Onvrede Kamer over wir-uitgaven FNV-bonden doet toch mee aan nieuw ambtenarenoverleg Zuidafrikaans concern aast op goudmonopolie Haast met lagere vennootschapsbelasting' Werl^gelegenheidsplan PvdA slaat niet aan Langdurige werkloosheid achilleshiel van kabinet' Voedingsbond: voorrang voor vrouwen in de cao DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De Kamer is ontevreden over de manier waarop het kabinet heeft besloten de 3.2 miljard gulden aan extra uitgaven voor de afgeschafte bedrïjvensubsidie wir iop te vangen. Het kabinet heeft alleen besloten om de ww-premie voor werkgevers te verhogen met 0,2 procent in de jaren 1989 en 1990. Dit levert in totaal 560 miljoen gulden "Dat is een zeer beperkte compen satie. In feite is er sprake van een subsidie aan het bedrijfsleven van ruim twee miljard gulden. Dat gaat ten koste van andere uitgaven", al dus het PvdA-kamerlid Vermeend gisteravond in de Kamer. De soci aal-democraat zei verder te twijfe len aan de 'bestuurlijke zorgvuldig heid' over de ramingen van de uit gaven voor de wet investeringsre kening (wir) en de beheersing er van. In de laatste jaren zijn er steeds overschrijdingen van de wir-uitgaven geweest, die in de miljarden guldens liepen. Reitsma (CDA) en Van Rey (WD) meldden dat hun fracties bij de algemene politieke beschou wingen zullen terugkomen op de wir-zaak. Dat deed ook het D66-ka- merlid Engwirda. Hij wees erop dat het kabinet zelf de regels van budgetdicipline heeft overschre den. DEN HAAG (GPD) - Het plan van de Partij van de Arbeid om door vrijstelling van werkgeverspre mies over minimumlonen tiendui zenden mensen aan een baan te la ten komen, kan geen genade vin den in de ogen van de Centrale Economische Commissie (CEC). De commissie bestaat uit topamb tenaren van verschillende depart- menten, onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het mi nisterie van economische zaken, prof. dr. F, Rutten. Het Centraal Planbureau (CPB) had al berekend dat het PvdA-idee een uitkomst zou kunnen bieden voor 80.000 (langdurig) werklozen. Volgens de CEC is het planbureau veel te optimistisch geweest bij zijn berekeningen. Het CPB be schouwde de 80.000 overigens zelf ook al als het maximaal haalbare. Vrij algemeen wordt aangeno men dat meer mensen een baan zullen vinden, wanneer het in dienst nemen van iemand op het minimumloon goedkoper zou wor den. Verlaging van het netto-mini mumloon wordt echter slechts in beperkter kring als een oplossing Walrus Bij de scheepswerf Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij (RDM) verdwijnen in de komende jaren 200 tot 300 arbeidsplaatsen. Dit komt door het niet doorgaan van de bouw van twee onderzeebo ten uit dé Walrusklasse. Dinsdag werd tijdens Prinsjesdag bekend dat het ministerie van defensie af ziet van deze order. Ontzwaveling Minister De Korte van economi sche zaken heeft gisteren in Em- men de eerste gasontzwavelingsfa- briek in Nederland officieel in ge bruik gesteld. In de fabriek van de Nederlandse Aardolie Maaschap- pij (NAM) en DSM Aardgas wer ken 140 mensen in dienst. Er wordt zuurgas afkomstig van de tot nu toe aangeboorde twaalf kleine gas- velden in Drenthe en Twente ontzwaveld. Hero De conservenfabriek Hero neemt met ingang van 1 januari 1989 Delta Dailyfood te Nieuw- Vennep over, aldus een bekendma king van de eerste. Delta Dailyfood maakt verse gekoelde kant en klaar maaltijden voor de consumenten markt, catering produkten en vliegtuigmaaltijden. Bij Dailyfood werken 150 i gezien. Dat komt niet in de laatste plaats door de koppeling die er be staat tussen het netto-minimum loon en de netto-bedragen die aan uitkeringen op minimumniveau worden betaald. Verlaging van het minimumloon zou automatisch verlaging betekenen van uitkerin gen (zoals de aow, de bijstand en werkloosheidsuitkeringen van mensen die al langer zonder baan zitten. In het plan van de PvdA zouden werkgevers die iemand op het mi nimumloon in dienst nemen of hebben, geen of minder premie voor de sociale verzekeringen hoe ven betalen. Op het ogenblik beta- Ten de werkgevers ongeveer 12 pro cent van het bruto minimumloon- bedrag aan premies voor de volks verzekeringen awbz (bijzondere ziektekosten), aaw (algemene ar beidsongeschiktheidswet) en akw (kinderbijslag, die overigens vanaf volgend jaar door de schatkist aan het kinderbijslagfonds wordt be taald). Aan ziektewet-, zieken fonds- en ww-premie zijn werkge vers nog eens gemiddeld bijna 12 procent kwijt. Niet betalen van deze premies i de loonkosten van mensen op het minimumloon goedkoper ma ken. Daardoor zou het weer lonend kunnen worden om bepaalde func ties weer nieuw leven in te blazen, of een personeelslid extra in dienst te nemen waar het nu een te dure investering zou zijn. Het CPB had uitgerekend dat het aantal mensen dat zulke banen aangeboden zou kunnen krijgen, kan oplopen tot 80.000. Staatssecretaris Koning (financi en) meent dat het kabinet door het afschaffen van de wir een einde heeft gemaakt aan dreigende finan ciële tegenvallers op dat terrein. Het nu niet gecompenseerde deel van de wir-tegenvaller is opgevan gen binnen het financieringstekort van de overheid. Tegelijk heeft het kabinet echter besloten het tekort terug te dringen tot zes procent in 1989. In feite is daarmee bezuinigd om de extra wir-uitgaven te bekos tigen. Koning sloot niet uit dat er in de komende jaren nog verdere te genvallers bij de wir-uitgaven zijn. Gat Koning moest gisteravond in de Kamer het eerste gat in de rijksbe groting na de presentatie van de Miljoenennota toegeven. Oorzaak vormt het feit dat in de ramingen rekening is gehouden met een ver laging van de vennootschapsbelas ting (Vpb) op 15 november. Dit zal, als het aan de Tweede Kamer ligt, 1 oktober worden. Het sneller door voeren van de verlaging kost 75 miljoen gulden. Bij de behandeling van het wet- voorstel waarin de lagere vennoot schapsbelasting is opgenomen, drongen de kamerleden Reitsma (CDA) en Van Rey (WD) beiden aan op doorvoering per 1 oktober. Medewerking van de Eerste Kamer is daarvoor al toegezegd. Men wil het wetsvoorstel voor 30 septem ber afhandelen. Koning zei de bereidheid tot me dewerking van de Senaat nog wel zelf te willen controleren. Mochten er uit de Eerste Kamer onvoldoen de garanties komen dat de datum van 1 oktober haalbaar is, dan sloot hij niet uit de datum in het wets voorstel alsnog te wijzigen. Door de WD werd daarop al aangekon digd de zaak vanavond opnieuw aan te zullen kaarten. Koning keerde zich tegen voor stellen om, indien 1 oktober toch niet meer haalbaar zou zijn, de ver laging van de vennootschapsbelas ting met terugwerkende kracht tot die datum' in te voeren. Hij verwees daarvoor naar het tweede onder deel van het wetsvoorstel: het weg vallen van de vermogensaftrek voor de belastingen. Dit betreft in feite een belastingverzwaring voor het bedrijfsleven, die pas kan wor den doorgevoerd op de dag nadat de wet in het Staatsblad staat. "Bei de onderdelen zijn één geheel voor de regering", aldus Koning. NOORDWIJK - "Het kabinet Lubbers-II heeft over geluk niet te klagen. De overheid weet nog steeds haar uitgaven niet voldoen de in de hand te houden. Maar om dat de belastinginkomsten sterk stijgen, doordat de bedrijven als gevolg van de gunstige internatio nale economische situatie meer winst maken, is toch een daling van het financieringstekort moge lijk". door Nicole Lucas Dit zei prof. drs. J. Weitenberg, directeur van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), gisteren in Noordwijk op een bijeenkomst met zo n zestig ondernemers en managers uit de regio waar hij zijn visie gaf op deze eerder deze week gepresenteerd Miljoenennota. Over het algemeen toonde hij zich tevreden over de daarin voor gestelde maatregelen, al waar schuwde hij tegen een zekere be- zuinigingsmoeheid. "Er wordt voor 2 miljard aan ombuigingen opgevoerd, maar ongeveer de helft daarvan is niet als zodanig te ka rakteriseren. Tegelijkertijd wil het kabinet 1,5 miljard extra uitge ven". Voor een deel van die uitga ven kon de NCW-directeur wel 'sympathie' opbrengen, zoals de verhoging van de kinderbijslag en extra geld voor verschillende ba nenplannen. Bij bijvoorbeeld de wenselijkheid van het uittrekken van 0,5 miljard voor een verbete ring van de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren zette hij echter vraagtekens. Weitenberg stelde vast dat de westerse economieën, in tegenstel ling tot wat werd verwacht, weinig te lijden hebben gehad onder de beurscrisis van oktober vorig jaar. Ook de economische situatie in ons land noemde hij verrassend goed. De export groeit met 8 procent, de consumptie neemt met 1,5 procent toe. "Er is sprake van een robuus ter tempo van de economische groei en van een sterkere uitbrei ding van de werkgelegenheid" Tot een forse daling van de werk loosheid heeft het echter nog niet geleid. "Het wordt steeds duidelij ker dat noch herverdeling van ar beid noch economische groei sou laas kunnen bieden bij de bestrij ding van de harde werkloosheids kern". Gebrek aan scholing en werkervaring zijn volgens Weiten berg de belangrijkste belemmerin- gén. Alleen verlaging van het mini mumloon kan de ongeveer 250.000 mensen die al langer dan twee jaar zonder werk zijn nog uitzicht op een baan bieden, zo verwees hij naar een eerder deze week door de NCW gepresenteerd plan. "Maar zolang de vakbonden en de poli tiek zich daartegen blijven keren, is er aan die langdurige werkloos heid niets te doen en blijft dat de achilleshiel van dit kabinet". Ook drs. J. de Jong, algemeen di recteur van de ABN, toonde zich over het algemeen tevreden met het door dit kabinet gepresenteer de beleid. Hij verwees onder meer naar het voornemen het hoge btw- tarief te verlagen van 20 naar 18,5 procent en de verlaging van de ven nootschapsbelasting. "Dat zal een gunstig effect hebben op onze con currentiepositie". Hij stelde echter tevens dat de mate waarin bedrijven met het bui tenland kunnen concurereren ook bepaald wordt door factoren waar het Nederlandse kabinetsbeleid weinig invloed op heeft, zoals de wisselkoersen en de rentestand. De laatste, zo zei de Jonge, wordt voor namelijk bepaald door die in de Verenigde Staten. Over het verloop van rentestand en dollarkoers valt voorlopig nog niets met zekerheid te zeggen, aldus de Jonge, en dat is dus een extra risicofactor voor het bedrijfsleven. UTRECHT (ANP) - De Voedings bond FNV wil in de komende cao- onderhandelingen de voorrang voor vrouwen op de arbeidsmarkt een prominente plaats geven. Zelfs als een vrouw minder geschikt is voor een functie, moet ze worden aangenomen en door scholing haar kwalificaties verbeteren, zo blijkt uit de gisteren gepresenteerde voorstellen. Het congres van de FNV-bond heeft in mei van dit jaar het beleid ten aanzien van vrouwen goedge keurd. De voorrangsregeling moet een einde maken aan de achter stand die vrouwen op de arbeids markt hebben. In de meeste secto ren waarin de voedingsbond actief is, moeten volgend jaar de cao's worden vernieuwd: de vleesindus trie, de agrarische sectoren, brood en banket, tabak en suikerverwer kende industrie. In totaal zijn daar bij zo'n 80.000 werknemers betrok ken. Bij de vaststelling van de cao-ei- sen die de loonkosten met in to taal vijf procent doen stijgen kunnen de leden van de voedings bond een keus maken uit acht prio riteiten, uiteenlopend van een pro cent loonsverhoging tot bescher ming van vakbondswerk. De overi ge cao-eisen hebben betrekking op het veilig stellen van de sociale uit keringen. het inkomen van jonge ren en technologie-overeenkom- ZOETERMEER - De uivoering van het gratis verhuisbericht in 1969 heeft grote gevolgen gehad. Gisteren werd de tien miljoenste ge bruiker uitgebreid gefêteerd: de fa milie Bert en Hennie Theil en hun zonen Ferry (13) en Ronald (10). Burgemeester Van Leeuwen van Zoetermeer (tweede van links) feestte mee terwijl ook Ted de Braak (tweede van rechts) was in gehuurd. Per jaar verhuizen in Ne derland zo'n 550.000 huishoudens. DE MEDICUS - De Leiders- dorpse uitgeverij De Medicus bv is overgenomen door de Engelse me diagigant Reed (Jaaromzet 3,7 mil jard gulden). De Medicus geeft ge specialiseerde medische vaktijd schriften uit en houdt ^jch bezig met het opzetten van geneesmid delonderzoek via de computer en het opzetten van wetenschappelij ke databanken. De Medicus blijft als zelfstandig Nederlands bedrijf opereren. CDA vertraagt invoering nieuw belastingstelsel DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft de invoering van de nieuwe belastingwetgeving op 1 januari 1990 op losse schroeven gezet. IJet is uiterst onzeker geworden of de Kamer er nog in zal slagen om voor 1989 de wetsvoorstellen. Het minis terie van financiën heeft tot nu toe altijd gesteld dat de wetten voor 1 januari moeten zijn behandeld, wil de belastingplannen nog in 1990 invoeren Gisteren konden de kamerfrac ties schriftelijk hun eerste inhou delijke reacties op het eerste wets voorstel over de belastinghervor ming indienen. In dit eerste wets voorstel staat de nieuwe structuur van de loon- en inkomstenbelas ting. Het gaat dan onder meer om de invoering van drie belastingta rieven alsmede een verlaging van de tarieven. Bovendien moeten be lastingen en premies worden ge bundeld tot een heffing op het loon of inkomen. De verder invulling is in vier andere wetten geregeld. Het CDA bleek gisteren echter de schriftelijke reactie niet rond te hebben. De fractie als geheel moet er zich nog over buigen. Dat kan pas volgende week. Het CDA vroeg daarom gisteren uitstel met een week voor het indienen van de stukken. De overige fracties gin gen daar morrend mee akkoord, nadat was vastgesteld dat alle an dere termijnen nu niet zouden wor den verkort. Het tijdschema in de Kamer was erop gericht om in de week van 6 december alle noodzakelijke wets voorstellen te behandelen. Een week later is stemming mogelijk, op de laatste dag voor de kerstva kantie. Door het optreden van het CDA is dat nu niet meer mogelijk. Zegslieden van WD en PvdA we zen er gisteren dan ook nadrukke lijk op dat het eventueel niet in gaan van de belastinghervorming in 1990 nu een zaak van het CDA is geworden. Veestapel De veehouder A. van Nieuwen- hoven uit Ell heeft gisteren in kort geding bezwaar aangetekend tegen de eis van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Limburg zijn gehele melkveestapel op te ruimen. In Van Nieuwenhovens stallen is de ziekte abortus Bang geconstateerd De veehouder heeft al ruim 140 koeien moeten opruimen op last van de gezondheidsdienst. Philips Philips heeft zich gisteren in To kio gepresenteerd naar aanleiding van de aanvrage voor beursnote ring in Tokio. De aandelen Philips zijn al aan achttien beurzen in de wereld genoteerd. Meer dan de helft van de aandelen is in niet-Ne- derlandse handen. Topman Van der Klugt noemde notering in Ja pan een belangrijke schakel in een dagelijkse 24 uurshandel in Phi- lipsaandelen. Grolsch De slechte zomer in ons land maakt de GrolsChe Bierbrouwerij niet pessimistisch over de resulta ten in dit jaar. Nadat de nettowinst over de eerste helft van dit jaar met 30 procent is gestegen tot 6,6 mil joen gulden in vergelijking met de zelfde periode vorig jaar, voorspelt de directie een lichte stijging van de winst over het hele jaar in verge lijking met 1987. De club is weer compleet: (v.l.n.r) topambtenaar Pont schudt ACOP-voorman Van de Scheur de hand. minister Van Dijk onderhoudt zich met CMHA-opperhoofd Van Dalen. Staand in het midden CCOOP-voorzitter De Jong. DEN HAAG (GPD) - DE FNV- ambtenarenbonden verenigd in de Algemene Centrale van Overheids Personeel hebben zich tijdens het overleg met minister Van Dijk van binnenlandse zaken alsnog aange sloten bij het nieuwe overlegsys- teem tussen bonden en minister. In juni, toen de drie overige centrales hun handtekening zetten, deed de ACOP niet mee. onder meer omdat deze centrale vond dat de minister niet eenzijdig kon besluiten ambte naren onder de nieuwe werkloos heidsregeling (nww) te brengen. Bovendien meende de ACOP dat de wachtgeldregeling voor ambte naren moest blijven bestaan. Nu het kabinet heeft besloten al thans in deze regeringsperiode geen poging meer te doen met een wetsvoorstel te komen om ambte naren onder de werkloosheidswet te brengen, was er voor de ACOP geen beletsel meer deel te nemen aan het nieuwe overlegsysteem. Dit houdt in, dat de minister van binnenlandse zaken niet meer een zijdig arbeidsvoorwaarden of wijzi gingen daarin kan opleggen. Hij zal eerst de instemming van de bon den moeten zien te krijgen. Van Dijk zei gisteren dat het hem duidelijk was geworden, dat de ambtenaren in geen geval hun wachtgeldregeling wilden opge ven voor een slechtere werkloos heidsregeling. Daarmee zouden de ambtenaren dan gelijk worden be handeld met de werknemers in het bedrijfsleven. Omdat er dit en vol gend jaar geen mogelijkheden wa ren ook voor wat betreft de inko mens ambtenaren in de pas te brengen met de loonontwikkeling in het bedrijfsleven, vond het kabi net het niet meer dan billijk, dat de zogenaamde 'nww-operatie' werd afgeblazen. De ambtenarenbonden waren daar erg blij mee. Hoewel minister Van Dijk had gezegd dat een vol gend kabinet de zaak wel weer be spreekbaar zou maken, verwach ten de ambtenarenbonden dat niet meer. "Als een volgend kabinet een poging zal wagen, zal dat op z'n vroegst 1992 zijn", menen woord voerders van de bonden. Als we dan ook allemaal de poot tegen in voering zouden stijf houden, kan de volgende minister van binnen landse zaken geen kant uit. aldus de bonden. Pas over twee weken praten de bonden voor het eerste met de mi nister over de arbeidsvoorwaarden voor het volgend jaar. De minister zei hoopvol te zijn gestemd over de uitkomst van die onderhandelin gen. De bonden daarentegen wa ren van mening dat het kabinet praktisch geen financiële ruimte had geboden. Volgens de bewindsman is het kabinet van mening dat zeer terug houdend moet worden gedaan met de verbetering van de ambtelijke inkomens om daarmee een voor beeld te geven aan het bedrijfsle ven. Bovendien heeft het kabinet als gevolg van de bezuinigingen geen extra geld voor verbetering van de inkomens van ambtenaren. LONDEN (ANP/Rtr/AP) - De overzeese in vesteringsmaatschappij Minorco SA van de Zuidafrikaanse mijnbouwreuzen Anglo American en De Beers heeft gisteren een vijandig overnamebod gedaan op 71 pro cent van de aandelen van Consolidated Gold Fields PLC. de op eén na grootste goudproducent ter wereld. Als de overname slaagt krijgt Anglo American in feite een monopoliepositie op de goudmarkt. Zuid- afrika is al de grootste goudproducent van de Westerse wereld. Het bod waardeert de onderneming op 2,9 miljard pond sterling (10,3 ifiiljard gulden). Minorco is voor zestig procent eigendom van de Zuidafrikaanse mijnbouwgiganten Anglo American en De Beers, maar de geza menlijke deelneming van deze twee con cerns zal bij aanvaarding van het bod ver minderen tot 41 procent, zo heeft Minorco meegedeeld. Consolidated Goldfields liet later op de dag weten het bod het bod van 13,06 pond per aandeel in contanten en nieuw uit te geven aandelen af te wijzen. Consolidated Goldfields wist in 1981 maar ternauwernood te ontkomen aan een overneming door dezelfde Zuidafrikaanse belangen die achter Minorco zitten. Uit die tijd dateert de deelneming van 28,9 procent Minorco (Minerals and Resources Corpora tion) geldt als de internationale beleggings- arm van het goudimperium van de Zuidafri kaanse magnaat Harry Oppenheimer. De grootaandeelhouders Anglo-American en De Beers zijn nauw gelieerd Consolidated Goldfields is de op een na grootste goudproducent in de westerse we reld. Het concern heeft onder meer een be lang van 49,3 procent in de Amerikaanse Newmont Mining Corporation, die eigenaar is van de grootste goudmijn in de Verenigde Staten. Een overneming door Minorco zou de verhoudingen in de internationale mijn- bouwindustrie daarom ingrijpend verande- Het bod veroorzaakte hevig tumult op de financiële markten, ondanks het feit dat Anglo American en De Beers Consolidated Mines ('s werelds grootste diamantprodu cent) hebben gezegd dat zij van het beheer over Minorco, dat is gevestigd in Luxem burg, af te willen. Minorco meldde verder van plan te zijn de Zuidafrikaanse belangen van Consolidated te verkopen "Dit is zeer omstreden," zei een mijn- bouwspeeialist in Londen. "Het zou beteke nen dat Anglo American de goudindustrie controleert." Verwacht wordt dat de Britse regering een oordeel over de rechtmatig heid van het bod zal uitspreken. Zestig procent van de totale wereldgoud- produktie bevindt zich in Zuidafrika. Met de overname van Consolidated zou onge veer 70 procent van de produktie in de kapi talistische wereld in Zuidafrikaanse handen zijn. Anglo American beheerst 40 procent van de Zuidafrikaanse goudindustrie. Behalve het feit dat het bod zakelijk zeer omstreden is ligt het ook politiek zeer ge voelig. Veel aandeelhouders van Consolida ted zullen weigeren hun aandelen te verko pen aan Anglo American, de economische steunpilaar van het Zuidafrikaanse apart heidsbewind. Anglo American is dankzij Minorco was tot nu toe een beleggings maatschappij met minderheidsdeelnemin gen in mijnbouwbedrijven. De onderne ming kondigde vorig jaar september een koerswijziging aan die erop is gericht een internationaal mijnbouwconcern te vormen dat volledige zeggenschap over de exploita tie van zijn belangen. In het kader daarvan werden minderheidsdeelnemingen in Salo mon Incorporated en Anglo American In vestment Trust verkocht voor in totaal 950 miljoen dollar. Daarvan is 890 miljoen dollar aan liquide middelen beschikbaar voor ankopen. De koers van de aandelen Consolidated Goldfields op de Londense effectenbeurs schoot gisteren na nieuws over het bod met 310 pence omhoog naar 13,88 pond. Later was er een bescheiden terugval, maar de koers bleef ruim boven de door Minorco ge boden 13,06 pond. T elefoonnummer voor EG 1992 DEN HAAG (ANP/GPD) - Met het kiezen van het telefoon nummer 06-8392 heeft minister De Korte van economische za ken gisteren officieel de Euro- lijn in gebruik gesteld. Via de Eurolijn kunnen burgers en be drijfsleven informatie krijgen over het tot stand komen van de interne Europese markt in 1992. De telefoonlijn is de eer ste van een aantal voorlich tingsactiviteiten. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) zei bij de inge bruikstelling dat de eenwor ding van de EG tot nu toe te veel uit de economische hoek is beschouwd. Het proces raakt echter elke burger Van de 300 maatregelen die nodig zijn om de grenzen echt af te kunnen schaffen zijn er 100 speciaal op de burger gericht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7