Prijs van tv-debat Dukakis-Bush: vierjarig huurcontract Witte Huis Overheid gaat ten onder in de eigen papiermassa Najibullah houdt vol tegen verwachting in Westeuropese kerken vragen aandacht voor Roemenië Zal Michael Dukakis zich in het debat aanstaande zondag tegen Bush kunnen herstellen van de opgelopen ach terstand in de opiniepeilingen? (Foto anp) President Najibullah van Afgha nistan doet vriend en vijand ver baasd taan. Vier maanden na het begin van de terugtrekking van de Sovjet-troepen zit hij nog ste vig in het zadel, terwijl iedereen vantevoren de val van zijn rege ring had voorspeld. Deskundigen hadden, toen de Sovjet-soldaten aan de thuisreis begonnen, een reeks offensieven van de opstandelingen en de val van de Democratische Volkspar tij van Afghanistan (PDAP) ver wacht. Maar de Mudjaheddin, de islamitische vrijheidsstrijders, hebben nog geen beslissende mi litaire klap kunnen uitdelen. Wel deden zij een regen raket ten neerkomen op woonwijken in de hoofdstad Kabul. Ze deden mislukte pogingen de grensstad Kunduz in het noordoosten te veroveren. Op 15 augustus, de datum waarop Moskou hi^d be*- loofd de helft van zijn troepen naar huis te sturen, hadden 50.000 Sovjet-soldaten belangrij ke garnizoenssteden als Jalala bad, Kandahar en Khost verla ten. Het Sovjet-leger is nu sa mengetrokken in 5 van de 31 Af ghaanse provincies. Ruzie Jasjit Singh, directeur van het gerenommeerde Centrum voor Defensiestudies in New Delhi, gelooft dat de deskundigen de meningsverschillen tussen de vleugels van de PDAP hebben overdreven. Tegelijkertijd wer den de ruzies tussen de verschil lende verzetsgroepen onder schat. voordeel van Najibullah werkt. „Hoe langer de patsteling voort duurt, des te groter is de kans dat de PDAP deel blijft uitmaken! van de regering", schrijft het' dagblad „Times of India" uit, Delhi. Houvast Najibullah smeed allianties' met de middenklasse en hande laren in de steden en met plaatse- lijke leiders op het platteland, j om de dominante rol van de PDAP meer houvast te geven. Volgens Ziauddin Nassiri, van de ambassaderaad op de Af ghaanse missie in New Delhi, heeft de diplomatieke steun die Najibullah van India kreeg de Afghaanse leider acceptabeler gemaakt in eigen land. India no digde de Afghaanse president uit nadat hij de vredesakkoorden van Geneve op 15 april had on dertekend. Pakistan overtreedt volgens de Indische pers deze akkoorden op grote schaal. „Er is veel be wijs dat de twaalfde Pakistaanse infanteriedivisie het verzet helpt", verklaart Singh. Sommi ge. kranten schrijven dat Pakis taanse soldaten zich als verzets strijders vermommen en mee vechten bij Kabul. De Afghaanse regering heeft naar eigen zeggen al 79 protesten ingediend bij het VN-waarne- mersteam. Nassiri van de Af ghaanse ambassade verwacht niet dat de dood van president Zia ul-Haq veel verandering zal brengen in het Pakistaanse Af- ghanistanbeleid. WASHINGTON - Drie ^Amerikaanse presidents verkiezingen geleden, in 1976, ging de race tussen de Democraat Jimmy Carter en de Republikein Gerald Ford. Op 6 oktober van dat jaar werd een televisie-de bat tussen de twee mannen gehouden dat achteraf me de beslissend bleek te zijn voor de uitslag van de ver kiezingen. Ford zei tijdens dat debat: "Er is geen Sovjet-overheersing van Oost-Europa". Foutje natuurlijk, waar alle journalisten direct over heen vielen. En de Democraten wa ren bovendien zo slim om de partij genoten van Oosteuropese her komst grote stampei te laten ma ken door Henk Dam Ford maakte een tweede vergis sing door vol te blijven houden dat hij het bij het rechte eind had ge had. Zo verloor hij niet alleen het tv-debat maar ook de nasleep daar van. Het was een van de redenen waarom Carter een maand later Alle Democraten hopen vurig dat de geschiedenis zich aanstaan de zondag gaat herhalen. In een universiteit in de staat Noord Caro lina houden Bush en Dukakis dan hun eerste tv-debat. Daarvan zal er nog maar één volgen, medio vol gende maand in Los Angeles. Bush staat erom bekend dat hij rare dingen kan zeggen. Een van z"n meer befaamde missers kwam toen hij een paar jaar geleden een Duits concentratiekamp bezocht. "Tjonge", zei hij tegen z'n gasthe ren, "ze waren wel goed in creme ren, hè"? Nog maar een paar weken gele den noemde hij, uitgerekend voor George Bush (Foto gpdi een gehoor van oorlogsveteranen, 15 september 'Pearl-Harbourdag'. terwijl die dag (waarop de aanval van Japan op Pearl Harbour wordt herdacht) op 15 december valt. Vo rige week zei hij dat zijn Republi keinse Partij "altijd anti-semi- tisch" is geweest, terwijl hij eigen lijk bedoelde dat zijn partij tegen anti-semitisme was. Strategie Het hele kamp van Dukakis bidt nu dat de Republikeinse voorman zondag weer zo'n fraai voorbeeld van 'Bush-speak' ten beste geeft. Want dan wordt Dukakis bijna au tomatisch tot winnaar uitgeroepen, en dat kan hij goed gebruiken ook. Dat laatste is een understate ment. Dukakis m o e t als de duide lijke overwinnaar uit de twee tv- confrontaties met Bush naar voren komen, want anders zouden z'n kansen op het Witte Huis wel eens definitief verkeken kunnen zijn. Want de stand van zaken is als volgt. Bush leidt in de peilingen met zo'n acht procent. Dat heeft hij grotendeels te danken aan de op zichzelf bedenkelijke strategie dat hij Dukakis weken achtereen voor rotte vis heeft uitgemaakt. Elke avond weer zag Amerika op het tv-nieuws de klappen die Bush uitdeelde: Dukakis wil onze defen sie verkwanselen: hij zal de belas tingen verhogen: hij vervuilt het milieu: hij begrijpt niets van bui tenlands beleid: hij is niet vader landslievend Dukakis liet zich dat aanvanke lijk aanleunen. Pas de laatste we ken, na de terugkeer van z'n agres sieve topmedewerker John Sasso, is de Democraat in de tegenaanval gegaan. Maar de peilingen wijzen uit dat het weinig effect sorteert. Waar Bush kennelijk in is ge slaagd, is twijfel bij de kiezers over Dukakis zaaien. Tot de Republi keinse Conventie stonden die kie zers in meerderheid achter Duka kis. Dat deden ze meer, omdat ze hem het voordeel van de twijfel gunden, dan omdat ze het met hem Want Dukakis was ook na de De mocratische Conventie nog relatief onbekend. Wat Bush heeft gedaan, is knap inspelen op die onbekend heid door steeds maar weer te ver tellen: Kijk, dit is nou gouverneur Dukakis. Hij houdt niet van zijn land. Hij wil onze defensie ver zwakken. Een echte vent Tegelijk slaagde Bush erin zich te ontdoen van het imago dat hij een slappeling zou zijn. Op het tv- nieuws was een Bush te zien die in de aanval ging, die stoere, conser vatieve taal uitte, een echte vent. helemaal niet meer die weke num mer twee van Reagan Pogingen van Dukakis om ook een echte vent te lijken, liepen op een fiasco uit. Vorige week liet de Democraat zich fotograferen en fil men terwijl hij, gekleed in ge- vechtskledij en een helm, in een tank rondreed. De boodschap daar van: ik ben voor een sterke defen- Maar de tv-beelden waren weinig flatteus. Het stond gewoon niet, die kleine Dukakis met z'n hangende schouders, en dan met zo'n grote helm op z'n hoofd. Hij was ook zichtbaar niet op z'n gemak. Bush schnierde een dag later m een toe spraak: "Dukakis in die tank ge zien? Die paste 'm niet, he?" En dus, samenvattend: de situa tie aan de vooravond van het eerste tv-debat tussen Bush en Dukakis is, dat twijfels over Bush' karakter (met name de vraag of hij wel sterk genoeg is) zijn afgenomen. De twij fels over Dukakis (met name rond de vraag of hy niet een soort Jim my Carter is die de economie en de landsverdediging naar de knoppen gaat helpen) zijn toegenomen Vitaal Nadere analyses van de peilin gen maken duidelijk dat Bush juist heeft gewonnen bij de groepen die vitaal voor hem zijn: ïongeren, de zogenaamde 'blue collar workers' (arbeiders), mannen, kiezers in het zuiden van het land. Dat zijn de groepen die Reagan in 1980 en 1984 van de Democraten wist los te we ken. Als Bush die weet te behou den, dan is hij verzekerd van zijn plaatsje in het Witte Huis. Om dat te doen, hoeft Bush bij de komende tv-debatten niet veel meer te doen dan redelijk overeind te blijven tegen Dukakis (die de re putatie heeft zich beter in een de bat overeind te houden) en al. te grote stommiteiten te vermijden Dukakis heeft het moeilijker. Hij vecht niet alleen tegen Bush, maar meer nog tegen het beroerde image dat hij, dankzij alle Republikeinse aanvallen, in het land heeft gekre gen. De Democraten vestigen hun hoop op de door de peilingen on derschreven wijsheid, dat Bush weliswaar een voorsprong heeft, maar dat veel stemmen voor de huidige vice-president 'soft' zijn, met andere woorden: niet uit een grote innerlijke overtuiging bij de kiezers voortkomen. De meest optimistische inschat tingen van de Democraten houden het erop, dat 40 procent van alle stemmen nog 'soft' is, en dat een duidelijke overwinning voor Du kakis bij het komende debat een wijziging in de stemverhoudingen van zo'n 10 procent kan opleveren. Ogen Het debat van zondag gaat an derhalf uur duren en wordt door al le grote netwerken (ook NBC dat voor Amerika de alleenrechten voor tv op de Olympische Spelen heeft) uitgezonden. Journalisten zullen de vragen aan de twee presi dentskandidaten stellen. Zowel Bush als Dukakis zullen elk zo'n 20 vragen te beantwoorden krijgen. Veel van die vragen zijn natuurlijk van tevoren te bedenken, en dus is er in de kampen van de twee man nen de afgelopen dagen al flink ge repeteerd. Zelfs hebben de adviseurs van Dukakis en Bush hun broodheren ongetwijfeld nog eens verteld dat ze niet al te veel hun ogen heen en weer moeten bewegen. Nixon deed dat in 1960 tijdens een debat met Kennedy. Hij leek daardoor niet op z'n gemak, oneerlijk misschien zelfs, en verloor. Kleur van de pakken, kleur van de das, belichting, hoogte van het spreekgestoelte, alles telt mee. Niets wordt aan het toeval overge laten. En met reden, want de prijs van de quiz van zondag is tenslotte niet mis: het Witte Huis. Kenners van de Afghaanse verhoudingen in in New Delhi geloven dat Najibullah minder een marionet van Moskou is dan aanvankelijk werd veronder steld. Singh: ..Wij geloven dat Najibullah in vergelijking met zijn voorgangers Taraki en Amin minder rigide is. Hij is uitste kend in staat niet-PDAP groepen aan zich te binden". Van de 29 ministers in zijn ka binet hebben er 17 geen banden met de PDAP. Najib boekte gro te successen met het overhalen van zeven politieke groepen, waaronder twee islamitische, tot samenwerking met de regering. De Indische kranten schrijven dat de huidige patstelling tussen regeringsleger en verzet in het De teleurstelling in Peshawar, waar zeven opstandelingengroe pen hun hoofdkwartier hebben, is ondertussen groeiende. Ook zij waren ervan uit gegaan dat Najib binnen de korste keren verdwe nen zou zijn. Een van hen, Hek- matyar, noemde tien dagen als li miet. In de gevechten bij Kunduz waren vooral door Iran gesteun de sjiitische rebellen actief, want de in Pakistan gelegerde groe pen mijden momenteel grote veldslagen. Bovendien heeft het Afghaanse regeringsleger twee psychologische overwinningen geboekt. De voorspelde desertie op grote schaal is uitgebleven en 2.000 verzetsstrijders hebben hun wapens neergelegd. DEN HAAG De papierhoop in de departementale archiefruimten stapelt zich steeds verder op. Er worden zoveel stukken aange voerd dat de achterstand tussen de 300 en de 600 kilometer bedraagt De met de archieven belaste amb tenaren hebben het gevoel dat zij moeten dweilen met de kraan open. door Pieter van Adrichem Volgens drs. B.J. Klerk, die bij het ministerie van economische za ken als directeur Interne Zaken verantwoordelijk is voor het ar chief, wordt er vaak een extra stel- lingkast gebruikt om de achter stand nog even te verhullen. "Het wordt tijd dat de bewinds lieden de archieven eens serieus nemen", aldus mr. A.E.M. Ribbe- nng, de hoofdarchivaris van de Rijksarchiefdienst. Volgens hem is vooral het ministerie van binnen landse zaken verantwoordelijk voor het falen van het archiefbe- leid. De chaos in de archieven wreekt zich al op het regeringsbe leid; in de RSV-enquéte en de zaak- Menten bleek veel archiefmateri aal onvindbaar. Als op een ministerie een bepaal de zaak is afgesloten horen de dos siers aan de departementale archie ven te worden verstuurd. Het on belangrijke materiaal wordt uit de ze 'dynamische' en 'semi-statische' archieven gehaald en de rest gaat naar de Rijksarchiefdienst (het sta tische archief). Daar worden de stukken op volgorde gezet en be waard. Knelpunt Het knelpunt ligt vooral bij de departementale archieven. Vol gens hoofdarchivaris Ribbering wordt er op de departementen veel te weinig geselecteerd. "Ik denk dat er op één ochtend van die 600 kilometer wel 100 kilometer weg te werken is", zo stelt de hoofdarchi varis. "Maar de betrokken ambte naren durven dat vaak niet te doen. omdat ze bang zijn iets belangrijks weg te gooien. Zo wordt de achter stand steeds groter". Ribbering denkt dat de leiding van de minis teries zich meer met deze selectie zou moeten bemoeien: "Eigenlijk zou er op ieder departement een se cretaris-generaal voor de archieven moeten komen. Nu is dat meestal een lagere ambtenaar". Ook topambtenaar Klerk vindt dat er een andere mentaliteit onder de beleidsambtenaren zou moeten komen. "Er zijn twee zaken waar voor de dossiers dienen; voor het voeren van het beleid en voor de geschiedschrijving". Volgens hem vinden veel ambtenaren het te in gewikkeld om in het archief naar hun stukken te zoeken en bewaren ze daarom vaak een eigen kopie. "Als ze dan na een paar jaar hun bureau opruimen en hun papieren bij het archief inleveren is een hele boel materiaal dubbel aanwezig. Om dat eruit te halen is erg veel tijd nodig", aldus Klerk. Volgens hem ligt het ook niet aan een gebrek aan durf van de archiefambtenaren, maar eerder aan het ontbreken van een duidelijk geformuleerd doel voor de archieven door de leiding. "Het is daarom van belang dat er bij de ambtelijke leiding belang stelling voor de archieven ont staat", vervolgt Klerk. Onder in vloed van de RSV-enquète is hier volgens hem wel verandering in gekomen. Klerk is het niet met Ribbering eens dat de opleiding daarvoor aangepast moet worden. "Als je een auto bestuurt, hoef je toch ook niet te weten hoe de mo tor werkt", aldus de beleidsambte naar. "Er is alleen wat meer interes se voor het doel van de archieven gewenst". Zere plek Een onlangs gepubliceerd rap port van de Algemene Rekenka mer legde ook al de vinger op de ze re plek. Het rapport stelt dat de de partementen geen idee hebben over de omvang, de groei en de kos ten van de archiefvorming. De Centrale Archief Selectiedienst (CAS), die in 1981 in het leven werd geroepen om de achterstand in te halen, kan volgens het rapport de toevoer van stukken niet aan. Vol gens Ribbering is dat ook niet zo verwonderlijk, want ook de CAS kampt met personeelstekort. Maar ook de Rijksarchiefdienst krijgt in het rapport een veeg uit de pan. Het archief is volgens de Alge mene Rekenkamer te ingewikkeld voor de gebruikers en in een aantal gevallen is de behuizing ronduit slecht. Het Rijksarchief te Maast richt is bij voorbeeld gehuisvest in een oude kerk: een net moet mede werkers en gebruikers tegen val lend gesteente beschermen. Van klimaatbeheersing is geen sprake en daardoor dreigen veel archief stukken verloren te gaan. Ambtenaar Ribbering ontkent niet dat er problemen zijn met de Algemene Rijksarchieven maar hij vindt dat er op de departementale archieven veel meer loos is. De Al gemene Rekenkamer is het met hem eens dat het ministerie van binnenlandse zaken, verantwoor delijk voor de archiefvorming van de departementen, eigenlijk de Zwarte Piet verdient. Binnenlandse Zaken ziet de op lossing van de problemen vooral in een automatisering van de archie ven. Het rapport van de Rekenka mer noemt deze plannen echter vaag en weinig concreet. Ook Rib bering en Klerk vinden dat de tech niek de druk alleen maar tijdelijk kan verlichten: een oplossing is het niet. Topambtenaar Klerk bij het ar chief van Economische Zaken (foto GPD) Vertegenwoordigers van West- europese kerken hebben op een bijeenkomst in Zürich een be roep gedaan op de Wereldbond van Hervormde en Gereformeer de Kerken (Ware) om langs aller lei kanalen aandacht te vragen voor de noodsituatie in Roeme me. De bijeenkomst was een ini tiatief van de Zwitserse Evange lische Kerkenbond, die zich met andere leden van de Ware wilde beraden over de politieke en eco nomische toestand in Oost europese land. De Roemeense regering is van plan duizenden dorpen in Transsylvanië, waar de Hongaarse minderheid woont, te slopen. Dit voornemen heeft ge weldige onrust onder de bevol king veroorzaakt. De kerken in het land stellen zich In hun officiële uitspraken achter de regering. De twintig vertegenwoordigers van Europe se kerken zetten in Zürich wel vraagtekens bij het optreden van de Roemeense kerkleiding, maar besloten desondanks hun solida riteit met die kerken uit te spre ken. Dr. G. H de Graaf, lid van het hervormd synodebestuur en na mens deze kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland af gevaardigd naar Zürich, zegt in een toelichting dat de Europese kerken geen wig wilden drijven tussen kerkleiders en gemeente leden. De afgevaardigden zullen hun eigen kerken vragen, bij po litieke organen aan te dringen op druk op de Roemeense regering. Zij vragen van de Wereldbond bijzondere aandacht voor dit land en hopen dat de bond ook organisaties als de UneBco, de Verenigde Naties en de Wereld raad van Kerken zal alarmeren De Ware liet zich vorig jaar al kritisch uit over wat in Roeme nië stond te gebeuren, maar kreeg toen van twee Hongaarse bisschoppen uit Roemenië te ho ren dat er geen sprake-was van een noodtoestand. Apartheid. De Zuidafri- kaanse Raad van Kerken vraagt de paus in een oproep dringend, de strijd tegen de apartheidspoli tiek van Zuidafrika te ondersteu nen. "Het verschrikkelijke kwaad van de apartheid moet eindelijk worden uitgeroeid", zegt algemeen secretaris -dr. Frank Chikane in de oproep. Volgens de delegatie van de raad die de paus onlangs in Mo- cambique ontmoette, is deze in zijn uitlatingen over Zuidafrika te gematigd geweest. De raad nam het de paus kwalijk dat hij een ontmoeting had met minis ter van buitenlandse zaken R. Botha toen zijn vliegtuig wegens slecht weer moest uitwijken naar Johannesburg. Secretaris-generaal dr. Emi- lio Castro van de Wereldraad van Kerken schrijft president-direc teur L. C. van Wachem van Shell in een brief, dat de oproep van het Wereldraad-bestuur aan de lid-kerken om steun te geven aan internationale boycot van Shell terecht was. Van Wachem was ontsteld over die oproep. Hij be treurde het dat een organisatie die christelijke maatstaven voor staat, zich zo onverdraagzaam teegenover een bepaalde onder neming opstelde, "en dan nog wel een onderneming die met haar verzet tegen de apartheid vooroploopt". De Wereldraad is verheugd dat Shell het apartheidssysteem ver afschuwt, maar blijft erbij dat de oliemaatschappij door in dit land actief te zijn in feite de apartheid steunt. Hij veroordeelt geweld tegen Shell-benzinestations zonder voorbehoud'. "Dergelij ke acties gaan juist tegen de be doeling van boycot in". Het Wereldraad-bestuur heeft niet de indruk willen wekken dat Shell zich slechter gedraagt dan andere oliemaatschappijen, maar Shell moet ook niet de sug gestie wekken dat de kritiek op de oliemaatschappijen die in Zuidafrika actief zijn, niet op haar van toepassing is. "Andere ondernemingen zijn niet vrijge sproken. Wij zijn alleen met Shell begonnen omdat dit een van de meest zichtbare oliemaat schappijen in Zuidafrika is". Zo schrijft de secretaris-generaal van de Wereldraad aan Van Wa chem. Gift Het Missiebureau van het rk bisdom Roermond heeft een half miljoen gulden beschikbaar ge steld voor de slachtoffers van de overstromingen in Bangladesh en Sudan. Het geld is overge maakt naar kerkelijke overhe den in die landen. Mevrouw B. (Bets) van Lief- land-Hölscher(51) is benoemd tot secretaris van het Centraal Missionair Beraad Religieuzen (Oegstgeest). Dit is een deeltijd baan. Ook frater G. Verstijnen werkt hier als secretaris. Me vrouw Van Liefland, die in het speciaal onderwijs heeft ge werkt, geeft cursussen op het ge bied van theologie en maat schappij (onder andere 'vrouw en geloof), is bestuurslid van de Vereniging voor Theologie en Maatschappij en betrokken bij de opvang van vluchtelingen. Zalig. Op 16 oktober zal in Rome pater Karei Houben zalig worden verklaard. Deze pater werd in 1821 in Munstergeleen nu gemeente Sittard - geboren en leefde tot 1893. Eerst werkte hij in Engeland, later in Ierland. Drommen men sen stroomden dagelijks naar hem toe. Altijd stond hij klaar voor armen, zieken en noodlij denden. De congregatie voor de heiligverklaringen in Rome heeft een wonderlijke genezing op voorspraak van pater Houben als wonder aanvaard. Nog steeds zijn er mensen die ervan getui gen dat hun genezing en de ver horing van hun gebed zijn te dan ken aan zijn voorspraak. In Munstergeleen staat een ka pel ter ere van de pater. Die is el ke dag van 9 tot 6 uur open voor inkeer en bezinning. Op 6 no vember wordt in dit dorp de za ligverklaring gevierd met een hoogmis om 11 uur. Enkele pa ters hebben een brochure over Karei Houben gemaakt. Wie daarvoor belangstelling heeft, kan zich wenden tot de Paters Passionisten, Provincialeweg Oost 62, 2851 AG Haastrecht. Afrika-dag. Het Centraal Missie Commissariaat (Oegst geest) houdt op 4 oktober een Afrika-dag in 'Het Turfschip' in Breda, bedoeld voor alle missio narissen die in Afrika werken of hebben gewerkt. De ontmoeting 's morgens is alleen voor de uit genodigde missionarissen. Om 2 uur worden ook vertegenwoordi gers van missionaire organisa ties en Afrika-gerichte groepen verwacht. Gesproken wordt over problemen van de Afrikaanse landen en over 'hoopgevende ontwikkelingen'. (Voor nadere inlichtingen: CMC, Rhijngeesterstraatweg 40, postbus 75, 2340 AB Oegstgeest, 071-171771). Tentoonstelling. Twee kun stenaressen exposeren van 1 ok tober tot 1 december eigen werk in het Bijbels Museum, Heren gracht 366 Amsterdam. Wierke Overbeek aquarellen en tekenin gen met als onderwerp 'De ster felijke mens en zijn verwach ting'. Ini Verweij-de Haan tex- tielcollages met 'De schepping' als motief. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag open van 10 tot 5 uur en op zondag van 1 tot 5. Hervormde Kerk: beroer- pen te Beverwijk-Heemskerk S. Zitman van streekgemeente 'De Drieslag' sectie 2 (Hem en om streken), te Hoevelaken H. Har- kema Onstwedde (Gr.), te Vrie- zenveen W. Altena Hoornaar, te Welsrijp-Baijum (Fr.) T. Tijsma Menaldum; aangenomen naar Hoorn (buitengewone wijkge- meente) J. T. Zwart Hekelingen- Simonshaven, naar Schoonho ven W. van Gorsel Gouda. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te IJmuiden G. Zomer Vlissingen, te Zuid- horn J. de Vries Groningen, laat stelijk zendingspredikant, te 't Harde T. Dijkema Zutphen. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Bunscho ten-Spakenburg K. de Groot Amtelveen; aangenomen naar Aalten-Winterswijk-Neede kan didaat J. Winter Rijswijk. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Zaamslag A. van Heteren Werkendam. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Alblasserdam A. Bac Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2