Roda JC stunt tegen Göteborg Karpov slaat volgende slag Zuidafrikanen boos over verbanning uit Seoul Opwarmer voor competitie Beckenbauer stuurt debutanten de wei in Planckaert pas na half jaar positief bevonden Nipt verlies Koevermans SPORT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1388 Utrecht lijdt pijnlijke nederlaag KERKRADE (ANP) - Roda JC heeft gisteravond verrassend uit gehaald tegen de Zweedse topper IFK Göteborg. De Limburgers ver sloegen in Kerkrade de sterk ver zwakte Zweden met 5-0. Na 45 mi nuten leidde Roda JC met 3-0. De jonge spits Jurgen Streppel, die vlak voor de start van de competi tie werd weggehaald bij derdeklas ser Columbia uit Apeldoorn, scoor de vier keer. Het vijfde doelpunt kwam van de voet van Raymond Smeets. De Zweden moesten het in Kerk rade zonder vijf basis-spelers doen. De Ajacieden Larsson en Petters- son zagen hun oude club zonder overtuiging spelen. De 19-jarige Streppel scoorde voor en na de rust twee keer. Jan Reker kan op 5 oktober in de Europa Cup-wedstrijd in en tegen Guimaraes toch beschikken over middenvelder Alfons Groenen dijk. De ex-Hagenaar raakte zon dag tegen Ajax geblesseerd. Aan vankelijk meende Reker, dat Groe nendijk opnieuw een midden voetsbeentje had gebroken. Ach teraf bleek dat niet het geval te zijn. Willaarts De Utrechtse voetbalsupporters hebben gisteravond weer eens kunnen genieten van Eric Willaar ts. De Woudenberger speelde met Borussia Mónchengladbach zijn voormalige club FC Utrecht naar een dikke nederlaag. De Westduit sers wonnen het vriendschappelij ke duel. dat 2000 toeschouwers Nekbles.su re rugbyspeler blijkt ernstig LEIDEN De blessure van Etien- ne Aalten, speler van de Delftsche Studenten Rugby Club (DSRC), die hij opliep tijdens de wedstrijd DIOK—DSRC op zondag 11 sep tember jongstleden, blijkt ernsti ger dan aanvankelijk werd ge dacht. Aalten verloor tijdens die wedstrijd zijn evenwicht in een scrum en liep een nekblessure op. Pas nu is gebleken dat hij een ver schoven nekwervel heeft opgelo pen en verlammingsverschijnselen vertoont. Volgens de behandelen de artsen in het Academisch Zie kenhuis in Leiden is er weinig hoop op volledig herstel. Vermogen voor ster-basketballer CHICAGO (AFP) - De Ameri kaanse basketballer Michael Jor dan verdient de komende jaren een vermogen bij de Chicago Bulls. Jordan zette gisteren zijn handte kening onder een acht-jarig con tract, dat hem in die periode ruim vijftig miljoen gulden oplevert. De clubleiding en Jordan wensten geen bijzonderheden over de ver bintenis te geven, maar manager Jerry Krause van de Bulls beves tigde in de lokale krant Chicago Sun-Times het salaris van de spe ler. Jordan kwam afgelopen seizoen ook uit voor de Chicago Bulls. De basketballer kreeg de onderschei ding als beste speler in.de NBA en verdediger van het jaar. Met ge middeld 35 punten per wedstrijd was hij ook de succesvolste schut ter. Sponsor Stoop overweegt op te stappen DEN HAAG (GPD) - De Stoop overweegt zich terug te trekken als sponsor van FC Den Haag. Dit heeft de directeur van Starlift het bestuur van de eerste divisieclub in een brief meegedeeld. De huidi ge voorzitter Hans Walraven beves tigde het dreigement van Stoop, maar hij wilde verder niet op de in houd van de brief ingaan. Walraven ontkende dat de mogelijke terug treding van Stoop te maken heeft met de manier waarop bestuurslid Van Hal en administrateur Triep aan de kant zijn gezet. „Daarover wil ik geen uitlatin gen doen", aldus Walraven..„Het is allemaal nogal prematuur. Ik wil niet dat er opnieuw een storm op steekt binnen de club". trok, met 4-1. Willaarts scoorde een keer en miste in dè tweede helft een strafschop. De spits kreeg een kwartier voor het einde een ap- plauswissel. De wedstrijd beteken de tevens het einde van de loop baan van Ton de Kruyk, die 186 keer voor de eredivsieploeg uit kwam. Hij nam na een kwartier af scheid. FC Utrecht, dat in de competitie voor aardige resultaten zorgt, was niet opgewassen tegen het counter voetbal van de Westduitsers. Met snelle uitvallen nam Borussia voor de rust al een voorsprong van 2-0. Kraus passeerde doelman Gerards al na tien minuten. Willaarts her haalde dat na een half uur. Het pu bliek kon de actie van de oud- Utrechter wel waarderen. Han Ber ger minder, want na het doelpunt van Willaarts smeekte het publiek om zijn terugkeer naar de Domstad. In de tweede helft bracht Bruns, die beide treffers in de eerste perio de had voorbereid, de stand op 3-0. Criens pikte na ruim vijf kwartier zijn doelpuntje mee. Steinmann gaf de nederlaag twee minuten voor het einde nog een draaglijker Basketbalteams Leiden en Leiderdorp draaien proef LEIDEN Twee dagen voor de start van de basketbalcompetitie ontmoeten de aartsriva len Luba Leiden en Leiderdorp elkaar morgenavond in de Vijf Meihal in het kader van de strijd om de Kallenberg-trofee. Beide ploegen zijn al verzekerd van een plaats in de finale van het jubileumtoernooi. maar moeten nog uitmaken wie er tegen BVO Alphen of Voor burg 2 uitkomt. De Alphenaren komen morgen het eerst in actie, de derby tussen Leiden en Leiderdorp is het sluitstuk van de kwartfinalepoules. Bij Leiden vallen deze week nog enkele harde woorden. Het bestuur ziet de inspanningen om de ploeg in positie te manoevreren waaruit met succes het kampioenschap be haald kan worden, niet vertaald in extra inspanningen van de spelers. .Het wordt tijd dat we alle Han Berger (foto) BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche wielrenner Eddy Planckaert i6 in de wielerwed strijd Dwars door België positief bevonden. Hij slikte codeïne, een middel dat op de lijst van verbo den middelen staat. In dezelfde wedstrijd werd zijn landgenoot Patrick Cocquyt op doping be trapt. De overwinning komt nu toe aan de Nederlander John Ta len. Eén en ander werd deze week gepubliceerd in het bonds blad van de Belgische Wieier Bond. Ploegleider De Cauwer van Planckaert wil dit dopinggeval voor de rechter ongedaan ma ken. Hij vindt het te gek dat de Belgische Wieier Bond pas een half jaar na datum de uitslag be kend maakt. Dwars door België werd op 24 maart gehouden. Vol gens de ploegarts De Mol heeft Planckaert op bewuste dag twee antigrippines ingenomen. Hier zat codeine in. „Planckaert heeft te goeder trouw gehandeld". Eddy Schurer uit de ploeg van Cees Priem is zondag in Cannes de enige Nederlandse deelnemer aan de Grand Prix des Nations, een individuele tijd rit over 89 kilometer. In het zuid westen van Frankrijk komen 22 coureurs aan de start, onder wie ook de Belg Edwig van Hooy- donck uit de formatie van Jan Raas. Van Hooydonck manifes teerde zich onlangs door de Gro te Prijs Eddy Merckx te De 22 deelnemers zijn: Yates (GBr), Esnault, Bernard, Gayant, Fignon, Manfrin, Mottet, Duclos- Lassalle en Peyramaure (allen Fra), Kuum (Noo), Lilholt en Worre (beiden Den), Lejarreta (Spa), Wegmüller en Stutz (bei den Zwi), Van Hooydonck (Bel), Anderson (Aus), Schurer (Ned), Wilson (J'JZe), Bartalini (Ita), Jur- co (Tsj) en Wechselberger (Oos). WUPPERTAL (SID) - Uit nood stuurt de Westduitse bondscoach Franz Beckenbauer vandaag twee debutanten het veld in tijdens de vriendschappelijke interland te gen de Sovjetunie. Andreas Möller (Borusssia Dortmund) en Günter Hermann (Werder Bremen) mogen door het verblijf van enkele West duitse internationals in Seoul hun opwachting maken' in het gelegen heids-elftal van Beckenbauer Daarnaast krijgen Matthias Herget, Katwijk zet UVS op zijn nummer LEIDEN - Katwijk heeft UVS op hardhandige wijze uit het toernooi om de Zilveren Molen gezet. De za terdagtweedeklasser sloeg gister avond op het terrein van LFC na rust toe met doelpunten van Fred Ijsberg en Piet van Duyn. De Leid- se hoofdklasser stelde daar niets tegenover (2-0). Voor de ogen van ongeveer drie honderd toeschouwers maakten de spelers van Katwijk en UVS het el kaar en ook scheidsrechter Stoffe- len niet al te moeilijk. UVS, dat de basisspelers Arthur van Orssagen, Léon Meijs en Marcel Tolsma mis te maar wel weer Mario Faber in de gelederen had, moest toestaan dat de Katwijkers zich via twee prach tige doelpunten voor de volgende ronde plaatsten. Volgende week dinsdag zijn Rijnsburgse Boys en Lugdunum aan de beurt, voordat Quick Boys en Roodenburg de eer ste ronde twee weken daarna af sluiten. Thomas Allofs en waarschijnlijk ook Herbert de gelegenheid de Westduitse trainer van hun kwali teiten te overtuigen. Voor de Westduitsers geldt het duel als voorbereiding op.de kwali ficatiewedstrijd voor de wereldti telstrijd tegen Nederland, op 14 ok tober in München. Beckenbauer kan ook beschikken over Litt- barski, die zich na een darminfec tie weer gezond meldde en gisteren zonder problemen het trainings partijtje tegen ASV Wuppertal (4-0 winst) afwerkte. De Westduitse bondscoach kan waarschijnlijk geen beroep doen aanvaller Dieter Eckstein, die last heeft van een achillesblessure. De Nürnberger trainde maandag voor het eerst sinds enkele weken weer met de bal. In het team van de Sovjetunie ontbreekt Michailitsjenko, die met de Olympische ploeg in Seoul ver blijft. Ook doelman Dasajev ont breekt in de basis van de nummer twee van de Europese titelstrijd. Victor Tsjanov van Dinamo Kiev is zijn vervanger. Bondscoach Loba- novski stuurt ook routinier Oleg Blochin het veld in. De speler van Vorwarts Steyr begint aan zijn 109e interland. De opstellingen voor morgen zijn: Westduitsland: Illgner; Reuter. Herget, Kohier en Pflügler; Moller. Rolff, Hermann en Littbarski: Al lofs en Waas. Sovjetunie: Tsjanov; Bessonov, Aleinikov, Koeznetzov en Demja- nenko; Rodjonov of Soekristov, Li- tovtsjenko en Tsjernenkov; Blo chin, Protassov en Rats. Koppigheid breekt Timman op TILBURG (ANP) Er komt geen einde aan de scorings drift van Anatoli Karpov tijdens het internationale schaak toernooi in Tilburg. De oud-wereldkampioen speelde gis teren in de tiende ronde Jan Timman van het bord en be haalde daarmee zijn derde opeenvolgende zege. Met nog vier ronden kan Karpov (7 1/2 uit 10) de eindzege nauwe lijks meer ontgaan. Zijn naaste rivaal Nigel Short, die te gen de Joegoslaaf Nikolic opnieuw een halfje inleverde, heeft een achterstand van anderhalf punt. John van der Wiel belandde na een magere remise tegen de Westduitser Hübner op de laatste plaats. De IJslander Hjartarson zorg de voor de tweede winstpartij door de Hongaar Lajos Por- tisch te verslaan. Timman kreeg gisteren-zijn tweede nul tegen Karpov te verwerken. De met zwart spelende Nederlander hield tegen beter weten in vast aan de Slavische verdediging. Zijn koppigheid werd hem noodlottig. Twee ronden eerder was de IJslan der Hjartarson tegen de Sovjet- schaker met dezelfde strijdwijze het schip in gegaan. Timman sloeg met de twaalfde zet ..Dh4+ een an dere weg in. Met 14. ..De7 dacht hij de stelling nieuw leven in te blazen. Vergeefs. Karpov had weinig moei te de verdediging te ontrafelen en na 41 zetten gaf Timman zich ge- Nigel Short, de voornaamste concurrent van Karpov, kan de koploper niet meer volgen. De Brit Van Mourik verdedigt haar karate-titel DEN HAAG (ANP) - De Karate- Do Bond Nederland vaardigt ne gen sportlieden af naar het toer nooi om de wereldkampioenschap pen, dat van 10 tot 16 oktober in Cairo wordt gehouden. Guus .van Mourik en Kenneth Leeuwin ver dedigen in de Egyptische hoofd stad hun twee jaar geleden in Syd ney veroverde titels. Van Mourik, die uitkomt in de klasse boven zestig kilogram, is de enige vrouw in het gezelschap. De open Finse kampioenschappen, anderhalve week geleden, waren voor bondscoach Raymond Snel de laatste mogelijkheid de selectie voor het WK-toernooi te testen. De ploeg bestaat uit: Vrouwen: boven 60 kg: Guus van Mourik (Zeist) Mannen: tot 60 kg: Reginaldo Doran (Roermond); tot 65 kg: Ap- pie Echteld (Amsterdam); tot 70 kg: Ali Aktepe (Zwolle); tot 75 kg: Kenneth Leeuwin (Amsterdam); tot 80 kg: Ulrich Smeins (Geldrop); boven 80 kg: Kemal Aktepe (Zwol le)» en Hans Roovers (Utrecht). moest voor de vierde achtereenvol gende keer een remise toestaan. Zijn tegenstander Nikolic koos met zwart voor de Spaanse verde diging. Short geldt als een kenner van die opening, maar kon nauwe lijks voordeel behalen. Nikolic haalde met 21. ..Tfd8 en 22. „f6 alle dreiging uit de partij. Na veertig zetten werd het remise. John van der Wiel kreeg na zijn nederlaag tegen Karpov de West duitser Hübner voor het bord. Het werd een partij vol fouten. De Lei- denaar kwam snel in de proble men, maar had geluk dat zijn te genstander eveneens knoeide: Met 27. ..co vergooide Hübner zijn winstkansen. Het halfje voor Van der Wiel hielp hem niet van de laatste plaats af. De IJslander Hjartarson, die na negen ronden met de Nederlander de ranglijst af sloot, won verrassend van Por- tisch. GENEVE (Reuter) - De Nederlandse tennisser Mark Koevermans is in de eerste ronde van het Grand Prix toernooi van Genève uitgeschakeld Koevermans verloor in drie sets van de Argentijn Horatio de la Pena. Het Zwitserse toernooi is met bijna een half miljoen gulden gedoteerd. Koevermans verloor de partij in de tiebreak van de derde en beslissen de set. Die tiebreak ging met 9-7 naar De la Pena. In de openingsset had de jonge Nederlander het noodzakelijke extraatje nog gewonnen met 7-2. De tweede set was met 6-4 voor de Argentijn. Het met ruim 400.UÜ0 gulden gedoteerde tennistoernooi in Geneve is gisteren al snel enkele favorieten kwijtgeraakt. De Argentijn Perez-Rol- dan, als tweede geplaatst, werd in de eerste ronde door de Tsjechoslo- waak Marian Vajda in drie sets uitgeschakeld. De als zesde gerangschikte Tomas Smid uit Tsjechoslowakije kon zijn koffers ook pakken. Hij vér- loor van de Zweed Jan Gunnarsson. Diens landgenoot Kent Carlsson, die zondag het toernooi in Barcelona op zijn naam schreef, maakte zijn eerste plaats op de plaatsingslijst wel waar. De Zweed versloeg zijn landgenoot Ronnie Bathman in twee sets. JOHANNESBURG (GPD) - Een aantal Zuidafrikaanse reis bureaus is van plan om gerechte lijke stappen te nemen tegen het Internationale Olympische Com- mitté (IOC). Aldus heeft een woordvoerder van de overkoepe lende Associatie van Zuidafri kaanse Reisagenten (ASATA) medegedeeld. Volgens de ASA- TA-leden heeft het IOC de Zuid afrikaanse touroperators misleid door hen schriftelijk toe te zeg gen, dat Zuidafrikaanse bezoe kers aan de Spelen in Seoul geen problemen zouden ondervinden De woordvoerder zei ook, dat een aantal touroperators grote bedragen heeft verloren, vanwe ge het feit. dat door hen georga niseerde trips naar Seoul geen doorgang konden vinden. Dit on danks een schriftelijke garantie van het IOC, dat de noodzakelij ke reisdocumenten zouden wor den opgestuurd en dat er geen problemen van de kant van de Zuidkoreaanse autoriteiten te voorzien waren. AS AT A's voorzitter, Hendrick Conradie, bevestigde dat zijn or ganisatie leden Financieel zal bij staan, die gerechtelijke stappen tegen het IOC willen nemen. Ook wordt er nog bestudeerd of soortgelijke stappen genomen zullen worden tegen de Zuidko- Minder dan een maand voor dat de Spelen aanvingen werd pas bekend, dat niet alleen Zuid afrikaanse sporters de toegang tot de spelen zou worden gewei gerd, maar ook toeschouwers met een Zuidafrikaanse pas poort. Zuidafrika kan al vanaf 1960 niet meer aan de spelen deelnemen vanwege zijn apart heidspolitiek. Het is onduidelijk wie er achter deze stap heeft ge zeten, maar waarschijnlijk heb ben de Zuidkoreaanse autoritei ten hiertoe besloten om proble men met met name Afrikaanse landen te voorkomen. Normaliter kunnen Zuidafri kaanse burgers gewoon een vi sum aanvragen voor een bezoek aan Zuid-Korea, doch vlak voor het begin van de Spelen werden alle Zuidafrikaanse paspoort- houders gesommeerd het land te verlaten. In ieder geval één Zuid afrikaan, de voormalige presi dent van de Zuidafrikaanse Amateur Schermbond, Butch Daniels, werd vorige week de toegang tot Zuid-Korea gewei gerd. Daniels, die als jury-lid de spelen zou bijwonen, werd bij aankomst in Seoul gearresteerd en na vijf uur op een vliegtuig richting Zuidafrika gezet. in dezelfde richting krijgen", ver klaarde manager Hans Halvemaan maandag na de training, waar maar vier spelers kwamen opdagen. „Op deze manier kunnen we natuurlijk ook geen profijt trekken van onze Amerikaan. Hij kan het karwei niet alleen opknappen". Leiderdorp-coach Bert Samson hecht weinig waarde aan het tref fen met Leiden, dat over drie we ken al tegenstander is in de compe titie. „Misschien dat de spelers er anders over denken, maar voor mij is dit een gewone oefenwedstrijd Leiden speelt toevallig het zelfde aanvalssysteem als US, onze eerste tegenstander in de competitie. Dat komt dus goed uit", aldus Samson Voor de organisatie zou het ove rigens goed uitkomen als Voor burg 2 en Leiderdorp in de halve fi nales struikelen. Beide teams heb ben op de geplande finaledag (2 ok tober) namelijk competitiever plichtingen, waarvoor nog geen op lossing is gevonden. Programma morgenavond: BVO Alphen - Voorburg 2 en Wad dinxveen Flyers - Hoofddorp (19.45 uur), Luba - Leiderdorp en Blitz - Oegstgeest (21.30 uur). Alle wed strijden worden gespeeld in de Vijf Meihal. Voetbalfan bezwijkt aan hoofdwonden SAARBRUCKEN (SID/DPA) - Een 20-jarige supporter van FC Saarbrucken is in het universi teitsziekenhuis van Homburg overleden aan zijn hoofdwon den, die hem waren toegebracht na het duel tegen Schalke. Dat vond plaats op 14 septem ber, na de thuiswedstrijd van Saarbrücken in de tweede Bun- desliga tegen Schalke 04, die met 2-1 werd gewonnen door Saar brücken. Het slachtoffer werd na afloop door een groep Schalke supporters met flessen beko geld, waarna hij met een honk balknuppel in elkaar geslagen werd. De politie van Saarbruc ken zoekt naar een 22-jarige jon geman uit het district Gelsenkir- chen, die verantwoordelijk zou zijn voor de dood van de Saarlan- der. Hij zal vanwege doodslag vervolgd worden. Eddy PG terug bij Feyenoord ROTTERDAM (ANP) - Met on middellijke ingang i^ Eddy Pieters Graafland toegevoegd aan de tech nische staf van Feyenoord. De vroegere doelman van de Rotter damse eredivisieclub en het Neder lands elftal gaat zich bezighouden met de opleiding en begeleiding van jonge doelverdedigers. Na Coen Moulijn, die werd aan getrokken als elftalbegeleider. is Pieters Graafland de tweede oud speler binnen het begeleidings team. Pieters Graafland, een be grip in de jaren zestig, speelde 47 keer in het Nederlands elftal. TILBURG Tiende ronde: Karpov (Sov) - Timman (Ned) 1-0. Hübner (WDI) - Van der Wiel (Ned) 1/2-1/2, Hiartarson (IJs) - Portisch (Hon) 14). Short (GBr) Nikolic (Joe) 1/2-1/2. Stand: 1 Karpov 7 1/2. 2 Short 6. 3. Nikolic 5 1/2, 4. Timman, Hübner en Portisch 4 1/2, 7. Hjartarson 4. 8 Van der Wiel 3 1/2. HILVERSUM Eerste koers, 1609 m: 1. Den du Bois (W. Duivenvoorden) 2.05,5 -118,0,2. Domo Dutch, 3. Daybreak Rider. Tolo: winnend 7,20, plaats 2,10 3,90 4,70, koppel 40,60, trio 297,40 Tweede koers, 2000 m: 1 Brenda (F. van Kla veren) 2.42,8 1.21,4, 2. Credit Arden, 3 Charlie Leone. Niet gestart: Ayres Promise. Toto: win nend 17,30, plaats 2,20 1,50 1.20, koppel 31,20, trio 500,00. Derde koers, 1609 m: 1. Brenda Belwin (A. van Klaveren) 2.07,2 -1.19,1, 2. Ceres Yoly, 3. Bello Mirage. Toto: winnend 13,40, plaats 3,10 2.80, 2.70. koppel 41,40. trio 13.133,40 Vierde koers, 2000 m: 1 Yootha's (D Minkema) 2.39.5 1.19,8,2. Zarina Gregor, 3. Zodiaque Marke. Niet gestart: Bambino Ricardo. Toto winnend 3,90, plaats 2,30 2,30 6.00, koppel 14,90. trio 987,50 Vijfde koers, 2000 m: 1 Cindy Crown (H. Lan- geweg) 2.44,2 -1.22,1, 2. Bodin, 3. An|o Vreden- burch Toto: winnend 2,90, plaats 1,20 1,50 1,70, koppel 7,90. trio 40,50. Zesde koers. 1609 m: 1 Zeb Zuidhoorn (P Strooper) 2.05.7 -1 18,1,2. Zarpa. 3 Wilma For- tuna. Niet gestart: Wodjek Toto: winnend 3,60, plaats 1.401,501,40. koppel 8,70, tr.o 72.80. Ze vende koers, 2000 m: 1 Binky Gerron (M v d Togt) 2.41,0 -1.20.5. 2. Anton Geesink, 3. Affco Fortuna. Toto winnend 5,10, plaats 1,40 1.50 1.60, koppel 11.80, tr.0 79,20. Achtste koers. 2000 m: 1. Zestful Dream (A. Uitvlugt) 2.42.6 I.21.3, 2. Yzella K. 3. Zhamara. Toto. winnend II,00, plaats 3,40 3,10 2,40, koppel 76,50, trio 2.675,10. Negende koers. 2440 m: 1 Bekila Ludwig (J. Bot) 3.10,8 - 1.18,2. 2 Benny Jeaner. 3. Massie's Prize Toto winnend 4.50, plaats 1.70 Wrede) 2.08.1 - 1.19,6, 2. Carllewis Juweel, 3 Coiy van Lente. Toto. winnend 2,20, plaats 1,40 2.401.60. koppel 18,40, tno 145.10 Elfde koers, 2000 m: 1 Anne V (F Ottersberg) 2.42.2 1.21,1, 2. Claudia Victrix. 3. Balder Niet gestart Charly Quick, Champ Buitenzorg Toto winnend 6,90. plaats 1,40 1,10 1,70. koppel 8,60, tno 124,10. Omzet totalisator 374.956,00. Uitbeta ling W5-spel voor de combinatie 7 -1 7 - 7 - 3 is 1.820.30.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21