LEIDSCH DAGBLAD Pasproef in Z.- Holland V&D haalt bakzeil: geen 950 ontslagen Gruwelijke lynch partijen op Haïti Suriname door het dolle NIETS IS ZO OUD ALS DE KRANT VAN GISTEREN... BLIJF BIJ DE TIJD! Elf Ideinere gemeenten aangewezen voor test AZL implanteert nieuw 'plastic' trommelvlies Eurotransplant: aanbod donornieren daalt sterk Slachting op ldnderboerderij Woensdag 21 september 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38734 Prijs fl. 1,20 DEN HAAG (GPD) - Het reorga nisatieplan met 950 ontslagen bij de V&D-warenhuizen is definitief van tafel. Directie en vakbonden kwamen gisteren overeen dat een plan wordt opgesteld voor her plaatsing binnen het Vendex-con- cern, om- en bijscholing en ver vroegde uittreding van overbodig wordende medewerkers. Een com missie van directie, bonden en on dernemingsraad ziet toe op de na leving van het akkoord. Met het akkoord is de stakings dreiging bij de 60 warenhuizen en de ondersteunende bedrijfsonder- delen van de baan. De Diensten- kwamen gisteren in de vestiging bond FNV had juist maandag- Helmond ook spontane acties vi avond in een drietal leden vergade- de grond, ringen het groene licht gekregen voor het organiseren van acties. Na werkonderbrekingen in Emmen en Deventer in de afgelopen dagen, De bonden zijn na de toezeggin gen van de V&D-directie redelijk tevreden. De leden van de NCHP, toevallig gisteren in vergadering bijeen, toonden zich volgens het bestuur zelfs 'laaiend enthousiast' over het bereikte akkoord. Ook V &D-woordvoerder Lempers zei verheugd te zijn over het feit dat er nu weer vaart zit in de onderhande lingen. De Dienstenbonden van FNV en CNV zien een en ander als een er kenning dat de eerder gepresen teerde V D-plannen niet erg goed doortimmerd waren. Wel staat van de kant van de bonden nu zwart op wit dat, wanneer alle afgesproken maatregelen zijn uitgevoerd in in cidentele gevallen gedwongen ont slag tot de mogelijkheden behoort. DEN HAAG (ANP/GPD) - In 11 kleinere Zuidholland se gemeenten wordt van 21 november tot 2 december proefgedraaid met het nieu we paspoort. Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) heeft de betrokken burgemeesters gisteren schriftelijk van de proefne ming op de hoogte gesteld. Het zijn de gemeenten Valken burg, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Nieuwveen, Benthuizen, Moerka- pelle. Moordrecht, Ouderkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Berg ambacht en Liesveld. In Drenthe wordt ook een proef gehouden in 8 kleine gemeenten. Vorige week meldde minister Van den Broek de Tweede Kamer dat deze praktijktesten op alle on derdelen zullen worden gehouden om elk risico bij invoering te ver mijden. De gemeenten werden aangewe zen in overleg met de Vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) en Binnenlandse Zaken. Ook het bureau paspoorten van het ministerie van buitenlandse zaken dient als proefterrein. Tijdens de proefneming zullen de gemeenten normaal met het ou de systeem werken, maar daar naast de aanvraag behandelen als gold het een aanvraag voor het nieuwe model. Of het nieuwe paspoort op 1 ja nuari overal wordt ingevoerd staat overigens nog steeds op losse schroeven. In het vanmiddag be gonnen debat over de paspoort-en quête bleken de regeringsfracties CDA en WD bereid zelfs enig uit stel te accepteren als het eindresul taat maar voldoet. Vooral op het punt van de fraudegevoeligheid willen beide partijen geen enkel ri sico lopen. Ze willen van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) de kei harde toezegging dat de paspoort zaak zowel organisatorisch als fi nancieel tot in de puntjes wordt ge regeld. De bewindsman wil vast houden aan 1 januari 1989 omdat hij grote schadeclaims vreest van de producent KEP en de banken die het project financieren. In een uitgebreid voorgesprek met de fractievoorzitters De Vries en Voorhoeve en de woordvoer ders van CDA en WD Van der Sanden en Franssen is de minister duidelijk gemaakt, dat hij het de bat alleen maar ongeschonden kan overleven, als hij de Kamer duide lijk maakt dat hij het paspoortpro ject volledig in de hand heeft. INNING LESGELD - Ruim 345.000 ouders en leerlingen kun nen deze week van het ministerie van onderwijs een acceptgiro ver wachten om het lesgeld van 1.030 gulden voor het voortgezet onder wijs en (voortgezet) speciaal onder wijs te voldoen. Het ministerie heeft tot dusver via de scholen 540.000 zogenoemde onderwijs- kaarten terugontvangen. Jacht op gehate geheime politie RAF eist aanslag Tietmeyer op KARLSRUHE (AP) - De Westduit- se terroristische organisatie Rote Armee Fraktion heeft vanochtend de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag op de Westduitse staatssecretaris van financiën, Hans Tietmeyer. Op Tietmeyer werden gisteren in Bad Godesberg 10 schoten afgevuurd toen hij in zijn auto stapte. Hij bleef onge deerd. Het is voor het eerst sinds bijna twee jaar dat de RAF weer de ver antwoordelijkheid opeist voor een aanslag. Inmiddels is vastgesteld dat het gebruikte wapen afkomstig is van de overval op een wapenfa briek in Maxdorf, die de RAF in 1984 pleegde. LEIDEN - In het Academisch Zie- ker van de vakgroep keel-, neus- en kenhuis in Leiden wordt sinds be- oorheelkunde van de Leidse uni- gin augustus op beperkte schaal versiteit heeft uitgewezen dat e soort plastic toegepast- ter vanging van het trommelvlies. Voor de vondst, die sensationeel wordt genoemd, is octrooi aange vraagd. Onderzoek van bioloog D. Bak- Toenemende bewolking In de nacht enkele mistbanken. Mini mumtemperatuur omstreeks 10 gra den. Overdag af en toe zon en droog. Middagtempcratuur ongeveer 21 gra den. Matige zuidoosten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Overwegend be wolkt weer met af en toe regen. Mid dagtempcratuur ongeveer 16 graden. Woensdag 21 september zon op: 07.24 uur. zon onder: 19. an op: 18.11 i ).39 Waterstanden te Katwijk hoog water: 11.45 uur: laag water: 06.35 en 19.23 uur. de zogenoemde polyether po lyester copolymeren (ppc) zeer ge schikt lijkt als kunsttrommelvlies. Bakker promoveert daarop mor gen tot doctor in de geneeskunde. Bakker heeft ontdekt dat ppc elastisch genoeg is om geluidtril lingen door te geven. Daarbij wordt dit materiaal goed verdragen door het lichaam. Het is niet giftig, het veroorzaakt geen afstotingsre acties en het wordt door het li chaam geleidelijk afgebroken. Op merkelijk noemt Bakker het dat de kunststof langzaam vergroeit met botweefsel. In Leiden wordt al lang onder zoek gedaan naar kunststoffen die gebruikt kunnen worden voor het vervangen van onderdelen van het oor. Bij middenoordoofheid kan het gehoor hierdoor aanzienlijk worden verbeterd. In het AZL zijn al 500 patiënten met succes gehol pen met gehoorbeentjes van kera miek. MEXICO (GPD) Uitzinnige mensenmassa's hebben gisteren overal in Haiti huizen van de geha te Tontons Macoute's (geheime po litie) bestormd. In veel gevallen werden de mensen een handje ge holpen door geüniformeerde sol daten. De chaos is een direkt gevolg van de staatsgreep van zondag tegen generaal Namphy. In eerste instan tie keken de Haitianen de kat uit de boom. Maar nu duidelijk is, dat de nieuwe regeerders onder grote druk staan van onderofficieren en soldaten die zich sterk maken voor een echte democratie, zijn de men sen niet meer te houden. In bijna alle wijken van de hoofd stad Port-au-Prince waren er gru welijke lynchpartijen te zien die herinnerden aan de taferelen kort na het vertrek van dictator Duva- lier, in februari 1986. Vanmorgen waren er in de Haitiaanse hoofd stad al zeven verminkte en ver brande lichamen gevonden. "We zijn bezig met een groie schoonmaak", zo heette het overal. Een soortgelijke uitleg werd gege ven in verschillende kazernes, poli- tie-bureaus en gevangenissen, waar de troepen in opstand kwa men tegen hun bevelvoerende offi cieren. "We zijn alle corruptie zat, we willen officiers die we kunnen vertrouwen", zo vertelde een agent tegen journalisten ter plekke. Ge neraal Avril, het nieuwe staats hoofd, heeft zijn troepen opgeroe pen tot eenheid en kalmte. "Er worden maatregelen genomen om uw wensen te vervullen", zo be weerde hij. Gisteravond maakte hij op de televisie het ontslag bekend van acht generaals, die hebben ge diend onder vorige presidenten. NOOTDORP - Minister N. Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat heeft vanmorgen de eer ste van één miljoen bloembollen geplant op een van de taluds van het Prins Clausplein in Leidschendam. De bewindsvrouw plantte de bollen in het kader van Wereld- bloembollendaggeorganiseerd door het Internationaal Bloem bollen Centrum. Gullit geblesseerd MILAAN (GPD) - Ruud Gullit is gisteren ernstig geblesseerd ge raakt aan zijn linker enkel tij dens de training van AC Milan. Volgens trainer Arrigo Sacchi zal Gullit zeker 4 weken niet kunnen spelen en mist hij daardoor de EC-return tegen het Bulgaarse Vitosha en de start van de Itali aanse competitie op 9 oktober. Twijfelachtig is of hij is her steld om op 19 oktober met het Nederlands elftal in München te gen Westduitsland te spelen. Auto's met uitgelaten suppor ters rijden toeterend door Pa ramaribo. Suriname is even middelpunt van de wereld door de gouden medaille van vlin derslagzwemmer Anthony Nesty. De televisiepresentator kan zijn tranen nauwelijks be dwingen en de voorzitter van de Surinaamse zwembond zit te glimmen van trots: „Het is natuurlijk makkelijk om te zeggen dat ik altijd al geweten heb dat het er in zat, maar toch doe ik het". Even later rennen leden van Nesty's zwemvereniging 'De Dolfijn' de studio binnen, met vlaggen en spandoeken. De presentator schiet weer vol. „Tot de volgende keer", roept hij tegen de supporters die hun zegetocht door Paramaribo voortzetten. Op de televisie wordt de gou den race van Nesty voor de 14de keer herhaald. De technici kunnen niet genoeg krijgen van de beelden. Een telefoonge sprek met de nieuwe nationale held zit er niet in. Door het de- viezentekort zijn er geen Suri naamse journalisten in Seoul. Men is allang blij dat er 'via, via' Amerikaanse satelliet- beelden binnengeloodst kun nen worden. „Ze hebben daar maar 10 zwembaden", weet de Amerikaanse presentator te melden, die behulpzaam uit legt waar Suriname ligt. „Nesty zwom zijn land op de wereld kaart", zegt de man. En terwijl de beelden nog een keer worden herhaald zegt voorzitter Van Kempen van 'De Dolfijn': „Anthony Nesty is bij ons te water gelaten. We heb ben er voor gebeden en we heb ben het gehoopt, zeker na gis teren. Van televisie hebben we geleerd, dat je spontaan de straat op moet gaan als het lukt". Hij bevestigt het nieuws van de Amerikaanse tv: „Van de tien zwembaden is er maar één 50-meterbad". Nesty is 'bursaal', wat in Su riname betekent dat hij in het buitenland studeert. In Ameri ka, Florida. „Thanks a lot", be dankt hij de tv-verslaggever met zware Amerikaanse tong val. „Die jongen spreekt eigen lijk Dutch", wordt toegelicht en om het verlies van Biondi goed te maken, wordt de naam van de Amerikaanse trainer van Nesty genoemd. Anthony Nesty zwemt op tv voor de 16de keer naar de over kant. „En nu hopen we dat hij de 200 meter vlinderslag ook gaat winnen. Want daarbij staat hij vierde op de wereld ranglijst", besluit Dolfijn-be stuurder Van Kempen. Om de ontvangst van Anthony luister bij te zetten is inmiddels een gironummer geopend. „Het zou mooi zijn, als er vanaf nu vol doende chloor geïmporteerd wordt om de 10 zwembaden open te houden", merkt een zwemliefhebber op. Niet alleen Suriname gaat uit de bol voor Olympisch goud. De Turkse premier Turgut Ozal stuurt zijn privé vliegtuig naar Seoul om de gewichtheffer Na irn Suleymanoglu af te halen. Suleymanoglu brak 6 wereld records en won de eerste Turk se gouden medaille sinds 20 jaar. In de nacht van vrijdag op zaterdag zal de kleine gevluch te Bulgaar per speciale vlucht terugvliegen naar Ankara, waar hem een groots onthaal wacht. De Nederlandse dameshockey- ploeg is het Olym pische toernooi in Seoul vandaag goed begonnen. De Oranje-dames wonnen met 3-1 van de Ameri kaanse ploeg. Op de foto vliegt Ca rina Benninga door de lucht na dat ze door de Amerikaanse Me gan Donnelly on deruit is gelopen. De Canadese ploeg verraste met een. 1-1-gelijkspel tegen Australië. LEIDEN Het aanbod van donor nieren is dit jaar fors teruggelopen. Gedurende de eerste acht maan den van 1988 kwamen in totaal 225 donornieren beschikbaar, twintig procent minder dan in dezelfde pe riode van 1987. Waarom het aanbod is afgenomen is vooralsnog ondui delijk, zo meldt de Stichting Euro transplant Nederland. De Leidse stichting sluit echter niet uit dat de voortgaande bezui nigingen bij ziekenhuizen een van de oorzaken is. Ziekenhuizen kun nen het zich wegens geldgebrek steeds minder veroorlover om een actief donorbeleid te Nier Stichting Nederland en de Werkgroep Donorwerving willen een campagne beginnen om het aanbod te vergroten. Eurotransplant verwacht dat de wachtlijsten voor niertransplanta ties nog langer zullen worden. Nu al wachten meer dan 1100 r in Nederland op een donornier. Omdat een geslaagde niertrans plantatie een flinke besparing ople vert op de verpleegkosten per pa tiënt, vreest Eurotransplant dat kosten voor de gezondheidszorg zullen toenemen. PDI-PraktijkDiploma Informatica Vraag brochure: 01820-38543 AMSTERDAM (ANP) - Bij de kin- derboererij 't Ruige Riet in de Am sterdamse wijk Slotermeer is de af gelopen nacht een slachtpartij aan gericht onder de daar levende die ren. Volgens een vrijwilliger van de kinderboerderij die de vermoorde te huur leiden ^^"SCHIPHOLWEG/SCHUTTERSVELD c.a. 1740 m2 kantoorruimte in units v.a. ca. 270 m2 in het EDUCA CENTRE. DIRECT TE AANVAARDEN UI IIC °P za,erc'a9 24 september a.s Ur CH uUlv van 11.00 uur - 14.00 uur inlichtingen: Menno Smitsloo Bedrijfsmakelaardij B.V. 071 - 12 50 41 dieren vanochtend ontdekte, zijn zo'n 20 tot 30 beesten op gruwelijke wijze gedood. Konijnen werden tegen de grond en de muren gegooid, kippen werd de nek omgedraaid of ze werden verdronken in de waterbakken en van een aantal pauwen werd de nek gebroken. "Het is een ver schrikkelijk drama. De mensen die dit hebben aangericht zijn als een gek tekeer gegaan. Je kunt zien dat ze de kippen in een hoekje hebben gedreven en er vervolgens op los zijn beginnen te gooien en grijpen", aldus de ver bijsterde man. De kinderboerderij 't Ruige Riet bestaat al bijna tien jaar en in die periode is nog nooit zoiets gebeurd. De medewerker gaat ervan uit dat de slachtpartij door meerdere mensen is aangericht, maar hij heeft geen idee wie er achter zit. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek naar de gebeur tenissen instelt. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND l Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' I Q per maand 23 95 Q per hall iaar 141.90 (alleen mogei.|K met automat.sche betaling) q per ,aar 270 25 per Kwartaal 70 95 uw voo-Neur aanK.u.sen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus' Naam Straat Postcode/Piaats Telefoon.-.IÏ.W m controle bezorging) I U hU23(»ev8tL>n<)OP1,|''e'l h" Le"1sch'Alph*n* 0*9bla<J Antwoordnummer 10050.1

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1