Ik pak het record terug' Vechtlust troef in Tilburg ©e ü>ptlen ban Coti NISSAN SUNNY Dassajev gaat naar Sevilla Duitsland - Nederland E=ig](|i=3 SPORT VAGINA 19 SEVILLA (ANP) - De voetbalclub Sevilla heeft gisteren in Spanje de aankoop van de Sovjet-doelman Dassajev bekend gemaakt. De Spaanse club was trots dat de transfer na maandenlange onder handeling eindelijk kon worden af gerond. Met de overgang van de beste doelman ter wereld was een bedrag van 3.4 miljoen gulden ge moeid. Sevilla moest toezeggen dat Dassajev voor alle interlands van de Sovjetunie wordt vrijgegeven. De tuchtcommissie van de UE FA heeft John Brown van Glasgow Rangers voor twee Europese be kerduels geschorst. Brown heeft zich in het bekerduel tegen Kato wice niet korrekt gedragen terwijl de wedstrijd stil lag. Bovendien werd de Schotse club een geldboe te opgelegd van 15.000 gulden, om dat een niet geïdentificeerde wis selspeler het speelveld te vroeg wilde betreden en de grensrechter beledigde toen die hem weerhield. De tuchtcommissie kwam tot de strafmaatregelen op grond van de rapporten van de ÜEFA-afgevaar- Temiistoernooi Los Angeles LOS ANGELES (Reuter) - Mikael Pernfors (Zwe) en Andre Agassi (VSt) hebben de halve finales be reikt van het met 900.000 gulden gedoteerde tennistoernooi van Los Angeles. Pernfors won in de kwart finale van Jim Pugh, 6-3, 7-5. Agas si versloeg Mark Woodforde in drie sets, 2-6, 7-5, 6-3. ADVERTENTIE Koploper Karpov (links) speelde gisteren tegen de Hongaar Portisch. Jan Timman houdt een oogje in het zeil. Timman als in zijn beste sehaakdagen op 19 okt. in München. Busreis incl. entreekaarl v.a. 270,-. Opstapplaats Amster dam. Reisburo van Gewen, Provincialeweg 27 Veldho ven. Tel. 040-535055. Lezers schrijven TILBURG (ANP) - Vechtlust troef in Tilburg gisteren. Hadden de or ganisatoren donderdag misschien nog wat te klagen over de inzet van de schaakgrootmeesters, een su persnelle en een uiterst vlotte remi se, vrijdag werd de Brabantse stad vergast op vier overwinningen, een welhaast uniek feit. Karpov be hield zijn voorsprong door Por tisch te verslaan. Short had kort de hoop, door een vlotte zege op de Westduitser Hübner, zijn achter stand weer een half punt te hebben teruggebracht. Goed nieuws ook van Timman. De Nederlander speelde tegen de Joegoslaaf Nik- olic als in zijn beste dagen. De Oos teuropeaan staakte na 48 zetten de strijd. Van der Wiel fungeerde an dermaal als kop van Jut. Dit keer ging de Leidse grootmeester ten- onder tegen de IJslander Hjartarson. Ingelopen Nigel Short heeft vrijdag gerui me tijd gedacht dat hij weer een half punt zou zijn ingelopen op Anatoli Karpov. De Brit liet tegen de Westduitser Hübner zien verder te kunnen doordenken dat menig pure analyst. Op het bord kwam de stelling van de eerder dit jaar in Brussel gespeelde partij tussen Nunn en Salov. Dat treffen eindig de in remise, ondanks veelbeloven de ontwikkelingen rond de 18e zet. Salov kwam na lange analyse tot de conclusie dat er inderdaad niet meer in zat. Short bewees, ten kos te van de nog steeds zwaar verkou den Hübner, het ongelijk van de jonge Rus. Hij behandelde de pro blemen zo secuur, dat winst op de 24e zeker was. Karpov liet de jonge Brit daarna lang in onzekerheid. Hij speelde te gen Portisch een Dame-Indiër en leek gestaag naar winst af te wikke len. Maar de oud-wereldkampioen maakte een ongekende misreke ning. Hij wilde op de 38e zet de winst afdwingen. Het bleek te snel, de Hongaar ontsnapte en had zelfs remise (na de 46e zet) voor het grij pen. Maar Portisch liet de kans lig gen, Karpov de mogelijkheid op winst daarna niet meer. In de schaduw van de harde strijd om de eerste plaats leverde Jan Timman een goede prestatie. De Amsterdammer, die donderdag al tegen Portisch sterk had ge speeld zette die trend voort tegen de Joegoslaaf Nikolic. In een Bogo- Indisch had de Nederlander van het begin het beste van het spel. Na het veroveren van een zwarte pion, wikkelde Timman de partij be kwaam af. Eerst werd de zwarte to ren ingesloten waarna de winst van een volgende pion de strijd beslis te. Speurtocht Sjöberg gebrand op titel hoogspringen In de zaterdageditie van 17 septem ber publiceerde het Leidsch Dag blad, evenals andere kranten in Midden-Nederland, een be treurenswaardig verhaal van Jaap Visser over 'Moeder Park in Seoul', die een wanhopige speurtocht naar haar verdwenen kinderen onder neemt. Dit artikel beoogt wellicht emo ties en aandacht te wekken, maar aan de inhoud schort nogal veel. Door het gemis aan essentiële in formatie, wordt de lezer zelfs een happy end onthouden. Sportjournalist Visser, momen teel ook voor de persdienst GPD in Seoul, verhaalt in dit artikel over een vrouw, wiens beide kinderen - buiten haar medeweten - veertien jaar geleden door de vader werden afgestaan, om later door Neder landse ouders te worden geadop teerd. Inderdaad was het in Korea toen tertijd gebruikelijk dat vaders, ge huwd of niet, voor en over kinde ren konden beslissen. Wanneer de moeder lange tijd onvindbaar was, werd aangenomen dat zij het hier mee eens was. Deze wettelijke gang van zaken in Korea wordt meer begrijpelijk tegen het licht van achtergrond-informatie (te vin den in sociale studies over Korea in talloze boeken). Het is dus niet denkbeeldig dat de kinderen van mevrouw Park in derdaad voor adoptie naar Neder land zijn gekomen. Maar het is per se onjuist dat kinderen hierdoor 'verdwenen' zouden zijn. Alle kin deren die Korea voor adoptie verla ten komen via het kindertehuis van de Korea Social Service in Se oul. In dit centrum worden gege vens van de kinderen zorgvuldig genoteerd en (minstens) een eeuw in archieven bewaard. Elk kind heeft een dossier. Hierin wordt ondermeer vermeld wie de eerste ouders zijn, of bij von delingen, waar en door wie het kind is gevonden en aangegeven. Het huidige adres van het kind wordt eveneens vermeld, compleet met gegevens van het adoptiegezin en een serie foto's. Een Koreaanse familie die, zelfs na tientallen jaren, contact zoekt met het destijds afgestane kind kan dus gewoon bij de KSS te recht. Evenals adoptiekinderen in Nederland gewoon, via het bemid delingsbureau BIAAVereldkinde- ren in Den Haag, bij het KSS kun nen nagaan of er soms meer gege vens van hun eerste familie in Ko rea bekend zijn. Sinds 1967, toen de eerste Koreaanse kinderen naar Nederland kwamen, hebben deze samenwerkende instanties op deze wijze al honderden keren bemid deld. Het is triest dat mevrouw Park deze gangbare kanalen niet wist te vinden. Temeer omdat in Seoul het bestaan van het 'adoptie huis', zoals het KSS daar wordt ge noemd, vrij algemeen bekend is. Het is ook méér dan jammer dat Jaap Visser, in het Olympisch dorp amper één taxi-uur van het KSS- centrum vandaan, niet aan deze voor de hand liggende mogelijkhe den heeft gedacht. Helma van den Berg, journalist en auteur van diverse boeken over adoptie. SEOUL (GPD) - Patrik Sjöberg stond perplex toen hij bij aankomst in Seoul hoorde dat Javier Sotomayor met zijn wereldrecord aan de haal was gegaan. Vlak voor de Spelen wipte de Cubaan over een hoogte van 2 meter 43, één centi meter meer dan Sjöberg vorig jaar in Stockholm. Dat was even slikken voor de Zweedse 'glamour-boy', die zich ech ter snel herstelde en aankondigde het hoogspringrecord te zullen heroveren. Voor de wereldkampioen van Ro me kwam de geslaagde machts greep van Sotomayor als een vol slagen verrassing. „In het begin van dit seizoen heeft Javier gewel dig gesprongen, maar de laatste tijd was het niet veel meer met hem. Ik had nooit verwacht dat hij opeens een wereldrecord zou springen. Voor mij een daverende verrassing, maar ik kan er niet echt mee zitten. Ik pak het record terug, dat staat vast. Niet hier in Seoul, dat lijkt me onmogelijk. Bij grote evenementen gaat het uitsluitend om de klassering en niet om de hoogte". Nu hij zijn record kwijt is, zal de eigenzinnige Zweed er meer dan ooit op gebrand zijn morgen in Se oul olympisch kampioen te wor den. Sjöberg voelt zich namelijk de onbetwiste nummer één in het hoogspringwereldje en wil dat met goud bevestigen. Hij baalt er van dat hij Sotomayor morgen in het Chamsil Stadion niet op zijn num mer kan zetten omdat de Cubaan door de boycot van Fidel Castro niet van de partij is. Mag hij dan op de atletiekbaan niet meer de onbetwiste nummer één zijn, daarbuiten geldt Patrik Sjóberg nog altijd als de grote man uit de internationale hoogspring familie. Dat komt niet zozeer door zijn lengte (1 meter 99), maar veel eer door zijn houding en uitstra ling. In het macho-wereldje van de hoogspringers, met hun exhibitio nistische gedrag (de overdreven hoog opgetrokken sportbroekjes) loopt Sjöberg voorop. Als geen an der weet de eigenaar van een fit ness-centrum in Göteborg zichzelf te verkopen waardoor hij al op zijn 23ste miljonair is. Schijnwerpers Patrik Sjöberg vindt het prachtig om in de schijnwerpers te staan, maar ergert zich dood aan de over dreven verhalen die over hem en zijn collega's de ronde doen. „We worden meestal afgeschilderd als zuipende kettingrokers die tot diep in de nacht in de disco hangen. Al lemaal leuk en aardig, maar dacht je nu echt dat ik 2 meter 42 kan springen als ik de avond daarvoor een pakje sigaretten heb gerookt en laveloos m'n bed in ben gerold? Hoogspringen is een loodzware sport, vooral geestelijk. Een wed strijd kan uren duren en voor elke ADVERTENTIE sprong moet je je mentaal geweldig opladen. Daarom is het pure nood zaak dat we van tijd tot tijd een biertje drinken en een sigaretje ro ken, een kwestie van afreageren". Patrik Sjöberg is ondanks zijn jeugdige leeftijd een veteraan in de atletieksport. Hij doet al sinds zijn negende aan hoogspringen en dat beschouwt hij zelf als zijn redding. Zijn ouders scheidden toen hij twee jaar oud was en zijn studeren de moeder had zo weinig tijd voor hem dat hij als kind vooral over straat zwierf. „Van de jongens met wie ik toen omging, is een aantal op het criminele pad geraakt. Dat had mij ook kunnen gebeuren als ik niet aan het hoogspringen verslin gerd was geraakt". Minnaar Met dank aan Viljo Nousiainen, de minnaar van Sjöbergs moeder. Deze Finse atletiektrainer smeet Patrik als het ware de atletiekbaan op en daar sprong het straatschof fie onmiddellijk uit de misère. Op zijn zestiende werd hij prof en zeven jaar later is hij financieel onafhankelijk. „Maar ik ben nog lang niet binnen", haast hij zich te zeggen. ,Ik betaal tachtig procent belasting, da's natuurlijk om gek van te worden. Toch zal ik nooit, zoals onze tennissers, de benen naar Monaco nemen, want op de een of andere manier voel ik me thuis in Zweden". Vooral nadat hij vorig jaar in ei gen land het wereldrecord had af- GROEPA Zuidkorea Sovjetunie 73-110 (38-59), Puerto Ri co - Centraal Afrikaanse Republiek 71 -67 (37-41 Joegoslavië Brazilië 98-78 (52-43). Joegoslavië 4-8 Puerto Rico 4-6 Sovjetunie 4-7 Centr.Afr.Rep. 4-5 Australië Zuidkore gepakt van de Rus Igor Paklin. Daarvoor had de solist bij uitstek wat strubbelingen gehad met de Zweedse atletiekbond en de pers waardoor zijn populariteit fors was gedaald. Maar toen de kritiek het hevigst was, steeg Sjöberg in het Olympisch Stadion van Stockholm tot grote hoogte: 2 meter 42. De Zweden vierden het wereldrecord van hun landgenoot uitbundig en sloten de verguisde sportman als een verloren zoon in hun armen. door Jaap Visser Vrouwen GROEP B China - Noorwegen 20-22 (10-12). Sovjetunie - Ivoorkust 32*11 (14-7). China - Noorwegen 20-22 (10-12). GROEP A Joegoslavië Zuid-Korea 22-19 (13-10), Verenig de Staten Tsjechoslowakije 19-33 (11-13), Joe goslavië Zuid-Korea 22-19 (13-10). Vrouwen GROEP A Sovjetunie Zuid-Korea 3-0 (15-5, 15-8, 15-7), Oost-Duitsland - Japan 3-2 (11-15, 16-14, 4-15, 15-2, 15-7), Sovjetunie - Zuid-Korea 3-0 (15-5, 15-8, 15-7) Sabel, individueel. Goud: Jean-Francois Lamour (Fra). Zilver: Janusz Olech (Pol) Brons: Giovanni Scalzo (Ita). 4 x 100 M VRIJE SLAG Goud: Verenigde Staten (Jacobs, Dalbey, Biondi) 3.16.53 wereldrecord Zilver Sovjetunie 3.18.33 Europees record Brons: Oost-Duitsland 3.19.82. 400 M VRIJE SLAG Goud Dassier (ODI) 3.47 95 wereldrecord. Zilver: Armstrong (Aus) 3.47.15. Brons: Wojdat (Pol) 3.47.34. Goud Knst.n Otto (ODI) 59 00 Europees r< Zilver Birte Weigang (ODI) 59 45. Brons: Qian Hong (Chi) 59.52. 100 M SCHOOLSLAG 1. Dangalakova (Bul) 1 07,95, 2. Frenkeva (Bul) 1.08,74, 3. Hömer (ODI). 1 08,83, 4. Higson (Can) 1.08,86, 5. Volkova (Sov) 1.09,24. 6. McFariane (VSt). 1 09,60, 7. Huang (Chi) 1.10,53, 8. Rex (ODI) 1.10,67. 100 METER (eerste drie gaan door naar de volgende ronde, aangevuld met de acht snelsten van dé rest). Eerste serie: 1. Vetchernikova (Bul) 11.09, 2. Jackson (Jam) 11.18,3. Dunn (GBr) 11.39. Tweede serie: 1. Davis (Bah) 11.20, 2. Cooman (Ned) 11.22, 3. Gflhr (ODI) 11 22. erde serie: 1 Torrence (VSt) 11.12,2. Kondratie- va (Sov) 11.19, 3. Bily (Fra) 11.34. Vierde serie: 1. Guthbert (Jam) 11.14, 2. Möller (ODI) 11.27, 3. Vader (Ned) 11.38 Vijfde serie: 1. Ashford (VSt) 11.10, 2. Jirova (Sov) 11.22,3. Smolarek (Pol) 11.43 Zesde serie: 1. Pomotshikova (Sov) 11.11, 2. Drechsler (ODI) 11.15,3. Jacobs (GBr) 11.56. Zevende serie: 1Griffith (VSt) 10.88,2. Johnson (Aus) 11.44, 3. Bailey (Can) 11.61. Achtste serie: 1. Ottey (Jam) 11.03, 2. Sarvari (WDI) 11.26. 3. Issajenko (Can) 11.42. 400 METER (eerste vier gaan naar de volgende ronde): Eerste sene: 1. Holland (Aus) 50.90, 2 Emmel- mann (ODI) 51.02, 3. Howard (VSt) 51.02, 4. Thimm (WDI) 51.18. Tweede serie 1 Brisgma (Sov) 51.90, 2. Dixon (VSt) 51.98.3. Arendt (WDI) 52.08,4. Richardson (Can) 52.33. Derde serie: 1Müller (ODI) 51.45,2. Payne (Can) 51.73.3. Carabali (Col) 51 76.4 Rattray-Wihams (Jam) 51 76.5. Keough (GBr) 51.916. Van Dorp (Ned) 53.50 Vierde sene 1. Nazarova (Sov) 50.26. 2. Brisco- Hooks (VSt) 51.24, 3. Neubauer (ODI) 51.48, 4 Crooks (Can) 51.64. Mannen 100 METER Goud: Johnson 9.79 (WR). Zilver: Lewis (VS). Brons: Christie (Eng). t (GBr) 46.37, 2. Murphy (Aus) 46.38, 3. Skerntt (Can) 46.64. Tweede sene: 1. Whittle (GBt) 46.07, 2. Comet (Spa) 46.16. 3. Reynolds (VSt) 46.28. Derde serie: 1. Al-Malki (Oma) 46.79, 2. Sang (Ken) 46.85, 3. Diarra (Sen) 46 86. Vierde serie; 1. Morris (Tri) 45.84, 2. Schönlebe (ODI) 47.07, 3. Uti (Nig) 47 08. Vijfde serie: 1. Lewis (VSt) 45.31, 2. Carlowitz (ODI) 45.64, 3. Tiacoh (Ivo) 47.19. Zesde serie: 1Souza (Bra) 45.90,2. Davis (Jam) 45.97, 3. Tuna (Pap) 47.87. Zevende serie: 1Clark (Aus) 45.93,2. Kipkemboi (Ken) 46.15, 3. Forde (Bar) 46.47. Achtste serie 1. Cameron (Jam) 46.24, 2. Stone (Aus) 46.52, 3. Jallow (Gam) 46.91. 1. Everett (VSt) 45.63, 2. Morris (Ber) 45.69, 3. Egbunike (Nig) 46.02. DUBBELTWEE Goud: Florijn/Rienks (Ned). Zilver Schwerzmann/Bodenmann (Zwi). Brons: Martsjenko/Lakoetsja (Sov). SKIFF Goud: Lange (DDR. Zilver: Kolbe (Wdi). Brons: Verdonk (Nzl). TWEE ZONDER Goud Holmes/Redgrave (Eng). Zilver Neague/Dobre (Roe). Brons- Presem/Mujic(Joe). Vrouwen VIER MET Goud: DDR. Zilver: China. Brons: Roemenië. DUBBELTWEE Goud: Peter/Schntter (DDR). Zilver: Genes/Lipa (Roe). Brons: Ninova/Madma (Bul). TWEE ZONDER Goud: Arba/Homeghi (Roe). Zilver: Stoyanova/Berberova (Bul). Brons: Payne/Hannen (NZI). Wim Ruska schreeuwt het uit van vreugde na zijn zege op de Westduitser Glahn in het zwaargewicht. Aan het olympisch judotoer nooi, dat morgen in Seoul be gint, bewaart Nederland de plezierigste herinneringen. De naam Geesink staat wat dat betreft als een soort gongslag in ieders geheugen. Nóg rilt Japan van ontzetting als het terugdenkt aan die rampzali ge dag in oktober in 1964 in Tokio, toen Geesink de Japan ner Kaminaga secondenlang klemvast in zijn handen hield. Beiden spelen nog altijd een rol van betekenis in het judo. Geesink heeft een functie in de Internationale Judo Federatie en Kaminaga is internatio naal scheidsrechter. Ze spre ken elkaar af en toe, maar over die wedstrijd hebben ze het, aldus Geesink, nóóit meer. "Ach, waarom ook. Die man hoeft er toch zijn leven lang niet aan herinnerd te worden dat hij ooit eens een pak op zijn donder heeft gehad?" Geheel in de schaduw van Geesinks succes, behaalde Wim Ruska bij de Spelen van Munchen in 1972 een nog gro tere triomf. Hij werd olym pisch kampioen zowel zwaargewicht als bij de 'alle categorieën'. In die laatste klasse moest hij het hardste bikkelen. In de Russische die rentemmer Kusnetsov trof hij een uiterst bewerkelijke tegen stander, bovendien ging een oude blessure (al heel lang zat er een stuk naald in zijn voet verborgenopspelen. In de voorronde verloor hij van de Rus, via de herkansing kon hij de kennismaking met Kus- netsow in de finale hernieu wen. Dit keer liet Ruska zich niet verrassen. Het gelukte hem een houdgreep aan te leg gen waaruit hij de Rus niet meer liet ontsnappen. De echo van zijn zegepralen reikte niet ver. De bloedige aanslag op de Israëlische ploeg overschaduwde alles wat er verder in Munchen ge beurde. In een interview, een jaar geleden, zei hij daarover: "Normaal worden er na een gouden medaille altijd festivi teiten georganiseerd. Niet na München. Het was zelfs zo dat de linkse rakkers het je kwa lijk namen dat je na die aan slag in München was geble ven. Ze hadden makkelijk praten. Zij hadden niet twaalf jaar lang hun vakanties opge- offerd om de top te bereiken. Als atleet houd je je alleen maar met sport bezig en dan werkt het als een koude douche als er zo gereageerd wordt op olympisch goud. Ik heb het als heel naar ervaren om als top sporter te worden geconfron teerd met politiek". Na München stopte Ruska met de wedstrijdsport. Het lei den van een judoschool mis lukte, omdat hij het als top sporter niet kon opbrengen om mensen les te geven die alleen maar recreatief willen bezig zijn. Aan zijn gouden medailles bewaart hij niet de mooiste herinneringen. Wel aan een overwinning op Peter Snij ders, een man die hij adoreer de om zijn schitterende tech niek. Aan dat laatste man keert het danig in het huidige judo. Er zijn in zijn ogen te veel kolossen die nauwelijks omver te halen zijn. "Het tech nische judo van vroeger is er bijna niet meer, alles is te veel gebaseerd op kracht en daar om spreekt het me niet r

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19