Investering levert roeiclub goud op Silivas benadert absolute perfectie De Speler ban ®oen Leo Peelen gokt en grijpt zilver Een hamerhaai tussen de drijvers. Die Leythe verbaasd over succes dubbeltwee Teleurstelling bij Swinkels l Koreanen bij het schermen op de vuist MAANDAG 26 SEPTEMBER 1 SEOUL (SID) - De turnkoningin van Seoul heet Daniela Silivas. Na tweede plaatsen in de landenwed- strijden en in de achtkamp ver overde de 18-jarige Roemeense scholiere drie gouden plakken bij de toestelfinales: brug, balk en vrije oefening. Daar kwam nog een bronzen me daille bij op de paardsprong. Op de evenwichtsbalk deed Silivas twee perfecte oefeningen: twee tienen. Met zeven tienen in het turntoer- nooi evenaarde ze het record van haar illustere landgenote Nadia Co- maneci bij de Spelen in Montreal 1976. In de toestelfinales heerste Sili-- vas zoals Comaneci twaalf jaar ge leden. Op de brug was ze met haar dubbele tien al zeker van goud voor de anderen waren uitgeturnd. Silivas had een topdag. Ze bespeel de het publiek en kon niets meer fout doen. Op de evenwichtsbalk deed ze alles perfect. Nochtans hadden niet meer dan vier iuryle- den daar een tien voor over, het werd daardoor een 9.987. waardoor ze nog met een tien door Sjoesjoen- ova, haar landgenote Gabriela Potorac en de Amerikaanse Phoe be Mills verslagen kon worden. Geen van drieën was hier toe in staat. In de volgepakte zaal met 12.500 toeschouwers was Jelena Sjoesjoe- nova de grootste verliezer. De win nares van de achtkamp bleef bij het paardspringen en in de vrije oefe ning zonder medaille. De 19-jarige aanstaande onderwijzeres uit Le ningrad won alleen zilver op de evenwichtsbalk en brons op de brug. Sjoesjoenova had duidelijk haar beste gegeven in de achtkamp toen ze werd opgejaagd door de Roe- meensen. Voor de toestelfinales kon de Russin de optimale concen tratie niet meer opbrengen. Dat bleek bij het paard. Sjoesjoenova landde na haar tweede sprong op haar knieën en eindigde daardoor laatste van de acht finalistes. Sjoesjonova scoorde alleen nog een tien op de brug met ongelijke leggers. Dit presteerde de Oost- duitse Dagmar Kersten eveneens. Andermaal pech voor Sjoesjoen ova. Kersten bracht een beter to taal de finale in, zodat haar zilver veranderde in brons. Sjoesjoenova beëindigde de toestelfinales, zoals ze die was begonnen. Op de vloer struikelde ze na haar eerste lan ding, waardoor ze onmiddellijk het goud kon vergeten. Olympisch kampioene paard springen werd Sjoesjoenova's landgenote Svetlana Boginskaja. De 15-jarige Sovjet-turnster ver overde ook zilver in de vrije oefe ning, waarmee ze iets goedmaakte voor het falen van Sjoesjoenova. Met de toestelfinales kwam een einde aan het gymnastiektoernooi. Woensdag starten de wedstrijden moderne rythmische gymnastiek, waarvoor de medailles vrijdag wor den vergeven. (Van onze sportredactie) LEIDEN/SEOUL - In het club huis van de Leidse roeivereniging Die Leythe, de club van gouden medaillewinnaar Ronald Florijn en coach Jan Klerks, was het zater dagmiddag groot feest. De enige 'burger-roeivereniging' in studen tenstad Leiden liet de gebruikelij ke taferelen achterwege en dook niet massaal in het water. Het vol tallig aanwezige bestuur tracteerde de in groten getale aanwezige le den op thee met taart. 's Nachts hadden de roeifanaten thuis voor de televisie vol verba zing clubgenoot Florijn naar grote olympische hoogte zien stijgen. Pas de volgende middag werden vele uren besteed aan het bespre ken van de gouden race. Over de huldiging is nog weinig bekend. Wel is het vrijwel zeker dat Florijn en Klerks door het Leidse stadsbe stuur in de bloemetjes zullen wor den gezet. „Een receptie met loven de woorden en feestelijkheden", keek de Leidse wethouder Tesse- laar van sportzaken alvast vooruit. Penningmeester Van der Veld van Die Leythe toonde zich uiter mate tevreden met de prestatie van de dubbel twee in Seoul. Begrijpe lijk, want de club heeft de afgelo pen jaren diep in de buidel getast voor zijn toproeier. Van der Veld: „Vier jaar geleden kochten we een dure boot voor Ronald, helaas ging hij toen niet naar de Spelen in Los Angeles. Toch hebben we in okto ber '87 voor 16.000 gulden we dubbel-twee gekocht. Geen ge ring bedrag voor een vereniging van vierhonderd leden. De roei- bond geeft dan achteraf wel een vergoeding van de aanschafprijs, maar dat is hooguit een paar dui zend gulden. Gelukkig bleek de Amsterdamse Vrije Universiteit, waar Nico Rienks studeert, bereid ook in de kosten bij te dragen. Voor f 3.000,- mocht de VU zijn naam op de riemen aanbrengen". Afgelopen zaterdag herinnerde deze instelling, met grote adverten ties in de landelijke pers, de lezers aan de steun van de Universiteit. Misschien zet de VU hierdoor een trend in Nederland. In Amerika is het al jaren gebruikelijk dat een universiteit meedeelt in de roem van de sportprestaties van haar studenten. Daarom is men daar be reid sporters ruim te ondersteu nen. In Leiden daarentegen moet Ronald Florijn nog maar hopen dat hij voldoende speelruimte krijgt om zijn studie psychologie af te kunnen ronden. Hij zou door het roeien wel eens meer dan de maxi male zes jaar nodig kunnen heb ben. Met die fonkelnieuwe boot van Florijn waren overigens nogal wat moeilijkheden. Die Leythe-lid An neke Klerks, zus van winnende coach Jan Klerks, legt dat even uit: „Er waren in het begin technische problemen. De boot had last van 'torsie', wat inhoudt dat Rienks iets naar links hing en Florijn naar rechts. De Zwitserse fabriek bleek na enig gezeur bereid een geheel nieuwe boot te bouwen, alles met de hand. Pas in augustus kwam de MAANDAG 16.15-17 15 Did 1 Olympia extra 19.00-20.00 BBC 1: Samenvattingen 19 10-19.36 Ned 3" Seoul vandaag 20.15-21.45 Did 1 Olympia Magazine hoogtepunten en interviews. 20.29-21.55 Ned 3: Met o.a gewichthef fen 100 kilo, judo en boksen. 22.30-22.40 Super: Olympische Zomer spelen: overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen. 23.00-00.00 Did 1Olympia Spezial. 23.30-00.00 BBC 1: Wielrennen. 00.00-01.00 BBC 1Wielrennfen. 00 00-01.25 BRT 2 Wielrennen en kano. 00 10-15.00 Did 2 Olympia Live. Scha kelprogramma: met wielrennen, paar- desport. schermen, judo, gewichtheffen, schoonspringen, boksen, basketbal, ka novaren, handbal, wateroolo. vollevbal. SEOUL (GPD) De duiven waren oranje gekleurd, maar daarmee hield elke vergelijking op. Skeet- schutters Eric Swinkels en Hennie Dompeling bleven aan de kant, toen de kleiduivenspecialisten aantraden voor hun olympische fi nale. Swinkels kwam op eenzelfde puntentotaal uit als drie van de zes geplaatsten (196 over 200 schoten), maar ging stuk op één gemist schot in zijn laatste serie. De wapenhan delaar uit Best, op de Spelen van 1976 in Montreal nog goed voor zil ver op dit onderdeel, eindigde nu als negende. Hennie Dompeling fi nishte als veertiende met een schot minder dan Swinkels. „Dit is allemaal knap frustre rend", zei Swinkels, nadat de Oost duitser Axel Wegner het goud voor zich had opgeëist. „Ik heb dit jaar alle wedstrijden van hem gewon nen. Het grote verschil met 1976 is echter datje toen 200 duiven moest schieten, waarna de plakken ver deeld werden. Hier moet je twee honderd keer schieten om de finale te bereiken. Ik heb evenveel tref fers als drie finalisten, maar het systeem verhindert een herkan sing. Daar heb ik het moeilijk mee, .r f V i Klaveren, Olympisch kampioen 1928 in het ve dergewicht Het olympisch bokstoernooi, dat nu in Seoul in zijn meest interessante fase is beland, heeft een historie achter zich van incidenten, trammelant en kingsize ruzies. De sport is nu eenmaal afhankelijk van menselijke beoordeling en dat schept al gauw de sfeer van controverses. De woeligheden vorige week rond de Zuidko- reaanse bokser die tot verlie zer werd verklaard, staan dus zeker niet op zichzelf. De meest spraakmakende bokskwestie deed zich in Pa- rijs-1924 voor. De Britse mid dengewicht Harry Mallin kwam in de kwart-finale uit tegen de Fransman Roger Brousse en toonde direct na de laatste ronde zijn borst aan de scheidsrechter. Daarop was duidelijk te zien dat hij door zijn tegenstander was gebe ten; een tandarts had geen mooiere tandafdrukken kun nen wensen. De scheidsrechter negeerde Mallins verontwaar diging en gaf de overwinning aan de Fransman. Maar de jury d'appel wees later het of ficiële Engelse protest toe, tot woede van de Fransen. Zij be weerden dat hun bokser nu eenmaal de gewoonte had bij het uitdelen van een klap zijn kaken heel hard op elkaar te slaan en daar had Mallin met Ronald Florijn: 'Het streelt mijn eergevoel' 'Panter' hier in Leiden aan, ditmaal in een perfecte staat. Een maand bleek vervolgens voldoende om de boot op maat af te stellen. Met deze gouden plak hebben Jan Klerks en Ronald Florijn het vertrouwen van Die Leythe meer dan waargemaakt en dat zullen ze nog wel merken". Anoniem In eigen land zijn ze sinds het afgelopen weekeinde de bekendste Nederlanders, maar in Seoul valt daar weinig van te mer ken. Een dag na het behalen van de eerste Nederlandse gouden me daille lopen Nico Rienks en Ronald Florijn nog net zo anoniem door het olympisch dorp als voor het grootste succes uit hun sportcarriè- re. Het duo wordt niet herkend als de dubbel-twee, die 24 uur eerder op de Han-rivier de Oostbloklan den onttroonde. Terwijl de meeste medaille-win naars, pronkend met het eremetaal op de borst, in het atleten verblijf op de foto gaan met elke willekeu rige vrijwilliger, ligt het 'blik' worstelen, voetbal, halve finales hockey, tennis, tafeltennis, samenvattingen en kort nieuws. 01.00-04.00 BBC 1Boksen in schoon springen. 01.25-03.50 BRT 2: Schoonspringen en wielrennen. 02.00-05.00 Ned 3: Wielrennen op de weg mannen (live) en evt. schoonsprin gen finale heren 10 m. 03.50-07.00 BRT 2: Kanovaren en wiel- 04.00-05.00 BBC 1: Wielrennen. 05.00-06.10 Ned 3: Hockey vrouwen kruisfinale. 05.00-06.30 BBC 1: Tennis, hockey en volleybal. 06.10-07.00 Ned 3: Kanovaren: series en herkansingen 06.30-10 25 BBC 1 Samenvattingen. 07.00-07.30 Ned 3: Hoogtepunten. 07.00-07.55 BRT 2 Paardesport. 07.30-08.00 Ned 3: Samenvattingen schoonspringen heren, finale 10 m. 07.55-13.00 BRT 2: Boksen: kwartfina les. 08.00-08.30 Ned 3: Hoogtepunten. 08.30-09.00 Ned 3: Paardesport: samen vatting dressuur finale individueel. 09.00-10.00 Ned 3: Samenvatting met o.a. boksen (kwartfinales). 10.00-12.00 Ned 3: Boksen. 11.05-12.00 BBC 1: Samenvattingen. 12 00-14.30 Ned 3 Judo 71 kilo (live) en gewichtheffen. 13.00-14.30 BRT 2. Gewichtheffen: klas se tot 110 kilo. 13.50-15.00 BBC 1 Samenvattingen. 14.30-15.30 BRT 2: Samenvattingen van diverse partijen zoals het tweetal de medailles beti telt keurig in het appartement. Nico Rienks en Ronald Florijn bij ven nuchter onder hun prestatie, die heel Nederland in de vroege za terdagochtend verraste. Het feest vieren werd zelfs uitgesteld, omdat Rienks vriending Harriet van Et- tekhoven zondag nog de finale van de skiff moest roeien. (Ze werd daarin heel verrassend vierde). Ni co Rienks: „Als wij de bloemetjes meteen buiten waren gaan zetten, dan had ze zich helemaal niet kun nen concentreren op haar finale. We hebben het met de Nederlan ders een klein beetje gevierd. Ie dereen was razend enthousiast toen we terugkwamen. Chef de mission Wim Cornelis had voor een taart gezorgd en een paar flessen champagne geregeld. Dat was heel gezellig. Nee, bobo's waren er niet bij. Ik ken ze niet eens. Maar ja dat komt natuurlijk omdat we nog nooit iets hebben gewonnen en dan zie je ze niet". Desondanks heeft het stu dententweetal twee turbulente da gen achter de rug, want de belang stelling van het thuisfront was overweldigend. Liefst 40 schrifte lijke reacties van familie, vrienden en kennissen kwamen bij de roei ers binnen. Een paar uur na de race ontving de dubbel-twee per telefax als eerste een gelukwens van ko ningin Beatrix. „Toen ik dat tele gram openmaakte", herinnert Ro nald Florijn zich, „dacht ik eerst: Bea wie?. Die ken ik helemaal niet. Ik had zoiets van: ik word in de ma- zijn borst blijkbaar even tus sen gezeten. De volgende avond kwam het in de bokszaal tot een uit barsting. Brousse werd door Franse supporters op de schouders rondgedragen te midden van heidens kabaal. De politie maakte na een half uur een eind aan de demon stratie. Daarbij vielen aan zienlijk meer klappen dan er die avond tussen de touwen werden gegeven. De Britse pers doopte naar aanleiding van deze affaire de pen in sarcasme. Zij zei heel goed te begrijpen waar om de Fransen een 'mensen eter' in de ring hadden ge stuurd, want het Engelse vlees stond tenslotte bekend om zijn hoge kwaliteit. Sommige Brit se verslaggevers vroegen zich af of er niet beter een eind aan het olympisch boksen kon wor den gemaakt, En als dat niet mogelijk was, "dan in elk ge val een eind aan Frankrijk". Ook het bokstoernooi in Am- sterdam-1928 kende tal van woeste scenes. Éen ervan ont stond na de uitslag van de fi nale in het vedergewicht. De jury gaf de overwinning aan de 21-jarige Rotterdammer Bep van Klaveren, de enige gouden medaille die Neder land ooit bij het olympisch boksen heeft vergaard. Zijn te genstander, de Argentijn Peralta, was het er niet mee eens en zijn supporters wilden met woest gekrijs de ring be treden om verhaal te halen. Met enige kracht zette de Am sterdamse politie de verzamel de Argentijnen de zaal uit. In 1948 maakte de aanhang van Uruguay zich zo boos over de nederlaag van Basilio Al- ves dat zij, in plaats van een keurig protest in te dienen, de bokser maar meteen op de ta fel van de jury d'appel depo neerde. Voor wat vrolijker opschud ding zorgde in 1964 de Britse middengewicht Chris Finne- gan. Na het veroveren van de gouden medaille slaagde hij er voor de doping-controle maar niet in een plasje te pro duceren, hoeveel wateren bier hij ook dronk. Hij kreeg toe stemming om naar het feest maal te gaan dat de Britse Olympisch ploeg hem aan bood, maar twee olympisch of ficials fvoorzien van de nodi ge apparatuur) gingen met hem mee, want dat urine-staal móest er komen. Om half twee 's nachts sprong Finnegan in eens van zijn stoel op en zei stralend tegen de officials: "Heren, als u nog wat pies wilt dan kan ik u die nü bezorgen". RUUD PAAUW Nico Rienks: 'We hebben laten dat het kon' ling genomen. Maar het bleek toch echt van haar afkomstig te zijn". Pas na het telefoontje naar huis kregen beiden een indruk hoe hun gouden plak was aangeslagen. „Mijn vader", zegt psychologiestu dent Ronald Florijn, „kreeg bijna een hartaanval toen hij ons op de televisie goud zag winnen. Direct na de uitzending zijn mijn ouders helemaal gek gebeld. Er zaten zelfs mensen bij, die ze in twintig jaar niet gezien of gesproken hadden. Ongelooflijk eigenlijk wat zo'n stukje blik teweeg kan brengen. Maar het is wel leuk. Het is een be loning voor tien jaar hard trainen. Al die publiciteit er omheen hoort er gewoon bij. En als ik eerlijk ben, streelt het m'n eergevoel ook wel een beetje". Nico Rienks, student inspan- ningsfysiologie aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, is ervan overtuigd, dat hun gouden medail le, stimulerend zal werken voor de roeisport. „Voor de top is het heel goed. We hebben in Nederland vol doende roeiers met capaciteiten. Ze haken vroegtijdig af vaak af om dat ze menen toch niet tegen het Oostblok op te kunnen. Wij hebben laten zien, dat het wel kan. Je hoeft geen krachtmens te zijn om zo ver te komen". SEOUL (GPD) Op school, de HTS in Arnhem, vonden ze het vo rig jaar maar niets, dat Leo Peelen een goed wielrenner wilde worden. Hij moest af en toe naar het buiten land voor een koers, maar de lera ren wilden geen regeling treffen voor het inhalen van tentamens. „Typisch Nederlands". De 20-jari- ge renner uit het Gelderse Elden, getooid met een ondeugend blond kuifje, koos voor het fietsen en kreeg zaterdag de beloning voor die keuze. Zilver in de punten- koers, „het was tijd, dat die vlag bij het wielrennen weer eens uit de mottenballen kwam". De laatste keer, ook een twzede plaats, kon een Nederlandse wie- lerdelegatie in 1976 feestvieren, Herman Ponsteen was snel in de achtervolging. Sindsdien kwam Oranje er door het oostblok-ge- weld, zeker op de ovale baan, niet meer aan te pas. En dat had zater dag eigenlijk ook niet gemogen. Sovjet Marat Ganejev, vooral hij, en DDR-man Olaf Ludwig moes ten om de eer gaan strijden. Maar een Deen, winnaar Dan Frost, en een Nederlander flikten ze een kunstje. Al vrij snel pakten de twee drie ronden voorsprong, twee meer dan de meeste concurrenten. Hand in hand gingen ze over de streep, na vijftig verschrikkelijk snel (binnen het uur) gereden kilo meters. De zoete wraak van Leo Peelen op zijn weerspannige lera ren van de studie mechanica? „Ach, ik vond het al een succes, dat ik naar de Spelen mocht. Dat was een teken, dat ik een juiste keuze had gemaakt". Wie niet sterk is moet slim zijn. Peelen: „Ik wist tevoren, dat ik op het pakken van een ronde moest PUSAN (ANP) - Enkele Olympische Tornado zeilers moesten zaterdagmiddag op de verre D- baan even slikken van angst. In het sterke ver vuilde, 22 graden warme zeewater van de Suyong-baai zwommen haaien. Cees van Bla- del, bemanning van de Nederlandse Tornado, ontdekte een hamerhaai van zeker vier meter lengte tussen de drijvers van zijn catamaran. Het verhaal van rondzwemmende haaien werd later bevestigd door de Brit White en de Ameri kaan Meivin. Binnen de Nederlandse ploeg bagatelliseer de bondscoach Van der Aat het verhaal van de Van Bladels. Hij was bang voor paniek in de Nederlandse ploeg. Een plankzeiler als Ver schoor, die zaterdagmiddag ook kopje onder ging, zou er gemakkelijk door uit zijn even wicht gebracht kunnen worden. Volgens inge wijden is het water bij Pusan wegens de tempe ratuur en de vervuiling - haaien zijn vuilnisop halers - ideaal voor haaienkolonies. De Canadese zeiler Lawrence Lemieux is zaterdag tijdens de Olympische zeilwedstrij den in Pusan beloond voor het redden van een collega uit Singapore. Lemieux viel door zijn menselijke daad terug naar de 21ste plaats, maar de jury klasseerde hem nadien als twee de. Lemieux zag tijdens de vijfde regatta van de finjollen dat Joseph Chan uit Singapore over mand werd door de ruwe zee. Hij sloeg over boord. De Canadees, op dat moment tweede, plukte de ongelukkige uit het water. „Wat moest ik anders", aldus Lemieux. „Hij was wanhopig, had pijn in zijn rug en schreeuwde het uit. Bovendien bevond hij zich zo'n 25 me ter van zijn boot en was hij uitgeput. Het is de eerste regel van het zeilen dat je mensen in moeilijkheden helpt." Dat vond de jury ook. Lemieux kreeg zijn positie die hij voor het inci dent innam, keurig terug. In het klassement staat hij na vijf races achtste. Uitgezonderd plankzeiler Bart Verschoor gaat het met de Nederlanders op het water van Pusan niet best. Verschoor neemt na gisteren (vandaag wordt vermoedelijk vanwege het slechte weer niet gevaren) een vierde plaats in. Hij werd zaterdag derde en behoudt zodoende uitzicht op goud. In de 470 verspeelden de broers Drontmann een roer en kunnen een hoge klassering derhal ve vergeten. Roy Heiner zakte in de Finn naar de zevende plaats. Het ervaren dup Bakker- /Vandenberg werd in de Star tiende en neemt een negende plaats in het algemeen klasse ment in. gokken. Dat dat gelukt is, is na tuurlijk fantastisch". En het bleef niet bij één rondje, dat een vrü grote groep van tien man al snel op de rest veroverde. Peelen knalde na dertig van de 125 ronden nog eens zelf naar de onder kant van de baan en kreeg Dan Frost in zijn wiel mee. De wereld kampioen van '86 waagde met nog zeventig ronden voor de boeg een derde poging en na een lange in spanning lukte het Peelen aan te sluiten. Vijftien ronden duurde het, voordat het duo, vergezeld van een Argentijn, de grootste concur renten op twee ronden had gezet. Het was het moeilijkste moment voor de Gelderlander. „Toen ik al leen naar Frost toe moest, ging ik even helemaal kapot. Daardoor kon Frost de punten pakken. Hij was gewoon te sterk, ik richtte me al gauw op het zilver". Peelen, eer lijk: „Bij zo'n puntenkoers hoefje niet per se de beste te zijn om een medaille te pakken. Er komt ook verschrikkelijk veel geluk bij kij ken". EDWIN WINKELS SEOUL (ANP) - Na de heibel in het bokstoernooi kwam het vandaag tot een nieuwe woedeuitbarsting van Koreanen. Ditmaal gebeurde het bij het schermen. In het floret- duel tegen de Italiaan BorelJa ging de Koreaan Kim kansloos ten on der (5-0), waarna hij met zijn vuis ten alsnog een beter resultaat pro beerde te behalen. De Koreaanse hoek liet zich daarna ook verleiden er op los te slaan. De ruzie kon door de aanwezige arbiters slechts met de grootste moeite gesust worden. Italië won de landenwedstrijd te gen het gastland met 9-5. In het degentoernooi gelukte het Arwin Kardolus niet de laatste zes tien te bereiken. Hij verloor van de Belg Joos en de Oostenrijker Nage- le. Zijn onmiskenbare klasse be wees Kardolus overigens door de latere olympische kampioen, de Westduitser Arnd Schmitt op 5-5 te houden (wat bij het schermen voor beiden een nederlaag betekende). Stephane Ganeff, een tot Neder lander genaturaliseerde Belg, be reikte wel de laatste zestien, waarin hij op het nippertje (9-10, na een 9-7 voorsprong) van de geroutineeerde Hongaar Kolczonay verloor.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19