B» Kamer wil 1 bewindsman doen buigen Ambtenaren niet langer buiten schot WIT of BRUIN Nijmeegs 'veldonderzoek'ook particulieren helen gestolen waar Ziekenhuis test nieuw Japans haargroeimiddel Meer koopkracht voor minima met kinderen Surinamers willen via rechter baan afdwingen NATUURIUK WiiRBU )ONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Van den Broek in paspoortdebat aangepakt DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) kan het paspoort-drama zonder al te veel kleerscheuren overleven, wanneer hij vandaag de conclu sies en aanbevelingen van de parlementarie enquêtecom missie over het nieuwe paspoort op hoofdpunten aan vaardt. Ook moet de bewindsman volgens de Tweede Ka mer het ambtelijk management op zijn departement te ver beteren en een steviger (financiële) basis te geven aan pas- j poortfabrikant KEP. NIJMEGEN (ANP/GPD) - Heling is in brede lagen van de bevolking een geaccepteerd verschijnsel. Be halve de beroepshelers is er een grote groep mensen die handelt in gestolen artikelen onder het motto 'je moet geen dief zijn van je eigen portemonnee'. Dit blijkt uit een onderzoek dat de gemeente Nijmegen in de afge lopen twee jaar heeft laten uitvoe ren door het Nijmeegse Onder- zoeks- en Adviesbureau Geerts (OABG). Directeur R.W.M. Geerts van het bureau vindt het Nijmeeg se onderzoek representatief voor de rest van Nederland. De meeste helers zijn vroeger dief geweest, zo blijkt uit het on derzoek. Zij moesten als dief hun gestolen goederen kwijt en deden daarvoor een beroep op helers. Na dat ze steeds meer gingen inzien, dat het helen ten opzichte van het dievenpad betrekkelijk veilig is, besloten ze op een gegeven mo ment ook opkoper te worden. Die overgang is alleen mogelijk als de dader door zijn jarenlange ervaring binnen het criminele circuit over de nodige 'betrouwbare' contacten beschikt. Er zijn professionele helers en beunhazen, aldus onderzoeker Geerts. Mensen die af en toe door heling wat bijverdienen. Meestal verkoopt de beunhaas rechtstreeks 'aan particulieren, terwijl de be roeps alleen in het groot werkt. Maar wat ze gemeen hebben, zijn de contacten. Men weet waar het spul kan worden afgezet en houdt de marktontwikkeling in de gaten. Zo wordt er nog maar weinig gebo den voor autoradio's, omdat de markt geheel verzadigd is. Voor zijn onderzoek heeft Geerts niet alleen gebruik gemaakt van politiedossiers. Hij bewoog zich ook binnen het circuit. "Doordat ik al jaren in de Nijmeegse binnen stad woon, ken ik daar verschillen de mensen, van wie ik vermoedde met welke praktijken zij zich bezig hielden. Ik ben dus gewoon op ze afgestapt en heb duidelijk uitge legd wat ik wilde: inzicht in de we reld van de heler. En ik moet zeg gen dat verschillende mij, zonder dat ze het achterste van hun tong hebben laten zien, heel wat wijzer hebben gemaakt". Uit die gesprekken kwam duide lijk naar boven dat de gehele helerswereld aan elkaar hangt van contacten: de dieven, bemidde laars, opkopers en doorverkopers. Niet alleen personeelsleden van ca fés worden in zijn rapport als con tactpersoon genoemd, maar ook taxichauffeurs. Ook de midden stand is niet schoon te pleiten. "Ju weliers bijvoorbeeld. Ik ken er ver schillende waar je zo met een ge stolen gouden polshorloge naar binnen kunt stappen. Je hangt een verhaal op over een erfstuk van opa en de man vindt het prima. Hij ver geet er in zijn inkoopregister mel ding van te maken, en de zaken man heeft er weer een centje bij verdiend". Vooral jongeren leveren aan helers. De jongeren kunnen wor den ingedeeld in schooljeugd (die een keer wat pikt en dat doorver koopt) en 'friettentjeugd' (waar sprake is van een heel eigen cul tuur). Daarnaast zijn er volgens het OABG de 'oudere jongeren', die van inbreken hun vak hebben ge maakt. Een aparte groep vormen de verslaafden. Door helers wordt veel gehan deld op de zogenaamde vrije en zwarte markten, in horeca-gelegen- heden en bij opkopers. Bij het gro te publiek zijn voldoende adressen bekend van plaatsen, waar spullen 'voor een habbekrats' te koop zijn. Voor cheques bestaat een aparte groep helers. Het OABG merkte ook dat het aanbod van bij voor beeld video's en autoradio's lang zamerhand groter is dan de vraag, zodat het voor inbrekers niet meer interessant is deze te stelen. Het is volgens Geerts voor politie en justitie buitengewoon moeilijk een vinger achter heling te krijgen, zolang verschillende politiekorp sen niet samenwerken. "Veel helers, trots op hun slimheid, ver telden ons dat zij gestolen waar in andere gemeenten in de handel brengen. Bovendien is de be wijslast voor heling bijna niet rond te krijgen, want via ingewikkelde handelsmaatschappijen worden gestolen spullen als echt ingekocht en vervolgens op de markt ge bracht". B en W van Nijmegen hebben in middels besloten een aantal aanbe velingen van de onderzoeker op te volgen en de heling met gerichte acties op verschillende fronten te lijf te gaat. Dat gebeurt onder meer door bij handelaren in tweede hands spullen regelmatig de in- koopregisters na te kijken en door inzicht te verkrijgen in het grijze in- en verkoopcircuit van verschil lende ondernemers. Daarbij wordt ook de belastingdienst betrokken. Het onderzoek van het OABG heeft overigens voor criminelen die hebben meegewerkt geen di recte gevolgen gehad. "We hebben als eis gesteld dat er met het oog op opsporingsonderzoeken geen druk op ons zou worden. Voor de rest is het aan het ethisch besef van de on derzoeker overgelaten of hij met bepaalde informatie naar de politie is gegaan. Voor zover ik weet is dat niet gebeurd", aldus Geerts. De regeringspartijen maakten het Van den Broek gisteren in een de bat over het eindrapport van de parlementaire enquêtecommissie paspoortproject aanmerkelijk min der moeilijk dan vorige week viel te voorzien. Toen werd een motie in de Kamer aangenomen waarin het rapport van de commissie op hoofdpunten werd onderschreven: ook de conclusie dat ex-staatsse- cretaris Van der Linden de Kamer onvolledige en onjuiste informatie heeft verstrekt. Een conclusie die door Van den Broek steeds is be streden. CDA en WD stelden gisteren dat de ambtenaren op Buitenland se Zaken mede schuldig zijn aan de onjuiste en onvolledige informatie die de Kamer heft ontvangen Vol gens CDA-woordvoerder Van der Sanden mocht de minister erop vertrouwen dat het paspoortdos sier in goede handen was bij staats secretaris Van der Linden en secre taris-generaal Jacobs. "Er is geknoeid en er is geklun geld", aldus Van der Sanden. "De Kamer is een aantal malen met een kluitje in het riet gestuurd en heeft niet die informatie gekregen, waar op zij voluit en zonder reserve recht heeft". Volgens Franssen (WD) is het vertrouwen tussen re gering en Kamer "onder druk ge komen". Beide woordvoerders wensten niet zo zeer naar het verleden, maar meer naar de toekomst te kijken. Om de vertrouwensrelatie tussen Kamer en regering te herstellen moet Van den Broek leren van de gemaakte fouten en maatregelen nemen, stelden beide fracties. De CDA'er Van der Sanden heeft wat dat betreft de afgelopen weken 'po sitieve signalen' waargenomen. Hij doelde op de instelling van een uit gebreide projectgroep die de in voering van het nieuwe paspoort moet gaan begeleiden. Het CDA meent daarom dat Van den Broek "in redelijkheid heeft gedaan wat van hem mocht worden verwacht". Franssen (WD) meende dat de Kamer niet alleen naar de letter, maar ook naar de geest moet wor den geïnformeerd over relevante punten. Hij wees er daarbij op dat de regering wel de (positieve) uit slag van een fraudebestendig heidstest aan de Kamer meldde, maar er niet bij vertelde dat het tes trapport ook enkele aanbevelingen ter verbetering van de paspoort- kaart bevatte. PvdA-woordvoerder Meijer vroeg de bewindsman of hij zich heeft beraden op zijn positie nu zijn twee voormalige staatssecreta rissen (Van Eekelen en Van der Linden) het veld hebben geruimd. De kritiek van de enquêtecommis sie op het management van het de partement moet voor Van den Broek eveneens reden zijn geweest voor een eventueel vertrek, zo meende Meijer. Man schiet zich dood in bank ALKMAAR (GPD) Een 49-jarige inwoner van Heiloo heeft zichzelf gisteren in een bankfiliaal van de ABN in Alkmaar dodelijk in de buik geschoten. Bovendien ver wondde hij een bankbediende. De man kwam tijdens een gesprek met zijn bank niet tot overeenstem ming over de afwikkeling van en kele financiële zaken. Het gesprek liep hoog op, waarna de twee scho ten vielen. Omdat de man tijdens het ge sprek een overspannen indruk maakte en hij om vijf uur het ge bouw niet wilde verlaten, belde het bankpersoneel de politie. Toen de ze arriveerde, was de deur van de kamer waarin werd onderhandeld, gesloten. Meteen daarop klonken twee schoten. De politie drong de kamer binnen en vond de getroffen bankbediende (vleeswond in een arm) en de dader bloedend op de grond. De laatste overleed later op weg naar het ziekenhuis. Minister Van den Broek (links) overlegt met premier Lubbers tijdens het paspoort-debat. (foto gpd DEN HAAG (GPD) - Uitke ringstrekkers met kinderen zien hun koopkracht volgend jaar met 0,3 tot 0,7 procent toenemen. Zij profiteren van de verhoging van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind met vier procent. De exacte omvang van de koopkracht stijging hangt af van het aantal kin deren en hun leeftijd. Dit blijkt uit een brief van minister De Koning In de Miljoenennota 1989 maakte het kabinet bekend dat de sociale minima volgend jaar in koopkracht gelijk zouden blijven. Voor men sen met een wao-, ww- of wwv-uit- kering, die is afgestemd op een mo daal inkomen, wordt in het koop krachtoverzicht van het kabinet een stijging tot een half procent ge meld. De Koning zegt nu dat het in beide gevallen ging om mensen zonder kinderen. Bovendien geeft hij aan dat degenen met een maxi male wao-, ww- of wwv-uitkering er ook zonder kinderen 1,5 procent in koopkracht op vooruit gaan in 1989. Die koopkrachttoename wordt dus nog groter als men kin deren heeft. ROTTERDAM (GPD) - Het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam zal een nieuw haargroeimiddel uittes ten op kalende mannen. Na een ge deeltelijk geslaagd experiment met de stof minoxidil, waarvoor enige duizenden mannen zich heb ben aangemeld, is ditmaal het mid del Pentadecan aan de beurt. Het betreft een Japanse vinding: een lotion die op de hoofdhuid moet worden gewreven. Fabrikant Henkel-Lion, een Westduits-Japans bedrijf, zal het onderzoek betalen. Het is geen ge neesmiddel, zoals minoxidil, maar nu al vrij te koop bij de drogist als cosmetisch produkt. "Wij hebben Pentadecan bestu deerd en vinden de zaak serieus ge noeg om het te testen", stelt huid arts dr. D. Peereboom van het Dijk- zigt-ziekenhuis. "We hebben alleen nog geen idee hoeveel mensen we zullen vragen mee te doen aan het onderzoek. Ook de leeftijd van de proefpersonen staat nog niet vast". Met paginagrote advertenties heeft fabrikant Henkel-Lion on langs de strijd aangeboden tegen het kalende mannenhoofd. Pentadecan zou bij 72 percent van de mannen met nog een geringe haardos het haarverlies tot staan brengen. Bij 45 percent zou er weer nieuw haar komen. Deze cijfers zijn gebaseerd op een onderzoek in Japan onder 253 personen. Dr. Peereboom: "Daar hebben wij niet zo veel aan. We kunnen Japanse mannen wat betreft kaalheid niet vergelijken met Europese man- In Westduitsland zijn gebruikers alleen ondervraagd over hun erva ring met Pentadecan. Opmerkelijk is dat de percentages die de fabriek ADVERTENTIE Kind overreden Een 4-jarige kleuter is gisteren in zijn woonplaats Enschede door een bulldozer overreden en ter plaatse overleden. Het kind was met enke le vriendjes aan het spelen op een nieuwbouwproject. De chauffeur van de bulldozer had eerder op de middag al enkele kinderen wegge stuurd, maar had niet in de gaten dat de kleuter achter zijn bulldozer speelde toen hij achteruit reed. Jacht geënterd De politie heeft gisteren een luxe zeiljacht ter waarde van bijna twee miljoen gulden midden op het IJs- selmeer geënterd en de dader inge rekend. Deze was met het gestolen jacht waarschijnlijk onderweg naar de sluizen in de Afsluitdijk om vandaaruit naar internationale wa teren te varen. De politie denkt dat ze met de aanhouding eindelijk een spoor heeft naar de georganiseerde misdaadbende die jaarlijks vele jachten uit Nederlandse havens spoorloos laat verdwijnen. MINIMUM BROODPRUS GAAT A.S. MAANDAG OMLAAG! ELKE NACHT VERS GEBAKKEN meer granen GRATIS GESNEDEN GEENUHTIMMAAR AMSTERDAM (ANP) - Vier voor malige Surinaamse agenten willen via een kort geding een baan bij de Amsterdamse politie afdwingen. Zij hadden eind juni een aanstel- lingsbrief van dat korps al in hun bezit, maar tot hun verbazing kre gen zij daarna een brief van de ge meente waarin de aanstelling per 1 juli weer ongedaan werd gemaakt. De vier alsnog afgewezen perso nen behoren tot een groep van 22 voormalige Surinaamse agenten die in het kader van het minderhe- DEN HAAG In de politiek lijkt een taboe te verdwijnen. Spraken Tweede-Kamerleden in het verle den slechts in de wandelgangen kritisch over het functioneren van topambtenaren op de departemen ten, sinds de drama's met studiefi nanciering en het nieuwe paspoort Koninklijk bezoek Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de Nederlandse militai ren die momenteel in Westduits land oefenen. Het koninklijk paar stelde zich bij verschillende onder delen op de hoogte van het verloop wordt dat ook openlijk van de operatie Free Lion, zoals de oefening van het Nederlandse Eer ste Legerkorps heet. Aan de oefe ning nemen 33.000 Nederlandse, 11.000 Duitse, Britse en Ameri kaanse militairen deel. Zonder rijbewijs De rijkspolitie West Zeguwsch- Vlaanderen heeft gisteren bij een controle een 64-jarige man uit Sluis aangehouden. Hij bleek al 21 jaar zonder rijbewijs een auto te bestu ren. Zijn auto was bovendien niet verzekerd en evenmin APK-ge- keurd. De auto is in beslag geno- door Henri Kruithof en Peter de Vries Busstrook Rijkswaterstaat heeft bij de afrit van de A-2 naar de Stramanweg in Amsterdam-Zuidoost een speciale paspoort, speelde de Het CDA-kamerlid Lansink stel de tijdens de debatten over studie financiering als eerste het falen van ambtenaren aan de orde. Helaas deed hij dat toen op het verkeerde moment. Voornaamste oorzaak van de mislukte nieuwe opzet van de studiefinanciering was vooral de politieke druk van de minister zelf. Toch vond minister Deetman dat drie topambtenaren het veld moesten ruimen. Ook gisteren, bij het begin van het voorlopig laatste debat over het busstrook voor het openbaar voer aangelegd voor het busver- keer om de dagelijkse files op die plek te omzeilen. Volgens Rijkswa terstaat kan de nieuwe voorziening een reistijdwinst van 6 tot 8 minu ten opleveren. De speciale bus strook is met name aangelegd om de zogenaamde shuttle-bussen sneller Zuidoost in te loodsen die onder andere vanuit Alphen aan den Rijn rijden. op ambtenaren uitvoering hebben gegeven aan hun taak weer een be langrijke rol. CDA en WD zin speelden openlijk op het vertrek van de secretaris-generaal bij bui tenlandse zaken, Jacobs. Hij is voor een groot deel mede-verant woordelijk voor de chaos die rond het paspoort is ontstaan. Deze nieuwe politieke cultuur roept echter wel de vraag op wat er over blijft van de ministeriële ver antwoordelijkheid jegens de volks vertegenwoordiging. Ambtenaren kunnen zich niet verdedigen tegen aanvallen uit de politiek; dat kun nen alleen de minister en de staats secretaris. Zij zijn politiek verant woordelijk, al blijft altijd de vraag hoe ver die aansprakelijkheid in de praktijk reikt. Eigenlijk is het premier Lubbers die de aanzet tot deze discussie heeft gegeven. Hij staat op het standpunt dat er verschil is tussen ministeriële verantwoordelijkheid voor het reilen en zeilen op het de partement, en de persoonlijke ver wijtbaarheid als daarmee wat fout gaat. In het concrete geval van de in middels door het paspoort-mon ster verslonden staatssecretaris Van der Linden: hij was weliswaar verantwoordelijk voor het feit dat de Kamer door zijn departement onvolledig en op sommige punten onjuist werd ingelicht, maar kon hem dat ook persoonlijk worden aangewreven? Lubbers en Van den Broek vonden van niet, de kamer fracties van CDA en WD lieten merken daar anders over te den ken. Nu is er op de rol van secretaris generaal mr. E.F. Jacobs van alles aan te merken. Hij heeft een merk waardige dubbelrol. Enerzijds is hij de hoogste ambtenaar op bui tenlandse zaken, anderzijds is hij voorzitter van de stichting KEP- contröle en daarmee mede verant woordelijk voor de produktie van het paspoort. Over één ding is de Kamer het eens: die dubbelrol wel zo snel mo- Maar daarmee is het vraagstuk niet opgelost. De CDA'er Van der Sanden en WD-woordvoerder Franssen verwijten de topambte naar grote verantwoordelijkheid te dragen voor wat er allemaal ver keerd ging met het paspoort. Zij zeiden het niet met zoveel woor den, maar lieten duidelijk door schemeren dat dat voor deze amb tenaar gevolgen moet hebben. De regeringspartijen komen daarmee vrijwel zeker in aanvaring met minister Van den Broek. Het falen van het departement speelt een belangrijke rol in het rapport van de parlementaire enquêtecom missie. Van den Broek is als minis ter nu al zes jaar verantwoordelijk voor het management op zijn mi nisterie. Al die tijd heeft het mana gement kennelijk onder zijn ogen kunnen falen. Als Van den Broek nu moet toe geven dat het management de hoofdoorzaak is van het falend pas- poort-beleid, dan slaat dat onmid dellijk terug op zijn eigen functio neren. Om die reden ligt het voor de hand dat de minister de aanval op zijn ambtenaren met kracht zal pareren. Politiek is het te waarderen dat de minister zich achter zijn ambte naren zal opstellen. Niemand an ders dan de minster zelf is tegen over het parlement verantwoorde lijk voor het wel en wee op een mi nisterie. Of, zoals WD-woordvoer- der Jan Franssen het uitdrukte: 'We praten over dit onderwerp vaak in negentiende eeuwse ter men en dat moet zo blijven'. Maar juist die politieke zuiverheid kan de minister in de problemen bren gen. Het dilemma voor Van den Broek ziet er als volgt uit: houdt de bewindsman vol dat zijn gevallen staatssecretaris Van der Linden geen fouten maakte, dan heeft hij geen enkel verweer tegen de nieu we golf van kritiek uit de kamer. Maar verleidt de kamer Van den Broek tot de uitlating dat de amb tenaren geen blaam treft, dan is het aftreden van Van der Linden met terugwerkende kracht gerecht vaardigd. Als Van den Broek zich keihard achter zijn ambtenaren en tegen over de Kamer opstelt, komt zijn eigen positie op het spel te staan. In het politiek vooroverleg dat de af gelopen dagen tussen Van den Broek en de beide regeringsfrac ties is gevoerd, is op dit punt geen overeenstemming bereikt. Gezien de harde opstelling die CDA en WD tegenover de ambte naren van buitenlandse zaken heb ben gekozen, lijkt het waarschijn lijk dat Van den Broek zal moeten retireren, wil hij het paspoortdebat vandaag overleven. Alle vriendelij ke woorden die CDA en WD van daag over de bewindsman hebben uitgestrooid ten spijt zijn zij niet van plan het de minister te gemak kelijk te maken. Hij moet ten min ste op één punt door de knieën. Het leidt in alle gevallen tot gezichts verlies voor Van den Broek. denbeleid van de Amsterdamse po litie versneld tot politieagent wer den aangesteld en in juni een aan- stellingsbrief in de bus vonden. Op dezelfde wijze werden in 1987 25 Surinaamse en Antilliaanse ex- agenten bij het hoofdstedelijke korps te werk gesteld. De afwijzing van het viertal is een gevolg van een antecedenten onderzoek dat pas op een laat tijd stip gereed was, zo blijkt uit de schriftelijke beantwoording van burgemeester van Thijn op vragen van de Links Akkoord-fractie over deze kwestie. Het onderzoek, een vast onderdeel van de sollicitatie procedure, is met betrekking tot deze groep mensen zeer moeilijk geweest, aldus Van Thijn. Gegevens over de periode dat men in Nederland verbleef, waren gezien de korte duur van het ver blijf nauwelijks voorhanden. De gegevens uit Suriname waren door de politieke situatie daar en door de slechte communicatie- omstan digheden met de Surinaamse auto riteiten niet of nauwelijks beschik baar. De informatie over de vier be trokken Surinamers was van dien aard dat een aanstelling niet ver antwoord werd bevonden, aldus van Thijn. Het geding dient op 28 septem ber. Sneller 'groen' vertraagde bus APELDOORN (ANP) - Stadsbus- sen in Apeldoorn krijgen in het ver volg extra snel groen licht op kruis punten als zij achterliggen op hun dienstregeling. Dat is het gevolg van een uniek systeem, dat op 27 september in Apeldoorn officieel in gebruik wordt genomen. Met het nieuwe systeem hoopt de gemeen te Apeldoorn een eind te maken aan de lange wachttijden voor de stadsbus. Het systeem houdt in dat de nor male passeertijden van bussen be kend zijn aan de regelcomputer van de verkeerslichten op een kruispunt. Nadert een vertraagde bus het kruispunt, dan worden de verkeerslichten zo geschakeld dat de bus direct groen licht heeft. Daardoor kan hij de verloren tijd inhalen. opgeeft, bijna gelijk zijn aan die van het Japanse onderzoek: 74 per cent van de Westduitse proefperso nen vonden het middel goed, ter wijl 43 percent van de mannen nieuwe haren op hun hoofd meen den te zien. Hier kan echter de wens de vader zijn van de gedachte. Deze cijfers hebben dus geen enkele weten schappelijke waarde. Wel loopt er volgens de fabrikant nu een onder zoek in het Duisburgse Barbara- ziekenhuis. Hier worden 260 man nen onderzocht. De uitslag is pas in de loop van volgend jaar bekend. Ook het onderzoek in het Dijkzigt- ziekenhuis zal op zijn vroegst vol gend jaar duidelijkheid brengen. Vast staat dat de helft van de proefpersonen in Rotterdam een lotion krijgt zonder Pentadecan. Pas aan het einde van de onder zoek zien de proefpersonen en de artsen wie de 'neplotion' heeft ge bruikt. Als bij mannen met de ne plotion het haar toch gaat groeien, staat in ieder geval vast dat zoiets niet komt door het middel zelf. Zo voorkomen de onderzoekers dat de uitslag door andere factoren wordt vertroebeld. De oorzaak van de spontane haargroei zou het diepge wortelde geloof in de lotion kun nen zijn of bijvoorbeeld verander de leefgewoontes die de proefper sonen met de juiste lotion niet heb ben. Voor de cosmetische industrie biedt kaalheid bij mannen een on gekende afzetmogelijkheid. Maar liefst 45 percent van de blanke mannen lijdt er aan (Japanners: 15 percent). Alle middeltjes hebben één ding gemeen: de kalende man moet het altijd blijven gebruiken wil hij zijn nieuwe haardos behou den. Op kale plaatsen zit een ver hoogd aantal mannelijke testos- teron-hormonen. Deze hormonen vertragen de stofwisseling van de haren waardoor deze als het ware verhongert en uitvalt. Pentadecan, zo zegt directeur D.J. van Tintelen van de firma Dagra, distributeur van de lotion, geeft van buitenaf extra energie aan de haarzakjes in de hoofdhuid. Het middel werkt echter alleen bij nog levende haarzakjes waar geen haar meer uitsteekt dus niet bij mannen die al geruime tijd behoor lijk kaal zijn en alleen dode haar zakjes hebben. Als het middel werkt, betekent dit een grote klap voor de Ameri kaanse firma Upjohn. Deze heeft het middel Regain op de markt ge bracht met de stof minoxidil. On derzoek in het Dijkzigt-ziekenhuis en in het VU-ziekenhuis in Amster dam heeft aangetoond dat bij onge veer eenderde van de proefperso nen het haar niet meer uitvalt en bij nog eens eenderde het haar weer terugkomt. Het is echter een ge neesmiddel omdat het bij verkeerd gebruik schadelijk kan zijn. Pentadecan is vrij te koop omdat het ongevaarlijk is en volgens de fabrikant geen bijwerkingen heeft. Bovendien is het goedkoper: 88 gulden per fles voor anderhalve maand tegenover f 126,96 voor een maandflacon Regain. HBO-raad somber over doorstromen mbo'ers naar hbo DEN HAAG (GPD) - De HBO- raad, de vereniging van hogescho len, is bang dat de doorstroming van leerlingen van het middelbaar- naar het hoger beroepsonderwijs stagneert als alle studerenden van af achttien jaar naar de bank moe: ten voor een aanvullende beurs. De raad wil een aparte regeling voor mbo'ers. Volgens de raad zitten leerlingen van het middelbaar beroepsonder wijs extra snel met hoge schulden en rentelasten. Dat zou de animo om verder te studeren aanzienlijk verminderen. Mbo'ers vanaf acht tien jaar krijgen net als studenten in het hoger onderwijs een basis beurs en moeten de rest van het geld dat ze nodig hebben lenen. De HBO-raad wil verder dat mi nister Deetman zijn plannen met het beurzenstelsel zo verandert dat afgestudeerden meer rente over de leningen kunnen aftrekken van de belastingen. Nu is rente alleen af trekbaar in het jaar dat de rente is opgebouwd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3