Luchtkasteel van Deenen staat als een huis CDA misgunt 'koekoeksjong' nest ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! Alle sceptici over 'Morsebel' in Oegstgeest de mond gesnoerd 'Maatpak van Deenen is confectie geworden' ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1988 REGIO LEIDEN OEGSTGEEST - W.H. Deenens luchtkasteel be staat uit 52 terrasapparte menten en is te vinden aan de Haarlemmertrekvaart in de Oegstgeester nieuw bouwwijk Haaswijk. Begin volgend jaar zullen ze alle maal zijn bewoond. De trot se ex-Shell-employé leidt rond en doet zijn verhaal. Hij heeft alle sceptici, onder wie burgemeester mr. S. Scheenstra de mond ge snoerd. Zonder tussen komst van een projectont wikkelaar is het 'Morsebel' gedoopte complex met poortje, "een soort Binnen- hofje" en ondergrondse par keergarage ("Die roesthoop ben je dan kwijt") er dan toch maar gekomen. door Wim Koevoet Niet dank zij de gemeente Oegst geest want die had in zijn hele Haaswijkplan niet één regel be steed aan woonruimte voor vijftig plussers die zich een huis van tus sen de twee en drie ton kunnen ver oorloven. OEGSTGEEST - Burgemeester mr. S. Scheenstra vindt dat nu de 'Deenen-flat' een feit is, niet Dee nen maar hijzelf gelijk heeft ge kregen. Ook wil de eerste burger van Oegstgeest zijn beroemde uitspraak dat het Morsebel-com plex een luchtkasteel is, niet te rugdraaien. "Niet wat er nu staat is een luchtkasteel, maar het oor spronkelijke plan was dat". Scheenstra herinnert eraan dat niet alleen hij maar ook "wethou ders, technici en financieel des kundigen van mening waren dat Deenens aspiraties te hoog ge grepen waren". "Hij wilde een gebouw stich ten met royale faciliteiten. Mis schien nog geen gouden kranen, maar wel een fitness-room. een restaurant, een vaste kok, een zwembad en een inwonende con ciërge. Tegen de aspirant-kopers werd het verhaal verteld dat zij dit alles konden kopen voor twintig procent lagere prijzen dan in gangbare en vergelijkbare projecten te doen gebruikelijk is. Toen heb ik inderdaad het be- Na de Van Dam-eenheden nu de Deenen-eenheden. De voorzitter van de Vereniging van Toekomsti ge Eigenaren Terrasappartemen ten 'Morsebel' lacht maar klinkt heel serieus als hij zegt dat de huis vestingsproblematiek van zijn doelgroep "een topic" is. "De staat doet niets voor die laag die tussen premiewoningen en de vrije sector in zit". "Er zijn ouderen die naar een be jaardenhuis toe moeten, voor hen moet worden gezorgd en soms zelfs gedacht. De heel rijken ne men gewoon mensen in dienst en blijven zitten waar ze zitten, die ko men toch wel aan de bak. Maar er is ook nog een heel grote andere maar vergeten groep, het type Deenen, ja". Volgens Deenen raken veel le den van die doelgroep verzeild in dure serviceflats van het type Schouwenhove in Leiden. "Daar heb ik mijn moeder ook in gestopt. Omdat ze die flats niet volkrijgen, duwen ze er nu mensen in met een enorme subsidie. Maar dat zijn niet altijd mensen van stand. Ik wil me daar niet van distantiëren, hoor. Ik ben ook taxichauffeur geweest en heb ook ontberingen moeten lij den, ik heb door al dat gereis voor Shell mijn kinderen op een kost school moeten douwen. Maar als je dan op je ouwe dag 2,5 ton over hebt om mooi te wonen, dan is dit het idee". "De stedebouwkundigen zeiden dat het wel een markant gebouw moet zijn, gezien de plek waar het grip 'luchtkasteel' gelanceerd. En dus gelijk gekregen, want vrijwel alle luxe die ik zojuist op somde is wegbezuinigd". "Er is nu wel iets tot stand ge bracht maar zeker niet wat was voorgenomen. Ik heb wel res pect voor wat er nu staat, maar neem van mij aan dat het Leidsch Dagblad te klein is om alle sores waarmee de totstand koming gepaard is gegaan, op te nemen. Het zijn drie jaren van bloed, zweet en tranen geweest. Niet bij het gemeentebestuur, overigens. Toen de bouwvergun ning was verleend, duwden we als het ware het schip van de wal en wensten we de opvarenden een behouden vaart en een goede aankomst". "Maar elke schepping gaat met pijn gepaard. Ik waardeer de heer Deenen vanwege zijn onver droten, taaie inzet maar hij heeft niet alles waargemaakt. Deenen is te optimistsich en idealistisch geweest, Het ruime pak dat hij zichzelf aanmat, is confectie ge worden". moest komen. Persoonlijk vind ik dat je hier beter af bent dan in de Van Eysingastee waarvan de ach terkant tegen een winkelcentrum aan zit waar om vijf uur 's ochtends al de vrachtwagens komen. Daar ga je toch niet met oudjes zitten". Riant Het aan de trekvaart gelegen deel van het complex bestaat uit vier torens die alle van een lift zijn voorzien die direct vanuit de wo ning kan worden betreden. Met de huistelefoon en het tv-systeem kan ongewenst bezoek de toegang wor den onthouden. De riante terrassen aan de trekvaartkant bieden uit zicht op de Klinckenbergerplas. In de garage is gezorgd voor "een gi gantisch afzuigsysteem" dat de heilige koe, indien nodig, snel droogt en voor "een inwendige au towasplaats". "Dan blijven die oudjes als ze hun auto wassen zelf droog". Volgens Deenen is alles wat breder en ruimer dan te doen gebruikelijk. "Als je ouder wordt, neemt je behendigheid af'. De leden van de vereniging met de lange naam hebben allen hun ei gen woning zelf ingedeeld. "Er zijn er dan ook niet twee hetzelfde". Volgens Deenen moet de architect hoofdpijn hebben gekregen van al die uiteenlopende wensen. De een wilde zijn keuken hier, de ander het slaapkamerstopcontact juist weer daar, weer een ander wilde dat zijn fotograferende vrouw met haar rolstoel gemakkelijk in de donkere kamer terecht kan en de vierde eiste een hoekje voor zijn personal computer. Om maar niet te spreken over de nisjes "met God weet welk doel", doorsteekjes, de gasgestookte open haarden, "walk in closets", hang- en gasten-wc's en de logeerkamers ("Als je een dagje ouder wordt, word je familieziek"). Deenen steekt een beetje de draak met al die wensen maar hij is er trots op dat iedereen zijn paleisje naar eigen goeddunken heeft kun nen inrichten. Dat zou uniek zijn. "Dat kan alleen bij zes, zeven ton. In deze prijsklasse kan het ook al leen maar als een team van gepen sioneerden met ervaring in bouw projecten hier al hun tijd aan kun nen opofferen. We zijn ook niet voor niets een vereniging gewor den. Bij een stichting of een pro jectontwikkelaar, zeg je: val dood, het gebeurt zoals ik het regel". Per soonlijk betreurt de voormalige Shell'er het dat bij meerderheids besluit "de gemeenschapsruimte eruit is gevallen". Deenen zelf had graag een zwembad en wat recrea tievoorzieningen gehad "maar er waren er meer die liever een betere keuken hadden. Daar doe je zelfs als voorzitter niets aan. Ik ben sportief en democraat genoeg om dat te accepteren maar ik heb er wel nachten wakker van gelegen". Even is er nog gedacht om 'iets' in de garage te doen maar Deenen vindt dat maar niets, "in zo'n dort- ker hol". Ook de huismeester is uit het plan gehaald. Wellicht dat voor het tuinonderhoud en de trappenhal- len bedrijven zullen worden inge schakeld. De constante beschik baarheid van een huismeester acht Deenen thans nog niet noodzake lijk. "Op de eerste plaats valt er voor een huismeester nog niet veel te doen, de mensen kunnen nog veel zelf. Verder dachten we toen we over een huismeester kwamen te spreken, nog aan centrale ver warming". Vrijbuiter Volgens Deenen is de vereniging een hecht clubje gebleven. Dat blijkt uit het feit dat tot op heden van de 55 leden er maar één het avontuur heeft beëindigd en een ander zijn appartement aan zoon lief heeft "doorgegeven". "Da,t noem ik geen afhaken, dus er is er maar één afgehaakt". Deenen oordeelt nu het einde van het project nadert veel milder over de sceptici. "Ik kan het hen niet kwalijk nemen. Ik kan me wel voorstellen dat ze niet direct warm lopen voor een gepensioneerde Fa- rizeëer, eh, vrijbuiter, die een idee heeft. Voor zoiets is een bestuur nodig, anders word je van het kast je naar de muur gestuurd. Mijn er varing met projecten bij Shell be wees niet dat ik dit ook kon. Maar ik kan nu niet anders zeggen dan dat de gemeente en de vereniging als één team hebben gewerkt". "In maart 1984 kreeg ik die kron kel. Ik las veel over vergrijzing en pleegde wat telefoontjes met 'Den Haag'. Ik wilde weten hoe veel ou de mensen er in 2000 zijn, dat soort dingen. Ik zei tegen mijn vrouw: hier zitten we dan in een huis aan de Hazenboslaan met drie verdie pingen, wat gaan we doen als we oud worden". Mevrouw Deenen zou te kennen hebben gegeven "Oegstgeest niet uit te willen'. "Hier ben ik gesett- led". De Deenens waren het ver huizen ook meer dan beu. Deenen kwam in 1973 naar Oegstgeest na een periode van negentien jaar ge durende welke hij nooit langer dan 1,5 jaar in één huis woonde. "Het langst was in Engeland, vijf jaar. We waren ook gewend in bunga lows te zitten, rijtjeshuizen zijn niet naar onze zin, ik heb liever geen overburen. Ik zat daar in de Hazen boslaan dan ook als een vorst, maar veel te groot. Maar er was niets ter wijl de gemeente wel een enorme nieuwbouwwijk aan het ontwikke len was". Op een advertentie in de Roode Leeuw, waar Deenen de belang stelling wilde peilen, kwamen 80 a 90 mensen af. Van begin af aan heeft Deenen het wie-het- eerst- komt-wie-het-eerst-maalt-principe gehanteerd. Grijnzend: "Ik had dan ook eerste keus. Mensen van de eerste dag moeten moreel wor den gesteund, die moet ik de voor deeltjes geven". Deenen had niet veel moeite om hun vertrouwen te winnen en dat terwijl juist in die tijd het wemelde van perspublicaties over pioniers met vergelijkbare projecten die al snel oplichters bleken te zijn. De kopers zijn het haasje. Boerenhengsten Deenen spaart zulke krantearti kelen en leest er graag uit voor. "Moet je zien: advocaten, leraren, journalisten, toch geen boeren hengsten. Maar ze zijn allemaal in de maling genomen door zakken vullers. Ik heb nooit moeite gehad om het vertrouwen te winnen. Geen wonder. Ik heb met Arabie ren in Venezuela gewerkt, ik heb nooit last gehad van de sheiks en ik heb zelfs met Engelse vakbonden gewerkt. Ik lieg ook nooit, hoe on plezierig het ook is om sommige dingen te zeggen. Vijanden heb ik niet, wel zijn er mensen jaloers op mij". Aan de hand van andere publica ties bewijst Deenen dat het buiten de deur houden van een project ontwikkelaar duizenden guldens scheelt. In Apeldoorn verrijst een complex waar tussen de 3300 en 4450 gulden per vierkante meter moet worden betaald, "wij bouwen voor 1900 a 2350 gulden per vier kante meter, het is de vierkante meter-prijs die het hem doet. Plus dat je bij ons krijgt wat je hebben wilt". Meer moeite had Deenen om het vertrouwen van de gemeente te winnen. Die miste een vorm van garantie. Deenen: "De bank kan niet zo maar een bankgarantie voor 14 miljoen regelen voor een vereni ging. Maar ieder lid kan wel een in dividuele financiëringsovereen- komst met de hypotheekbank slui ten. Als al die mensen financieel zijn doorgelicht, dan is dat toch de garantie, dan is toch genoegzaam aangetoond dat het met de draag kracht van de leden goed zit. Da s de formule, da's nog veiliger dan een bankgarantie. Ieder van ons had al een woning. Alles is ge taxeerd. Dan kun je het sommetje zo maken". Uw eigen reklame- boodschap is nu, via meer dan 107.000 aansluitingen, binnen handbereik op de Leidsch Dagblad Kabelkrant! En dat kost, bij een zeer hoog dekkingspercentage van ruim 84%, nog géén cent uitzendkosten per aansluiting! Terwijl u voor die ene cent secondenlang de volle, onverdeelde aandacht van een kwartmiljoen kijkers hebt. Bel snel voor inf.: 071-161363 WARMOND - "Weet u welke naam de nieuwe Vereniging. Al gemene School Warmond (VASW) in gedachten heeft voor de nieuwe school? Het koe koeksjong. De koekoek is ook te lui om zijn eigen nest te bou- Een grol op christen-democra tische grondslag, te vinden in het recente informatiebulletin van het CDA-Warmond dat in vlug schriften heel wat venijniger is dan in de raadszaal. Het bulletin belandde op de di verse deurmatten, vóórdat be kend werd dat het overleg dat de besturen van de katholieke Leer- hoeve-, de protestants-christelij ke Oostergeest-school en de niet- confessionele school van de nieuwe vereniging voerden, is stopgezet en er dus niets terecht komt van het schone streven naar één grote school waar elk van de schoolbesturen zijn on- derwijs-ei kwijt kan. Zwart Warmond krijgt nu dus toch drie scholen en er is niet één War- monder te vinden die niet vindt dat Warmond daarvoor toch veel te klein is. Het is dan ook dat be sef waarop het CDA-Warmond met zijn 'sick joke' inspeelt. De christendemocraten laten geen enkele gelegenheid voorbijgaan om de Vereniging Algemene School Warmond zwart te ma ken. De discussie begint zo lang zamerhand veel trekjes van een politieke loopgravenoorlog te vertonen. Ook met deze her en der zeer slecht gevallen grap wordt weer ingespeeld op het 'volksempfin- den' dat door al die nieuwlichte rij van een groep ouders het on derwijs in Warmond in het nauw wordt gebracht. Terwijl het de vrijheid van onderwijs is, die in het geding is. Het CDA heeft ech ter een heel beperkte blik op het onderwijs en werpt zich op als een zwaargewapende bescherm heer van de Leerhoeve en Oos tergeest. Grof geweld wordt niet geschuwd. Ouders die geen be hoefte hebben aan confessioneel onderwijs voor hun kinderen, moeten hun mond houden en vooral niet zeuren om een ge bouw. Conservatiever kan bijna niet, het CDA haalt de VVD rechts in. Onwaardig Het groene papiertje, dat een informatie-bulletin heet te zijn, maar waar de steken onder water talrijker zijn dan de inlichtingen, is het CDA onwaardig en gaat volledig voorbij aan de feiten. Dat de Vereniging Algemene School Warmond nu een apart gebouw - de Triangel nodig heeft voor haar kinderen in 1989 en Warmond zit opgescheept met drie scholen met alle kans op het uitbreken van een survival of the fittest, is vooral te wijten aan het CDA zelf. Het is die collegepartij geweest die samen met de ^A?D het over leg tussen de schoolbesturen wil de boycotten. Het CDA is klaar blijkelijk de roemruchte raads vergadering van 17 december 1987 al vergeten, een bijeen komst waarbij de partij het colle geprogramma openbrak. Door de CDA-opstelling mocht de ge meente niet vertegenwoordigd zijn in het overleg tussen de schoolbesturen, tot grote woede van de burgemeester. Dat er toch overlegd is, is voor honderd pro cent de verdienste van de Vere niging geweest want behalve het CDA (en de VVD) wilden ook de Leerhoeve en Oostergeest aan vankelijk nergens van weten. De christen-democraten ontkenden eenvoudigweg het bestaan van bepaalde wensen over het onder wijs in Warmond. Na het bela chelijk en vooral verdacht ma ken van de onderwijsenquête was de CDA-munitie echter op want ouders kwamen vervolgens met niets aan duidelijkheid te wensen latende handtekenin genlijsten. Kinderopvang Maar nog is het CDA niet uit- gesabotteerd. CDA-fractievoor- zitter mevrouw Den Ouden be schuldigde in de vorige raadsver gadering de nieuwe schoolstich- ters ervan dat door hun koe koeksgedrag de Warmondse kin deropvang het gebouw De Trian gel aan zich voorbij ziet gaan. Zo iets heet gewoon uit elkaar spe len. En een veronachtzaming van de eigen wettelijke verantwoor delijkheid, want als er genoeg handtekeningen zijn heeft het gemeentebestuur maar te zorgen voor een voorwaardenschep pend beleid, net zo goed als dat voor ondernemers moet worden gedaan. Het is niet zo dat de Ver eniging de kinderopvang de Triangel heeft uitgejaagd, het is eerder zo dat het CDA de Vereni ging zo kansloos, en dus ook dakloos, mogelijk wil laten blij- Dat wordt nog leuk in de raad straks. Het CDA zal straks wel een krediet beschikbaar willen stellen voor een katholiek of pro testants-christelijk schoolbord krijtje maar tegenstemmen als de VASW krijtjes wil. Het is nu wel begrijpelijk waarom de ouders van de VASW liever geen openbare school wil len. Zo'n school wordt immers door het gemeentebestuur be stuurd. WIM KOEVOET WASSENAAR - Burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar heeft gisteren een nieuwe ambtsketen omgehangen gekregen. De oude keten was namelijk hard aan vernieuwing toe. De nieuwe ketting is een geschenk van de Stich ting Van Ommeren-de Voogt die dit jaar het gouden jubileum viert. Naast de keten, die werd overhandigd door de stichtingsvoorzitter prof. Haard, kreeg Wassenaar ook een zitbank aangeboden. De Van Ommeren-de Voogt Stichting behartigt de belangen van vier andere stichtingen die onder meer het 'Park Rust en Vreugd', hetWavoparken het 'Johannahuis' beheren. De stichting wilde vanwege hel vijftigjarig bestaan wat meer in de openbaarheid treden en besloot daarom de gemeente Wassenaar te fêteren. Daarnaast is er een boekwerkje verschenen waarin de historicus drs. M. van Rooijen verhaalt over het leven van het echtpaar Van Ommeren-de Voogt in de tijd dat het in Wassenaar woonde. Hij gaat daarbij vooral in op datgene wat het echtpaar in het begin van deze eeuw heeft gedaan voor hun medemensen en na hun overlijden hebben achtergelaten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10