De legpuzzel van 'koning' Reagan Van een vrouw die het kabinet in 'moest' OEttEN Een monument van woede voor een monumentaal dier Koloniale les, maar zonder samenhang FORMATIEF Als Nederlanders, of als Europea nen, verkeren wij in de comforta bele positie dat het wereldnieuws ons via kranten, weekbladen, radio en televisie bereikt. Door tal van actualiteitenrubrieken is het beter dan ooit mogelijk een beeld van al lerlei landen te krijgen, zelfs zon der er ooit heen te gaan. Zo hebben Nederlanders ook een bepaald beeld van de Verenig de Staten gekregen. Niet alleen de nieuwsuitzendingen op de televi sie en de krante-artikelen hebben daaraan bijgedragen, maar ook te levisieseries zoals Miami Vice, Dal las en de Bill Cosby Show geven ons een kijkje in de Amerikaanse huiskamer. Enkele jaren geleden lanceerde de Nederlandse televisie 24 uur 'Amerika' in de huiskamer, com pleet met commercials, de wat 'los' aandoende journaals (waar zoge naamde anchormen de kijkdicht heid bepalen) en door Amerikanen veel bekeken series en shows. De gene die met ogen op stokjes de laatste uren trachtte vol te maken, zou op die manier een beeld krij gen van het alledaagse leven in de States. Frans Verhagen, correspondent in Washington voor onder andere Het Financieele Dagblad, Her vormd Nederland en de VARA zegt echter in zijn boek 'Amerika als Legpuzzel' dat het Amerika niet bestaat. Volgens Verhagen is Ame rika een puzzel die je op verschil lende manieren in elkaar kan zet ten. "Hoe je dat ook doet, je houdt altijd stukjes over: de delen zijn meer dan het geheel. Tegelijkertijd ontlenen de verschillende deleh hun belang aan dat geheel", aldus de schrijver. Alle facetten van het hedendaag se Amerika komen in Verhagens boek aan bod. Zo ook de politiek. Als Europeanen vergeten wij nog wel eens dat de Verenigde Staten geen parlementair, maar een presi dentieel systeem hebben. Een complexe democratie waarbij de drie machten (rechterlijke, wetge vende en uitvoerende macht) met elkaar moeten samenwerken. In de Verenigde Staten is de pre sident staatshoofd, -regeringsleider èn topadministrateur - de manager van de federale overheid. Met de presidentswisseling verdwijnen zo'n vierduizend politieke posten. Eén van Lincolns ministers zei dan ook: "Eens in de vier jaar kiezen de Amerikanen een koning". Het woord koning lijkt inderdaad juist gekozen. Het hele gebeuren rond de Amerikaanse presidentsverkie zingen komt op ons in elk geval over als een circusvertoning. Zuiderling Verhagen begint zijn boek overi gens met een reis door het zuiden. Hij staat stil bij de oorlog tussen het geïndustrialiseerde Noorden en het agrarische en slavenhouden- de Zuiden. Ook komen de karak tertrekken van de typische Zuider ling aan bod. "Anders dan andere Amerika nen Spreken Zuiderlingen altijd keurig met twee woorden: Yes Ma'm, No Sir. De blanken in het Zuiden zijn vooral van Anglo-Sak- sische afkomst. De immigratiegol ven die de rest Vc rantie dwongen geest, gingen aan het Zuiden bij. Zuiderlingen ontwikkelden nieten van wat ze hebben bereikt. "Ze moeten steeds verder, steeds in beweging blijven". Over Hoe zij hun neuroses ver-# het land tot tole- werken, zegt Verhagen: "Woody open Allen en zijn Newyorkse mede neurotici zoeken de divan van hun psychiater op, de plattelander en protestants. Het verlies van de status en materieel welzijn. En alle- Burgeroorlog sloeg een geweldige maal laten ze zich bij de hand i deuk in deze superieure houding". Vervolgens gaat Verhagen in op de vraag wat de mensen bindt in dat immens grote land met zijn veelsoortige bevolking. Volgens hem houden Amerikanen zich vast aan geloof, vaderlandsliefde en de president. "Mensen komen bij el kaar en doen iets samen: een kerk oprichten, een kandidaat steunen, demonstreren tegen apartheid of abortus of het park opruimen. Van daar dat een goed communiceren de leider zo belangrijk is". Hoewel de Verenigde Staten in de wereldpolitiek een supermo gendheid zijn, blijkt de Amerikaan onzeker over zijn eigen waarden en normen, meent Verhagen. "Soms lijken Amerikanen niet in staat hun eigen waarden te bepalen - ze wachten tot een autoriteit hun ver telt wat de juiste zienswijze is". Maar volgens Verhagen hebben Amerikanen ook altijd zelfkritiek, zijn ze niet gauw tevreden (vandaar dat Amerikaanse toeristen veelal in het buitenland als veeleisend en lastig overkomen), kunnen zich haast niet ontspannen en niet ge- Kanttekeningen Behalve een beeld van de Ameri kanen presenteert Verhagen in zijn boek ook een bonte verzameling aan wetenswaardigheden voor wie de Verenigde Staten beter wil leren kennen. Pas tegen het einde lijkt de auteur nog wat kritische kantte keningen kwijt te moeten in de hoofdstukken over de huidige poli tiek en natuurlijk over Reagan. Toegegeven, Reagan is een van de weinige Amerikaanse presiden ten die de journalisten bijna dage lijks 'humoristisch voer' voorscho telde. Maar onder zijn bewind wa ren de blunders niet van de lucht. Wat Frans Verhagen de Ameri kaanse journalisten aanrekent is hun weinig kritische houding in de eerste regeringsperiode van de ex- acteur. Reagan deed het geweldig bij de Amerikanen, omdat hij goed gebekt was en de sussende vader was die de kindertjes tevreden deed inslapen. De Amerikanen slikten zijn toe gankelijke speeches als zoete koek en journalisten trokken onvol doende zijn uitspraken na. De meesten zijn nu echter tot het besef gekomen dat Reagan een mooipra ter was en hunkeren naar een presi dent die jong, open, eerlijk, intelli gent en competent is. "Hij hoeft geen specialist te zijn, maar ie mand die heeft nagedacht over de grote issues. Hij hoeft niet media geniek te zijn, maar het helpt als hij een goede babbel heeft; niet de ver kooptechniek van Reagan maar de capaciteit om complexe onderwer pen terug te brengen tot hun essen tiële en die aan het publiek voor te leggen", zo vat Frans Verhagen de Amerikaanse verlapgens samen. MARJOLIJN IN 'T HOUT Columbus mag in 1492 Amerika dan niet 'ontdekt' hebben, feit is wel dat vanaf het eind van de vijf tiende eeuw de Europeanen over de wereld uitzwermden naar ande re delen van de wereld en er hun taal, godsdienst, ideëen en gebrui ken introduceerden. Dat had verstrekkende gevol gen, zowel voor de Europeanen als voor de rest van de wereld. Het bracht het paard in Amerika en de aardappel in Europa. Het beteken de gedwongen verhuizing van mil joenen Afrikanen naar de Nieuwe Wereld en het vrijwel verdwijnen van de autochtone bevolking in Australië en Nieuw-Zeeland. Kwestbare handelsposten en verspreide vestigingen van kolo nisten groeiden uit tot reusachtige overzeese rijken. Dit proces, meestal aangeduid als de Europese expansie, vormt het thema van het boek 'Indië verloren, rampspoed geboren' van H. L. Wesseling, hoogleraar algemene geschiedenis aan de Leidse universiteit. Eerder dit jaar publiceerde hij al een boek over Frankrijk. Ook dit nieuwe werk is een ver zameling van al eerder gepubli ceerde studies en essays. Het be handelt zeer verschillende aspec ten van de Europese expansie, als de koloniale oorlogen, de opdeling van Afrika door de Europese mo gendheden en het imperialisme van Nederland, en dat is dan ook 'Breaching' noemen de deskundi gen het. "Vaak komt het lichaam helemaal boven water en een oog getuige vertelde dat hij de onder gaande zon onder de walvis door kon zien". Het moet een indruk wekkend gezicht zijn om een wal vis even boven het water te zien Maar er is meer dat indruk wekt: het feit dat walvissen over afstan den van vijf kilometer met elkaar kunnen communiceren bijvoor beeld. Dan hun zang, die onaards mooi is, "liederen die van dag tot dag verschillen, van jaar tot jaar". Wie kennis neemt van deze fei ten vraagt zich af waar de mens het recht vandaan haalde om een zo bloedige jacht op de walvis te be ginnen. Wij die nog niet eens be stonden toen er al walvissen rond- Mét hersens die van meet af aan een stuk groter dan de onze zijn geweest. Een enorme woede moet de En gelse dichter Heathcote Williams zijn bevangen toen hij zich ging verdiepen in walvissen. Anders laa"t het zich niet verklaren dat hij jarenlang niets anders heeft ge daan dan het verzamelen van feiten over d^ze diersoort. Het resultaat ligt sinds enige tijd in de boekhan del: Het rijk van de walvis. Het boek bestaat uit twee delen: een lang gedicht van Williams en een bloemlezing van wetenschap pelijke teksten 'over de aard van de walvis'. Al voor publicatie is er in Engeland veel aandacht aan het boek besteed. Zo zond de BBC een documentaire uit over Het rijk van de walvis en lieten verschillende prominente literatoren, zoals hof- Nieuwe uitgaven Literatuur 'Zeven sloten', heet de nieuwe verha lenbundel van Kees van Kooten. Een aantal verhalen is eerder gepubliceerd in tijdschriften. In deze bundel legt de schrijver tevens verantwoording af van de wijze waarop hij de 15.000 gulden heeft besteed die hij vorig jaar kreeg in het kader van de Publieksprijs. Uitgeve rij Bezige Bij. 'Fontana' van Ben Borgart verhaalt over 'Cuzzi'-Bemardo die op zoek gaat Diversen naar zijn Italiaanse voorouders. Humor (Bernardo kent geen Italiaans) en ont roering worden ons op de achterflap be loofd. Uitgeverij Bezige Bij. 'De organisatie' van Mare Windsant thriller van de Vlaamse schrijver Aster Berkhof. De Franse inspecteur Markus trekt ten strijde tegen een opiumbende in Hong Kong. Uitgeverij Hadewych. 'Kinderspel' van Katherine V. Forrest verhaalt over Kate Delafield, recher cheur van de Los Angeles politie die wordt belast met een moordonderzoek met één kwestbare kroongetuige. Uitge verij Furie, f24,50. op de moderne bureaucratie 'met zijn ovalen vergadertafels, flipovers, strategieën en zwijnslederen agenda's'. Uitgeverij Bezige Bij. 'Kus mijn schoenen' luidt de titel van een verzameling verhalen van schoenfe tisjist Jan de Rooy. Zijn passie voor schoenen heeft hem van jongs af aan in vreemde situaties doen belanden. In dit boek enkele voorbeelden daarvan. Uit geverij De Prom, 24,50. 'Als dauw op alsembladeren', het le vensverhaal van een Japanse vrouw uit de elfde eeuw', vertaald en toegelicht door Frits Vos. Het boek geeft een beeld van het dagelijks leven in Japan van de 11e eeuw, in het bijzonder van de gods dienst. Ook bevat het een aantal gedich ten. Uitgeverij Meulenhoff, f36,50. Splendid Hotel' van de Franse schrijfster Mane Redonnet verhaalt over een vervallen hotel en zijn handvol bewoners: anonieme reizigers, spoor wegmensen en twee zusters. Uitgeverij Van Gennep, f 29,50. 'Nadenken over Christa T.' is een van de beroemdste romans van de Duitse schrijfster Christa Wolf. Herinneringen aan een overleden vriendin, waarbij authentieke dagboekfragmenten en brieven de tekst afwisselen. Uitgeverij Van Gennep, ƒ34,50. 'Bolivar en Curacao', een historische novelle van John de Pool over het ver blijf van de Zuidamerikaanse 'bevrijder' Simon Bolivar op Curacao in 1812. De oorspronkelijke Spaanse tekst staat naast de Nederlandse vertaling met een uitgebreide inleiding en vele illustraties. De novelle is geschreven in 1935 in Pa nama en destijds gepubliceerd in een Venezolaans weekblad. Uitgeverij Wal burgpers. Poëzie 'Verzamelde gedichten', J. Slauerhoff. Voor het eerst sinds jaren weer een ge bonden editie van de verzamelde ge dichten van deze dichter-scheepsarts in eén band. Uitgeverij Nijgh en Van Dit- mar, f 49,50. Jeugdboeken 'De bezeten dunschiller', van Henk van Kerkwijk, door de uitgever aangeprezen als horror-story voor kinderen vanaf 10 jaar. Uitgeverij Leopold, f 24,50. Bij uitgeverij Bruna zijn vier prenten boekjes verschenen voor peuters met de bekende tekeningen van Dick Bruna: 'Opa en Oma Pluis', 'Nijijtje gaat loge ren', 'Stoeprandstop!'en 'Boek zonder woorden 3'. Prijs per boekje f7,50. Thrillers 'Groot nieuws bijbel'. Door de uitgever aangeprezen als een bijbel in zakfor maat met een vertaling in omgangstaal. Uitgegeven door het Nederlands Bijbel Genootschap, prijs f45,- 'Aanvallen, met Oranje op weg naar de WK-titel'. Van striptekenaar Hans Bus man. Uitgeverij Novella, prijs f 10.- periode 1898-1948. Veel illustraties, nog meer tekst, door Han Plas, Klaas van Dijk, Bram Verhoog en Joop Visser. Uit- geverij De Bataafsche Leeuw, prijs f 'De grenzen van de tijd'. De Amerikaan se socioloog Jeremy Rifkin plaatst kriti sche kanttekeningen bij de wijze waar op de (opgejaagde) mens omgaat met tijd. Rifkin maakte vorige week in Ne derland een toernee langs universitei ten, waar hij waarschuwde tegen onver antwoord gemanipuleeynet behulp van biotechnologie. Uitgeverij Balans, prijs f34.50. 'Leren studeren' Een doe-het-zelf gids van Roos Hermans en Johan Zonneberg met tips orr. stuaeermethoden te verbe teren. Uitgeverij Het Spectrum, prijs f9.90. Goede bedoelingen zijn niet voldoende'. Een bundel met artikelen over de be stuurbaarheid van de samenleving. Uit gegeven door het Nederlands Gesprek 'De Das m Nederland' is de titel van een uitgave van de Vereniging Das en Boom. Het bock is geschreven door J.J. Dirkmaat en beschrijft de lotgevallen van de Nederlandse das, ook wel de eer ste burchtheer van de Lage Landen ge noemd. Uitgeverij Stubeg. Prijs f32,50. 'De droomfabriek', Gerdin Linthorst, filmrecensente en redactrice van De Filmskrant, biedt een kijkje achter de schermen van de speelfilm Ook mede werkers aan films als Ciske de Rat. Een Maand Later. De Aanslag en Amster- damned komen aan het woord. Uitgeve rij Het Wereldvenster, prijs f39,90. 'Het project Saljoet', De Nederlanders Bert Dubbelaar en Jaap Terweij be schrijven de eerste stap van de Sovjetu nie naar een permanent ruimtestation. Veel details over de Russische ruimte vaartgeschiedenis. vrij ruim geïllu streerd. Uitgeverij In de Knipscheer, prijs f34,50. 'Hé mam, m'n billen laten een boertje'. De - volgens de uitgever - leukste uit spraken van kinderen verzameld. Uitge verij Novella, prijs f 12,90. de Consumenten- dichter Ted Hughes en toneel schrijver Harold Pinter, weten dat Williams 'een briljante prestatie' had geleverd. Briljant zou ik het boek van Wil liams niet willen noemen. Briljant is een dooddoener. Bovendien valt op het gedicht best iets aan te mer ken. Het is misschien teveel een opsomming van wetenswaardighe den. Hoewel ik daaraan direct moet toevoegen dat dat opsommen wel het gewenste effect heeft: je raakt in de ban van het onderwerp. Verontwaardiging Belangrijker is dat Williams ge lukkig geen luciferhouten poëzie over de walvis schrijft, zoals de Ne derlandse vertaler Ter Balkt, die het boek samen met zijn vrouw kundig vertaalde, het uitdrukte. Williams schrijft monumentaal over een monumentaal dier. En zonder het thema te misbruiken voor literaire effecten. Ted Hughes heeft gelijk als hij dat schrijft. Ik begeef me nu op glad ijs, maar ik denk dat Williams een oprecht boek heeft geschreven. Hij is een gedreven dichter en zijn veront waardiging, onderkoeld gebracht, is authentiek. Ik denk dat je Het rijk van de walvis nog het best kunt typeren als het verslag van een machteloze woede. En die machte loosheid maakt zich ook meester van de lezer, dat wil zeggen: van el ke lezer die niet geheel verstoken is van gevoel. Ik vroeg me vooral tijdens het le zen van het wetenschappelijke ge deelte van het boek telkens af: hoe komt de mens zo wreed? Was het niet beter geweest als we tot in lengte van dagen van tak tot tak waren blijven slingeren? Neem Ari Onassis. Zijn naam be hoeft eigenlijk geen toelichting. Schatrijke Ari was voor zijn vrien den het toonbeeld van beschaving. In werkelijkheid was hij een ploert De dode walvis als trofee. Hoe komt de die just for fun enorme slachtingen onder walvissen aanrichtte, terwijl hij en de zijnen aan de reling ston den, glas champagne in de hand. Geen groter kick voor Ari dan een oceaan die langzaam rood kleurde. Intussen weten we meer dan de eerste walvisvaarders. Bijvoor beeld dat we uiteindelijk ons eigen voortbestaan op het spel zetten wanneer we doorgaan met het uit moorden van de walvissen. De noodzaak om deze dieren af te slachten bestaat ook al lang niet meer, zoals blijkt uit een rapport van The Society Against the Viola tion of the Environment. Zelfs niet op de Faroer eilanden waar de be volking van oudsher op grienden jaagt. Ook aldaar zijn de super markten volgestapeld met een rui me sortering voedsel. Toch is er nog geen algemeen verbod. Zelfs een evenwichtige walvisvangst zal nooit mogelijk zijn volgens Jeremy Cherfas, die in Het rijk van de walvis wordt aange haald, want: "geld op de bank groeit nu eenmaal sneller, dan wal vissen in het water". Bot cynisme. Dat ook vertegen woordigers van de walvis-industrie aan de dag legden in een gesprek met de voormalig gouverneur van Alaska die zich inzet voor walvis sen. Alle gebruikelijke argumen ten waren besproken toen een van de heren zei dat er walvistraan no dig is voor het ruimtevaartpro gramma. Zonder aarzelen vroeg de gouverneur vervolgens wat ze van plan waren te gaan gebruiken als de walvis is uitgestorven. Het ant woord: "Ik denk dat wij dan naar een vervangingsmiddel zullen moeten zoeken". Moordneigingen krijg je van zo'n antwoord, zoals je ook - als dat mo gelijk was - het geweer zou willen richten op Svend Foyn die aan het eind van de vorige eeuw de har poen perfectioneerde door een bom in de kop te monteren en daar mee de laatste honderd jaar walvis vangst inluidde. In die twee korte zinnen die hij op een kerstavond in zijn dagboek noteerde ligt de tra giek van de menselijke soort beslo ten: "Ik dank U, o Heer! Alle eer komt u toe". WIM BRANDS Heathcote Williams: Het rijk van de walvis; vertaling H.H. ter Balkt en W.W. Gorselink; uitgeverij De Harmo- meteen mijn belangrijkste bezwaar tegen dit boek. Want waarom nou juist die onderwerpen zijn gekozen en wat hun onderlinge samenhang is, wordt absoluut niet duidelijk gemaakt. Bovendien zijn de bijdra gen zeer verschillend van niveau, variërend van anekdotische 'ver haaltjes' (Een kolonie voor de paus) tot theoretisch-wetenschap- pelijke discussies met vakgenoten (Bestond er een Nederlands impe rialisme). Gevolg is dat een groot deel van de artikelen nogal in de lucht blijft hangen. Het meest interessant zijn wat mij betreft dan ook die verhalen die wél duidelijk één thema heb ben, namelijk dat van de gevolgen van Europese expansie voor Euro pa zelf en voor de landen waar de Europeanen hun aanwezigheid hebben laten gelden. In de jaren zestig had men een duidelijk ant woord op die vraag: de basis voor enerzijds de onderontwikkeling van de Derde Wereld en anderzijds de ontwikkeling van het westen is gelegd in de periode van de Eu ropese overheersing. Armoede en rijkdom zijn, kortom, twee zijden van dezelfde medaille. Wesseling laat zien dat het alle maal zo eenvoudig niet is. De wei nige landen bij voorbeeld waar Eu ropa zich niet mee heeft bemoeid - Ethiopië, Afghanistan, Nepal en Bhutan - zijn zonder uitzondering de meest onderontwikkelde lan den van de wereld. Daarentegen is het meest gekoloniseerde gebied, Amerika, hedentendage een welva rend en ontwikkeld continent. Wesselings conclusie: De schuld van de een aan de armoede van de ander is even moeilijk vast te stel len als de verantwoordelijkheid voor ejgen welvaart en succes. Tot slot nog dit: al lezende kwam bij mij de vraag op voor wie dit boek nou eigenlijk bedoeld is. Voor een breed publiek kan het niet zijn, want daarvoor is het, zoals gezegd, te onsamenhangend en vereist het bovendien te veel voor kennis. Vakgenoten hadden het ook zonder deze bundel wel gered, want de in dit boek gebundelde ar tikelen zijn vrij makkelijk toegan kelijk. De conclusie dat 'Indië ver loren, rampspoed geboren' in feite net zo goed ongeschreven had kun nen blijven, gaat misschien wat ver. Maar op zijn minst had een wat stevigere inleiding de indruk kun nen wegnemen dat hier op een wel erg makkelijke manier een boek in elkaar is 'gedraaid'. NICOLE LUCAS Ze is klein, nog geen anderhalve de PvdA) mocht dan wel de capaci- meter en dan ook nog een vrouw, teiten hebben, maar zo'n klein Nee, de socialist Hilda Verwey- vrouwtje kon toch geen minister Jonker (o.a. Eerste-Kamerlid voor worden, vonden de meenden dat zulke hoge posted slechts voor hen waren weggelegd. Later, toen het 'modern' werd vrouwen op dergelijke posten te benoemen, is ze zelfs gevraagd. Of liever: het is haar 'meegedeeld', per telegram. De tachtigjarige Hilda Verwey schrijft in haar bij de Arbeiders pers verschenen memoires onder de titel 'Er moet een vrouw in' on der andere over haar 'benoeming' in het noodparlement in november 1945. "Ik zit in Den Haag tegenover Koos Vorrink, adviseur van Scher- merhorn. Ik vertel mijn bezwaren en zeg met nadruk dat ik enig voor afgaand overleg op prijs zou heb ben gesteld. Maar hij zegt alleen maar: 'Er moet een vrouw in'. Ik krijg de indruk dat het hem niet kan schelen of ik vaak afwezig zou zijn. Ik vermoed ook dat er andere vrouwen gevraagd zijn en bedankt hebben. Koos Vorrink en ik liggen elkaar bovendien niet. Dom antwoord Zijn enige reactie blijft: 'Er moet een vrouw in'. Hij zegt niet: 'Vrou wen hebben een andere aanpak dan wij'. Ook niet: 'We willen meer vrouwen een kans geven zich poli tiek te ontplooien' en zelfs niet: 'De kiezeressen zouden het ons kwalijk nemen als er geen vrouw in onze fractie zat'. En al helemaal niet: 'We willen juist jou'. Alleen maar dat ene domme antwoord. Tenslotte heb ik gezegd: 'Nou dan nemen jul lie de werkster van het partijbe stuur maar, dat is ook een vrouw'. En daarmee ben ik teruggegaan naar Eindhoven en heb per tele gram bericht dat ik de benoeming niet kon aanvaarden". Hilda Verwey was de eerste vrouw in de gemeenteraad van Eindhoven, de eerste vrouw ook in de Sociaal Economische Raad (SER), de enige vrouw in een ze ventien 'man' sterke delegatie uit het pas bevrijde zuiden van Neder land die door koningin Wilhelmina naar Londen, waar onze regering in ballingschap zetelde, is uitgeno digd om verslag te doen van de pro blemen in het nog grotendeels door de Duitsers bezette land. In de SER ontmoet ze ook weer dat 'dédain', het niet helemaal seri eus genomen worden. De gearri veerde heren doen charmeurderig in de 'ach mevrouwtje'-sfeer tegen die eerste vrouw in hun midden, met wie ze eigenlijk geen raad we ten. "Ik mocht helpen bij het sa menstellen van het menu voor de nieuwjaarslunch van het dagelijks bestuur". Andere wijk In haar pas verschenen boek schrijft ze: "Ik vind dat er drie rede nen kunnen zijn om in bepaalde ge vallen te zorgen dat er één of meer vrouwen de kans krijgen om mee te spreken of te participeren. In de eerste plaats omdat we vaak mo gen verwachten dat vrouwen een andere kijk op sommige proble- hebben dan mannen: vaak minder rationeel, maar ook minder sentimenteel (dat wil natuurlijk niet zeggen dat alle vrouwen an ders reageren dan alle mannen, maar de accenten liggen verschil lend). In de tweede plaats is het goed dat vrouwen de kans krijgen hun kwaliteiten te ontwikkelen en te ontplooien en als ze belangstelling hebben voor de publieke zaak opent de politiek ruime mogelijk heden daartoe. In de derde plaats willen de Nederlandse vrouwen zich inderdaad vertegenwoordigd zien in gemeenteraden, in het par lement, in publieke en private ad viescolleges, kortom overal waar beleid wordt voorbereid en beslis singen worden genomen". "Maar het is gevaarlijk om dan te i Er wordt meer op haar gelet dan op haar mannelijke collega's en ook meer van haar geëist. Als ze niet voldoet, krijgen bovendien haar eventuele opvolgsters dat voor de voeten geworpen. Kortom 'de juis te vrouw op de juiste vraag' is een belangrijke voorwaarde en ik had Leefbaarder Dat Hilda Verwey zo actief is ge weest in de Vrouwenbond en het Vrouwencontact heeft, zoals ze schrijft, te maken met 'het grote te kort aan vrouwen, dat bestond in de jaren waarin ik volwassen ge worden ben: aan competente en beschikbare vrouwen met name, die het aandurfden zich in een mannenwereld te begeven'. hater. Haten is haar trouwens vreemd. Altijd heeft ze contact ge zocht met mannen die vinden dat vrouwen recht hebben op een ei gen leven en eigen werk omdat de maatschappij daar alleen maar leefbaarder van wordt. PIETER VAN DE VLIET

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23