Nog dit jaar korting op studieschuld Eindelijk ministerspost voor Frits Bolkenstein Zonder bananeschïüen haalt coalitie 1990 NISSAN SUNNY Verdeling geld OV-kaart studenten nog probleem 'Zieke soldaat twee maal arts geweigerd' klant van de week ZOETERMEER (ANP) Minister Deetman (onderwijs) biedt afgestudeerden nog dit jaar een korting als zij bereid zijn hun studieschulden versneld af te lossen. De bewinds man hoopt daarmee 263 miljoen gulden binnen te halen. In de onderwijsbegroting liet hij weten in 1989 nog eens 522,5 miljoen gulden aan studieschulden versneld te zullen in nen. Het ministerie van onderwijs heeft dit gisteren mee gedeeld. Afgestudeerden die al een deel hebben afgelost komen het eerst in aanmerking voor het versneld af lossen van de studieschuld. Dit jaar zijn dat de mensen die een vijf de of meer van de oorspronkelijke studieschuld hebben afgelost. Zij krijgen in de eerste helft van okto ber het kortingsaanbod en een ac ceptgiro toegestuurd. Het kor tingsaanbod geldt alleen voor het aflossen van studieschulden (ren teloze voorschotten) uit het oude beursstelsel en niet de schulden opgebouwd na 1 oktober 1986 in het kader van de wet op de studiefi nanciering. De korting die Deetman biedt is vier procent per jaar van de reste rende looptijd plus vier procent ex tra. Het percentage wordt ingehou den op de resterende schuld per 1 januari 1989. Volgens het ministe rie van onderwijs kunnen dit jaar 175.000 afgestudeerden van het aanbod gebruik maken. Volgend jaar geldt een soortgelijk aanbod voor 300.000 afgestudeerden die minder dan een vijfde van de stu dieschuld hebben afgelost. DEN HAAG De 55-jarige Frits Bolkestein wordt eindelijk minis ter. Al veel langer heeft hij zijn zin nen op dit 'hoge ambt' gezet, maar telkens greep hij om welke oorzaak dan ook net naast het 'pluche'. Hij mag nu het departement van de fensie gaan leiden; niet zijn eerste voorkeur, maar bepaald niet te min voor dëze invloedrijke WD'er. door Henri Kruithof Bolkestein heeft ontegenzegge lijk grote kwaliteiten voor deze post. De filosoof en jurist heeft veel internationale ervaring in het be drijfsleven en door zijn lidmaat schap van de Atlantische Commis sie zijn ook defensievraagstukken hem niet vreemd. Toch werd hij bij de laatste kabi netsformatie in 1986 door WD- fractievoorzitter Joris Voorhoeve gepasseerd voor het ministerschap van defensie ten faveure van de in middels afgetreden Van Eekelen. Misschien dat zijn rol in de coup te gen de voormalig politiek leider van de WD, Ed Nijpels, daar niet vreemd aan was. In de vroege zomer van 1986 (de WD had net een enorme verkie zingsnederlaag geleden) begon de stoel van Ed Nijpels te wankelen. Velen in de partij verweten deze 'jonge hond' de oorzaak te zijn van de vele affaires die de WD al ge ruime teisterden. Vooral conflict management was niet het sterkste punt van Nijpels. Onder leiding van Frits Bolkestein werd het af treden van Nijpels geëist. Al meteen na de verkiezingen in mei 1986 werden in de fractievergade ring de eerste tekenen van rebellie duidelijk. Bolkestein had dan ook nog eni ge appeltjes te schillen met de jon ge liberale leider. Bolkestein vond dat hij de meest geschikte kandi daat was om de overleden minister van binnenlandse zaken, Koos Rietkerk, op te volgen. Nijpels koos voor die post echter de andere vice-fractievoorzitter, Rudolf de Korte. De coup tegen Nijpels slaagde. Nijpels liet tijdens de beroemde nachtelijke fractievergadering in juni (later bekend geworden als de 'nacht van de lange messen') weten dat hij noch het vice-premierschap noch het fractieleiderschap ambi eerde. Nijpels wilde gewoon minis ter worden, wat uiteindelijk ook gebeurde. Bij de kabinetsformatie, die in middels door de nieuwe fractie voorzitter Joris Voorhoeve werd geleid, werd Bolkestein opnieuw geen minister. Zijn voorkeur gold het departement van economische zaken, waar hij al staatssecretaris was geweest. Die post was inmid dels vergeven aan De Korte. Ver volgens zette Bolkestein zijn zin nen op defensie, maar ook die post ging aan zijn neus voorbij. Ook voor de vervanging van Van Eekelen was Bolkestein niet de eerste keus van Voorhoeve. Al di rect na het vertrek van Van Eeke len polste Voorhoeve de Neder landse vertegenwoordiger bij de NAVO in Brussel, De Hoop Schef- fer. Deze is echter bijna aan zijn pensioen toe en voelde er weinig voor zijn laatste actieve jaren te slij ten in het kabinet. Uit arren moede moest de liberale leider omzien naar iemand anders en dat werd Bolkestein. In april van dit jaar baarde Bol kestein opzien door te verklaren dat bewindslieden sneller moeten opstappen indien er kritiek op hun functioneren wordt geuit vanuit het parlement. Deze oude stelregel van politieke zuiverheid diende volgens de liberaal nieuw leven te worden ingeblazen. Deze 'Bolkestein-doctrine' heeft hem geen windeieren gelegd. Door de nieuwe houding van de WD ten opzichte van het kabinet, moest Van Eekelen, die toch al niet goed meer lag bij de zijn partij, het veld ruimen. Het gaat te ver om Bolkestein ervan te beschuldigen dat hij het verhaal van politieke zuiverheid heeft bedacht om een plaatsje in het kabinet te verove ren, maar het kwam hem wel goed uit. Gistermiddag liep Bolkestein glunderend en in zijn beste pak ge stoken over het Binnenhof naar de Kamer; een bos bloemen in de rechter- en zijn koffertje in de lin kerhand. Voor de laatste keer. Van af maandag zal hij plaats kunnen nemen in de regeringslimousine. Dan wordt hij voorgereden voor de deur van de Tweede Kamer. UTRECHT (ANP) - De busbedrij- stellingen. Onderzoek ven in Nederland zijn er nog niet dige omvang en aard uit hoe het geld moet worden ver deeld dat ze van het ministerie van onderwijs en wetenschappen krij gen voor de openbaar vervoerkaart voor studenten. Een probleem daarbij is dat moeilijk valt te voor spellen hoeveel studenten ook daadwerkelijk gebruik zullen gaan maken van de OV-kaart en dus ook hoe hoog de extra kosten per be drijf zullen zijn. Voor de OV-kaart voor 520.000 studenten, die op 1 september 1989 ingaat, is per jaar 380 miljoen gul den beschikbaar. De Nederlandse Spoorwegen krijgen 55 procent van dit bedrag, de busbedrijven 45 procent. Het 'busgeld' moet wor den verdeeld tussen 16 streekver- voerondernemingen, 9 gemeenten met een eigen vervoerbedrijf en 41 gemeenten met eigen stadsver voer. Volgens voorzitter drs. G. Worm van de ESO, de organisatie van streekvervoerders, is een juiste verdeling van groot belang aange zien alle bedrijven op grond van de Wet Personenvervoer een grote ei gen verantwoordelijkheid hebben gekregen en zelf voor evëntuele te korten moeten opdraaien. Vereve ning, het overhevelen van over schotten bij bepaalde bedrijven naar ondernemingen met tekorten, is niet meer mogelijk. Toch moeten er het komend jaar nieuwe bussen worden besteld en roosters worden aangepast. Vol gens Worm zijn sommige directies bezorgd over de financiële conse quenties. Die kunnen per bedrijf sterk uiteenlopen, afhankelijk de aanwezigheid van onderwijsin- ar de hui- de reizi- gersstromen moet het mogelijk maken in ieder geval na invoering van de OV-kaart vast te stellen wel ke wijzigingen er zijn opgetreden. De verdeelsleutel kan namelijk zo nodig na een jaar worden herzien. Het totale bedrag voor het bus vervoer dat in het landelijke con tract met de minister is overeenge komen is volgens de ESO-voorzit- ter wel voldoende. Het gaat nu om de verdeling in en tussen steden en in en tussen regio's. Daarover is veel onderling overleg en overleg met het ministerie gaande. Als mo gelijke oplossing van het probleem van de niet goed voorspelbare toe komstige 'reizigersstromen' noem de Worm het werken met voor schotten en een definitieve afreke ning achteraf. DEN HAAG Het omstreden Prins Bernhardviaduct in de Haagse binnenstad wordt na ruim veertien jaar gekissebis eindelijk gesloopt. Gistermiddag bracht wethouder Duivesteijn rechts) met een druk op de knop de eer ste lading explosieven tot ontploffing. De bouwkosten van het viaduct bedroegen indertijd 35 miljoen. De sloop gaat 1,3 miljoen kosten. Sinds de voorbereidingen in de jaren zestig was een groot aantal gemeenteleden tegen de bouw van het viaduct. Nog in 1973 werd het verkeersplan, waarvan het viaduct onderdeel vormt,.in een rapport afgeraden omdat zo'n kolossale ingreep niet meer in die tijd zou passen. Het verkeersplan is nooit in zijn geheel gerealiseerd. De dwarswegen die de weg over het viaduct via het Spui moesten doortrekken naar de stad, zijn nooit aangelegd. Hierdoor heeft het viaduct nooit de funktie vervuld, waarvoor het was gebouwd. Wethouder Duivesteijn (PvdA) wil met de sloop van het viaduct een aanzet geven tot het autovrij maken van een groot deel van de binnenstad. (foto gpd> ADVERTENTIE Binnenland kort Oudste man Jean Michaël Reyskens uit Dordrecht heeft vandaan de leef tijd van 110 jaar, 4 maanden en 13 dagen bereikt. Deze ouderdom is nog nimmer door een man in Ne derland gehaald. Het record stond op naam van Geert Adriaan Boom gaard. Deze Groninger leefde van 21 september 1788 tot 3 februari 1899. Dit zegt gemeente-ambtenaar Fred van Dam uit Barneveld die gegevens van 100-jarigen en ouder bijhoudt. Krakers Procureur-generaal mr. Boer winkel heeft gisteren voor het ge rechtshof in Arnhem negen maan den cel geëist tegen de acht Nij meegse krakers die in januari 1987 betrokken waren bij de onlusten rond de ontruiming van het Nij meegse kraakpand de Mariënburg. Daarbij werd voor 3,6 miljoen scha de aangericht. Volgens de procu reur-generaal kon het bewezen worden dat de acht deel uitmaak ten van een criminele vereniging. Fraude De rijksrecherche heeft, naar gis termiddag pas'bekend is gemaakt, maandag een 23-jarige Haarlemse politieman aangehouden op ver denking van frauduleuze handelin gen. De man, die een jaar geleden bij het korps in dienst kwam, wordt volgens persofficier mr. Th, Bot ervan verdacht iemand enkele tienduizenden guldens afhandig te hebben gemaakt. Overval De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 31-jarige en een 26-ja- rige Amsterdammer veroordeeld tot gevangenisstraffen van ieder twee jaar voor hun aandeel in een overval op het NS-loket in Zand- voort. De twee pleegden in februari samen met een derde Amsterdam mer een roofoverval op de loket medewerker van het station in de badplaats. De buit van de overval bedroeg bijna 13.000 gulden. Verdachte niet zomaar vrij bij procedurefouten DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de praktijk een halt toe roepen waarin verdachten van strafbare feiten niet alsnog kunnen worden opgepakt wanneer deze in eerste instantie wegens procedurefouten moest worden vrijgelaten. De mi- nisterrraad is gisteren akkoord ge gaan met dit voorstel van minister Korthals Altes 'van justitie. Volgens de minister komt het nu te vaak voor dat ook van zware mis daden verdachte mensen door bij voorbeeld fouten in de dagvaar ding uit voorlopige hechtenis moe ten worden vrijgelaten. Nu staat de wet de officier van justitie niet toe later alsnog voorlopige hechtenis te vorderen. Korthals Altes stelt voor de rechter de bevoegdheid te geven op vordering van de officier binnen twee weken na het verstrij ken van van de geldigheid van het bevel tot voorlopige hechtenis we derom gevangenneming te beve- UTRECHT (ANP) - De 24-jarige dienstplichtige soldaat uit de Fre- derik Hendrik-kazerne in Venlo die donderdag in een ziekenhuis is opgenomen met mogelijke symp tomen van nekkramp is de nacht ervoor tot twee keer een arts gewei gerd. Dat zegt de dienstplichtigen- bond WDM. Het ministerie van defensie heeft inmiddels aange kondigd onmiddellijk een onder zoek in te stellen "op grond van de ze zeer ernstige beschuldiging", al dus een woordvoerder gisteren. Volgens WDM-voorzitter R. Verkerke, die donderdag zelf naar de kazerne is afgereisd en daar on der meer heeft gepraat met kamer genoten van de soldaat, was de man in de nacht van woensdag op donderdag 'hartstikke ziek'. Twee keer had de soldaat aan de onderof ficier van dienst gevraagd om een dokter, maar beide keren had de onderofficier hem terug naar bed gestuurd, aldus Verkerke. De soldaat is opgenomen op de intensive care-afdeling van het zie kenhuis. Gisterochtend was zijn toestand bevredigend, aldus een woordvoerder van Defensie. Of de dienstplichtige inderdaad is geveld door nekkramp, blijkt over enkele dagen als de testresultaten bekend zijn. Het is voor Verkerke volstrekt onbegrijpelijk waarom niet is ge luisterd naar de zieke soldaat. "Juist bij bacteriële infecties is snel optreden heel belangrijk. Ie mand op zo'n moment en gezien de huidige ontwikkelingen rond nek kramp een dokter weigeren is dan van de gekken", aldus Verkerke. De WDM vindt dat het ministe rie van defensie ernstig tekort schiet in de medische zorg dienstplichtigen. De WDM-i zitter houdt defensie verantwoor delijk voor de zorg voor dienst plichtigen. Zij moeten dan ook al tijd een arts kunnen raadplegen "Bij de pantserinfanterie liggen de jongens drie weken in een sme rig tentje en mogen ze eens in de week douchen. Een walhalla voor bacillen", aldus Verkerke. Boven dien zou het regelmatig voorko men dat dienstplichtigen ondanks tegenwerpingen van de arts toch van de commandant mee moeten doen aan militaire activiteiten. Wasbeer in Doesburg DOESBURG (ANP) - Een inwo ner van Doesburg heeft gisteren in een kippenhok achter zijn huis (binnen de bebouwde kom) een 80 centimeter lange grijze wasbeer aangetroffen. Het dier dat een paar kippen had doodgebeten, is gevan gen door een plaatselijke mede werker van de dierenbescherming. Wasberen komen van oorsprong uit Amerika. In de Bondsrepubliek Duitsland worden zij gefokt op bontfarms. Volgens een woord voerder van het ministerie van landbouw en visserij zouden ook in Duitsland gelegerde Amerikaanse militairen het beest als huisdier houden. Ontsnapte en aan het eind van de diensttijd vrijgelaten exem plaren hebben bij onze oosterbu ren een verwilderde populatie ge vormd die zich ook naar Oost-Ne derland verbreidt. ADVERTENTIE Vieter Koljjh Scholier TerPi&r "Geileen c£n profcw'onde, kapper; die wait uat'ie uil. Qnir\a bxL?" ook open op ntoondogen koop^Eüt leiden: breeslraat 45 lel 071123851 oegstgeest: wilhelmmapark 1 lel 071 174270 alphen a/d rijn: raadhuisstraat 156 lel 01720-73848 DEN HAAG Vermoeid blikt Bert de Vries naar het plafond van zijn werkkamer. Het is vrijdagmid dag, en aan het Binnenhof heerst de stilte na de storm. De voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer bezweert "dat regering en parlement zich moeten inspannen om op een constructieve manier met elkaar om te gaan". De coalitie haalt 1990, verwacht De Vries, maar de vraag blijft hangen wie zich daarvoor het meest moet in spannen. Zuchtend: "Wij alle maal". door Bart Jochems en Peter de Vries Verbaasd, onaangenaam verrast zelfs was Bert de Vries donderdag avond toen zijn CDA-premier Ruud Lubbers in het zoveelste ka merdebat over de paspoortaffaire het machtswoord sprak. Lubbers dreigde met een kabinetscrisis wanneer er niet snel een eind kwam aan de prestigestrijd rond het rapport van de enquêtecom missie. De premier had na de val van Van Eekelen en Van der Lin den geen zin aan te zien, hoe een volgende bewindsman werd be schadigd. "Onnodig en overbodig" vond De Vries het dreigement van de premier. "Als ik de kranten lees, zie ik dat de indruk is ontstaan dat de regeringsfracties door de pomp moesten. Daar was geen sprake van. CDA noch WD zijn door het machtswoord van Lubbers van Krachtmeting De CDA'er bestrijdt dat Lub bers' opereren de zoveelste fase vormde in een al langer woedende machtsstrijd tussen regering en co alitiepartijen. Tot eerdere kracht metingen kwam het tijdens de ka merdebatten over de bezuinigin gen rond Pasen: "Toen bestond er een fors verschil van mening over het beleid tussen met name het CDA en het kabinet. Dat hebben we op een vrij goede manier weten te overbruggen". "Maar dit was geen machtsstrijd. Eerder een signaal, een hartekreet van de minister-president. Gelei delijk aan begint het aanzien van het kabinet te lijden onder de reeks van incidenten. Dat Lubbers daar tegenop kwam, kan ik op zich bil lijken. Je kunt je wel afvragen of het uitspreken van het machts woord een ideale verpakking was voor het luchten van die bezorgd heid". Bert de Vries kan wel enig begrip opbrengen voor de zorgen van de premier. Per slot van rekening heeft de ministersploeg - nu al zes jaar aan het roer - te maken met 'een reeks van incidenten en daar door beschadigde bewindslieden. Het aanzien van het kabinet begint te lijden onder die opeenhoping van incidenten. Het beleid loopt goed, hoewel de werkloosheidscij fers tegenvallen. Al het mooie wordt overschaduwd door een reeks affaires. En dan is het logisch dat de premier zich afvraagt of hij zo verder kan. In die zin versta ik zijn hartekreet. Maar het machts woord lost niets op'. De Vries noch zijn WD-collega Voorhoeve vermoedden donder dagavond bij de hervatting van het debat dat Lubbers het spel zo hard zou spelen. "Hij heeft mij niet geïn formeerd. Misschien wel omdat hij wist dat ik deze lijn zou afraden". Maar de voorzitter van de CDA- fractie zegt daar verder niet zwaar aan te tillen: "Anders had U opge schreven dat het doorgestoken kaart was, nu ging het om voorka mertjes-politiek". Eén les zouden regering en Ka mer in elk geval moeten trekken: het middel van de parlementaire enquête slijt te snel wanneer elke keer onmiddellijk de vraag wordt opgeworpen welke politicus moet aftreden. "Altijd komt die stereo tiepe vraag naar boven: welke kop zal nu weer eens rollen? Dat is geen goede benadering; we moeten le ren op een verantwoorde manier met deze onderzoeken om te gaan". Het Nederlandse parlement ken de tot voor kort geen 'onderzoeks cultuur'. De vijf tot nu toe gehou den onderzoeken hadden het ka rakter van een steekproef, meent De Vries. "Er zit een element van willekeur in de keuze van het on derwerp. Zoiets komt politiek bo vendrijven. De bewindslieden heb ben dat voor een groot deel zelf in de hand gehad door lang te doen alsof er niets mis ging. Bij de stu diefinanciering ontkende Deet man de problemen te lang. Bij het paspoort stelde het kabinet zich nogal krampachtig op". "We moeten niet net doen alsof de hele politiek, het hele openbaar bestuur rot is. Die indruk zou met al die enquêtes gemakkelijk kun nen ontstaan. En dat is onjuist. De kamer houdt als het ware het ver grootglas bij een zere plek. De be windslieden zouden best iets eer der en iets ruimhartiger kunnen er kennen dat er in die grote bureau cratie dingen mis gaan. Dat is geen diskwalificatie: De minister is poli tiek aanspreekbaar, hoewel een an der 's morgens de post onder zijn ambtenaren verdeelt. Als bewinds lieden daar nu eens wat minder krampachtig op zouden reageren, onstaat bij de Kamer minder snel de neiging haar gelijk te halen. Het aantal controverses en irritaties zal dan verminderen". Schade Blijft de vraag of het tweede ka- binet-Lubbers nog lang genoeg leeft om dat mee te maken. Geïrri teerd was de stemming tussen de coalitiepartijen al geruime tijd; het machtswoord van Lubbers voegt er een dimensie aan toe. Maar de schade van de 'onnodige actie' valt volgens De Vries mee: "Het woord 'schade' vind ik niet van toepas sing. De inzet is dat het kabinet de rit tot 1990 uitzit, nee, uitdient. De verhoudingen zijn niet ideaal. Maar alle betrokkenen hebben de over tuiging dat de coalitie moet wor den voortgezet. Ook Lubbers was niet op een breuk uit, daar ben ik van overtuigd. Waar een wil is, is een weg". Op die weg kt nnen grote politie ke obstakels en gevaarlijke bana- neschillen liggen. De Vries: "Dat klopt. We moeten goed naar het pad kijken. Bananeschillen moe ten we mijden". Bert de Vries: We moeten oiis allemaal inspannen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3