Leger houdt de touwtjes in handen op Gratieverzoek RAF roept felle reacties Zoekt u tapijt dat jarenlang meekan? Thatcher leest Europa de les 'Geen centralisatie van de macht in Brussel' Getuigenis op Chileense tv over marteling Demonstranten Armenië eisen weer inlijving van provincie Hatema Burma heeft nieuw kabinet Algemene Vergadering VN kiest Argentijn Nieuwe voorzitter Caputo bepleit snelle oplossing van schuldencrisis Engeland vraagt Sovjetunie steun voor acties tegen Iraq WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 De machtigste man in dit nieuwe kabinet is legerchefstaf luitenant- generaal Saw Maung (59), die de staatsgreep leidde. Hij is zowel mi nister van buitenlandse zaken als SANTIAGO AFP) - Carlos Cas- zely, een Chileense voetballer met een internationale reputa tie, heeft gisteren zijn landge noten opgeroepen 'nee' te stem men bij het referendum op 5 oktober. Eerder had zijn moe der op de nationale televisie verteld over marteling waaraan zij heeft blootgestaan. „Ik moet een zeer droevige ervaring vertellen, die ik 15 jaar geleden heb ondergaan", zei 01- ga Garrido, de moeder van de voetballer, voor de camera. „Ik ben ontvoerd en meegenomen naar een onbekende plaats. Daar ben ik gemarteld en aan wrede kwellingen onderwor pen", zei zij in de dagelijkse verkiezingsuitzending van een kwartier die de oppositie sinds 5 september heeft gekregen in de aanloop naar het referen dum van begin oktober. Haar getuigenis maakte onderdeel uit van een reportage over mar telen in Chili. Een song van de Britse zan ger Sting, „Zij dansen alleen", die opgedragen is aan de fami lies van de verdwenen Chile- nen en is opgenomen bij het concert van Amnesty Interna tional in Barcelona, zat ook in de uitzending. Op 5 oktober mogen 7,4 Chileense kiezers met 'ja' of 'nee' aangeven of zij willen dat president Pinochet - de pleger van de militaire staatsgreep in september 1973 tegen burgerpresident Sal vador Allende -- tot 1997 staats hoofd van Chili blijft. Somalia De mensenrechtenorganisatie Amnesty International meldt in een rapport dat het Somalische le ger in haar strijd tegen de Somali sche Nationale Beweging honder den, en mogelijk 1.000 mensen zon der vorm van proces heeft gedood. Onder het bewind van president Mohamed Siad Barre worden de mensenrechten voortdurend ge schonden. Jachtseizoen Een 10-jarige jongen die met en kele vrienden een fietstochtje maakte, is zondag op de eerste dag van het nieuwe jachtseizoen in Ita lië per ongeluk doodgeschoten door jagers. De twee betrokken ja gers zijn aangeklaagd wegens doodslag. Bij een ander jachtonge- luk raakte een 62-jarige jager dode lijk gewond door een vriend die zijn geweer op een vogel richtte. In totaal zijn bij de opening van de jacht zes mensen om het leven ge komen. Bhutto De Pakistaanse oppositieleidster Benazir Bhutto heeft vandaag in het Lady-Dufferinziekenhuis in Karachi het leven geschonken aan een zoon. Volgens een woordvoer der van het ziekenhuis maken moeder en zoon het goed. De baby is met de keizersnede ter wereld gebracht. Israël Israël heeft een grootscheepse vaccinatiecampagne tegen polio aangekondigd nadat acht gevallen van polio in het land waren gecon stateerd. Dit heeft het Israëlische ministerie van volksgezondheid bekend gemaakt. In het totaal zul len ongeveer 120.000 mensen in de buurt van de stad Hadera tegen de ziekte zullen worden ingeënt. Veerboot Op een rivier in het zuiden van China is een overvolle veerboot ge zonken, waardoor 61 mensen om het leven zijn gekomen. Eén per soon wordt nog vermist. Het pers bureau Xinhua berichtte dat er meer dan 80 passagiers aan boord waren. De boot zonk in de autono me regio Guangxi Zhuang, aan de grens met Vietnam. minister van defensie, een post die hij in het vorige kabinet ook bezet te. De enige burger in het kabinet werd op het ministerie van gezond heid gezet. De benoeming van het nieuwe kabinet, dat volgens diplomaten een verkapte militaire junta is, kwam na een dag van bloedige bot singen tussen met automatische geweren gewapende veiligheids troepen en met primitieve krijgs tuig uitgeruste anti-regeringsbeto gers. Volgens Radio Rangoon wer den daarbij tenminste 60 mensen doodgeschoten, waarmee het offi ciële dodencijfer, sinds de coup van zondag, op 100 zou zijn geko men. Westerse diplomaten schatten het dodental echter op 500. Onder de slachtoffers zijn schoolkinderen tussen 13 en 14 jaar, op wie de mili tairen zouden hebben geschoten. Een westerse diplomaat, die dit in cident bevestigde, sprak van een "schaamteloze vertoning" van het leger. Negen betogers werden doodgeschoten toen een menigte een militair gebouw wilde bestor men. In drie steden buiten Rangoon zijn negen mensen door de militairen doodgeschoten. De nieuwe militaire regering kondigde via de radio voorts aan, dat de staf-officieren van de negen regionale divisies de leiding op zich zullen nemen van de provinci ale besturen. Ook het bestuur in de steden en dorpen is in handen van militairen gelegd. Het tijdsbestek waarin dit zou moeten gebeuren, is niet bekendgemaakt. Diplomaten zeggen dat generaal Ne Win, die Burma 26 jaar lang heeft geregeerd, het brein is achter de staatsgreep. Ze zeggen dat de militairen een 'schijncoup' hebben uitgevoerd als de enige weg om het militair geschoeide socialistisch machtsstructuur van de oude gar de in stand te houden. BONN De poging van liberale stromingen in de Bondsrepubliek om bijna 20 jaar nadat in West-Ber- lijn tijdens de studentenprotesten de kiem werd gelegd voor de stads- guerrilla, een dialoog met ex-RAF- leden te beginnen, lijkt door een massale campagne van rechts on mogelijk te worden gemaakt. door Hans Hoogendijk Een aantal RAF-leden vari de eerste generatie, die tussen 1970 en 1977 het land terroriseerden en vaak meerdere keren tot levens lang zijn veroordeeld, hebben al lang afstand genomen van het ge weld. Zij zoeken een nieuwe identi teit. Binnen de Westduitse samen leving is een aantal politici uit alle partijen, geestelijken en liberale burgers bereid hen daarbij te hel pen. BRUSSEL (ANP) - De EG-landen moeten onafhankelijke en soeve reine staten blijven. Pogingen om van de EG een soort Verenigde Sta ten van Europa te maken zijn tot mislukken gedoemd en alleen maar schadelijk voor de Europese samenwerking. Met deze boodschap heeft de Britse premier, Margaret Thatcher, gisteren aan het begin van haar Eu ropese tournee de toon gezet voor de Britse EG-politiek in de komen de jaren, zo menen waarnemers in Brussel. Thatcher zal een bezoek brengen aan België, Luxemburg en - als eerste Britse premier in de geschiedenis - Spanje. Bij de opening van het acade misch jaar in het Europacollege in Brugge, een gelegenheid die ande re Europese leiders vaak hebben benut voor het afleggen van hoog dravende verklaringen over de Eu ropese idealen, zei Thatcher dat Europa moet samenwerken om Niet in de laatste plaats, omdat zij geloven dat dit een weg is om te voorkomen dat opnieuw jonge, warrige, idealistische of gefrus treerde geesten met geweld de maatschappij willen hervormen. Hun motto: alleen door lering te trekken uit het verleden, kan een herhaling in de toekomst worden voorkomen. Een aantal ex-terroristen is al weer op vrije voeten, omdat zij twee-derde van hun straf hebben uitgezeten. Enkele maanden gele den kreeg de eerste terrorist gratie. Het was de inmiddels 41-jarige Klaus Junschke, die na 16 jaar werd begenadigd door de christen democratische minister-president van Rijnland-Pfalz, Vogel. Zijn grootste pleitbezorger was Vogels staatssecretaris, Schleyer, zoon van de in 1977 op beestachtige wijze vermoorde werkgeversvoor zitter. Tot verbazing van velen sterker te worden op het gebied van handel, defensie en buiten landse politiek. „Maar dat betekent niet dat we de macht moeten centraliseren in Brussel of in handen moeten leg gen van benoemde bureaucraten, aldus Thatcher. „De gemeenschap is geen doel op zichzelf, maar een praktisch middel om de welvaart en veiligheid van de Europese vol keren te waarborgen in een wereld met vele andere machtige landen en groepen." Indirect waarschuwde de Britse premier de voorzitter van de Eu- bleef een verkettering door rechts uit. Voorvechters van de liberale lijn zagen daarin een indicatie dat Westduitsland rijp was voor een wat minder belaste omgang met het recente verleden. Maar zij le ken bedrogen uit te komen. Nu be kend is geworden dat president Von Weizsacker het gratieverzoek van twee ex-RAF-leden in studie heeft genomen, waartoe hij overi gens krachtens de grondwet ver plicht is, mobiliseert rechts-Duits- land zijn krachten. In de conservatieve pers werd di rect gesteld dat Von Weizsacker de tot levenslang veroordeelde Angè- lika Speitel, al tien jaar in de cel, en Peter-Jürgen Boock, sinds 1981 ge vangen, gratie wil verlenen. Het bureau van de president verklaar de dat daar geen sprake van is, maar dat de president slechts wil onderzoeken of beiden daarvoor in aanmerking komen. ADVERTENTIE ropese Commissie, Jacques Del- ors, ervoor dat hij niet moet probe ren van de EG een supranationale mogendheid te maken. Ze noemde het „ironisch" dat juist op een mo ment dat de Sovjetunie begint in te zien dat gecentraliseerde machts uitoefening nergens toe leidt, som migen in de EG de tegenoverge stelde richting lijken te willen in gaan." Delors zei in juli, een week nadat de twaalf regeringsleiders hem voor twee jaar hadden herbe noemd, in het Europees parlement dat de nationale regeringen moe ten wennen aan het idee dat tachtig u NEW YORK (AP) - De Argentijnse minister van buitenlandse zaken Dante Caputo is gisteren met een overweldigende meerderheid tot de nieuwe voorzitter van de 43ste Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties gekozen. De verkie zing van Caputo was een tegenslag voor Groot Brittannië, dat krachtig had gelobbyd voor Caputo's rivaal, de ambassadeur van Barbados, Da me Nita Barrow. Caputo veroordeelde in zijn eer ste toespraak de ontwikkelde lan den vanwege het 'meedogenloze systeem' om de schuldenlast van de Derde Wereld op te voeren. Zijn toespraak werd gezien als een steunverklaring aan de ontwikke lingslanden, die door hun aantal in WASHINGTON/LONDEN (Rtr/AP) - Groot Brittannië zou van plan zijn de steun van de Sovjetu nie te vragen voor acties tegen Iraq nu dat land er al énige tijd van wordt beschuldigd chemische wa pens te hebben gebruikt in de strijd tegen de Kurden. Dit staat in de Britse krant 'Financial Times' van vandaag. De krant schreef dat een mede werker van het Britse ministerie van buitenlandse zaken de zaak zou opbrengen in een gesprek met Sovjet-functionarissen tijdens een reis naar de Sovjetunie volgende maand. Het ministerie van buiten landse zaken wilde het bericht niet bevestigen. Groot Brittannië maakte, met Nederland, deel uit van de tien lan den die eerder deze maand de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties vroegen een onderzoek in te stellen naar het Iraaks gebruik van gifgas tegen de Kurden in het noor den van Iraq. Iraq heeft de beschul- Dit beleid geniet de volle steun van Geiszler, secretaris-generaal van de CDU van bondskanselier Kohl, van de juridische woordvoer der van de regeringspartij FDP en van de oppositionele SPD en Groe nen. Maar de Beierse CSU meende het staatshoofd te moeten waar schuwen voor het treffen van een onjuiste beslissing. De weduwe van Schleyer had, in tegenstelling tot haar zoon, geen goed woord over voor het onder zoek van de president, terwijl de fa milie van de in 1986 vermoorde di plomaat Gerold von Braunmuhl, haar respect uitsprak. In diverse rechtse bladen komen juristen aan het woord die Von Weisacker hard aanvallen. Von Weizsacker heeft slechts officieel laten meedelen dat hij verplicht is de gratieverzoeken te bestuderen. Daartoe moet hij zich natuurlijk ook een beeld vor men van de betrokkenen en waar kan hij dat beter doen dan in de ge- procent van de wetten over tien jaar in Brussel wordt uitgevaar digd. Hij voegde eraan toe dat bin nen enkele jaren de aanzet moet worden gegeven tot de vorming \^an een Europese regering. Thatcher maakte gisteren duide lijk dat zij van dergelijke ideeën niets moet weten. We hebben de rol van de overheid in Groot-Brittan- nië niet met succes teruggedron gen om ons door een superstaat in Brussel te laten overheersen, aldus de premier. Europa moet zich volgens haar concentreren op praktische maat regelen, zoals het terugdringen van de Vergadering een meerderheid hebben. Caputo zal zijn voorzitter schap gedurend een jaar uitoefe- De 47-jarige ex-professor werd gekozen met 91-66 en één onthou ding. Aan de geheime stemming namen 158 landen deel. De Alge mene Vergadering telt 159 lidsta ten, maar Zuidafrika is het stem recht ontzegd. De verkiezing van Caputo was een ernstige tegenslag voor Groot Brittannië, dat zich hevig tegen zijn kandidatuur verzette en krach tig had gelobbyd voor Barrow. Ar gentinië en Groot Brittannië waren vijanden in de Falklandsoorlog van 1982. De Algemene Vergadering digingen herhaaldelijk ontkend en weigerde een onderzoek van de VN. De Verenigde Staten zeggen dat zij bewijzen hebben dat Iraq chemische wapens heeft ingezet. Iraq liet het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken weten in de toekomst geen gebruik van chemische wapens te zullen ma ken. Intussen verzochten honderd le den van het Amerikaanse Congres gisteren de Verenigde Naties drin gend een diepgaand onderzoek in te stellen naar de 'massale toename van politieke moorden' in Iran. Dit staat in een brief die zij naar secre taris-generaal Perez de Cuellar van de VN hebben gestuurd. In deze brief wijzen de Congre sleden op "de dramtaische toena me van massa-executies" en citeer den zij Iraanse opstandelingen die Teheran ervan beschuldigden de laatste maand duizenden mensen te hebben vermoord of gearres teerd. vangenis? De president wil name lijk niet in de eerste plaats een ver zoeningssignaal aan vroegere ter roristen geven of een officiële bij drage leveren aan de strijd tegen het fenomeen terrorisme, maar hij wil onderzoeken of twee mensen die gratie vragen die ook kunnen krijgen. De losgebarsten discussie levert Von Weizsacker een beeld van de geestelijke en emotionele toestand waarin de maatschapij nu verkeert. Wat dat betreft is hij een flinke stap verder: rechts luistert net zo slecht als links en beide fronten reageren even emotioneel, want iedereen die nu foei of hoera roept, dient te we ten dat Von Weizsacker geen man is van overhaaste stappen. En om dat zijn herverkiezing als president in 1989 voor 99 procent zeker is, zal hij alle tijd nemen om een besluit te nemen dat in overeenstemming is met zijn geweten en met de grond wet. de landbouwuitgaven, het aanwak keren van ondernemingslust via de vrije interne markt en het vrijma ken van het kapitaalverkeer. Daar hebben ondernemers en consu menten behoefte aan. De meest fundamentele opgave waar Europa voor staat is volgens Thatcher de Europese defensie. De Europese landen moeten meer uit geven aan defensie om de Ameri kaanse bijdrage aan de verdedi ging van Europa niet in gevaar te brengen. Bovendien moet Europa een eigen rol spelen bij regionale conflicten buiten Europa, zoals re cent in de Golf. De Britse premier liet merken weinig behoefte te hebben aan een Europese centrale bank. De af schaffing van de binnengrenzen in Europa wees zij volledig van de hand. „We kunnen de grenzen niet afschaffen als we onze burgers wil len beschermen tegen drugs, terro risten en illegale immigranten." koos ten aanzien van dit conflict consistent de zijde van Argentinië. Van tevoren was gemeld dat Ca puto en Barrow nek-aan-nek lagen, maar Caputo bleek tenslotte met een ruim verschil boven de 71-jari-. ge ex-verpleegster te zijn gekozen. Diplomatieke bronnen zeiden dat Caputo veel stemmen had verwor ven in de Niet-Gebonden Bewe ging, waaronder India en Pakistan, waarvan was verwacht dat zij voor Groot Brittannië zouden stemmen. De Argentijnse president Alf- onsin benoemde Caputo in 1983 tot minister van buitenlandse zaken. Alfonsin verklaarde na het bekend worden van de keuze, dat het gaat om een erefunctie, die Argentinië met trots vervult. Hij voerde aan dat de keuze een erkenning in houdt van het buitenlandse beleid van zijn democratische regering. De 43ste Algemene Vergadering van de Verenigde Naties werd gis termiddag geopend door de Oost- duitse onderminister van buiten landse zaken. Florin, die daarmee zijn voorzitterschap afsloot. Tij dens de Vergadering, die voor wat betreft een aantal belangrijke inter nationale kwesties in een sfeer van verzoening van start is gegaan, zal door de afgevaardigden van 159 landen worden gediscussieerd over vele internationale vraagstuk ken, zoals daar zijn de apartheid in Zuidafrika, de ontwikkelingen in de ruimte, de situatie in Midden- amerika, ontwapening en mensen rechten. Dante Caputo. uoto afp> MOSKOU (AP) - Duizenden Arme niërs zijn gilleren niet naar hun werk gegaan, om zich op het cen trale plein van de regionale hoofd stad Jerevan te verzamelen en te protesteren tegen een bloedig tref fen afgelopen zondag in de in Azer beidzjan gelegen provincie Nagor- no-Karabach waarbij tientallen ge wonden vielen. De betogers eisten van de regering van de Armeense republiek dat die zich opnieuw tot de machthebbers in Moskou zal wenden om Nagorno-Karabach bi j Armenië in te lijven. Het officiële persbureau van Azerbeidzjan, Azerinform, meldde het overlijden van een 61-jarige timmerman, die zondag gewond was geraakt bij een schotenwisse ling tussen Armeniërs en Azerbeid- zjani's. Het persbureau Tass leek de weg te plaveien voor strengere maatregelen ter handhaving van orde en gezag, met berichtgeving waarin het accent werd gelegd op de roep van het volk om rust en or de. „Het volk eist dat orde en gezag overal worden gehandhaafd. Poli tie, justitie en het publiek nemen daartoe de nodige maatregelen," aldus Tass. Een Armeense activist, Rafael Popojan, zei dat de president van de Armeense republiek, Voskan- jan, maandagavond tegenover een menigte van een miljoen mensen had toegezegd dat één dezer dagen zou worden besloten of de Oppers te Sovjet om een plenaire zitting over de kwestie wordt verzocht. De Opperste Sovjet kwam in juni al over de kwestie bijeen en ver wierp de eis van annexatie. In plaats daarvan werd gekozen voor sociale en economische ontwikke ling van Nagorno-Karabach. U vindt'in de Hatéma-wlnkel een tapijt dat zo slijtvast is, dat u er maar liefst 7 jaar garantie op krijgt. Bovendien is het nieuw ontworpen in zes kleuren die u makkelijk kunt kombineren met de rest van uw interieur. Het heet Balzac. De Hatéma Direkt Prijs is f 135,-. Nu tijdelijk f 115,-. Dus waarom stapt u voor alle zekerheid niet eens 'n Hatéma-winkel binnen? WINKELS Stationsplein 214-216, Leiden. Dagelijks geopend vanaf 10.30 uur. Zaterdag vanaf 9.30 uur. Koopavond. Maandag gesloten. RANGOON (GPD) De militaire leiders in Burma, die zondag naar de macht grepen, hebben een kabinet ge vormd, waarin zeven generaals, één admiraal en slechts één burger zitting hebben. Daarmee hebben de militaire leiders, volgens westerse diplomaten, de heerschappij van het leger geconsolideerd. Er is geen premier benoemd, noch is bekend wat het politieke programma is van dit ka binet. TOKYO - Oude vrouwen in de Japanse hoofdstad Tokyo huilen en bid den op het plein voor het keizerlijk paleis nadat gisteren werd bekendge maakt dat de gezondheid van de 87-jarige keizer Hirohito snel achteruit gaat. Kroonprins Akihito zal op korte termijn worden gevraagd de taak van zijn ernstig zieke vader over te nemen. Overigens is de toestand van de keizer volgens zijn artsen gestabiliseerd. Hij heeft een goede nachtrust gehad en volgens de artsen gaat hij de goede kant op, nadat hem drie bloedtransfusies waren toegediend. De ziekte van de keizer heeft op de Japanse beurs een hausse doen ont staan in aandelen die betrekking hebben op inkt, papier en pulp. Ver wacht wordt dat het papierverbruik met de dood van de keizer enorm zal toenemen omdat bij de overheid en in de prive-sector alle formulieren, waarop de naam en de regeerperiode van de keizer staan gedrukt, moeten worden voorzien van de naam van de opvolger, keizer Akihito.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5