Ontketende Aussies troeven Oranje af roer in ring Kohn opvolger van Kurt Linder Tuur: Tk mocht niet forceren' Medaillekansen vrijwel verkeken r Meespelen van Gullit tegen Westduitsland uiterst dubieus Schapers met veel moeite langs Mmoli DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1 SEOUL (ANP) - Regilio Tuur is weer een stap dichter bij zijn doel, een Olympische medaille, geko men. Een overwinning op punten tegen de Keniaan John Wanjau bracht de 21-jarige Rotterdammer bij de laatste zestien bij de vederge wichten. „Ik was voor deze partij in feite maar voor 70 a 80 procent gecon centreerd. Gyula Bodis had mij daarvoor gewaarschuwd, net zoals hij gezegd had dat ik moest oppas sen voor die Keniaan. Wij hadden verwacht dat hij in de eerste twee ronden afwachtend zou boksen en dan alles op de laatste drie minuten zou zetten. Dat gebeurde ook. In de eerste twee ronden draaide ik lek ker maar in de laatste moest ik toch wel even doorbijten." In de slotronde kwam hij niet meer in zijn ritme en gaf ook wei nig pressie. Wanjau bracht nu ook zijn rechtse in de strijd en Tuur moest toch wel de nodige stoten nemen. „In de problemen ben ik niet geweest al voelde ik wel dat hij stevig op het lichaam stootte. Ik wist dat ik beslist niet mocht gaan forceren met mijn rechtse want die had in de eerste twee ronden slechts zelden echt goed gezeten." „Toen ik na de laatste zoemer naar mijn hoek ging, wist ik dat ik dankzij de eerste twee ronden had gewonnen maar dan ga je ineens twijfelen. Want er doen zich in toer nooi toch rare beslissingen voor. Alleen als je iemand knock out slaat, weet je zeker dat je bent." SEOUL (GPD) - Het olympisch bokstoernooi heeft zijn eerste schandaal. Zeker veertig opge wonden Koreanen bestormden vanmorgen de ring nadat de Zuidkoreaanse bantamgewicht Jong-Il Byun tot verliezer van de tweede ronde was verklaard te gen de Bulgaarse Europees kam pioen Alexander Christov. De Nieuwzeelandse scheidsrechter Keith Walker kreeg eerst in de ring een pak slaag en vervolgens buiten de ring nog wat trappen na van veiligheidsbeambten ter- -wijl stoelen en flessen door de lucht vlogen. Het oproer duurde ongeveer vier minuten voor de toegesnel de oproerpolitie voor enige rust kon zorgen. In een eerste reactie zei Walker, die ondanks de vele rake klappen in het tumult niet gewond was geraakt: „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt in mijn leven. Ik pak het eerste het beste vliegtuig terug naar Nieuwzeeland". Volgens het internationale ju rylid Heinz Birkle trof Walker geen enkele blaam. „Hij kweet zich uitstekend van zijn taak. De ze gebeurtenis is een schandaal". En zijn Joegoslavische collega voegde eraan toe: „Ik begrijp niet dat dit heeft kunnen gebeu ren met al die veiligheidsmaatre gelen om ons heen. Een schande voor het boksen. Dit zal de sport absoluut geen goed doen. Er zijn er al genoeg, die het boksen van de olympische agenda willen hebben. Want hoe de meningen ook verdeeld mogen zijn, buiten de officiële drie keer drie minu ten mag er natuurlijk nooit op el kaar in geslagen worden". De Koreaanse boosdoeners zullen wel enige jaren, zo niet voor het leven, worden ge schorst. Maar ook de olympische organisatie zelf zal stappen moe ten ondernemen. Officiële mede werkers aan het evenement, her kenbaar aan hun fel gekleurde jasjes, lieten zich namelijk ook danig gelden.'Een probeerde zijn functie nog te verhullen door eerst zijn gele jasje uit te trekken en daarna de boksring in te springen. Toen er uiteindelijk zo'n veer tig man in de ring waren greep de politie in en werd geprobeerd re feree Walker een veilig heenko men te bezorgen. Hij liep vlak langs manager Kim Sung Eun van de Koreaanse boksploeg, de man die hem de grootste klap had verkocht, en langs de in een grijs pak gestoken fanaticus, die Foto boven: opgewonden Koreanen bestormen de boksring, nadat de Nieuwzeelandse arbiter Walker niet een landgenoot, maar de Bul gaar Chistov tot winnaar was uitgeroepen. foto rechts: Arbiter Walker wordt belaagd door de coach van Byun, Lee Chung-Ha. <f de afgelopen jaren een miljoen dollar in het team heeft gesto ken, in de hoop daarvoor op de eigen Spelen zoveel mogelijk goud terug te zien. Beiden waren tijdens de drie ronden van Jong-Il Byun tegen de Bulgaar Alexandar Cristov al tekeer gegaan. Toen de hel een maal losbarstte, zweepten ze het publiek zelfs op van de tribunes naar beneden te komen. Juryle den konden ze vervolgens tegen de touwen drukken om ze koest te houden. De arme Keith Walker had in het kleine kwartier ervoor slechts gedaan wat zijn boekje voorschreef. Voortdurend kwam de Koreaanse bantamgewicht te laag met zijn hoofd in, in het bok sen een gevaarlijke en ongeoor loofde houding. Na drie verma ningen, gaf Walker de Koreaan in de eerste ronde een officiële waarschuwing» Toen Byun zich daar niets van aantrok, volgde in het tweede deel en nieuwe open bare waarschuwing, iets wat in de juryrapporten meetelt. Na afloop van het onplezierige gevecht oordeelden de juryleden met 4-1 in het voordeel van Hristov. Het sein voor massale hysterie, maar eentje met een an dere lading dan die van een dag tevoren nadat worstelaar Kim Young-Nam de eerste gouden medaille voor het gastland had binnen gehaald. De verslagen Koreaanse bok ser Byun kon, evenals het aggre- sieve publiek, zijn nederlaag maar moeilijk verkroppen. Hij bleef nog een uur in de ring om te protesteren. Hij zat 67 minuten demonstratief in zijn hoek. Hij verbeterde daarmee het olym pisch record van zijn landgenoot Dung-Kih Chon, die in 1964 te Tokyo 51 minuten in de ring bleef. In Seoul werd uiteindelijk besloten in de bijna lege zaal het licht uit te doen. Na een uur maakte Byun een buiging en ver trok naar de catacomben. De Ko reaanse boksbond steunde hem door protest aan te tekenen te gen de uitslag van het gevecht. De bond was van mening dat de Bulgaar Christov eveneens een waarschuwing verdiende voor afklemmen. SONGNAM (GPD) - Zwaar teleurgesteld, ontmoedigd en geëmotioneerd droop het Nederlands hockeyteam af na de 3-2 nederlaag tegen wereldkampioen Australië. Na een spektaculaire inhaalrace, die zelfs de neutrale toeschou wers op de banken bracht, kwam de klap van Australië net zo hard aan als de dreun van bokser Reginald Tuur tegen Kelcie Banks. De vernietigende blikken in de richting van medespelers en het arbitrale duo, dat Kooijman en Steens voor vijf minuten wegstuurde, spraken boekdelen. AMSTERDAM (GPD) - Spitz Kohn is de nieuwe trainer bij Ajax. De assistent van Kurt Lin der werd vanochtend door het bestuur naar voren geschoven als opvolger van de opgestapte Westduitser. Kohn zal, samen met Louis van Gaal, nu nog trai ner van de hoogste jeugdelftal- len, als 'interim-hoofdtrainer' het tot nu toe dramatisch verlopen seizoen afmaken. Barry Hulshoff zal zich met name met het twee de elftal gaan bemoeien. Het bestuur had weinig tijd no dig om de vacature op te vullen. Algemeen directeur Arie van Eij- den: „We hebben .alle mogelijk heden de revue laten passeren. Het bleek weinig zin te hebben om nu al buiten de deur te gaan kijken. We hebben bovendien ca pabele mensen in huis". Spitz Kohn liet vorig jaar na het vertrek van Cruijff nog weten de functie van hoofdtrainer niet te ambiëren. Deze week stelde hij die mening bij: „Ik heb als werknemer bij Ajax geen keus. Als het bestuur mij vraagt, moet ik wel ja zeggen". Op de vraag hoe ziek Ajax, dat gisteravond in Zwolle met 4-1 onderuit ging bij PEC, is, wilde Kohn vanochtend geen ant woord geven. „Ik ben geen dok ter. Dat er veel moet veranderen, is wel duidelijk. Ik heb de spelers gezegd dat ik me voorlopig con centreer op drie dingen. Er moet scherper getraind worden, de discipline wordt aangehaald en we gaan weer gewoon ons oude taktische systeem spelen. Met drie spitsen". MILAAN (GPD)*- Het is nagenoeg uitgesloten dat Ruud Gullit op 19 oktober met het Nederlands elftal in München tegen Westduitsland zal meedoen. „De blessure van Gullit", aldus clubarts Monti van AC Milan, „geneest alleen met ge duld, rust en voorzichtigheid. Nor maal gesproken is hij vier weken uitgeschakeld, maar pas over een dag of vier kan ik hier wat concre ter over zijn". Onmiddellijk nadat Gullit afge lopen dinsdag aan zijn linker enkel geblesseerd raakte, werd de voet in het gips gezet. Maandag moet Gul lit zich opnieuw melden voor een medisch onderzoek en afhankelijk van het genezingsproces zal het gips na tien dagen worden verwij derd. Volgens Monti gaat het om een 'klassieke' voetbalblessure. Er is geen sprake van een gescheurde enkelband, maar wel van een fikse bloeduitstorting. Gullit, die reeds eerder aan de zelfde enkel is geopereerd, tobde ook voor het eerste kwalificatiedu el tegen Wales al met een blessure (aan de knie). Hij kon toen door in tensieve behandeling nog net op tijd speelklaar worden gemaakt en was vervolgens van grote waarde voor Oranje door de enige en win nende treffer te scoren. Gullit: „Daarna ging het steeds beter met mij. Ik voelde me met de dag sterker worden en had geen last meer van mijn knie. Maar dins dag toen ik geblesseerd raakte tij dens de training had ik meteen in de gaten dat ik weer opnieuw moet beginnen". Tb Iedereen realiseerde zich dat de kans op een medaille niet meer dan een illusie was geworden. In theo rie is er - met de duels tegen Kenia en Pakistan nog te gaan - nog een mogelijkheid de halve eindstrijd te halen, maar in dat geval blijft Ne derland afhankelijk van het resul taat van het duel tussen Australië en Pakistan (zaterdag). Aan die strohalm klampte de hockeyploeg zich uiteindelijk maar vast. Cees Jan Diepeveen, op het veld al het toonbeeld van vechtlust: „Ik denk, dat we die halve eindstrijd wel ha len. „Het is nog niet te laat. Al besef ik terdege, dat we het niet meer in eigen hand hebben. Ik geef het niet op. Als we dan tenonder gaan, zal dat strijdend zijn". Een verklaring voor de opmerke lijk neergang in het olympische toernooi kon de captain niet be denken. „Bij mij bestaat zeker niet de indruk, dat we onder druk staan of vermoeid zijn. We raken alleen te snel van streek en verliezen dan de controle over de wedstrijd". Zoals vanmorgen tegen Austra lië toen het team binnen zes minu ten op een 2-0 achterstand kwam door treffers van Hawgood en Ha- ger. „Dramatisch", zou bonds coach Hans Jorritsma later opmer ken. „Echt verschrikkelijk. Het is bizar, dat we na onze goede voorbe reiding de lijn, die we hebben uit gezet, hier in Seoul niet kunnen vasthouden. Natuurlijk had ik graag willen pieken op deze Olym pische Spelen, maar er zijn mo menten, dat dat niet gaat. We pres teren deze week minder dan we kunnen. Dat zijn en blijven de raadsels in de sport. Ik blijf echter positief. Anders kunnen we nu wel afreizen naar Nederland". De technisch leider gelooft niet, dat de slopende trainingsstage van SEOUL (GPD) Nog geen vijftig mensen hangen over of staan ach ter het hekje. Brandende zon in de rug, gezucht en gezweet op de baan voor hen. Af en toe een 'bravo Mi- chiel!'. Er wordt druk gepraat, heen en weer gelopen. Olympisch tennis op baan elf, naast het atle- tendorp. Het heeft wat weg van 'zondagochtend-tennis' op een klein gezellig baantje ergens in Ne derland. Michiel Schapers vond het er vanochtend zo leuk, dat hij er liefst drie uur verbleef. De pet met grote klep beschermde hem tegen de Ko reaanse zon, maar de Nigeriaan To ny Mmoh kon hij nauwelijks van zich afschudden. Eindelijk, na vijf zeer wisselende sets, kon hij de ver frissende douche opzoeken: 4-6, 6- 3, 6-1, 4-6, 6-1. Op weg naar ronde nummer drie, waarin zaterdag de Spanjaard Sergio Casal staat te wachten. Misschien weer op hetzelfde baantje, of op de plaats waar Scha pers begin deze week de als achtste gerangschikte Andrei Tsjesnokov uitschakelde, het door tienduizend stoelen omgeven centre-court. Twee uitersten, „wat maakte het ei genlijk uit", vond Schapers na zijn moeizame zege. „De baan zelf is even groot, en de ballen even klein". Een dagje tennis in het olym pisch park van Seoul bewijst, dat 1988 nog de periode van olympi sche gewenning is. Het toernooi voor mannen en vrouwen, zowel enkel als dubbelspel, speelt zich af op achttien banen, waarvan slechts het centre-court een volwaardige aanblik geeft. Rond baan 1 kunnen ook nog drieduizend belangstel lenden terecht, maar verder moe ten klapstoeltjes worden aange sleept om de soms langdurige ten- nispartijen te volgen. Niet dat er grote tribunes nodig zijn. Nog niet tenminste. Enkele duizenden mensen lopen de eerste dagen wat verdwaald tussen de verschillende banen rond. Het oer woud van partijen is zonder com puters nauwelijks te volgen, pas vanaf komend weekeinde zal het eerste officiële olympische tennis toernooi voor de wat dat betreft weinig verwende Koreanen iets overzichtelijker zijn. Michiel Schapers kan zich er niet druk om maken. Hij werd vandaag zelfs gade geslagen door bijna de gehele top van de delegatie van het Nederlands Olympisch Comité. „Toch leuk, dat ze belangstelling tonen voor de enige Nederlandse tennisser die hier is". Nu was het op de klapstoeltjes in de zon lange tijd goed toeven ook al stond de zon in de rug, en uiteindelijk viel zelfs een overwinning te vieren. Bobo, wat wil je nog meer. Schapers kwalificeerde de Nige riaan Tony Mmoh als „een explo sief mannetje". De Nederlander verloor de eerste set (4-6), maar her stelde zich snel: 6-3, 6-1. Waarom het daarna, met de winst in zicht, in de verloren vierde set (4-6) alsnog mis ging? „Nee, geen concentratie verlies. Ik weet, dat je na twee van zulke sets kunt inslapen. Mmoh ging gewoon beter serveren en speelde op het beslissende mo ment een prima game". De volgende tegenstander van Schapers is de Spanjaard Casal. Een speler die hij nog nooit heeft kunnen verslaan. de afgelopen drie maanden een averechtse uitwerking heeft. Het komende weekeinde zal moeten blijken in hoeverre Jorrits ma de mentale averij, die zijn ploeg heeft opgelopen kan herstellen. „We moeten niet terug-, maar voor uitkijken", stelde Cees Jan Diep- veen later. „Laten we ons vasthou den aan de perfecte tweede helft te gen Australië en vooral de manier, waarop er na 3-0 is teruggeknokt. Met die instelling kunnen we ver der komen dan menigeen mis schien op dit ogenblik veronder stelt". Dat Nederland tegen Australië zichzelf niet was, had ongetwijfeld te maken met de misstap tegen Spanje twee dagen eerder. Die ont-' moeting had het moreel van de jon ge en kwetsbare ploeg kennelijk al gebroken. Tegen de ontketende Aussies was de druk dermate groot, dat elke zenuw, zelfs bij de routiniers, als een staaldraad ge spannen stond. „Zo zou ik het niet willen noemen", analyseerde Flo- ris Jan Bovelander naderhand. „We waren de eerste vijf minuten gewoon niet attent genoeg. Tegen een ploeg als Australië kun je je zo iets niet permitteren". Hoewel de strafcornerssecialist het niet met zoveel woorden zei, ging de beschuldigende vinger richting Tim Steens. De speler van KZ, die na een afwezigheid van drie jaar (knieblessure) voor Seoul terugkeerde in de nationale forma tie, had zo veel moeite zich aan het tempo aan te passen, dat hij aan al le kanten voorbij werd gelopen. Met fatale gevolgen direct bij de start. „Ik heb m'n kans gekregen, maar niet gegrepen", stak de 160- voudige international later de hand in eigen boezem. AD HEESBEEN OLYMPISCHE MEDAILLES G Z TB T Sovjetunie 9 3 11 23 Oostduitsland 4 4 3 11 Verenigde Staten 3 3 3 9 Bulganie 3 3 2 8 Hongarije 3 115 2 2 3 7 Joegoslavië China Zuidkorea Polen Roemenie Australië Tsjechoslowakije Japan Zweden Frankrijk

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21