LEIDSCH DAGBLAD EXTRA succesvol Bestrijding criminaliteit Goud voor roeiers Studenten dreigen met aanslagen op Spelen Demmenie Jarenlang verzet tuinders tegen zoutlozingen in Rijn afgekocht I IUIMMH I IUUU no. jö/j/ pnjs Ti. i ,<;u ZEG MAAR(S^ TEGEN KAMSTEEG OCCASION Spaceshuttle gaat de lucht weer in VANDAAG 40 PAGINA'S Wereldrecord voor Ben Jolinson De credit card verovert Nederland PAGINA 21 Het eerste goud voor Neder land is binnen. Het Leids/Am- sterdamse roeiduo Ronald Flo rijn/Nico Rienks, gecoached door Leidenaar Jan Klerks, be haalde vanochtend op even verrassende als overtuigende wijze de gouden medaille op het nummer dubbeltwee. De Nederlanders lieten Zwitser land, de Sovjetunie, de DDR en Wcstduitsland achter zich. De Canadees Ben Johnson speelde in 1988 verstoppertje. Dat bleek in de finale van de 100 meter, het koningsnummer van de Olympische Spelen. Johnson, dit jaar verslagen door zowel Carl Lewis als Cal vin Smith, raffelde op het cru ciale moment de sprint af in de fantastische nieuwe wereldre cordtijd van 9.79 seconden. Ruim voor de finish al wist de superman zich zeker van zijn zaak. Hij keek nog eens rustig om, in de wetenschap dat het goud hem niet kon ontgaan. Daarmee bewees Johnson op nieuw de allersnelste man van de wereld te zijn. Lewis werd tweede in 9.92, de Engelsman Linford Christie greep het brons. Bulgarije heeft besloten zijn complete gewichtploeg te rug te trekken van de Spelen in Seoul. Nadat al eerder een gou den medaillewinnaar was be trapt op het gebruik van doping bleek ook gisteren de nummer één in het lichtgewicht. Angel Guenchev, bij de controle posi tief. Voor Bulgarije aanleiding tot het nemen van een voor de Spelen uniek besluit. Nelli Cooman heeft zich vanochtend op het nippertje geplaatst voor de halve finale Ivan het sprinttoernooi bij de vrouwen. De Leidse Yvonne van Dorp werd in de kwartfina le van de 400 meter uitgescha- keld. Bettine Vriesekoop bleef in het tafeltennistoernooi onge slagen. De Hazerswoudse klop te in de tweede partij de Ar gentijnse Kim. Rechtsboven: Nico Rienks en Leidenaar Ronald Florijn(rechts) haalden voor Nederland het eer ste goud binnen. Johnson weet, dat hij de snelste is. Hij zette op de 100 meter een nieuw wereldrecord neer.. (foto GPD en foto AP) 'UE HADDEN DA T TOCH 6ETEE HUURMAN EENNEM tATEH ÖOübJEM" Harde wind Het is half tot zwaar bewolkt en perio den met regen. De middagtempera- tuur is 16 graden. Er staat een krachti ge wind uit het zuidwesten, aan de kust en het IJsselmeer nu en dan stormachtig, mogelijk tijdelijk weer storm tot windkracht 9. Zondag 25 september zon op: 06.31 uur. zon onder: 18.31 uur; maan op: 18.15 uur, maan onder: 05.50 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.22 en 14.48 uur; laag water: 12.25 en 22.45 uur. Maandag 26 september zon op: 06.32 uur, zon onder: 18.29 uur; maan op: 18.28 uur, maan onder: 07.23 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.04 en 15.28 uur: laag water: 13.17 en 23.26 uur. SINGAPORE (GPD) - Zuidko- reaanse militante studenten heb ben gisteren gedreigd de Olympi sche Spelen te zullen verstoren wanneer hun leider niet wordt vrij gelaten. De voorzitter van de lande lijke studentenorganisatie werd donderdag gearresteerd wegens het organiseren van anti-regerings- demonstraties. De waarschuwing van de studenten kwam na een bloedige veldslag voor de poorten van de universiteit van Zuidkorea, in het oostelijke deel van de stad. Ruim 200 studenten hielden daar een protestdemonstratie voor de vrijlating van hun landelijk voor zitter, maar werden bij de poort van het universiteitsterrein tegen gehouden door de oproerpolitie. Er ontstonden felle gevechten waarbij de studenten de politie bekogelden met petroleumbommen en stenen. Schade door storm LELYSTAD - Door de eerste na jaarsstorm, die gisteren over Ne derland raasde, is op de dijk Enk- huizen-Lelystad een caravan op de andere weghelft terecht gekomen en verpletterd door een tegemoet komende vrachtauto. De chauffeur daarvan raakte gewond. De storm hield vooral in Noord-Holland huis. Daar viel ook een tweede ge wonde. In Middenmeer kwam een boom terecht op een rijdende auto. De 46-jarige bestuurster moest met nekletsel in het ziekenhuis worden opgenomen. De harde wind, die soms gepaard ging met hagelbuien, leidde ook tot flinke vertragingen in de avond- spits. In totaal stonden er op de Ne derlandse wegen vijftien files met een gezamenlijke lengte van tach tig kilometer. Er werden dertig on gevallen geregistreerd. De aanval van de studenten werd door de politie beantwoord met een regen van traangasgranaten. De felle gevechten, die een half uur duurden, vonden plaats tien ki lometer van het Olympisch sport complex. Bussen die Olympische deelnemers vervoerden, werden door de betogers met stenen beko geld. De studenten verklaarden dat als hun voorzitter niet voor het week eind wordt vrijgelaten er geweld dadige acties zouden volgen. Het is voor het eerst sinds de Spelen vori- 'ge week zaterdag begonnen, dat de politie traangas gebruikte om een studentenbetoging op te breken. <T i7jjaK Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Haarlemmerstraat 167 Leiden Tel 071 -141063 Jarige Hoge Raad op keerpunt beland PAGINA 29 DEN HAAG (ANP/GPD) - De aanpak van de criminali teit verloopt naar wens. De misdaadcijfers blijken in vrijwel alle categorieën (met uitzondering van in braken) stabiel te blijven. De mensen zijn steeds meer bereid aangifte te doen en er is een einde gekomen aan de voortdurende stijging van het aantal niet opgehel derde zaken. Dit schrijft minister Korthals Altes (justitie) in een nota over de uitvoe ring van het Beleidsplan Samenle ving en Criminaliteit uit 1985. Het kabinet vindt het echter nog te vroeg om te spreken van een kente ring. Het wil dan ook doorgaan op de ingeslagen weg met het accent op het inschakelen van de burgers bij het voorkomen van de veel voorkomende criminaliteit en aan pak van de zware, georganiseerde criminaliteit door een algemene versterking van het strafrechtelijk apparaat. De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken zullen gaan praten met het georganiseerde be drijfsleven over de mogelijkheden om in gezamenlijke acties bij te dragen aan het bestrijden van veel voorkomende criminaliteit. In be paalde gevallen mogen onderne mingen daartoe hun beveiligings diensten inschakelen. Het kabinetsbeleid is er verder op gericht de strafrechterlijke pro cedures te versnellen. De minister en staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) verwachten dat eind 1989 het tekort aan gevangeniscel len zal zijn opgeheven. Toch is een stuurgroep ingesteld die de ont wikkeling van het cellentekort na 1990 nauwlettend in de gaten zal houden. Ook zal deze stuurgroep nagaan of de capaciteit van (jeugd inrichtingen waar ter beschikking van de regering gestelden worden geplaatst ook in de toekomst vol doende is. De ontwikkelingen op het ter rein van de alternatieve straffen zijn boven verwachting. Het aantal opgelegde dienstverleningen is zelfs groter dan aanvankelijk werd De winsten die met de misdaad worden behaald, kunnen zo groot zijn dat criminelen er een naar de huidige begrippen flinke straf of boete voor over hebben omdat ze na die tijd toch weer kunnen be schikken over de buit. Dat zegt de Werkgroep Legislatieve Projecten Vermogenssancties in zijn rapport dat gisteren aan minister Korthals Altes van justitie is aangeboden. De werkgroep pleit er daarom voor het strafrecht zo aan te passen dat criminaliteit ook economisch onaantrekkelijk wordt gemaakt, HIROHITODe toestand van de 87-jarige Japanse keizer Hiro- hito gaat hard achteruit. Zijn lijf artsen meldden gisteren dat de kei zer opnieuw kampt met inwendige bloedingen, die hem erg hebben verzwakt. Bloedtransfusies die hem in de afgelopen dagen waren toegediend, hebben de bloedingen niet kunnen stoppen. Kroonprins Akihito heeft intussen al de cere moniële en constitutionele taken van zijn vader overgenomen. Klok uur terug Komende nacht eindigt bij ons de zomertijd. Om 03.00 uur wordt de klok een uur teruggezet. Met Hülsta kan Oase het prima vinden. Daarom heeft Oase ook de meest uitgebreide Hül sta slaapkamerkollektie in Nederland. 020-981991. DEN BOSCH Meu belboulevard. lel 07 3-418200 UTRECHT Meubelboulevard, .(kanaleneiland), iel 030 893255 door criminelen in hun portemon nee te pakken. DEN HAAG (ANP) - Het verzet te gen de zoutlozingen in de Rijn wordt beëindigd. De eisers, die ja renlang processen hebben gevoerd tegen de Franse kalimijnen, heb ben bakzeil gehaald in ruil voor een bedrag van 3,75 miljoen gulden. De drie Westlandse tuinders, die sa men met de stichting Reinwater de zaak aanhangig maakten, zien ook af van verdere aanspraken op de zoutindustrie in de Elzas. Gisteren bekrachtigde de Hoge Raad een uitspraak van het Haagse gerechtshof dat de zoutlozingen in de Rijn onrechtmatig zijn. Daar mee verwierp de raad het verweer van de kalimijnen. De pogingen schadevergoeding Milj oenenhandel in drugs opgerold ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft een bende op gerold die tientallen miljoenen gul dens, opbrengsten van de handel in verdovende middelen, naar Pakistan heeft gesluisd. Een aanvankelijk in Rotterdam gevestigd maar later naar Mijd recht verhuisd bedrijf, zorgde er voor dat het geld via een Rotter dams bank werd wit gewassen. In verband met deze zaak werden de ze week in Mijdrecht, Wilnis, Heer len en Rotterdam vijf mannen aan gehouden. Onder hen is het brein van de organisatie, een 51-jarige man uit Pakistan. te eisen vanwege de zoutlozingen begon veertien jaar geleden. Het zoute sproeiwater tast het gewas aan, waardoor de opbrengst gerin ger is. Naar schatting zou de West landse tuinbouw daardoor jaarlijks een schade lijden van ongeveer 30 miljoen gulden. Mede door allerlei vertragings- taktieken van de advocaat van de kalimijnen heeft het jaren geduurd voordat de rechterlijke macht de zoutlozingen in de Elzas onrecht matig verklaarde. Nu de Hoge Raad de eisers gelijk heeft gege ven, was de weg open geweest voor het indienen van eisen tot schade vergoeding. Door de schikking gaat dit niet door. Omdat nu in hoogste instantie vast staat dat de zoutlozingen onrechtmatig zijn, kunnen andere betrokkenen wel een schadevergoeding vorderen. De Stichting Reinwater is als milieuorganisatie overigens niet zo gelukkig met de getroffen schik king. "Dit komt immers neer op het recht om te lozen van de slacht offers te kopen. Daaraan kan Rein water uiteraard niet meedoen", al dus een woordvoerder van de orga nisatie. De stichting blijft streven naar een drastische vermindering van de lozingen op de Rijn. Rein water kondigde daarom aan de jus titiële en administratieve procedu res, die nu nog lopen in Frankrijk, voort te zetten. BETALEN - Het bedrijfsleven dat is vertegenwoordigd in het Cen traal Overleg Vaarwegen (COV) is bereid mee te betalen aan de verbe tering van de vaarwegen. Het gaat dan om een deel van de rentelast. Het Rijk blijft verantwoordelijk voor de hoofdsom.' Het COV zal plannen hiervoor maandag presen teren tijdens een werkbezoek van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Ka mer aan het Starkenborghkanaal in Groningen. NIEUW BINNENKORT OPENT ORIËNTAALSE SPECIALITEITEN RESTAURANT taiao Palace

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1