De opmars van het plastic geld Banken en ondernemers bereiden zich voor op slag rond credit card ZATERDAG 24 SEPTEMBER 19ÖÖ PAGINA 21 BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Bijna veertig jaar geleden ont dekte de Amerikaanse zakenman Frank MacNamara na een zaken- diner in een Newyorks restaurant tot zijn schrik dat hij zijn porte feuille had vergeten. MacNamara wilde koste wat kost voorkomen dat hij ten overstaan van zijn dis genoot zijn gezicht verloor. In een opwelling toverde hij een vi sitekaartje tevoorschijn, schreef daar op het verschuldigde bedrag en zette zijn handtekening eronder. De ober accepteerde het gesigneerde kaartje als een toezegging tot betaling. De credit card was geboren. Waarschijnlijk had de credit card in geen ander land kunnen worden uit gevonden. Met het praktisch vernuft en het zakelijk inzicht waar de Ameri kanen het patent op hebben, besefte MacNamara dat als één restaurant zijn kaartje als betaling accepteerde, er meer moesten zijn. Hij zette een speciaal betalingsbedrijf op en ont wierp een kaartje dat de drager ervan in bepaalde gelegenheden alleen maar hoefde te laten zien. Het enige dat nodig was, was het overschrijven van een nummer en een handteke ning op een kwitantie, sales slip gehe ten. MacNamara noemde zijn nieuwe bedrijfje Diner's Club. Populair MacNamara's praktische optreden is zo langzamerhand uitgegroeid tot een standaard-scène in restaurants. Het tafereel van de klant die na een maaltijd een krabbel zet op een sales slip en een doorslagje krijgt van de ober is tegenwoordig immers een nor maal verschijnsel, ook in Nederland. Het plastic betaalkaartje wordt steeds populairder, zeker ook onder invloed van de advertenties in de wat sjiekere bladen als Avenue, Harper's en Cos mopolitan. De keuze van de bladen zegt al iets over de groepen waarop-de maatschappijen, die de kaarten uitge ven. zich richten: mensen met de iets betere banen en de bijbehorende sala- Het is zeker niet een ieder gegeven om met een kredietkaart op zak te kunnen lopen. Sommige maatschap pijen malcen ook nadrukkelijk ge bruik van de exclusiviteit waarmee de kaart in Nederland is omgeven. Di ner's Club, de oudste uitgever van de kaarten, toont in zijn advertenties steevast een welvarend ogende man of vrouw, met daarbij de vraag: waa r om hij wel? of waarom zij wel? American Express laat weten dat de houders 'zekere privileges' heb ben. De boodschap is duidelijk: wie een credit card heeft, laat zien dat hij erbij hoort en heeft een streepje voor. Echt exclusief is de kredietkaart overigens al niet meer. Per jaar be taalt de houder van een kaart een con tributie die per kaart verschilt. De goedkoopste kost 40 gulden, de duur ste 145 gulden. Wie per jaar tussen de 50.000 en 60.000 gulden bruto ver dient, wordt door de meeste maat schappijen vlot als kaarthouder geac cepteerd. Wie minder verdient, maar kan aantonen een vaste baan met re delijk salaris te hebben dat ook nog wel zal groeien, kan rekenen op ver soepeling van de voorwaarden. Half miloen In totaal heeft zo'n half miljoen Ne derlanders nu een credit card op zak. Een paar jaar geleden waren dat er nog veel minder.'Nederland is bezig aén een grote inhaalmanoeuvre, zo bevestigen verschillende maatschap pijen. Directeur Johannes Stofkoper van Eurocard schrijft de late opkomst van de kredietkaart in Nederland voor een deel toe aan het grote Succes van de Eurocheques. Stofkoper: "In Engeland en de lan den rond de Middellandse Zee is de Eurocheque eigenlijk nooit zo inge burgerd geraakt als in landen als Ne derland, Duitsland en Oostenrijk. Daar gebeurt nu hetzelfde plaats. Spanje en Italië zijn eigenlijk vanaf het begin al meer card-minded ge weest". Volgens Nicole Hendriks van Di ner's Club doet zich hier ook een ty pisch Nederlands verschijnsel voor: "Men is hier toch lange tijd wat angstig geweest voor de credit card. Nederlanders betalen toch het liefst cash". "Een onderzoek van een paar jaar geleden liet ook nog eens zien dat zes tig procent van de Nederlanders het liefst met contant ^eld betaalt. Dat is bijna nergens meer zo, zeker niet in de Verenigde Staten en Japan. Met che ques en zeker met die kaarten hebben we geen geld meer in handen - zo voe len veel mensen dat. Maar nu zijn de banken achter de kredietkaarten gaan staan en ook zelf kaarten gaan uitge ven. Daarmee is het allemaal wat ze kerder geworden". Voor de houder ?ijn de risico's, ver bonden aan de plastic kaartjes, niet groter dan de gevaren op misbruik van cheques. Wie de kaart kwijtraakt en de uitgevende maatschappij tijdig waarschuwt, loopt hoogstens een ei gen risico van honderd gulden, even veel als de verliezer van cheques. De risico's voor de accepterende ondernemer zijn bepaald groter. Die moet de handtekeningen op het kaartje en de sales slip vergelijken en de vervaldatum van de kaart controle ren. En als hij het niet vertrouwt, Straks lopen zes miljoen Nederlanders rond met de giromaatkaart. En net als alle andere banken brengt de Postbank nu een eigen credit card op de markt, waarmee de houder in zowel binnen- als buitenland terecht kan. Met de aangekondigde 'chipkaart' zal de groei van het elektronisch betalingsverkeer nog eens versnellen. Nederland gaat dus over op het plastic geld, het gemakkelijkste betaalmiddel dat er bestaat. De vraag is alleen: wie zal dat betalen? door Pieter Sijpersma haast verplicht moet accepteren. Goed, formeel is dat dan wel niet zo. maar in de praktijk kan een onderne mer veelal niet anders. Via een om weg wordt het betalingsverkeer be kostigd door een tussenpartij, de on dernemer, die in dit geval niks met de transactie tussen de bank en zijn klant te maken heeft". Renteverlies De KNOV-secretaris bestrijdt dat de commissie nooit boven de vijf pro cent komt. Gemiddeld verliest de on dernemer nog zo'n twee procent via administratiekosten en renteverlies, schat hij. "Tel die er dus maar rustig bij op. Van belang is ook nog de data van de afrekeningen. Tussen het tijd stip waarop de houder een sales slip tekent en het moment waarop afreke ning bij de bank plaatsvindt, kan nog een interessant verschil ontstaan. Be- invloeding van het betalingspatroon, heet dat. Maar waar gaat dat geld heen? Dat zou ik wel eens willen we ten". Het KNOV heeft inmiddels aange klopt bij de Raad voor het Betalings verkeer omdat de banken de kaarten invoeren zonder enige vorm van over leg. De voornaamste klacht van de on dernemersorganisatie betreft het ver bod van de creditcardmaatschappij en op het doorberekenen van de com missie aan de klant die met een credit card betaalt. De hotelier, winkelier of restauranthouder mag de prijs voor de houder van een credit card dus niet verhogen, zo is uitdrukkelijk in de contractvoorwaarden met de maat schappijen vastgelegd. Van Bergen bestrijdt dat de credit card de omzet van het accepterende bedrijf verhoogt. "De kaart vervangt een deel van de betalingsomzet, ver andert niet het totaal van de bedrijfs- omzet. Mensen betalen nu dus meer met de kaart, terwijl ze vroeger cash of met een cheque betaalden. Door de marketingtechniek van de banken is de opmars van de kaartjes onstuit baar". Eind deze maand gaat het KNOV voor de tweede maal praten met Euro card, de kredietkaart van de gezamen lijke Nederlandse banken. Het ge sprek zal in ieder geval gaan over de vraag waar de maatschappijen de per bedrijfstak verschillende provisieper centages eigenlijk vandaan halen. Risicospreiding Ook wil het KNOV met voorstellen komen die zullen gaan in de richting van kosten- en risicospreiding. Bij voorbeeld: het schrappen van een be paling in de contracten, waarin een ondernemer een boete krijgt als hij de commissie doorberekent aan de klant. Wellicht is er te praten over het doorberekenen van een deel van de commissie, zo hoopt het KNOV. De Nederlandse ondernemers kunnen wijzen op het voorbeeld van Zweden, waar de commissie een paar procent is verlaagd. Eerder overleg met Eurocard heeft het KNOV niet optimistisch gestemd. Mocht het overleg eind september weer niets opleveren, dan zal de orga nisatie met een advies aan de aange sloten ondernemers komen. Waar schijnlijk zal de boodschap luiden de credit card niet te snel in huis te ha len. Ook in het buitenland doen zich dergelijke strubbelingen voor. Binnen de EG maakt men zich eveneens zorgen over de kosten van het betalingsverkeer. Er is al een EG- richtlijn in de maak voor de credit card, die er waarschijnlijk voor zal zorgen dat de banken niet helemaal buiten schot blijven. Van Bergen is vooralsnog niet optimistisch gestemd over het komende overleg. "Het kan wel eens een loopgravenoorlog wor den". De gegevens van de credit card worden met een eenvoudig appa raat overgedrukt op de sales slip. moet hij contact zoeken met de maat schappij. Sommige maatschappijen beschikken daartoe over een speciaal computersysteem dat dag en nacht te lefonisch te bereiken is. Gemakkelijk Zeker is dat de houder van een cre dit card de beschikking heeft over een verbazingwekkend gemakkelijk be taalmiddel. Wie veel in het buitenland vertoeft, zal achter de kameleontische eigenschappen van de kredietkaart komen. Geen gewissel meer of reke- narij met koersen: de kaart neemt bij een betaling automatisch de gedaante van de valuta van het land van aan koop aan, veelal tegen een gunstige koers. De houder van een kaart kan ver na sluitingstijd van banken en postkan toren nog besluiten ergens te gaan eten. Een snelle krabbel op een sales slip is voldoende om af te rekenen bij het benzinestation. Om af te rekenen bij het hotel is het niet meer nodig om naar de bank te gaan of een hele reeks cheques in te vullen. En niet langer hoefje die prachtige vaas of die spotgoedkope personal computer te laten staan omdat je geen geld bij je hebt en het winkelperso neel weigert de spullen even voor je vast te houden. De credit-cardmaat- schappijen gebruiken die zogenaam de 'impuls-aankopen' als belangrijk argument bij de werving. Met name buitenlandse toeristen zijn volgens de maatschappijen ge voelig voor de uitgestalde waren en zouden sneller dan de Nederlander geneigd zijn de credit card 'te trekken om over te gaan tot aankoop van een artikel waarvan ze wellicht anders hadden afgezien. Mét name voor Ja panse en Amerikaanse toeristen is het de gewoonste zaak van de wereld om met een credit card te behalen. Stickers De stickers op de deuren van win kels, restaurants en hotels, om aan te geven waar credit cards worden geac cepteerd, hebben dus wel degelijk een functie, zo betogen de woordvoer ders van de verschillende credit cards. De stickers verlagen de drem pel: een buitenlander stapt sneller een zaak binnen wanneer hij weet dat hij zonder problemen kan betalen. Het accepteren van betalingen met kredietkaarten kan op die manier zelfs de omzet verhogen. De belangrijkste credit cards in Ne derland hebben gemiddeld 18.000 aangesloten bedrijven die voor elke betaling met een kaart een provisie moeten afdragen. Meestal gaat het om een paar procent van de prijs. Geen van de woordvoerders van de maat schappijen is erg happig op het noe men van percentages. "Het is in elk geval geen zeven of negen procent. Daar zit het duidelijk onder", zegt René Vermeulen van American Express (160.000 kaarthou ders en 18.000 aangesloten bedrijven). Nicole Hendriks van Diner's Club legt uit waar de schroom voor het noe men van cijfers vandaan komt: "De commissie verschilt per branche. Het noemen van percentages kan weer al Het elektronisch betalen zal in de toekomst een hoge vlucht nemen, zo verwachten alle betrokkenen, (foto-s gpdi lerlei vragen oproepen: waarom beta len wij eigenlijk meer dan zij". Bovendien hebben ondernemers er volgens de maatschappijen een hand je van de verschillende kredietkaar ten tegen elkaar uit te spelen door te beweren dat een concurrende kaart een lagere commissie berekent. Ook daarom noemen de meeste woord voerders liever geen procenten. Stof koper van Eurocard (200.000 houders en 19.000 acceptatiepunten): "Ja, na tuurlijk wordt er wel eens gemopperd over de commissie. Maar er is er wer kelijk niet één die boven de zeven uit komt. Onze gemiddelde provisie lag in 1987 gemiddeld op zo'n drie, vier procent". Beloningen Om de pijn voor de aangesloten be drijven te verlichten, loven de meeste maatschappijen van kredietkaarten beloningen uit voor de aangesloten bedrijven. Dat gebeurt meestal in de vorm van een verlaging van het provi siepercentage wanneer de geaccep teerde betalingen in zowel aantal als totaalsom omhoog gaan. American Express organiseert als lokkertje ge regeld promotie-evenementen en se minars voor de aangesloten bedrij ven, waarbij gerenommeerde spre kers de nieuwste wetenswaardighe den omtrent marketing en klanten service uit de doeken doen. Toch is het juist de gedwongen af dracht van de provisie die veel onder nemers dwarszit. Talrijk zijn de anek dotes over obers die de klant met een credit card een kop koffie of zelfs een korting van een paar procent aanbie den om hem of haar over te halen met contant geld te betalen. Sommige warenhuizen weigeren de credit card in tijden van uitver koop Nicole Hendriks: "De onderne mer die de klant probeert over te ha len zijn credit card in zijn portefeuille te laten, stelt het produkt in een ver keerd daglicht, zeker wanneer hij stic kers op de deur heeft, die aangeven dat de kaart wordt geaccepteerd". "Het staat ook niet erg gastvrij, ze ker niet in een restaurant. Wanneer mensen net lekker hebben gegeten, vinden ze het niet prettig om te mer ken dat hun betaalmiddel eigenlijk niet welkom is. Zo'n sticker op de deur straalt toch iels uit. het is een uit nodiging om naar binnen te gaan. Dan moet je daar later niet op terugko- Twee procent Volgens Eurocard-directeur Stof koper wordt bij de aangesloten be drijven niet meer dan twee procent van de totale omzet met de credit card betaald. Het valt dus allemaal wel wat mee met de provisie, aldus Stofkoper, die eraan toevoegt dat het ook niet de bedoeling is dat elke zaak credit cards gaat accepteren. Hij maakt een verge lijking met cheques die je ook niet ge bruikt om een paar koppen koffie of een pilsje te betalen. Woorden die Cornelis Pols, hoofd afdeling bestuurzaken van Horeca Nederland, met bijna zevenduizend leden de grootste organisatie van zelf standige ondernemers in deze be drijfstak. niet geruststellen. Hij ver wacht dat de opkomst van de plastic kaartjes niet te stuiten zal zijn en de ondernemers in een moeilijk parket zullen bregen. Van nog grotere invloed lijkt de ge leidelijke invoering van de bankkaar- ten te worden. Zij zullen in de toe komst de functie van de betaalche ques overnemen. Alle Nederlandse banken zijn op dit ogenblik al bezig hun klanten over te halen om over te gaan op de kaartjes. Horeca Nederland vreest dat de on dernemers het gelag zullen moeten betalen, terwille van de klant die het eigenlijke gemak van de kaart heeft. "Over de betalingen met bankkaarten zullen wij als ondernemers ook wel weer provisie moeten betalen. De ho reca zal daardoor wel haast gedwon gen zijn de prijzen te verhogen. Dat is een ontwikkeling die wij niet kunnen tegenhouden", aldus Pols. Principieel bezwaar Ruud van Bergen, secretaris van het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond (KNOV), legt uit dat de horeca, de reiswereld en de detailhan del zowel principiële als praktische bezwaren koesteren tegen het op gro te schaal invoeren van het plastic geld. In principieel opzicht hebben de ondernemers het er moeilijk mee dat zij als derde partij opdraaien voor de kosten van een produkt waarvan twee andere partijen, de consument en de banken, het meeste plezier hebben. Tot nog toe bestreken de aankopen met een credit card maar een vrij klein deel van de markt. Dikwijls ging het daarbij ook om uitgaven die bui ten het 'normale' patroon vielen: dure kleren, sieraden, reizen naar verre landen. Maar hij vreest voor de groot schalige invoering van het plastic be taalkaartje van de banken, door Van Bergen aangeduid als the poor man's credit card', met minimale toetre- dingskosten voor de houder ervan en zeer lage onkosten voor de banken zelf. Die zal er onherroepelijk toe lei den dat betalingen steeds vaker en ge makkelijker via de kredietkaarten verlopen. Met andere woorden het principiële bezwaar slaat om in een fi nancieel probleem. De commissiekosten zullen dus een veel groter deel van de omzet in ho tels. winkels en restaurants gaan op slokken, zo concludeert het KNOV. Van Bergen: "Daar zijn de banken op uit, op kostendekkend betalingsver keer. Maar wil de consument het ei genlijk wel? Vergeet niet dat we in Nederland het mooiste girale beta lingssysteem van de wereld hebben. Nu pushen de banken de kaartjes voor een appel en een ei, en ze verha len de kosten op degenen die de kaart

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21