'Autonomie van Namibië heel dichtbij' Achtergronden terreurgroep CCC blijven duister NISSAN SUNNY President Haiti: over paar jaar verkiezingen Ambassadeur: wreedheid bepaalt beeld in Burma Armenie wacht op antwoord uit Moskou Paus: priesterschap blijft mannenzaak Perez de Cuellar na bezoek: PRETORIA "De onafhanke lijkheid van Namibië is dich terbij dan ooit tevoren". Dat zei de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar gisteren bij de afslui ting van zijn tweedaags bezoek aan Zuidafrika. De secretaris generaal zei 'met een gevoel van opluchting naar New York terug te keren'. door Ruud de Wit Perez de Cuellar sloot zijn bezoek aan Zuidafrika af met een ontmoe ting met president Pieter Botha. Hierna verscheen hij samen met zijn gastheer op een persconferen tie. Zowel de Zuidafrikaanse presi dent als Perez de Cuellar toonden zich optimistisch over de resulta ten van het tweedaagse bezoek. Botha zei tevreden te zijn met de garantie van de secretaris-generaal dat de Verenigde Naties een onpar tijdige rol zullen spelen in het pro ces dat moet leiden tot de onafhan kelijkheid van Namibië. De Zuidafrikaanse president voegde daaraan wel aan toe dat er nog altijd een struikelblok over blijft. Dat is het door Zuidafrika ge wenste vertrek van 50.000 Cubaans militairen uit Angola. "Als we het eens kunnen worden over een ver trek van deze Cubanen kunnen we ook alle andere problemen oplos sen", aldus Botha. In zijn slotverklaring zei Perez de Cuellar, dat hij aan Botha de ver zekering had gegeven, dat alle par- PORT-AU-PRINCE (AFP) - Bin nen drie jaar wil de nieuwe presi dent van Haïti verkiezingen hou den. Dit heeft de voorzitter van de christen-democratische partij, Syl- vio Claude, gisteren verklaard na dat hij had gesproken met het mili taire staatshoofd, generaal Prosper Avril. Behalve de christen-democrati sche politicus bracht ook de leider Iraakse Kurden Meer dan 40.000 Iraakse Kurden, die hun land na anvallen met gifgas waren ontvlucht, zijn naar Iraq te ruggekeerd. Dit heeft het officiële Iraakse persbureau INA gisteren meegedeeld. Het nieuwsagent schap zei niet waar de vluchtelin gen vandaan kwamen. Het persbu reau zei te verwachten dat de ko mende dagen nog meer Kurden naar huis terugkeren. 'De toestand in het gebied is weer' bijna nor maal'. Turkse functionarissen heb ben gezegd dat 6.000 Kurdische vluchtelingen uit Iraq naar Iran willen. In totaal 50.000 Kurden vluchtten deze maand naar het buurland Turkije. Geen visum De Verenigde Staten hebben een visum geweigerd aan de Nicaragu aanse ambassadeur Carlos Tunner- mann die volgende week de alge mene vergadering van de Verenig de Naties in New York had willen bijwonen. Tunnermann, tot voor twee maanden ambassadeur van Nicaragua in de VS, is door de rege ring Reagan het land uitgezet we gens 'misbruik van zijn verblijf. Het ministerie van buitenlandse zaken maakte de afwijzing van Tunnermanns verzoek bekend na dat president Daniel Ortega van Nicaragua had aangekondigd zijn bezoek aan de VN af te gelasten omdat de Amerikanen een aantal van zijn begeleiders niet willen toe laten. Abortuspil Frankrijk heeft als eerste westers land de abortuspil ingevoerd. De pil komt overigens alleen beschik baar in sterk gespecialiseerde cen tra. Op een persconferentie deelde de medische verkoopcommissie mee dat China het enige andere land is dat het gebruik toestaat van de pil die een abortus opwekt in een vroeg stadium van de zwanger schap. Vrouwen kunnen om de abortuspil vragen tot zeven weken nadat zij voor het laatst ongesteld geweest zijn. Het is onverstandig om de abortuspil te snel in te ne men omdat het enkele weken duurt voor een vrouw zekerheid heeft of zij zwanger is. In Neder land en andere Europse landen komt de abortuspil ook spoedig op de markt. BANGKOK (Reuter) - Rangoon, de hoofdstad van Burma, is een ris kante stad geworden. "Zelfs op vrijwilligers van het Rode Kruis wordt geschoten sinds het Bur- maanse leger in het weekeinde de macht aan zich trok". Dit heeft de Nederlandse ambassadeur in Bur ma gisteren in de Thaise hoofdstad Bangkok gemeld. "Wreedheid bepaalt het algeme ne beeld", zei ambassadeur Peter van Walsum na aankomst in de hoofdstad van Thailand. "Soldaten schoten bewust op hulpverleners en artsen die de gewonden in vei ligheid probeerden te brengen". Van Walsum vertegenwoordigt Ne derland zowel in Burma als in Thai land. De militaire regering van Burma heeft gezegd dat ongeveer twee honderd mensen, die zij als 'de structieve elementen' beschrijft, deze week zijn gedood bij acties van de strijdkrachten. Het leger probeert een avondklok af te dwin gen en verhindert samenscholin gen van meer dan vijf personen. Leden van de oppositie, artsen en diplomaten spreken van een do dental in de buurt van duizend. De meesten van hen zouden ongewa pend geweest zijn en voor demo cratie gedemonstreerd hebben Van Walsum zei dat het leger tot de bezetting" van Rangoon was over gegaan kort nadat de burgerrege ring aan de kant was geschoven. de Amerikaanse ambassade voor, toen soldaten vanaf de daken het vuur openden op jeugdige demon stranten. Twee jongeren waren er op slag dood. terwijl anderen bloedend op straat bleven liggen. "Het ging er hard aan toe. zonder dat het leger daartoe uitgedaagd was. Het staat buiten kijf dat bij die gelegenheid zonder waarschuwing op ongewapende mensen gescho ten is", aldus Van Walsum. Van Walsum: "Er deed zich een aantal incidenten voor, waarbij vrijwilligers van het Rode Kruis belet werd de gewonden te helpen, en niet alleen door kruisvuur. Op hen werd gericht geschoten, waar bij sommigen ook geraakt wer den". tijen in Namibië een gelijke moge lijkheden krijgen. Daarmee nam hij enigszins afstand van een VN- resolutie die de bevrijdingsbewe ging SWAPO als de enige ware ver tegenwoordigster van het Nami- bisch volk aanduidt. Perez de Cuel lar: "Ik ben ervan overtuigd dat het de SWAPO en alle andere politieke partijen in Namibië duidelijk is dat er geen privileges worden getole reerd voor welke partij dan ook". De secretaris-generaal bevestig de verder, dat de Zuidafrikaanse regering erin heeft toegestemd dat een speciaal VN-team spoedig Zuidafrika en Namibië zal bezoe ken om zich op de hoogte te stellen over de noodzakelijk stappen die moeten worden genomen om de VN-resolutie uit te voeren. Over het belangrijkste struikel blok. de aanwezigheid van de 50.000 Cubaanse troepen, wilde Pe rez de Cuellar niets zeggen. "Presi dent Botha heeft dat punt wel ter sprake gebracht, maar ik heb hem geantwoord dat dit meer iets is voor de vredesbesprekingen, die de komende week worden hervat". Deze besprekingen tussen Ango la. Cuba. de Verenigde Staten en Zuidafrika over een vertreksche- ma voor de Cubaanse troepen zul len van groot belang zijn. Maar het is nog maar de vraag of de partijen daarbij verder zullen komen. Cuba en Angola willen een periode van vier jaar uittrekken voor dit ver trek, maar dan moet Namibië wel eerst onafhankelijk zijn. Zuidafri ka en de VS eisen echter een on middellijk begin van het vertrek en zijn van mening dat de laatste Cu banen voor september volgend jaar uit Angola weg moeten zijn. de Armeense hoofdstad Jerevan werden gehouden. MOSKOU (DPA/AFP/UPI) - Een dag nadat in Jerevan, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Armenië, tanks zijn verschenen om over heidsgebouwen te beschermen te gen betogers, is de rust enigszins weergekeerd. Volgens leden van het Comité Karabach is de situatie sluiting zoekt bij Armenie. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Jerevan deelde gisteren mee dat de Arme niërs nu wachten op het antwoord van Moskou. Het Armeense parlement wil een 'positieve beslissing' van de Sov- echter nog steeds gespannen. De jetleiding. In juli maakte de Op- van de links-radicale Bond van De mocratische Eenheid een bezoek aan de nieuwe machthebbers die in het weekeinde president Namphy aan de kant schoven. De gesprekspartners waren het eens over de noodzaak dat er een kiesraad komt en dat aan de voor bereiding van verkiezingen ge werkt gaat worden. Claude had de ze verkiezingen over een half jaar willen houden, maar dat is volgens Avril te kort dag. In november vo rig jaar eindigden verkiezingen voor een volksvergadering in een bloedbad, toen aanhangers van ex- president Duvalier aanslagen op stemlokalen pleegden waarbij tien tallen doden vielen. De miltairen zijn van plan in de komende dagen overleg te plegen met andere politieke leiders die al len hun steun aan de nieuwe mili taire machthebbers hebben uitge sproken. Waarnemers wijzen er op dat de militaire leiding voor het eerst sinds de val van dictator Du valier 1986, serieus overleg plegen met burgerpolitici. Dit zou wijzen op een geest van samenwerking waarin generaal Avril zegt te gelo ven, en die verschilt van de menta liteit van voorganger, generaal Henri Namphy. stad is vergeven van militairen. Ze posten op alle uitgangswegen om verder onrust de kop in te drukken. De honderdduizenden demon stranten die donderdagavond in de straten van Jerevan bijeen kwa men, hebben opnieuw een speciale zitting geëist van de Opperste Sov jet, het Sovjetrussische parlement, over de kwestie Nagorny-Kara- bach, de Armeense enclave in de republiek Azerbajdzjan die aan perste Sovjet duidelijk niet gaan op de eisen van de Armeniërs. Nagorny-Karabach, zo luidde het oordeel uit Moskou, dient onder deel te blijven van het hoofdzake lijk islamitische Azerbajdzjan. Tijdens de betoging donderdag in Jerevan is ook de mogelijkheid geopperd van een volksraadple ging in Armenië, waarin een beslis sing zou moeten vallen over de vraag of de Sovjetrepubliek zich dient af te scheiden van de Sovjetu nie. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Sjevardnadze, heeft in Washington gesproken met de Armeense activist Paroeir Airikjan. In Jerevan is dit feit opge vat als een 'overwinning'. Over de inhoud van dat gesprek is niets meegedeeld. Inmiddels blijken ook in Tbilissi, de hoofdstad van de republiek Ge orgië, de afgelopen dagen door on geveer 10.000 mensen te zijn gede monstreerd. Al eerder vonden in Tbilissi zonder toestemming van de autoriteiten protesten plaats. De betogers kwamen donderdag bij een voor de universiteit van de hoofdstad. Volgens een van de or ganisatoren, Tamriko Sjtsjeidze, hebben regeringsfunctionarissen tijdens deze manifestatie enkele toezeggingen gedaan. Geëist is on der meer de verwijdering van een schietterrein. dat in de bergen vlak bij historische monumenten ligt. Aan die eis zou gehoor zijn gege- Bij de demonstratie van woens dag zijn ongeveer veertig mensen opgepakt, aldus de demonstran ten. Nadat allen waren vrijgelaten, is beloofd dat een kerk in Tbilissi, waarin nu een openbaar badhuis is gevestigd, in ere zal worden her steld. Dalai Lama en China eens over gesprek SINGAPORE (GPD) - China heeft de Dalai Lama gisteren uitgeno digd voor een direct gesprek. De geestelijk leider van Tibet heeft het aanbod inmiddels aanvaard. Maar de regering in Peking heeft bij voorbaat verklaard dat over een onafhankelijk Tibet niet kan wor den onderhandeld. Een woordvoerder van het Chi nese ministerie van buitenlandse zaken zei dat Peking bij de onder handelingen geen buitenstaanders wil betrekken. Ook moet de Dalai Lama afstand doen van de eis voor "Wij hebben duidelijk verschil lende meningen over tal van onder werpen, maar wij zijn bereid ze te bespreken en op te lossen in een di recte dialoog", zo zei de Dalai La ma, die in ballingschap in India woont, in een reactie op het Chines aanbod. In een communiqué verklaarde de Dalai Lama dat de 'enige redelij ke basis' een voorstel is dat hij in juni in Straatsburg had gedaan en een autonoom Tibet beoogt. De uit nodiging aan de Tibetaanse spiritu ele leider komt een jaar na de anti- Chinese rellen in Tibet. Aanval Israel op PLO-doelen SIDON (AP) - Israëlische gevechts vliegtuigen hebben gisteren aan vallen uitgevoerd op doelen van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) in de buurt van de Zuidliba- nese stad Sidon. Bij de aanvallen raakten vier Palestijnse guerrilla strijders gewond. Nog drie Palestij- nen worden vermist en zijn, naar de politie vermoedt, bij de aanval om het leven gekomen. De Israëli sche aanvallen golden vier doelen van de PLO. Volgens de Libanese politie voerden de Israëlische vliegtuigen binnen 45 minuten vijf aanvallen uit. waarbij zij 16 faketten afvuur den. Vanuit de kampenx schoten guerrillastrijders van de PLO met luchtafweergeschut op de Isreali- sche toestellen, maar zij raakten geen doel. Volgens het Israëlische opperbevel keerden alle vliegtui gen veilig naar hun basis terug. Het was de veertiende keer dit jaar dat de Israëlische luchtmacht aanvallen uitvoerde op Palestijnse doelen in Libanon. Bij de voor gaande aanvallen werden in het to taal 65 mensen gedood en raakten i gewond. ADVERTENTIE ROME Vrouwen mogen nog steeds geen priester worden. In een document dat door paus Johannes Paulus II eigenhandig is geschre ven, wordt het aloude verbod van de katholieke kerk, dat vrouwen uitsluit van het priesterschap, op nieuw in krachtige termen verde digd. Het belangrijkste argument door Marjon van Royen dat de paus in het document aan voert, is dat Christus 'uitsluitend mannen tot zijn apostelen heeft ge kozen'. En het gedrag van Jezus Christus, zo gaat de redenering ver der, bepaalt de norm van de katho lieke kerk. Hiermee herhaalt paus Johannes Paulus II het standpunt zoals het twaalf jaar geleden voor het eerst door Paus Paulus VI werd verwoord. De verklaringen van paus Johan nes Paulus II over het priester schap van vrouwen staan in een do cument over 'De waardigheid van de vrouw'. Het behandelt de hou ding van de kerk ten opzichte van de vrouw, en de positie van de vrouw in de samenleving bekeken vanuit het standpunt van de katho lieke kerk. Volgende week vrijdag zal het document officieel gepubli ceerd worden, maar grote delen zijn inmiddels uitgelekt in de Itali aanse pers. Paus Johannes Paulus II zegt met het document een 'authentiek christelijk feminisme' te willen be vorderen. Nieuw aan het document is de uitvoerige wijze waarop wordt ingegaan op de vraag waar om Christus geen vrouwen tot zijn apostelen heeft genomen. Uitgelegd wordt dat Christus geen vrouwenhater was. En dat hij ook niet beïnvloed werd door de 'discriminerende opvattingen die er in zijn tijd leefden'. Hel docu ment: "Als Christus alleen maar mannen tot zijn apostelen heeft ge maakt, dan heeft hij dat volledig uit vrije keus gedaan". De paus gaat hiermee in tegen moderne theologische verklarin gen die stellen dat Jezus geen vrou welijke apostel heeft genomen, ge woon omdat hij bepaald werd door de tijd waarin hij leefde. "De mis is het centrale moment van het pries terschap", zo stelt paus Johannes Paulus II. "En daar kunnen geen vrouwen aan te pas komen, omdat „alleen mannen de beeltenis van Christus zijn". 1985 was voor België het jaar van het geweld en de terreur. Er was het Heizeldrama, dat 39 doden vergde, er waren de bloedige moordpartijen van de Bende van Nijvel, die 28 mensen het leven kostten, en er was de golf van der tig bomaanslagen van de linkse ter reurorganisaties CCC en FRAP, waarbij twee doden vielen. door Hans de Bruijn 1988 is het jaar waarin de Belgi sche justitie probeert een streep onder al die zaken te zetten. Dit voorjaar stonden vier mannen te recht die ervan werden verdacht tot de Bende van Nijvel te behoren. Maar ze konden niet worden ver oordeeld. Eind oktober begint het proces tegen de Britse voetbalsup porters die het Heizeldrama ver oorzaakten. En aanstaande maandag ver schijnen onder de meest strenge veiligheidsmaatregelen die de Brusselse rechtbank ooit gekend heeft, Pierre Carette (36), Didier Chevolet (32), Bertrand Sassoye (26) en Pascale Vandergeerde (30) voor de juryrechtbank. Zij zouden de kern hebben gevormd van de Cellules Communistes Combattan- tes, de Strijdende Communistische Cellen. stre (42) terecht, die de twee bom aanslagen in 1985 van het Front pour l'Action Proletariene (FRAP) zouden hebben voorbereid. CCC en FRAP onderhielden nauwe ban den. Met dit zestal hoopt de justitie beide organisaties te hebben opge rold. Sinds eind 1985 is van hen im mers niets meer vernomen. Bommen Op 16 december 1985 werden de vier CCC'ers gearresteerd in een snackbar in Namen. Ze waren ge wapend en bezaten valse papieren. de 'bommenmaker' van de CCC - en Paternostre, werden later opge pakt. Terwijl het laatste tweetal weer op vrije voeten werd gesteld ble ven de vier CCC'ers bijna drie jaar in voorarrest. Onder omstandighe den waartegen zij al enkele malen via hongerstakingen hebben ge protesteerd. Zij worden volstrekt geisoleerd, mogen geen contact met elkaar hebben, krijgen geen post. Na hun eerste hongerstaking werd het gevangenisregime wat versoepeld, maar dat was van korte duur. Ook protesteren de verdach- ADVERTENTIE WOONFESTIJN GEZELLIGE HOBBIES LEUKE NOVITEITEN ook UNGEBIESHOWS in .MODETHEATER VELE VOORDELIGE AANBIEDINGEN kom ook kijken- 'keuren-kiezen-koperi^ ga dit weekend waterbeddenshow mooi gedekte tafels iedere middag van 1 - 5 uur vanavond 7.15-11.00 uur 2 parkeergarages onder STATENHAL DEN HAAG ten tegen de procesgang. Er is slechts een beperkt aantal exem plaren van het dossier beschik baar. Dat is maar liefst 50.000 blad zijden dik en om het te kunnen le zen moest 30 frank (f. 1,65) per ge kopieerde pagina worden betaald. Alleen als de vier worden vrijge sproken hoeven zij dat niet te beta len. Maar daarmee houdt niemand rekening. Het viertal zal er naar verwach ting voor de rechtbank vooral het zwijgen toe doen, zoals zij dat tij dens alle verhoren tot nog toe ge daan hebben. Daarmee hun afkeer tonend voor de 'burgerlijke' recht spraak, die zij zien als instrument van de kapitalistische samenleving die zij bestrijden. Zij zullen het pro ces in een speciale kogelvrije gla zen kooi volgen. Carette c.s. hebben nooit ont kend de CCC te hebben gevormd, en dat maakt het werk van de rechtbank er wellicht wat makke lijker door. Carette, die als de leider van de CCC wordt beschouwd, heeft vanuit de gevangenis her haaldelijk brieven en pamfletten rondgestuurd, waarin hij zijn rol toegeeft. Maar dat is nog iets an ders dan een bekentenis in de rechtszaal. Vreemd genoeg heeft de justitie het dan ook niet eenvoudig gehad met deze zaak, omdat het uiterst moeilijk bleek om met hard bewijs materiaal te komen. Toch heeft of ficier van justitie Jasper een maar liefst 134 pagina's lange aanklacht opgesteld, die hij maandag uren lang zal moeten voorlezen, en zul len 200 getuigen worden gehoord. De CCC'ers worden ervan ver dacht tussen 2 oktober 1984 en 6 december 1985 28 bomaanslagen te hebben gepleegd. Doelwitten wa ren Amerikaanse bedrijven, ge bouwen van de NAVO, kantoren van de politieke partijen CVP en PW, een olieleiding van de NAVO die dwars door België loopt (zes bommen tegelijk), enkele banken en de bureaus van werkgeversor ganisaties. De FRAP pleegde slechts twee aanslagen (tegen een NAVO-ge- bouw en een Duitse firma) terwijl een derde mislukte. Door die golf van terreur, die nog werd verer gerd toen in het najaar van 1985 de Bende van Nijvel toesloeg, raakte België in een soort psychose. Af en toe leek de staat van beleg afgekon digd. Overal op straat waren zwaar bewapende rijkswachters te zien. De CCC maakte er een gewoonte van te waarschuwen voor elke aan slag. Er vielen dan ook nooit ge wonden tot die aanslag op 1 mei 1985 op het hoofdkantoor van het Verbond van Belgische Onderne mers. In de 'nacht van de arbeid' ontplofte daar een bomauto. De au to was eerst in brand gestoken. Toen de brandweer arriveerde ont plofte de auto en kwamen twee brandweermannen om het leven. Volgens de CCC'ers was dat de schuld van de politie. Die was, zoals gebruikelijk gewaarschuwd, maar door een misverstand werden de brandweermannen die de auto wilden blussen niet op de hoogte gebracht. De CCC'ers hebben daar om steeds de verantwoordelijk heid voor die doden afgewezen. Fa milieleden van de brandweerman nen zijn overigens partij in de rechtzaak. Een andere gewonde viel in no vember 1985, toen Carette een aan slag pleegde op de Bank Brussel Lambert. Daarbij werd geschoten op een bewaker, die gewond raak te. Carette is daarbij gezien en ook werden zijn vingerafdrukken aan getroffen op een hek dat was open- gezaagd. De grote, en nog steeds onbeant woorde vraag in deze zaak is of de CCC en de FRAP kleine, op zich zelf opererende terreurgroepjes waren, of dat zij deel uitmaakten van een groter complot. Over de achtergronden van de CCC hebben de afgelopen jaren de wildste ver halen de ronde gedaan. Volgens de justitie staat vast dat de CCC contacten onderhield met andere linkse terreurorganisaties, zoals het Franse Action Directe, de Duitse Rote Armee Faktion en de Italiaanse Rode Brigades. Carette kende een aantal leiders van de in middels opgerolde Action Directe persoonlijk, dat is ook zeker. Vol gens een documentaire die de RTB woensdag uitzond zouden die con tacten maar incidenteel zijn ge weest en opereerde de CCC op ei gen houtje.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5