DNA-test bewijs bij rechtszaak 'Leven in een grote stad is altijd ongezonder' PRIjSTREFFER Militairen terneergeslagen terug na overlijden kanonnier aan nekkramp Suriname hekelt 'bemoeizucht' Heerlen telt drugsverslaafden 'Rechtszaak over Jezusfilm is ongezonde censuurzucht' Onderzoeker over slechtere gezondheid Amsterdammers Amsterdammer eist alsnog vrijspraak AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse gerechtshof moet vaststellen of DNA-onderzoek voldoende betrouw baar is bij het identificeren van verkrachters. Gisteren i kreeg het hof de eerste Nederlandse zaak voorgelegd waar in gebruik gemaakt is van deze nieuwe onderzoeksmetho- - de waarbij aan de hand van bloed, sperma en haren de da- der geïdentificeerd kan worden. De DNA-fingerprintmethode werd -i voorheen nooit in Nederland ge- a' bruikt. Een Amsterdammer die M wordt verdacht van vier verkrach tingen en twee pogingen daartoe, is d de eerste die ermee te maken in kreeg. Begin 1986 werd hij aange- houden en door twee van de slacht- )r offers als dader aangewezen. De ,e man ontkende in alle toonaarden. De DNA-methode, ontwikkeld e' in het Verenigd Koninkrijk, was toen nog in een primitief stadium. a De Amsterdamse rechtbank maak- te daarvan dan ook geen gebruik 01 en veroordeelde de man tot twee- 'U ëneenhalf jaar cel voor de twee ver- 3I krachtingen waarbij de slachtof- i I! Bankovervallers ervandoor met 160.000 gulden l' ROTTERDAM (GPD/ANP) - De twee overvallers die gisteren de r Amro-bank aan de Goudsesingel in e Rotterdam beroofden, zijn er van- door gegaan met 160.000 gulden. De daders zijn nog voortvluchtig. I( De twee bankemployés die zij kor- s te tijd gijzelden, hebben een rede ly lijk duidelijk signalement gegeven. r De politie zoekt nog drie getuigen r een oudere man en vrouw en een 3 jonge vrouw die de voordeur van de bank open zagen staan terwijl r niemand achter de balie zat. De politie heeft gistermorgen t urenlang het naar later bleek lege bankgebouw belegerd. Omdat on duidelijk was of er nog perso neelsleden in de bank waren en de politie vermoedde dat zich nog twee gewapende overvallers in het gebouw bevonden, werd een spe-' ciale arrestatie-eenheid ingescha keld. De wijde omgeving van de bank, waar voor de deur op dins dag de weekmarkt wordt gehou den, werd ontruimd. Tussen de bloemenkramen voor de bank na men politiemensen hun positie in. Het openbaar vervoer werd omge leid. Nadat zwaar gewapende politie mensen de begane grond en de kel der van het kantoor minutieus had den onderzocht, bleek rond het middaguur dat er niemand aanwe zig was. Volgens een politiewoord voerder werden twee personeelsle den van de bank om vijf voor negen door twee gewapende overvallers gedwongen naar binnen te gaan en de kluis te openen. Klanten van de bank die het vreemd vonden dat zij niemand in het kantoor .zagen, waarschuwden de politie. Binnenland kort 'T HARDE (GPD) - Ter nagedach tenis aan de vrijdag aan nekkramp overleden dienstplichtige kanon nier hangt de vlag halfstok op de luitenant-generaal Tonnetkazerne in 't Harde. De 500 man sterke 107e afdeling veldartillerie, die gisteren vervroegd van de Navo-oefening Free Lion uit Duitsland terugkeer de op de legerplaats twijfelt nog steeds aan de eigen gezondheids toestand. Ook al verzekert coördi nerend kazerne-arts IJzerman dat de manschappen stuk voor stuk kerngezond zijn. „Want anders zou u hier niet zitten". De stemming onder de dienst plichtige militairen is bedrukt. Ze verkeren in grote onzekerheid om trent de vraag in hoeverre zij zijn besmet, nadat één van hun kame raden aan acute hersenvliesontste king is overleden. Een collega werd ook ziek opgenomen, maar inmiddels is komen vast te staan dat deze geen nekkramp heeft maar een zware griep. Met stoere en luidruchtige op merkingen proberen de meesten hun angst te camoufleren, maar die houding spat al snel als een zeepbel uiteen op het moment dat ze in de Filmzaal van de legerplaats worden geïnformeerd over de verdere gang van zaken. De kazerne-arts IJzer man bezweert ze, dat de door de le gerleiding getroffen maatregelen slechts een preventief karakter hebben. Dat geldt zowel voor de toediening van anti-biotica en het terughalen van de eenheid naar Nederland, als voor het aanvullend onderzoek dat de manschappen vandaag in het militair ziekenhuis in Utrecht moeten ondergaan. Door een kweek te maken van neusslijm zal in Utrecht worden vastgesteld of er wellicht onder de 107e afdeling veldartillerie eventu eel dragers zijn van de bacil, die hersenvliesontsteking veroor zaakt. Majoor IJzerman acht die kans klein. „Dit onderzoek geldt als aanvullende geneeskundige zorg. Maar mochten er onder u toch enkele bacildragers bevinden, dan krijgen die extra medicijnen". De uitslag van die kweek zal ove rigens pas vrijdag bekend zijn. fers hem herkenden. Bij de behan deling in hoger beroep vorig jaar augustus echter bleek de DNA-me thode een snelle ontwikkeling te hebben doorgemaakt en werd aan de betrouwbaarheid daarvan door deskundigen niet meer getwijfeld. De Amsterdammer en zijn raads man Korvinus vroegen toen om een dergelijk onderzoek om de on schuld alsnog aan te tonen. In april dit jaar kwam de uitslag van het on derzoek, uitgevoerd in het Vere nigd Koninkrijk: de veroordeelde kon onmogelijk de dader zijn van de verkrachtingen. Vrijspraak bleek de enige conclusie, aldus het requisitoir van advocaat-generaal Manschot gisteren bij het hof. Enthousiast Het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk is enthousiast over de me thode en zal die zo snel mogelijk ook zelf gaan toepassen. Woord voerder Kloosterman van het lab hield gisteren in Amsterdam een vurig pleidooi als deskundige bij het hofT „Het DNA-onderzoek is zo zeker dat slechts in één op de 16 miljoen gevallen de dader een an der is dan het sporenonderzoek aanwijst. De genenprint is uniek voor ieder mens, behalve bij een eeneiige tweeling", aldus Klooster man. Hij bracht in deze verkrach tingszaak de sperma- en bloed monsters zelf naar het Verenigd Koninkrijk en controleerde of de monsters niet verwisseld werden. Hoewel hij niet bij de 10 dagen du rende testen bleef, staat hij voor 100 procent in voor de resultaten. De DNA-fmgerprint rond de Amsterdammer wees uit dat de da der van de vier verkrachtingen op het Amsterdamse WTC-terrein in 1985 wel dezelfde man moet zijn geweest. Maar het is niet de veroor deelde, aldus Manschot. Korvinus kondigde aan dat zijn cliënt om schadevergoeding zal vragen voor de twee maanden die hij in voorlopige hechtenis zat. „Deze zaak maakt weer eens duide lijk hoe kwetsbaar getuigenverkla ringen zijn. Bovendien was het in deze strafzaak de omgekeerde we reld: de verdachte moest zelf zijn onschuld bewijzen", aldus Korvi- Hij zei te verwachten dat DNA- onderzoeken in strafzaken een be perkte rol zullen gaan spelen. „Al leen de verdediging kan dit aandra gen, omdat vereist is dat de ver dachte meewerkt door het afstaan van bloed. Niemand kan hiertoe gedwongen worden", aldus Korvi nus. Manschot beaamde dit. „Maar een ontkennende verdachte die aan zo'n onderzoek niet wil mee werken maakt zichzelf wel ver dachter". Uitspraak 4 oktober. De ministers zaten gisteren op de eerste rij bij het luisteren naar het voorlezen van de Troonrede door koningin Beatrix. Met van links naar rechts onder anderen de ministers Ruding, Deetman, Van Dijk, Korthals Altes, Van den Broek, De Korte en premier Lubbers. Achter Lubbers zat minister Nijpels, die de premier in een onderonsje (foto ANP) iets grappigs toefluisterde. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP/GPD) - De Surinaamse rege ring heeft boos gereageerd op de voorgenomen (tijdelijke) vestiging van een afdeling van het Rijksin- koopbureau in Paramaribo. Bij het 'loket' moeten Surinaamse bedrij ven zich inschrijven om mee te din gen naar de levering van consump tiegoederen ter waarde van 60 mil joen gulden, die door Nederland als 'noodhulp' zijn toegezegd. Op zet en organisatie van de afdeling moeten nog nader worden uitge werkt. Volgens het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken zijn de twee landen al in juli in principe overeen gekomen dat er zo'n afde ling in Paramaribo zou komen. Toen ambassadeur Hoekman de af spraken schriftelijk bevestigde, riep vice-president Arron onmid dellijk werkgevers, werknemers en assembleeleden bijeen om de situ atie te bespreken. Toetsing door het Rijksinkoopbureau was verne derend, aldus Arron. Fred Derbie, voorzitter van vak centrale C-47: "Als Arron werkelijk in juli met Bukman is overeenge komen dat Nederland goederen gaat leveren, wordt onze soeverei niteit te grabbel gegooid. Dan maar geen voedselleveranties uit Neder land. Het gaat om onze trots en on ze vrijheid". In Den Haag heeft het ministerie laten weten dat met Suriname na drukkelijk is afgesproken dat het Rijksinkoopbureau de aanbeste dingen uitschrijft. In overleg met Paramaribo zouden de voorwaar den voor de inschrijvingen worden vastgesteld. De Surinaamse over heid zal verder betrokken worden bij het beoordelen van de aanbie dingen en de gunning ervan, aldus het ministerie. Vice-president Arron is echter boos en heeft opgeroepen tot 'na tionale mobilisatie' tegen Neder land. "Nederland mag niet van me ning zijn, dat de gehele regering en het gehele bedrijfsleven corrupt zijn", aldus Arron. Hij zei ook de in druk te hebben, dat Nederland steeds weer doende is obstakels op de weg van Suriname te leggen. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft er bij Suriname opnieuw op aangedrongen om, overeenkomstig de afspraken, op korte termijn de lijst van gewenste goederen te overleggen. De Neder landse ambassade in Paramaribo toetst de aanvraag van de Suri naamse autoriteiten voordat deze aan het Rijksinkoopbureau wordt voorgelegd. Nederland wacht al bijna drie maanden op de lijst. De diplomatieke betrekkingen en de verdragsrelatie tussen Ne derland en Suriname zijn welis waar hersteld, maar het contact met de ambassade verloopt uiterst moeizaam. Door het steeds weer oplaaiende 'handelsoorlogje' komt men aan hervatting van de ontwik kelingshulp niet toe. Surinaamse ministers en parlementsleden reis den zelfs tevergeefs naar Neder land, om bij Bukman en Van den Broek het gelijk te krijgen dat ze bij ambassadeur Hoekman niet kon den halen. HEERLEN (GPD/ANP) De gemeente Heerlen heeft berekend dat van de 95.000 inwoners er 625 verslaafd zijn aan heroïne. Het totaal aantal harddrugverslaafden bedraagt ongeveer 1000. Dit blijkt uit cijfers van de politie en van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD). Heer len is de eerste gemeente in ons land die zo'n onderzoek heeft gehouden. Volgens de Heerlense wethouder Zuidgeest is hiermee niet bewezen dat Heerlen de tweede heroïnestad van Nederland is, omdat vergelijken de cijfers met andere steden ontbreken. De helft van de verslaafden is ouder dan 30 jaar. De groep van heroïne- verslaafden veroudert en neemt elk jaar toe. Meer dan de helft heeft een lage opleiding. „Kan dat niet sneller", dringen en kele dienstplichtigen aan. Volgens defensie-voorlichting zal het ui terst moeilijk zijn de bron van be smetting te vinden omdat het 107e al geruime tijd op pad is en onder meer had deelgenomen aan een veertien dagen durende schietserie op een Navo-schietterrein bij Mün- ster. Boos Veel dienstplichtigen zijn diep onder de indruk van het tragisch gebeuren in het Duitse oefenge- bied rond Hildesheim. Anderen zijn boos en teleurgesteld over de late informatie. Een enkeling be treurt het, dat voor hem de oefe ning al is afgelopen eer die goed en wel is begonnen. Volgens sommigen brak er lichte paniek uit toen bekend werd, dat één van hun kameraden was over leden aan de besmettelijke ziekte. „Volgens mij heeft de leiding eerst nog geprobeerd het te verzwijgen. Ze wist al lang wat er aan de hand was. Pas toen zich in de nacht van zondag op maandag een tweede ziektegeval voordeed, werden we op de hoogte gesteld". Voor de geeestelijke hulp achteraf is een speciaal team van het Bureau Indi viduele Hulpverlening naar 't Har de gestuurd. Een door Defensie speciaal inge steld informatienummer is giste ren honderden keren door veront ruste familieleden en vrienden ge beld. In de meeste gevallen konden zij worden gerustgesteld. AMSTERDAM (ANP) - De actie tegen de film 'The last temptation of Christ van Martin Scorsese is een staaltje van grenzeloze onver draagzaamheid, bemoei- en bedil zucht en een zeer ongezonde zucht naar censuur. Deze Film te betite len als godslasterlijk, onwaar, bele digend en onrechtmatig, is feitelijk volstrekt ongegerond. Als dit por nografisch genoemd wordt, dan is het sprookje van Sneeuwitje, die met zeven mannen verkeerde, dat ook. Dit zei advocaat Engels gister avond in Amsterdam bij de behan deling van het kort geding dat een aantal christelijke verenigingen, de stichting Stop de Film en een aan tal individuen hadden aangespan nen tegen de distributeur van de Film in Nederland, United Interna tional Pictures Netherlands. Ze willen zo voorkomen dat de Film binnenkort in Nederland in pre mière gaat. Volgens deze organisaties wor den in de Film bijbelse feiten ver draaid en is de film godslasterlijk en pornografisch. Zo heeft Chris tus in de Film gemeenschap met Maria Magdalena en krijgt hij bij twee andere vrouwen (Maria en Martha) kinderen. "De enige bood schap van deze Film is: gemeen, goddeloos, godslasterlijk, mislei dend, mismoedigmakend, geeste lijk milieuverontreinigd, een sata nische aanval op het christelijk ge loof', aldus de advocaten Bouw man en Rhodius. Voorafgaand aan het geding be keek de Amsterdamse rechtbank- Amsterdam. Het kort geding zelf werd 's avonds onder grote belang stelling gehouden in de rechtbank. Waar de organisaties hun vorde ring vooral baseerden op de in houd van de Film, ging Engels na mens de distributeur vooral in op het feit dat de Film geen verfilming is van de bijbel, maar van de gelijk namige roman van de Griekse au teur Kazantzakis. Dit boek ver scheen ook in Nederland. Daarte gen werd indertijd geen actie on dernomen. Bovendien, zo meent Engels, kan iedereen confrontatie met de Film vermijden door simpel weg niet naar de bioscoop te gaan. Het verwijt dat de Film onnodig grievend en kwetsend zou zijn, is volgens Engels niet alleen onge grond, maar klinkt ook bepaald vals in het licht van de vrijheden die de eisers zich menen te kunnen permitteren. Zo stuurde ds. Doren bos, de initiator van de stichting Stop de Film, een aantal bioscoop eigenaren een brief waarin onder meer stond: "Ook willen wij u per soonlijk aanspreken. Indien u zelf gelooft in de schepper van hemel en aarde zult u uit de bijbel weten dat op godslastering de doodstraf staat. Indien u de bijbel zelf nog niet kent, verzoeken wij u drin gend u te laten informeren. De straf op godslastering wordt soms direct uitgevoerd", aldus citeerde Engels de brief. Asscher doet donderdagmiddag uitspraak m het geding. Over de strafklacht die de organisaties te gen de Film bij het Amsterdamse openbaar ministerie deponeerden, moet langer nagedacht worden. Wel was discriminatie-officier Mijnsen bij de Filmvertoning aan wezig. ADVERTENTIE Snelheidsduivel Na een wilde achtervolging met Porsches en een vliegtuig heeft de politie gisteren op de A12 nabij Waddinxveen een Duitse snel heidsduivel aanhouden. De jacht begon op de A2 tussen Amsterdam en Utrecht, waar de Duitser 170 reed. In een poging te ontkomen voerde hij de snelheid op tot over de 200 kilometer. Een Porsche wist hem uiteindelijk nabij Waddinx veen tot staan te brengen. De auto werd direct in beslag genomen. Moord Twee 26-jarige vrouwen en een 28-jarige man zijn aangehouden op verdenking van de moord op een 29-jarige man, die om het leven kwam toen zijn wagen in de nacht van 10 september in de haven van Amersfoort belandde. Het drietal, dat werd opgepakt na een buurton derzoek, wordt ervan verdacht de auto met het slachtoffer met opzet in de haven geduwd te hebben. De politie kan nog geen mededelingen doen over het motief. Advocaten Bij de Amsterdamse politie gaan de komende drie maanden jonge advocaten een volledige dienst meedraaien. Doel is hen kennis te laten maken met alle facetten van het politiewerk en het begrip tus sen politiemensen en advocaten te verbeteren. De stage is een initia tief van de vereniging Jonge Balie Amsterdam. De komende periode zullen 70 advocaten meedraaien. Ze mogen kiezen tussen Amster dam-Zuid, Zuid-Oost en de Staats liedenbuurt. AMSTERDAM De kranten ston den er bol van. Het leefklimaat in Amsterdam is aanmerkelijk onge zonder dan in de rest van ons land en niet alleen door de criminaliteit. Het rapport 'De gezondheid van de Amsterdammers in de jaren 80' schrijft dat vrouwen van 35 jaar 70 procent meer kans hebben op die leeftijd te overlijden dan elders in het land. Voor mannen zou dat 60 procent zijn. door Huub Klompenhouwer Zijn 35-jangen dan vogelvrij in Amsterdam? En is Amsterdam dan echt een ongezonde stad? De Am sterdammers hoeven niets te vre zen. Natuurlijk is de kans om in Amsterdam onder een tram te lo pen onmeetbaar groter dan in Lutjebroek, om een open deur in te trappen. Gek genoeg, zo moet een goed deel van het rapport van de Amsterdamse GG GD ook gele- zen worden. „Amsterdam is niet noemens waardig ongezonder dan de andere grote steden", zegt onderzoeker Belleman van de Amsterdamse GG GD. „Het is echter wel zo dat er in de gezondheidsrisico's, die in de grote stad vanzelfsprekend hoger liggen dan in kleine steden en de dorpen, de afgelopen twintig jaar nauwelijks verbeteringen zijn op getreden. Met deze studie hebben we de politici wakker willen schudden. Dit onderzoek moet aanleiding zijn tot wijk- en buurt gerichte onderzoeker) naar die ge zondheidsrisico's, om zo een basis te leggen voor een beleid waarmee je die risico's terug kan dringen. Daar gaat het om". „Ik begrijp het wel," zegt hij, rea gerend op de eerste publicaties van het rapport over de gezondheids toestand in Amsterdam. „Er is een beetje teveel nadruk gelegd op het sterfteoverschot. En in vroegere gezondheidsstatistieken waren vooral die sterftecijfers de aandui ding voor de gezondheidssituaties. Sterfte was het gevolg van ziekte. Pokken, polio, tuberculose, noem maar op. Maar ziekten hebben nu al lang niet meer allemaal de dood ten gevolge. Daarom ook is vooral het laatste hoofdstuk in het boekje wel interessant. Daarin kun je le zen dat er een grote groep mensen is die niet aan een chronische ziek te hoeven dood te gaan, maar wel bijvoorbeeld al 20 jaar leven met chronische hoofdpijn, langdurige rugklachten, hoge bloeddruk of ge wrichtsklachten. Het sterftecijfer zegt iets over de levensverwach ting tussen leven en dood. Maar niets over de levensverwachting in gezondheid. Daarop richten tegen woordig de onderzoeken zich. Het doel is om te bezien hoe die ge zondheid verbeterd kan worden." sen Amsterdam en de andere drie grote steden, dan weer wordt Am sterdam vergeleken met het lande lijk gemiddelden. Dat laatste geeft toch een vertekend beeld? Belleman: „Je hebt gelijk als je zegt datje de risico's in de stad niet altijd kunt vergelijken met die van het landelijk gemiddelde. Iedere grote stad kent nu eenmaal in door snee meer gezondheidsrisico's. Ziektepatronen in de grote stad verschillen wezenlijk van die van kleine steden en dorpen. Dat is zonneklaar. Maar als we alle cijfers alleen maar vergeleken zouden hebben met de drie grote steden, zouden de uitkomsten eentonig zijn." Meest in het oog springend is het gegeven dat er buurten in Amster dam zijn waar de gezondheidsrisi co's aanmerkelijk hoger liggen dan elders. Tegelijk wordt de link ge legd met de sociaal economische status van de bevolking. Dat zijn de terreinen waarop een vervolgon derzoek van toepassing zou moe ten zijn? „Die lagere sociaal-economische status is niet los te koppelen van die gezondheidsrisico's. Vroeger dacht men dat dit direct verband hield met de hygiëne. Maar zo sim pel ligt het al lang niet meer. Er is een soort cirkel. Mensen met een achterstand in opleiding, zullen eerder een lager inkomen verdie nen, maken minder kans op de ar beidsmarkt en zijn vaker minder gezond. Let op, ik zeg niet dat het absoluten zijn. Het zijn de gemid delde gegevens die uit de studies naar voren komen. Iemand die werkloos is, met weinig opleiding en ook nog in een van die oudere buurten wonend, kan kerngezond zijn. Maar, wil je werkelijk iets aan die achterstandsituatie doen, dan zul je verder moeten gaan met je onderzoek. En vooral luisteren naar de mensen in de buurt. Want ziekte is niet iets dat alleen door de dokters vastgesteld kan worden. Mensen weten zelf ook donders goed of ze iets mankeren of niet. Zo'n vervolgonderzoek moet dan ook veel kleinschaliger zijn. In een bepaalde buurt kan een deel van de risico's bijvoorbeeld voortkomen uit de bouwkundige staat van de huizen, terwijl een blok verderop eerder sprake kan zijn van geluids overlast of een slecht milieu". „Zou je Amsterdam in graFieken moeten uitbeelden, dan krijg je in de grafiek naar inkomensnivo's, twee duidelijke toppen. Aan de ene kant een piek van mensen die per jaar minder dan dertigduizend gul den verdienen, vervolgens een mi- dengebied en dan een piek in het aantal inwoners dat veel verdient. Die eerste piek zijn de mensen die vooral bij de GG GD komen, net als bij herhuisvesting. Die andere piek, de rijkeren, bepalen voor het grootste deel het imago van Am sterdam als een bruisende stad, waar alles mogelijk is." Niet vrij van enig cynisme haalt hij de Belgische hoogleraar De- leeck aan, die spreekt van het Mat- theus-effect. Vrij naar deze evange list schreef hij: „Wie heeft, aan hem zal gegeven worden; wie niet heeft, van hem zal genomen worden". Belleman: „Wat je ziet is dat er veel geïnvesteerd wordt in de ver betering van de positie van die eer ste groep van achtergestelden, maar uit onderzoek blijkt steeds weer dat het die tweede groep is die van die mogelijkheden het meest proFiteert". Die markante verschillen tussen arm en rijk in ogenschouw geno men, is er een des te groter verschil tussen Amsterdam en, laten we zeggen het landelijk gemiddelde. Belleman: „Amsterdam heeft een heel eigen bevolkingsopbouw. Nergens wordt zoveel verhuisd als in de hoofdstad. Maar ook daar zet ten die verschillen zich door. Zodra jongeren trouwen en na verloop van tijd kinderen krijgen, zie je de wens om te verhuizen naar buiten. Maar dat is weer vooral weggelegd voor de mensen die ook verdienen. Als de kinderen de deur uit zijn wil len ze weer terug naar Amsterdam. Alleen al daardoor ontstaat er toch ook een andere bevolkingssamen- stellinjg. Want die gezinnen die blij ven, zitten veelal wel in die cirkel van die risicovollere Amsterdam mers, qua gezondheid, woonbuurt en inkomen". Zorgwekkend is dat percentage verhoogd risico voor vrouwen en mannen van 35 jaar om te overlij den. „Voor vrouwen ligt dat inder daad 70 procent boven het lande lijk gemiddelde, voor mannen 60 procent. Maar dat moet je niet te somber zien. Die 35 jaar is de leef tijd waarop gemiddeld de minste mensen overlijden. Het percentage is zo klein dat een paar sterfgeval len meer op die aantallen al tien procent is. Het zal duidelijk zijn dat je in Amsterdam toch meer kans op een verkeersongeval, geweldple ging of zelfmoord hebt dan in het landelijk beeld. Dus hoefje van die 70 procent echt niet te schrikken". - Dat wijk- en buurtgericht ver volgonderzoek moet het antwoord zijn op dit rapport? Belleman: „Het gaat erom dat je de gezondheid van mensen niet los kan zien van alle aspecten van het dagelijks leven. Zo'n kleinschali ger wijkonderzoek, waar ook de buurt zelf zich kan uitspreken, kan de feilen blootleggen op tal van ge bieden. Dat kan het onderwijs zijn, waardoor met name de kansarme ren onvoldoende gelegenheid krij gen om bijvoorbeeld te leren om in formatie in zich op te nemen. Het kan ook de huisvestingssituatie zijn. Eigenlijk zouden in alle disci plines van een gemeentelijk appa raat die gezondheidsaspecten deel uit moeten maken van de beleids vorming. Daar wordt nu hard aan gewerkt". Set van 2x AGFA VHS 210 videobanden. Totale speelduur 2 x 3Vi uur= 7 uur waarop gratis een uur lang hoogtepunten uit 25 jaar James Bond films,gepre senteerd door Roger Moore. Per set VROOM DREESMANN VW

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3