TAD LEIDEN Speciale centra nodig voor operaties kankerpatiënten Erfpacht obstakel voor uitbreiding Deckers LEIDSCH DAGBLAD 'Niet iedere chirurg van alle facetten op de hoogte' Restauratie poortgebouw Schachtenhof is voltooid Eerste Keyfolkfestival op Vrouwenkerkpleiii Jubilerend bedrijf verplaatst deel produktie naar Weert s LEIDEN De deskundig heid van chirurgen voor de behandeling van kankerpa tiënten vergroten door een aanvullende opleiding. Het aanwijzen van gespeciali seerde centra voor het ver richten van operaties bij pa tiënten met gecompliceerde tumoren en het doen van operaties met een grote kans op sterfte. Dit pleidooi hield prof. dr. K. Welvaart gistermiddag in zijn oratie. Een aanklacht tegen de vak bekwaamheid van zijn col lega-chirurgen bij de behan deling van kanker? "Nee", antwoordt Welvaart zeer be slist, "ik weet zeker dat er op de academische en de regionale zie kenhuizen zeer goede chirurgen werken, ook die voldoende des kundigheid hebben bij de behan- door Willem Spierdijk deling van kankerpatiënten. Die behandeling is in sommige geval len echter zo specifiek en specialis tisch, dat ik eenvoudigweg niet kan aannemen dat iedere chirurg van alle facetten op de hoogte is". In zijn oratie noemt Welvaart die als leeropdracht de evaluatie en de toetsing van de klinische metho den in de chirurgische oncologie heeft als voorbeeld het opereren van patiënten met slokdarmkan ker. Volgens de Leidse hoogleraar moeten beslist niet alle chirurgen zich aan deze operatie wagen; in minder ervaren handen is de ope- ratiesterfte bijna tweemaal zo hoog dan in handen van chirurgen die de operatie regelmatig verrichten. "In de meeste gevallen zijn chi rurgen zo verstandig om operaties waarmee zij onvoldoende ervaring hebben, over te laten aan specialis ten in het betreffende vakgebied. Ik sluit echter niet uit dat in som mige gevallen operaties worden verricht door chirurgen die over onvoldoende routine voor een be paalde ingreep", zegt de Leidse arts. Concentratie Welvaart stelt dat in ons land een concentratie moet plaatsvinden van specialistische operaties van kankerpatiënten bij chirurgen die kunnen bogen op voldoende erva ring. Tevens moeten daar ook de operaties plaatshebben waarbij de kans op sterfte groot is. Volgens de Leidse hoogleraar zou met deze opzet een begin kun nen worden gemaakt door samen werking tussen de ziekenhuizen die zijn aangesloten bij het Inte graal Kankercentrum West. Later is het wellicht mogelijk dat ook de andere kankercentra bij het verwij zen van patiënten naar gespeciali seerde ziekenhuizen worden be trokken. "Ik pleit er beslist niet voor dat alle patiënten maar naar het acade misch ziekenhuis in Leiden moe ten worden verwezen. In theorie is het mogelijk om een patiënt uit De venter naar een ziekenhuis in Oost- voore door te sturen. In de praktijk zal het er op neer komen dat de mensen bij de academische op gro te regionale ziekenhuizen terecht komen", zegt Welvaart. Specialisatie De chirurg is ook voorstander van specialisatie binnen de maat schappen. Binnen de groep chirur gen die bij één ziekenhuis werk zaam is, zou er zich een moeten be kwamen in de behandeling van kankerpatiënten. Welvaart zegt dat dat in nog niet alle maatschappen het geval is. De hoogleraar wijst er verder op weer met de slokdarmkanker als voorbeeld dat de behandelwijze (bijvoorbeeld de vraag wel of niet te opereren) in vele ziekenhuizen door de internist wordt bepaald. Welvaart noemt dat onjuist. Hij meent dat door een team van spe cialisten een 'op maat' gemaakt be handelplan moet worden ontwor pen. Als laatste punt in zijn oratie werpt de Leidse chirurg een aantal ethische vragen op. Hoe oud moet een patiënt zijn om af te zien van el ke therapie? Hoe lang moet de le vensverwachting van een patient zijn om behandeling te rechtvaar digen. Welvaart meent dat er geen handleidingen bestaan waarmee het antwoord kan worden gegeven op deze vragen. "Wij hebben vroe ger, wellicht ten onrechte, aange nomen dat politici zich met beant woording van deze vragen moeten bezighouden, maar wij moeten als direct betrokkenen de discussie hierover op gang brengen". Vraagtekens Niet alleen Welvaart, ook zijn collega prof. C.J.H van de Velde zet vraagtekens bij de wijze van be moeienis van de politiek. Van de Velde aanvaardde gistermiddag zijn ambt eveneens met het uit spreken van een inaugurale rede. Hij wierp de vraag op of artsen bij medisch-maatschappelijke keuzes achteraan moeten staan of zelf prioriteiten moeten aangeven. Als voorbeeld noemde de hoog leraar de kostbare bevolkingson derzoeken. Onder de groep vrou- wen tussen 50 en 70 jaar wordt zo n onderzoek gehouden. Dit besluit werd door de politiek genomen voordat medici zich erover konden uitspreken. Van de Velde vraagt zich af of het geld voor zo'n bevol kingsonderzoek niet op een ande re, betere manier kan worden be steed. Hij wijst er verder op dat een on derzoek als dat naar borstkanker een grote ongerustheid met zich meebrengt. "Van de vrouwen die naar aanleiding van een foto wor den geopereerd, wordt in ruim 98 procent van de gevallen een goedaardig gezwel aangetroffen. Dat betekent dat iemand weken lang voor niets ongerust is ge weest. Bovendien gaan mensen van 49 of 72, die net buiten de groep vallen, zich ook afvragen of zij geen kanker hebben". De bevolkingsonderzoeken lei den er volgens V^n de Velde juist toe dat mensen zich zorgen gaan maken om hun gezondheid. "Wij leven in een land met de hoogste le vensverwachting, de mensen wor den gezonder, maar toch neemt het ziekteverzuim steeds toe. Men voelt zich dus niet gezonder". Man co aan het bevolkingsonderzoek naar borstkanker is volgens Van de Velde dat een evaluatie ontbreekt. Ook zijn de criteria waarom voor een bepaalde leeftijdscategorie is gekozen, niet voldoende duidelijk. Evaluatie en structuring van be volkingsonderzoek zou naar de Prof dr. K. Welvaart'Gespecialiseerde centra aanwijzen voor patiën ten met gecompliceerde tumoren'. (foto Jan Holvast) mening van de Leidse chirurg een taak kunnen zien voor de raad voor de kankerbestrijding. Vergelijkba re organen bestaan in Engeland en de Verenigde Staten. Zo'n raad zou ook kunnen adviseren over de be steding van de budgetten die er voor kankerbestrijding beschik baar zijn. Van de Velde meent dat aan chirurgisch kankeronderzoek te weinig geld wordt besteed, tér- vvijl chirurgie de oudste en meest effectieve behandelwijze van kan ker is. Van de Velde pleit daarom voor handhaving en uitbreiding van het patiëntgebonden onderzoek. Dat zou ook een raad voor de kankerbe strijding kunnen stimuleren. Bij een dergelijk onderzoek worden nieuwe chirurgische behandelme thoden toegepast op patiënten. Na verloop van een bepaalde periode wordt vastgesteld of de nieuwe me thode effectiever is dan de oude be handelwijze, die gedurende dezelf de tijdsspanne ook nog is gehan teerd. "Een dergelijk onderzoek kost echter geld. Chirurgen moeten in de nieuwe methode worden ge schoold, er zijn soms extra ver- pleegkosten aan verbonden. Zie kenhuizen zijn vaak niet bereid om aan zo'n onderzoek mee te doen omdat er geen geld voor is. Een raad voor kankerbestrijding zou er voor kunnen zorgen dat dergelijk, belangrijk onderzoek toch plaats heeft", aldus van de Velde. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1 Interpellatie Linies Leiden bezuinigingen vrouwencentra LEIDEN - Het Links Leiden-raads- lid Van Lint wil de Leidse gemeen teraad vragen steun te betuigen aan de actie van vrouwenopvang centra om de door de rijksoverheid in het vooruitzicht gestelde bezui nigingen af te wenden. De betrok ken instellingen hebben aangekon digd een beroep te zullen doen op de vaste kamercommissies om te trachten aan deze forse bezuinigin gen te ontkomen. Volgens Van Lint is het van groot belang dat dit appel op de ka merleden zo breed mogelijk onder steund wordt. Het raadslid wil de Leidse raadsleden via een interpel latie in de gemeenteraad van maan dag 26 september een steunbetui ging aan de actie var opvangcentra ontlokken. Bouw nieuwe vuilverbranding wellicht vertraagd LEIDEN De gemeente Rijswijk heeft bezwaar gemaakt tegen de bouw van een nieuwe vuilverbran ding bij Ypenburg. De gemeente heeft dit gedaan omdat het Euro pees Octrooibureau er weinig voor voelt om zijn hoofdkantoor in Rijs wijk te vestigen als de nieuwe in stallatie daar komt. Rijswijk heeft deze plaats aan het octrooibureau aangeboden. Dat verwacht echter overlast van de nieuwe vuilver branding. Het provinciebestuur betreurt de houding van Rijswijk. De ge meente had aanvankelijk welis waar enige twijfels over de plek voor de nieuwe vuilverbranding, maar zij wees die niet af. Nu Rijs wijk dit alsnog doet, bestaat de kans dat de voorbereidingen voor de nieuwe installatie vertraagd worden. En dat heeft weer grote ge volgen voor de gemeenten Den Haag en Leiden. De verouderde - en vervuilende - vuilverbrandings installaties in die gemeente kun nen namelijk pas worden gesloten wanneer de nieuwe vuilverbran ding klaar is. Om de bezwaren van Rijswijk te gemoet te komen, heeft het provin ciebestuur de gemeente aangebo den een andere plaats te zoeken voor het hoofdkantoor van het Eu ropees Octrooibureau. Het provin ciebestuur heeft de verwachting dat dit zeker zal lukken. LEIDEN - De restauratie van het poortgebouw met de regenten kamer van het Schachtenhof aan de Middelstegracht is voltooid. Begin dit jaar werd het startsein gegeven voor het de opknap beurt van het monument. De hofjeswoningen zelf werden tien jaar geleden al gerestaureerd. Omdat de toenmalige bewoner van het poortgebouw er niet toe was te bewegen zijn woning te verlaten, moest het opknappen van de voormalige regentenka mer worden uitgesteld. Het bestuur van de Stichting Het Schachtenhof is er vorig jaar, na de nodige financiële hin dernissen te hebben genomen, in geslaagd voldoende geld bijeen te vergaren om het monumentale poortgebouw aan de Middelste gracht alsnog in oude luister te herstellen. De restauratie heeft zo'n kwart miljoen gulden ge kost. Toch heeft het bestuur van de stichting voor elkaar gekre gen dat een woning voor een be taalbare huurprijs in de voorma lige regentenkamer is gemaakt. Het gerestaureerde poortge bouw is weer een fraaie parel aan de kroon van de historische Leidse binnenstad. LEIDEN Op het Vrouwenkerk plein wordt van 30 september tot en met 3 oktober het eerste Leidse Keyfolkfestival gehouden. Het mu zikale evenement staat in het teken van de vriendschapsbetrekkingen tussen Engeland en Nederland en is opgesplitst in een Engelse- /Schotse, een Ierse en een Neder landse avond. Bands en artiesten uit zowel Nederland als het buiten land treden op. Keltisch/Engelse muziek staat vrijdagavond 30 september cen traal. Tussen 20.00 en 24.00 uur tre- -ien op Kalis, Trefoil, Davie letcher en Leidenaar Bert Haas- es. Zaterdagmiddag tussen 12.00 en" 15.00 uur geven plaatselijke volksdansverenigingen acte de presence, terwijl The Village Band en The Square Diehl Band optre dens verzorgen. Ierse kroeg- en zeemansliederen worden van 15.00 tot 16.00 uur ten gehore gebracht door Ouwejan en Makkers. Van 16.00 tot 19.00 uur staan 'ludieke spelletjes' met medewerking van Leidse sportscholen en de YMCA Doedelzak- en Drumband op het programma. Tussen 20.00 en 24.00 uur volgen optredens van Double Double You, Phil Jackson, Ber nard Joyce and the Exiles en Jo- sien Valk. Workshops, sessies en straatmu zikanten vormen de hoofdmoot van het dagprogramma op zondag, de dag van de 'muziek uit de Lage Landen bij de zee', 's Avonds vanaf 20.00 uur brengen Folkcorn, Kode II, Rob Hinse en Klaas van Rijt elk onderdelen van wat onder die noe mer valt ten gehore. Maandag 3 oktober volgt de 'Al les mag-dag'. Het programma be helst sessies van straatmuzikanten (12.00 tot 20.00 uur) en optredens van The Village Band, The Ofali- no's, Jean-Paul Piquard en Paul Stephenson (van 20.00 tot 24.00 uur). Aansluitend is er folkkroeg. Tijdens het hele festival is er een folkmarkt waar t-shirts, boeken, platen, bladen, muziekinstrumen ten enzovoorts te koop zijn. Uiter aard ontbreken ook de biertappen niet. Het programma wordt zoveel mogelijk in de open lucht afge werkt, maar voor het geval dat de weergoden niet meewerken, wordt op het plein ook een tent neergezet. LEIDEN - Deckers Carrosserie- bouw bv wil in Leiden niet uitbrei den. De erfpacht is voor het aan de Lammenschansweg gelegen be drijf een te groot obstakel. Vandaar dat is gekozen voor uitbreiding van de activiteiten in de andere vesti ging in Weert. Dat heeft overigens geen gevolgen voor de werkgele genheid in Leiden. Wel gaat een stukje nieuwe werkgelegenheid voor een kleine tien mensen aan Leiden voorbij. door Henk van der Post De in opbouw van vrachtwagens gespecialiseerde onderneming is nu van plan halffabrikaten te laten maken in Weert en die vervolgens af te bouwen in Leiden. Daarvoor zijn ook aan de Lammenschans weg verbouwingen nodig. Boven dien wordt een deel van het terrein overkapt. Directeur C.B.A. Deckers: "Ons bedrijf ligt thans helemaal inge klemd door andere ondernemin gen. Wij hebben in Leiden uitgeke ken naar een andere vestigings plaats, maar daarvan vanwege de erfpacht afgezien. Gebouwen die wij gebruiken zijn bij verkoop voor een ander niet veel waard. Als ons bedrijf investeert in nieuwbouw is het zakelijk gezien interessant als in ieder geval de grond eigendom Het bedrijf heeft nog even over wogen Leiden te verlaten. "Daar van hebben we toch afgezien. We zouden bijvoorbeeld best in Zoe- termeer kunnen gaan zitten. Dan had het hele bedrijf verplaatst moeten worden. Uiteindelijk heb ben we gekozen voor een oplossing in Weert. We moeten vanwege onze regionale functie trouwens wel een vestiging in het westen van het land hebben". Specialisme Daarmee doelt directeur Dec kers op een aantal grote klanten in Een luchtfoto van het terrein van D deze regio. Deckers Carrosserie- bouw verzorgt voor vele grote klanten de opbouw van de vracht wagens. De vrachtwagens komen kaal - alleen bestaande uit chassis en cabine - van de fabriek en wor den overeenkomstig de wensen van de opdrachtgever opgebouwd. Dat heeft Deckers onder meer ge daan voor de luchtmacht, de NOB. Van Gend en Loos en C&A. Het bedrijf houdt zich zowel be zig met systeemopbouw als specia le projecten. "De klemtoon van de werkzaamheden in Leiden ligt op de speciale karweien. In Weert worden vrachtwagens in serie op gebouwd", aldus C.B.A. Deckers die met zijn broer L.M.J. de direc tie voert over de bedrijven in Lei den en Weert. Speciale projecten zijn bijvoorbeeld de bouw van ge luidswagens voor de NOB en woonunits voor onder meer de ckers Carrosseriebouw bv in Leiden. landmacht en booreilanden. Het carrosseriebedrijf beschikt daartoe over een eigen ontwikkelingsafde ling. Deckers behoort wat de carros seriebouw betreft tot de grootste van Nederland. Het bedrijf heeft een omzet van circa 15 miljoen gul den. De winst ligt om en nabij de vijf procent netto. "Binnen de branche is dat een aardige score. Als ondernemer zeg ik dat de winst te laag is. Daaraan proberen we al les te doen, onder meer door de kosten te drukken. Maar omdat we zelf aan ontwikkeling doen worden we met tamelijk hoge kosten ge confronteerd". Het marktaandeel van Deckers is vrij stabiel. De con currentie spitst zich vooral toe op het gebied van het seriewerk. Bij de beide bedrijven werken 100 mensen, waarvan ongeveer 40 in Leiden. In tijden van drukte wordt dat aantal aangevuld met zo'n tien uitzendkrachten. Op de wat langere termijn zoekt Deckers een Europese partner. Dat houdt enerzijds verband met het verdwijnen van de Europese bin nengrenzen, anderzijds met be hoefte de omzet te vergroten. "Ik denk dan niet aan een fusie, maar aan een samenwerking met bij voorbeeld een bedrijf uit dezelfde branche in Westduitsland. welis waar met een ander specialisme Dan kunnen we eikaars produkten verkopen". De eigen specialiteit is onder meer het maken van wissel laadbakken: verschillende bakken die op een vrachtwagen kunnen worden geplaatst. Jubileum Deckers Carrosseriebouw is trouwens een 'ouwe jongen' in de branche. Dit jaar wordt het 75-jarig bestaan ivierd. Het bedrijf is drie kwart eeuw geleden gesticht door grootvader Chr. Deckers in Zoeter- woude. Hij nam in 1913 een wagen makerij over waar hij al enkele ja ren in loondienst was. Een paar jaar later kocht hij de naastgelegen smederij. Er werd voornamelijk werk ver richt voor boeren. Tot de werk zaamheden behoorde ook het be slaan van paarden. De overgang naar carrosseriebouw betrof een aantal jaren later de opbouw van handkarren, wagens en ook bak fietsen voor zuivelprodukten. De eerste leveringen van carrosserie ën op Ford- en Chevroletchassis begonnen rond 1926. De grote uitbreiding van het be drijf werd verwezenlijkt toen Chr. Deckers door zijn zoon Th. C. werd opgevolgd. De smederij in Zoeter- woude werd na de oorlog afgebro ken om plaats te maken voor een bedrijfshal van circa 800 vierkante meter. In de jaren vijftig koos het bedrijf voor een grotere vestigings plaats: aan de Lammenschansweg werd een terrein van 2500 vierkan te meter gekocht, waar nog steeds de hoofdvestiging van Deckers is. In 1954 werd dat bedrijfspand in gebruik genomen. Dat jaar was met alleen daarom belangrijk voor de onderneming, maar ook omdat de aluminiumbouw werd geïntro duceerd. Deckers was daarmee een pionier in de carrosseriebouw. Dat bewerkstelligde een flinke uitbrei ding van het afzetgebied. In 1958 breidde de onderneming opnieuw uit tot het huidige terrein van 6800 vierkante meter. In 1970 werd een nieuwe vesti ging in Weert geopend met een ge bouw van 4200 vierkante meter op een terrein van 10.000 vierkante meter. Van invloed op dat besluit was onder meer de lage grondprijs van iets meer dan een tientje de meter, alsmede de gunstige ar beidsmarkt in Weert. In 1979 werd het bedrijfspand in Weert uitge breid met een hal van 4900 vierkan te meter. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9