'Warmdraaien, dat moet kunnen' Michiel Schapers met ere ten onder Kirstin Otto zwemdiva van Spelen Ruiters blijven in het zadel Volleyballers strijden om vijfde plaats 1 Vanderlijde met de hakken over de sloot 'Golden boys' weggestuurd MAANDAG 26 SEPTEMBER 1988 SEOUL (ANP) - De Nederlands springruiters zijn het Olympische toernooi vanochtend hoopgevend begonnen. De eerste kwalificatie wedstrijd voor de individuele me- daillestrijd van zondag was moei lijk. maar voor de equipe van Henk Nooren geen moment ondoenlijk. Rob Ehrens ging met de wereldtop mee en reed met Sunrise een vlek keloos parcours. Wout-Jan van der Schans deed hetzelfde, maar werd uit de kop groep gezet door een weigering van Treffer. Gecombineerd met de ver traging leverde hem dat 4,75 straf- punten op. Jan Tops en Doreen la Silla deden het met een lichte springfout relatief nog iets beter. Jos Lansink, met de ervaren Felix op het laatste moment in de ploeg opgenomen na zijn overtui gende winst in de Grote Prijzen van Geesteren en Rotterdam, had pech bij de loting en moest als een van de eersten de ring in. De com binatie begon onwennig, maakte twee springfouten, maar herstelde zich uitstekend. Ondanks de acht strafpunten heeft de Twentse rui ter bij een redelijke tweede kwalifi catie een gerede kans op een plaats in de finale. Wout-Jan van der Schans zag Treffer pas op de plaats maken voor de tweede hindernis van de niet door de hoogte maar de onder linge afstand gevreesde drie sprong. Hij kreeg de hengst echter snel onder controle en maakte ver der geen fout. Een lichte over schrijding van de tijd - behalve uit gekiend rijden moest er op het erg selectieve en 720 meter lange par cours ook vaart worden gemaakt - bracht hem niet in de toptien, maar hield hem wel nadrukkelijk in beeld. Hetzelfde kan worden gezegd van Tops. die net als Van der Schans aantoonde, dat het blessu releed van zijn paard achter de rug is. De ene slordigheid, ook al op de koppen snellende driesprong, hiel den hem hoog in het voorlopige klassement. Vrijdag wordt de tweede kwalifi catiewedstrijd gereden en de defi nitieve schifting - van de 74 inge schreven combinaties mag de helft naar de finale - gemaakt. Een be langrijk deel van de afvallers stelde zich maandag al voor. Nederlan ders behoorden daar absoluut niet toe. De voorbereiding van het Oranje-viertal op de landenwed- strijd, die woensdag op het pro gramma staat, wees zelfs in de rich ting van de medailles. Het kan aan mij liggen, want ik draag geen stropdassen omdat die dingen om je nek knellen, en ik draag ook geen knellende trouwring, en mijn polshorloge doe ik af zodra ik weer thuis ben. Tijdens mijn diensttijd had ik ook een grote hekel aan de baret die we dragen moesten. De helm was uiteraard erger, maar die droeg je alleen in bijzondere ge vallen, net als je geweer, dus daar wil ik niet over zeuren. Maar die baret steeds op je kop, ook als je in je eigen vrije tijd de stad in ging (Harderwijk in mijn geval), hinderde mij bovenmate, temeer omdat de enige reden waarom je hem dragen moest was dat je dan tegen de rand er van kon salueren als je een meer dere op straat tegenkwam. Ik hou. kortom, niet van over bodige ballast aan mijn lichaam, en het zal dus wel aan mij liggen, heb ik al gezegd, dat ik nu al een week lang in opperste verbazing naar de Olympische deelnemers zit te kijken. In het laatste jaar van de oorlog had ik een penning aan een touwtje om mijn nek hangen met mijn naam. leeftijd en adres erop. zodat ik. als ik na gevechtshandelingen nog in be- graafbare staat gevonden zou worden, op de juiste plek ter aar de kon worden besteld. Ik zag daar toen de noodzaak wel van in, maar dat kan toch niet ook de reden zijn dat zoveel hardlopers nu een ketting om hun nek dra gen? Neem de finale 100 meter hard lopen negers. Raymond Stewart van Jamaica droeg een kettinkje om zijn hals en een polshorloge. SEOUL (GPD) - Voor de twintig Oranje-supporters op de tribune en het legioen thuis voor de buis waren het zenuwslopende seconden. Het wachten op de officiële jury-uitslag duurde lang, veel te lang. Arnold Vander lijde maakte zich evenwel nergens druk om. Nog voor dat het resultaat van zijn ui terst moeizame openings partij tegen de Brit Henry Akinwande vannacht in Se oul bekend werd gemaakt, wist de Limburgse zwaarge wicht allang dat hij de kwartfinales had bereikt. „Op het moment dat ik naar de scheidsrechter toe stapte voor het bekendmaken van de winnaar, fluisterde Gyula (Bodis, zijn trai ner) me in dat het 3-2 in mijn voor deel was geworden. Vraag me niet hoe hij aan die informatie kwam". Een opmerkelijke gang van za ken. want het is gebruikelijk dat de jury haar punten tot het allerlaatste moment geheim houdt. „Ik denk dat hier sprake is van een simpel misverstandje", zei de chef d'equi- pe Henk Los naderhand. Een rel is snel geboren, dus wil Los ook niets weten van een poging van Bodis de vijf twijfelende juryleden persoon lijk benaderd te hebben direct na afloop van de bokspartij. „Het zal wel zo gegaan zijn, dat Bodis Ar nold een knipoogje heeft gegeven. Zo van: dat zit wel goed. Ik heb Ar nold zelf net gesproken, hij kan zich die uitspraak over Bodis nu to taal niet meer herinneren...". Instelling De al dan niet vroegtijdig uitge lekte stemming verraste de lange Limburger overigens nauwelijks. Zelf twijfelde hij geen moment aan de overwinning op de 25-jarige Britse kampioen. De Europese ti telhouder kroop vannacht echter door het oog van de naald door zijn uiterst matte instelling in de ring. Stijf van de zenuwen - Vanderlijde vergat zelfs zijn mondbeschermer in te doen toen de bel voor de eer ste ronde al had geklonken - raakte hij geen moment op dreef. De oor spronkelijk uit Nigeria afkomstige Henry Akinwande, vooraf bestem peld als een krabbelaar van de eer ste orde, maakte het de bronzen medaillewinnaar van 1984 moei lijk, heel erg moeilijk. „Hij had geen enkele intentie de wedstrijd zelf te maken", aldus Vanderlijde, „en voorkwam dat ik mijn eigen partij kon vechten. Een moeilijke jongen, ik wou dat ik vooraf wat meer over hem te weten was gekomen. Nu merkte ik pas in de ring dat-ie best aardig uit de voe ten kon. Lang (1.96 meter, een een timer langer dan de Nederlander), snel en een hoog tempo onderhou- Hij werd achtste. De Canadees Desai Williams, die zevende werd, had een armbandje om. Robson da Silva uit Brazilië droeg eveneens een kettinkje om zijn hals, hij werd zesde, maar de Amerikaan Dennis Mitchel die vijfde werd droeg zo te zien niets. Vierde werd de Amerikaan Cal vin Smith, hij droeg een kettinkje om zijn hals met een kruisje er aan, en derde (brons) werd Lin- ford Christie, die geen enkele overbodige ballast met zich mee droeg. Carl Lewis, verdiend tweede met een nieuw Ameri kaans record (dat is pas bitter: nog nooit zo hard te hebben gelo pen en dan toch verslagen te wor den: of verzoet dat de nederlaag juist?), droeg een kettinkje aan zijn linkerpols, en van Ben Johnson weet u het. Hoe vaak hebt u dat kaalgeschoren hoofd en die ontzaggelijke bollende bo venarmen de afgelopen dagen niet aan de start zien staan, ter- dend. Maar voor mezelf ben ik geen moment echt in de problemen ge komen. Ik heb nog geprobeerd er iets van te maken, hij bokste om klappen te voorkomen. Dat moet <^e jury ook zijn opgevallen". Hij kwam desondanks met de hakken over de sloot, en dat ver baasde Vanderlijde wel. „Ik had verwacht dat de uitslag ruimer in mijn voordeel uit zou vallen. Maar het Keniaanse jurylid heeft de par tij zelfs aan hem (56-60) gegeven, de man uit Irak kwam gelijk uit, maar had voorkeur voor de Brit. Bela chelijk, die mannen moeten naar een andere partij gekeken heb ben". Lachend: „In de tweede ring van het stadion, ja". Het was maar goed dat Vander lijde zijn tweede Olympische boks- toernooi niet tegen een Koreaan moest openen. In dat geval had de jury-uitslag, zoals tot nu toe gebrui kelijk bij twijfelgevallen in de chauvinistische boksarena van Se oul, wel eens in zijn nadeel kunnen uitvallen. „Het thuispubliek heeft duidelijk invloed op de uitslagen", erkende Vanderlijde. „Om hier van een Koreaan te kunnen winnen, zul je dus echt overtuigend over moe ten komen. Vandaag was dat niet het geval, nee. Maar daar heb ik al tijd last van in de openingspartij van een groot toernooi. Je moet niet vergeten dat ik nu alweer twee weken hier zit, elke dag heb ge traind, en pas nu aan de bak kon. Even warmdraaien he, dat moet kunnen". Het wondje vlak onder de linker wenkbrauw („een schrammetje") en zijn tegenstander van woensdag in de kwartfinales van het toernooi baarden hem geen enkele zorgen. De Hongaar Gyul Alvics is te pak ken. „Met hem zal ik minder moei te hebben dan met Akinwande (die na afloop zijn frustratie over de uit slag huilend verwerkte). Hij loopt al een tijdje mee, het is een goede jongen. Hij is kleiner dan Akin wande en zal dus altijd naar je toe komen. Dat zijn mijn partijen. Zo'n twee, drie maanden geleden heb ik heel simpel van hem gewonnen in Karlsruhe. In die periode kan hij niet veel beter ziin geworden". wijl een gouden kettinkje heen en weer bewoog? Maar behalve dat kettinkje, of zeg maar ketting, droeg hij aan zijn linkerpols ook nog een horloge! Wat moeten al die atleten toch met kettinkjes om hun hals? Ik droeg dat kettinkje met penning in de oorlog opdat ik geïdentifi ceerd kon worden, maar dat kan hun probleem toch niet zijn, met- al die startnummers, op zo'n kort traject. Kijk. dat een van de Rus sische hinkstapspringers zo'n kettinkje om zijn nek droeg be grijp ik: hij zoog erop alvorens zijn aanloop te nemen. Dat Flo rence Griffith Jones, die de 100 meter won, en Daphne Jongejans tijdens het schoonspringen een kettinkje droegen (die van Daph ne zal wel waterproof zijn), be grijp ik ook: een vrouw wil zich opsieren. Maar al die anderen? Zo'n ding dat bij het lopen heen en weer slingert aan je nek? Het SEOUL (GPD) Een Amerikaan die gek is van dolfijnen. Een Oost- duitse verzamelaarster van minia- tuurboeken. Een verlegen Surina mer. een 14-jarige puber die 's nachts steun zoekt bij haar pop en een 28-jarige Rus die zich maan denlang afzonderde om nog één keer te vlammen. Het olympisch zwemtoernooi van Seoul '88 zal de geschiedenis ingaan als grensver leggend, opzienbarend, maar wel licht nog meer als het evenement waar gevestigde reputaties kapot werden gezwommen door 'raritei ten'. Kristin Otto is er daar éen van. De Oostduitse kroonde zich tot de absolute zwemdiva uit de geschie denis van de Olympische Spelen door op drie verschillende discipli nes zes keer naar goud te snellen. Haar landgenote Kornelia Ender (1976) en de Australische Dawn Fraser ('56-'64), zelf aanwezig in Se oul, waren in hun tijd op vier blij ven steken. Reden voor wat vreug de-uitingen, maar dat zijn de DDR- meisjes niet gewoon. Kristin Otto (22) zeker niet. Net als altijd staarde ze gisteravond argwanend naar de voor haar verzamelde journalisten. En maakte, net zo traditioneel, de eerste vragensteller belachelijk: „Ik zou echt niet weten of deze me dailles mijn leven veranderen. Ik ben nog niet thuis geweest". De inwoonster van Leipzig is al vanaf 1975 serieus bezig met haar sport. Ze werd op de WK van 1982 drie keer eerste, maar zag haar car rière drie jaar later in gevaar ge bracht door een beknelde zenuw. Negen maanden was ze uit de rou latie, het jaar daarop zwom ze alsof er nooit iets aan de hand was ge weest weer (vier) wereldtitels in Madrid bij elkaar. „Ik heb de pijn zou mij irriteren. Nog afgezien van het risico dat het bij snelhe den van 9,79 sekonde per 100 me ter van je nek vliegt en je het nooit meer terugvindt tussen het struikgewas! Maar goed, laten we aanne men dat al die kettinkjes door verloofdes geschonken talisman nen zijn, en dat al die atleten zon der hun kettinkje geen stap voor uit kunnen doen. Maar die horlo ges dan? Ben Johnson droeg tij dens de finale van de 100 meter een horloge, de Duitse Drechsler en de Amerikaanse Evelyn Ash- ford droegen tijdens de finale 100 meter een horloge. Grandpa Mo ses droeg, afgezien van zijn bril. in de halve finale zowel een ket tinkje als een horloge! Wat moeten al die atleten op de finale 100 meter met een horloge? Klokkijken? Wantrouwig de offi ciële electronische tijdwaarne ming controleren? Ik kan er inko men dat Paavo Nurmi, de Finse langeafstandloper die tussen 1920 en 1928 negen gouden me dailles bijeensprokkelde. met een stopwatch in zijn hand zijn races placht te lopen. Hij was zoveel sterker dan zijn concurrenten, dat hij liever tegen het horloge liep. Dan had hij nog enige tegen stand. Er bestaat een foto waar op je hem, in Parijs-1924, ver moedelijk vlak voor de finish, al spurtend op zijn stopwatch ziet kijken. Dat heb ik Ben Johnson, met al le verschuldigde eerbied, toch niet zien doen! Dus vandaar mijn vraag: waarom die horlo ges om? Zit er geen slot op de kleedkamers? Kirstin Otto: "Ik zou echt niet we ten of die gouden medailles mijn le ven veranderen, ik ben namelijk nog niet thuis geweest verbeten", liet ze destijds simpel weten. Gisteren weigerde ze nog maals op haar opvallende herstel terug te komen. „Dat ligt achter me. Ik houd me liever bezig met dingen die voor me liggen". En dat is dus de vraag of ze haar carrière voortzet of afsluit met deze prestatie, die waarschijnlijk nooit meer door wat voor vrouwelijke sporter dan ook verbeterd zal wor- SEOUL (ANP) - Michiel Schapers heeft het laatste stapje naar Olym pisch eremetaal niet kunnen ma ken. Hij verloor vandaag in de kwartfinales van het tennistoer nooi na drie uur en twintig minu ten spelen met 6-3 6-7 (2-7) 2-6 4-6 van de als derde geplaatste Miloslav Mecir. De Tsjech neemt het in de halve finales op tegen de als eerste geplaatste Zweed Stefan Edberg. Ondanks zijn uitschakeling kan Michiel Schapers er prat op gaan van alle Nederlandse Seoul-gan gers het langst op Olympisch ni veau actief te zijn geweest. Zijn partijen tegen Tsjesnokov, Mmoh, Casal en Mecir vergden in totaal zo'n dertien uur. Aanzienlijk meer dan een marathon duurt. De pro fessional Schapers heeft elke mi nuut van zijn vakantie als amateur genoten. „Het heeft me niet eens veel geld gekost. In september speel ik meestal weinig Grand Prix-toernooien. Beschouw het maar als een training, dacht ik, toen ik de uitnodiging kreeg voor Seoul. Ik denk dat niemand kan den. Otto laat echter nooit het ach terste van haar tong zien: „Ik weet het op dit moment niet. Ik zal thuis de knoop doorhakken. Alles hangt samen met mijn maatschappelijke carriere. Ik wil ook wat meer tijd aan mijn grootste hobby gaan be steden: het verzamelen van minia- tuurboeken". Matt Biondi liep op hetzelfde moment te feesten in de catacom ben van het olympische bad, maar hij is dan ook van Amerikaanse komaf. De Verenigde Staten lever den fors in ten opzichte van 1976 (de laatste confrontatie tussen Oost en West), maar het door de opge fokte media tot vlaggeschip ge doopte beestmens verzachtte de pijn over het verschil tussen toen (14 keer goud bij de heren, drie keer bij de dames) en nu 5 keer goud bij de heren en drie keer bij de dames. Opvallend genoeg kwam het belangrijkste eremetaal in handen van slechts twee men sen: Janet Evans eiste de drie vrou welijke plakken op, Biondi de vijf bij de heren. Aangevuld met een zilveren en een bronzen evenaarde hij daarmee het uit 1976 stammen de record (zeven medailles) van zijn landgenoot Mark Spitz. In het voordeel van Spitz spreekt echter nog steeds dat hij alleen in goud grossierde. In tegenstelling tot Otto, heeft de zwemmer uit Moraga, Californie, inmiddels al wel aangekondigd er de brui aan te zullen geven. Teleur gesteld als hij is over de manier waarop er met de sport in de VS wordt omgesprongen, keert hij te rug naar zijn oude liefde: waterpo lo. Zijn Amerikaanse teamgenoten zullen hem missen, ze staan vanaf nu alleen in hun geforceerde strijd tegen het grote verval. zeggen, dat ik mijn best niet heb gedaan." Miloslav Mecir was bij vorige ge legenheden als tegenstander voor Schapers net iets teveel. Vijfmaal verloor hij van de Tsjechoslowaak, waarbij éen keer na een matehpunt voor te hebben gehad en een ande re keer na een 2-1 voorsprong in 1 sets. Ditmaal waren ook de om- standigheden in zijn nadeel. Als service-volley-speler had Schapers meer last van de wind, die als ge volg van een tyfoon het weer in Ko- rea beheerst. „In de eerste set ging het nog wel, maar vooral in de der de had ik veel last met het opgooi en van de bal." Toch was het Schapers, die het gebeuren aanvankelijk beheerste. I Zolang de wind uit één kant woei, I werkte zijn opslag goed. Op basis daarvan nam de Nederlander een voorsprong van 4-0, die hij uit bouwde tot setwinst (6-3). In de I tweede set had Mecir een door braak voor 3-5. Schapers reageerde j furieus, doorbrak tweemaal achter een de opslag van de Tsjechoslo- waak en behoefde op 6-5 slechts de I set uit te serveren om een 2-0 voor sprong in sets te nemen. Op dat moment begon de wind te draaien. Schapers verloor het oog op de bal en gaf met dubbele fouten zijn op slag uit handen. In de tiebreak was i Meqir de sterkste. Die onverwachte wending was i Schapers teveel. Hij probeerde nog wel de eerste service zo hard moge lijk te raken, maar het resultaat was dat uiteindelijk het aantal dubbele I fouten de aces overtrof: 9-11. In de derde set verloor Schapers twee- I maal zijn opslag. In de vierde hield hij het tot'4-4 vol tot de returns van i Mecir hem definitief in het gat lie ten vallen. De enige gouden plak van de Hongaarse dames kwam in handen van een koele kikker. Krisztina Egerszegi (net 14 geworden, 1.66 meter kort en 45 kg licht) won de 200 m rugslag. Ze vertrok gisteren geen spier toen zij de plak kreeg omgehangen. „Ze is verschrikke lijk verlegen", verklaarde een Hon gaarse official. „Ik neem altijd een i Japanse pop mee naar de wedstrij den", zei de technisch hoog begaaf de puber later zelf. „Die geeft me erg veel vertrouwen". De 1500 meter werd een prooi voor de 28-jarige Rus Vladimir Sal- nikov, al wereldkampioen in 1978 en de eerste zwemmer die op deze afstand onder de vijftien minuten dook. Vorig jaar op de EK in Straat sburg wist hij zich niet eens voor de finale te kwalificeren, in Seoul kwam zijn revanche. „Maar nu stop ik er echt mee. dit is de afsluiting waar ik maanden naar op zoek ben geweest". In complete afzondering van de rest van de wereld dook Sal- nikov samen met zijn vrouw/coach maandenlang onder om zijn 20-jari- ge carriere alsnog waardig te be sluiten. „Zonder haar had ik het j nooit gered". De namen van Otto/Biondi, maar ook die van Anthony Nesty, Dun can Armstrong, moeder Tania Dangalakova en de verrassende Ja- j panse 'torpedo' op de 100 rug, Dai- chi Suzuki, staken fel af tegen die van bij voorbeeld Michael Gross. 1 Tom Jager. Rainer Henkei en Dave Wharton. Zij werden, ondanks wat oplevingen, de grote verliezers van Seoul. De vaak jarenlange voorbe reiding ten spijt De Olympische Spelen hebben zo hun eigen wet ten... KAREL JANSEN SEOUL (GPD) - Het Neder lands volleybalteam zal zich niet mengen in de strijd om de medailles. Het verloor zaterdag kansloos met 3-0 van Argenti nië, waarna een plaats in de kruisfinales onbereikbaar werd. Vandaag tegen Japan speelde Nederland volgens coach Selinger zijn beste wed strijd van het toernooi. Het won overtuigend met 3-0 (15-7, 15-4. 15-8) en zal nu strijden om de plaatsen vijf tot en met acht. Karch Kiraly, de sterspeler en playboy van het volleybal team van de Verenigde Staten, had het al zien aankomen. De Amerikaan, die 200.000 dollar per jaar verdient met het onge kend populaire strandvolley- bal, verbaasde zich na de neder laag van Nederland tegen Ar gentinië (11-15, 7-15, 8-15) hele maal niet over de uitschakeling van de Oranje-formatie voor de halve finales. „Ik heb heel veel waardering voor datgene wat Arie Selinger met deze ploeg heeft bereikt", concludeerde hij na het verne men van het eindresultaat. „Maar zijn aanpak tegen ons heb ik niet erg begrepen. Hij zei dat hij er een oefenpartijtje van had gemaakt, omdat zijn team tegen de Verenigde Staten toch kansloos was. Ik vind dat geen goede instelling. Je moet alles willen winnen. Dat is ook de ba sis van óns succes. Op die ma nier blijf je op scherp staan. Tussen de wedstrijd tegen Frankrijk en het duel met Ar gentinië zat nu een volle week zonder een extra inspanning, want de ontmoeting tegen Tu nesië tel ik niet mee. Je zou kunnen zeggen dat Nederland zichzelf heeft uitgeschakeld door de afgelopen dagen te ont spannen bezig te zijn. De Argentijnse coach Luis Muchaga deed er nog een schepje bovenop. „Ik ben blij, dat we in juli die testserie tegen Nederland hebben afgewerkt", merkte hij na afloop op. „Daar heb ik kunnen zien waar de zwakke punten liggen van dat team- Mentaal zijn de spelers nog niet stabiel genoeg. Behal ve als het. eenmaal draait. Daar om moesten we de per se de eerste set winnen. Toen dat ge beurd was, wist ik dat we de partij in handen hadden". Arnold Vanderlijde plaatst met rechts een treffer op de kin van Akiwande. De Nederlander kwam met de schrik vrij. SEOUL (Reuter) - Het Ameri kaanse Olympische Comité heeft twee leden van de zwem ploeg gisteren naar huis ge stuurd, nadat ze door de politie in Seoid waren opgepakt we gens het stelen van een marme ren borstbeeld uit een sjieke ho telbar. Het duo, Troy Dalby en Doug Gjertsen, maakte deel uit van de 'gouden' Amerikaanse 4 x 200 meter vrije slag estafette ploeg. De 'golden boys' verble ven de afgelopen twee dagen met huisarrest in het Olympi sche dorp. De zwemmers hebben hun verontschuldigingen aan- or het voorval. Turnen met een gebroken been Seoul(ANP) - De 16-jarige Ca nadese Lori Strong heeft bij de Olympische Spelen in Seoul een vrije oefening geturnd met een gebroken been. Toen ze na af loop over hevige pijn klaagden constateerden de artsen de breuk in haar rechterbeen. Ze wordt nü in een rolstoel door het Olympisch dorp gereden. „Ik had er geen idee van dat mijn been gebroken was", verklaar de Strong. Ze zal een week no dig hebben om te herstellen. Oostduitse met zes keer goud verreweg de beste

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18