Zwolle één avond aan de Wolga Wat het ook wasaltijd kwamen er protesten Duizend jaar Russiseh-orthodoxe kerk ZWOLLE (GPD) - De voorlichter van de gemeen te Zwolle is door de vraag duidelijk in verlegenheid gebracht. "Ja, waarom wordt de viering van 1000 jaar Russiseh-orthodoxe kerk in Zwolle gehouden en niet in Hengelo of zo? Ik moet eerlijk zeggen dat ik het niet weet". Toch maakt de provincie hoofdstad zich op om vrijdag avond 30 september voor een herdenkingsconcert in de her vormde Grote of Sint Michaëls- kerk een stoet van wereldlijke en kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders te ontvangen: koningin Beatrix, minister van justitie Korthals Altes, kardi naal Simonis, metropoliet Gedeon uit Siberië en vele af gevaardigden van allerlei ande re kerken. Het is bijna niet te geloven, maar een man die nu al geruime tijd ge heel verzwakt het bed houdt heeft dat voor elkaar gebokst. Michael Minsky (69 jaar), geboren in de Sovjetunie en sinds 1978 woonach tig in Zwolle, heeft er zes jaar aan gewerkt om het zover te krijgen. Voor iemand die vreemd staat te genover de Russiseh-orthodoxe Kerk is het haast niet te volgen, maar allerlei wrijvingen, onenighe den en vraagstukken van liturgi sche aard maken een gezamenlijke godsdienstige viering van alle circa duizend Russisch-orthodoxen in Nederland onmogelijk. Net als el ders in de wereld zijn de Ortho doxen in drie groepen verdeeld en behoren de parochies óf tot het pa triarchaat van Constantinopel óf tot het patriarchaat van Moskou óf tot de zogeheten Russisch-Ortho- doxe Kerk in het buitenland, ook wel de Synodale Kerk genoemd, met als hoofdzetel New York. Gevoelig Als wij aan het ziekbed van Mi chael Minsky zitten te praten, ma ken de vele telefoongesprekken die zijn vrouw Irina op de achter grond voert duidelijk hoe gevoelig de contacten tussen deze groepe ringen onderhouden moeten wor den. Het gaat langdurig over de kwestie welke priester na afloop van het concert het eerst aan de ko ningin zal worden voorgesteld. Uit eindelijk wordt een oplossing ge vonden met "de oudste in jaren en de oudste in wijding". Zoals zovelen in de Russisch-Or- thodoxe Kerk realiseerden ook Mi chael en Irina Minsky zich al een aantal jaren geleden dat er in 1988 iets te vieren viel. Immers, in 988 besloot grootvorst Vladimir van Kiev tot het christendom over te gaan. Zoals in die tijd te doen ge bruikelijk, werd het volk geacht de vorst in zijn godsdienstige overtui ging te volgen. Daarmee was de 'doop van Rusland' een feit. Van meet af aan was het duide lijk dat van een gezamenlijke litur gische viering geen sprake kon zijn. Daarom besloot Michael een andere weg te gaan: die van de mu ziek. Hij was jarenlang een van de solisten - bariton - van het Don Kosaken Chor Serge Jaroff. De he le wereld heeft hij bereisd; talloze voorwerpen en foto's in zijn Zwol se woning getuigen daarvan. Als kostbare voorwerpen liggen in de kast de 30 lp's die het Kozakken- koor maakte, onder andere met de Wiener Philharmoniker. "Als een gezamenlijke dienst on mogelijk is, moet er maar een con cert komen waar niemand aanstoot aan kan nemen", vindt Minksky. Hij richtte in 1982 het comité Her denkingsconcert daarvoor op. be staande uit acht personen uit de drie groepen. Dat leek aardig te lukken, al begrijpen we uit 'de woorden van Irina dat er her en der in parochies nogal wat .oudsten' zijn die de uitnodiging voor het concert hebben achtergehouden. Neutraal Direct stond vast dat het concert op 'neutraal terrein' moest zijn, in elk geval niet in een stad waar een van de kerkelijke groepen 'juris dicties' genoemd is vertegen woordigd. Minsky's woonplaats Zwolle voldoet geheel aan die voorwaarde, en het is daarom dat de koningin, de Nederlandse kardi naal, de Siberische metropoliet, de voorzitter en de secretaris van de Raad van Kerken in Nederland en al die anderen zich vrijdag 30 sep tember daarheen zullen begeven. Zij zullen daar onder andere de violist Michael Goldstein, de ban- duraspeler Victor Mishalow. het Byzantijns Marmenkoor uit Hoorn, het Rotterdams kerkkoor van de 'Moeder Gods van het Snelle Ver hoor', het Amsterdams koor van de 'Heilige Nicolaas van Myra'. het Amsterdams koor van de 'Heilige Maria van Egypte' en nog meer zangers horen. Een algemene Rus siseh-orthodoxe muzikale happing in een hervormde kerk in een neu trale stad. Dat moet toch, zou je denken, aan de kant van de feest vierenden geen moeilijkheden ge- r zijn Michael Minsky, die n vrouw ons toevertrouwde een paar weken geleden volledig is in gestort en er slecht aan toe is, hoopt er als toehoorder toch bij te zijn in de Michaëlskerk. "Het zal een hoogtepunt in mijn leven zijn", zegt de man voor wie Rusland nog steeds het ware vaderland is. Vrij dag 30 september ligt voor hem en zijn vrouw Zwolle één avond aan de Wolga. de viering 1000 jaar Russisch-ortho- De Valkenburgse gereformeer de predikant drs. S. Oegema heeft in zijn gemeente 'iets opge vangen' waar hij'eerlijk ge zegd'. niet zo goed raad mee weet. Dat gaat over het idee in de ker- keraad om na het uitspreken van de zegen aan het eind van de kerkdienst de gemeerde te laten antwoorden met het gezongen 'amen'. Dat is in veel kerken ge woonte geworden. Maar er blij ken gemeenteleden te zijn die daar bezwaren tegen hebben. "Wéér zoiets nieuws", zeggen ze. Ds. Oegema reageert daarop in zijn gemeentebericht. "Je kunt natuurlijk zeggen dat die nieuwigheden veelal hele maal niet zo nieuw zijn, maar te ruggehaald uit de oude liturgie ën van de kerk, waarvan wij in het bijzonder misschien wel de gereformeerden weieens te veel verloren hebben of vergeten zijn. Maar al was het nieuw, wat dan nog? Waar komt het toch vandaan dat sommigen meteen zo schrikachtig worden en zich verzetten als wordt voorgesteld in de liturgie iets nieuws in te voeren?" "Men wil blijven bij wat ver trouwd is. Niet al die veranderin gen. Nou, al die veranderin genals je goed nagaat valt dat nog wel mee. Er wordt echt niet om de haverklap iets gewijzigd of ingevoerd. En als het al ge beurt, wordt het heus zorgvuldig overwogen. Maar natuurlijk gaan wij in de kerk ook mee met wat de tijd zoal geeft aan nieuwe inbreng,„ook in kerkdienst en li turgie. Het zou vreemd zijn als dat niet zo was". "Wij lezen niet meer de Staten vertaling. Hoe voortreffelijk die ook is, de taal is verouderd. Wij hebben een nieuwe psalmberij ming en zingen uit het Liedboek. We kunnen niet blijven bij wat 'altijd is geweest'. Bovendien, niets is 'altijd geweest'. In de loop der tijden zijn ook de kerk dienst en de liturgie voortdurend veranderd. Stel je voor dat we de dienst ineens weer zouden hou den als een halve eeuw geleden". "Ouderen herinneren zich dat nog wel, ikzelf ook, en u mag wel geloven dat het mij weinig moei te zou kosten het nog eens te doen net als toen: psalmén op he le noten, een preek met drie pun ten en een tussenzang....Het was goed toén, maar zou nu niet meer passen. Ik denk dat de ouderen dat ook wel zullen toegeven". "Toch is het merkwaardig dat veranderingen of vernieuwingen altijd op verzet stuiten. Wat het ook was, nieuwe bijbelvertaling, ritmisch zingen, het niet meer staan van de mannen tijdens het gebed, het nieuwe liedboek, een andere vorm van avondmaal-vie- ren, altijd kwamen er protesten. Zo ook nu weer. Het is nog maar een voorstel, ofschoon de kerke- raad er inderdaad wel voor voelt, maar het roept meteen al reacties op". "Zoals gezegd, ik weet er niet goed raad mee. Voor mij is het best een zinvolle aanvulling van de liturgie als de gemeente ant woordt op de zegen en daarmee de dienst besloten wordt. Waar op berust eigenlijk dat verzet en protest? Onze beleving van de eredienst hangt toch niet uitslui tend af van de vorm waarin die is vervat?" Nieuw leven Op de voorpagina van het de ze week verschenen Nieuwsbulle tin van 'De Navigators' (een in ternationale christelijke organi satie) staat een bijdrage van Os car Rutten, die vertelt hoe hij vo rig jaar in contact kwam met het studentenwerk in Nijmegen en zich openstelde voor de Heer Je- "Ik ben katholiek opgevoed, ben zelfs jaren op een kostschool geweest in België. Toch zei het geloof me weinig. Wel zag ik bij sommige paters op school dat ze het echt met hun geloof meen den. Maar ik moest het hoofd bo ven water zien te houden in de harde kostschool-samenleving met zo'n 120 jongens, en daarin paste het geloof niet". "Verder vond ik het ook moei lijk dat ik naar zo'n school was gestuurd. Als kind begreep ik dat niet. Ik voelde me niet volle dig geaccepteerd. Mijn ouders hadden me er naartoe gestuurd omdat ze me moeilijk opvoed baar vonden. In de atmosfeer van een strenge kostsschool zou mijn leven wel in goede banen worden geleid. In zekers zin had den ze gelijk. Ik heb mijn mid delbare school afgemaakt en kon toen naar de Universiteit van Nijmegen, koos de lerarenoplei ding aardrijkskunde en geschie denis. Achteraf gezien misschien niet de beste keuze, want er is haast geen werkgelegenheid in". "Vanbinnen deed de kostsschool me echter weinig goed. Ik heb me in mijn kinderja ren altijd eenzaam gevoeld. Als ik thuis was, kwam daar weinig verandering in, want dan pestte ik mijn broertjes en zusjes, zodat er weinig vriendschap en warm te ontstond". "Aan het eind van mijn studie kwam ik te wonen op een stu dentengang, waar ik Yvonne ont moette. Ze maakte al snel duide lijk dat ze christen was, praatte daar vrijmoedig over, ook met mij. Zij deed mee met het Navi- gator-studentenwerk. In het be gin bleven de gesprekken nogal oppervlakkig, maar gaandeweg werd mijn belangstelling opge wekt doordat ik van Yvonnes kant echte vriendschap ervoer. Ik ben toen eens meegegaan naar de studentengroep. Er werden workshops gehouden en er werd uit de bijbel gelezen, verteld over de liefde en de vergeving van Je- "En dat niet alleen. De aanwe zigen leken dit ook zelf in toepas sing te brengen. Ik had het ge voel deze liefde en vergeving ook heel erg nodig te hebben. Toen ben ik gaan bidden en heb me opengesteld voor de Heer Jezus. Dat veranderde mijn leven. Ik heb het gevoel diep vanbinnen bevredigd te worden, en daar door kan ik ook beter omgaan met anderen. Met mijn ouders bijvoorbeeld heb ik tegenwoor dig een goede relatie. Ik ben blij met dit nieuwe leven". Zuinig "Er staan zo weinig troost woorden in de Open Deur", kreeg de redactie van dit oecumenisch maandblad te horen. Toen de re dactrice zelf op onderzoek uit ging, kon ze die klacht wel begrij pen. Dus meer aandacht in de toekomst voor 'troost'? "Zoveel mensen, zoveel vor men van troost. De een voelt zich rustig en getroost door opnieuw te horen dat het geloof zekerheid biedt. Een ander voelt zich min der angstig omdat alle vragen van twijfel en onzekerheid uitge sproken mogen worden. De op luchting dat iemand wil luisteren is al troostvol". Het mooiste voorbeeld van troost vindt de redactrioce van 'Open Deur' een moeder die haar kind dat gevallen is of zich gesto ten heeft, in de armen neemt, de tranen van de ogen wist en de ze re plek kust. "De pijn is nog niet weg en de wond nog niet ge heeld, maar toch is er een klein wonder gebeurd. Troost heft de pijn niet op, neemt het lijden niet weg. maar maakt het lichter. Troosten komt het best tot zijn recht als mensen dicht bij elkaar in de buurt zijn. De persoonlijke aanraking is er wezenliik voor". "Troosten speelt zich tussen mensen af. Het beste bewijs daarvan is, dat de heilige Geest 'de Trooster' wordt genoemd. Die bijnaam wil zeggen: het is een belangrijke manier om het geloof tussen mensen zelf in praktijk te brengen. Troosten doet God via mensen. Daarom is het veel moeilijker dan wij den ken. Het heeft een slechte repu tatie gekregen omdat het in onze oren klinkt als sussen, veel vro me woorden gebruiken, toedek ken, berusting aanpraten voor dat je naar iemand hebt geluis terd. Omdat het woord zo'n slechte naam heeft, zijn we er in de Open Deur voorzichtig mee. 'Zuinig met troost' is ons motto". "Maar zonder het hardop te zeggen proberen wij troost in praktijk te brengen. De druk van pijn, lijden en verdriet verminde ren door te schrijven over inzich ten en ervaringen die verlichting bieden. Ook een kort gedicht, een anekdote, een klein avon tuur kan ons troosten, omdat ze ons duidelijk maken dat we met onze ervaringen niet alleen zijn. Troosten is veeleisend. Het vergt een combinatie van goed luiste ren en weten hoe je je eigen ge voelens moet tonen". Proces De Wereldraad van Kerken betrekt zijn lid-kerken over de he le wereld via een 'Conciliair Pro ces' bij drie grote problemen: de bewapeningswedloop, de groei ende kloof tussen arm en rijk en de afbraak van het milieu. De christenheid zal in beweging moeten komen voor vrede, ge rechtigheid en behoud van de schepping. Het proces is ingege ven door bezorgdheid en hoop, schrijft de theoloog en free lance publicist drs. E. W. van der Poll in het blad van de Evangelische Alliantie 'Idea'. Een minpunt is de toe nu toe nogal lauwe respons aan de ba sis. "Veel mensen lopen er nau welijks warm voor. Maar toch. in de oecumenische kerken is in het kader van dit proces in ieder geval iets gaande. En dat kun je van de evangelische beweging in het geheel niet zeggen. Het blijft vooralsnog bij e Poll ...'Conciliair Proces' .niet zon der evangeli- schen... schap van de Evangelische Alli antie (EA) bij besprekingen van de landelijke stuurgroep. De Al liantie moet nog beginnen met de eigen achterban bij het proces te betrekken". Probleem is dat de EA veel meer voeling heeft met de evan- gelischen binnen de gevestigde kerken dan met het veel grotere aantal in vrije kringen en ge meenten daarbuiten. "Het knel punt ligt bij die tweede groep. Als zij niet van de EA horen dat er een Conciliair Proces gaande is en dat het wel kosjer is om er aan mee te doen, dan zal nie mand ze dat vertellen. Zolang zij niet echt meedoen, in eigen ge meenten en in samenspraak met christenen uit de gevestigde ker ken, is dat wat mij betreft een minpunt in het hele proces. Want zomin de evangelischen eraan voorbij mogen gaan, zomin kan dit proces het stellen zonder in breng van evangelische kant". Van der Poll zou aan de the ma's van het proces vrede, ge rechtigheid en heelheid van de schepping wel een vierde wil len toevoegen: de oproep 'laat u met God verzoenen'. "Ik weet wel: dat is naar het hart van evan gelisch Jeruzalem, en ik preek dus voor eigen parochie. Maar het is zaak dat evangelischen dit missionaire besef niet voor zich zelf houden en de oecumenische kerken er slechts van beschuldi gen dat zij daarvoor nauwelijks aandacht hebben. Het Conciliair Proces biedt de mogelijkheid, dit besef volop in te brengen in be raadslagingen en acties". Alles op een rijtje zettend, no teert Van der Poll meer plus dan min bij dit proces. Hij kan erin komen dat onder evangelischen twijfel bestaat omtrent inzet en uitwerking, "maar wij moeten het proces het voordeel van die twijfel geven". "Kritisch mee doen wanneer dat maar nodig is. Constructief onze bijdrage leve- maar mogelijk Anti-beweging "In zekere zin bestaat de vrij zinnigheid bij de gratie van de orthodoxie. Wanneer die zich ver nieuwt. dienen wij hierop te rea geren". 'Ruimte', blad van de (vrijzinnige) Nederlandse Pro testantenbond, had een gesprek met dr. B. Klein Wassink tDrie bergenin verband met het 65-ja- rig bestaan van de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantismedat op 5 novem ber in Amersfoort zal worden herdacht. Klein Wassink is voor zitter van deze commissie, die werkt aan bevordering van sa menwerking tussen plaatselijke vrijzinnige gemeenten, vor- mings- en toerustingsprogram ma's voor de deelnemende groe peringen en opleiding van pasto rale werkers. "De vrijzinnigheid", zegt Klein Wassink, "kan gezien worden als een anti-beweging. Ze is anti- rechtzinnig in de zin van "we ge loven niét dat..." De orthodoxie baseert zich niet meer op de Dordtse Leerregels, maar op de theologie van Barth. Dankzij Barth heeft de midden-ortho- doxie zich kunnen vernieuwen. De rechtzinnigheid leerde: de bijbel is Gods Woord. Barth zegt: de persoon van Jezus is het ei genlijke Woord van God. De vrij zinnigheid kan om die theologi sche ontwikkelingen niet heen". Vrijzinnigen gaan op een eigen manier met de bijbel om. "Er zijn mensen die de kritiek van de his- torisch-kritische methode heb ben overgenomen en voor wie de bijbel als gezaghebbende bron heeft afgedaan. We zien dan vaak dat men de wijsheid, soms op heel onkritische manier, uit het Oosten gaat halen. Daar ben ik niet voor. Ik gebruik de weten schappelijke kritiek op de bijbel se verhalen om ze beter te begrij pen en ze te plaatsen binnen hun eigen cultuur". "In het oerwoud i en waarden heeft de bijbel gezag voor mij omdat het er op zo'n ma nier staat dat het een appèl op je doet. De centrale waarheden zijn voor mij: de exodus, bevrijding, emancipatie. God geeft ons een opdracht. Hij gaat ons voor. Je krijgt daardoor meer ruimte, meer mogelijkheden. Maar de weg die God ons wijst gaat wel door de woestijn". S.J. DE GROOT LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl kerk 10 ds. Kool stra, -11.45 studentenekklesia: Marekerk 10 ds. Vermeulen, Valkenburg, 5 ds. Abma, Gouda; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. M. Veenstra; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwi)k) B. v.d. Boom en J. A. A. van Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Bouhuys; Bevrijdingsk. (Mo'ntgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Riet veld: Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta,/ ha; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; Stevenshof' (geo. 'Dijkhofj 10 k3nd. J. Hen zen jr. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 kand. mevr. M. R. Limburg-Klokke. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Pe trak. (Surinamestr.) in zijzaal 10.30 doven- dienst. hr. B. R. Steenbergen; Oude Vest zie Hoogl. kerk: Maranathak. zie herv. gem.; Be vrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Verdoorn; Merenwijk zie herv gem. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 ds. Slofstra, Noordwijk. 7 ds. Steenber gen, Rijswijk. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned (Bethlehem kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evan'g.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Happee, A.dam. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 2.30 intrede ds. J. Brü- sewitz en ds. C. M. Vos-Wiegand. Baptisten gemeente (Petrakerk Surinamestr.) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelste- gr. 3) 9 en 10.30 evang. H. Koehorst. Evange- liecentrum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. J. Zijl stra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. W. Oostra. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24)- 9.30 en 4, wo. 8. Christelij ke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Leidse Soefi-stichting (zaal Pieterskerk) 11 voorm. universele eredienst, J. Belt over 'De ziel en het religieuze ideaal'. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20 Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K Haagweg zat. 7, zo 10.30: Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11Rijn dijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 10: Steen- schuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30. 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7. zo. 9.30 en 11Lam- menschansweg zat. 7. zo. 9 en iC.20; Haarl- .straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffe- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Bo- gers, Alphen, 7 ds. Zoeteweij, Berkel. Geref. Kerk 10 ds. J. v.d. Haagen, Leidschendam, 6.30 ds. Baane. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Buys, Zwaagwesteinde. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. P. J. Mietes en ds. Jonkman, dienst tgv zlveien ambtsjubileum, mmv Herv, kerkkoor, Kruis kerk 9.30 ds. Jonkman; Opstandingskerk 9.30 ds. Ommering. ha. 6 30 ds. Kielder, Vianen, G. Herderkerk 10 en 5 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Taselaar. 10.30 ds. Mulder. 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll, Driehoorne 7 nam. ds. Ter Bals; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 kand. W. Groenenboom, 6.30 ds. Ou wendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Boer. 6.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 9.30 ds. Wilschut. 6.30 ds. Kuisman, H.woude. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. W. Fröling, 4.30 ds. Zwarls. Chr. Ge ref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. A. Ramaker, 6.30 ds. F. Lourens. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 drs. C. Stavleu, 6.30 hr. N. van Gemeren. Vol- le-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. D. Sikkens. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 5. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11 BENTHUIZEN. Herv Gem. 9.30 prof. dr v.d. Velden. Utrecht. 6 ds Boer. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweitzerstr.- Bernhardstr.) 10 kand. mevr. Rog-Pronk, Scheveningen. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Beens, Lunteren; Salv .kerk 9.30 ds. Terlouw, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Beens. 6.30 ds. v. Itterzon, Gouda. Geref. Kerk 9.30 ds. Los, Nieuwegein, 6.30 ds. v.d. Weg, Nieuwkoop. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Stations weg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. Hirsch, Gouda. B09KOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Den Hertog, Leiden. Geref. Gem. 9.30 en 6 lees dienst, 28 sept. 7.30 ds. v. Ruitenburg. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Cohjnstr. 83) zo. 9.30, di. 8. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 dr. Meij- ers, Leiden, 6.30 ds. De Graaf Gerei. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. Boer, Alphen. Rk Kerk dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM- Herv. Gem. 10 ds. Rothfusz. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland, 7 ds. Verbeek, opendeurdienst. Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Langevelde, 7 zie geref. kerk. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9 en 11; Jozefk zat. 7. zo 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG; Herv. Gem. 10 ds. Koldewijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6 ds. Katten- berg; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Breevoort. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N, Kerk 10 ds. Volk, 6 ds. Driebergen; O. Kerk 10 ds. Christ, dovenvertolking, 6 ds, Hovius; Ich thusk. 10 ds. Sjollema. 5 ds. Visser; Pnielk. 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Christ; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Bogaard. 6 ds. Vroegmde- wei|. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederik- dreef 15) 10 ds. Westera-Franke. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 en 5 (meditatie-zangdienst mmv Vredeskerkkoor) ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. v. Breevoort, 5 zie Vredeskerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. Ned. Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Zwarts, 7 kand. J. Winter. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. J. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Lou- westr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachts- weg 2) 10 ds. D. Stichter, Westerhaar. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapre. 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, 7 drs. G. Scholte, Noordwijk, opendeurdienst. LEIDERDORP- Herv. Gem en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Bom. 6.30 ds. Doesburg en pater C. van Vliet, oecum. vredesdienst; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Ley- thenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.-zieken- huis 9.30 ds. Brommet, ha. 10.45 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 zie gerei, kerk, 7 ds. Schilt, gez. dienst. Geref Kerk 9.30 ds v.d. Kooi, gez. gezinsdienst, 7 zie herv. ge meente. Rk Kerk zat. 7, zo 9.30 en 1115 LISSE' Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, gezinsdienst, 7 ds. 't Hooft, mmv 'Zanglust'; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 drs. G. A. Scholte, Noordwijk, 7 hr. J. v. Wal- linga, L.dorp. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 en 3 ds. A. Veldman. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Maria- kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10.30. NIEUWKOOP Herv Gem, 9.30 ds. Wegerif. 6.30 hr. J. Goedhart. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Weg, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij. Remonstr. Gem. 10 ds. G. Bloemendaal. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank'. Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, Ter Aar, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten, Scheveningen, 7 ds. Heiner, Woerden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, Lekkerkerk, 7 hr. J. W. v.d. Kamp. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. W. de Joode. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Heiv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. M. Schreuder. 7 ds. G. de Jong, Boskoop. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds Hemstede (vloot- pred.), L.dorp. 5 ds, Baas, Molenaarsgraaf. 7 ds. Ruitenburg; Hoofdstr. (Zee) I0ds. Ruiten- burg, 5 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Baas, Molenaarsgraaf, ha. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma. Kapel W. v.d Bergh-stichting 11 ds. Bach, A dam. Sole Mio' 9 ds. Ruitenburg. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 ds. v.d Mey; De Zilk 10 ds. Hemmes. O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk, zat. 7, zo. 9 en 10.30. OEGSTGEEST; Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 mevr. E. Hagen; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Stenfert Kroese, Bilthoven, 7 hr. A. van Kapel, vesper. Geref. Kerk 10 ds. Jeroense, Hoofd dorp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 en 4.30 ds. Arnold. A.foort. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Smouter, Rijswijk. 4 ds. De Lange, ha. Van Wijcker- slooth 4 nam. hr. W. Schot. Endegeest 10 ds. N. v. Gelder, Den Haag. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7 zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem 9.30 ds. Zijl. Geref. K. 9.30 ds. Schilt. 6.30 ds. Zijl. Remonstr. Gem, 10 ds. Cossee. R.dam. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres zat. 7, zo. 9 en 11Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Hoeven, 7 ds Stelwagen, Den Haag. Chr Geref. K. 9.30 leesdienst. 2.15 ds. v. Dijk, Doornspijk. RIJNSBURG Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. ha Geref. Kerk Petrakerk 9 ds. Cziria, 5 geen dienst; Immanuelkerk 9 ds. Rib- berink, 10.30 ds. Ribbennk, bevestiging ds. D Verschoor. 7 ds. Verschoor, intrede; Mara nathakerk 9 ds. Snel, 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 evang. M. Brands, Rijsenhout Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zo. 9 en 10.30 SASSENHEIM Herv. Gem. 9. 10 30 en 7 (jeugddienst) ds. Vollebregt. Geref Kerk 9.30 ds. Biewmga, 7 zie herv gem. Chr. Geref K 10 en 5 ds. Hogenbirk. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 TER AAR Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, Nieuwveen, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. De Reus, ha. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv. Gem. 10 dr. v.d. Bank. Ede, 6.30 ds. Vermeulen, jeugddienst, mmv kinderkoor. Geref. Kerk 9.30 ds. A. Brouwer, Zeist, 6.30 ds. Kersten. Scheveningen. Geref K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. VOORHOUT Herv./Geref Kerkgemeen schap 10ds. C. J de Jong, Rk Kerk zat. 7. zo 9 en 10 30 VOORSCHOTEN Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Blanken. 3 ds. v.d. Schoot, afscheid (ivm vut): De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot Hulp en Heil-kerk (Schaken- bosch) 10 ds Honig, ha. Herv. evang. op ge ref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. v. Schoonhoven. Hardinxveld, 4.30 ds. G. H. van Kooten. Ge ref. Kerk 10ds. De Zeeuw, ha. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4,30 ds. Boxman. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Lammens, St. Phihpsland, 5 ds. Kunz, Hoek steen 9.30 ds. Goossen, 6.30 ds. Schipaan- boord; Bethelk 9 30 ds. Kunz, 5 ds. Goossen; Rehoboth-school 9.30 ds Schipaanboord; Imm.kerk9.30ds Bongers, 7ds. v Houwelin- gen. Geref. Kerk Kruisk. 10,30 ds v. Dalen, Den Haag, 5 ds. Dronkert, Gouda; Ontm.kerk 9.30 ds. v. Houwelingen. Remonstr Gem. 10 WARMOND: Herv Gem. 10 dr. M. B. Blom. O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo 9 en 11 WASSENAAR- Herv Gem Dorpsk. 10 ds v.d. Woude, 4.30 ds. De Fijter, Wagenborgen, 7 muziekdienst. Kievietk. ('Samen op weg 10 ds. J. Visser, Messiask. 10 ds. J. Vuyst, Zeist; Dorpscentrum 9.30 ds. v. Trigt, Middelharms. Geref Kerk Zi|llaan 10 ds. Steenstra, 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10 30 ds. Friederich. WOUBRUGGE- Herv. Gem. 9.30 ds. v 't Hof. 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Aal- ders, 6.30 ds. Aalders, gez. jeugddienst. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) 10.30 ds. E. de Clercq, Arnhem. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv Gem. 9.30 hr. J. de Haan. 7 hr. M. Schreuder, gez. dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, N -Vennep, 7 zie herv. gemeente. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds. Wolt- haus. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30. Chr. Dienaark. zat 7. zo. 10, Meerburgkerk H Rijndijk zat. 7, zo 9 30 en 11.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13