'Ik maak proefondervindelijk toneel' Tara McDonald wint Idndersongfestival Gerardjan Rijnders bewerkt 'draak' van Shakespeare in 'Titus' Vijf nominaties Gouden Kalf voor 'Van Geluk Gesproken' Eschers 'Summer rites at noon opgevoerd Koper mag boekomslag zelf kiezen Overzichts expositie Charlotte van Pallandt (90) Duyster boek KLEPZEIKERPRIJS PAGINA 14 MAANDAG 26 SEPTEMBER 1988 AMSTERDAM - De aanpak van Toneelgroep Amsterdam heeft in het eerste jaar van zijn bestaan veel stof doen opwaai en; de groep is niet altijd op een positieve manier in het nieuws geweest. Maar Amsterdam gaat nou eenmaal graag op de onverwachte, actuele en veel besproken toneeltoer. Liever dan zekere voorstellingen te maken die uit de la met strakke repertoireplanning komen. Amsterdam lijkt nu de oogst te gaan binnenhalen van het vori ge seizoen. Wapenfeiten wor den herdacht en bejubeld. 'Ba keliet', een revue-achtige pro- duktie met muziek en snelle sceones, gooide hoge ogen op het Rotterdamse Theaterfesti val en Sigrid Koetse heeft on langs de Theo d' Or gekregen voor haar schitterende rol in 'Bakeliet'. Een gesprek met Gerardjan Rijnder, directeur en artistiek leider van Toneelgroep Am sterdam. door Rob Bouber Gerardjan Rijnders, naast direc teur en artistiek leider van Toneel groep Amsterdam ook regisseur en schrijver, heeft twee grote regies dit seizoen. 'Titus', dat volgende maand in première gaat, en in de tweede helft van het seizoen 'De koning van Portugal', het langver wachte stuk van Gerrit Komrij. 'Titus'. Die naam slaat niet op gastspeler Titus Muyzelaar, noch op de zoon van Rembrandt maar op Titus Andronicus, een Romein se generaal, vader van 25 zonen en 1 dochter, Lavinia. Als de zonen al niet op het slagveld stierven, laten ze het leven wel tijdens de voorstel ling. De dochter wordt verkracht, haar handjes worden afgehakt en haar tong afgesneden. Kortom: een onstuitbare spiraal van wraak, ge weld en oorlog: een jeugdzonde van Shakespeare maar nog ter zake doend in 1988. 'Titus' kreeg als ondertitel mee 'Een Shakespeare commentaar'. Het stuk van Shakespeare (Rijn ders: 'een draak van een stuk') is als leidraad genomen. Heiner Müller herschreef het bloederige 'Titus Andronicus' als een panorama van geweld, waarin de politieke waan zin escaleert tot de proporties van Star Wars. Gerardjan Rijnders op zijn beurt geeft een eigen visie op de moorden, terechtstellingen, ver minkingen, afgehakte hoofden en handen en uitgerukte tongen in 'Ti tus'. Wat is zijn uitgangspunt als hij dit gewelddadige script onder han den neemt Rijnders: "Wij zijn uitgegaan van Müllers bewerking maar dramatur ge Mira Rafalowicz en ik vonden die niet interessant genoeg. We zijn toen, analoog aan de werkwijze van 'Bakeliet', naar ander materiaal gaan zoeken. We vonden een boek dat 'Talked to death' ('Doodgespro- ken') heette. Het berust op het waar gebeurde verhaal over een radio talkshow-gastheer uit Denver, de stad van Dynasty. Deze radio-ster, Aian Berg, ontving gasten, maakte interviews en kon gebeld worden. Hij deed dat nogal provocerend en moraliserend. Hij maakte de geest los, wekte agressie op. In 1984 werd hij vermoord door Amerikaanse "Op het toneel is er verbaal ge weld. Er zijn, al dan niet via de tele foon, voortdurend discussies, er worden bekentenissen gedaan. Echt een stortvloed van tekstfrag menten door elkaar heen. Tussen door zie je steeds 'Titus Androni cus'. We spelen niet het hele stuk, we spelen wel het hele verhaal, ie dere scène is teruggebracht tot een "Dit stuk is Shakespeares slecht ste. Er wordt trouwens aan getwij feld of hij het in zijn eentje geschre ven heeft of met de hulp van een of andere Elisabethiaan. Het is meteen ook zijn bloederigste, al leen maar afgehakte hoofden, moorden, verkrachtingen. Zinloos, Grand Guignol, effectbejag, het heeft geen moraal, komt nergens samen. In 'Hamlet' denk je aan het eind: 'Er is iets gebeurd; die men sen hebben iets doorgemaakt.' In dit stuk niet. Iedereen is even slecht, is even goed". Zinloos Moeten wij een boodschap halen uit die waanzinnige taferelen? "Mijn fascinatie is dat al dat geweld absoluut zinloos is. Dramaturgisch ligt er een brug tussen 'Titus' en het verhaal van Berg. Als je naar de ra dio luistert krijg je ook alleen maar informatie over opstand, aardbe ving en watersnood. We zetten dat bombardement aan reële informa tie af tegen de stroom van geweld in Shakespeares 'Titus Androni- Rijnders schotelt ons geen sa menhangend drama voor maar een produktie a la 'Bakeliet', een revue achtige opvoering met muziek, ge componeerd door Boudewijn Ta- renskeen, uitgevoerd door slag werker Paul Koek en pianist Ge rard Bouwhuis. In 'Bakeliet' moch ten de actrices zelf een act bij hun teksten verzinnen. Hoe vrij waren, hoe vrij zijn de acteurs en actrices in 'Titus'? Rijnders: "Ook heel vrij. Nadat de rollen waren verdeeld, hebben de acteurs de teksten gelezen, het boek bestudeerd en het uittreksel van. het boek dat ik vertaald heb, waarvan ik dacht: 'dat zijn sowieso scènes'. Nu komen ze met krante knipsels op de proppen en met grappen en met monologen en dat monteer ik door elkaar. Twee ac teurs die in 'Titus' zitten - een ko ningin en een een neger die een verhouding hebben - kwamen van daag aan met een oude Haagse Post waarin interviews stonden over de vraag waarom vrouwen op negers vallen. Ze pikken er de ste reotype uitspraken uit en daar doen ze iets mee in de voorstelling. Ik heb een Turkse acteur, die kwam met materiaal aan over de in Amsterdam vermoorde Turkse vakbondsman". Vrijheid Wat blijft er over van die vrijheid als een dergelijke act niet in Rijn ders' gedachtengang past? Wordt het dan net zo lang op de spelers in praten en manipuleren tot zijn idee is vervuld of is hij daar soepel in? Rijnders: "Dan komt het er niet in. Of ik zeg: 'Probeer maar. Laten we een vorm bedenken, waardoor het wel kan'. Maar ik kan niet alles gebruiken wat wordt ingebracht, anders krijg je een voorstelling van 24 uur. Dat 'zelf bedenken van de act' doe je toch met zijn allen. Eerst het idee uitproberen: 'Sla eens met je kop tegen de muur, val eens op de grond. Schreeuw eens heel hard in plaats van te fluisteren... Hé, Paul Koek, weet je wat je doet... Pak twee grote bekkens en sla ze na iedere zin tegen elkaar'". "Zo ontstaan scènes, zo verdwij nen ook scènes. Iedereen bemoeit zich er ook mee. Ze komen aan met ladingen tijdschriften, films en vi deo's. Ik ben dan eigenlijk een soort stimulator en ik probeer voor al die dingen vormen te vinden die passen in de totaalvorm. En uitein delijk ben ik de 'cutter'; ik doe de montage. Het is een moderne wijze van toneel maken, waar verrassen de voorstellingen uit voortkomen. Zowat de enige methode die ik echt bevredigend vind. Er is spra ke van een regie van improvisatie, van ontwikkeling en toevalligheid. Proefondervindelijk toneel. Ik weet absoluut niet van tevoren waar het op uitkomt. Ik heb een idee waar het over zou moeten gaan en welke elementen er in zou den moeten en daar probeer ik dan sceones over te maken". Voor 'Titus Andronicus' is een paar jaar geleden de Toneelschuur in Haarlem onder water gezet. Het ontbreekt Amsterdam helaas aan tijd om voor een spectaculaire vormgeving te zorgen. Rijnders: "Ik heb nu twee maanden voor het hele werkproces. Ideaal is vier tot zes weken werken en dan op basis van de uitkomsten een decor bou wen in de schouwburg. Ik noem maar wat: hele hoge rooie muren. Vijftig ramen er in. Maar op het mo ment dat je besluit dat dat moet, krijg je te horen dat het twee maan den duurt om dat decor te bouwen. Ik ben nu zonder decor bezig. Dat komt er ook niet, althans niet in die omvang. De basisvorm is de radio show. Het wordt heel clean, heel simpel. Actueel en direct. We den ken zelfs aan het aanleggen van buitenlijnen zodat we met de tele foons op het toneel gasten kunnen bellen die we een probleem voor leggen. Daar kunnen acteurs direct op reageren. De telefoon is de link van Alan Berg met zijn luisterpu bliek. Dat publiek: zit op het toneel. Je ziet mensen naar hem bellen en naar elkaar bellen. De gesprekken worden versterkt weergegeven. Ei genlijk een beetje de partyline uit de krant. En diezelfde acteurs die bellen krijgen ook een rol in Shake speare toebedeeld. Hoe we dat in elkaar zetten weet ik nog niet". Is het resultaat van zo'n ontwik kelingsregie straks te volgen voor een doorsnee theaterpubliek? Sta ren wij niet naar de nieuwe kleren van de keizer? "Het gekke is dat 'Bakeliet' onze meest succesvolle voorstelling is. De mensen snappen het meteen: 'Eindelijk.. Er gebeurt iets op het toneel'. Juist omdat men door tele visie is gewend aan montage en snelheid en het korte statement en totaal contrasterende beelden. Die taal kennen we. Het normaal ge structureerde toneel vinden men sen vaak heel vervelend. Titus heeft een merkwaardige vorm maar ik denk dat het absoluut dui delijk is wat we willen aansnijden". Gerardjan Rijnders: "Ik ben eigenlijk een soort stimulator..." (foto gpd) AMSTERDAM - Tekenaar Peter van Straaten (links) heeft vrijdag avond uit handen van schrijver Maarten Biesheuvel de jaarlijkse 'Joop Klepzeikerprijs' ontvangen. De prijs is een initiatief van uitgever Ger van Wulften, die diverse succesvolle strips uitgeeft. Van Straaten is vooral be kend door de 'Vader Zoon'-strip. Doel van de prijs is dat de nationale strip ook internationale belangstelling zal trekken. (foto anp) AMSTERDAM (GPD) - Uitge vers doen er alles aan om met hun boeken op te vallen. Wie echter denkt dat zo langzamer hand alle foefjes wel bekend zijn, heeft het mis. Querido-uit- gever Ary Langbroek heeft twee manieren bedacht om de nieuwste roman van bestseller A.F. Th. van der Heijden - 'Het leven uit een dag' - onder de aandacht van het publiek te brengen. Allereerst verschijnt zaterdag naast de gebonden eerste druk meteen een goed kope pocket van vijftien gulden in een oplage van niet minder dan vijftigduizend exemplaren. Daarnaast kan de potentiële pocketkoper kiezen uit vier verschillende omslagen, een novum in de Nederlandse uit- geefwereld. De ontwerpen zijn gemaakt door Langbroeks alter ego J. Tapperwijn. "Wil je zo'n grote oplage slijten, dan ben je wel gedwongen iets extra's te doen. Het blijkt te werken. Bij de aan bieding zijn al 30.000 exempla ren verkocht. De boekhandels zijn blij met elk handvat om boeken te verkopen. We leve ren een display onder de slogan 'Kies uw eigen omslag'. Maar ik weet niet of ik deze truc vaker zal uithalen. Misschien werkt het dan niet meer". HEUSDEN (ANP) - Galerie Tegen- bosch in Heusden exposeert van 25 september tot en met 6 november beeldhouwwerken van Charlotte van Pallandt. De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van haar 90ste verjaardag, zater dag. De beeldhouwster zal door een knieblessure niet, zoals eerder in de bedoeling lag, bij de opening aanwezig kunnen zijn, aldus gale rie-eigenaar L. Tegenbosch. De expositie bestaat uit zeven varianten van het hoofd van Albert Termote (1887-1978). Charlotte van Pallandt heeft zich de laatste jaren vooral op het beeld van deze Vlaamse beeldhouwer geconcen treerd, aldus Tegenbosch. Verder zijn er 25 andere portretten van haar te bezichtigen. Charlotte van Pallandt heeft vooral grote bekendheid gekregen door haar beelden van koningin Wilhelmina en prinses Juliana. Kunstcriticus Tegenbosch schreef in 1976 een monografie over de beeldhouwster. Ook ter gelegen heid van deze verjaardag en ten toonstelling heeft hij een boek ge schreven. Deze 86 pagina's omvat tende publicatie, waarin 32 foto's van haar beelden zijn opgenomen, draagt de titel 'Natura Iconop- hans'. Volgens Tegenbosch is Charlotte van Pallandt de beste beeldhouwwer die Nederland ooit heeft gekend. UTRECHT (GPD) - De door Rob Houwer geproduceerde en door Pieter Verhoeff geregisseerde speelfilm 'Van Geluk Gesproken' heeft met vijf nominaties de zwaar ste optie genomen op de Grote Prij zen van De Nederlandse Film waarvan de uitreiking woensdag avond zal plaatsvinden. De NOS zal via Nederland 3 in twee uitzen dingen aandacht besteden aan de gebeurtenissen vanuit de Utrecht se Stadsschouwburg. Vanochtend maakte de Gouden Kalveren-jury in het Polmanshuis de volgende lijst van nominaties bekend: beste lange speelfilms: Van Geluk Gesproken (geprodu ceerd door Rob Houwer), Spoor loos (George Sluizer), Amsterdam- ned (Laurens Geels en Dick Maas); beste regie: Van Geluk Gesproken (Pieter Verhoeff), Spoorloos (Geor ge Sluizer), Amsterdamned (Dick Maas); beste acteur: Joop Admiraal (Hersenschimmen), Michiel Ro- meyn (Van Geluk Gesproken), Ge rard Thoolen (Van Geluk Gespro ken); beste actrice: Marja Kok (Hersenschimmen), Marijke Veu- gelers (Van Geluk Gesproken, plus Ei), Sacha Bulthuis (Taxi In De Nacht); beste documentaire: Cannot Run Away (Hillie Molenaar en Joop van Wijk), De Wording (Cherry Duyns), Het Oog Boven De Put (Johan van der Keuken); beste korte Film: Pas A Deux (Monique Renault en Gerrit van Dijk), Vuur doop (Sander Francken), Reser vaat (Clara van Gooi); geluid (oeu- vre-prijs): Ad Roest, Tom Tholen, Gerrit Bosschaerts. Bovendien zal woensdagavond nog een speciale Jury-Prijs worden toegekend, waarvoor geen nomina ties bestaan en waarmee men alle kanten op kan. Alle genomineerde films zullen tijdens de resterende Filmdagen opnieuw in vertoning worden gebracht. LAREN Willem Duys is onlangs zestig jaar geworden en werkt al bijna dertig jaar in dienst of free lance bij de AVRO. Om die reden heeft deze omroep Duys een boek aangeboden waarin 50 bekende Nederlanders een hoofdstuk aan Duys wijden. AMSTERDAM (GPD) - De tennis arm van Edo de Waart maakte, dat het traditionele Grand Gala van de Nederlandse Muziek op het afgelo pen Holland Festival te elfder ure werd geannuleerd. En dat was dit maal extra jammer, omdat de aan gekondigde vuurdoop van het door Jan van Vlijmen voltooide orkest werk 'Summer rites at noon' van de componist Rudolf Escher (1912- door Maarten Brandt 1980) hiermee natuurlijk ook kwam te vervallen. Laatstgenoem de compositie zonder twijfel te beschouwen als Eschers muzikale testament wordt gelukkig op donderdag 6 oktober door het Con certgebouworkest onder leiding van de pas aangetreden nieuwe chefdirigent Riccardo Chailly ten gehore gebracht. Op de avond in kwestie worden voorts de Vijf or keststukken van Schónberg en het Celloconcert van Ligeti (met als so list Heinrich Schiff) uitgevoerd. Met de totstandkoming van Eschers buitengewoon complexe partituur is de voltooiïngsfase meegerekend niet minder dan 31 jaar gemoeid geweest, want de componist aanvaardde de op dracht tot het schrijven van het or- MAASTRICHT (ANP) - De ambas sadrice van Unicef, Audrey Hep burn, heeft vrijdagavond bij het kindersongfestival in het Maast richtse MECC-gebouw de show ge stolen door in vlekkeloos Neder lands een kort optreden te verzor gen samen met Paul van Vliet. Er ging wel iets mis bij de inzet van hun programmaonderdeel 'Ken je dat gevoel'. Paul van Vliet haakte daar meteen op in door aan het dui zendkoppige publiek te laten we ten: 'Nu kent u ook dat gevoel als er iets mis gaat'. Er ging tijdens het eerste kin dersongfestival om de Danny Kaye Award, gewonnen door de 12-jari- ge Tara McDonald uit het Verenigd Koninkrijk, wel vaker iets mis. Zo vaak, dat Audrey Hepburn .op een gegeven moment verzuchtte: "Wanneer Paul van Vliet er was had hij dit kunnen opvangen". Het risico van haperingen, onder meer vanwege een totaal nieuwe lokatie, was al ingecalculeerd. Het programma werd niet live uitgezonden. De tv-uitzending door de TROS vindt plaats op 7 ok tober. Verschillende Europese lan den zullen het programma in de loop van dit jaar nog overnemen. Derrick Tot de gasten behoorden prinses Margriet en mr. Pieter van Vollen hoven. Tijdens de pauze onderhiel den zij zich met de leden van de ju ry, Christina Deutekom, Gina Lol- lobrigida en Horst Tappert, als tv- acteur beter bekend als Derrick, alsmede met de optredende arties ten, onder wie Udo Jurgens, Julien Clerc en Harry Belafonte. Aan het kindersongfestival na men acht landen deel. Het meren deel met een zangeresje, Italië met Componist Rudolf Escher. (foto ANP) kestwerk, dat uiteindelijk tot 'Summer rites at noon' zou uit groeien al in 1957. Dat valt zon neklaar op te maken uit de door Eschers echtgenote verzamelde en gerubriceerde documenten, waar van een samenvatting in het juni- nummer van het tijdschrift 'Prelu dium' staat afgedrukt. een zangertje en Oostenrijk met een kwartet, de Florianer Sanger- knaben. Zorg De componist Jan van Vlijmen kreeg in 1971 bij monde van het Escher-comité het verzoek om de partituur te voltooien. Het is op de keeper beschouwd allerminst toe vallig, dat juist hij zich met deze ui terst bewerkelijke taak zou gaan bezighouden. Eschers eigenschap om lang over elke noot na te den ken, alvorens deze voor geldig te verklaren, is een karaktertrek die ook Van Vlijmen allerminst vreemd is. Anders dan Van Vlij men stond Escher zelf zo mogelijk nog kritischer tegenover onver schillig welke systeemverafgoding dan ook. De hang naar het seriële componeren volgde hij weliswaar met belangstelling, maar het ver vulde hem ook met zorg. "Hoe kun nen die jongens in godsnaam com poneren als ze geen evocatieve me lodie meer kunnen schrijven," al dus de schepper van 'Summer rites at noon' vlak voor zijn veel te voor tijdige doo.d. Visionair Wie de door Jan van Vlijmen af gelegde verantwoording goed tot zich laat doordringen en voorts de al genoemde aantekeningen van Beatrijs Escher leest, moet wel concluderen, dat Escher in zijn 'Summer rites at noon' heeft ge poogd om een samensmelting te bereiken van een aan Boulez' 'Pli selon pli' (Escher noemt deze com positie overigens in een van z'n brieven in samenhang met de 'Ri tes') verwant zijnde complexe structuurwereld en een visionaire vervoering a la Matthijs Vermeu len. Voor Vermeulen koesterde Escher namelijk een grote bewon dering, hetgeen onder meer tot uit drukking komt in zijn voorkeur voor het combineren van onderling zelfstandig verlopende melodieën. De ingewikkeldheid van 'Sum mer rites at noon' schuilt vooral in het feit, dat er van twee orkesten gebruik wordt gemaakt. Twee en sembles van een variabele bezet ting, het ene groter dan het andere, die als het ware tijdens het verloop van het ongeveer 28 minuten du rende eendelige stuk op elkaar in werken. Van Vlijmen stelt zelfs, dat elk ensemble zijn eigen muziek heeft, in welk verband het tweede kleinere orkest met name een stuwende functie binnen het ge heel vervult met als gevolg, dat er grote muzikale spanningen wor den opgeroepen. Over de inhoud van de muziek zegt Beatrijs Escher in 'Preludium': "Het leidt geen twijfel, dat de componist van Summer rites' een arcadische (ar cadisch het landschappelijke be treffend) evocatie heeft willen ver klanken. Bucolische, herderlijke, riten in een mediterrane, zinderen de zomernoen; schalmeiën, die de zon bezingen." Audrey Hepburn steelt show bij presentatie Audrey Hepburn (links) met de winnares, de twaalfjarige Tara McDonald. Winnares Tara McDonald, gepre- de 70 te behalen punten. Italië senteerd door haar landgenoot La- werd tweede met 67 punten en Ne- bi Siffre, kreeg van de jury 68 van derland derde met 64 punten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14