FNV: 'Chaos komst het GAK' op bij IMF-vergadering in teken van schuldenreductie Rotterdam is klaar voor 'Europa 1992r 2_q werken wjj' Minimurnbroodprijs zit veel warme bakkers Syndicaten verkopen parfum met een luchtje Volgens veel van onze klanten, geven wij de beste ondersteuning... MOIRA SINGAPORE Er hangt een luchtje aan de parfums die in in de parfumeriezaakjes in de luxueuze overdekte winkelgalerijen van Singapore, worden verkocht. Be kende parfums als Opium en Paris van Yves St Laurent, Poison van Dior en Chanel no.5 en no. 19 van Coco blijken imitaties te zijn. Het is aan de gestyleerde en gedistingeer de flesjes niet te zien dat men heeft te maken met een bedrieglijk na maaksel. UTRECHT (ANP) - Volgens de Dienstenbond FNV dreigt er een chaos bij het GAK, de instantie die voor 16 van de 23 bedrijfsverenigingen in ons land de sociale verzekeringen uitvoert. Het aantal klachten over de manier waarop dat gebeurt neemt hand over hand toe en sommige GAK-afde- lingen behandelen meer klachten dan aanvragen voor uit keringen. zo blijkt volgens de bond uit een onderzoek on der 350 personeelsleden van het GAK. Met name op de afdelingen waar men zich bezighoudt met de Nieu we Werkloosheidswet (NWW) wor den regelmatig fouten gemaakt. Volgens vakbondsbestuurder A. Steijaert is het GAK in de proble men gekomen door de herziening van het stelsel van de sociale zeker heid die begin vorig jaar van kracht werd. Daardoor kreeg het GAK veel meer en ingewikkelder werk op zijn dak, terwijl er te weinig ex tra mensen worden aangenomen. De werkdruk is volgens Steijaert daardoor onaanvaardbaar groot ge worden en op die manier komt de zorgvuldigheid in het geding. Er is nauwelijks nog tijd om een aan vraag voor een uitkering goed te beoordelen. Volgens Steijaert heeft het GAK minstens 3.000 men sen extra nodig om uit de proble men te komen. Binnenkort gaat hij met de GAK-directie praten. GAK-directeur J.T.G. Ernst ver klaarde desgevraagd dat de bond een wat al te somber beeld schetst. Hij beaamde dat er met name op de NWW-afdelingen problemen zijn geweest met de stelselherziening. Vooral in de beginperiode waren er moeilijkheden, maar die zijn in de loop van de tijd steeds minder ge worden. Ernst denkt dat de NWW- afdelingen eind dit jaar geheel nor maal kunnen draaien. Van grote onzorgvuldigheid of stromen klachten is volgens de GAK-directeur geen sprake. "Als dat zo was zouden we - terecht - ter verantwoording zijn geroepen door toezichthoudende instanties als de Sociale Verzekerings Raad. Maar dat is niet het geval", zegt hij. Ook bestrijdt Ernst dat er extra mensen nodig zijn. Met het oog op het nieuwe stelsel kregen de NWW- afdelingen er volgens hem destijds vijftienhonderd mensen bij - onge veer een verdubbeling van de be zetting - en dat aantal is voldoende, zeker nu de problemen bijna zijn verdwenen. Niettemin neemt de GAK-direc teur het onderzoek van de vakbond zeer serieus. "Het is voor ons toch een signaal dat er in de organisatie mogelijk wat verbeterd kan wor- ROTTERDAM (GPD) De econo- den. En daar valt altijd over te pra- mische eenwording van Europa i Hun eerste gezamenlijke actie te gen de parfum vervalsers is onlangs met succes afgesloten. Speurders in dienst van de drie parfumkonin gen hebben ontdekt, dat achter de ze illegale onderneming internatio nale syndicaten zitten. Een val strik, die zij hadden uitgezet in Singapore, leidde tot invallen in opslagplaatsen van zeker twintig bedrijven waar in totaal 20.000 fles jes imitatieparfum met een waarde van ongeveer twee miljoen gulden in beslag werden genomen. De syndicaten blijken Singapore als een exportcentrum te gebrui- kocht, maar in bijna alle Aziatische ken voor namaakparfums. De fles- steden. Wij verliezen miljoenen jes werden van Taiwan naar Malay- dollars, zeggen de vertegenwoordi- sia geëxporteerd, daar gevuld door Bob Mantiri Drie Franse parfumhuizen heb ben onlangs besloten om een einde te maken aan deze kwalijke prak tijken. De valse reukwatertjes wor den niet alleen in Singapore het Middenoosten (SaoediArabië, Dubayy) en naar India. De activiteiten van de syndica ten hebben zich nu verplaatst naar Seoel, waar in verband met de Olympische Spelen honderddui zenden potentiële klanten worden verwacht. Niet alleen namaakpar fums worden in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel verhandeld, maar ook imitatiehorloges, juwelen, tassen en kleding van beroemde ontwerpers. Henry Racamier van Luis Vuit- ton, de sjieke tassenontwerper, heeft een comité opgericht dat ver valsing moet bestrijden. De tassen van het in Genève gevestigde be drijf worden onder meer in Thai land, Singapore, Hongkong, Zuid- korea, Taiwan, Turkije en Marokko nagemaakt. Dit comité schat dat jaarlijks voor 70 miljard dollar aan luxe namaakartikelen worden ver handeld. In Singapore hebben de bekende horlogehuizen als Rolex, Cartier en andere beroemde Zwit serse merken rechercheurs rondlo pen die, in samenwerking met de plaatselijke polity, de illegale win keltjes in de gewelven van de win kelcentra binnenvallen, de na maakartikelen in beslag nemen of er de hamer op zetten. De eigenaars kunnen worden veroordeeld tot een boete van tienduizenden dol lar. Vorige week werden 's avonds tientallen jeugdige klantenlokkers, die op agressieve wijze toeristen dwingen namaakartikelen te ko pen, door de politie opgepakt. De Singaporese regering over weegt om hun activiteiten wette lijk te verbieden. Intussen mogen zij zich niet laten zien in de winkel centra. Bij de ingangen zijn televi siecamera's opgesteld die hun be wegingen in de gaten houden. Maar niettemin gaan zij vrolijk door. De jongelui, in leeftijd vari ërend van 16 tot 25 jaar, verdienen er een goede boterham aan. ten". Economie kort Arke Reisbureau Arke is in een verge vorderd stadium van onderhande ling over de overname van reisbu reau Copex. Internationaal reis- en passagebureau Copex heeft vesti gingen in Hillegom, Santpoort, Haarlem en Beverwijk en telt 16 medewerkers. De omzet bedraagt ongeveer 12 miljoen. Na de overna me verwacht Arke een omzet bij de reis- en passagebureaus van 300 miljoen gulden. Copex organiseert zowel toeristi sche als zakelijke reizen. De over name heeft waarschijnlijk geen ge volgen voor het personeel. Martinair Charterluchtvaartmaatschappij Martinair gaat volgend jaar de fre quentie van de vluchten op de Ver enigde Staten aanzienlijk uitbrei den. Amerika wordt een steeds be langrijker markt voor de charter maatschappij. Martinair vervoert dit jaar zo'n 112.000 passagiers (heen en terug) over de Atlantische Oceaan. Volgend jaar rekent men op zo'n 140.000 passagiers. Kinderarbeid De ministers Bukman (ontwik kelingssamenwerking) en De Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid) moeten het confectiecon- cern C en A tot de orde roepen we gens de hand lichten met interna tionale conventies inzake kinderar beid. C en A zou in Thailand kinderen in dienst hebben en daarbij zelfs de daar geldende wetgeving overtre den inzake een verbod op kinderar beid onder de 12 jaar en beperkin gen voor kinderen tot 15 jaar. De PvdA-kamerleden Verspaget en Ter Veld stellen dit in schriftelijke vragen aan beide bewindslieden. CAM Implants Het chemisch-farmaceutisch concern ACF heeft een meerder heidsbelang gekocht in het Leidse biomaterialenbedrijf CAM Im plants. Dit bedrijf houdt zich bezig met het aanbrengen van bescherm lagen op implantaten (bijvoorbeeld kunstheupen en kunstknieën), waarvan testresultaten hebben aangetoond dat deze daardoor be ter door het lichaam worden geac cepteerd. CAM Implants maakt ook implantaten die qua samen stelling veel op natuurlijk bot lij ken. Voor ACF past deze jongste aan koop in haar streven om de activi teiten in de gezondheidszorg te verbreden. Rotterdam allerminst een bedreiging. Integendeel, de stad is er klaar voor, staat in een rapport dat de gemeente heeft la ten maken. Rotterdam hoeft het bestaande economische beleid voor haven en transport niet te ver anderen, omdat dit beleid nu al re kening houdt met de trends die na 1992 zullen doorzetten. Voor een paniekreactie is geen reden, zegt het Bureau voor Economische Ar gumentatie in Lisse. Rotterdam is de eerste stad in Nederland die de gevolgen van '1992' heeft onder zocht. Rotterdams haven- en economie- wethouder Den Dunnen is het eens met de conclusies in het rapport. Op een congres over 'Europa 1992', gisteren in Amsterdam, onder schreef hij ook de mening van de schrijvers dat de economische een wording van Europa wel eens ern stige vertraging kan oplopen of wellicht helemaal nooit van de grond zal komen. MAASTRICHT (GPD) "Maastricht ligt duidelijk goed in de markt. Met het MECC is de stad een fleurig visitekaartje voor Europa". Dat zei burge meester Houben van Maast richt gistermiddag tijdens de officiële open ing van het Maast richts Expositie- en Congres- Centrum (MECC), die werd ver richt door prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven (foto bo ven). Er waren 2.000 gasten Plaatsvervangend directeur- generaal ir. W. Dik van de PTT kondigde tijdens de opening aan dat het (nu nog) staatsbe drijf een contract met 19 tele- communicatie-bedrijven in Eu ropa heeft afgesloten. Ze gaan een télecommunxcatie-netwerk opzetten dat, aldus Dik, 'de ont wikkeling van Nederland in het Europese beeld verder vooruit helpt'. (foto anp) BERLIJN (GPD) Japan komt met een nieuw voorstel om de schuldenproblematiek in de we reld te verminderen. Daarbij gaat het volgens minister Ruding van fi nancien om 'forse bedragen'. Hoe het Japanse plan er precies uitziet, is nog niet bekend. Maar het is in eerste instantie bedoeld voor schuldreductie van vooral de La- tijnsamerikaanse landen. Het voorstel past ook in het hui dige Japanse streven om net als bij de Wereldbank ook bij het IMF na de Verenigde Staten nummer twee te worden. Engeland, Frankrijk en Duitsland vinden dat weliswaar niet leuk, maar leggen zich er wel bij neer. Ruding, die voorzitter is van het beleidsbepalende interim-comité van het IMF dat morgen in West- Berlijn vergadert, gaat er vanuit dat het Japanse voorstel het enige constructieve punt op de jaarver gadering zal zijn. Wat de schuldverlichting betreft, staat de kwijtschelding centraal. Een land als Nederland doet dat bijvoorbeeld al bij de allerarmste landen. Maar voor de schuldenlan den die het economisch net iets be ter gaat, is met betrekking tot kwijtschelding nog nauwelijks iets gebeurd. Volgens Ruding is het hier ech ter oppassen geblazen. "Je moet natuurlijk niet een land dat een slecht beleid voert, belonen door schuld kwijt te schelden". Hij denkt dat landen als Zuidkorea, Turkije, Indonesië, Thailand, India tijdens de vergadering best eens iets zouden kunnenopmerken in Boskalis Het baggerconcern Boskalis zal het aantal aandelen met 2,5 miljoen stuks of wel met elf procent uit breiden. De nieuwe aandelen en een nog onbekend bedrag in geld worden aangewend om de voorge nomen overname van branchege noot Zanen Verstoep te financie- de trant van Wij hebben wel ons best gedaan onze schulden be heersbaar te houden en anderen niet en die krijgen dan wèl kwijt schelding". Rijk ontvangt vier miljard ineer belasting DEN HAAG (ANP) - In de eerste zes maanden van dit jaar heeft het rijk 54.674 miljoen gulden (bijna 54,7 miljard gulden) a£ belastingen ontvangen. Dat ruim 4,2 miljard, oftewel 8,4 pro cent meer dan in het eerste half jaar van 1987. De belastingop brengsten voor geheel 1988 zijn in de Miljoenennota geraamd op 118 miljard gulden. Dat is 2.7 mil jard meer dan in de Voorjaarsno ta voor dit jaar werd verwacht. Het ministerie van financien heeft deze cijfers gisteren be kendgemaakt. De stijging aan opbrengsten van 4,2 miljard is bijna geheel toe te schrijven aan hogere inkom sten uit de omzet-, de inkomsten en de vennootschapsbelasting. De ontvangsten aan omzetbelas ting stegen met ruim 1,2 miljard gulden in vergelijking met de eerste zes maanden van '87. De opbrengst uit de inkomstenbe lasting lag bijna 1,1 miljard hoger en de loonbelasting bracht 829 miljoen gulden meer op. Aan vennootschapsbelasting we 781 miljoen gulden meer ontva gen. Minder opbrengsten waren noteren bij de bijzondere vt bruiksbelasting van personenau to's en motorrijwielen: 177 mil joen minder dan in dezelfde pe riode van 1987. Dat komt omdat er minder auto's werden v kocht in vergelijking met de e ste maanden vorig jaar. ADVERTENTIE Demmenie Computers dé personal computer specialist voor: IBM Personal System/2 computers, NETWERKEN, printers, administratieve systemen, desktoppublishing en computeropleidingen. Demmenie Computers Reaal 2 2353 TL Leiderdorp Tel. 071 -41 11 81 Bakker Rhijnsburger uit Sassenheim voor vrije broodmarkt SASSENHEIM - Veel bakkers verwachten dat in 1989 de minimumbroodprijs definitief ver leden tijd is. De deze week afge kondigde verlaging (van 1,90 gul-, den naar 1.84 voor een wit of bruin brood van 800 gram) is waarschijn lijk een laatste stuiptrekking. door Raymond Peil Deze minimumprijsregeling loopt volgend jaar af, samen met al jaren lopende sanering van de broodbakkerij. Deze sanering gaat gepaard met een heffing, om subsi dies te bekostigen voor bakcapaci- teit, die uit produktie wordt geno men. Eind volgend jaar moet de ca paciteit op een acceptabel niveau zijn gekomen en dan zou in begin sel ook de minimumprijs overbo dig worden. Als het aan de Sassenheimse bakker Jan Rhijnsburger ligt wordt de minimumprijs liever van daag dan morgen afgeschaft. En met deze broodprijs tevens de hef fing op meel waaruit de sanering van de branche wordt bekostigd en houding in de de subsidies aan 'venters'. "Laat de ger. markt de overcapaciteit maar op lossen. Nu betalen de goed draai ende bakkers voor de verliezen van de grote meelbedrijven. Zo wordt de markt in feite verpest", aldus Rhijnsburg (35), die al twintig jaar in het vak zit. Als hoofdschuldige wijst Rhijns burger de meelconcerns aan die broodfabrieken onder hun beheer hebben. Deze profiteren volgens hem het meest van de subsidies, die uit een heffing van ruim twee gulden per 100 kilo meel (per week verwerkt) worden bekostigd. "Een grote meelfabriek gaat dicht, ont vangt de vergoeding en koopt drie kleinere bedrijven op met minder dan 100 zakken meel", zo schetst hij de gang van zaken. Volgens de Sassenheimse bak ker zijn het ook de grote jongens in de branche die het systeem in stand houden. De Nederlandse meelbedrijven betalen het meest voor de Nederlandse Bakkerij stichting, die de minimumprijs in stand houdt, waar de grote bedrij ven weer het meest van profiteren. Een soort - vestzak-broekzak-ver- ADVERTENTIE Als je kind straks gaat studeren, hoeft geld geen probleem te zijn. Natuurlijk sta je nu al wel eens stil bij de vraag hoe het moet als je kinderen straks gaan studeren. Dan mag geld immers geen probleem z(jn. En dat hoeft ook niet. Praat nu met Moira over verzekerd sparen met het Moira Studie/onds Een aantrekkelijke combinatie van sparen en verzekeren voor wie verder k(jkt dan vandaag. Vraag vrijblijvend de folder aan b(j NV Verzekeringsbank Moira: 030-332411. Moira is vooruitzien. Noodzakelijk Dat in de sector van de warme bakkers een teveel aan capaciteit aanwezig is, ontkent Rhijnsburger niet. De noodzaak van een sanering van de branche onderschrijft hij eveneens. In de redenering van Rhijnsburger moet de zaak echter worden rechtgetrokken, waar het begon scheef te gaan. "Vroeger had je de broodbezor ger, daarna kwam het accent meer op de winkels. Nu heb je de warme bakkers die alleen een winkel heb ben en degenen die aan super markten leveren", schetst Rhijns burger de tweedeling in de bran che. Als oorzaak hiervoor wijst hij op de noodzaak tot grotere produk tie, nodig als gevolg van de geste gen lonen. Hij prijst zichzelf gelukkig niet met een supermarkt in zee te zijn gegaan. "Je moet dan je machi nepark uitbreiden". Rhijnsburger rekent voor dat daarvoor investe ringen van minstens een half mil joen gulden gulden nodig zijn, "ter wijl je niet zeker bent van zo'n gro te klant. Zo heb je ze, zo ben je ze kwijt. De bakker bi.i de supermarkt is veel kwetsbaarder. Die wordt uitgeknepen". Een ander risico: "Bakkers leverden eerst aan super markten. Supermarkten gaan zelf bakken en schakelen zo de bakker uit". Toch erkent ook Rhijnsburgers dat een aantal bakkers door de eco nomische noodzaak in deze hoek worden gemanoeuvreerd. "Er is een groep bakkers die zegt 'het gaat niet, we kunnen geen winkel overnemen of onze omzet anders zins vergroten, we gaan maar naar een supermarkt toe'. Maar je kunt dan niet op 60 of 70 procent van de capaciteit draaien. Je móet dus wel aan anderen leveren. Te meer daar zo'n bakker met prijzen van 1,10 tot Rijnsburger: "Ik zit tegenover een supermarkt en kan goed bestaan. Dat bewijst mijn bestaansrecht" uoto Holvast) zelfs beneden de gulden genoegen moeten nemen". De overcapaciteit onder de war me bakkers wijt Rhijnsburger voor een belangrijk deel aan deze colle ga's. Want hoeveel begrip hij voor hun positie ook kan opbrengen, feit blijft dat de marktverhoudin gen zijn verziekt. Overigens zijn de warme bakkers in het westen niet eens slecht af, in het oosten is de overcapaciteit nog veel groter. Zelf heeft Rhijnsburger bakker Jonker in Rijnsburg overgenomen, waardoor hij zijn machinepark op timaal benut. "Een extra oven bak ken vergt 40 minuten werk, en dan heb je 275 broden. Dat is 50 procent meer produktie met een in verhou ding geringe hoeveelheid meer- werk. Ik denkt dat dit voor voor heel veel warme bakkers haalbaar Een verdere schaalvergroting ziet Rhijnsburger, met een omzet van ruim een miljoen gulden en ne gen personeelsleden, niet zitten. "Dat hoeft voor mij niet. Als je gro ter wordt dan moetje verder groei en. Je kunt niet halverwege ophou den". Ambachtelijk Jan Rhijnsburger verwacht dat de ambachtelijke warme bakker de verscherpte concurrentie met de supermarkten zal doorstaan. "Het is onvermijdelijk dat bij het bak ken op grote schaal smaak en kwa liteit achteruit gaan. Je behoudt die door de tijd die je aan het brood geeft. Een supermarkt moet een pepmiddel gebruiken (voor het rij zen) en gebruikt bloem die vier soorten minder is. De mensen wil len toch kwaliteit: liever minder brood en goed brood dan meer en slechter". Zelf heeft Rhijnsburger in Sas senheim de grootgrutter Digros te genover zich, aan de overkant van de straat. Deze adverteert met brood voor 1,39 gulden, terwijl een brood van de warme bakker al gauw 2,50 gulden kost. "Ik zit te genover een supermarkt en kan goed bestaan. Dat bewijst mijn be staansrecht", zegt hij. Het prijsver schil speelt volgens Rhijnsburger echter nauwelijks een rol voor de consument. Zijn ervaring is zelfs dat de hogere inkomens besteding bij bakker of groenteboer zelfs als sluitstuk gebruiken. Ook het goedkope Belgische brood dat aanvankelijk in grote hoeveelheden op de markt heeft de positie van de warme bakkers niet in gevaar gebracht. Volgens Rhijnsburger is de consument be reid best wat meer te betalen voor het ambachtelijke produkt. In de branche groeit bijvoorbeeld ook vooral het aandeel van de luxe broodsoorten: van 11,2 procent in november 1987 naar 13,7 procent in maart van dit jaar. De warme bakkers zullen ook initiatieven van supermarkten om zelf brood te bakken wel overle ven, verwacht Rhijnsburger. Zo is bijvoorbeeld Albert Heijn in Hel mond begonnen met de verkoop van 'bake-off-produkten, voorge bakken brood dat in de winkel wordt 'afgebakken'. "Goed opge leid personeel is moeilijk te krij gen. Ze kunnen geen kwaliteit le veren en dat volhouden", is zijn oordeel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7