Wat een vrouw in een man zoekt is toekomst' 'Het is geen bende bij rijksmusea' Gouden Kalf op de tocht Toekomst Noordelijk Orkest is in gevaar Nederlandse schilders exposeren in Japan WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 KUNST PAGINA 25 Herman Gorterprijswinnaar Adriaan Morriën (76) over zijn wedergeboorte: De 76-jarige schrijver Adriaan Morriën is bezig met een op merkelijke come-back. Voor zijn twee jaar geleden ver schenen dichtbundel 'Oogappel' kreeg hij de Herman Gor terprijs 1988. En sinds kort ligt zijn nieuwste boek in de winkel: 'Plantage Muidergracht', een verzameling egotisti- sche geschriften. Gesprek met de schrijver over zijn we dergeboorte. "Ik heb het schrijven lange tijd uitgesteld. Dat was niet alleen te wijten aan de omstandigheden, dat zou te simpel zijn. Ik was ook onzeker over mijzelf." AMSTERDAM - Wanneer ik over de Amsterdamse Plantage Muider gracht aan kom wandelen, zie ik door het raam de schrijver zitten. door Gerlof Leistra Zijn werkkamer is sober ingericht, de wanden zijn behangen met boe ken. Alleen de bureaulamp ver spreidt wat licht; verder is het aard edonker. Morriën leest de krant alsof hij hiërogliefen zit te ontcijfe ren. De schrijver gaat gekleed in een smetteloos witte broek en een vlot overhemd. "Ik loop er nog graag knapjes bij", glimlacht hij als ik hem complimenteer met zijn jeugdige uiterlijk. Adriaan Morriën debuteerde in 1939 als dichter met de bundel 'Hartslag'. In de jaren daarna publi ceerde hij romans, verhalen, ge dichten en essays. Daarnaast was hij onder meer actief als recensent en vertaler en 'ontdekte' hij in zijn rol van tijdschriftredacteur schrij vers als Gerard Reve, Willem Fre- derik Hermans, Hans Lodeizen en Jan Hanlo. Zijn nieuwste boek - het in de schitterende serie Privé Do mein van uitgeverij De Arbeiders pers verschenen 'Plantage Muider gracht' - bevat zowel oude als nieu we teksten. Het is een mengeling van herinneringen, invallen, auto biografische verhalen, reisbe schrijvingen en notities. De kwali teit is wisselend, maar het boek be vat voldoende fraais voor een paar aangename avonden. Had Morriën niet de behoefte om vooral de oudere teksten te her schrijven? "Nee, er is voornamelijk geschrapt. Herschrijven is moei lijk, dan wordt het al snel heel an ders. Je hebt niet meer die macht over je herinnering die je toen had. Zo'n verhaal als 'Rendez-vous' heb ik nu eenmaal in 1939 geschreven en het is waard wat het waard is". Zelfheeft Morriën de neiging om alles te schrappen, waardoor hij ontmoedigd raakt. "Ik wil bij voor beeld mijn verzamelde gedichten uitgeven, maar de selectie zou ik niet graag alleen doen. Dan blijft er weinig over. De jonge dichter Rogi Wieg heeft gevoel voor mijn poëzie, maar kan tegelijkertijd heel streng zijn. Hij kan koel selecteren. Sa men komen we er wel uit". Aantrekkelijkheid Schrijver Adriaan Morriën: "Ik loop er nog graag knapjes bij" gracht' ook het gevolg van zijn nei- re luchtigheid hebben. Zo essen- trekkelijk als ze niet helemaal per- ging om voortdurend te schrappen tieel hoeft alles niet te zijn. Je kunt fect is. Hetzelfde heb ik met de en alleen het essentiële te laten het vergelijken met een mooie Griekse beeldhouwkunst. Er moet staan? "Ach, het mag wel een zeke- vrouw. Die is voor mij juist aan- een arm af zijn. Het fragmentari sche is mijn vorm. Veel romans vind ik stomvervelend. Met mijn leesroutine doorzie ik die al gauw. Het moet wel heel subtiel geschre ven zijn, wil ik dagenlang op zo'n boek gaan zitten ploeteren. En het beschreven probleem moet je na tuurlijk liggen. Want veel dingen zijn op mijn leeftijd uit je bekom- Is het leuk om ouder te worden? "Ja nou, reken maar dat dat leuk is. Je hebt immers veel meer leven te beheren. Je kunt je herinneringen ook koesteren. Dat wordt bezit. Ik ben ook niet bang voor de dood. Zonder de dood heeft het leven geen zin. Dan is de spanning er af. Natuurlijk zou ik graag lang willen leven, maar dan wel onder een goeie conditie. Ik vind niet dat je het leven moet voortzetten als het niets meer waard is. Dan kies ik voor euthanasie. Ouderdom maakt onzichtbaar of juist hinderlijk zichtbaar. Zelf heb ik overigens nog niet over gebrek aan aandacht te klagen. Maar als ik nu een mooie, jonge vrouw zie, durf ik die nauwe lijks aan te spreken. Wat een vrouw in een man zoekt, is toekomst." Morriën heeft momenteel een beeldschone vriendin, de 33-jarige studente Spaans Janneke. "Dat heeft inderdaad iets tegenstrijdigs, ja." Ook in 'Plantage Muidergracht' wordt ons een blik gegund op het actieve sexleven van Morriën. Wat dat betreft heeft de schrijver nooit een blad voor de mond genomen. Eind jaren zeventig ontstond grote opschudding toen zijn oudste dochter Alissa in het weekblad de Nieuwe Revu beschreef hoe vader Morriën met zijn jongste dochter Adrienne naar bed ging. Methode Na een jarenlange stilte - naar ei gen zeggen veroorzaakt door een post-calvinistisch syndroom en doordat er domweg brood op de plank moest komen voor zijn gezin - heeft Morriën de smaak van het schrijven weer danig te pakken. "Op het moment schrijf ik het liefst proza. Bij mij werken proza en poë zie aanvullend. De poëzie komt bij mij met vlagen. Ik heb niet een me thode om regelmatig gedichten te produceren. Ik vroeg eens een keer aan Gerrit Achterberg of hij een methode had. Hij keek mij lang aan en zei: Vind je het goed Adriaan dat we daar over zwijgen? Hij was doodsbang iets over het schep pingsproces te vertellen! Ik heb mappen vol met onafgemaakte dingen liggen. In principe heb ik driekwart van een nieuwe bundel klaarliggen. Verder is het de be doeling dat er volgend jaar in de reeks Privé Domein een tweede deel van mij verschijnt met mijn li teraire herinneringen." Heeft hij zo langzamerhand niet eens de behoefte om gas terug te nemen? "Ach nee, het is toch leuk om boeken te schrijven! En verder heb ik ook niet te klagen. Ik hoef niet van de honger te sterven en kan zo nu en dan eens een reisje maken. En met die prijs ben ik na tuurlijk erg gelukkig. Het is de eer ste Nederlandse prijs die ik voor mijn literaire werk krijg. Het is een prachtige samenloop van omstan digheden: een prijs voor mijn meest recente poëziebundel en een nieuw prozaboek in de winkel. Wat wil je nog meer?" DEN HAAG - Met volle kracht ontkent Robert Zijp (36), waar nemend voorzitter van de Ne derlandse Museumvereniging en conservator van het rijks museum Catharijneconvent, dat het één grote bende zou zijn bij de zeventien rijksmusea in ons land. Die indruk blijft over na lezing van het maandag ver schenen rapport van de Alge mene Rekenkamer over het functioneren van de 17 rijks musea, die vorig jaar nog 3,2 miljoen mensen trokken. door Peter Huysman Een janboel moet het er zijn. Elek trische leidingen liggen bloot, lek kages zijn geen uitzondering, de musea hebben er geen idee van wat ze zelf in huis hebben, kunstvoor werpen worden nauwelijks of on voldoende geregistreerd, met de beveiliging is het maar zielig ge steld, de conservering van kunst werken is beneden peil, er is een gi gantische achterstand in het res taureren, kostbare collecties wor den aan gevaren blootgesteld, het management is niet op zijn taak be rekend. Kortom: er wordt, zo lijkt het - op een enkele uitzondering na - maar wat aangemodderd met ons cultureel erfgoed. Waarnemend voorzitter Museumvereniging over rapport Rekenkamer ken zijn voor verbetering vatbaar. Maar dat het bij de rijksmusea één grote treurnis zou zijn, is gewoon niet waar. De inzet van de mensen die er werken, is bijzonder groot, op alle niveaus. Er wordt hard ge werkt, heel wat meer uren per week dan er voor staan. De gemoti veerdheid van staf en personeel is vaak enorm; men probeert er met de beschikbare middelen het beste van te maken. Vergeet niet: dit be roep werkt verslavend omdat het om mooie dingen gaat die niet ver loren mogen gaan. En het maat schappelijk rendement mag je niet uitvlakken: nog steeds stijgen de bezoekersaantallen, trouwens ook van niet-rijksmusea'. Geldgebrek Voor een belangrijk deel worden ook bij de rijksmusea de knelpun ten veroorzaakt door geldgebrek. Ook WVC wordt door Ruding in de wurggreep gehouden en dat heeft gevolgen gehad voor de diensten die onder het departement vallen. 'Er liggen heel wat plannen in de kast om minder wenselijke situa ties te verbeteren, maar ook de rijksmusea zijn slachtoffer van de bezuingingsdrift van de minister van financiën. Het is voor de muse umdirecties derhalve vaak een kwestie van prioriteiten stellen: dit doen we, dat moet nog wachten'. Robert Zijp: 'Als je als musea ja ren achtereen bezig bent de eindjes aan elkaar te knopen, dan gaat daar heel veel tijd en energie in zitten. Als je je voortdurend moet buigen over begrotingen, op zoek moet naar sponsors, je public relations moet verbeteren, marktgericht wil gaan werken, dan zijn dat allerlei activiteiten die een aantal traditio nele taken in de weg staan'. Erg geschrokken is Zijp niet van het rapport, 'hoewel je altijd weer onder de indruk komt als alles schriftelijk op een rijtje staat, zoals met dit Rekenkamerrapport het geval is'. Financieel staan de rijks musea al meer dan een jaar onder sterke pressie. 'Kijk, je hebt te ma ken met personeelsreducties, nau welijks mogelijkheden om vacatu res op te vullen, uitbreiding van het personeel is al helemaél niet aan de orde. Als je daarbij dan gebrekkige of helemaal géén extra financiële middelen hebt, dan kun je óók geen beroep doen op hulp van bui tenaf. Het nieuws over de tekortschie tende beveiliging is bij Zijp wél hard aangekomen. 'Achterstand in de registratie van voorwerpen en in de restauratiewerkzaamheden, ja, dat was wel bekend. Dat heeft ook te maken met de wensen van WVC: in toenemende mate worden wij gedwongen publieksgericht te werken en dan blijven dit soort ta ken wel een beetje liggen. Maar dat het in sommige musea zó slecht met de bewaking en beveiliging is gesteld, is zorgwekkend'. Privatisering Hij vindt dat minister Brinkman tot voor kort wel érg veel naar de bezoekersaantallen heeft gekeken. De andere werkzaamheden die niet zo makkelijk meetbaar zijn, wer den over het hoofd gezien. Maar de laatste tijd is daar wat verandering ten goede in gekomen. 'Nu legt WVC weer wat meer nadruk op het restaureren en daar wordt wat meer geld voor beschikbaar ge steld. Bovendien wordt er wat meer subsidie uitgetrokken voor registratie van kunstvoorwerpen en ontsluiting van collecties'. Daarom gelooft de waarnemend voorzitter van de Museumvereni ging ook dat het departement nu al bezig is de kritiek die in het rapport van de Rekenkamer tot uiting komt, weg te werken. 'Ik vind dat er nu weer een redelijk goed beleid door WVC wordt gevoerd ten op zichte van de rijksmusea. WVC be geleidt het proces van verzelfstan diging van de rijksmusea bijvoor beeld sterker dan voorheen. De be doeling is dat de directies een gro ter stempel op het beleid drukken, maar de bedrijfsvoering zal dan za kelijker moeten, het management professioneler. Daarom denk ik ook dat het oplossen van de proble men niet alleen maar een kwestie van geld is'. De Rekenkamer con stateert echter dat dat streven naar verzakelijking nog steeds niet erg uit de verf komt, dat de musea nog veel te veel leunen op WVC en ei genlijk niet in staat zijn tot echte commerciële actviteiten. Of het zover zal komen dat de rijksmusea particuliere instellin gen worden (privatisering) - zoals gebeurd is met het Openluchtmu seum in Arnhem - dat kan Zijp zich niet voorstellen. 'Sommige rijks musea komen door hun marktposi- Robert Zijp: 'Natuurlijk, er zijn tal van zaken voor verbetering vat- tie en winstgevendheid meer in aanmerking voor privatisering dan andere waar ten eeuwige dagen geld bij zal moeten. Het is nog niet duidelijk in welke richting de dis cussie op WVC gaat. Maar dat alle rijksmusea van de overheid zou den worden losgeweekt, daar ge loof ik niet in en dat zou ook niet in overeenstemming zijn met de ver antwoordelijkheid die het rijk al zo lang voor de rijksmusea draagt'. Beestje symbool voor 'tuttige' jaren zeventig UTRECHT - Het bestuur van de Nederlandse Filmdagen gaat zich in oktober buigen over de vraag hoe het verder moet met het 'Gou den Kalf. Er gaan steeds meer stemmen op om het beestje, na een dienstverband van acht jaar, naar de slachtbank te leiden. Grootste door Pieter van Lierop vijand van het arme, door Theo Mackaay ontworpen dier is produ cent Matthijs van Heijningen. Hij meent dat de grootste klasse uit de Nederlandse cinema onmogelijk gesymboliseerd kan worden door zoiets onnozels als een kalf. Vooral in het buitenland maakt een kalf, van goud of niet, een hoogst onserieuze indruk. Zeker in vergelijking met veel vervaarlijker Van Leersumprijs voor Van der Vaart AMSTERDAM (ANP) - De Emmy van Leersumprijs van het Amster dams Fonds voor de Kunst is toe gekend aan Jan van der Vaart voor zijn met de hand gedraaide vazen en potten. De Emmy van Leersum prijs (10.000 gulden) is bedoeld voor in Nederland wonende en werkzame kunstenaars op het ge bied van modevormgeving, siera den, keramiek/glas en textiel. Volgens de jury neemt Van der Vaart zijn eigen plaats in binnen de wereld van de Nederlandse kera miek van de afgelopen jaren. Het zuiver persoonlijke komt het meest tot uitdrukking in de vorm. Binnen de strenge kaders van bruikbaar heid, ingetogenheid en met de mo gelijkheden van eenvoudige tech nieken ontwikkelt hij daarin een schijnbaar onbegrensde vrijheid, aldus de jury. prijsdieren als de 'Gouden Leeuw' van Venetië en de 'Gouden Beer' van Berlijn. Ook Fons Rademakers is die mening toegedaan en schijnt over de grens zelden te durven be kennen dat hij vorig jaar uit be wondering voor al zijn mooie films onderscheiden werd met een 'Gou den Kalf. Daar komt volgens Van Heijningen nog eens bij dat de re cente hormonenschandalen 'kalve ren uit Nederland' in een nog weer extra ongunstig daglicht hebben geplaatst. Binnen het Filmdagen-bestuur worden de historische rechten van het Gouden Kalf het sterkst verde digd door Jos Stelling, die niet moe wordt uit te leggen dat Wim Ver stappen het begrip ooit lanceerde en het associeerde met 'jong' en 'belofte voor de toekomst'. Stelling ziet eventuele afschaffing van het Gouden Kalf ook als een wel erg onheus gebaar achteraf tegenover de 62 mensen die er ooit een heb ben gewonnen. Dan zijn er nog de aanhangers die het begrip 'Gouden Kalf in ere houden, maar vinden dat er wel een 'restyling' moet komen van het beest zelf en vervolgens ook van beeldmerk en postpapier. Zij zien de huidige afbeelding als typerend voor de 'tuttige jaren zeventig' en zoals het festival in de loop van ja ren aan allure gewonnen heeft, zo dient ook de vormgeving aan de moderne tijd te worden aangepast. Op deze lijn bevindt zich festivaldi recteur Hans de Wolf. Vorige maand is er tijdens een bestuursvergadering al fel gedis cussieerd en werd voorlopig beslo ten om voor dit jaar de door Theo Mackaay ontworpen beeldjes nog te gedogen, maar om in elk geval de afbeelding ervan bij voorbeeld op affiches zo veel mogelijk te vermij den en de in Utrecht toe te kennen onderscheidingen enkel nog te ver melden als de 'Grote Prijzen van de Nederlandse Cinema'. Hugo Claus zag dientengevolge zijn affiche-ontwerp afgekeurd. Het rode vakje waarin hij het kalf had afgedrukt, diende eerst te wor den dichtgeschilderd en blijkt nu naar believen te kunnen worden ingevuld met zakelijke mededelin gen. Van het oorspronkelijke ont werp werden litho's te koop aange boden en die zijn inmiddels uitver kocht. Claus vond alles best. Hij weet wel andere dingen om zich druk over te maken. Theo Mackaay heeft zich intus sen op eigen initiatief al aan het werk gezet voor het ontwerpen van een nieuw plastiek, dat in elk geval een stuk kleiner en handzamer be looft te worden. Maar eerst zal vol gende maand dus topberaad plaatsvinden over de vraag of het kalf definitief gekist moet worden, of dat het zal mogen voortdartelen met aangepast uiterlijk. Natuurlijk zou men kunnen overstappen op een compleet an der symbool, zoals de 'Gouden Vuurtoren' die door producent Laurens Geels al is gesuggereerd. Probleem blijft dan evenwel dat in Nederland het 'Gouden Kalf als begrip zo zeer is ingeburgerd dat men tot in lengte van dagen die vuurtoren toch Gouden Kalf zal blijven noemen. Zodat Van Heij ningen dan straks in het buiten land nog méér krijgt uit te leggen. Waar best wel iets voor te zeggen is ook, ter wille van de legende-vor ming. Zoals ook alle tv-commenta- toren jaarlijks braaf blijven vertel len hoe de Academy Award aan de bijnaam Oscar kwam. Eigenlijk zou het enig zijn en bovendien zo typerend voor de eeuwige onenig heden binnen de Nederlandse film wereld: een vuurtoren die Gouden Kalf heet. GRONINGEN (ANP) - Minister Brinkman moet op zeer korte termijn, uiterlijk voor half okto ber, een keuze maken uit twee mogelijkheden voor een nieuwe orkestvoorziening voor het noor den. De ene mogelijkheid is een or kest met twee standplaatsen dat jaarlijks elf miljoen gulden kost. De andere is een symfonieorkest dat vanuit één standplaats zijn werkzaamheden in het hele noorden uitvoert. Dit zou jaar lijks tien miljoen gulden subsi die kosten. Brinkman moet voor half okto ber een keuze maken omdat het nieuwe orkest anders niet per 1 september 1989 kan starten. Dat staat iii het 'Rapport inzake een nieuwe orkestvoorziening voor het Noorden des Lands" van de werkgroep Noordelijke Orkest- voorziening dat aan de minister is aangeboden. In de werkgroep zijn het Noordelijk Filharmo nisch Qrkest (NFO) en het Frysk Orkest De (FO) vertegenwoordigd, rerkgroep is in het leven aanleiding van be zuinigingsplannen 'orig jaar bracht de minis ter een plan uit dat neerkomt op een halvering van het musici be stand bij de Noordelijke orkes ten: van circa 150 naar ruim 70 ar beidsplaatsen. Volgens NFO en FO betekenden deze plannen een onaanvaarbare bezuiniging op de Noordelijke orkesten. Bei de orkesten gaven in november vorig jaar een protestconcert in Den Haag. Ook de Tweede Ka mer was het niet eens met de plannen van de minister. EINDHOVEN (ANP) - Tien Neder landse kunstenaars (voornamelijk uit Noord-Brabant) en één Japanse collega die twintig jaar in ons land heeft gewoond, zullen vanaf sep tember ongeveer een jaar lang in musea en galeries in diverse Japan se steden hun werk laten zien. Zij hebben hun initiatief'Deshima' ge noemd om daarmee een cultureel 'bruggehoofd te symboliseren overeenkomstig de historische rol, die het eilandje Deshima bij Na gasaki in het verleden speelde in de Japans-Nederlandse betrekkin gen'. Dit vertelt Jan van den Berg, een van de deelnemende kunste naars en woordvoerder van de groep. De elf deelnemende kunstenaars zijn Jan van den Berg, Bert Her mans, Frank van den Heuvel en Dick Verduit (allen uit Eindhoven), Leon Adriaans, Paul van Dijk J. van der Heyden en Annelie Ohvo (Den Bosch), Richard Menken en Jacqueline Peeters (Amsterdam) en Koji Ogura (die zich de laatste tijd tussen Nederland en Japan be weegt). De organisatie is in handen van de Stichting Transculturele Per spectieven, die zich ten doel stelt een dialpog tussen de Nederlandse en niet-Y^esterse culturen te bevor deren in de vorm van uitwisse- lingsactlviteiten. Er is Volgens Van den Berg geen gemeenschappelijke artistieke noemer die de elf deelnemers met elkaar verbindt, ook al onderken nen sommigen een verwantschap in eikaars werk. De selectie voor het deelnemen is tot stand geko men op grond van onderlinge dis cussie. pe tentoonstelling is zoda-" nig samengesteld dat de individue le kenmerken van de afzonderlijke kunstenaars tot hun recht komen binnen een zo homogeen mogelijk totaalbeeld, aldus Van den Berg. Zaterdag 24 september wordt de eerste presentatie van de tentoon stelling officieel geopend door de Nederlandse ambassadeur in Ja pan, drs. H.C. Posthumus Meijis in het Tokyo Metropolitan Museum. Vervolgens zal de expositie te zien zijn in onder meer Osaka, Kobe en Tottori. Het project is mogelijk gemaakt door financiële steun van overheid (onder andere Provincie Noord- Brabant en het ministerie van WVC), culturele stichtingen en het bedrijfsleven (voornamelijk uit Brabant). 1(1) Stop - Sam Brown 2(5) The only way is up - Yazz 3(3) Wonderful tonight - Eric Clapton 4(4) Girl you know it's true - Milli Vanilli 5(2) What a wonderful world - Louis Armstrong 6(7) The locomotion - Kylie Minoque 7 (11) Where did I go wrong - UB 40 8(9) Foolish beat - Debbie Gibson 9 (10) Heaven in my hands Level 42 10 (12) Long and lasting love Glen Medeiros 11 (17) Paradise by the dahsboard - Meat Loaf 12 6) Tribute - The Pasadenas 13 8) Is she really going out - Joe Jackson 14 (31) A groovy kind of love - Phil Collins 15 (22) You came - Kim Wilde 16 (19) Big bubbles - Ellis Begs and Howard Roses are red - Mac Band La primavera - BZN Sweet little mystery - Wet Wet Wet Just got paid - Johnny Kemp 17 (13) 18 (20) 19 (16) 21 (32) 22 (15) 23 (14) 24 (28) 25 (35) 26 (-) 29 (18) 30 (21) Touchy - A Ha Superstitious - Europe Shake your thang - Salt n Pepa Whenever you need Piet Veerman Cause you're not here - Rene Shuman Teardrops - Womack Womack Fiesta - The Pogues Find my love - Fair ground Attraction Eenmaal kom jij terug - Koos Alberts Talkin bout a revolution - Tracy Chapman 31 One moment in time Whitney Houston 32 (27) Dancin' easy - Funhouse 33 Raw - Spandau Ballet 34 (37) The evil that men do - Iron Maiden 35 (36) Better be home soon - Crowded House 36 Sweet child o'mine Guns n Roses 37 (24) Love or loneliness - Zina- 38 (26) The right stuff - Vanessa Williams 39 Domino dancing - Pet Shop Boys 40 So far away - Selena AMSTERDAM (GPD) - De Stich ting Literaire Activiteiten Amster dam (SPAA) houdt op dinsdag 4 oktobenin het hoofdstedelijke The ater De Balie een manifestatie rond de schryver Robert Musil. De criticus Carel Peeters steekt om 20.30 uur van wal met een le zing oijder de titel 'Musil, een nieuw t^pe schrijver?' Een tweede voordracht komt van de essayist SLAA belicht Robert Musil Jacq Firmin Vogelaar. Hij heeft die genoemd: 'Musil of het essay als fi losofie'. Na de pauze leidt Musil- kenner en -vertaler Ton Naaijkens een discussie. Op woensdag 5 oktober wordt in het Goethe-Institut aan de Heren gracht in Amsterdam om 19.30 uur de rolprent 'Der junge Törless' ge draaid. Deze film van Volker Schlbndorff is gebaseerd op een van Musils vroege romans: 'Die Verwirrungen des Zöglings Tör less'.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25