Jy Mislukte reuzenzwaai nekt Bilo Bulgaar betrapt; gouden plak kwijt -w- Honkballers tegen Japan voor het blok Perfecte start van Dompeling Marchulenis redt Sovjetunie Russische overmacht bij individuele turnstrijd Ook vrouwen domineren Leo Peelen plaatst zich voor finale puntenkoers Hans Kroes mist finale op vrije slag 'Warm' onthaal Zweden SEOUL (ANP) - De Nederlandse skeet-schutter Hennie Dompeling heeft op de eerste dag van het Olympische toernooi zijn topvorm getoond. De 22-jarige schietbaan exploitant uit Badhoevedorp schoot vandaag perfect. Hij haalde in de drie series van 25 schoten een score van 100 procent. Eric S winkels, die twaalf .jaar ge leden in Montreal al eens in de prij zen viel (zilver), begon beduidend minder. De eerste twee reeksen le verden elk een minpunt op. De Brabantse wapenhandelaar zei zich niet lekker te voelen. Hij klaagde over verkoudheid, keel- en hoofdpijn. De fysieke problemen hadden weerslag op zijn prestaties. Swinkels vermande zich in de laatste ronde en schoot uiteindelijk toch nog 73 kleiduiven uit de lucht. SEOUL (Reuter) De basketbal lers van de Sovjetunie komen in Seoul moeizaam op gang. Na de duidelijke nederlaag tegen Joego slavië op de openingsdag volgde gisteren bijna net tweede verlies te gen Puerto Rico. De Middenameri kanen hielden de nummer twee van het Europese kampioenschap in de reguliere speeltijd bij: 76-76. In de verlenging van vijf minuten haalden de Sovjets alsnog de winst binnen: 93-81. In de tweede wedstrijd van groep A verloor gastland Zuidko- rea naar verwachting van Joegosla vië: 92-104. De Joegoslavische gu ard Drazen Petrovic, die eerder te gen de Sovjetunie imponeerde, nam 22 punten voor zijn rekening. Joegoslavië is in groep A als enige zonder verlies. In plaats van op de tribune moet ik het nu doen met mijn pas aan geschafte bank voor de televisie. Hij zit dan misschien comforta beler. de echte sfeer kun je alleen in de olympische stad proeven. Wegens een aantal verplichtin gen en mijn drukke trainings programma kon ik helaas niet ingaan op een aanbieding van een sponsor om naar Seoul te gaan. Jammerwant daar had ik als toeschouwer op een ontspan nen manier van topsport kunnen genieten. Wanneer je zel^aan de Spelen deelneemt, ben je vaak te geconcentreerd om de rest van het olympische gebeuren in je op te kunnen nemen. Ik kon dan wel in 1984 (Seraje- wo) en de afgelopen winter (Cal gary) het hele olympische dorp uittekenen, wat zich daar buiten afspeelde ging volledig langs me heen. Feit is wel dat ik er, na vooral de Winterspelen in Cana da, nuchterder tegen aan kijk. Ik heb natuurlijk nog steeds bewon dering voor de sporters, maar te gen iemand opkijken doe ik niet meer. Ik heb ervaren dat je als 'topper' ook maar een mens bent. Daardoor kijk ik niet alleen meer naar de nummer één, maar geniet van alle deelnemers. Ieder een heeft er immers hard genoeg voor getraind, en het is al een prestatie op zich om er bij te zijn. Uiteraard, getooid met enig chauvinisme, volg ik de Neder landse deelnemers met extra aandacht. Ik kan me nu ook goed voorstellen hoe betrokken de men sen waren toen ik in Calgary on verwacht succes boekte. Na de 'doodsklap' van Regilio Tuur was ik zo enthousiast, alsof ik de Amerikaans Kelcie Banks zelf gevloerd had. Het bewijst eens te meer: onverwachte prestaties blijven het leukst. deelnemers. Het lijkt me fantas tisch om met zo'n grote groep ver schillende sporters één familie te vormen en elkaar te stimuleren. Bij de Winterspelen is dat veel minder het geval. Je trekt per slot van rekening de hele winter al met met dezelfde groep op. Mijn favoriete sporten, naast uiteraard schaatsen, zijn turnen en atletiek. De hoogstandjes bij het turnen blijven me verbazen. Meisjes van een paar turven hoog 'gebruiken' hun lichaam als wa re het elastiekjes. Ik heb gisteren genoten van de hoogstandjes van vooral de Russische en Roemeen se 'dames'. Ik heb er bewondering voor dat meisjes op die jonge leef tijd op een dergelijk hoog niveau kunnen presteren. Een schril con trast met de schaatssport, waar je op die leeftijd pas aan het be gin van een carrière staat. Atletiek, dat morgen van start gaat. boeit me vanwege zijn veel zijdigheid. Buiten de Nederland se inbreng kijk ik met spanning uit naar de confrontatie Carl Le wis-Ben Johnson, de 'mooie' Flo rence Griffith-Joyner, die met haar modieuze pakjes de atletiek een extra dimensie geeft en de Marokkaan Said Aouita. die na zijn olympische- en wereldtitel op de vijf kilometer een nieuwe uit daging zoekt op de 800 en 1500 meter. Het vrouwen-hockeyteam is het olympisch toernooi goed begon nen met een overwinning op de Verenigde Staten. Lisanne Le- jeune maakte na een 'angstige periode', waarbij zelfs deelname aan de Zomerspelen ter discussie heeft gestaan, een geslaagde ren tree. Als ik mezelf na ga, ben ik in zo'n situatie super gemotiveerd. Ik kan me goed. voorstellen dat Lisanne, mede door haar beslis sende treffer, het verdere verloop van het hockeytoemooi vol ver trouwen tegemoet ziet. De Bulgaar Grablev Zelfs met vijf turnsters waren de Russische vrouwen gister avond in de finale van de lan- denwedstrijd oppermachtig. Het sextet werd in het derde onderdeel, de balie tot vijf gere duceerd doordat Oiga Strajeva na een salto bijzonder onfor tuinlijk van het toestel viel en daarbij een gescheurde knie band opliep. Met de Olympische landenti- tel in Seoul namen de Russin nen wraak voor de nederlaag, die zij bijna een jaar geleden in Rotterdam bij de strijd om de wereldtitel leden. Toen pakte Roemenië niet alleen de lan- dentitel maar leverde met Au relia Dobre ook de individuele wereldkamp ioene. De Roe- meensen, die vier jaar geleden in Los Angeles Olympisch lan- denkampioen werden, moesten zich tevreden stellen met het zilver. De DDR dankte het brons aan een beslissing van de Oostduitse voorzitster van het technisch comité vrouwen van de Internationale Gymnastiek Federatie. SEOUL (ANP) - Het Olympisch turntoernooi is tot nu toe een volledige Russische aangelegenheid geweest. Na de gouden medailles bij de landenwedstrijd van de vrouwen en mannen, stonden vanmorgen drie Russen op het erepo dium na de strijd om de individuele twaalfkamp titel. De hoogste trede was echter niet gereserveerd voor wereldkam pioen Dimitri Bilosertsjev. De Olympische titel ging naar Vladi mir Artemov. Bilosertsjev, die vorig jaar bij de strijd om de wereldtitels in Rotter dam, na een ernstig auto-ongeluk ^waarvan de gevolgen in een groot "aantal operaties werden wegge werkt, een verrassende rentree maakte en voor de tweede maal in zijn carriere wereldkampioen werd, ondervond de gevolgen van zijn misser aan het rek in de lan denwedstrijd. Hij kwam toen na een eenarmige reuzenzwaai stil te hangen, wat hem een half punt af trek kostte. Hoewel dat verlies ge halveerd werd omdat de beste 36 turners het gemiddelde van de lan denwedstrijd meenemen naar indi viduele strijd, kon hij Artemov niet meer bedreigen. Het feit dat hij vanmorgen het hoogste totaal (59,750 punten) haalde zal een schrale troost zijn geweest voor de turner die in 1983 in Budapest als 17-jarige de jongste wereldkam pioen aller tijden werd. SEOUL (ANP) Leo Peelen heeft het eerste Nederlandse wielersuccesje op zijn naam gebracht. Met gemak. In de tweede serie van de klasse mentswedstrijd plaatste hij zich overtuigend voor de finale. Peelen ein digde als vierde, met dertien premiepunten. Hij had bovendien, met nog vier andere rijders een ronde voorsprong. Uit het veldje van achttien renners gingen er gistermorgen twaalf over naar de eindstrijd van zaterdag. Peelen behoefde er dus alleen maar voor te zorgen dat de renners uit de landen waar het wielrennen het stadium van de driewieler nog niet is ontgroeid, achter hem zouden blijven. „Ik wist van te voren datje al met een punt of vijf de stap naar de finale zou kunnen maken. Daarop was dus mijn plan gebaseerd." De 20-jarige renner haalde al bij de derde sprint het door hem noodzakelijk geachte aantal punten binnen. Hij bleef attent koersen en nam alle onzekerheid weg in een aanval, vrijwel solo, die hem een ronde winst opleverde. Een prestatie die eerder al geleverd was door de Mexicaan José Youshimatz. DONDERDAG (22 sept) 15.25-16.30 BRT 2: Samenvattingen van diverse wedstrijden. 16.15-17.15 Did 1Olympia extra. 19.14-20.00 Ned 3: Avondshow. 20.00-21.00 BBC 1: Samenvattingen. 20.00-23.00 BRT 2: Studio Olympia: hoogtepunten. 20.15-21.45 Did 1: Olympia Magazine hoogtepunten en interviews. 20.29-22.00 Ned 3: Met o.a. volleybal: Nederland-Tunesiè, boksen, schermen en gewichtheffen 75 kilo. 22.30-22.40 Super: Olympische Zomer spelen: overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen. 23.00-00.00 Did 1Olympia Spezial. VRUDAG (23 sept) 00.55-01.30 BRT 2: Atletiek zevenkamp, 100 m. horden; kogelstoten 00 55-15.55 Did 2: Olympia Live. Scha kelprogramma: met atletiek, zwemmen, turnen, schermen, schieten, basketbal waterpolo, boksen, wielrennen, handbal, roeien, ca. 1.00 uur hockey Australië- Westduitsland (vrouwen), tennis, tafel tennis, volleybal, samenvattingen en kori 01.00-04.00 BBC 1 Atletiek 01.25-03 30 Ned 3: Marathon vrouwen (live). 01.30-03.50 BRT 2: Atletiek: marathon vrouwen, start; 100 metpr mannen, se ries; zevenkamp, hoogspringen; hink- stapspringen, kwalificatie; 400 m. hor den, mannen series. 03.50-06.50 BRT 2: Atletiek: marathon vrouwen, aankomst; 400 m. vrouwen, se ries; 100 m. mannen, kwartfinales; ze venkamp, kogelstolen. 03.55-07.00 Ned 3: Turnen vrouwen fina le individueel'(live). 04.00-07.15 BBC 1: Turnen en atletiek. 06.50-07.10 BRT 2: Atletiek: 20 km. snel wandelen, start; 800 m. mannen, series; 3000 m. vrouwen, series. 07,00-07.30 Ned 3: Hoogtepunten. 07.10-08.30'BRT 2: 20 km. snelwande len vrouwen, aankomst; zevenkamp, 200 m.; kogelstoten vrouwen, finale. 07.15-07.30 BBC 1: Hockey en zwem men. 07.30-08.00 Ned 3: Atletiek 1e gedeelte. 07.30-11.25 BBC 1: Samenvattingen. 08.00-08.30 Ned 3: Hoogtepunten. 08.30-09.00 Ned 3: Atletiek 2e gedeelte. 08.30-11.00 BRT 2: Turnen: allround vrouwen. 09.00-09.30 Ned 3: Samenvatting met o.a. hockey vrouwen Nederland-Groot Brittanme. 09.30-11.00 Ned 3. Restant atletiek, res tant zwemseries en samenvatting wiel rennen (baan) 11.00-11.55 BRT 2: Atletiek: 10 km. man nen en zwemmen 11.00-12.00 Ned 3: Herhaling turnen laatste uur 11.55-14 00 BRT 2: Atletiek en zwem men (finales). 12.00-14.00 Ned 3: Zwemmen finales (li ve), 400 m. mannen vrije slag, 100 m. vlinderslag vrouwen. 200 m. schoolslag vrouwen, 4x100 m. vrije slag mannen 66- tafette met m de pauzes wielrennen. 12.05-14.00 BBC 1 Samenvattingen. 14.00-14.30 Ned 3: Wielrennen: baan- wedstrijden (live). 14.00-15.00 BRT 2: Wielrennen: sprint vrouwen en mannen, halve finales; ach tervolging voor teams mannen, series en kwartfinales. 15.00-16.00 BRT 2 Boksen. Valeri Ljoekin, de Europese kampioen van 1987 die als eerste turner de drievoudige salto in de vrije oefening maakte, bleef 'Bilo' ook nog voor al bedroeg het ver schil slechts 0,05 punt. Een jaar ge leden gingen in Rotterdam de drie individuele medailles ook naar de Sovjetunie. Een van die drie tur ners was er in Seoul niet bij. Joeri Koroljov in Rotterdam tweede scheurde enkele maanden geleden een achillespees en revalideert nu. Zijn plaats werd echter moeiteloos overgenomen door Ljoekin, die een jaar geleden met een blessure te kampen kreeg en in de individu ele wedstrijd vervangen werd door Koroljev. In tegenstelling tot de keuzestof van de landenwedstrijd, waarin flonkerend geturnd werd, had de finale van de beste 36 turners, met een maximum van drie per land, een zekere matheid. De publieke belangstelling was ook duidelijk minder. Het stadion was in tegen stelling tot de voorgaande dagen niet uitverkocht wat ongetwijfeld voor een groot gedeelte zal zijn ver oorzaakt door de veel hogere toe gangsprijzen, die tot 70 gulden be droegen. Perfecte show De ruim 10.000 toeschouwers kregen echter wel een vrijwel per fecte Bilozertsjev-show te zien. De 21-jarige Rus scoorde een tien bij het voltigeren, aan de ringen en bij de sprong. Op de andere drie on derdelen bleef hij fractioneel ver wijderd van het maximaal haalba- In de wedstrijd van donderdag lichtte het electronisch scorebord negen maal op met een „10,00". Naast de drie voor Bilosertsjev wa ren er tienen voor Artemov (brug en rek), Ljoekin (rek), de Hongaren Guczoghy (voltige) en Fajkusz (rek) en de Oostduitser Kroll (volti ge). De individuéle wedstrijd werd volledig beheerst door turners uit Oost-Europa. De Chinees Wang kwam als eerste niet Oost-Europe aan op een gedeelde zesde plaats. Wanneer voor de Oostduitser Syl- vio Kroll de rekoefening beter was verlopen, hij miste de rekstok na een spectaculair vluchtelement en kwam ten val, was de eerste Chi nees lager geëindigd. Terugval De terugval van de Chinezen, die in 1979 bij de strijd om de wereld kampioenschappen in Fort Worth hun rentree maakten op internatio naal gebied, werd in de landenwed strijd al duidelijk maar in de indivi duele titelstrijd nog eens geaccen tueerd. Yun Lou werd als tweede Chinees slechts twaalfde. Opmer kelijk is de terugkeer van Japan, dat zijn drie turners bij de eerste dertien had. De Japanners, die in de landenwedstrijd al verrassend als derde eindigden, lijkt er alles aangelegen hun verloren gegane toppositie te heroveren. Volgend jaar bij de wereldtitelstrijd in Stuttgart maar zeker over vier jaar in Barcelona zal Japan weer het land zijn dat de nu ongenaakbare Russen kan bedreigen. De jonge Japanse ploeg mist nog internatio nale routine maar barst van het ta lent, waarvan Yukio Iketani de ex ponent is. Een spectaculaire voor uitgang hebben ook de Hongaren en Bulgaren gemaakt, al lijken zij nimmer in de top drie te kunnen doordringen. In Seoul werd voor de laatste maal de huidige verplichte oefen stof geturnd. Vanaf 1 januari staat de nieuwe voorgeschreven stof op het programma. Hoewel die oefe ningen al bijna een jaar bekend zijn, kan er over enkele maanden pas echt mee worden gewerkt. Dat zal zeker in het eerste jaar in de waardering duidelijk te merken zijn. Tienen zullen in Stuttgart in de verplichte stof dan ook zelden vallen. SEOUL (ANP) - In tegenstelling tot de prestaties van de vrouwen estafetteploeg (geplaatst voor de fi nale), kwamen de overige Neder landse zwemmers niet in het stuk voor. Hans Kroes, Patrick Dybiona en Jolanda de Rover misten de fi nales. De fixatie op de estafettes speel de Hans Kroes parten. Nederlands snelste sprinter kwam op de series van de 100 meter vrije slag met een tijd van 51,65 niet in het stuk voor. Samen met Patrick Dybiona (51,79) eindigde hij als 29ste en 30ste op een totaal van 70 deelnemers. Dy biona had als zwak excuus, dat hij veel te laat van het startblok ver trok. Uit angst wegens een opzette lijke valse start te worden gedis kwalificeerd, zoals in de serie er voor gebeurde, hield de Amers- foorter zich stijf, toen hij het even wicht dreigde te verliezen. Kroes was wel goed weg, maar verslapte halverwege. De Lisse- naar kende een moeilijke aanloop naar de Spelen. Eerst was er de moeilijke combinatie tussen studie en zwemmen. Toen hij eenmaal het HEAO-diploma had gehaald, ver stoorden een voorhoofdsholte-ont steking en een angina met de bijbe horende peniciline- kuur de voor bereiding op Seoul. Daarna had hij twaalf weken over. Genoeg om in vorm te ko men, zou men zeggen. „Maar niet als ik een verkeerd programma Dubbele zege Hongarije in vijfkamp SEOUL lANPl - Hongarije heeft op de moderne vijfkamp een dub bele zege behaald. De 23-jarige Ja nos Martinek (die zich op de ANP-fo- to hiernaast in de armen werpt van een landgenoot zegevierde in de individuele wed strijd. Met Atilla Mizser en Laszlo Fabian incasseer de Martinek ook goud in de team wedstrijd. Martinek ver wees de Italiaan Carlo Massulo naar een zilveren en de Sovjet-vijf kamper Vaktang Jagorsvili naar de bronzen posi tie. De titelverde diger van 1984, de Italiaan Daniele Masala, moest ge noegen nemen met de elfde plaats. Op het laatste on derdeel, de 3000 meter cross coun try, passeerde Martinek Jagorasvih. die na vierdagen had geleid. volg", aldus Kroes. „Ik vind dat ik meer snelheidstraining had moe ten doen. Als je zoals ik van de win ter 48,9 seconden zwemt, moetje in de zomer 50,2 of 50,3 zwemmen. Dan zitje hier in de finale." Sitters verwierp de kritiek op zijn voorbereidingsmethode. „Hans dient te weten dat hij hier is om de rugslag te zwemmen in de wisselslag-estafette. Daarop moet hij zich concentreren" Dat geldt ook voor Jolanda de Rover. De Amstelveense mag dan Olympisch kampioene zijn, ze is uitsluitend dankzij de estafette in Seoul terechtgekomen. Op de 100 meter rugslag reikte zij met een tijd van 1.04,39 niet verder dan de B-fi- nale. Maar dat werd haar niet euvel gerekend. Vooral niet toen zij aan kondigde datzelfde nummer 's avonds te zullen winnen. „Het is nu nog 1.04, vanavond daar even on der en bij de estafette in de 1.03 was de prognose van Bert Sitters SEOUL (SID) - Seoul heeft zijn eerste grote dopingschandaal. Het Internationaal Olympisch Comité heeft na een dopingcontrole met positief resultaat de Bulgaar Mitko Grablev zijn gouden medaille ont nomen. Tegen de beslissing van het IOC is geen beroep mogelijk. Grablev veroverde goud in het bantamgewicht. Uit controle blijkt dat Grablev het middel furosemide heeft gebruikt. Het product redu ceert op kunstmatige wijze het ge wicht van de atleet, waardoor hij in een lichtere categorie kan deelne men. Bovendien kan furosemide het gebruik van andere middelen maskeren. Achter de Bulgaar verovederde Oxen Mirzojan uit de Sovjetunie zilver en Yingqiang He uit China brons. Als de Internationale Krachtsport Federatie besluit de uitslag te wijzigen, dan ontvangt Shoubin Liu uit China - vierde in de wedstrijd - brons. Twee andere gewichtheffers wa ren minder dan een week voor aan vang van de Spelen naar huis ge stuurd. De Canadese zwaargewicht Kevin Roy en de Zweed John Christensen hadden hun voorbe reiding een stevige basis gegeven door het gebruik van anabole ste- roiden. De Bulgaarse gewichthef fers heeft zijn al jaren toonaange vend op het mondiale podium. De uitslag van de doping-controle werd de Bulgaarse delegatie ver strekt. De afvaardiging heeft geen commentaar gegeven. De moderne vijfkamper Alexander Watson is door de ploegleiding naar huis gestuurd. Bij een interne dopingcontrole was de 30-jarige Australiër positief be vonden. Watson is de twwede Australische deelnemer aan de mo derne vijfkamp. die om deze reden uit de strijd werd genomen. STOCKHOLM (Reuter) - De Zweedse politie wacht met smart op de thuiskomst van verschil lende deelnemers aan de Olym pische Spelen. De politie rolde onlangs een bende handelaren in spierverstekende middelen op en wil nu vijf Olympische deel nemers aan de tand voelen over het gebruik en de distributie. De vijf topsporters, van wie er vier uit de Zweedse atletiekploeg komen, zijn door de dertig gear resteerde handelaren genoemd als afnemer van de middelen. De naam van hoogspringer Patrick Sjoeberg is diverse malen ge noemd. Volgens aanklager Jim Bjorck betekent het onderzoek niet, dat de sporters van crimine le activiteiten worden beschul digd. De politie onlangs een om vangrijke smokkel van anabole steroiden in Gothenburg. De middelen werden aangevoerd uit Zuid-Europa en Mexico. Via handelaren belandden de pro- dukten in de sportscholen. Het Olympisch Comité van Zweden heeft de connectie met deelnemers in Seoul met afgrij zen vernomen. Het comité heeft in de maanden voor de Olympi sche Spelen een harde campagne tegen dope-gebruik gevoerd. Pa trick Sjoeberg verklaarde tegen over een verslaggever van de Zweedse krant Aftenbladet, dat hij de mensen achter de smokkel kent. „Het zijn clowns en ama teurs, die de middelen aan idio ten en bodybuilders verstrek ken. Zelf gebruik ik geen spier verstekende middelen. Ik zou ontzettend dom zijn als ik de pil len zou slikken", zei de atleet. De Zweden werden in Seoul opgeschrikt door het schandaal rond gewichtheffer John Chris tensen, die positief werd bevon den bij een vooronderzoek in het Olympisch dorp. Hij werd maan dag naar huis gestuurd. Bij aan komst in Kopenhagen bleek de schok nog groot. Christensen be dreigde een fotograaf, die de aan komst vastlegde, met de dood Daarna is de Zweed ondergedo ken. SEOUL (ANP) - Het Nederlandse .honkbalteam moet zijn laatste groepswedstrijd van het Olympi sche demonstratietoernooi in Se oul tegen Japan winnen om zich voor de kruiswedstrijden te plaat sen. De ploeg van manager Tom Petroff verloor vanochtend met 4-7 van Puerto Rico. Nederland had het toernooi m Chamshil Stadion geopend met een verrassende zege op Taiwan. Onder leiding van werper Peter Callenbach kwam Nederland al snel op achterstand. De marge waarmee werd verloren, was wel aanzienlijk milder dan enige we ken geleden tijdens de wereldtitel strijd in Italië (0-12). Nederland moet voortdurend op zijn tenen staan om aan grotere honkballanden redelijk partij te ge ven. Tegen Puerto Rico, ooit we reldkampioen. is dat lang zo goed niet gelukt als in de openingswed strijd. In de eerste plaats sloegei\ de Pueroticanen veel beter, maar ook had Peter Callenbach als wer per een veel ongelukkiger start dan Bart Volkerijk tegen de Taiwane- zen. De Amsterdammer kreeg van Robles, de eerste slagman een stootslagje voorgetoverd, dat een echt snelle werper zonder manke ren opgepakt had. Callenbach luk te dat echter niet en vervolgens smeet hij de bal ook nog knullig langs Bill Groot op het eerste honk Met die eerste aanslag op het mo raal is de ploeg in feite de hele ver dere wedstrijd geconfronteerd

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23