijkse doel. En met rappe counters werd de Ajax-defensie vaak in verlegenheid gebracht. De Waalwijkse zege was een konse- kwent gevolg van aanval-uitval, want Ajax schiep zich tegen de niet zachtzinnige Waalwijkse verdedi gers nauwelijks kansen. De thuis club kreeg er daarentegen een handvol. Vreemd genoeg gaat RK- C's strijdwijze alleen in thuiswed strijden op. Buitenshuis weten de Waalwij kers zich vaak geen raad met de te genstander. In eigen omgeving ver speelde het in vier duels pas een punt (tegen Feyenoord) en scoorde het maar liefst dertien keer. De laatste thuisnederlaag van RKC in een normale competitiewedstrijd dateert al van 16 mei 1987, toen MW met 4-2 in Waalwijk won. Ajax kon dat record ook niet bre ken. Net zozeer als het geen ant woord had op de wisselwerking tussen de gevaarlijkste RKC'ers Schapendonk, Hoekstra en Van de Wiel. Dat trio was verantwoorde lijk voor de afgang van Ajax met drie gave treffers. Schapendonk scoorde de eerste na een pass van Hoekstra. De laatste voerde zelf zijn seizoenscore op tot zeven na twee gave assists van Ad van de Wiel, de andere Waalwijkse goal- getter. Ajax kon daar bar weinig te genover stellen. Alleen de voor Jonk ingevallen Ronald de Boer betrapte de keeper van RKC, Bir ger Jensen, op een fout. Hij pas seerde de te laat uitvallende Deen een kwartier voor tijd. Meer kon Ajax echter niet terugdoen BELGIË BRUSSEL (ANP) - KV Meche- len heeft gisteren de eerste slag om de bovenste plaats in de Bel gische competitie gewonnen. De Nederlands/Belgische formatie versloeg in Brugge landskam pioen Club door een treffer van Erwin Koeman met 1-0. An- derlecht staat sinds de tiende speeldag een punt achter Meche- len. Tegen middenmoter St. Truiden kwam de Brusselse for matie niet verder dan 1-1. Aan de staart van de ranglijst zorgde Ra cing Mechelen voor een surprise. De aankondiging dat Ben Wijn stekers van volgende week de gelederen komt versterken, bleek de doping die de basiself nodig had. Racing Genk ging met 4-0 ten onder. Een beter KV Mechelen kreeg met de triomf van een treffer ver schil maar een magere beloning. De gasten verzorgden het spel beter en kregen ook kansen het overwicht in doelpunten om te zetten. Paal en lat stonden een voorsprong in de beginfase in de weg. Halverwege de eerste helft had Mechelen wel succes. Bos man, die zich steeds beter in Bel- gié begint thuis te vinden, zette voor waarna Erwin Koeman doelman Vandewalle' kansloos liet. Club kreeg daarna via de Deen Brylle nog een paar moge lijkheden, waarbij hij een keer de paal teisterde. De Boer en Dewil- de vonden ook het hout op hun weg naar succes. Anderlecht slaagde er tegen St. Truiden niet in het overwicht in doelpunten om te zetten. De Brusselse formatie kwam eigen lijk niet eens tot scoren. In de veertiende minuut passeerde Sleurs zijn eigen doelman. De 15.000 kregen nog een treffer van St. Truiden te zien. Routinier Cnops zorgde in de 32e minuut voor de eindstand. FC Antwerp profiteerde niet van het gelijke spel van Anderlecht. De formatie van Georg Kessler was daar ech ter tegen Lokeren maar een mi nuut van verwijderd. Luttele se conden vor het laatste fluitsig naal zorgde Patrick Versaevel voor 2-2. Antwerp had de 0-1 ach terstand weggewerkt door tref fers van Gossens en Van der Lin den. Racing Mechelen verraste de eigen aanhang met een ruime overwinning op Racing Genk. Gisteren werd in ieder geval niet duidelijk waarom Wijnstekers diende te worden aangetrokken. De defensie hield goed stand, de aanval was vier keer succesvol. ENGELAND Een aanzienlijke lijst van spe lers met blessures heeft Liver pool er zaterdag niet van weer houden de achterstand op de koplopers in de eerste Engelse league te verkleinen. De lands kampioen, met Ian Rush op de reservebank, versloeg Southampton, tot zaterdag even eens nog ongeslagen, duidelijk met 3-1. Norwich, de verrassende ji, kwam thuis tegen opmerkelijk sterk gestarte Milwall niet verder dan een gelijkspel. Het was het eerste puntenverlies voor de gastheren. Manchester United schoof wat plaatsen op door op Old Trafford West Ham United zonder veel in spanningen te verslaan met 2-0. Kenny Dalglish werd het zater dag niet echt moeilijk gemaakt een keuze te maken uit zijn grote selectie. De Schotse manager kon wegens blessures zeven, meest basisspelers, namen van de lijst schrappen. De hoop van Southampton dat van die wissels wat te merken zou zijn in het veld, bleek ijdel. Dalglish lijkt de beschikking te hebben over niet alleen een grote, maar ook gelijk waardige groep. Hij kon zelfs Ian Rush laten plaatsnemen op de bank zonder dat het gevolgen had voor de winst. John Aldrid- ge, nog steeds gewild door PSV, toonde zich andermaal een meer dan uitstekende en doeltreffen de vervanger. Hij zette zijn ploeg in de 31e minuut op voorsprong. Door een penalty van Statham kwam de thuisploeg binnen drie minuten op gelijke hoogte. Twee minuten na de pauze zorgde Be- ardsley voor. een nieuwe voor sprong van Liverpool. Dit keer werd die niet meer uit handen gegeven. Zes minuten voor tijd verdubbelde Jan Mölby, van elf meter, het verschil nog. Op White Hart Lane was er ein delijk wat te vieren. Tottenham behaalde de eerste overwinning van het seizoen. De ploeg van Terry Venables, die deze week tevergeefs probeerde verdediger McGrath van Manchester United te contracteren, zegevierde wei nig overtuigend over Middles brough. Slecht blijft het gaan met de houder van de FA-Cup, Wimbledon. Dit keer werd op ei gen veld verloren van Coventry: 0-1. Aston Villa lijkt zich dit sei zoen te gaan concentreren op ge lijke spelen. Op de vijfde speel dag werd de vierde remise een feit. Tegen Nottingham Forest werd het 1-1. SPANJE Barcelona heeft zijn tweede punt in de Spaanse competitie verloren. De ploeg van Johan Cruijff kwam tegen Osasuna niet verder dan een 1-1. De achter stand op Atletico Bilbao bleef twee punten doordat de lijstaan voerder tegen Malaga op 1-1 bleef steken. Real Madrid be haalde de eerste overwinning. Betis werd in eigen huis met 2-0 verslagen. Atletico Madrid, te genstander van FC Groningen in Europees verband, veroverde het eerste punt. Tegen Oviedo werd het 2-2. De oproep van de Spaanse vereniging van oefen- meesters aan zijn leden tijdens de eerste helft geen plaats te ne men op de bank als protest tegen de beslissing van de bond dat Cruijff als oefenmeester bij Bar celona mag werken, had succes. Tien van de twaalf Spaanse trai ners, alleen die van Valencia en Atletico Madrid deden niet mee. bleven in de eerste 45 minuten van de bank. Johan Cruijff heeft bij Barcelona nog geen oplossing gevonden voor het gebrek aan doeltreffendheid bij zijn ploeg. Tegen Osasuna was de Catalaan se ploeg andermaal sterker, maar werden de kansen niet benut. Drie aanvallers en drie aanval lend ingestelde leverden wel mo gelijkheden op, maar ook kansen voor de gastheren op de counter. In de 31e minuut benutte Ibanez voor Osasuna een van die uitval len. Pas na de pauze, met Gary Lineker voor het eerst weer in het team, kwamen de gasten op gelijke hoogte. Pacero zorgde voor het ene punt. Real Madrid lijkt door de 2-0 overwinning op Barcelona m de strijd om de Spaanse Super-Cup, weer op de goede weg. Tegen Be tis waren de gasten" steeds ster ker. Pas in de tweede helft werd dat overwicht in doelpunten om gezet. De Mexicaan Sanchez scoorde twee maal, de laatste keer met een fraaie omhaal. Rellen in Basel BASEL (AFP) - De politie van de Zwitserse stad Basel heeft zater dagavond 72 voetbalsupporters ge arresteerd wegens ongeregeldhe den voor en na de wedstrijd FC Basel-FC Zürich. Een uur voor de wedstrijden begonnen tachtig met autobussen aangevoerde aanhan gers van Zürich, onder wie twintig Duitsers, een vechtpartij met sup- AALSMEER (GPD) - Steve Bauer en Claude Criquielion hebben de vrede getekend. Dat mag althans geconcludeerd worden na het aanschouwen van de eerste twee confrontaties tussen de twee meest besproken wiel renners uit het profpeloton sinds het spraakmakende wereldkampioen schap van een maand geleden. Zaterdagavond tijdens de indoor-profron- de, die door Jean Paul van Poppel werd gewonnen, stonden de beide kemphanen van Ronse naast elkaar aan de meet van een kermiskoers. Eerder verschenen ze samen aan de start van van de klassieker Parijs- Brussel. Dat de vrede tussen beide rivalen vooralsnog het predikaat 'gewapend' met zich meedraagt, blijkt wel uit het feit dat Piet de Vos, voorzitter van de Stchting Organisatie Profronde Aalsmeer, Bauer pas aan de startlijn kreeg nadat er keiharde afspraken waren gemaakt met diens ploegleider. "Toen Paul Kochli hoorde dat ook Claude Criquielion in Aalsmeer zou gaan rijden, reageerde hij eerst afwijzend op het verzoek om Bauer aan de start te laten verschijnen. Pas toen wij bepaalde beloftes hadden gedaan, zette Kochli het licht op groen", aldus De Vos. porters van de thuisclub. Er a vuurwerk ontstoken, met i gezwaaid en met fietskettingen ge slagen. Tegelijkertijd probeerde een andere groep zonder kaartje maar met geweld het stadion bin nen te dringen. De politie kwam tussenbeide en verrichtte 72 arres taties. ADVERTENTIE TEGENEEN UI II IQ sa™ PERSONENAUTO, BESTEL OF EEN VERHUISWAGEN Voor het eerst n ve Bauer elkaar (Criquielion ome 2 de 'botsing' tijdens het wereldkampioenschap wielrennen kwamen Claude Criquielion en Ste- weer tegen. Dat gebeurde tijdens een indoor-profronde in Aalsmeer. De heren gunden elkaar rkeld, Bauer rechts) nauwelijks een blik waardig. <r0to epa> Tel. 071-177158 m Kamsteeg Auto Rental

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21