CTAD LEIDEN Aantal hotelbedden in 5 jaar tijd verdubbeld Schorsing van half jaar van advocaat is zeer zware straf LEIPSCH DAGBLAD In Leidse regio nu bijna 1000 bedden Behoefte aan derde gebouw beginnende ondernemers INTERNATIONALE VIERING 3 OKTOBER Rringloop- project neemt nieuwe ruimte in gebruik 'Overlast van Join the Game is verminderd' Flinke buit bij inbraak winkel 'Studenten in kantoor op Schuttersveld flauwekul' DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 LEIDEN Het aantal ho- bied in Leiden. Het motel werd telbedden in Leiden is de ^°dernife^d iQOipt„ i tot 370 bedden uitgebreid. xu ra- jaren explosief ge- der besloot het binnenstad-hotel Stegen, bamen met Leider- Nieuw Minerva tot een grondige dorp en Oegstgeest beslaat verbetering nadat het van eigenaar was gewisseld. Het aantal bedden werd weliswaar verminderd van 160 tot 100, maar daar tegenover staat dat Nieuw Minerva sindsdien beschikt over een volwaardige ho telaccommodatie. Voormalig Mi- nerva-uitbaatster Favier zette haar horeca-activiteiten voort in de En- gelbertha-hoeve, waar 10 hotelbed den werden ondergebracht. Met de komst van Hotel Ibis (112 bedden) in Leiderdorp diende zich in 1984 de derde grote hotelaccommodatie aan. De Bastionsmotels in Leiden en Oegstgeest (ieder 80 bedden) zijn van na die tijd. Leiden kent ook een aantal klei ne hotels: Hotel De Doelen aan het Rapenburg (22 bedden), Mayflo wer aan de Steenstraat (pas uitge breid, nu 28 bedden) en hotel De Cider aan de Rijnsburgerweg. De laatste richt zich hoofdzakelijk op de universiteit en het Academisch Ziekenhuis en heeft onlangs een overca- uitbreidingsplan bij de gemeente ingediend. Het hotel wil groeien van 20 naar 40 bedden. Aan de Wit- 'Wat betreft de zakelijke inbreng te Singel zijn twee pensions geves- :t dat wel, al is het zaak dat de tigd die samen 31 bedden herber gen. In Oegstgeest bevindt zich de capaciteit momenteel ruim 930. Wanneer binnen kort het motel bij de Haagse Schouw wordt geopend, ko men daar 100 bedden bij. Bovendien wordt binnen enkele jaren nog eens een groei van 160 wordt ver wacht. De beddencapaciteit is daarmee in vijf jaar tijd verdubbeld. "Vergeleken met Amsterdam is het natuurlijk niet bijzonder, maar voor Leidse begrippen mag je deze ontwikkeling wel explosief noe men", oordeelt VW-directeur Hu- gens. Volgens Hugens voorzien de hotels en motels vooral in de be hoefte van wat hij het zakelijk toe risme noemt. Hugens ziet voorlo pig geen gevaren v paciteit aan hotels. bedrijven gemeente 360.000 gulden om het met 100 produkt Leiden zo goed mogelijk te verkopen. Maar het bedrag dat de gemeente in het toeristisch be leid steekt, is volgens de Mooy vele malen groter. "Je moet dan toch ook denken aan maatregelen om de stad mooier en daardoor aan trekkelijker te maken. Dat kom je terecht bij zaken als restauraties of bijvoorbeeld het herstel van oude bruggen. Het geld dat daarin wordt gestoken om de aantrekkelijkheid te vergroten, is moeilijk te becijfe- LEIDEN - "Er is dringend be hoefte aan een derde bedrijfsver zamelgebouw voor beginnende ondernemers. Als we vandaag een nieuwe accommodatie heb ben, dan zit die morgen vol", al dus voorzitter G. Bovens van de Stichting Werkgelegenheid Lei den gisteravond in een vergade ring van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. Bij de stichting melden zich dagelijks nieuwe ondernemers die zitten te springen om een ruimte waar ze hun bedrijf op po ten kunnen zetten. Volgens Bo vens gaat het vrijwel altijd om se rieuze aanvragen. "Niet iedereen heeft al een hecht doortimmerd ondernemingsplan achter de hand, maar het gaat wel om men sen die door gerichte ondersteu ning op het goede spoor zouden zijn te zetten", aldus Bovens. De Stichting Werkgelegenheid beheert thans twee bedrijfsver zamelgebouwen die tot de nok toe vol zitten. Beide gebouwen zijn bedoeld om beginnende on dernemers op weg te helpen. Ge durende de eerste jaren hoeven ze slechts een lage huur te beta len. Daardoor hebben ze gele genheid hun bedrijf op te bou wen. Na vier jaar betalen de on dernemers de normale commer ciële huur. Leden van de raads commissie drongen gisteravond aan op maatregelen om de door stroming van bedrijven die het goed gaat te bevorderen. De be staande bedrijfsverzamelgebou wen kunnen dan hun broed plaatsfunctie voor beginnende ondernemers behouden. Aan het eventueel uitplaatsen van bedrijven zitten echter nogal wat juridische haken en ogen. Het CDA-raadslid Klück sugge reerde een derde, commercieel, verzamelgebouw op te richten voor doorstromers in plaats van voor beginnende ondernemers. De Stichting Werkgelegenheid heeft voorlopig geen geld voor zo'n gebouw. Het PvdA-raadslid Boot meent dat de stichting met de verhuur prijs voor goedlopende bedrij ven wel iets boven de marktprijs kan gaan zitten. De achterliggen de bedoeling is dat deze bedrij ven dan wel naar andere huisves ting zullen omkijken en plaats maken voor startende onderne mers. Bovens zei die mogelijk heid nader te zullen bestuderen. De Stichting Werkgelegenheid Leiden is voornemens volgend jaar een congres te organiseren over etnisch ondernemerschap. Volgens Bovens ondervinden et nische minderheden extra pro blemen bij het opzetten van een bedrijf en is de stichting tot dus ver niet erg succesvol geweest in het begeleiden van deze onder- belangrijk om in de weekends en gedurende de zomermaanden, wanneer het zakenleven stil ligt, toeristen aan te trekken om de ho tels te vullen. Met een mooie zomer en een overvolle kuststreek is dat geen probleem, maar afgelopen zo mer bijvoorbeeld ging het moei lijk". De oorzaak van de beddenexplo sie ligt volgens Hugens behalve aan de groei van de kantorensector in de stad zelf ook aan de groeiende bekendheid van Leiden in binnen- en buitenland. De gunstige ligging van Leiden in de randstad is een factor van betekenis. "Wij snoepen heel wat mensen van Amsterdam af. Ze zitten hier rustiger en toch dichtbij". Ook de directe verbin ding met Schiphol door de aanleg van de Schiphollijn is van grote in vloed geweest. Ongerust Hugens schat dat het aantal bed den in Leidse hotels vijf jaar gele den nog slechts 500 bedroeg. Een paar jaar daarvoor bestond er in Leiden zelfs grote ongerustheid over de dreigende daling van het aantal hotelbedden. Dat aantal in hotels en pensions bedroeg toen 370 en toenmalig VW-directeur R. Dekker achtte een uitbreiding met 100 bedden noodzakelijk. Hugens beschouwt Holiday Inn, dat zich in '73 in Leiden vestigde, als de grote gangmaker op hotelge- Beurzen Op diverse plaatsen wordt ge bouwd of staan plannen voor ho tels op stapel. Restaurant Het Haagse Schouw bouwt een motel accommodatie voor 100 bedden en de realisering van een hotel met 80 bedden in het Van Wijk-complex aan het Levendaal is op papier rond. Alleen op het Schuttersveld - de plaats die de gemeente nu juist zo geschikt acht voor een hotel - wil het maar niet lukken. Diverse plan nen zijn er reeds gesneuveld. De bouw van een zakenhotel is nu af hankelijk van de verhuizing van het Flowercenter naar het Schut tersveld. Wanneer dit doorgaat - binnenkort wordt de beslissing ge nomen - gaat het zakenhotel 60 bedden omvatten. Het laatste nieuwbouwplan dat vorige week openbaar werd, voorziet in de bouw van een jeugdhotel aan de Lange Scheistraat met 20 bedden. In hoeverre de groei in de hotel sector direct een gevolg is van het gemeentelijke beleid om het toeris me te bevorderen, vindt ambtenaar De Mooy (economische zaken) moeilijk te beoordelen. "Je zou kunnen zeggen dat de toerist nu pas gaat inzien hoe aantrekkelijk Leiden is. Daar wordt ook veel aan gedaan. De VW is de laatste jaren erg actief op beurzen in het buiten land". Jaarlijks krijgt de VW van de LEIDEN Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag in Holiday Inn aan een twintigtal vertegenwoordigers van buitenlandse ambassades ha ring en korenwijn aangeboden. Goekoop noemde de uitdeling van de ha ring en korenwijn de internationale viering van 3 oktober'. Behalve de diplomaten in Nederland krijgen ook de Nederlandse am bassades een vaatje haring en een fles korenwijn. De zending naar het buitenland gaat vergezeld van een speciale 3-oktobereditie van het Leidsch Dagblad, waarin onder meer verhalen over Leiden en de troonre de zijn opgenomen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat minister van buitenlandse za ken Van den Broek een toespraak zou houden over de betekenis van het vervallen van douanebepalingen binnen de EEG onder de titel 'De haring kent geen grenzen'. Wegens het debat over de paspoortaffaire moest de mi nister verstek laten gaan. In zijn speech stelde Goekoop dat het kabinet de invoering van het nieuwe paspoort dan ook beter aan de burgemeesters had kunnen overlaten. Minister Van den Broek werd vervangen door drs. S. Orlandinivoor malig president-directeur van KLM en momenteel voorzitter van Neder land Distributieland. In een korte toespraak wees de ex KLM-topman op het belang van het openstellen van de grenzen in 1992. Hij zei te hopen dat Nederland zou uitgroeien tot het distributiecentrum van Europa. Met Lucas Bols in hun midden genieten Goekoop en Orlandini van de verse haring en een glaasje korenwijn. (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN Door een kar met spul len naar binnen te rijden heeft wet houder Hans de la Mar van sociale zaken gisteren het nieuwe gedeelte van het Kringloopproject Leiden aan de Volmolengracht geopend. De erbij gekomen ruimte is een voormalig naaiatelier, grenst aan het oudere gedeelte en wordt van de gemeente gehuurd. Voor dit nieuwe gedeelte heeft het Kring loopproject van de Stichting Werk gelegenheid voor een jaar een ga rantiesubsidie gekregen. Volgens voorzitter Sjan Beniers van het Kringloopproject was er behoefte aan uitbreiding: "We had den zoveel spullen dat veel op el kaar gepakt en opgestapeld in de winkel stond". In de nieuwe ruim te is nu een showroom gehuisvest waar tweedehands meubelen staan uitgestald. Sinds de ruimte vorige week, na drie weken intensief op knappen, in gebruik werd geno men, is al de helft van de meubelen verkocht. Het Kringloopproject is een vrij- willigersproject dat afgedankte spullen weer opknapt teneinde ze van de verbrandingsoven te red den. De ingezamelde spullen wor den in de winkel aan de Volmolen- 3 zijn tien vrijwilligers betrokken. Volgens Beniers en vrijwilliger Herman Peerdeman gaat het het project voor de wind. De omzet verdubbelt steeds en sinds vorig jaar kunnen ze zelf een coördinator betalen. Voorts krijgen de vrijwilli gers nu een onkostenvergoeding en worden ze in goederen beloond. "We vinden wel dat het vooral een vrijwilligersproject moet blijven, gracht verkocht. Bij het project omdat, als het echt commercieel wordt, de ideële doelstelling denk ik snel in het gedrang komt. Bo vendien bevalt deze manier van werken prima", aldus de voorzit ter. Door het succes van de winkel is volgens Beniers wel de voorlich ting een beetje in het slop geraakt. "De milieu-aspecten van het pro ject willen we daarom in de toe komst meer naar voren gaan bren gen". (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De schorsing van de 39- jarige advocaat uit Leiden voor een half jaar wordt binnen de advoca tuur beschouwd als een zeer zware straf. Het betekent dat de betrok kene gedurende zes maanden zijn beroep niet mag uitoefenen. "Een maatregel als deze komt maar zeer zelden voor", zegt mr. Geelkerken die in maart van dit jaar een klacht tegen de betrokkene bij de Raad van Discipline in Den Haag depo neerde. De advocaat zelf ontkent met kracht iedere betrokkenheid bij de verzekeringsfraude. De advocaat werd er van be schuldigd betrokken te zijn bij een poging de verzekering op te lich ten. Het verhaal van deze fraude begint bij het moteijacht 'Rietpie per' dat vorig jaar augustus totaal vernield op het strand van Vlissin- gen werd aangetroffen. De boot was gehuurd door een 47-jarige Leidenaar die spoorloos bleek ver dwenen en van wie het vermoeden bestond dat hij was verdronken. Enige tijd later trachtte de vrouw van de Leidenaar de verzekerings gelden van 8,5 ton voor haar 'over- LEIDEN Een 28-jarige Leide naar is gisteren in zijn woning aan de Beethovenlaan aangehouden wegens mishandeling van zijn 23- jarige vrouw. Hij had haar dusda nig geslagen en geschopt dat zij met een gebroken neus, bloedin gen en ontvellingen naar het AZL moest. leden' man te incasseren. De le vensverzekering van de man bleek een half jaar voor zijn ongeluk drastisch verhoogd te zijn en dat leidde er toe dat de politie argwaan kreeg. Het 'slachtoffer' werd na lang speurwerk in november van dit jaar gearresteerd. Hij werd spring levend aangetroffen op een cam ping in Oostenrijk waar hij ver bleef in afwachting van zijn vrouw met het geld. De vrouw werd opge pakt wegens valsheid in geschrifte. De man moet nog voorkomen, ter wijl de vrouw wegens medeplich tigheid reeds tot een geheel voor waardelijke gevangenisstraf van een jaar veroordeeld. Volgens Geelkerken, de deken van advocaten in het arrondisse ment Den Haag, kwamen hem kort na de arrestatie verhalen ter ore dat de Leidse advocaat bij de 'verdwij ning' was betrokken. Hij zou in een vroeg stadium op de hoogte zijn ge weest van de gespeelde verdwij ning. "Ik kreeg de indruk dat de ad vocaat niet krachtig genoeg had ge probeerd de man van zijn strafbare daad af te houden. Hij had onmid dellijk moeten zeggen: doe niet zo gek, daar komt niets van in. In plaats daarvan heeft hij de vrouw een tijd lang adviezen gegeven om mee te doen. In die zin was hij be trokken bij het plegen van strafba re feiten en heb ik als deken een klacht tegen hem ingediend". De Raad van Discipline heeft zich in een tweetal zittingen over de klacht gebogen. Ondanks het verweer van de betrokkene dat hij zijn cliënt had afgeraden te ver dwijnen, kwam de Raad tot de con clusie dat de advocaat zijn boekje te buiten is gegaan. Afgelopen maandag werd de schorsing uitge sproken. De advocaat heeft een maand de tijd om in beroep te gaan bij het Hof van Discipline in Utrecht. Hij heeft inmiddels laten weten dit ook te doen. Het Hof zal de hele zaak opnieuw doornemen. In afwachting van een uitspraak van het Hof is de schorsing van de baan. LEIDEN Koffieshop Join the Game wordt niet gesloten. De over last in de Beschuitsteeg, waar de koffieshop is gevestigd, is de laatste maanden aanmerkelijk ver minderd. Burgemeester Goekoop liet de eigenaar van de koffieshop ruim drie maanden geleden weten te overwegen de zaak tijdelijk te sluiten. De burgemeester zei gisteren te verwachten dat die maatregel niet noodzakelijk is. Volgens hem zal de evaluatie door de politie uitwij zen dat de overlast in de Beschuit steeg is teruggedrongen. De raadsman van de koffieshop is nog altijd van plan een aantal po litiefunctionarissen een voorlopig getuigenverhoor af te nemen. De advocaat wil onder meer van hoofdcommissaris Mostert weten welk beleid wordt gehanteerd bij het binnenvallen van koffieshops waar drugs worden verhandeld. Het steekt de koffieshop Join the Game dat de politie regelmatig de zaak binnenvalt, terwijl op andere plaatsen binnen de gemeente waar openlijk softdrugs worden ver kocht zoals het door de gemeen te gesubsidieerde Leidse Vrijetijds Centrum niet wordt opgetreden. De laatste inval bij Join the Game had overigens vier weken geleden plaats. Het verzoek aan de rechtbank om een aantal politiemensen te ho ren wordt volgens de Amsterdam se advocaat J. Pen binnenkort ver zonden. Het is overigens niet zeker of dat verzoek wordt gehonoreerd. Het is al jarenlang een middel van linkse actiegroepen om de rechter te verzoeken om ministers en stadssecretarissen een voorlopig getuigenverhoor te mogen afne men. In die gevallen is zo'n verzoek door de rechtbank niet gehono reerd. Bus rijdt tegen bromfietser LEIDEN Bij een aanrijding met een bus op de Rijnsburgerweg heeft een 17-jarige bromfietser uit Oegstgeest gisteren gekneusde rib ben en schaafwonden opgelopen. De aanrijding ontstond nadat een 48-jarige buschauffeur uit Voorhout, die over de Rijnsburger weg in de richting van het station reed, linksaf de inrit van de NZH- garage wilde inrijden. De chauf feur liet een tegemoetkomende bus passeren en trok op, maar zag de bromfietser, die over het fietspad in tegengestelde richting reed, te laat. LEIDEN Uit een tabakswinkel in de Stevensbloem is in de nacht van dinsdag op woensdag voor on geveer 18.000 gulden aan geld en goederen weggenomen. Uit een kluis verdween een hoeveelheid staatsloten met een waarde van 8000 gulden. Voorts werd voor on geveer 8000 gulden aan rookartike len alsmede 2000 gulden contant geld gestolen. De dieven kwamen de winkel binnen door een deur in te trappen. Mannen weigeren kantoor te verlaten LEIDEN Twee Alphenaars van 16 en 24 jaar zijn gisteren aange houden nadat ze het gebouw van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor aan de Verbeek- straat niet wilden verlaten. Zij ver zetten zich toen de politie hen er wilde weghalen en uitten bedrei gingen. Waarom het tweetal het pand niet wilde verlaten is niet be kend. LEIDEN - Wethouder Fase (econo mische aangelegenheden) vindt het idee van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) om studenten onder te brengen in een kantoorgebouw aan het Schutters veld te gek om los te lopen. De stichting is met een project ontwikkelaar aan het kijken of haar plan gerealiseerd kan worden. De bedoeling is om, gebruikma kend van flexibele wanden, het kantoorgebouw voor bewoning ge schikt te maken. Volgens het idee van studentenhuisvesting zouden ongeveer 100 studenten zolang in het kantoorpand kunnen wonen nu er minder animo is voor kan toorgebouwen op het Schutters veld. Wethouder Fase noemde het plan van de stichting gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden "volstrekte flau wekul. Het is absoluut onzin om daar over na te denken. De verhuur van kantoren op het Schuttersveld gaat juist heel goed". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17