Goud voor Rienks en Florijn 0\R\T Bokstoernooi kampt met veel problemen Hockeyteam kan niet imponeren Wereldrecord op rugslag van Berkoff "We wisten het al na 1000 meter" Opnieuw een Bulgaar op doping betrapt Turkije kocht gouden medaille ANKARA (AFP) - Turkije heeft de gouden Olympische medaille van gewichtheffer Nairn Suleymanoglou gekocht. Premier Turgut Ozal heeft voor de televisie gezegd dat zijn land 2.1 miljoen gulden heeft be taald aan Bulgarije om Suleymanoglou. van origine Bulgaar, voor Turkije te laten meedoen aan de Olympische Spelen van Seoul. Tur kije betaalde twee miljoen gulden aan de Bulgaarse regering. Het rest bedrag zou bestaan uit steekpenningen. Suleymanoglu vroeg tijdens de wereldtitelstrijd van 1986 in Mei-, bourne politiek asiel aan in Turkije. Een atleet moet dan in principe drie jaar wachten voordat hij voor zijn 'nieuwe' vaderland mag uitko men. Alleen als het 'oude' vaderland geen problemen heeft, geldt die beperking niet. Bulgarije had geen bezwaar, mits een zak geld op tafel kwam. Tur kije voldeed aan die eis en investeerde in de volksheld, die deze week de Olympische titel in de klasse tot 60 kilogram veroverde. Suleyma noglu weet dat hem bij terugkeer in Ankara rijkdom te wachten staat. Bovendien wordt hij vandaag ontvangen door premier Ozal. Feyenoord ziet af van Houtman ROTTERDAM (GPD) Feyenoord heeft een streep gezet onder de zaak-Houtman. Algemeen directeur Hans Kraay heeft de spitsspeler gistermiddag meegedeeld dat men de enkele weken geleden afgeslo ten eenjarige verbintenis als nietig beschouwt nu Sporting Lissabon hem nog altijd niet vrij heeft gegeven. Hans Kraay: „We kunnen niet eindeloos lang blijven wachten. Ons geduld is nu op. In eerste instan tie hadden we al gesteld dat de zaak voor 15 september rond moest zijn". Peter Houtman, die nog wel bij Feyenoord mag blijven trainen, is ten einde raad. „Dit is een waardeloze situatie. Ik voel me machteloos. Ik ben twee keer naar Lissabon geweest om met het bestuur van Spor ting te praten, eerst met Kraay en vervolgens met Jacques Kra nendonk van de Stichting Arbeidszaken. Het afgelopen weekend dacht ik dat er schot in de zaak zat, maar dat bleek een misrekening. Ik heb me altijd netjes gedragen. Daar sta ik nu met m'n mooie gedrag. Ik weet echt niet wat ik moet beginnen. Ik kan niet voetballen en ik heb in maanden al geen cent ontvangen. Het bedrag dat ik nog van Spor ting te goed heb, zal ik niet noemen, maar ik kan je verzekeren dat het om een behoorlijke cent gaat". Magere zege op Kenya 'Wie verwacht nu dat officials gaan vechten?' SEOUL (GPD) - In het olympisch bokstoernooi gaat het af en toe hoogst merkwaardig toe. Kan Nederland juichen om de successen in Seoul van Regilio Tuur en straks waarschijn lijk Arnold Vanderlijde, de Zuidkoreanen en Amerikanen treuren, vloeken, tieren en vechten in en buiten de twee ringen heel wat af. Vijf minuten voor rust had Bove- lander uit een strafcorner Neder land de leiding gegeven, vier minu ten er na scoorde Van den Honert 2-0. Mare Benninga raakte al na zes minuten zodanig aan zijn rechter knie geblesseerd, dat het Olympi sche toernooi voor hem voorbij is. Coach Hans Jorritsma had van ochtend in het Songnamstadion een nieuw bedenksel in petto. Hij liet Klaassen buiten de ploeg („Hij speelt hier beneden zijn niveau", aldus Jorritsma) en posteerde Bo- velander voor het eerst in diens in terlandloopbaan als laatste man, met Benninga op links in de verde diging. Bovendien stond Schlat- mann op de plaats van Parlevliet in de basis en had Jansen de voorkeur gekregen boven de nog licht ge blesseerde doelman Leistra. Al na zes minuten moest Jorritsma de boel weer omgooien toen Bennin ga hinkend verdween. Klaassen werd op zijn vertrouwde stek ge zet, Bovelander verhuisde naar links. Andermaal bleek Oranje tegen een verdedigend ingestelde ploeg geen potten te kunnen breken. Het veldspel was bijzonder slecht ver zorgd en ontbeerde elke verrassing zodat de Afrikanen telkens bijtijds konden ingrijpen. Pas na een half Coomau in de halve finale SEOUL (ANP) - Nelli Cooman heeft zich vanochtend ge plaatst voor de halve finale van de 100 meter voor vrouwen. In de tweede ronde eindigde ze in haar serie als vierde, hetgeen juist voldoende was voor kwali ficatie. Els Vader werd uitge schakeld. In het tafeltennistoernooi won Bettine Vriesekoop ook haar tweede groepswedstrijd. De Hazerswoudse versloeg de Argentijnse Be Reinasa Kim in drie sets. De standen waren: 21-9, 21-6, 21-9. Voor Mare Benninga is het hockeytoernooi definitief afge lopen. De 27-jarige speler van Bloemendaal raakte vanoch tend in het duel met Kenya zo ernstig geblesseerd aan zijn knie dat hij nog dit weekeinde naar huis reist om zich te laten behandelen. SEOUL (ANP) Op de voorlaatste dag van het zwemprogramma was het eindelijk zover: een wereldre cord (op de 100 m rugslag) in de se ries. Het Amerikaanse rugslagfe- nomeen David Berkoff, de mense lijke duikboot, kwam pas boven om adem te halen toen hij het keer punt al in zicht had. Zijn concur renten zagen hem ineens voor zich opduiken en beseften meteen, dat zij in verloren positie lagen. Ex- wereldrecordhouder Poljanski liep op de terugweg nog wel iets in, maar lang niet genoeg om Berkoff te bedreigen. Deze tikte aan in 54,51. precies een halve seconde onder zijn vorige toptijd. Er gloort zowaar opnieuw me daille-hoop voor de Nederlandse equipe. Van de Muis-tweeling plaatste Marianne zich met een tijd van 2.16,60 (Ned. ree) als vierde voor de finale van de 200 meter wis selslag. Alleen de Russische Elena Dendeberova (2.15,30), de Roe meense Noemi Lung 2.15,55) en de Oostduitse Daniela Hunger f2.16.23) waren sneller. Diskwalificatie van de Volksre publiek China wegens een te vroe ge start en de afwezigheid van de Sovjetunie verbeterden de kansen van de dames-wisselslagestafette- ploeg. Jolanda de Rover (rugslag in 2.04,03), Linda Moes (schoolslag in 1.10,74), Conny van Bentum (vlin derslag in 1.00,62) en Karin Brien esse (crawl in 56,43) finishten in 4.11,82. Zij gingen daarmee achter de Oost-Duitsland en de Verenigde Staten als derde over naar de fina le Bij de heren zwom Frank Drost een tijd van 2.00.99 op de 200 m vlinderslag en belandde daarmee in de troostfinale. stappen als de jury zich niet wat on partijdiger zou opstellen. Boos En zo bleven er deze week na el ke ochtend- en middagsessie wel mensen boos in de ring achter van wege een in hun ogen onterecht verlies. Totdat de zaak donderdag explodeerde. Byun Jong-Il, een van de drie gouden kandidaten van het gastland, bokste het hart uit zijn lijf tegen de Bulgaar Alexan- dar Hristov. Iets te fel, vond scheidsrechter Keith Walker, die de Koreaan twee openbare waar schuwingen gaf voor te laag inko men. Het kostte Byun uiteindelijk de partij en bezorgde Nieuwzeelan- der Walker de schrik van zijn leven. Walker moest door collega's ontzet worden toen over de toeren geraak te Koreaanse officials hem te lijf wilden. De scheidsrechter wachtte niet af of de volkswoede nog zou bekoelen en stapte het eerste beste vliegtuig naar huis. Bezinning was er gisteren nau welijks onder de Koreanen. De meeste plaatselijke kranten gingen nog wel zo ver het gedrag van de ei gen officials en coaches, die rake klappen uitdeelden, te veroorde len. „Een schande voor ons land. Die paar officials hebben het groot se feest van de hele wereld ver knald. Een daad die we nooit kun nen vergeven". De Zuidkoreaanse politie heeft aangekondigd een nauwgezet onderzoek te zullen in stellen naar de toedracht van die vechtpartij. De AIBA (de wereld boksfederatie) zal er op zijn con gres in maart in Nairobi ongetwij feld ook het nodige nog over zeg gen. Voorlopig zijn vijf Zuidko reaanse officials en de bokser zelf voor onbepaalde tijd geschorst. De Koreaanse pers opende ech ter eensgezind de aanval op referee Walker, die behnvloed zou zijn door een Bulgaarse official. Een tv- commentator: „Walker moest Hristov het gevecht laten winnen, want Jet Chev, de Bulgaarse voor zitter van de jurv-commissie van de boksfederatie, had hem onder druk gezet. Hij zou anders geen ge vechten meer toegewezen krij gen". Vast staat dat het boksen, toch al omstreden als olympische sport, dit soort rellen nou net niet kon ge bruiken. „De grote tragiek van de ze rel", verklaarde de secretaris-ge neraal van de internationale bond, de Oostduitser Karl-Heinz Wehr „is de rol van de officials. Dat het chauvinistische publiek voor moeilijkheden kon zorgen, daar waren we op voorbereid. Maar offi cials die gaan vechten... Daar re ken je toch niet op". Wehr gaat er vooralsnog niet van uit dat IOC- baas Samaranch de gebeurtenis sen van deze week zal aangrijpen om de Olympische status van het boksen weer eens ter discussie te stellen. „Ik kan me dat niet voor stellen. We onderhouden een goed contact met Samaranch. In elk ge val hebben we nog geen indicatie gekregen dat de president van het boksen op de Spelen af wil". EDWIN WINKELS Testwestrijd springruiters SEOUL (ANP) - De springruiters hebben gisteren in het fraaie Equestrian Park van Seoul een schier eindeloze testwedstrijd ge houden. Niet minder dan 101 com binaties maakten gebruik van de mogelijkheid bodem en hindernis sen, opgesteld door de Westduitse parkoersbouwer Olaf Pedersen, te proberen en de paarden kennis te laten maken met de omgeving, waar het vanaf maandag allemaal moet gebeuren. Een winnaar leverde het mara- thongebeuren niet op. Niet minder dan veertien combinaties werden zonder strafpunten als eerste ex ae quo geklasseerd. Hierbij was ook de Amerikaanse titelverdediger Joe Fargis. SEOUL (ANP) In een bedroevend slechte vertoning heeft Nederland zijn kleine kansen behouden op een plaats in de halve finales van het herenhockeytoernooi door Kenya te verslaan. De score tegen de zwakke Afrika nen bleef op 2-1 steken omdat Kenya in de slotminuut nog scoorde uit een strafbal van Matharu. Vorige week zondag begon het al lemaal. De Mongool Amarjargal en de Canadees Pagendam deelden el kaar rake klappen uit, wat natuur lijk ook de bedoeling is van het boksen. De scheidsrechter uit Ivoorkust raakte er echter zo van in de war, dat hij de 'knock-downs' niet meer kon tellen. De Mongool was nog niet groggy opgestaan of hij had zijn tegenstander alweer twee keer tegen het canvas gesla gen. Bij de derde rake knal, in de laatste ronde, werd Amaijargal au tomatisch tot winnaar uitgeroepen. Pagendam was niet meer in staat te vechten. Het Canadese team was nog wel fris genoeg om een protest in te die nen. De Mongoolse tegenstander had in de eerste twee rondes al drie keer acht tellen rust gehad, iets wat tot diskwalificatie had moeten lei den. De videobeelden gaven de Ca nadezen gelijk, de beslissing werd omgedraaid, de referee van verdere olympische gevechten uitgesloten. Alles duidelijk nu? Nee hoor, want winnaar Pagendam mocht ook niet verder boksen, een gevolg van zijn knock-out in de derde ronde. De (medische) reglementen schrijven voor, dat een bokser die van de we reld is geweest, enige tijd niet in ac tie mag komen. De internationale amateur boks federatie (AIBA) had het Canadese protest nog niet toegekend („Uniek, dat een beslissing van de 'ref wordt teruggedraaid," vond de Canadese coach) of de volgende brandbrief lag alweer in de bus. Amerikanen boos, hun 75 kg-bok- ser Anthony Hembrick, was uitge schakeld zonder een handschoen te hebben aangetrokken. Hij was niet op tijd voor zijn gevecht tegen de Koreaan Ha Jong-Ho versche nen. De smoes was een zeer origi nele: de bus vanuit het atletendorp naar het Chamshil Students Gym nasium zat overvol, Hembrick had er 's morgens niet meer bijgekund en moest op de volgende bus wach ten. Nu lijkt het sowieso raadzaam minimaal een uur tevoren in de buurt van de ring aanwezig te zijn. maar de Amerikaanse coaches, zo gaven ze toe, hadden zich ook nog in het tijdschema vergist. Natuur lijk werd het protest niet toege kend, tot grote opluchting van de Zuidkoreanen. Want die waren al bang dat de Amerikaanse boksers, net als vier jaar geleden in Los An geles, te veel bevoordeeld zouden worden. Bij die laatste Spelen dreigden de Koreanen samen met enkele andere landen zelfs met op- SEOUL (ANP) - Roeibonds- voorzitter Arie Landaal had het tevoren gezegd. „Deze ploeg wint een medaille en het zal wel meer dan brons worden". Chef d'equipe Henk Hospers had het voor speld. „De dubbel twee zal verrassen." Maar niemand durfde er echt in te geloven. De tegen stand was enorm. Toch maakten Nico Rienks en Ronald Florijn de progno ses waar. Ze wonnen van ochtend niet alleen het goud in de dubbeltwee, ze deden het met grote over tuiging. uur moest de dappere doelman Omany voor het eerst zwichten op een strafcorner van Bovelander, die eerder tegen de paal had ge schoten. Met de overigens fraaie treffer van Van den Honert op een lange pass van Klaassen kort na de hervatting waren de Nederlandse hoogtepunten wel vermeld. Dieptepunten waren er genoeg in het discosfeertje van het Song namstadion, waar opnieuw voor namelijk schoolmeisjes op de tri bunes zaten. Net als in de voor gaande wedstrijden grossierden de kennelijk geirriteerde Nederlan ders in arbitrale kaarten. Geel was er ditmaal voor Bovelander in de slotfase. Hij hoefde niet meer terug te keren. Klaassen kreeg zodoende nog een keer een strafcorner te ne men, die naast ging. In de slotmi nuut moest Kenya nog een doel punt worden toegestaan uit een strafbal, die Matharu onberispelijk verzilverde (2-1). Het wachten was toen op het re sultaat van Pakistan tegen Austra lië. Bij een nederlaag van de Pakis tani bleven er kansen voor Oranje op een plek in de halve finales om dat Nederland maandag nog tegen Pakistan dient aan te treden. Een gelijkspel zou wegens veel slechte re doelcijfers vrijwel gelijk staan met uitschakeling. Vijfhonderd meter voor de finish stond al vast dat de grootste sensa tie van het Olympisch roeitoernooi zich ging voltrekken. Bijna twee lengten voorsprong op de naaste belagers maakten dat Nederland het eerste goud niet kon ontgaan. Voor het eerst sedert 1968, toen Jan Wienese op de roeibaan van Xochi- milco bij Mexico stad het skifnum- mer won, had Nederland na twin tig jaar weer een Olympische roei- kampioen. Het was het resultaat van een voortreffelijk opgebouwde race, mogelijk gemaakt door een jaar van intensieve dagelijkse training. Een jaar geleden besloot Nico Rienks het skiffen voor gezien te houden. Ronald Florijn stapte uit de dubbel vier. De nieuwe Die Ley- the/Okeanos-combinatie was gebo-. ren. Een seizoen dat gekenmerkt werd door grote regelmaat, volgde. De bekroning kwam vanochtend op de roeibaan van de Han Rivier. Rienks en Florijn begonnen vrij rustig. Ze waren vierde op de 500 m streep, achter de Sovjetunie, de DDR en Westduitsland. De Leidse coach Jan Klerks: "Je kunt in zo'n finale natuurlijk niet al te kalm be ginnen. Die tijden zijn voorgoed voorbij. Je moet hard meegaan, maar het moet wel controleerbaar men." Toen de vreugde in het Neder landse kamp zijn hoogtepunt had bereikt, kreeg Nico Rienks de klas sieke vraag voorgelegd: "Heb je ooit van goud kunnen dromen?" Rienks nuchterder dan ooit: "Je kunt er beter niet over dromen. Dat kost tijd. En die kun je het best ge bruiken om te trainen". SEOUL (Reuter) - Voor de tweede keer tijdens de Olympische Spelen, van Seoul is een Bulgaarse gewichtheffer na het winnen van een gou den medaille betrapt op het gebruik van dope. Lichtgewicht Angel Guenchev moest zijn hoofdprijs inleveren, na dat in zijn urine sporen van anabole steroïden waren aangetroffen. Zijn landgenoot Mitko Grablev, winnaar in het bantamgewicht, werd al eerder schuldig bevonden aan hetzelfde vergrijp. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) maakte vanochtend te vens bekend, dat de Spanjaard Jorge Quesada. die 24ste was gewor den in de vijfkamp, eveneens was gediskwalificeerd. Hij gebruikte be- tablokkers om bij het onderdeel schieten zijn zenuwen in bedwang te houden. Nico Rienks en Ronald Florijn (l) veroverde vanochtend het eerste goud voor Nederland. LichtgewichtAngel Guenchev kan zijn medaille ook inleveren. Nummer twee in de rij. (toto anpi blijven, je moet je niet over de kop werken". Op de tweede 500 meter schoof het oranje-duo onweerstaanbaar de ene na de andere tegenstander voorbij. De Rusen wilden hun sla gentempo wel omhoog brengen, maar konden dat niet. De DDR bleef naast de Russen hangen, Westduitsland zakte af. Op 500 me ter van de finish had de Nederland se ploeg een voorsprong van een kleine twee lengten. Ronald Florijn naderhand: "We wisten eigenlijk al na 1000 meter dat het goud zou worden. We zaten zo voortreffelijk jn ons ritme en we voelden gewoon dat we dat tot de finish konden vol houden". Nog dacht niemand aan de Zwit sers, die als vierde aan het laatste kwart van de race begonnen. Ze voeren tot op dat moment een vrij onopvallende race. Een supersnel le laatste 500 meter, waarvoor de Zwitsers bijna drie seconden min der nodig hadden dan Rienks en Florijn zorgde ervoor dat Schwarz- mann en Bodenmann nog dichtbij kwamen. Ze kaapten het zilver weg voor de neus van de Russen. Om Nederland nog te overmeesteren, hadden ze eerder de aanval moeten openen. „We hebben het goud te danken aan het sterke baantempo dat Ro nald en Nico kunnen volhouden", betoogde coach Jan Klerks na af loop. „Onze start is niet het sterkste wapen. Die middelste 1000 meter (van 500 tot 1500 meter) heeft het gedaan. Daarin hebben we een voorsprong van lengten opge bouwd. Dat was nodig. Want van de eindsprint moeten we het niet hebben. Een voordeel was, dat de Russen ook niet kunnen sprinten." Wat de Zwitsers betreft, zei Klerks: „Het was dus zeker geen toeval dat die ploeg ons in de halve finales nog kon bedreigen. Ik was eigenlijk eerlijk gezegd het meeste bang voor de beide Duitslanden, maar die kwamen er niet aan te pas. Nico en Ronald hebben er hele maal zelf voor gezorgd dat ze het zo knap haalden. Ze hebben een jaar twee keer per dag getraind. Roei- technisch kan het in Nederland Het trieste is dat het maatschappe lijk in ons land niet kan. Van een basisbeursje moet Nico rondkor-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15