PORT Duikboot' uit Suriname komt met goud boven a b Gemakkelijke zege van hockeyvrouwen op YS Atleten moeten eerst bidden en dan sporten Lisanne Lejeune verbijt de pijn Belgische loopster betrapt Scherpte is er bij Gross af 21 SEPTEMBER 1988 In Seoul zal Nesty die afzondering binnen de afgegrendelde poorten van het atletendorp ongetwijfeld kunnen vinden, maar in Suriname zal de massahysterie hem opnieuw vol treffen. De 20-jarige winnaar van de 100 meter vlinderslag brak vannacht nagenoeg elk record dat maar door hem te breken viel in Zuidkorea. De straten van Parama ribo zullen vandaag volstromen met een dansende en hossende me nigte voor een vervroegd carna valsfeest. "Het werd tijd dat zoiets gebeurde. We waren het feesten bijna verleerd na zeven jaar van mi litaire onderdrukking". Geschiedenis De eerste Surinaamse medaille uit de geschiedenis van de Olympi sche Spelen, de eerste zwarte zwemmer met goud, de eerste Suri namer met een olympisch record op zak, de eerste medaille in Seoul met een Nederlands tintje... Antho ny Nesty, oorsponkelijk afkomstig uit Trinidad, bracht in precies 53 seconden de 10.000 toeschouwers in Seoul op de banken. "Met dank aan commandant Boereveen", glunderde papa Nes ty, directeur van een meubelfa briek in Paramaribo. "Zonder hem was dit allemaal niet mogelijk ge weest. Anthony was op z'n veer tiende al een ster in eigen land, maar Boereveen zag dat er meer uit die jongen te halen viel. Onze trai ningsfaciliteiten (Suriname telt elf zwembaden, red.) waren lang niet toereikend. Hij is er na de coupe van 1980 dan ook constant mee be zig geweest om Anthony naar de Verenigde Staten te krijgen". In 1985 werd iftteindelijk het geld opgedoken om de getalenteer de Surinamer naar het mekka van de zwemsport te sturen. Hij meld de zich aan bij de Bolles High School in Jacksonville en werd daar snel opgenomen in de selec tie. De afgelopen drie jaar trainde hij vijf dagen per week onder lei ding van de Amerikaan Gregg Troy. Als hij komend schooljaar de overstap maakt naar de universi teit van Cane voor een studie be drijfskunde, wordt de coaching overgenomen door Randy Reeds. In Seoul wordt Nesty naast dit duo ook nog bijgestaan door de Surina mer Kenneth McDonald, die op kosten van de regering naar Zuid korea mocht afreizen. Dezelfde re gering, die Nesty's verblijf in de VS is blijven financieren. Een uitzonderingspositie in de Zuidamerikaanse republiek, maar vannacht maakte de 1.80 meter lan ge zwemmer die investering volle dig waar door de absolute vedetten op de 100 vlinder te vernederen. Met name de Amerikaan Matt Biondi, die volledig blunderde door op de laatste centimeters uit te drijven. Nesty ("Mijn laatste me ters zijn altijd mijn sterkste me ters") sloeg op die miniscule af stand tussen vinger en finish toe. Uit woede verscheen Biondi niet op de gebruikelijke persconferen tie na afloop. Anthony Nesty wel, en het was hem duidelijk aan te zien dat dit soort plichtplegingen niet voor hem zijn weggelegd. Hortend en stotend, struikelend over zijn eigen woorden kon hij niets anders uit brengen dan dat hij wel op een plaats bij de eerste drie had gere kend, maar nooit van goud was uit gegaan. "Anthony", zei Henk Brand Flu, penningmeester van het Surinaams Olympisch Comité naderhand vertederd, "heeft hier inderdaad een hekel aan. Hij zal nooit op de voorgrond treden". Verbijsterd De internationale zwemwereld stond vannacht met verbijsterde blikken naar de ontwikkelingen op de 100 vlinder te kijken. Nesty, goed voor een eerste plaats op de Panamerikaanse Spelen van vorig jaar, een vijfde op de WK van '86 en de 21ste plaats op de wereldrang lijst van 1988, behoort tot het neg- roide type en vanwege de karakte ristieke lichaamseigenschappen per traditie tot de groep kanslozen. De zwarte zwemmer in het blauwe chloorwater is een uitzondering. Zeker wanneer hij in de top mee draait. "De zwarte zwemmer", zei de Nederlandse bondscoach Bert Sitters eens, "zinkt waar de blanke zwemmer blijft drijven. Het skelet gewicht, vetgehalte, kortom het ontoereikend drijfvermogen zorgt ervoor dat ze zinken. Op de lange Olympische medailles G 2 B T Sovjetunie 6 2 6 14 Oostduitsland 4 2 2 8 Bulgarije 3 3 2 8 Verenigde Staten 3 3 2 8 Joegoslavië 2 0 1 3 China 1 3 4 8 Westdui Island 1 1 3 5 Hongarije 1 1 1 3 Australië 1 1 0 2 Roemenië 1 1 0 2 Tsjechostowakije 1 1 0 2 Gruotbnttanntë 1 0 1 2 Ptaië 1 0 1 2 Suriname 1 0 0 1 Turkije 1 0 0 1 Zuidkorea 0 2 1 3 Zweden 0 2 1 3 Polen 0 2 0 2 Frankrijk 0 1 1 2 Japan 0 1 1 2 Co sta Rlca 0 1 0 1 Finland 0 1 0 1 België 0 0 1 1 afstanden zeker, dan worden het net duikboten". De Surinaamse duikboot die zich vannacht tot de voorlopige sensatie van het olympisch zwem- toernooi uitriep, schiet echter kei hard in de lach als hij met die stel ling wordt geconfronteerd. "Ik ben nog altijd aan de andere kant van het bad gekomen. Wat een onzin al lemaal. Als ik vandaag niet heb be wezen, dat gekleurde zwemmers, en zeker Surinamers tot topresta- ties in staat zijn, dan weet ik het ook niet meer". KAREL JANSEN "Ik ben in Nederland heel bang ge weest, dat ik niet mee zou kunnen naar de Olympische Spelen", gaf de strafcornerspecialiste nader hand haar gevoelens weer. "Alle artsen stelden me weliswaar gerust dat het goed zou komen, maar toch houd je je twijfel. Temeer omdat ik niets meer kon doen. Zelfs niet licht trainen. Hier in Seoul ben ik mede dank zij intensieve behande lingen eigenlijk pas fit geworden". Haar droom voor de eerste keer een olympisch evenement te kun nen meemaken, leek direct na het vierlandentoernooi in Amstelveen in augustus ruw te worden ver stoord. De 63-voudige internatio nal kreeg tijdens de laatste trai ningsstage voor Seoul plotseling last van irritatie in de buitenkant van haar linkerknie. "Het is gewoon een kwestie van overbelasting geweest", aldus Le- jeune. Het slijmbeurs is geïrriteerd geraakt en daardoor kon ik me nau welijks nog redelijk voortbewegen. Maar op dit moment gaat het goed. Ik heb natuurlijk nog pijn, maar die heb ik vandaag graag verbeten om mee te kunnen doen. Zo'n ope ningswedstrijd is toch altijd iets bijzonders". Risico's zaten er volgens de chefarts van de olympische ploeg, dr. Hermans, niet aan de snelle ren tree van de produktieve speelster (70 goals). "Het is een onschuldige blessure, die alleen veel aandacht en verzorging vraagt. We hebben maandag een test gedaan en giste ren de reactie bekeken. Alles was wat ons betreft in orde. Voor de rest was het een zaak van de coach", aldus de medicus, die ken nelijk voor alle zekerheid toch op de tribune had plaatsgenomen om haar intensief te kunnen volgen. Gijs van Heumen, de technisch leider van de succesvolle Oranje- formatie, vertrouwde volledig op het medisch bulletin van de bege leiders en stelde zijn beschermelin ge dan ook op. "Op deze manier kon ze weer wat wedstrijdritme op doen", aldus de Bosschenaar. "Ze moest het alleen rustig aandoen en geen onverantwoorde risico's ne- Aan die opdracht hield ze zich volledig. Ze beperkte zich tot haar rol als ausputzer en kwam alleen mee naar voren wanneer Neder land een strafcorner had afge dwongen. Maar ook die taak, die haar normaliter op haar lijf ge schreven is, werd waargenomen door Helen van der Ben. Geen scherpte De Amsterdamse is het redelijk alternatief voor de corner, maar mist de scherpte en de kracht die haar teamgenote in de korte hoek- slagen kan leggen. Weliswaar scoorde Van der Ben één keer, maar het rendement bleef met 1 uit 10 toch aan de magere kant. Pas in de laatste vijf minuten kreeg Lisanne Lejeune een seintje vanaf de bank, dat zij het voorzich tig mocht proberen. De eerste cir kelslag werd simpel door de sterke Amerikaanse keepster Donna Lee gepareerd. De tweede knalde de HGC-ster snoeihard via een stick in het dak van het doel en besliste daarmee het eenzijdige duel. "Op dat moment", herinnerde Van Heumen zich later, "dacht ik: kijk maar hoe het gaat. Waarom niet? Ze heeft tenslotte niet voor niets de beste corner van de wereld. Ieder een hp eft dat nu weer eens kunnen De overtuigende winst op de Verenigde Staten, die sinds een paar jaar worden geleid door de Nederlander Boudewijn Castelijn, maakte haar dag compleet goed. Hetgeen zeker ook gold voor Sop hie van Weiier, die haar 150e inter land luister bijzette met een uiterst fraai doelpunt. Bij dat feestje voelde Marieke van Doorn zich niet echt betrok ken. De middenveldster behoort tot de beste technici in het team, maar vandaag verbeet ze zich op de bank. De bondscoach is het ver trouwen in haar kwijtgeraakt na haar matige optreden in Amstel veen drie maanden geleden. "Van Heumen vindt dat ik niet goed draai. Daar ben ik het niet mee eens, maar hij neemt de beslis singen", verweerde de bijna hon derdvoudige international zich. "Ik vind dat echt doodzonde. Want buiten het EK in Londen (blessure, red.) is dit het eerste grote toernooi dat ik mis". AD HEESBEEN LAATSTE NIEUWS Wijnstekers naar Mechelen ROTTERDAM (GPD) - Ben Wijn stekers verlaat Feyenoord. Hij heeft gisteravond een tweejarig contract getekend voor Racing Mechelen dat met één punt uit acht wedstrijden op de onderste plaats staat in de Belgische eerste klasse. Racing Mechelen stelt ook pogin gen in het werk om Keje Molenaar aan te trekken. Deze Feyenoorder heeft de aanbieding nog in beraad. De 33-jarige Ben Wijnstekers heeft na bijna veertien jaar trouwe dienst en meer dan 400 officiële wedstrijden een vrije transfer ge kregen van Feyenoord, hoewel hij aan het begin van dit seizoen zijn contract met de stadionclub met een jaar verlengde. R7 Jom Kippoer voor Israëliërs SEOUL (AP) - De Israëlische atleten in Seoul heb ben vandaag niet meegedaan aan de wedstrijden van wege de joodse feestdag Jom Kippoer. Het is voor het eerst dat Grote Verzoendag tijdens de Olympische Spelen valt. Twee zeilers van het Israëlische team negeerden vanochtend het in de joodse godsdienst geldende ge bod dat men zich op Grote Verzoendag dient te ont houden van wereldlijke activiteiten. Religieuze joden vasten en bidden op deze dag. Uri Afek, het hoofd van de Israëlische delegatie, zei dat de atleten in de beslotenheid van hun kamers kunnen doen en laten wat zij willen maar dat zij zich in het openbaar aan de voorschriften dienen te hou den en dus niet aan wedstrijden mogen deelnemen. Of de beide zeilers, die vandaag een negende plaats behaalden in de 470-klasse, op disciplinaire maatrege len kunnen rekenen was nog niet bekend. Onder zware bewaking van Zuidkoreaanse com mando's en Israëlische veiligheidsagenten namen de atleten en de 'officials' deel aan speciale diensten ter ere van Jom Kippoer. Grote Verzoendag is dinsdag avond bij zonsondergang begonnen en duurt tot van avond zonsondergang. Het Israëlische team wordt extra zwaar bewaakt tij dens deze Spelen, die toch al zeer strikte veilig heidsmaatregelen kennen. Sinds het bloedbad tijdens de Spelen in Mün- chen van 1972, toen elf Israëliërs bij een aanslag door Palestijnse terroristen om het leven kwamen, is de bewaking van Israëlische teams opgevoerd. SEOUL (GPD) "Alleen God weet wat deze gouden me daille voor ons land betekent". Op het moment dat de tot tranen geroerde vader van Anthony Nesty deze woorden vannacht uitsprak, was zijn zoon al geruime tijd het olym pisch zwembad in Seoul ontvlucht. In paniek en totale ont reddering. "Laat hem nu maar even", zei Ron Nesty op va derlijke toon. "Het is een verlegen jongen. Hij is volkomen van slag af door wat hem hier is overkomen. Hij heeft even een moment voor zichzelf nodig, gun hem dat alstublieft". SEOUL (ANP) - Vroeger heette Su- laemanoglu Sjala- de Bulgaar ook al gcwiehthcffcr. Te genwoordig heeft de 21-jarige veder- gewicht de Turkse nationaliteit en is hij een unieke so list in de wereld van de gewichthef- Vier wereldbe kers,vier Europese titels en twee we reldtitels bad hij al in bezit. Daar voeg de hij gisteren in Seoul op overtui gende wijze Olym pisch goud aan toe. pogingen. kens een wereldre cord. de nieuwe toppers staan nu op 152,5 kg en 190 kg; een totaal van 342,5 kg. Zijn vroegere landgenoot Stefan Topoerov bracht dertig kilogram minder omhoog. Derde werd de Chi nees Huangming Fe met 287,5 kg. Sulaemanoglu werd Turk na een wereldreis die hem van Bulgarije, via Australië naar En geland voerde. Thuis wacht hem een groots onthaal. (foto ANP) SONGNAM (GPD) - Opgelucht stapte Lisanne Lejeune van het veld in het Songnamsta- dion. Niet alleen vanwege de probleemloze 3-1 overwinning van het Nederlands vrouwen- hockeyteam op de Verenigde Staten, maar veel meer omdat ze de strijd om op tijd hersteld te zijn van haar knieblessure in haar voordeel had beslist. Anthony Nesty maakt het karakteristieke overwinningsgebaar. SEOUL (ANP) - De Belgische Ria van Landeghem zal vrijdag niet tot de tegenstandsters van Carla Beurskens behoren in de Olympische marathon. Het Bel gische Olympische Comité heeft de in Boulder (VSt) wonende at lete naar huis gestuurd nadat zij positief had gereageerd bij de door het BOC voorgeschreven preventieve dopingcontrole. In april was Van Landeghem al bij de strijd om de Europese beker marathon in Hoei gecon troleerd. Het Belgische Olympi sche Comité eiste echter nog e controle. Die kon echter niet e der dan in Seoul worden uitge voerd. Via de Belgische voorzit ter van de medische commissie van het IOC, Prins Alexander de Merode, kon die controle in 1 oul in het IOC-laboratorium w den gedaan. Vrijdag werd de i nestaal onderzocht. Bij de c< trole bleek dat Van Landeghem anabole steroiden had gebruikt in zo'n grote hoeveelheid, dat zij ook na de marathon positief zou hebben gereageerd. Van Landeghem is daarna onmiddel lijk op het vliegtuig gezet rich ting Verenigde Staten. Ria van Landeghem is de vier de Belgische Olympische deel nemer die bij de preventieve controle betrapt is. Eerder wer den twee wielrenners en een ge- wichtheffer wegens het gebruik i dope als Olympisch deelne- r afgevoerd. Biondi: geklopt (foto anp) SEOUL (ANP) Na tien tropen jaren als wedstrijdzwemmer is bij Michael Gross de scherpte eraf. Dat bleek in het laatste nummer de 4 x 200 meter vrije slag, waarin hij als laatste zwemmer niet in staat was het gat ten opzichte van Amerika en Oostduitsland te dichten. Biondi rondde het goede werk van zijn teamgenoten Dalbey, Cetlinski en Gjertsen af met een nieuw wereldrecord van 7.12,51, De 100 meter vlinderslag was een van de twee nummers van de tweede finaledag, waarop het wereldrecord intact bleef. Het andere was de 200 meter vrije slag, waar de Costaricaan- se Silvia Poll zich tussen het Oostduitse duo Heike Friedrich/Manuela Stellmach inwrong. In de finale van de 200 meter schoolslag vrouwen ontbrak zelfs elke Amerikaanse in breng. Sylvia Horner bracht de DDR thuis met een nieuw we reldrecord van 2.26,71. De Ca nadese Allison Higson, die zich dit jaar het record toe eigende met 2.27,27 bleef op de zevende plaats te steken. Linda Moes zorgde in de B-fi- nale eveneens voor een record: een Nederlands. De 400 meter wisselslag man nen, het zwaarste nummer in de zwemsport, eindigde in een du el tussen Tamas Darnyi en Da vid Wharton. De Hongaar is vrijwel blind aan een oog. De Amerikaan half doof. Die licha melijke ongemakken zijn al ja ren lang een vast onderwerp van gesprek bij elke persconfe rentie. Men zou haast vergeten dat het alle twee topsporters zijn van het grootste kaliber. Darnyi toonde dat weer eens aan door zijn eigen wereldre cord van 4.15,42, dat hij vorig jaar bij de Europese kampioen schappen zwom, terug te bren gen tot 4.14,75.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17