Steeds Gemeente legt op parkeren meer dan 800.000 gulden toe Basisscholen in Stevenshof vieren hun eerste lustrum acliel in vrije tijd j LEIDEN men er telkens weer nieuwe leer krachten bij. Ook die hadden tijd nodig om te wennen aan de school en om zich in te werken. Daar kwam nog bij dat het rijk voor de vier-jarigen maar de helft van het aantal benodigde leerkrachten be schikbaar stelde. Dat is natuurlijk een probleem waarmee alle scho len worstelen. Maar voor een school in een wijk met relatief veel jonge kinderen komt extra hard aan. De klassen zijn daardoor wel eens groter geweest dan eigenlijk verantwoord was", zegt mevrouw Zandbergen. De groei van de school zet nog steeds door. "We hebben nu al veel meer leerlingen dan van tevoren was verwacht. Er is al een aantal noodlokalen bij de school ge plaatst, maar we kampen nog steeds met ruimtegebrek. Waarom er zo veel meer kinderen zijn geko men, weet ik niet. En hoe lang die groei doorgaat is evenmin bekend. Maar de bouw van een tweede openbare basisschool in de Ste venshof zal ongetwijfeld enige ver lichting voor ons brengen". De Stevenshofschool heeft deze week ter gelegenheid van het jubi leum een fancy fair gehouden. Vandaag volgt een sport- en speldag voor de leerlingen, vrijdag onder meer een cabaret-voorstel ling en zaterdag een feest voor de ouders. 't Klankbord plant vrijdag sym bolisch een lustrumboom, waarna de leerlingen een optocht door de wijk houden. Verder worden er die dag verschillende activiteiten op en rond school gehouden, waaron der een straattekenwedstrijd, 's Avond is er een receptie voor me dewerkers, ouders en oud-leerlin gen. Ook De Zwaluw houdt vrijdag onder meer een optocht door de wijk. Verder worden er die dag spelletjes gehouden in en rond. Nieuw onderdak voor Akron bv LEIDEN - Het nieuwe onderko men van Akron Reclame en Marke ting bv aan de Lekstraat in Leiden wordt vrijdag 30 september offi cieel geopend. Dat gebeurt waar schijnlijk door burgemeester Goe- koop. Akron was tot voor kort geves tigd aan de Zijldijk. De ruimte werd daar evenwel te klein. Sinds kort heeft Akron een kleine 300 vierkante meter op de eerste etage van een kantoorgebouw aan de Lekstraat. De extra ruimte maakt het onder meer mogelijk om tij dens pieken free-lancers in te zet ten. De vaste staf van het reclame- en marketingbureau bestaat uit ze ven mensen. John Kranenburg en Marjan Zandbergen van de Stevenshofschool Politie vindt stengun in flat aan Arendshorst LEIDEN Bij een huiszoeking in een woning aan de Arendshorst heeft de politie gisterochtend een stengun en twintig patronen aan getroffen. Een 45-jarige Rotter dammer en een 41-jarige Leidse vrouw zijn gearresteerd. De politie wil over de zaak nog geen nadere mededelingen doen. LEIDEN Op de begroting van de gemeente dreigt een tekort van ruim acht ton wanneer de op brengst van de parkeermeters de komende jaren niet fors omhoog gaat. Momenteel wordt onderzocht hoe de gemeente een hogere op brengst kan bewerkstelligen. Of een dergelijke actie kans van sla gen heeft wordt echter betwijfeld. Indien het tekort niet door parkeer- gelden gedekt kan worden, moet de gemeente voor eenzelfde bedrag elders op de begroting bezuinigen. Het tekort is opgetreden in het zogeheten parkeerfonds, een potje van de gemeente waaruit alle voor zieningen voor het parkeren wor den betaald. Het is steeds de be doeling geweest dat de inkomsten de uitgaven dekten, maar dit is de afgelopen jaren niet gelukt. Het te kort is inmiddels gegroeid tot 846.331 gulden. De gemeente zelf heeft tot nu toe geweigerd geld in het parkeren te steken. Dit stand punt is ook in het collegeprogram ma te vinden. Het college toont zich in de be groting optimistisch over het weg werken van het tekort. B en W schrijven dat 'de opbrengst van de parkeergelden te zijner tijd de las ten zal overschrijden'. Voormalig verkeerswethouder Peters twijfel de echter al of dit mogelijk was en hield meermalen een pleidooi om gemeentegeld in parkeren te ste ken. Zijn opvolger Van der Molen is nog niet zover, maar noemt deze suggestie 'bespreekbaar'. Optimistisch Volgens Van der Molen is de ver wachting dat de inkomsten van het parkeren de laten zullen overstij gen, inderdaad te optimistisch. De gemeente had gehoopt dat de fisca lisering van de parkeerboetes de gemeente flink wat geld in het laatje zou brengen. De huidige boe te zou dan worden vervangen door een gemeentelijke belastingaan slag. Gebleken is echter dat deze fiscalisering waarschijnlijk in strijd is met het Europees verdrag voor de rechten van de mens om dat het de burger onvoldoende rechtsbescherming biedt. Van der Molen verwacht wel dat de opbrengst omhoog gaat wan neer overal in de stad gratis parke ren onmogelijk is gemaakt en het aantal parkeerwachters op sterkte is. Momenteel wordt onderzocht hoe het systeem van 'betaald par keren' tot nu toe heeft gewerkt en of uitbreiding mogelijk is. In een aantal wijken is dit parkeersys teem nog niet ingevoerd. Het on derzoek wordt in verband met on derbezetting op de directie verkeer van de gemeente uitgevoerd door een extern bureau. Onderzocht wordt volgens de wethouder ook of het mogelijk is parkeerterreinen met slagbomen af te sluiten. De parkeerwachters kunnen zich dan op de overige par keerplaatsen concentreren waar door de opbrengst kan worden op gevoerd. Er heeft ook een onder zoek plaats naar een reorganisatie binnen de ambtelijke afdeling die zich met parkeren bezig houdt. Ook het hoofd van de directie verkeer van de gemeente, de heer Aletrino, houdt het niet voor moge- Leidato Ook dit jaar was ik in de gelegen heid de Leidato te bezoeken. Tij dens dat bezoek komt bij mij altijd de vraag op: waarom moeten wij (het publiek) zes gulden entree be talen? Wij hebben hier te maken met een huishoudbeurs van een duide lijk commercieel karakter. Winke- lijk dat er geld kan worden ver diend aan parkeren, zoals in de be groting wordt gesuggereerd. Aletrino: "Strikt persoonlijk denk ik dat het niet mogelijk is winst uit het parkeren te halen. Dan zou je parkeertarieven enorm hoog moe ten opschroeven. Dat heeft weer andere effecten: je concurrentiepo sitie als gemeente wordt slechter en bezoekers blijven weg". Vol gens Aletrino kunnen vrijwel alle gemeenten in Nederland er niet omheen geld in parkeren te steken. Vorig jaar ontving de gemeente bijna 1,8 miljoen gulden aan par- keergeld, circa anderhalve ton meer dan het jaar daarvoor toen het 'betaald parkeren' werd ingevoerd. Voor '89 rekent de gemeente op een bedrag van ruim 2,2 miljoen gulden. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: M H Smittenaar en S. W. Plugge, J.M. van der Laan en E.D. Benfield. R.A. van Wijk en J.E. Fiele- mon, W. de Groot en M.G.M. van der Plas, F C. Hillebrand en J. van den Berg, A.G.m! Goosen en J.N. van Beek, C. Kappée en T.A. Gladon, J.K. van Dijk en m.C.M. Vermeer. liers dus, die hun waren aan de man proberen te brengen, uiteenlo pend van sinaasappelsap tot water bed, van aanrecht tot woonhuis. Het is mij niet duidelijk waarom zes gulden entreegeld wordt gere kend om winkeliers te bezoeken die iets willen verkopen dat in alle bekende winkelstraten van Leiden en omstreken te koop is. Waar betalen wij voor? Er is im mers niets te ontdekken. Er is een duidelijk gebrek aan nieuwe ont wikkelingen op deze beurs. Het is eigenlijk een armzalig geheel van Leidse ondernemers die blijkbaar naast het 'pikken' van andermans ideeën, zelf weinig nieuwe toepas singen kunnen ontwikkelen. Eventuele kosten die door de deelnemers van de Leidato worden gemaakt, moeten ook maar door henzelf worden betaald. Directeur De Jong van de Groenoordhallen zou daarin verandering moeten brengen. A.R.L. Lolkes de Beer, Dozystraat, Leiden Redactie: Simone van Driei en Meindert van der Kaaij, telefoon 161422. Hierbij wil ik reageren op het arti kel 'Aanpak criminaliteit faalt' dat zaterdag jl. in deze krant ver scheen. Daarin pleit het D66-raads- lid Langenberg voor de invoering van wijkteams bij de Leidse poli- In dit artikel wordt gesteld (door uw redactie of door Langenberg?) dat de PvdA zou zijn afgestapt van de in het collegeprogramma opge nomen gedachte om wijkteams op te richten. Deze constatering wekt de in druk dat de PvdA-fractie het wijk gericht werken door de politie zou hebben afgezworen. Niets is min der waar. Wel zijn wij van mening dat totaal doorzetten van teampoli- tie per wijk, met opheffen van spe cialistische diensten, op dit mo ment door de tekortschietende korpssterkte niet mogelijk is. De resultaten in andere steden geven dit ook aan. Daarom zoeken wij naar de in de ze omstandigheden best haalbare manier om het politiewerk meer te richten op het werken in de wijk dan nu het geval is. Daarbij willen we de mogelijkheid om meer taken naar de wijken over te hevelen ze ker niet uitsluiten. Zo kan in elk geval een stap wor den gezet in de richting van het doel om meer politie op straat te hebben op de momenten dat dat nodig is, om zo overlast en crimina liteit te voorkomen. H. Koek, PvdA-gemeenteraadslid, Langebrug 48j, Leiden Schedel De menselijke schedel die eind augustus door studenten uit het water van de Korte Mare werd opgedregd blijkt afkomstig te zijn van het Joodse kerkhof dat zich ooit in de buurt van Molen de Valk bevond. Patoloog anatoom C. Hens van het Ge rechtelijk Laboratorium uit Rijs wijk denkt dat de schedel niet ouder is dan enkele tientallen ja ren. De exacte afkomst was niet meer vast te stellen, maar een misdrijf is volgens hem uitgeslo ten. Dit vermoedelijk tot grote te leurstelling van leden van stu dentenvereniging Quintus. De eerstejaars van de vereniging wa ren bezig met de jaarlijkse grote schoonmaak van de Leidse grachten toen ze de schedel uit het water visten. Na een triom fantelijke ereronde door de so ciëteit aan de Korte Mare werd de schedel overgedragen aan de politie voor nader onderzoek. De liefhebbers van detective romans onder de studenten lie ten onmiddellijk hun fantasierij ke breinen werken over de mo gelijke verklaring. Zeker toen bleek dat er wat olie aan de sche del zat kwamen de verhalen naar boven. Er zou bijvoorbeeld een paar jaar geleden een bromfiet ser de Korte Mare in zijn gere den, waarbij de bestuurder ver dronk. Deze mogelijkheid wees poli- tie-woordvoerder Dick Grave- land al snel naar het land der fa belen. "Dan zou er meer moeten worden gevonden. Het bleef nu bij de schedel". Dat de schedel van het voor malige Joodse kerkhof afkom stig is lijkt Graveland echter veel meer waarschijnlijk. Eind jaren Langenberg zestig werd het gebied opge knapt dat nu parkeerterrein is. Heel vroeger lag daar het kerk hof. Vlak daarbij waren de over kapte markthallen van de vee markt die op een gegeven mo ment werden gesloopt. Bij die werkzaamheden warbij ook gegraven werd, kwamen met de regelmaat van de klok licha melijke overschotten bloot te lig gen van mensen die ooit op het Joodse kerkhof waren begraven. Graveland herinnert zich nog goed dat destijds omwonenden opgewonden opbelden. "Tot hun verbijstering zagen ze dat school jongens met schedels aan het voetballen waren. Dat vonden ze niet bepaald netjes". "We gingen dan ook altijd snel daar naartoe. Het blijven tenslot te de overblijfselen van mensen en daar ga je niet zo mee om", al dus de zegsman van de Leidse politie. Straatspeeldag Het draaiorgel speelde voluit en de kinderen liepen met ballon nen in hun hand. De Mirakel- steeg was voor verkeer afgeslo ten en de jeugd kreeg op hun vrije middag ruim baan. De steeg vormde het decor van de Natio nale Straatspeeldag. Stafmede werkster Corrie Bink van Dijk'33 organiseerde het feestje in de steeg tussen de Van der Werf- straat en Oude Vest. Als enige in de hele regio wel te verstaan. Alle buurthuizen in Nederland waren door het actiecomité 'Stop de Kindermoord in het Verkeer' aangeschreven om een bijdrage te leveren aan de Nationale Straatspeeldag. Corrie Bink was zelfs de enige in de hele regio die op het verzoek reageerde van het Op de autovrij gemaakte Mirakelstraat lieten kinderen uit Maredorp/De Camp ballonnen op om aan dacht te vragen voor hun veiligheid. In het midden geeft Corrie Bink aan hoe dat moet. (foto wim Di jkman) comité dat het doel van een veili gere speelomgeving voor kinde ren nastreeft. Dat bevreemdt toch wel, want regelmatig hoor je moeders én vaders klagen over het gebrek aan speelruimte in de stad. "Waarom ik de enige ben weet ik niet. Ik vond het in elk geval een prima idee en dus heb ik ge-' reageerd. In de het buurtblad De Marepost heb ik ook een stukje geschreven en een enquête ge plaatst met de vraag waar in Ma redorp/De Camp de knelpunten zitten. Dat begint nu langzaam aan binnen te druppelen", zegt Bink. Volgens haar is nu al duidelijk dat het probleem in Maredorp- /De Camp voornamelijk ligt bij de kinderen vanaf tien jaar. "Je hebt in deze buurt niet echt last van automobilisten die te hard rijden. Dat kan hier ook heel moeilijk natuurlijk. Waar de be woners wel last van hebben is van parkeren. Kinderen die tus sen auto's door moeten overste ken". Gistermiddag moest de Mira- kelsteeg geheel autovrij worden gemaakt. "We hebben een paar dagen onder de ruitenwissers briefjes gedaan met het verzoek op deze dag hier geen auto's te plaatsen. De bewoners deden dat dan ook niet. Maar de winkeliers komen om 8.00 uur hier aanrij den en kijken de hele dag niet meer naar hun auto om". Wat de kinderen vanaf tien jaar volgens Bink nodig hebben is een trap- of basketbalveldje. Kin deren tot die leeftijd blijven voor de deur spelen. Als ze ouder wor den, willen ze voetballen en dat kan met al die auto's nergens. Dus gaan ze veelal maar 'rond hangen', met alle gevolgen van dien. Ze beseft dat een veldje in de wijk niet te realiseren is, om dat de ruimte domweg ont breekt. "We hebben wel eens met het idee gespeeld om het Vrouwen- kerkplein geschikt te laten ma ken. Op dit moment staan er alle maal pilaren in het midden, dus voetballen op die plaats is onmo gelijk", zegt Bink. Hoe het dus verder moet met de kinderen weet Bink niet. "Dat is triest, want met alle nieuwbouw is het nu een kinderrijke buurt. Het barst hier van de kinderen". LEIDEN De basisscholen 't Klankbord, De Zwaluw en De Ste venshofschool bestaan vijfjaar. De drie scholen, die zijn onderge bracht in een complex in de Ste venshof, vieren hun eerste lustrum deze week ieder apart met een reeks van activiteiten. 't Klankbord, De Zwaluw en de Stevenshofschool (respectievelijk een rooms-katholieke, een protes tants-christelijke en een openbare school) zijn aan het begin van het schooljaar 1983-1984 begonnen. De basisscholen waren op dat moment overigens nog niet in de Stevens hof gevestigd. Sterker nog, de eer ste paal voor het scholencomplex moest nog worden geslagen. Om de leerlingen uit de wijk, waarvan de bouw toen nog maar net een jaar op streek was, onder dak te bieden, stelde de gemeente de voormalige Anthoniusschool aan de Boshuizerlaan ter beschik king. Maijan Zandbergen, directri ce van de Stevenshofschool: "Dat zorgde voor nogal wat geharrewar. Elke ochtend werden de leerlingen met een aantal bussen opgehaald en weer teruggebracht. Dat kostte veel tijd. En het contact met de ou ders was toentertijd nogal vluch tig". In december 1983 werd de eerste paal geslagen voor het scholenge bouw en in november 1984 trokken de scholen daarin. "Wat me opviel uit die tijd", zegt mevrouw Zand bergen, "dat de ouders heel erg en thousiast waren. Ze voelden zich zeer nauw betrokken bij de school". "Hoe dat kwam? Tja, we waren een nieuwe school in een nieuwe wijk. De meeste mensen maakten daar een nieuwe start. Al les was fris en nieuw". Volgens mevrouw Zandbergen heeft de school nog steeds niet te klagen over de betrokkenheid van ouders. "Maar het is nu allemaal wat 'gewoner' geworden. En de school is natuurlijk enorm ge groeid in die jaren. Vroeger was al les klein en heel overzichtelijk. Dat is nu niet meer het geval". Nieuwkomer Bij een beginnende school in een nieuwe wijk is overigens niet alles rozegeur en maneschijn. Mevrouw Zandbergen: "De toestroom van leerlingen was in het begin enorm. Elke keer als er weer een rijtje wo ningen werd opgeleverd, kwamen er weer nieuwe kinderen naar school. Kinderen die elders al een paar jaar onderwijs hadden geno ten en soms een heel ander lessys- teem waren gewend. Daardoor ont stonden enorme niveau-verschil len in de klas". "Het aardige was echter weer", vult adjunct-directeur John Kra nenburg aan, "dat de kinderen wat dit betreft elkaar opvingen. Ze had den zelf al meegemaakt hoe het was om een 'nieuwkomer' te zijn en hielpen hun klasgenootjes". Hetzelfde probleem deed zich voor onder de leerkrachten. "Om dat de school sterk groeide, kwa- LEIDEN - De Hooigracht was gisteravond en gisternacht voor verkeer af gesloten. Een grote kraan was daar gedurende een aantal uren bezig de nieuwe offsetpers van de firma Beugelsdijk over het dak heen te tillen. Dat vergde enige precisie. In het dak was een ruimte waar de nieuwe, circa zes ton zware pers, maar ternauwernood inpaste. (foto Henk Bouwman) i| Ashley houdt boek ten doop LEIDEN - De schrijfster Galina As hley houdt zaterdag 24 september haar nieuwste boek ten doop bij boekhandel Kooyker aan de Bree- straat 93 tussen 14.00 en 16.00 uur. Zij zal het boek tevens signeren. Er bestaat gelegenheid met de schrijf ster van gedachten te wisselen. 'Therapie... en wat dan? Het kunstwerk mens' is de titel van de in één band vervatte delen 3 en 4 uit een reeks. Dat nieuwe boek kan volgens de uitgever overigens los van de eerder verschenen boeken worden gelezen. De inhoud van het boek is gebaseerd op de directe er varingen van de schrijfster/kunste nares in haar praktijk. Aan de hand van oefeningen, korte verhalen, zelf gemaakte illustraties schept zij een 'perspectief van de kunst om via zelfontplooiing tot creativiteit te komen'. Actie tegen te hard rijden in H. Schaftstraat LEIDEN Uit protest tegen het harde rijden door auto's door hun straat hebben twee bewoners van de Hannie Schaftstraat (Stevenshof) gis termiddag een paar uur een soort blokkade opgeworpen. Zij zetten vier vuilniscontai ners dusdanig neer dat alleen zachtjes rijden mogelijk was. De gewaarschuwde politie heeft de bewoners gezegd de containers weg te halen. Volgens bewoonster Ineke van der Leek wordt de Hannie Schaftstraat vooral tijdens de spitsuren als sluiproute ge bruikt en rijden veel auto's op het eerste stuk met een snel heid van 50 kilometer per uur, terwijl de straat een woonerf is. De straat is volgens haar kin derrijk en er is al menig bijna- ongeluk gebeurd. De gemeente is om maatrege len in de vorm van bijvoorbeeld sluizen gevraagd, maar die zijn nog niet aangebracht. Volgens Van der Leek zal een huis-aan- huis een brief worden ver spreid over deze zaak, die ook aan automobilisten wordt uit gereikt. "We zijn van plan van avond ook iets te doen. Contai ners mag niet, maar we kunnen op straat gaan staan praten. Dan moeten de auto's toch langzaam rijden". Fotograferen Wie (beter) wil leren fotograferen (begin ners en gevorderden) en kennis wil ma ken met aanverwante technieken - kan deelnemen aan een cursus in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2' in de Merenwijk. Voor informatie tel. 212893. Oudheden In het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 wordt zondag 25 sep tember wederom een archeologische spreekuur gehouden, ledereen die op heldering wil over een min of meer bij zondere vondst (oude muntjes, botten, scherven, oude potjes e.d.) kan terecht tussen 13.00 en 17.00 uur. Dijk 33 In het buurthuizen in de binnenstad wor den de navolgende cursussen gehou den: vrouwen en politiek (maandag avond in Dijk 33); klaverjassen voor vrouwen (donderdagochtend in In de Vroolijkcke Arke); computercursus (dinsdagochtend in De Pancrat) en vrouw en besturen (dinsdagavond in Dijk 33). Aan de cursussen zijn kosten verbonden. Voor informatie en opgave voor deelname tel. 125736, vragen naar Iris. Amnesty Amnesty International begint weer met de maandelijkse schrijfavonden voor gewetensgevangen. Deze maand zijn dat gevangenen in Somalië, de Sovjetu nie en Peru. De eerstvolgende avond is donderdag 22 september, te houden in -Ekklesia aan het Rapenburg 10, aan vang 20.00 uur Lustrum De roomskatholieke basisschool 't Klankbord in de Stevenshof viert vrijdag 23 september het eerste lustrum. Er wordt onder meer symbolisch een lus trumboom geplant en een optocht door de wijk gehouden. Van 19.30 tot 21.00 uur is er in de school een receptie voor medewerkers, ouders en oud-leerlin gen Techniek Voor meisjes die overwegen een tech nisch beroep te kiezen is er vrijdag 23 september een kennismakingsdag 'Meisjes en Techniek' in de Streek school aan het Lammenschanspark 1. om 10.00 uur is de ontvangst op de school, waarna bezoeken aan twee be drijven volgen. Om 13.00 uur is er lunch, om 14.00 uur een film en een rondlei ding door de streekschool. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij het Ar beidsbureau, telefoon 354109, hr. Stik- kelman. Homoseksualiteit Voor ouders van homoseksuele kinde ren is er zaterdag 24 september een in formatie-middag van de werkgroep Ou ders van homoseksuele kinderen. De middag duurt van 14.00 tot 17.00 uur en "wordt gehouden in buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothekersdijk.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19