'Het zand eruit, het puin erin, en Menten is weg' Samenwerking scholen voorgoed van de baan Kom eens naar de mooiste Antiek* Interieurboerderij van Nederland <£3> 'Rommel wordt bij ons niet verkocht' Warmond naar drie basisscholen MEOB verbouwd KHiickenbergerplas: van zandput tot recreatiegebied DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1 WARMOND - Warmond heeft definitief drie scholen die niets met elkaar te ma ken hebben. Nu niet maar ook in de toekomst niet. De drie schoolbesturen van de Warmondse basisscholen stoppen met het overleg dat erin had moeten resulteren dat er het een of andere "sa menwerkingsmodel" ont stond. Dat overleg is begon nen vanuit de algehele over tuiging dat drie scholen voor een dorp met de afme tingen van Warmond wat te veel van het goede is. Zoals bekend proberen ouders on der aanvoering van P. van der Vooren, G. Slingerland en R.C. Stuyling de Lange Warmond te verrijken met een school zonder confessionele grondslag. Aanvan kelijk leek het erop dat ze een openbare school wilden maar ge zien de onwelwillende opstelling van de gemeenteraad - (een open bare school wordt bestuurd door het gemeentebestuur) zagen ze daar later vanaf en werd er koers gezet richting een algemeen bijzon dere school, een soort openbare school met als grootste verschil dat de ouders deze school zelf bestu ren, net als in het bijzonder onder wijs gebeurt. Van begin af aan streefden de ou ders van deze derde Warmondse school een hoger ideaal na, name lijk dat van één grote Warmondse school waar alle richtingen aan bod hadden kunnen komen. Dat is dus niet gelukt. "Zonder te veel geweld te doen aan de identiteit en de doel stellingen van elk der afzonderlijke Orgel-beiaardconcert Het laatste concert van de serie orgel- en beiaardconcerten wordt komende maandag, 26 september, gegeven in de Voorschotense Dorpskerk. De orgels worden be speeld door Rijk Jansen en Anne ke Kot. Ze zullen onder andere werk ten gehore brengen van Gua- mi, Bonelle, Handel, Piazza en Blanco. De beiaard wordt bespeeld door Jan van der Zwart. Aanvang kwart voor acht 's avonds, toegang gratis. Japanse kunst In het Ambachts- en Baljuwhuis van Voorschoten (Voorstraat 12) wordt van 24 september tot 17 ok tober een tentoonstelling gehou den van het werk van de Japanse kgunstenaar Seizo Okunaka. Er zijn schilderijen, tekeningen en collages te zien. De tentoonstelling is dagelijks geopend van twee tot vijf uur en gratis toegankelijk. deelnemers", zou het niet lukken om de een of andere fusie aan te gaan, heet het in een verklaring die alle deelnemers aan het overleg hebben ondertekend. Het bestuur van de protestants- christelijke basisschool Ooster geest, dat van de katholieke colle ga's van de Leerhoeve en het kers verse bestuur van de Vereniging Algemene School Warmond heb ben inmiddels per brief het college van B en W op de hoogte gesteld van het vastlopen van het overleg. De gemeente Warmond zelf is in het overleg niet betrokken ge weest. Voor deelname aan het overleg was in de Warmondse raad geen meerderheid te vinden; CDA en WD waren tegen. Staatssecretaris A.J. Evenhuis van Economische Zaken sprak gisteren voor een groep Leidse ondernemers en voor medewerkers van het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs (RIO) in Leiderdorp. Zijn toespraak ging over de betekenis en de toekomst van het handelsonderwijs. De staatssecretaris was door het RIO uitgeno digd in het kader van het 20-jarig bestaan van de school. Dit schooljaar zal geheel in het teken staan van het jubi leum. De volgende feestactiviteit is een reünie op 28 oktober voor alle oudleerlingen en oudmed^nprkers. (foto Henk Bouwman) Voorbereiding Zoeterwoudse missieveiling in volle gang Kennismaken Voorschotense kinderen krijgen binnenkort de gelegenheid om 'kennis te maken' met de sporten volleybal, schaatsen en handbal. De kennismakingscursussen vol leybal en schaatsen beginnen op 28 oktober, handballen kan al vanaf 5 oktober. De cursussen worden ge organiseerd door de Werkgroep voor Buitenschoolse Sport. Voor meer informatie: gemeentehuis, Leidseweg 25, tweede etage, kamer 231, telefoon 071-600691. Flodder Flodder, de komische rolprent van Dick Maas, wordt aanstaande donderdagavond vertoond in de Leiderdorpse Muzenhof. Centraal in de film staat het a-sociale gezin dat moet verhuizen naar een villa wijk. Iedereen die lid is van de Filmkring Leiderdorp (of dat wil worden) is donderdagavond wel kom om half negen op het adres Cor Gordijnsingel 4, Leiderdorp. ZOETERWOUDE - "De kracht van onze veiling is dat er niets van de opbrengst verloren gaat. Alles komt direct ten goede aan het werk van de Zoeterwoudse missionaris sen. Als we geen contact meer heb ben met een gebied, houden we het daarvoor bestemde geld gewoon vast. Wij moeten zeker weten dat alles direct voor de plaatselijke be volking wordt besteed". door Jan de Vries Jac. (Koos) Paardekooper is vei lingmeester van de jaarlijkse mis sieveiling in Zoeterwoude die mor gen- en zaterdagavond weer wordt gehouden in 'Ons Huis'. Er zullen in totaal duizend nummers worden geveild, allemaal spullen die af komstig zijn van giften of gekocht uit het missieveilingfonds. "Rom mel wordt er niet verkocht. We wil len het peil hoog houden". Ziekenhuis Vorig jaar bracht de Zoeter woudse veiling 80.000 gulden op. Van andere acties kwam nog eens 12.000 gulden binnen, terwijl er voor één gebied nog 6.000 gulden lag te wachten. Aan elk van de zes tien 'Zoeterwoudse' missiegebie den is daarvan 6.000 gulden uitge keerd. Bij hoge uitzondering kreeg een buitenstaander, de Zoeter woudse Yvonne van Diemen, de resterende 2.000 gulden. Zij besteedde dit bedrag aan het opknappen van een ziekenhuis in West-Irian. Koos Paardekooper is nog fana tiek bezig voor de veiling van mor gen. Op het laatste moment wor den nog artikelen binnengehaald. Koos heeft als taak de agrarische sector te benaderen. Vandaar dat er nogal wat kavels veevoer, tuin grond of rondritten met een rijtuig door Zoeterwoude op de veiling- lijsten staan. Bijzondere zijn een roodbont kalf op de zater dagavond. Dit kalf is heel wat waard, want het komt van het na tionaal bekende fokbedrijf Wesse- ling-Bol. De afstammingspapieren liggen ter inzage. Fiets Morgenavond om acht uur wordt de veiling geopend door de secreta resse van het jaar, mevrouw An Kleijn-Van den Berg uit Voorburg. Zij zal de veiling beginnen met de verkoop van een fiets. Daarna be gint de taak van Koos Paardekoo per. De spanning hoopt zich nu in hem op. Hij hoopt vrijdag en zater dag 'te ontploffen', zoals hij dat zelf ZOETERWOUDE - De jaarlijkse fancy-fair die tamboer-, trompet ter- en majorettencorps VIOS afge lopen weekeinde in Zoeterwoude organiseerde, heeft 11.000 gulden opgebracht. Het was de eerste keer dat VIOS boven de tienduizend gulden 'scoorde'. VIOS hoopt van het geld enkele nieuwe instrumen ten aan te schaffen. zegt. Hij zet van alles in: van diners voor twee personen tot landkaar ten, ikonen, kazen en bijbels. De opbrengst van de veiling wordt door de missionarissen ge bruikt voor allerlei doeleinden. Moet de een er een kerk voor bou wen, een ander heeft het nodig voor een landbouwproject, melaat senhulp, een landbouwschool of voor woningbouw. Heel vaak be staat de steun eruit dat de mensen de materialen en de werktuigen krijgen, zodat zij «elf aan het werk kunnen. Verbazing Van de missionarissen hoort Paardekooper wel eens dat hun collega's vol verbazing kijken naar de hulp uit Zoeterwoude. Aan de ene kant vindt hij dit leuk om te ho ren, aan de andere kant zou hij ook die andere missionarissen graag hulp bieden. Er is echter een vaste regel gesteld: de veilingopbrengst gaat alleen naar uit Zoeterwoude afkomstige missionarissen. Daarin herkennen de gevers zich het best. Wegwerkers in de knel in Wassenaar WASSENAAR - Zelfs in de kleine uurtjes is het niet pluis op de Rijksstraatweg in Wasse naar. Wegwerkers die er bezig zijn met verbeteringen van het wegprofiel ondervonden dat vannacht aan den lijve. De Was- senaarse politievoorlichter be richt met verbitterde stem en spreekt er schande van. Juist in verband met de werkzaamheden en mede om dat er maar twee rijstroken konden worden gebruikt én omdat het flink mistte nam de politie er een kijkje. Tussen half twee en half drie passeerden er 123 auto's waarvan 24 met snel heden die veel hoger waren dan de toegestane 50 kilometer per uur. Tussen half vijf en zes uur kwamen er 278 voertuigen voorbij waarvan er 30 te hard reden. "Eentje zelfs met een snelheid van 128 kilometer per uur. We konden hem pas op de Utrechtse baan in Den Haag aanhouden". De snelste vrachtwagen kwam met een vaartje van 86 kilometer per uur langs. En om het onveiligheidsgevoel van de wegwerkers nog verder op te schroeven werden er vier weg- afzethekjesn aan diggels gere den. De politievoorlichter: "Het is onvoorstelbaar. De wegwer kers werken juist in de kleine uurtjes zodat op de drukke tij den het verkeer zo min moge lijk wordt gehinderd - en dan krijgen ze dit als dank". OEGSTGEEST De directeur fi nancieel beheer defensie, drs. A. Vervoorn, opent morgenmiddag het verbouwde werkplaatsgebouw van het Marine Elektronische en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegst- geest. De afgeronde verbouwing heeft alles te maken met de fusie met de Wassenaarse MEOB-vesti- ging. Met de verbouwing is drie mil joen gulden gemoeid. In 1965 en 1973 werden de twee andere werk plaatsgebouwen geopend. ytt: j' 'u£)k -~v- - De Klinckenbergerplas, eens een zandwinplaats, ooit een recreatiegebied van allure? De veelal in het buitenland vertoevende Warmondse za kenman W. Menten heeft veel geld verdiend aan de naar hem vernoemde "put". De plas en de oevers, die de komende jaren zullen worden heringericht tot openbaar recreatiegebied, is zowel leeggehaald als volge stort. Zowel de zandwinning als de puinstort brachten mil joenen in hetlaadje. Noch de zandwinning noch de puinstort zijn definitief be ëindigd want de nieuwe ex ploitant - Warmonder Korswa- gen van het Alphense gelijkna mige bouwbedrijf - die het ge bied moet inrichten, heeft net als zijn voorganger "kosten- dragers" nodig. De nieuwe eigenaar van het gebied moet de provincie wor den die door een ingewikkelde deal met eerst Menten en nu OEGSTGEEST - Uit de Put van Menten. tegenwoordig vaker Klinckenbergerplas genoemd, zal nog eens maximaal 160.000 kuub zand moeten worden ge wonnen. De opbrengsten zijn be doeld voor de inrichting van het voor de openbare recreatie be stemde gebied. Dit wordt duidelijk uit het stuk 'Klinckenbergerplas' dat een tijdje terug in een besloten zitting van twee Statencommis sies is besproken. De commis sies zijn akkoord gegaan met de plannen. Of het stuk nu ook vertrouwe lijk is, ja of neen, blijkt nergens uit. Maar het is op wel meer plek ken donker in de put. Onduide lijk is bij voorbeeld hoe het is ge steld met de waterkwaliteit. GS van Zuid-Holland houden het er in het stuk over de Klinckenber gerplas op "dat er geen aanlei ding is te veronderstellen dat er zich ernstige verontreinigingen in het stort bevinden". Er is im mers altijd schoon puin gestort. In diverse wandelgangen vraagt men zich hardop af wat dat nu ei- met de nieuwe "contractswe derpartij", de b.v. Voorhof/Re- crea van Korswagen, zonder overheidsgelden ("budgettair neutraal") te gebruiken, het 'drielandenpunt' Sassenhei- m/Oegstgeest/Warmond met een nieuw recreatiegebied hoopt te verrijken. Maar daarmee is het rijtje betrokken instellingen, perso nen en overheden nog lang niet af. Het wemelt van de deals, ontwikkelingen en woordvoer ders met een mening over het gebied waarover zo weinig be kend is dat er in de Warmondse gemeenteraad een discussie uitbreekt over de vraag of er inderdaad wel zo weinig be kend is. In deze serie artikelen dalen we in de put af en geven elk zoeklichtje een kans om te schijnen. genlijk precies is, schoon puin. De Oegstgeester D66'er Poel mans gaat nog verder: Bestaat het eigenlijk wel, schoon puin, waar ter wereld vind je dat?". GS van Zuid-Holland beloven in het stuk in elk geval: "Wij stel len ons voor om voorlopig een halfjaarlijkse monstername van het grondwater te verrichten ten einde meer duidelijkheid te ver krijgen in de gemeten lichte ver hogingen aan bepaalde stoffen die aanwezig zijn". Om welke stoffen het gaat staat er niet bij. Wel wordt duidelijk dat als het Hoogheemraadschap Rijnland verhoogdeconcentraties aan treft in het oppervlaktewater, er van eigendomsoverdracht van het gebied niets terechtkomt. Daarmee zouden alle plannen in het water vallen. Verwarring Al deze informatie - en andere - is afkomstig uit voornoemd stuk 'Klinckenbergerplas' waarvan alleen de status al verwarring zaait. De secretaris van staten commissie recreatie, natuur en agrarische zaken zegt dat het een openbaar stuk is maar het War mondse Statenlid C. van der Zalm weet dat nog zo net niet en wil dan ook geen vragen beant woorden naar aanleiding van het stuk. Weer een andere politicus, M. Poelmans van de Oegstgees ter D66-raadsfractie, heeft het stuk dat al in augustus is bespro ken en waarin dingen staan die hij hoort te weten, nooit eerder gezien. Hij vraagt de verslagge ver om een kopie, zeker wetend dat hij op het gemeentehuis bot zal vangen. Hij wil meer weten van de passage over de zandwin ning. door Wim Koevoet Het is al eerder duidelijk ge worden: de betrokken gemeen ten lopen voortdurend achter de feiten aan in deze niet of in elk geval slecht gecoördineerde dis- Zo heeft Oegstgeest wel be zoek gekregen van de verant woordelijke Gedeputeerde Van Heemst en zijn raadsleden uit die gemeente zijn op uitnodiging van de provincie zelfs op excur sie geweest in vergelijkbare re creatiegebieden, maar War mondse en Sassenheimse politi ci zijn daarbij overgeslagen. In de gemeenteraad van Warmond kwamen PW'er Schavemaker en CDA'er Den Ouden met elkaar in aanvaring over de vraag of de kri tiek van de eerste op de slechte en gebrekkige informatie nu te recht is. Hoe de gemeenteraad van Warmond nu aankijkt tegen de waterteleskibaan, de groot schaligheid die bij het project zal worden betracht (1200 bezoekers per dag, een parkeerterrein van 575 parkeerplaatsen) en de con currerende uitwerking op de ei gen Kagerplassen, is - alweer - onduidelijk. Onduidelijk is ook waarom Warmonder Menten is afgehaakt en waarom Korswagen de bij het project betrokken besloten ven nootschappen van Menten heeft overgenomen. Korswagen kwam in beeld toen Menten het verworven recht om te bouwen, wenste te verzilveren en daar voor de Alpense bouwer in de arm nam. Dat recht om enkele tientallen villa's te bouwen aan de zuidkant van het plangebied, is door Menten uit de onderhan delingen met de provincie ge sleept. Dezelfde Menten heeft ook de hand gehad in de verhui zing van de manege de Poelrui- ters. Daar zou dertien jaar over zijn gepraat, zegt opper-Poelrui- ter Korbee. Nu de deal met de provincie bijna rond is, komt Menten in het hele verhaal niet meer voor. Raadsleden uit Oegst geest en Warmond zeggen niet te weten waarom Menten het kar wei niet verder afmaakt. Matt Poelmans van D66-Oegstgeest, de fractie die de meest afwijzen de houding heeft ingenomen, vat cynisch samen: "Menten heeft het zand eruit gehaald, het puin erin gestort en is vertrokken". Ook het Klinckenbergerplas- stuk van de provincie gaat niet in op Mentens beweegredenen. Volstaan wordt met de opmer king dat hetgeen reeds met Men ten was afgesproken nu gewoon voor Korswagen geldt. Dat betekent dat Korswagens Voorhof/Recrea b.v. voor een symbolische bedrag van één gul den alle gronden verkoopt die nodig zijn voor de aanleg van de S54-nieuwe stijl. Dat is inmid dels gebeurd. Korswagen betaalt de provin cie 1,5 ton als eenmalige vergoe ding "voor het resultaat van de medewerking aan, respectieve lijk de omlegging van het fiets pad nabij het Tolhek en de ont trekking aan de openbaarheid van dit gedeelte van het fiets pad". Hotel Met zijn andere hand betaalt de provincie Korswagen één gul den, andermaal symbolisch, voor alle grond en water die no dig is voor de inrichting met re creatieve voorzieningen van het gebied. Voorhof/Recrea behoudt zich het recht van erfpacht voor van een gedeelte van het gebied waar een hotel en de teleskibaan moeten komen. Korswagens b.v. verplicht zich in de door de Statencommissies goedgekeurde raamovereen komst om het openbare recrea tiegebied aan te leggen. De b.v. moet zich houden aan de inrich- tingsschets waarover al zo veel te doen is geweest. Als "kostendra- ger" was de puinstort aangewe zen. Met het puin kan direct een dam worden opgeworpen die de plas in twee delen opsplitst. Het af te sluiten "deel moet het do mein voor de waterskiërs wor den. Korswagen, zo wordt duide lijk, heeft aan de puinstort niet genoeg. Vandaar de te hervatten zandwinning als "aanvullende dekking". De provincie eist dat de ondernemer al het zandgeld aanwendt voor de inrichting van het gebied. Hetzelfde geldt overi gens voor het 'puingeld'. Behalve inrichten moet Kors- wagen ook beheren en onder houden. Korswagen moet dat gaan betalen met de opbrengsten van de horecavoorziening en de teleskibaan. Nu al wordt er reke ning mee gehouden dat dat te weinig is. Korswagen zou dan. zo opperen GS van Zuid-Holland, inkomsten kunnen putten uit parkeervergoedingen "en uit an dere voorzieningen binnen het erfpachtsgebied, die als kosten- drager kunnen worden aange merkt". Andermaal abracada bra. Zit er soms goud in de put? VAN KLAVERWEIDEWEG 21 IIOOGMADE TEL. 01712-2576 Antiek gecombineerd met modem leder Eerlijk geloogd grenen m Warm antiek Engels eiken Rustieke boerenmeubelen Sfeervolle verlichting RS Exclusieve stoffen bankjes Collectie Welbeckhouse zitmeubelen Collectie Chesterfields bankjes Vim klasse voor klasse... 62^^====^

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18