Peperdure achtcilinder van Audi Frans Molenaar gaat op de barokke toer AUTO 'Positieve invloed op imago en omzet' verwacht Maserati 430 voor verwende weggebruikers —HESSING Mercedes 300D Turbo een imponerende auto Pomp voor het aftappen van oude auto-olie RIJ-IMPRESSIE Sonaralarm voor auto's L.I.A.M. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 De Maserati 430: voor de fijnproevers. Voor de beter gesitueerden op de weg, die er bovendien een exclu sieve smaak op na houden, biedt importeur Hessing in De Bilt onder andere de nieuwe Maserati 430. Voor wie bekend is met de produk- ten van deze Italiaanse fabriek: het gaat om een doorontwikkeling van de 425. Deze 430 is een sportieve sedan, die een nieuwe V-6 motor heeft ge kregen met een inhoud van 2,8 li ter. Een bijzondere en uitermate krachtige motor met twee waterge- koelde turbo's met elk een eigen in- tercooler. Twee bovenliggende nokkenassen bedienen de drie kleppen per cilinder. De brandstof- inspuiting wordt gestuurd door een computer en de ontsteking heeft geen contactpunten. Voor een sedan zijn de prestaties indrukwekkend. De wagen accele- ADVERTENTIE House of Exclusive Cars' 3731 GA De Bilt Holland reert in 5,7 seconden uit stilstand naar 100 km/uur en haalt een snel heid van meer dan 240 kilometer per uur. Al dit geweld maakte een nieuw onderstel nodig. De vering is uiteraard rondom onafhankelijk: voor veerpoten volgens het McP- herson—systeem en achter schroefveren. Verder hebben alle wielen schijfremmen, waarvan de voorste inwendig worden gekoeld. Binnen ontbreekt het de (vier) inzittenden aan niets. De bekle ding is van eerste kwaliteit leder en er is met dure houtsoorten ge werkt. De wagen heeft airconditio ning en verder snufjes als elek trisch verstelbare zetels. De koper moet er diep voor in de portemon nee tasten: 129.000,-. Audi maakt eind deze maand op de autotentoonstelling in Parijs met een peperdure achtcilinder zijn entree in het marktsegment van uiterst luxueuze limousines. De 'dure' tak van het Volkswagen concern verwacht hiervan volgens een woordvoerder een 'positieve invloed op imago en omzet' van het merk. De ontwikkeling is opmerkelijk. Terwijl in Westduitsland de discus sies over de invoering van een maximum snelheid op de Auto bahn (130 km/uur) steeds serieuzer worden, komen de autofabrikan ten met nog krachtiger motoren, die hun topmodellen alsmaar snel ler maken. BMW heeft zelfs op eigen houtje een maximum-snelheid ingevoerd Op het 12-cilinder model van de 7- serie (de 750i) en de sportiefste ver sie uit de 5-serie (de M5) zitten voorzieningen die ervoor zorgen dat de wagens ondanks een over schot aan vermogen niet sneller Mercedes 300 D Turbo: een geweldenaar. Stabil Oil Company in het Lim burgse Beek heeft een apparaat op de markt gebracht waarmee ge makkelijk en milieuvriendelijk af gewerkte olie uit een auto kan wor den gezogen. Het apparaat bestaat uit een licht doorlatende container (zodat men kan zien hoeveel olie erin komt), een vacuümpompje en de benodig de slangen. Nadat die dingen on derling met elkaar zijn verbonden en één van slangen via de oliepeil- stokhouder in het motorcarter is geplaatst kan met het aftappen worden begonnen. Enkele slagen zijn reeds voldoende om een va cuüm (onderdruk) van 0.65 bar in de vormvaste container te verkrij gen, waardoor de olie uit het carter in de container wordt gezogen. Er is dus geen smeerbrug nodig en de aftapplug kan gewoon in het carter blijven zitten. De oude„olie kan daarna in een blik of fles wor den gedaan en op de juiste plaats worden ingeleverd. Bij een regio nale ophaaldienst, gemeentelijke instellingen of iets dergelijks. De pomp die ƒ62,50 kost is door de Westduitse keuringsin stantie TÜV voorzien van het GS- teken (Geprüfte Sicherheit). Vandaag een autorubriek vol dure wagens. Want toevallig had ik voor een rij-impressie ditmaal ook al een kostbare limousine onder han den: de 300 D Turbo van Mercedes Benz. Die kost kaal al meer dan een ton: om precies te zijn 101.940,-. Althans voor de particulier die ook btw moet betalen. Maar er zullen niet zo veel particulieren te vinden zijn die zo'n 'broodrooster' zo ge noemd naar het roostertje in het rechter voorscherm kunnen en willen kopen. De verkoop zal zich vooral richten op de veel kilome ters verslindende zakenlieden. Hun prijs (85 mille) is nog stevig ge noeg. Maar ik moet daar wel aan toe voegen dat de koper voor dat kapi taal veel terug krijgt. Een impone rende automobiel, die zich ontpopt als een supersnelle diesel. Merce des-Benz heeft in de loop der tijd een enorme diesel-reputatie opge bouwd. Meer dan vijftig jaar is het merk met de ster toonaangevend op dat gebied. Deze adel verplicht, zeker als de concurrentie begint aan te dringen. Dan is een reputatie van honderdduizenden probleem loze kilometers en een goede jn- ruilprijs niet meer voldoende, de klanten eisen ook souplesse en vooral snelheid. Wat dat laatste betreft worden ze op hun wenken bediend in de ge blazen versies die Mercedes kort geleden in de 190- en de 200/300 se ries op de markt heeft gebracht. Audi V8: alle extra's die een automobilist kan dan 250 km/uur kunnen. Overigens snel genoeg. Mercedes-Benz heeft ook al di verse modellen, die royaal de 200 km/uur te boven gaan. En een 12- cilinder motor bevindt zich reeds in het teststadium. Nog sterker en nog sneller. Kapitalen Natuurlijk moeten voor zulke su per-auto's kapitalen worden neer geteld. Maar dat schijnt bij de 'cap tains of industry' geen rol van bete kenis te spelen. Er is duidelijk een markt voor zulke toppers. Daarvan getuigt ook de komst van de achtcilinder van Audi, die in ons land aanstonds ongeveer .160.000 gulden moet gaan kosten. Toch denkt Audi in 1990 wereld wijd 14.000 van die kostbare kna pen (vijf tot tien procent van het marktsegment) aan de man te kun nen brengen: 5.000 in Westduits land, evenveel in de Verenigde Sta ten en de rest elders. Aan een schat ting voor ons land durfde directeur L.A. Ladage van importeur Pon zich nog niet te wagen. Een auto dus van meer dan an derhalve ton. Maar daar zit dan ook nagenoeg alles op en aan wat een automobilist zich maar kan wen sen. Dat lijkt voor velen van ons bij zo'n prijs vanzelfsprekend, maar dat is het niet. Audi levert zijn nieu we luxueuze topmodel de Audi V8 standaard echter met een waslijst van nuttige, leuke en luxu euze dingen. Leder Niet alleen een permanente vier- wielaandrijving, een viertraps au tomaat, een anti-blokkeer remsys- teem, airconditioning en een ge heel lederen bekleding, maar ook het eigen extra veiligheidsysteem ProconTen (dat bij een frontale aanrijding het stuur wegtrekt), een stereo radio- en cassette-installatie, elektrisch bediening van de ven sters, licht metalen velgen, boord computer. verwarmde stoelen, checkpanel, centrale vergrende ling, cruisecontrol. elektrisch ver stelbare en verwarmde buitenspie gels en een metallic laklaag. Ik kan mij niet herinneren in het verleden ooit zo'n compleet standaardpak ket te zijn tegengekomen. De weinig opvallende, maar wel sierlijke limousine van 4.8 meter lengte wordt voortgedreven door een 3,6 liter achtcilinder, elektro nisch gedirigeerde injectiemotor met 32 kleppen en vier nokkenas sen. die een vermogen van 250 pk op de wielen kan brengen. De wa gen sprint in 9,2 seconden van stil stand naar 100 km/uur en kan een topsnelheid van 235 km/uur berei ken. Maar meer nog dan die cijfers im poneerde de praktijk bij de kennis making in West-Duitsland. Hoe hard wij gingen bleek meer uit het feit dat we ook snel rijdende auto's vlot inhaalden dan uit het gedrag van de Audi V8. Uiterst stil 'vloog' hij over de Autobahn. Indrukwekkend Ook het koppel is indrukwek kend: 340 Nm bij 4000 tpm. In het grote gebied tussen de 2000 en 6000 toeren is altijd een koppel van meer dan 280 Nm beschikbaar, het geen een grote soepelheid garan deert. Maar men moet voor al die krachtpatserij niet alleen bij de aankoop fiks betalen. Ook in de vorm van brandstof eist de wagen een stevige tol. De boordcomputer gaf een gemiddeld verbruik van ongeveer 1 op 6,4 aan. En dat na een route, die maar enkele tiental len kilometers Autobahn op een to taal van enkele honderden kilome ters omvatte. Het kan dus nog on voordeliger. Maar ik denk niet dat een koper van deze Audi V8 daar van wakker zal liggen. Autokrakers vormen nog altijd een uiterst actief gilde, beveiliging is derhalve geen overdadige luxe. Steeds meer fabrikanten spelen op die behoefte in. Een nieuw systeem om krakers af te sdhrikken is de Sparkrite AT-60, een automatisch sonaralarm, dat reageert op geluid. Zodra er aan de auto wordt gemor reld, gaat er een sirene of claxon loeien. In veel gevallen blijkt dat voldoende om althans gelegen- heidsdieven te verjagen. Importeur Autovision in Hoofd dorp zegt dat het apparaatje aan de hand van het montagevoorschrift gemakkelijk is in te bouwen. Wan neer daarna de auto ergens wordt geparkeerd treedt de sonar na on geveer een minuut automatisch in werking. Er zit ook een schakelaar bij waarmee de instelling met de hand kan worden bediend. Om te voorkomen dat het alarm afgaat als de automobilist zelf het portier weer opent is er een 'instap vertraging' van acht seconden gebouwd. Ook vals alarm kan v den verhinderd door de gevoelig heid nauwkeurig af te stellen. Sparkrite kost 169 gulden. Samengesteld door Koos Post ADVERTENTIE auto kan worden afgetapt. Nagenoeg niets herinnert nog aan de rumoerige en altijd wat trage diesels van weleer. Neem de door mij gereden 300 D Turbo. Over het mooi of lelijk van het model zal ik het niet hebben. Een kwestie van persoonlijke smaak. Maar niemand kan ontken nen dat het robuuste wagen is. Een kar die schoon aan de haak 1450 ki lo weegt. Toch kan die door de 3 li ter zescilinder motor (142 pk) bin nen de 11,5 seconden uit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur worden 'geblazen' en als men het gaspedaal maar lang genoeg naar beneden kan houden wordt een snelheid van meer dan 200 km/uur gehaald. En daarmee plaatst deze 300 D Turbo zich tussen de snelste diesels ter wereld. Mercedes levert zoals bekend mag worden verondersteld elk model vrij kaal op. Men kan er van alles aan en op kopen, maar daar voor moet dikwijls diep in de por temonnee worden gedoken. Alle turbodiesels worden echter stan daard met automaat geleverd. Zo ook dus de 300 D Turbo. Een auto maat, waarbij bij het optrekken een koppelopvormer voor een kop pelvergroting zorgt. Dat betekent veel trekkracht, ook bij een lager toerental (maximaal 267 Nm bij 2.400 tpm). Alleen schakelt die automaat althans die in de door mij gereden wagen - bepaald niet onmerkbaar. Integendeel, het schakelen gaat met duidelijk voelbare schokken gepaard. Voeg daarbij het vaak ver rassend inkomen van de turbo en men begrijpt dat het wegtrekken nogal eens schoksgewijs gebeurt. Een kleine dissonant in een overi gens vlekkeloos gedrag. Dat laatste in de meest brede zin van het woord. De wagen ligt als het be kende blok op de weg, laat zich ui terst precies sturen en vertoont dankzij de sublieme achterascon structie ook in snel genomen boch ten niet de geringste neiging tot dribbelen. Fel en snel bij zo'n massa, een groot verbruik lijkt voor de hand liggend. Het valt erg mee. Wie zich heel netjes houdt aan de door justi tie vastgestelde spelregels kan zelfs tot de 1 op 13 of daaromtrent komen. Wie meermalen de maxi mum snelheid aan de laars lapt zal dichter in de buurt van de 1 op 10 komen. Maar wie op de Duitse Autobahn alles neemt wat te wa gen te bieden heeft kan de omge ving van 1 op 8 eindigen. Wat overi gens ook verre van beroerd is voor deze geweldige geweldenaar. Technische gegevens Mercedes 300 D Turbo. Zescilinder dieselmo tor met turbo. Inhoud 2996 cc. Ver mogen 142 pk. Max. koppel 267 Nm bij 2400 toeren. Compressiever- houding 22:1. Gewicht 1420 kg. Lengte 4.74 meter. Draaicirkel 11,2 meter. Inhoud tank 70 liter. Inhoud kofferruimte 520 liter. Acceleratie 0-100 km/uur 11,4 seconden. Maxi mum snelheid ca. 202 km/uur. Aan hanger geremd 1.500 kg. Prijs 101.940,-. IIW BEEN IK! WUFT HOI D F BESTE Maak een proefrit in de Mercedes 300D Turbo. Vondellaan 45, Leiden. Telefoon 071-76 93 03. Wie voor een creatie van Frans Mo lenaar kiest, moet over een onbe rispelijk figuur beschikken. Dat onderstreepte de Amsterdamse couturier weer eens bij de presen tatie van zijn nieuwe herfst- en win tercollectie. Het accent lag op een slanke taille en klok- of tulpvormi- ge heuplijn, vaak met versieringen van bont of ruches. Molenaar gaat deze winter op de barokke toer. Vele meters geplis-, seerde ruches zitten er in zijn couture. Molenaar, anders zo con sequent met eenvoudige vormen, heeft zich ditmaal bij simpele pak jes uitgeleefd in barokke versierin gen van taft, organza, bont of struisvogelveren. Dat barroke komt ook tot uitdrukking in de stoffen en kleuren die Molenaar ge bruikt: fluweel, taft, suède en satijn in fraaie tinten rood, groen en paars. Het onvermijdelijke zwart geeft hij een verrassende dimensie door contrasten van mat en glan zend of ondoorschijnend en trans parant. Molenaar toonde enkele elegante broekpakken van wollen bouclé. De ruime bandplooibroeken heb ben iets uitlopende pijpen tot net boven de enkel. Hij combineert ze met verschillende jasjes: korte mo dellen, heuplange kraagloze mo dellen of getailleerde amazone-jas jes, die door hun bolle heuplijn voor een markant silhouet zorgen. Jasjes met ingeweven fluwelen noppen krijgen geraffineerde mouwversieringen door fluwelen knopen die op de noppen zijn ge naaid. Bij de mantelpakjes van Mole naar draait het deze winter om het nieuwe amazone-jasje. Hij combi neert dit jasje met korte kokerrok jes of tulprokjes, maar ook met kor te wijde rokken en petticoats. Zo'n jasje, van zwart/wit wollen tweed bij voorbeeld, vormt een fraai ge heel met een fluwelen wijde rok met glad heupstuk. Zomen en zak ken van het jasje zijn afgebiesd met zwart fluweel en rond de hals dra gen de mannequins een geplooide kanten kraag. De hoeden zijn klein of van formaat 'wagenwiel' en meestal van zwart fluweel. De rokken zijn deze winter in de Molenaar-collectie kort. Bij de meeste zit de zoom op de knie, maar bij de simpele rechte zwarte jurkjes die doen denken aan de ja ren twintig, houdt Molenaar de zoom extra hoog. De avondkleding was ditmaal rijk vertegenwoor digd. De couturier verwerkt zijde, satijn, velours, chiffon, taft en or ganza door een geraffineerde cou pe en ingenieuze draperien tot so bere, elegante toiletten. CONNY HEIDA Knallende kleuren bij Carl v. Gorcom Knallende kleuren, verhoogde tail les en nauw sluitende, zeer korte rokken en jurken, dat is de eerste indruk bij het zien van de winter collectie van de Utrechtse coutu rier Carl van Gorcom. Prima pakken met korte, bolero achtige, wollen jasjes in hard rood of blauw op mooie, minirokjes met een verhoogde taille, toont hij. Ook bij de zeer wijde broeken heeft Van Gorcorri deze verhoogde taillelijn fraai doorgevoerd. Een beetje uit de toon valt het hier en daar het toevoegen van enorme vullingen in de kopmou- wen van mooie, korte taillejasjes; iets teveel van het goede bij de uit zonderlijk mooi gesneden minirok jes met rondlopende heuplijn. Fraai ook weer de speelse details in cocktailjaponnen, zoals een zwarte roos met rood blaadje op de rug, kousen met rode naad van ach teren én van voren, of een platvor- ming gesneden kraag op een schit terend rood-zwart geblokt mini- pak. Jong, elegant en krachtig met een chique accent, zo ongeveer zijn ook zijn blouses bij superwijde pic- colo-achtige pantalons en bij zijn zeer bijzondere minijurkjes in tur- kooise. Minder zijn de jurken met sterke retroaspecten uit de mode, zoals de jaren vijftig-achtige, zwarte japon nen bijvoorbeeld met zware boot halskraag of overdreven strikac- cent. Erg leuk daarentegen zijn de zwart-gele ballonjurkjes (behalve in de jaren vijftig, ook dit seizoen al eerder gezien natuurlijk, maar hier heel fraai uitgewerkt) op mooie, strakke minirokjes-met-split. Bo- i kort wit jurkje van sa- vendien maakt Van Gorcom van elk van zijn ontwerpen iets bijzon ders door er heel kleine hoedjes bi j te laten dragen. MARGRIET HUNFELD

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11