Andorra: skiën langs ongebaande pistes 'Beelden zijn bij toeval ontstaan' Skiërs moeten het dit keer met extraatjes doen Luxueus ijspaleis DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 WINTERSPORT Tussen Pas de la Casa en Grau Roig mooi langlaufparcours WortelMax naast een van zijn scheppingen (foto gpd) Op weg naar het ski-land Andorra mocht de trein in Hospitalêt wel stoppen, maar niet uitladen. Daar aan de voet van de Pyreneeën zou ons een bus wachten, die ons in goed anderhalf uur over de 2350 meter hoge bergpas van Frankrijk naar Andorra gebracht zou hebben. Door hevige sneeuwval was de bergpas echter gesloten. Gelukkig is het kleine prinsendom Andorra ook van Spaanse zijde te bereiken, dus zette de trein ons via enkele duistere tunnels een station verder af; Tour de Carol. De busrit, nu niet via de Franse maar de Spaanse grens, duurde wel ietsje langer. Aangezien we voornamelijk slapend in de trein de 1300 km lange aanloop tot de aansluitende busrit hadden afgelegd, werd deze tegenvaller opgeruimd genomen. Het voordeel van een treinreis. door Wim Breedveld In Andorra zelf konden we alle kanten uit om te skién. Op zich is dat natuurlijk plezierig, omdat je een gevarieerd skiprogramma kunt samenstellen voor een week. Iedere dag een ander gebied piste, een andere omgeving. Na een paar dagen kwam het ver langen naar een vaste stek vlak bij de piste toch weer boven. Immers, de vakantiedagen begonnen steeds met het wachten op de skibus naar die centra, dan volgden de toch wel lange ritten naar de pistes en in de namiddag was er de dwang van de laatste bus voor de terugtocht. Een lekker vakantieritme komt er dan niet in. Bezwaarlijker was echter, dat je na een dag heerlijk vermoeiend en rozig makend buiten zijn, steeds te rug werd geworpen in het drukke, stoffige en commerciële Andorra la Vella zelf. Winkelparadijs Dit grote centrum, waar kenne lijk zomer en winter gewerkt wordt aan de de verbetering van straten, wegen en gebouwen, is één groot belastingvrij winkelparadijs. Dat oefent dan ook de grootste aantrek kingskracht uit op de toeristen, die goedkoper dan thuis hun elektro nica, foto- en filmmateriaal, parfu merieën, duurdere kleding, goud en zilver kunnen inslaan. Wie daarvoor geld wil uitgeven en ook weer niet al te ver boven zijn budget wil uitschieten dient dan wel te besparen op eten en drinken. Dat lukt wonderwel in de centrum plaats, die wemelt van kleine gezel lige eethuisjes en bars, waar buiten een ruime keuze aan drank ook al tijd wel wat snacks te vinden zijn. Je moet ze zelf zoeken of je klampt een taxichauffeur aan, die je tegen betrekkelijk laag tarief buiten het dorp bij een sfeervol res taurant zal afzetten. Prinsendom Andorra la Vella is de hoofd plaats van dit prinsendom, dat uit zeven verspreid over het miniland liggend parochies bestaat. Dat geeft al aan. dat er nog steeds een sterke kerkelijke oriëntatie is. Het staatje heeft dan ook twee staats hoofden; de president van Frank rijk en de aartsbisschop van het Spaanse Urgell. Trouwen doe je er alleen in de kerk, hetgeen scheiding onmoge lijk maakt. En het is al een staaltje van progressiviteit, dat vier jaar ge leden een discussie werd aange zwengeld om die kerkelijke huwe- lijksinzeging te laten volgen door een burgerlijke registratie. Andorra la Vella biedt in zijn drinklokalen, waar veel eigen in woners komen, veel stof tot ge sprek bij een goed glas wijn. Ook over dit soort veranderingen in dit oord, dat door de uitbundig uitge stalde en dus ook belastingvrije te lecommunicatie, al lang uit het berg-isolement gehaald is. Niet, dat iedereen nu wegloopt met al die modernisme uit het aan palende Frankrijk of Spanje. "Nu weet ik wat ik heb. Bij ver andering weet ik niet wat ik zal krijgen." Dat is de boeren-wijs- heid, die het conservatisme onder steunt. "Knellende huwelijksbanden? Dat lossen we op onze vertrouwde manier wel op," zegt onze ge sprekspartner met een veelbete kende knipoog. Ze vinden het ook niet vreemd, dat formeel twee buitenlanders hun land bestieren, want al vanaf 1419 hebben ze een eigen Consell de la Terra (volksraad). Die werd overigens jaren lang alleen door de familiehoofden (Caps de Casa) ge kozen en pas in 1933 kwam er stem recht voor alle mannen, gevolgd door stemrecht voor de vrouwen in 1970. Iets meer macht kregen de ei gen inwoners pas in 1981, toen de 28 raadsleden (vier namens iedere parochie) hun eigen regerings hoofd (Cap de Govern) en parle ment mochten kiezen. Immigranten De bijna 47.000 inwoners hebben slechts voor 17 procent de Andor- rese nationaliteit. Meer dan de helft zijn geïmmigreerde Spanjaarden (vooral uit Barcelona), die 55 pro cent van de bevolking vormen, Fransen (7,5 procent) en verder een mengelmoes van allerlei nationali teiten. Daaruit mag overigens niet afgeleid worden, dat het makkelijk is om je in dit belastingparadijs te vestigen. Daaraan worden tegen woordig hele hoge eisen gesteld. Trouwen met een autochtone in woner of inwoonster lijkt nog de meeste kans te bieden, alhoewel dit niet inhoudt dat daarmee de Andorrese nationaliteit wordt ver worven. Gaan de inwoners over de schreef, dan mogen ze kiezen uit berechting in Spanje of Frankrijk (Urgell of Perpignan). Veel ernsti ge delicten worden er niet ge pleegd, alhoewel in ons drinklo- kaal de namen genoemd worden van nog levende Andorrezen, die in 1941 de laatste ophanging hebben meegemaakt. Alhoewel de eigen regering niet machtiger lijkt dan een gemiddel de dorpsraad in ons land, moet wel bedacht worden dat hun zorg zich ook uitstrekt over de honderdui zenden gasten van het land. Karei de Grote moet tegen het einde van de negende eeuw de eerste belang rijke gast geweest zijn, die enige tijd in Andorra verbleef, op weg met zijn legers naar Spanje om er de arabieren te verdrijven. Overi gens moeten daarvoor al pelgrims door dit staatje zijn getrokken op weg naar Santiago de Compostella. Er zijn nog mooie resten van oude vestingen, bruggen en kerken te bewonderen. Inkomsten Met tien miljoen overnachtingen per jaar is het dorp bijna het hele jaar door vol met toeristen, de be langrijkste bron van inkomsten. Slechts één procent van de bevol king werkt in de landbouw, waar mee het land zich van eigen voed sel en drank voorziet. En tabak, want dat is een belangrijk land- bouwprodukt. De rest leeft van een beetje in dustrie en vooral van de handel: de belastingvrije nering in het dorp en de minstens zo belangrijke door- voer-handel, waarbij via ingewik kelde constructies veel btw en an der belastinggeld valt terug te ver dienen. En het toerisme wordt daarbij ook onder handel gerang schikt. Het is als het ware de toele veringsbasis voor alle nering. Er zijn 35.000 hotelbedden en 26 cam pings, die in de zomer overvol zijn en in het overweldigende ber glandschap zijn gelegen. Voor de skiërs zijn er gelegenhe den te over en bieden de vijf grote skigebieden alles voor zowel be ginners als de zeer geroutineerden. Het dichtst bij de 'hoofdstad', waar de meeste skiers logeren, ligt het gebied Soldeu-El Tarter, ge noemd naar de twee plaatsen die het verbindt: Soldeu en Saint Père del Tarter. Dit ruime gebied heeft over de veertig liften, die de skiërs van 1680 tot op 2560 meter op de Tossal de Llosada brengen. Deze hoogvlakte is vooral bij mooi zon nig weer en weinig wind heerlijk te skiën, maar niet zelden waait daar een stijve koude bries. Dan is het beter iets te zakken naar de bosrij ke afdalingen van dit gebied, waar zowel de beginnende skiër als de gevorderde voldoende mooie bre de pistes vindt. Er zijn twee langlaufloipes, van zeven en vijf ki lometer. Andere gebieden Arinsal is een tweede gebied, minder groot en gelegen tussen Even buiten Andorra, in het dorp Canillo, ligt een gloednieuw ijspa leis. Centraal in dit met veel mar mer gebouwde luxueuze sportcen trum, is de kunstijsbaan van 30 bij 60 meter, Olympische afmetingen. Verder in dit centrum een zwem bad (25 meter), squashbaan, bio scoop, spelautomatenhal, sauna, fittnesruimte, billardzaal. De ijshockey-accomodatie is he lemaal ingesteld op grote interna tionale wedstrijden, zowel in ijs hockey als kunstrijden. Elektro nisch scorebord, panoramaruimte voor pers, twee duizend zitplaatsen (goed voor 30 procent van de au tochtone bevolking) en een giganti sche ruimte, waar de huurschaat- sen keurig in houten vak klaar staan. Maar voor wieTot nu toe is geen enkele Andorrees de schaats- kunst machtig. Is dat niet een klein probleem voor directeur Antoni Carulla I Naudi? "Nee. We hopen op de wintergas- ten. Bovendien is met de scholen afgesproken, dat alle basisschool kinderen in oktober tien dagen les krijgen." Is dat niet wat weinig om de ijs- hockeysport een beetje onder de knie te krijgen? "Dat valt wel mee. De eerste dag leren ze op de schaatsen te staan. De tweede dag moeten ze recht vooruit schaatsen. De derde dag pootje over naar links, de vierde dag pootje over naar rechts. Dan achteruit schaatsen, remmen en tenslotte de laatste dagen schaat sen met stick en puck. Dat moet lukken." Met zoveel optimisme moet An dorra wel een schaatsnatie van Olympische grootheid worden. Exploitatieproblemen? "Alles is betaald door een pro ject-ontwikkelaar. We hebben al 1000 leden bij voorinschrijving. De arbeidskosten zijn voor de staat." Als journalist uit een schaatsland mag je dan verbaasd zijn over het aandoenlijke optimisme van de di rectie, voorlopig heeft Andorra wel een Ijspaleis, zoals er in heel Ne derland en waarschijnlijk in heel Europa niet één te vinden is. twee bergkammen. Dat maakt diepsneeuw skiën langs ongebaan de pistes ook mogelijk. Er zijn zes tien liften met een veelvoud aan middelzware en lichte afdalingen. Pas de la Casa en Grau Roig zijn de twee dorpen, dicht tegen de Franse grens, met daar tussenin 55 kilometer pistes en een beschei den, maar mooi gelegen langlauf parcours. En 29 sneeuwkanonnen voor het geval er geen na- tuursneeuw zou zijn. Pal is vooral het gebied met veel korte liften en kleine afdalingen, die via een zig-zagpatroon lopen van 2300 tot 1800 meter. Arcalis, helemaal in het noord westen van Andorra, is vooral be kend om zijn kilometers lange groene, dus erg lichte afdaling en een langlaufpiste van een paar kilo meter. Wat skimogelijkheden be treft veruit het minste van de skige bieden. Bij alle skigebieden vindt de op zich zelf reizende toeristen meerde re goede hotels of pensions. Hij kan daarover in Andorra centrum alle inlichtingen krijgen. De prijzen zijn gematigd; half pension voor prijzen die variëren van 35 tot 55 gulden. Andorra centrum is wel wat duurder. Wortel Max uit Ramsau stelt zich voor met wat statistische gegevens. Hij maakte 11 muziekcassettes, 14 grammofoonplaten, speelde in twee films, komt minstens vijf keer per jaar op de televisie, heeft twaalf wettelijke en vier onechte kinde ren, was zeven keer voor een optre den in Holland en heeft een archief met 400 artikelen over hem zelf en zijn ambachtelijke wortelsnijdenj. Wij komen echter vooral voor de bizarre ijsfiguren in de tuin rond de oude watermolen in Ramsau. Me tershoge grillige structuren, waar van de ijs- en sneeuwkristallen door de felle winterzon een blauw achtige gloed verspreiden. Hoe maakt de 66-jarige Max deze speel se natuur-sculpturen, die zoveel toeristen uit het hele Zillertal trek ken? "Die zijn uit puur toeval ont staan. Ik had weer eens een journa list op bezoek. De bomen waren be sneeuwd en ik was daarvoor even bezig geweest met de tuinslang. Brak ineens de afsluiter. Het water spoot alle kanten op. Niet te stui ten. Het was koud en ik liet het maar zo. Toen een uurtje later het waterleidingbedrijf de zaak ge klaard had en ik met de journalist naar buiten ging. werd ik zelf ver rast door de ontstane ijsfiguren. Ik heb voor de fotograaf geposeerd bij die bomen en meteen was ik een ijsbeeldhouwer." Die faam heeft hij in volgende ja ren toen maar waar gemaakt. Zo dra de sneeuw gevallen is en de vorst streng en constant genoeg is, pakt hij zelf de tuinslang en gaat spuitend en scheppend in zijn tuin te werk. "Ik spuit maar wat en de rest doet de natuur. Het trekt echter duizenden mensen per seizoen." Strijd Voor hem is dat de reden om een pittig strijd te leveren met het ge meentelijk waterleidingbedrijf van Mayrhofen, waarvan hij betrekt. "Ze presenteren me steeds hoge re rekeningen, maar ik vertik het ze te betalen. Ik doe dat toch zeker voor het toerisme. Ze zouden mij moeten betalen." Die lange strijd gaat nu al zo'n 25 jaar door en al die tijd weigert Max te betalen. De rekeningen stapelen zich op, maar ze worden wel ver stuurd in het besef dat er bij Max niets extra's te halen valt. Het is er wel, maar Max blijft koppig zijn ka chel er mee aansteken. Hij is het prototype van de Tiro- ler lolbroek, die met veel muzikali teit en platte boerse humor de gas ten in de hotels van het Zillertal weet te vermaken. Duivelsviool, wasbord, gitaar, hoedjesdans, dij- enkletserij, lederhosen-pret. Het gaat er nog wel in, vooral bij de in steeds grotere groepen aankomen de Amerikanen of Japanners. Al hoewel Max ook wel beseft, dat de ze vorm van amusement bij de Hol landers, Belgen en Noord-Duitsers aanzienlijk minder in de belang stelling ligt dan tien jaar geleden. Hij verliest sterk aan de disco en elektronische muziek. Geen nood, want Max heeft meer lucratieve zaken op zijn program ma. Hij was de eerste die van oude boomwortels, de bekende souve nir-houtsnijwerkjes maakte. Oude mannetjes, vrouwtjes, kurketrek- kers, sierblokken, handgrepen, schilderijtjes. Hij maakt het alle maal en jarenlang had hij alleen recht. Rijk geworden? "Daarvoor drink en eet ik te veel. Ik heb echter voor al mijn kinderen wat opzij kunnen leggen. Eerst vei lig, dacht ikverborgen in een oude kast. Kon de belasting niets vin den. Maar de muizen vraten de bil jetten op. Nu sta^t er wat op de bank, krijg ik misschien toch nog een leuke begrafenis." De trein brengt de wintersporter tot aan de voet van de Pyreeën. (foto's GPD) Miami winterhit in brochures van Nederlandse touroperators Je wilt als reisorganisatie graag elke winter met iets nieuws komen. Maar wat te doen als elke Alpenhelling reeds is afgestroopt, als er nergens meer nieuwe wintersportoorden worden gebouwd, als zelfs de aanleg van nieuwe skiliften in reeds bestaande gebieden is gestokt? Dan zoek je naar alternatieven. Naar snoepjes. Dan geef je de klant sneeuwgarantie (Interlux), gratis skygym (Vrij Uit) of zelfs een gipsgarantie (Hotelplan). Die laatste organisatie laat het daarbij overigens niet alleen tegen gereduceerde prijzen kan men zich via de gids ook nog eens wintersportmateriaal aanschaffen. Extraatjes dus. Met HOTELPLAN op de eerste rij van uitdelers. Skiërs die bij de Rijswijkse touroperator een wintersportreis hebben geboekt, krijgen hun reissom terug als ze na een ongeval in de sneeuw niet verder kunnen skiën. Maar dan moeten ze eerst wel een cursus van vijftien lessen hebben gevolgd bij een van de 250 Ski Aerobic Centre's in Nederland (prijs: 125 gulden). Ook moeten zij hun skibindingen laten afstellen bij een speciaalzaak en dienen zij een annuleringsverzekering te hebben afgesloten. Wat de r winterbestemmingen betreft: Hotelplan heeft het vooral in de winterzon gezocht. Net als veel andere Nederlandse reisorganisaties staat Miami in Florida promiment in de catalogus (negendaagse reizen zijn er al vanaf 1198 gulden). In Egypte heeft Hotelplan plaats gereserveerd in strandhotels en bungalows in de badplaatsen Sharm el Sheikh en Hurghada aan de Rode Zee. Prijzen vanaf 1087 gulden per week per persoon. Hotelplandirecteur Frans van Steenis: "IkJjen ervan overtuigd dat Florida en Egypte geweldige concurrenten zullen worden van de Canarische Eilanden," Ook bij ARKE wordt van de winterzonbestemming Miami bijzonder veel verwacht. Directeur Ferry Fransen: "Dat is logisch. Afhankelijk van het type accomodatie is een vakantie in- Florida vanaf tweehonderd gulden per week per persoon duurder dan een reis naar de Canarische eilanden. En er zijn zelfs voorbeelden te vinden, zoals rondom Kerst, dat de prijs van een vijftiendaagse reis naar Miami vrijwel gelijk is aan die van een vijftiendaagse reis naar Playa des Ingles op de Canarische Eilanden." 'Nieuwtje' De Twentse reisorganisator is een van de weinigen die de Nederlandse wintersporters een echt 'nieuwtje' kan aanbieden: vliegen naar Lyon met een charter en vandaar per bus naar Meribel of bijvoorbeeld Valmorel. Ter vergelijking: een achtdaagse vliegreis naar Valmorel kost 130 gulden meer dan een nachtpendel per bus en een vliegreis naar Meribel 390 gulden meer dan een autoreis naar precies hetzelfde appartement. De ski-vliegreizen naar Oostenrijk (Innsbruck met Tyrolean Airways) zullen na de twee succesvolle afgelopen jaren worden voortgezet. Tenslotte meldt Arke dat de vliegverkeersdrukte naar plaatsen als Tenerife (Canarische Eilanden) en Faro (Portugal) zoveel mogelijk zal worden vermeden door afwijkende vertrekdagen. Naar Tenerife wordt nu ook op dinsdag gevlogen (vrijdag is de drukste dag) en naar Fao op vrijdag (maandag de drukste dag). Bij HOLLAND INTERNATIONAL valt op, dat het door Hotelplan afgestoten Andorra voor het eerst als wintersportplaats in de catalogus is opgenomen. Nieuw is ook de speciale Holland International Bergland Expres die op de populaire Oostenrijkse bestemmingen zal gaan rijden, maar net als bij de andere reisorganisaties zijn de echte primeurs toch ook hier alleen in de winterzonvakanties te vinden met - onvermijdelijk - Miami-als de grootste publiekstrekker (prijzen vanaf 1175 gulden per negendaagse reis per persoon). door Rob van den Dobbelsteen Voor het eerst kan er met Holland International deze winter ook vanaf vliegveld Beek bij Maastricht naar Tenerife worden gevlogen. Extraatjes Op het gebied van extraatjes introduceert DE JONG INTRA de Ski-Plus vakantie. In de veronderstelling dat Nederlandse skiërs in grote grote wintersportgebieden over het algemeen niet optimaal gebruik maken van de mogelijkheden omdat ze niet te ver van 'huis' durven, biedt De Jong Intra zijn klanten de mogelijkheid twee dagen lang tochten te maken onder leiding van een ski begeleidster. Ook de zogenaamde langlaufreizen mogen tot de categorie extraatjes worden gerekend. Hier blijft de bus als een soort bezemwagen steeds bij de groep. Bij O AD wordt een aantal wintersportreizen aangeboden waarbij in de prijs bijvoorbeeld een skipaS, de huur van ski's en zelfs skilessen zijn inbegrepen. Maar alweer is het echte nieuws in de gids met de winterzonbestemmingen te vinden. OAD vliegt deze winter voor het eerst naar Tunesië. Jacques van Maurik, directeur van Oad Vliegreizen: "Na het succes met onze reizen naar Marokko geloven we dat ook Tunesië een succes kan worden." VRIJ UIT is genereus voor vroegboekers. Wie voor 31 oktober een wintersportreis boekt, krijgt drie gratis skigymlessen van de ANWB die op 90 verschillende plaatsen in ons land wordt gehouden. De drie lessen vormen overigens slechts een onderdeel van de in totaal achttien lessen durende cursus. VRIJ UIT komt voor het eerst met een uitgebreid programma voor het Dolomiti superski-gebied (464 liften en 1100 kilometer niet aangesloten pisten) met als centra de wintersportoorden Wolkenstein en Corvara. Zonbestemmingen De NBBS heeft de wintersportbrochure en winterzonbrochure van elkaar losgekoppeld. Maarten van hei Kaar (directeur van de NBBS): "De vraag naar typische zonbestemmingen is zo groot geworden dat we wel moesten besluiten tot twee aparte brochures". In de winterzonbrochure neemt natuurlijk Miami weer een belangrijke plaats in. Maar men kan ook al een week naar het pretcentrum Orlando (driehonderd kilometer ten noordwesten van Miami) voor nog geen vijftienhonderd gulden per week. De last minute boekers onder de wintersporters komt de NBBS tegemoet daardat zij zich heeft aangesloten bij de Beddenbeurs, een Oostenrijks reserveringssysteem waarbij zich een aantal belangrijke Tiroolse wintersportplaatsen heeft aangesloten. Van het Kaar weer: "Het biedt onze klanten een uitstekende mogelijkheid om op het laatste moment toch nog een plaatsje te vinden in het hoogseizoen". TRANS gaat haar klanten voor het eerst skiën in Kopaonik, het 'Sankt Moritz' van Joegoslavië en EVENEMENTSREIZEN gokt op de meer aktieve vakantiegangers met wandeltochten over Madeira en Marokko en diepzeeduiken voor de kust van Lanzarote. Dochter D-TOURS van Eevementsreizen heeft het aanbod op de Canarische Eilanden nog eens uitgebreid en SUNAIR zette Frankrijk op de meest in het oog lopende plaats van de wintersportgids gezet omdat, zegt Sun Airs Ben Schrijver "Nederlanders nu wel rijp zijn voor de Franse Alpen". Geen wintersportvakantie tenslotte? Dan heeft u geluk als u uw reis bij INTERLUX heeft geboekt. De Alkmaarse reisorganisatie betaalt namelijk iedere klant honderd gulden per geboekte week terug als er door te weinig sneeuw drie dagen of langer niet kan worden geskied. 'Sneeuw garantie' wordt dat genoemd. Het woord dekt de lading geenszins, maar een doekje voor het bloeden is het wel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13