'Handel in kinderporno moeiKjk aan te pakken' 'Reders concurreren over rug van zeevarende Reportage Omvang Kjkt - in Nederland - beperkt FWZ pleit voor EG-boycot van schepen onder goedkope vlag Met de arrestatie van vijf mannen in Utrecht, Huizen, Amsterdam, Castricum en Londen is aangetoond dat ook in ons land kinderporno wordt gemaakt. Gaat het om het topje van de ijsberg, floreert de handel, of valt het wel mee. En moet het niet beter worden aangepakt door politie en justitie. Onze verslaggevers gingen op onderzoek. door Jos van der Meer AMSTERDAM/UTRECHT - "Har- de porno", noemt officier van justi tie mr. R.A.M. Behling de collectie beeldemateriaal die is aangetroffen na de arrestatie van twee mannen in de Engels-Utrechtse kinderpor nozaak. "Jongens tussen tien en vijftien jaar zijn in een sfeer ge bracht waarbij ze zich ontuchtige handelingen als masturberen en af zuigen moesten laten welgeval len". Hoewel dit niet gepaard ging met fysiek geweld, kan er niet van vrij willigheid worden gesproken. Dat is volgens Behling eigenlijk nooit het geval. "De kinderen worden in een sfeer van leuke dingen ge bracht: snoep, uitstapjes, verhaal tjes voorlezen. Ook al denken ze het prettig te vinden - het zelf te willen - dan nóg is dat niet zo. Ze zijn ertoe overgehaald, een willige prooi. Als ze instinctief niet meer willen, dan staat daar die volwasse ne, waar ze hoe dan ook tegen op kijken. Als die kinderen dan toch doorgaan, dan zie ik dat als ge dwongen". "Rechters gaan er terecht van uit dat er in zulke gevallen sprake is van schade. Want het is totaal an ders dan het spelen van sexuele spelletjes vanwege het ontdekken; dat doen kinderen vrijwillig". Behoefte Volgens Behling heeft "het ge knoei met kinderen" in deze zaak Korthals Altes (justitie) in '86 advi seerde over de aanpak van ontucht met kinderen en het maken en ver kopen van beelden daarvan. Huiszoeking (tot nu toe) geen commerciële ach tergrond, maar vloeit het voort uit een bepaalde behoefte. "Het lijkt meer een club van gelijkgezinden die onderling materiaal uitwisse len. Al kan uiteindelijk blijken dat wel degelijk een deel van het por nografisch materiaal in de handel is beland". De Utrechtse officier van justitie hoopt het hele circuit bloot te kun nen leggen. "Het verspreidingsge bied, de omvang, de vorm, de fre quentie, het doel; ik wil er veel meer over weten". Het onderzoek in deze zaak kan nog maanden in beslag genemen. Jonge kinderen, slachtoffers, kunnen niet zo maar even worden gehoord. Dat moet omzichtig en met gevoel gebeuren. "Dat kan heel delicaat zijn, zeker als de ouders nog niet op de hoogte zijn". Daar komt bij dat er nogal wat tijd nodig is "omdat je het recher cheurs niet kunt aandoen uren zul ke foto's en banden te bekijken", aldus Behling. "Ik zie ze liever he lemaal niet, kan het niet goed heb ben dat dit kinderen wordt aange daan. Als ik aan kinderen denk, denk ik aan buiten spelen, aan ple- "Om een goed inzicht te krijgen in de omvang van de totale markt van kinderporno is het nodig dat de wet aan politie en justitie meer vrijheid van handelen geeft", vindt de Amsterdamse officier van justi tie mr L.A.J.M. de Wit. "Alleen dan is de commerciële handel op de korrel te nemen". De Wit was voor zitter van de landelijke 'Werkgroep Kinderpornografie', die minister De Wit: "Om bij onderzoeken be ter uit de voeten te kunnen, zou het goed zijn wanneer de politie ver dachten van handel in kinderporno in voorlopige hechtenis mag ne men. Dan is het ook toegestaan te lefoons af te tappen en huiszoeking te doen. Alleen zo is het eventuele commerciële karakter naar boven te halen". "Nu wordt gewerkt met het dis tributie-artikel 240-b (Wetboek van Strafrecht), over het openlijk ten toonstellen, op voorraad hebben, verspreiden en in- of uitvoeren van kinderporno. Daar staat een straf op van maximaal drie maanden. Een rechter-commissaris zal dan geen toestemming geven voor huiszoeking. Die redeneert: zo be langrijk vindt de wetgever dit mis drijf niet, anders zou de strafmaat Wel hoger zijn. Voorlopige hechte nis, en daarmee huiszoeking, zijn pas toegestaan bij een mogelijke gevangenisstraf van minimaal vier jaar". "Dat is nieuw voor mij", reageert het Aad Kosto (PvdA), voorzitter van de vaste Tweede-Kamercom missie voor justitie. "Daar moeten we naar kijken. Want als de rech ter-commissaris min of meer wordt gedwongen huiszoeking te laten vervallen, zal hij misschien een an der wapen in handen moeten krij gen. Ik wil dat eerst bestuderen". In het strenger straffen van verko pers en producenten ziet Kosto weinig heil. "Ik sta in 't algemeen gereserveerd tegenover een hogere strafmaat als drukmiddel", zegt hij. "Want daarmee heb je nog geen da der te pakken". Aantijgingen Het kamerlid vindt dat Korthals Altes zich voldoende inspant bij de bestrijding van kinderporno. "Hij heeft de zaak steeds erg serieus ge nomen. Vergeet niet dat op zijn ini tiatief kinderporno als strafbaar feit bleef bestaan toen de porno wetgeving werd geliberaliseerd. Hij is persoonlijk naar Oude Pe- kela gegaan. Dat er ondanks alle naspeuringen niks is gevonden, mag hem niet worden verweten". Kosto begrijpt waar het beeld van een "afwerende minister" van daan komt. "In de Verenigde Sta ten is met - laat ik zeggen - grote be wogenheid over kinderporno ge sproken. Nederland werd ervan be schuldigd één van de belangrijke producenten te zijn. Dat is abso luut niet waar. Er is wel doorvoer van dat spul geweest, maar het werd hier niet op grote schaal ge maakt. Ik vind het terecht dat de minister zich heeft verweerd tegen dergelijke pertinente aantijgingen. Op de vraag of het verschijnsel kinderporno buiten verhouding veel aandacht krijgt, zegt hij: "Na de eerste berichten over de kwestie in Utrecht, leek er ontzettend veel aan de hand te zijn. Later consta teer je dat de zaak toch kleiner van omvang is. De emoties laaien snel hoog op. Het is onze taak om in Den Haag de zaak binnen propor ties te houden". Strafmaat De wet biedt de mogelijkheid het misdrijf kinderporno aan te wijzen als een misdrijf waar voorlopige hechtenis toch is toegestaan, los van de strafmaat. Mr. de Wit zou graag zien dat die mogelijkheid wordt benut in geval van verkoop van kinderporno en verspreiding van lijsten waarop distributeurs hun 'koopwaar' aanbieden. "Nu kan de politie alleen naar een verdachte gaan, vragen of ze even mag kijken. De handelaar zegt 'ja' en de politie vindt niks. Want de waar ligt niet in de winkel, die bewaart hij ergens anders. Bij 'Oude Pekela' bracht Nederland een jaar geleden in rep en roer. Minister Korthals Altes bemoeide zich er per soonlijk mee, zonder dat de zaak tot een oplossing kwam. (Archieffoto ANP) voorlopige hechtenis kan de politie zo'n man meenemen en een paar dagen vastzetten. De mogelijkheid is groot dat er dan veel meer uit zo'n man komt. Het is goed verde digbaar dat er extra juridisch in strumentarium komt". De officier vindt het niet nodig de strafmaat voor distributie te ver hogen tot vier jaar. Overigens, arti kel 247 kan worden toegepast bij het plegen van ontucht met kinde ren, bij het verleiden van kinderen tot ontucht met derden en volgens de officier "dus ook bij het foto's of films maken van kinderen die tot ontucht worden verleid". De maxi male celstraf hierop is zes jaar. Ver koopt iemand zijn materiaal dan ook nog eens, dan wordt de hoogst mogelijke straf zes jaar en drie maanden. Meer bewegingsvrijheid voor po litie en justitie betekent volgens De Wit dat het inzicht in produktie en verspreiding van kinderporno "zo volledig mogelijk" wordt. "Wij we ten dat je met een kinderporno film terugkomt als je de Wallen op gaat met tienduizend gulden op zak. Dat zal in Utrecht of Den Haag, in Parijs, Keulen en Londen ook zo zijn. Maar als de politie op die ma nier de Wallen opgaat, maakt ze zich schuldig aan uitlokking". Over de omvang van produktie en distributie van kinderporno praat De Wit uiterst voorzichtig. "Er is nog steeds geen georgani seerde produktie", is zijn stellige overtuiging. "Wel produktie van 'liefhebbers' die wat zij met kinde ren doen vereeuwigen "om nog eens na te genieten". De Wit verwijst naar 1984, toen bij een grootscheepse politie-actie duizend kilo van dergelijk beeld materiaal boven tafel kwam. "Kin deren die ook al op materiaal uit 1977 te zien waren. Er schijnt dus niet zo veel nieuws bij te komen", aldus De Wit. Desondanks zijn er al een groot aantal kinderporno-zaken geweest. Kort na de vondst in Amsterdam onderschepte 'de Amerikaanse douane uit Nederland afkomstig materiaal. En in september '85 wer den bij een man in het Noordhol landse Bergen honderdvijftig vi deobanden met kinderporno aan getroffen. Zomer '87 kwam de zaak Oude Pekela aan het licht. Volgens een ingewijde zijn nu nog altijd OP'tjes (twintig minuten durende filmpjes) te koop in 'speciaalza ken'. In '88 volgden de zaken elkaar in rap tempo op: in februari was een Delftenaar de hoofdverdachte in een zaak waar ook medewerker} van Unicef bij betrokken zouden, zijn. In dezelfde maand werd eet oud-politieman uit Wijk bij Duur stede aangehouden. Hij had eet complete filmstudio in huis. Enke le weken later werden in een flat ir de Bijlmer foto's gevonden vai) meisjes in bevallige houdingen met nauwelijks kleding aan. Er, dan nu de zaak van de Engels-Ne; derlandse porno-handel. Gevaarlijk Het verkopen van materiaal waarop kinderen staan afgebeelc die jonger zijn dan zestien jaar, i< twee jaar geleden strafbaar gesteld "De leidende pornohandelaren zen den dat het om een klein deel van hun handel ging en dat ze daarom geen moeite hadden met het ver bod", aldus De Wit. Hij zegt dat ei 'een handjevol' onderzoeken in Ne derland loopt naar de fabricage van kinderporno. "De politie geeft ei absolute prioriteit aan". Toch is De Wit er zeker van dat de verspreiding van kinderporno blijft bestaan. "Er zijn nu eenmaal mensen die daaraan behoefte hebJ ben". Hij zou het overigens gevaar lijk vinden een soort heksenjacht op de kinderporno te ontketenen. "Bij stijgende prijzen wordt de handel aantrekkelijker". ROTTERDAM Ooit van Vanuatu gehoord? Het is een ei landje in de Stille Oceaan. Er woont vrijwel geen mens, maar het is wel de 'thuishaven' van een aantal schepen. Dat wil zeggen: ze staan er geregistreerd. Ze zijn echter zelden of nooit zelfs maar in de buurt te signaleren. De eigenaren van de schepen bevinden zich dan ook elders: in Frankrijk, Westduitsland of een ander westers land. "Het kan voor re derijen heel voordelig zijn hun schepen ergens anders dan in eigen land te laten registeren", verklaart Ed Sarton, se cretaris van de Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ). Een schip dient zich te houden aan de regels van het land waar het is geregistreerd. Soms zijn die ver gaand. Er wordt dan bijvoorbeeld geëist dat een schip een beman ning moet voeren die voor (een deel) bestaat uit inwoners van dat land of dat de eigenaren en mana gers de nationaliteit van de 'vlagge- staat' moeten hebben. Ook worden er vaak regels gesteld op het gebied van veiligheid en arbeidsomstan digheden. Momenteel kan elk land zelf de regels voor registratie van schepen bepalen. Als gevolg daarvan be staan er nogal wat verschillen. In Panama en Liberia bijvoorbeeld is registratie niet veel meer dan een simpele administratieve klus. Sar ton: "Je opent een postbus en je vraagt iemand die af en toe te le gen". Vals De voordelen zijn talrijk. Sarton: "Het verschilt per rederij waar de nadruk op wordt gelegd. Voor sommigen telt vooral het fiscale voordeel. Ze richten dan een papie ren rederij op in een of ander belas tingparadijs". Voor anderen ligt het voordeel van het varen onder vreemde vlag Sarton spreekt lie ver van 'valse vlag' vooral in de mogelijkheid aan uitgebreide ma ritieme veiligheidswetgeving en bemanningsvoorschriften te ont komen en dat scheelt vaak aanzien lijk in de kosten. Het leidt echter meer dan eens ook tot zeer onveili ge situaties. Het varen onder vreemde vlag heeft inmiddels een hoge vlucht genomen. Net na de Tweede We reldoorlog waren er bijvoorbeeld niet meer dan zo'n 500 schepen in de Liberiaanse en Panamese regis ters ingeschreven. Samen vorm den ze toen iets meer dan vier pro cent van het totale wereldtonnage. Inmiddels gaat het om bijna 6000 schepen oftewel bijna dertig pro cent van het wereldtonnage. Daar onder bevinden zich volgens Sar ton naar schatting zo'n 200 schepen die feitelijk eigendom zijn van Ne derlandse rederijen. "Maar het is moeilijk exact te zeggen, want er worden soms zeer ingewikkelde constructies bedacht". Soepele regels op het gebied registratie, administratie en finan ciële aansprakelijkheid maken het malafide reders vrij makkelijk om duisterse zaken te doen. Een schip kan in een handomdraai worden doorverkocht of van naam veran deren, iets wat de opsporing door schuldeisers en politie er niet be paald eenvoudiger opmaakt. De FWZ heeft meer dan eens te maken gehad met een 'in de steek gelaten' schip: de eigenaar was dan simpel weg met de noorderzon verdwe- Veiligheid Vaak laat ook de veiligheid op dergelijke schepen zeer te wensen over. Zo kon een ANP-journalist enkele jaren geleden tegen beta ling van 500 gulden een stuurmans diploma kopen van de Panamese consul. De enige nautische erva ring van de man bestond uit een maandje varen als lichtmatroos. Ondernemers kunnen echter niet volstrekt ongelimiteerd hun gang gaan. "Dat is afhankelijk van het vaargebied. In Europa is afgespro ken dat de diverse landen vaartui gen mogen controleren als ware het hun eigen schepen. Hangt er dan een rotte reddingsboot aan boord, dan kunnen er boetes wor den opgelegd". Sarton: "Het is overigens niet zo dat dat alle reders onder goedkope vlag per definitie malafide zijn. Het is niet per definitie zo dat de tank ers van een in Libië geregistreerde oliemaatschappij onveilig zijn". bi de offshore wordt veel gewerkt met verplaatsbaar materiaal. Dat kan leiden tot ingewikkelde situaties, zoals onlangs bleek toen zo'n 300 Spanjaarden in opstand kwamen tegen het Leidse bedrijf Heerema, omdat ze het niet eens waren met hun afvloeiingsregeling. (foto ap> Ook de situatie van de beman ning van dergelijke schepen is niet automatisch slechter. "Shell Tank ers bijvoorbeeld heeft een aantal schepen varen onder Liberiaanse vlag. De Nederlanders die daar werken zijn echter in dienst van Shell Tankers bv Nederland. Hun rechtspositie wordt dus bepaald door de Nederlandse wetgeving". Vaak echter bestaat er een dienstverband met een in Panama, Cyprus of ander land gevestigde firma. Sarton: "Dat betekent dat men de Nederlandse rechtzeker heid voor een belangrijk deel moet missen. Dat hoéft nog niet zo'n pro bleem te zijn als een bedrijf dan maar de nodige verzekeringen af sluit voor haar bemanning. In on geveer 20 gevallen hebben we een contract gesloten waarin dat is be paald". Bezwaar blijft dan echter dat te gen werkloosheid geen verzeke ring af te sluiten valt. "En juist dat risico moet in de scheepvaart niet worden onderschat", aldus Sarton. "Als we voorlichting geven op de zeevaartscholen waarschuwen we daar dan ook altijd voor'.'. Verplaatsbaar Behalve in de zeescheepvaart is ook in de offshore-industrie, waar sinds de energieprijzen zijn gaan kelderen steeds meer op de klein tjes moet worden gelet, het gebruik van soortgelijke constructies in zwang geraakt. "Een fabriek staat ergens, daar kun je moeilijk om heen. Maar in de offshore wordt veel gewerkt met verplaatsbaar materiaal, dat je dus makkelijk er gens anders kunt laten registre- Dat kan leiden tot ingewikkelde situaties, zoals onlangs bleek toen zo'n 300 Spanjaarden in opstand kwamen tegen het Leidse bedrijf Heerema, omdat ze het niet eens waren met hun afvloeiingsrege ling. Ze werkten op schepen onder Panamese vlag, die opdrachten uit voerden voor Fribourg, de Zwitser se vestiging van Heerema. Sarton: "Op hen was het Panamese recht van toepassing. Eigenlijk hadden ze helemaal nergens recht op toen Heerema hen ontslag aanzei, want in de Panamese wet is over een af vloeiingsregeling niets vastge legd". De FWZ-secretaris kijkt met enigszins gemengde gevoelens te rug op de hele 'affaire'. "De Span jaarden hadden allemaal individu ele contracten, dus wij konden ei genlijk helemaal niets doen. De Spaanse zeeliedenbond heeft toen gevraagd of wij wilden proberen een regeling te treffen. Dat hebben we gedaan en we hebben er, dacht ik, uitgehaald wat er in zat. De Spanjaarden vonden dat niet ge noeg en zijn toen in staking gegaan. Toen dat vervolgens in kort geding werd verboden, konden wij de voortgang van de actie natuurlijk niet meer steunen". rare situatie is voor een bond die in principe aan de kant van de werk nemers hoort te staan. Groot pro bleem was dat er aan de kant vanj de Spanjaarden geen duidelijke onderhandelaars waren, dus dat leidde tot chaotische situaties. We hebben Heerema er toen meteen maar opgewezen dat het heel wat makkelijker zou zijn een cao af te sluiten, want dat is tenminste dui delijk wie er aan de andere kant van de tafel zit". Op die suggestie is het bedrijf overigens nog niet inge gaan. Afgezien van de vraag echter of de acties van de Spanjaarden nu zoj 'terecht' waren, blijven voor Sarton constructies als het varen onder vreemde vlag een zeer slechte zaak. De Internationale Transportar- beiders Federatie (ITF), waarbij vrijwel alle grote vakbonden van zeelieden zijn aangesloten, pro beert al jaren behoorlijke loon- en arbeidsvoorwaarden te bedingen voor zeevarenden over de hele we reld. Sarton: "Dat is niet alleen in het belang van de zeevarenden zelf, maar ook in dat van de bonafide re derijen, die zwaar te lijden hebben van de concurrentie met goedko- pevlag schepen". Die zien overigens liever een ver soepeling van de regelgeving om de concurrentie aan te kunnen. On langs kregen ze voor een deel hun zin toen minister Smit-Kroes (ver- keer en waterstaat) besloot de mo gelijkheden te verruimen om op Nederlandse schepen met goedko pe Aziatische scheepsgezellen te Heilloos Een heilloze weg, vindt Sarton. "De rederijen beconcurreren el kaar over de ruggen van de zeeva renden heen. Er ontstaat alleen maar een neergaande spiraal waar bij de ondernemers voortdurend I op zoek zijn naar goedkopere ar beidskrachten omdat de concur rentie dat ook doet. Uiteindelijk leidt dat tot niets". "Alleen een internationale aan pak heeft zin", stelt hij beslist. Niet alleen om de positie van werkne mers die varen op goedkope vlag schepen te beschermen, maar uit- i eindelijk om het verschijnsel uit te bannen. De EG zou volgens Sarton hier het voortouw kunnen nemen. "Het sluiten van de EG-havens voor schepen onder goedkope vlag zou een belangrijke eerste stap kunnen zijn".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2