099 Russische turnploeg weer ongenaakbaar Complete afgang van baanrijders Vijf roeiploegen varen verder Opmerkelijk hoog peil in landenstrijd Zonder slag of stoot in derde ronde Nagemaakt feout OP teleWM WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 SPORT PAGINA 19 Helikopter stort neer SEOUL (AP) - Een helikopter die door een Australische tele visiemaatschappij was ge huurd, is gisteren bij de zuide lijke Koreaanse havenstad Pusan in zee gestort. De heli kopter stortte neer toen twee Australische cameralieden de Olympische zeilwedstrijden in de Suyongbaai van Pusan film den. De twee Australiërs en de twee Zuidkoreaanse piloten bleven ongedeerd. Zij werden door een patrouilleboot uit zee opgepikt. SEOUL (SID) - Het wordt de Marokkaanse bokser Mahjoub M'Jirih in Seoul wel erg makkelijk gemaakt. Zonder slag of stoot staat hij reeds in de derde ronde van het Olympische toernooi bij de vlieg- gewichten. Voor de eerste ronde werd M'Ji rih vrijgeloot. Zijn tweede wed strijd zou hij boksen tegen de Israë liër Yehuda Ben-Haim. Die weiger de echter in de ring te verschijnen, omdat 21 september de joodse feestdag Yom Kippur gevierd wordt. De Israeli hadden vooraf aangekondigd op die dag niet te sporten. Yehuda werd gediskwali ficeerd. ,,We konden voor hem geen uit zondering maken door de wed strijd te verplaatsen", aldus de ju ry. De gelukkige Marokkaan bokst nu (misschien) zijn eerste partij te gen de Mongool Ochir Denbrel. van vaak samen trainen, elkaar goed aanvoelen. Maar ja, deze ploeg werd pas heel laat aangewe zen. Eerst way het zelfs zo, dat ze hoorden dat ze definitief niet naar de Spelen mochten. Uit nijd zijn de jongens naar een criterium gegaan, hebben ze zich helemaal uit de naad gereden. Op dezelfde avond (woensdag, red.) kreeg ik bij het NOC toch nog een extra test voor elkaar. De dag erop hobbelden we zeven uur in de auto naar Stuttgart, en vrijdag moesten ze rijden. To taal onvoorbereid voldeden ze aan de toch pittige limiet". Zonder enige voorbereiding re delijk snel fietsen met z'n vieren, Mario van Baarle (een van het kwartet) begon direct te dromen van een bronzen medaille. „Dat zie ik dus echt niet zitten", weet part time coach Geserick zeker. Vóór hen in de ploegenachter- volging zullen ongetwijfeld Rus sen, Oost- en Westduitsers rijden. Of beter: die komen achter hen aan. Als het maar niet zover komt, dat de ploegen van Trinidad en To bago dat ook gaan doen. EDWIN WINKELS teravond bij zijn laatste oefening, die aan het rek, de mist inging. De turner die vorig jaar, na een ernstig auto-ongeluk een verrassende co me-back maakte, kwam aan het rek stil te hangen. Na het uitvoeren van een eenarmige reuze-zwaai wil de Bilosertsjev een vlucht-element uitvoeren. Dat mislukte en de Rus moest zijn oefening uit hang op nieuw beginnen. Die misser kostte hem reglementair een half punt af trek en een terugval naar de derde plaats. Het verschil met zijn leiden de landgenoot Artemov, die in de twaalf oefeningen (verplicht en keuze) slechts 1,05 punt van het maximum van 120 verwijderd bleef, bedraagt ruim een half punt. Dimitri Bilosertsjev toonde zijn fabelachtig kunnen met drie tienen (voltige, ringen en brug). Het was een kwart van het totaal, dat dins dagavond het hoge peil van de wedstrijd van de beste zes landen aangaf. Van die twaalf maximale scores kwamen er overigens zeven bij de Russen terecht. Europees kampioen Ljoekin behaalde er twee: voltige en brug, Karikov (vloer) en Artemov (brug) ieder een. De Oostduitser Holger Behrendt scoorde een tien aan de ringen en de Japanners Hishikawa en Mizushima waren perfect bij het paardvoltigeren, het onderdeel waarop ook de Bulgaar Gueraskov en de Hongaar Borkai foutloos turnden. Tegenvallend was het optreden van de Chinezen, vorig jaar nog tweede in Rotterdam achter de Russen, maar nu afgeslagen vierde De Chinese turners werken slordig en maken relatief veel kleine fout jes, die op dit niveau fnuikend zijn Een duidelijk voorbeeld was Ning Li, jarenlang de beste Chinees, die nu met 114,95 punten de minste van zijn ploeg was. SEOUL (AP) - Tijdens de Olympi sche Spelen in Zuidkorea viert de handel in namaak Nikeschoenen, Louis Vuitton-koffers en Gucci- handtassen hoogtij. Bezoekers van de Spelen kopen deze namaakgoe- deren op straat voor een fractie van de originele frrijs, zo klagen Franse, Amerikaanse en Italiaanse produ centen. Volgens experts in namaakpro- dukten wordt er op de illegale markt voor miljoenen aan zoge naamde merkartikelen verhan deld. In de grote winkelstraten worden de kopiëen via grote recla meborden zelfs openlijk aangépre- zen, verschil tussen de echte arti kelen en de namaakprodukten is er nauwelijks. De meeste klanten weten dat ze kopiëen kopen, maar „als de kwali teit goed is maakt dat toch niets uit. Vaak is het echt een koopje," zegt Melba Widdowson, een Ameri kaanse bezoekster van de Spelen. In een formele brief aan de Zuid koreaanse minister van buiten landse zaken heeft Frankrijk er op aangedrongen dat er tegen deze il legale handel harder opgetreden wordt. WOENSDAG 15.15-16.50 BBC 2 Samenvattingen 15.30-17.30 BRT 2: Gewichtheffen in de klasse tot 67 kg. 17.30-18.00 BRT 2: Samenvattingen van diverse wedstrijden. 19.10-20.00Ned 3: Avondshow 19.30-21.45 Did 2: Olympia Studio hoogtepunten en interviews 20.00-21.30 BBC 1Samenvattingen. 20.00-23.00 BRT 2: Studio Olympia hoogtepunten van vandaag. 20.29-21.55 Ned 3: Met o.a. worstelen, schermen, gewichtheffen en boksen. 20.35-20.52 Ned 1Bericht uit Seoul. 22.10-23.00 Did 2: Super Seoul. 22.30-22.40 Super: Olympische Zomer spelen- overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen. DONDERDAG 00.55-03.55 BRT 2: Roeien halve finales heren en dames (samenvatting) en 01.00-04.00 BBC 1 Zwemmen, wielren nen en viifkamp SEOUL (ANP) - Met een nog nooit vertoonde overmacht heeft de Sovjetunie gisteravond in Seoul de landenwed- strijd voor mannen bij het turnen gewonnen. De zes prach tige turners van trainer Leonid Arkajev verzamelden een totaal van 593,35 punten. Binnen een tijdsbestek van elf maanden kon de Sovjetunie zijn tweede grote internationale succes vieren. Na de wereldtitel van vorig jaar oktober in Rotterdam verover den de Russen nu ook het Olym pisch goud, dat vier jaar geleden ten deel viel aan de Amerikanen, die het in de Zuidkoreaanse hoofd stad niet verder brachten dan de elfde en voorlaatste plaats. Internationaal blijkt het turnen bij de mannen weer een geweldige sprong vooruit te hebben gemaakt. Onderdelen, die bij de strijd om de wereldtitels nog maar door enkele turners gemaakt werden, zijn in de top nu gemeengoed geworden. Waarschijnlijk hebben alle turners gisteravond toen de keuzestof van de landenwedstrijd op het pro gramma stond nog niet alles laten zien waartoe zij in staat zijn. Zeker de turners die morgen om de indi viduele achtkamptitel gaan strij den (de beste 36 van de landenwed strijd met een maximum van drie per land) zullen nog wel wat achter de hand hebben gehouden. Na de verplichte stof van zondag twijfelde overigens niemand er meer aan dat de Russen de Olympi sche titel, die zij voor de laatste keer in 1980 in Moskou veroverden - daarvoor heersten de Japanners van 1960 tot 1976 - zouden terugha len. Na de voorgeschreven oefen stof gaapte er al een gat van ruim twee punten tussen de Russen en Oostduitsers, dat op de tweede dag werd opgevoerd tot bijna vijf pun ten. Verrassend was het brons van de Japanners, die jarenlang het mannenturnen beheersten maar door een te late verjonging van het team de aansluiting misten. In Rotterdam kwamen de Japan ners niet verder dan de vijfde plaats. In het land van de Rijzende Zon is echter een nieuwe generatie turners opgestaan onder aanvoe ring van Yukio Iketani. Waar schijnlijk volgend jaar al bij de strijd om de wereldtitels in Stuttg art zullen de Japanners klaar zijn om in elk geval het gevecht met de Oostduitsers aan te gaan. Onbegrensd Het reservoir waaruit men in de Sovjetunie kan putten, is kennelijk onbegrensd en dat geldt niet alleen voor het mannenturnen. Het weg vallen van Joeri Korolev (ge scheurde achillespees), die in Rot terdam nog tweede werd achter Di mitri Bilosertsjev. werd achteloos gecompenseerd door Sergej Karik ov, een zeventienjarige turner van de Dynamo Sportclub uit Moskou. Karikov zal echter morgen niet bij de 36 besten uitkomen. In het indi viduele klassement van de landen wedstrijd, dat bepaalt wie deel neemt aan de strijd om de individu ele titel, bezet Karikov achter zijn landgenoten Vladimir Artemov. Valeri Ljoekin en wereldkampioen Dimitri Bilosertsjev de vierde plaats. Hij heeft overigens maar 0,05 punt achterstand op „Bilo", die gis- SEOUL (GPD) Gene Samuel verdedigt op de fiets de eer van zijn nietige, maar mooie landje. Trini dad Tobago staat er op zijn trai- ningsjas. Hij reed gisteren over de kilometer tijdrit op de houten baan in het Olympisch Park van Seoul een seconde sneller dan de glim mende oranje-man, Thierry De- tant. Met alle respect voor Samuel, de Fin, Braziliaan en Argentijn die ook sneller waren dan Detant: de afgang van het Nederlandse baan- fietsen op de eerste dag had niet groter kunnen zijn. Wielerland, heet Nederland te zijn. Of er op Trinidad een beetje weg of baan te vinden is, waar eventuele talenten hun gave kun nen oefenen, weten we niet eens. Mooie wegen genoeg, in Neder land, maar met wielerbanen is het wat minder gesteld. Net als met het geld. Want daarin ligt volgens Erik Geserick, coach van de vijfkoppige baanploeg in Seoul, het grote pro bleem. „Veertig mille heb ik op de baan te verdelen. Dat is voor zowel de dames, junioren als de amateurs". Het is zijn meest grijpbare verkla ring voor het falen van Detant en, even daarvoor, Erik Cent op de 4000 meter achtervolging. De tim merman uit Goor kwam nog wel een ronde verder, als zestiende en laatste, maar tegen de Oostduitser Bernd Dittert werd hij vervolgens in de elfde van de twaalf ronden in gelopen. In de kwalificatieritten wist Cent nog liefst zes man achter zich te houden, uit landen als Liechtenstein, Suriname en Iran. Zijn tijd. 4.54,16, was zijn lang zaamste in dit seizoen. Zoals ook de 1.07,55 van Detant ver beneden zijn kunnen (onder de 1.06) is. Het ligt dus mede aan het geld. Detant: „We zijn hier vrij laat aan gekomen, pas vijf dagen voor de eerste race. Voordatje een beetje in het ritme bent gekomen, het tijds verschil hebt overwonnen en rede lijk normaal kunt slapen, ben je al weer drie dagen kwijt. Misschien, dat het daaraan ligt, ik kon de ver snelling in ieder geval niet rond- krijgen". Geserick zag het ook: „Ze blokkeerden totaal". Niet dat het altijd helpt, veel geld op zak hebben. Kijk maar naar de wekenlang in de Verenigde Staten klaargestoomde wegploeg met z'n elfde plaats afgelopen weekeinde in de 100 km-tijdrit. Alleen zou het volgens Geserick wel meegeno men zijn, „die paar extra centen. Even afgezien van landen als de DDR en de Sovjetunie: als ik toch zie wat mijn collega's uit landen als Westduitsland, Frankrijk en Dene marken kunnen doen. Mijn ren ners zijn echt niet minder dan de hunne, maar ik kan ze gewoon niet goed voorbereiden". „Neem nou de ploegenachtervol- ging. Daarin goed rijden is een zaak (Door Bram Vermeulen, ex-top- volleyballer en cabaretier) (GPD) Arme sporter, temid den van om zich heen schietende oproerpolitie, prikkeldraadmu ren, bunkers als spelersverblij- ven. zwaarbewapende unifor men. geselecteerd klappubliek, Amerikaanse vliegdekschepen, in je trainingspak. Ons soort vrijheid. (Wat zijn die Noordkoreanen stil!). Temidden daarvan wil jij ho ger. verder, dieper gaan dan de andere sporters. En dat wordt al lemaal nauwlettend gevolgd, op genomen en herhaald door de elektronische ogen. Het prikkel draad. de hekken, de uniformen, weliswaar gecamoufleerd onder bloemen en achter een glimlach verborgen, slaan ze zorgvuldig over. Het publiek is ook allang overbodig. Dat geluid voegen we later toe, minder risico. Het zou eigenlijk ook eenvoudiger zijn de sportmens van de meest betalen de uitzender te laten winnen. Kijkcijfers daar gaat het tenslot te om. (Ik geloof ook'allang niet meer dat de Amerikanen op de maan geland zijn, dat decor vin den we ook nog wel ergens in Hollywood). Sport is entertain ment! Vanuit die gedachte moet het ballroomdansen zo snel mogelijk een olympische sport worden en schaffen we de zeurderige lang dradige prijsuitreikingen af. Maar dan winnen onze volley baljongens vrolijk van Frank rijk, na Hitlerduitsland is nu ook Napoleon verslagen. Wat zijn die stokbroden stil! En alles is verge ten. Twee dagen later denk ik al weer een beetje aan de groteske lege stadions, aan de terugge keerde bewoners die in de gehori ge verkrotte spelersverblijven honden zullen eten en kappersza ken beginnen over een paar maanden. Nederland verliest van Amerika. Verliezen calcu leer je niet in. verliezen is niet winnen. Nederland bezet. Wat zijn die klompen stil! En nu maar hopen dat ze Hiro- hito verpletteren anders hadden we de Spelen allang moeten boy cotten. Daar hebben we ook nog een rekening te vereffenen. Wat zijn die Yamaha's stil!). Het moet wel verdomd goed gaan met het winnen, dat ze mee deden plakken ze maar thuis in hun foto-album, dat is alleen leuk- voor de kleinkinderen later, ik: wil medailles zien. het moet ver rot goed gaan wil ik de grote litte kens die het olympisch geweld iv toenemende mate achterlaat niet overal doorheen zien. Daar kun nen zelfs de Peter Knegtjens niet meer tegenop babbelen. Goed, voor goud, zilver, zelfs brons wil ik wel een vollcsdeel af schrijven, maar als we minder halen vind ik dat de Spelen nu meteen afgeschaft moeten wor den. Wereldkampioen Dimitri Bilo- Alleen de vrouwen-vier gaat ten onder re (10) in ontvangst mocht nemen. C7 -5 door Bram Vermeulen tenzij het betreffende land wil be talen voor zijn volkslied. Op de radio gelooft Peter Knegtjens tij dens de opening al in het beter worden van de wereld; „nog en kele details''. Zo iemand eet met smaak hond omdat het folklore Arme sporter, jaagd. hun huizen plat, opgeslo ten in flatgebouwen, eens per dag bewaakt naar buiten voor de boodschappen, om de vesting te bouwen waar ze veilig opnamen kunnen maken van jouw presta ties. Zodat ze die aan alle mensen in 'de wereld met een televisie kunnen laten zien. (Er komen te genvallende berichten binnen over de kijkcijfers in Afrika en Midden-Azié. Wat zijn die Bar manen stil!). Binnenkort is het goedkoper gewoon oorlog te voeren, in plaats van het spelletje van edel- lieden-met-tijd-over dat sport heet. Rennen voor je leven, wor stelen om een vrouw, en met ge weren gewoon op elkaar schieten. Zijn we ook meteen van de jury's af. Wie overleeft heeft gewonnen. Als de kijker zelf niet kan zien wie gewonnen heeft, is de sport overbodig. Uitstraling telt niet. 01.00-15.20 Did 1 Olympia Live. Scha kelprogramma met paardrijden, scher men, turnen, wielrennen, moderne vijf kamp, gewichtheffen, worstelen, zwem men, ca. 7.15 uur hockey Westduitsland- Groot Brittannië (heren), roeien, water polo, handbal, boksen, tennis, volleybal, samenvattingen en kort nieuws. 03.55-07 00 BRT 2: Turnen: finales man nen individueel. 04.00-07 00 Ned 3: Turnen mannen fina les individueel (live). 04 00-07.00 BBC 1 Turnen. 07 00-07.15 Ned 3: Hoogtepunten. 07 00-07.30 BBC 1 Paardesport en roei- 07.00-08.00 BRT 2: Wielrennen: achtste en halve finales sprint dames en heren, achtervolging heren 07.15-08.40 Ned 3: Hockey heren: Ne- derland-Australiè (live) met in de rust wielrennen (sprint). 07.30-11.25 BBC 1: Samenvattingen. 08.00-09.00 BRT 2: Boksen. 08.40-09.05 Ned 3: Hoogtepunten. 09.00-11.55 BRT 2: Wielrennen: kwartfi nales sprint, finale achtervolging man- 09.05-09.30 Ned 3: Samenvatting roei en, halve finales 09.30-10.30 Ned 3: Samenvatting met o.a. military springen, finale. 10.30-11.55 Ned 3: Samenvatting wiel rennen sprint en evt. worstelen. 11.55-14.00 Ned 3: Zwemmen finales (li ve): 400 m. vrije slag dames. 100 m. vrije slag heren, 100 m. rugslag dames. 200 m. rugslag heren.»4x100 m. vrije slag da mes estafette met in de pauzes worste len en wielrennen. 11.55-14.00 BRT 2: Zwemmen. 12.05-13.00 BBC 1 Samenvattingen. 13.10-1400 BBC 1 Samenvattingen 14.00-15 25 BRT 2 Gewichtheffen: in de klasse tot 75 kg. Henk Jan Zwolle plaatste zijn eindstoot net op tijd en bereikte de halve finale. (foto ANP) De Belg bood in de laatste meters geen verweer meer. Er was zelfs licht tussen beide boten toen Zwol le de 2000 meterlijn passeerde. De sculler van Okeanos nam zijn „winst" heel nuchter op. „Het is nog maar een herkansing. In de halve finales wordt het wel heel erg moeilijk. Ik heb me inderdaad he lemaal op Dirk Crois gericht. Ik had een stille hoop dat Karppinen op een tweede plaats zou roeien. Rij een overwinning had ik name lijk in een gemakkelijkere halve fi nale gezeten. Al gauw begreep ik dat die Fin alleen voor de winst ging. Twee keer eerder heb ik te gen Crois gevaren en gewonnen. In Essen en tijdens de Koninklijke in Amsterdam. Ik had daar als tactiek voor hem te varen, zodat hij moest omkijken en de strijd opgaf als hij zag dat het verschil te groot werd. Maar hij had het dit keer door. Hij voer nu voor mij. Toen was het zaak het verschil niet te groot te la ten worden. Mijn eindschot is na melijk beter. Hij moest zich force ren. Daardoor was het betrekkelijk gemakkelijk hem te passeren". SEOUL (ANP) - Henk Jan Zwolle heeft onder het toeziend oog van de Nederlandse ambassadeur Joost van Ebben- horst Tengbergen, de halve finales bereikt van het Olympi sche roeitoernooi. Vanochtend eindigde de Amsterdamse skiffeur, als reserve toegevoegd aan de Nederlandse ploeg, als tweede in de herkansing achter de drievoudige Olympi sche kampioen Pertti Karppinen. Vijf van de zes ingeschreven Ne derlandse boten starten morgen in de halve finale's. De dubbel vier bestaande uit Jos Compaan. Mar jan Pentenga, Nicolette Wessel en Marijke Zeekant werd uitgescha keld. De Okeanos-De Hunze- Rijn land-Willem 3 - combinatie werd in de herkansing, waarin de eerste twee plaatsen recht gaven op een plaats in de finale, vierde en laatste. Alleen bij de skiffeurs is voorals nog sprake van een eerste ruime se lectie. Het veld werd teruggebracht van 22 tot twaalf scullers. In heel wat andere nummers zijn er na twee dagen roeien slechts enkele boten uitgeschakeld. Bij de vieren zonder stuurman bijvoorbeeld slechts drie van de vijftien inschrij vingen. Van de veertien dubbel vieren zijn er nog twaalf over. Van de dertien skiffeuzes diende er slechts één af te vallen. Henk Jan Zwolle startte in een veld van vier boten waarin gestre den werd om twee plaatsen in de halve finales. Eén ervan was in fei te al vergeven aan de drievoudige Olympische kampioen Pertti Karppinen. De 2,01 meter lange Fin, ook nog goed voor wereldtitels in 1979 en 1985, deed wat van hem verwacht werd. Hij leidde van start tot finish. Dat de Japanner Masahi- ro Sakata vierde zou worden stond ook al bij voorbaat vast. Vandaar dat een Belgisch-Ne derlands duel zou moeten beslis sen over de tweede plaats in de hal ve finales. Dirk Crois, met Pierre Marie Deloof winnaar van de zilve ren medaille bij de dubbel twee in Los Angeles, mocht bijna 1750 me ter in tweede positie varen. Tegen de eindsprint van Henk Jan Zwolle had hij geen verweer. Het tempo ging omhoog en zienderogen maakte de Amsterdammer de ach terstand van ruim een lengte goed.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19