Steed 'Kinderen bepalen in de regel zelf naar welke school zij gaan Personeel Groenoordhallen nog 1100 vrije dagen tegoed Onderzoek A.G. Jansen bureau Tandem in Leidse regio: Voor gerechtshof weer boete 10 mille geëist medewerker Freewave WW betrekt kantoorruimte Schuttersveste Nieuw bedrijf van Meyer deze week officieel open WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 LEIDEN De schoolgroot te en de bereikbaarheid van de school zijn van onderge schikte betekenis bij de keuze van de middelbare school. Met studiekosten blijkt nauwelijks rekening te worden gehouden. Dit concludeert A.G. Jansen in zijn onderzoeksverslag 'School Marketing'. Op grond van een onder zoek in de Leidse regio door Jansen en zijn bureau Tan dem stelt hij vast dat de voorkeur van het kind voor de ouders de meest belang rijke factor is bij de keuze van de middelbare school. Ook de indruk die de ouders heb ben over de leerlingbegeleiding op de school is belangrijk bij het kie zen. De keuzemogelijkheden na de brugklas, het advies van de direc teur van de basisschool en de goe de naam van de school zijn in deze volgorde van belangrijkheid ande re factoren waarmee rekening wordt gehouden. door Willem Spierdijk Akron was tot voor kort geves tigd aan de Zijldijk. De ruimte werd daar evenwel te klein. Sinds kort heeft Akron een kleine 300 vierkante meter op de eerste etage van een kantoorgebouw aan de Lekstraat. De extra ruimte maakt het onder meer mogelijk om tij dens pieken free-lancers in te zet ten. De vaste staf van het reclame- en marketingbureau bestaat uit ze- De directeuren van basis- en mid delbare scholen denken dat de leerlingbegeleiding op school be langrijker is dan de voorkeur van het kind. Dat blijkt niet het geval. Omdat de voorkeur van het kind zeer bepalend is, vindt Jansen dat scholen zich in hun informatiema teriaal veel meer moeten richten op het kind. Jansen: "Scholen scha- DEN HAAG/LEIDEN - Dé man achter de inmiddels opgeheven il legale Leidse zender Freewave, heeft in hoger beroep een onvoor waardelijke boete van tienduizend gulden tegen zich horen eisen. Eenzelfde straf legde de politie rechter hem enkele maanden gele den ook op. Maar omdat de Leidenaar dit geld niet kan betalen, ging hij bij het Haagse gerechtshof in hoger beroep. Met een voorstel om dienstverlening: 's middags wer ken in zijn winkeltje waar hij twee dehands geluidsapparatuur ver koopt en in de ochtenduren dienst- verlenen. De procureur-generaal liet gisteren duidelijk merken daar niets voor te voelen. Derhalve vor derde hij de geldboete bij niet beta len, te vervangen door twee maan den gevangenisstraf. Hoewel de Leidenaar proeftijd had werd hij drie keer op illegaal zenden betrapt. De procureur-ge neraal zei, dat het hof hier te maken had met iemand die niet zo maar met een bakkie aan de gang was maar met een fm-zender die nog een behoorlijk bereik had ook. Bovendien zou de man behoor lijk wat geld hebben verdiend aan de reclameboodschappen die Free wave uitzond. Een politieagent had de in beslag genomen facturen eens bij elkaar opgeteld en was tot de slotsom gekomen, dat er gemid deld 20.000 gulden per maand werd geïncasseerd. Op die nota's werd eveneens btw opgevoerd. Waar die belasting heenging, kon de Leidenaar niet vertellen. Hij nam aan dat dat geld werd afgedragen. De bedragen die werden genoemd als inkomsten, noemde hij absurd en veel te hoog. Het geld dat met de reclamebood schappen werd verdiend, vertelde hij, werd in nieuwe apparatuur voor het radiostation geïnvesteerd. De advocaat van de Leidenaar bleef, ook al voelde de procureur- generaal daar niets voor, aandrin gen op dienstverlening. "Iemand die met zenden zijn zakken vult, moet je afstoppen. Dat zenden ligt al meer dan een jaar stil, dus wor den die zakken niet meer gevuld. Het gevolg daarvan is, dat hij die tienduizend gulden gewoon niet kan betalen. Als deze hoge boete gehandhaafd blijft, betekent dat, dat hij twee maanden de cel in moet. Dan is zijn zaakje, dat net aardig begint te lopen, voorbij". Nadat de procureur-generaal nogmaals duidelijk had gemaakt waarom dienstverlening niet kon - alleen voor onvoorwaardelijke cel straf en die was hier niet aan de or de - vertelde de Leidenaar nog, dat Freewave hem ontzettend veel geld heeft gekost. Want als de ap paratuur in beslag genomen was, was de zender korte tijd later al weer in de lucht. "Uit die tijd", zei hij, "zit ik nu met een vrij grote pri- véschuld". Het hof doet 5 oktober uitspraak over de boete en over de vraag of dienstverlening mogelijk is. men zich voor een kinderachtige folder. Ik heb in een brochure ooit een; gelezen: "De educatieve as pecten van deze vorm van project onderwijs hebben hun waarde in de praktijk bewezen". Als een kind dat leest, denkt het: die school is te moeilijk voor mij. De school moet de taal van de kinderen spreken". De toon in de folders moet vol gens de Leidenaar echter ook niet te badinerend worden. "Kinderen willen best wel op de tenen lopen als ze iets lezen over hun middelba re school. Het probleem is dat de directie of leerkrachten eigenlijk te weinig tijd hebben om een goede brochure te maken. Het wordt ge daan door de leraar maatschappij leer die nog een uurtje over heeft. De wiskundeleraar vindt het eigen lijk niet zo'n goede folder, maar denkt: laat ik er niets van zeggen, anders moet ik 'm overdoen". Uit het onderzoek blijkt dat de keuze van het kind voor een be langrijk deel wordt bepaald door famileden, buren of vriendjes die dezelfde school bezoeken. In een enkel gesprek dat Tandem met kinderen voerde, werd gezegd dat religie een rol speelde bij de keuze. Opvallend was dat 24 procent van de kinderen, een maand voor de definitieve keuze moest worden gemaakt, nog geen naam kon noe men van de middelbare school die bezocht zou worden. Van de groep die wel een keus had gemaakt, kon de helft geen enkel specifiek ken merk noemen van de toekomstige middelbare school. Visitekaartje Jansen heeft het onderzoek ver richt als visitekaartje voor zijn mar keting- en beleidsadviseringsbu- reau Tandem. Met zijn bureau, dat aan de Leidse Watersteeg is geves tigd, richt Jansen zich onder meer op de onderwijsmarkt. De oprich ter van Tandem stuurt een onder zoeksverslag toe aan alle middelba re scholen uit de regio. Behalve het rapport 'School en marketing' deed Tandem de scho len ook de resultaten van een imago-onderzoek van de eigen in stelling toekomen. Niet verwon derlijk is dat de directies een nogal hoge pet op hebben van hun eigen school. Zij denken vooral hoog te scoren bij het bestrijden van spij belen, de examenresultaten, de be trokkenheid van de ouders en de leerlingbegeleiding. De ouders en de bevolking (on der wie een steekproef is gehou den) staan in hun beoordeling ver van de schooldirecties af. Vooral op het gebied van de leerlingbege leiding en de bestrijding van het spijbelen komen de scholen er niet best af. Zijn onderzoek 'School Mar keting' en moet Tandem uiteinde lijk opdrachten opleveren. "Ik ben daarover zeer optimistisch. Er is van de zijde van scholen al belang stelling getoond. Ik verwacht ook dat scholen geld vrij zullen maken voor marketing. Het is een renda bel instrument". Jansen benadrukt dat het niet per se het doel is om het leerlingaantal op een bepaalde school te verhogen. "Dat is maar voor een beperkt aantal het pro bleem. Het gaat er om dat de juiste leerlingen op de juiste school te recht komen. Het vol krijgen van een school is op zich niet zo moei lijk". Probleem waarmee Jansen wordt geconfronteerd is de (valse) schaamte van directies om een be- leids- of marketingadviseur in te schakelen. "Scholen komen daar niet graag voor uit. Bedrijven zijn echter vaak trots op hun adviesbu reau. Het is echter heel begrijpelijk wanneer scholen een bureau zou den inschakelen. Om zich in de ma terie te verdiepen zou een directeur van een school minstens een jaar vrij moeten nemen". Vertrossing Na het door hem verrichte on derzoek stelt Jansen wel vast dat scholen veel op elkaar zijn gaan lij ken. "De vertrossing van het on derwijs" noemt de marktonderzoe ker dit verschijnsel. Volgens hem moeten de instellingen zich veel meer profileren. "Scholen durven niet van elkaar af te wijken, bang om leerlingen kwijt te raken. Je ziet echter juist dat scholen of vor men van onderwijs die zich duide lijk profileren, enorme belangstel ling kennen. De Montessori-school in Den Haag is bijvoorbeeld enorm gegroeid". Jansen denkt ook dat onderwijs- A.G. Jansen van marketingbureau Tandem: "Scholen durven niet i elkaar af te wijken, bang om leerlingen kwijt te raken". instellingen een lobby zouden moeten starten om geld te krijgen voor het aanstellen van een voor lichtingsfunctionaris. "Ministeries zijn te bewerken. Er zijn voorbeel den dat dat andere belangengroe peringen is gelukt. Het is toch te Directeur De Jong: 'Ernstig tekort aan mankracht' LEIDEN - De Groenoordhallen kampen met een personeelstekort. Volgens directeur A. de Jong is het nauwelijks mogelijk om met de 15 mensen administratief en tech nisch personeel het bedrijf draai ende te houden. Door overwerk en atv had het personeel aan het begin van de zomervakantie een totaal van 1100 vrije dagen opgebouwd. "Het is iedere week weer een puz zel om het werk gedaan te krijgen", aldus De Jong. Het tekort aan personeel is onder meer het gevolg van de volle bezet ting van de Groenoordhallen. Het gemeentelijk bedrijf is tot volgend jaar zomer vrijwel alle dagen volge boekt. "Dat heeft direct te maken met onze manier van werken", zegt De Jong: "Er wordt veel onregel matig gewerkt om zoveel mogelijk activiteiten binnen te halen. Zoals afgelopen weekeinde. Zondagmid dag vijf uur sloot de Leidato, maar maandagochtend vijf uur kon de veemarkt alweer van start". Volgens De Jong is de perso neelssterkte al bijna 20 jaar onge wijzigd: "Terwijl ik toch altijd heb begrepen dat de atv in het leven was geroepen om nieuwe arbeids plaatsen te scheppen. De gemeente zegt er echter geen geld voor te hebben". Het gevolg van het drukke pro gramma in de Groenoordhallen is dat het jaarlijkse tekort steeds min der wordt. Volgend jaar is het be groot op twee ton, 50.000 gulden minder dan dit jaar. Toen De Jong in 1973 directeur werd van de Groenoordhallen moest de ge meente jaarlijks nog ruim een mil joen gulden bijpassen. Niet zonder trots meldt hij dat het bedrijf in '89 het laagste tekort in zijn 20-jarige bestaan gaat boeken. Dat is vol gens De Jong met name te danken aan de energiebesparende maatre gelen die in eigen beheer zijn uitge dacht. De meeste inkomsten voor de Groenoordhallen komen voort uit de veemarkt, hoewel door maatre gelen van de EG de aanvoer van runderen en nuchtere kalven is te ruggelopen. De tarieven voor deze categorie dieren moeten het vol gend jaar dan ook worden ver hoogd. Winst wordt ook geboekt in de evenementensector. "De Groen oordhallen zijn meer dan 300 dagen per jaar gevuld. Dat is in deze sec tor uniek voor Nederland", aldus De Jong. Ook het tekort van de Stadsge hoorzaal waarover De Jong het be wind voert, loopt langzaam terug. Het wordt volgend jaar begroot op 264.000 gulden terwijl de Stadsge hoorzaal de gemeente vorig jaar meer dan drie ton kostte. De be langstelling voor de Stadsgehoor zaal neemt toe. "Het gebouw heeft door de restauratie meer uitstra ling gekregen. We hebben het afg lopen jaar veel nieuwe klanten bij gekregen", aldus De Jong. Redactie: Simo telefoon 1614 Gangetje De winkeliers aan het Gangetje zijn woedend op de gemeente en de Leidsche Duinwatermaat schappij (LDM). Met het hoogseizoen - Sinterklaas en de feestdagen rond de jaarwisseling - voor de deur is de straat opge broken waardoor het onmogelijk is voor leveranciers om goederen af te leveren. Bovendien is het voor klanten onaantrekkelijk om de winkels aldaar met een be zoek te vereren. Volgens Van Nimwegen van Number One - winkel in geluids apparatuur - is de gemeente niet haar afspraken nagekomen. In 1987 beloofde afdeling verkeers zaken dat winkeliers bij de herin richting van het Gangetje ter hoogte van de Karnemelksbrug inspraak zouden krijgen. "Op 8 september kregen wij tot onze grote verbazing bericht dat al op 12 september, een paar dagen la ter, met de werkzaamheden aan de Karnemelksbrug zou worden begonnen", zegt Van Nimwegen. Hoe kon de gemeente dat in haar hoofd halen! In de maanden oktober tot en met december moeten de meeste winkeliers hun slag slaan. Door de opgebro ken straat, herrie van drilboren, vrachtwagens en draglines die parkeerplaatsen innemen dalen de verkopen, zo vrezen de winke liers. "Je kunt zien dat ambtenaren van ondernemen helemaal geen kaas hebben gegeten. Dat wij met handen en voeten aan dat seizoen zijn gebonden ontgaat hun helemaal. Als ze eerst met ons overleg hadden gepleegd, hadden ze de planning van de restauratie kunnen veranderen". Als klap op de vuurpijl kwam gistermorgen ook nog eens de LDM het hele Gangetje openbre ken omdat er een waterleiding niet in orde was. "Dat was ge woon een overval. Ook de ge meente wist hier niets van. Dat is een stijlloze zaak van de de LDM om dat plotseling te doen. Het is hier nu een gigantische chaos. Geen winkel is fatsoenlijk be reikbaar. Door tussenkomst van de afdeling voorlichting van de gemeente gooien ze de straat nu weer dicht, maar ik vrees dat ze morgen weer terugkomen", meent Van Nimwegen. Gangetje (2) Van Nimwegen belde direct ver keerszaken en kreeg te horen dat de Karnemelksbrug in zeer slechte staat verkeert en snel moest worden hersteld. "Ik geef toe dat we de winkeliers te laat hebben ingelicht over de werk zaamheden", zo zegt J.A. van Velzen van verkeerszaken. "Door ziekte en vakantie is het bericht blijven liggen, waardoor pas op het laatste moment de brief met informatie de deur uit- kon. Dat neemt niet weg dat her stel van de brug hoogst noodza kelijk is en niet langer kon wor den uitgesteld", zo maakt hij dui delijk. Volgens Van Velzen is het laatste woord over de herinrich ting nog niet gezegd. "De winke liers krijgen heus nog wel de kans om hun mening te geven. De brug willen we zo inrichten dat het zo aantrekkelijk mogelijk is voor het winkelend publiek. We houden dus wel degelijk re kening met de belangen van de winkeliers. Met de inspraak Middenstander Van Nimwegen komt het wel goed. De actie van de LDM is volledig buiten mede weten van de gemeente. Wij wor den van hun doen en laten niet op de hoogte gesteld". Dat winkeliers nu zeuren over de werkzaamheden vindt Van Velzen overdreven. "Natuurlijk staan er zandauto's voor de deur en heb je last van de bouwvak kers. Maar in de praktijk moetje door overleg met die mensen de overlast beperken. Ik heb nu het gevoel dat winkeliers de proble men een beetje opzoeken. Ten minste, dat is mijn persoonlijke mening". Etsen De man v s ooit een ets i: kocht door vrienden van Willem Alexander als verjaardagsca deau - Leidenaar Piet de Boer - heeft nu een tentoonstelling in de Hooglandse Kerk. In de vaste tentoonstellingsruimte zijn kunstwerken zoals pentekenin gen, olieverfschilderijen en etsen van zijn hand te bewonderen. "De tentoonstelling trekt nogal wat mensen. Vorige week zaterdag waren er 400 mensen komen kijken. Dat had ik nooit durven dromen. Dat het zo aan slaat in ongelooflijk", zegt De Boer. Succesvol is de tentoonstel ling ook op een andere Een ets - genaamd De van Ezechiël - is volgens De Boer bijzonder in de smaak gevallen bij het museum Corrie ten Boomhuis aan de Haarlemse Barteljorisstraat. Binnenkort krijgt hij te horen of het stuk, dat sterk doet denken aan het werk van de Duitse kunstenares Kathe Köllwitz, wordt aangekocht. De Boer zegt dat het niet hele maal de bedoeling is dat hij zijn kunstwerken verkoopt. "Som mige stukken zijn je zo dierbaar dat je er geen afstand van kunt doen. Dat zijn je kinderen als het Wel doet hij afstand van een drieluik. Dat olieverfschilderij laat hij achter in de Hooglandse Kerk als dank voor de beschik baar gestelde ruimte. De tentoonstelling duurt nog tot en met 24 september. gek dat er steeds minder geld wordt uitgetrokken voor onder wijs. Ons land investeert steeds meer in produktiemiddelen. Crea tiviteit en inzet zijn de belangrijk ste produktiemiddelen, terwijl het onderwijsbudget daalt". Inloophuis De Leiderdorpse dichter A. Huisman houdt donderdag 22 september een le zing over zijn werk in het Inloophuis psy chiatrie aan het Rapenburg 48. Aanvang 20.00 uur. Folk De Schotse Battlefield Band treedt vrij dag 23 september op in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. De groep brengt traditionele folkmuziek ten geho re. In het voorprogramma bezet de groep Trefoil het podium. Het optreden begint om 20.30 uur (zaal open 20.00 uur). Kankercentrum Het Integraal Kankercentrum West is vanaf 1 oktober gehuisvest op het adres Schipholweg 5a, 2316 XB Leiden, tel. 259759. Voor informatie over gespreks groepen tel. 259731. Het Borstprothese Informatiecentrum is in het nieuwe ge bouw geopend op elke eerste en derde donderdag van de maand van 11.00 tot 14.00 uur. Hengelsport Na de vierde wedstrijd is de eindstand bij de korpsen van de LHC '80:1 DSB 1 51 punten, 326 stuks; 2 De Vliet (1) 62 punten, 318 stuks; DSB (2) 81 punten, 222 stuks; 4 Zuid-West 90 punten, 231 stuks; 5 Hengelsport 99 punten, 202 stuks. Stand individueel: 1 J. Benning (DSB 1) 70 stuks, 6 punten; 2 C. de Bolster (DSB 174 stuks, 7 punten; 3 P. Moonen (Vliet 169 stuks, 8 punten4 J. Roest (Vliet 1 67 stuks, 9 punten; 5 W.J. Steenbergen (DSB 1) 83 stuks, 10 punten. LEIDEN/WASSENAAR - De Vere niging van Verf- en Drukinktfabri kanten (VWF) heeft een gedeelte van het kantorengebouw Schut tersveste gehuurd. De vereniging is thans nog in Wassenaar gehuis vest, in villa Berkenrode aan de Groot Haesebroekseweg. Bij het bedrijf werken 15 mensen. De VWF is een branchevereni ging waarvan vrijwel alle in Neder land gevestigde producenten en importeurs in verven lid zijn, even als het overgrote deel van de Ne derlandse drukinktfabrikanten. Gedurende het 80-jarige bestaan van de vereniging is de VWF ge huisvest geweest in Amsterdam en Den Haag en tot voor kort in Was- Een van de overwegingen naar het Leidse Schuttersveld te gaan is de goede bereikbaarheid van het kantorencomplex per openbaar vervoer. Voorts is de wens van de VWF in een flexibele huisvesting te trekken die eenvoudig kan wor den aangepast indien het aantal werkzaamheden uitbreidt. De VWF verwacht dat de Europese ontwikkelingen na 1990 grote in vloed op de structuur en omvang van de brancheverenigingen zullen hebben. Politie deelt fors aantal bekeuringen uit LEIDEN - Bij snelheidscontroles op de Willem de Zwijgerlaan zijn op maandag, dinsdag en vandaag respectievelijk 41, 32 en 75 proces sen-verbaal opgemaakt. Op maan dag werden totaal 1471 auto's die de stad binnenreden ter hoogte van de Marnixstraat gecontroleerd. De hoogst gemeten sneldheid die dag was 90 kilometer per uur. Op dinsdag werden op dezelfde plaats 1698 auto's gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 78. Vandaag was het minder druk op de weg wat volgens de politie woordvoerder tot gevolg heeft dat harder wordt gereden. De hoogst gemeten snelheid was 85. De overi ge van de 75 geverbaliseerde auto mobilisten reden rond de 70, ter wijl op de Willem de Zwijgerlaan de maximum snelheid ligt op 50 ki lometer per uur. Drie maanden cel voor serie diefstallen DEN HAAG/LEIDEN - Voor het plegen van elf winkeldiefstallen en zes autokraken heeft de rechtbank in Den Haag gisteren een 27-jarige Leidenaar veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf waarvan zeven voorwaardelijk. Voorts krijgt de man twee jaar begeleiding van de reclassering en moet hij een schadevergoeding van 500 gulden betalen. De man vertelde de rechtbank twee weken geleden, dat hij de diefstallen pleegde om op die ma nier geld te krijgen voor de aan koop van cocaïne waaraan hij ver slaafd was. De officier van justitie had twaalf maanden celstraf, waar van vier voorwaardelijk, tegen hem geëist. Nieuw onderdak voor Akron bv LEIDEN - Het nieuwe onderko men van Akron Reclame en Marke ting bv aan de Lekstraat in Leiden wordt vrijdag 30 september offi cieel geopend. Dat gebeurt waar schijnlijk door burgemeester Goe- koop. LEIDEN - Het nieuwe onderko men van Aannemingsbedrijf Meyer aan de Kenauweg wordt vrijdag officieel geopend. Meyer senior verricht de opening door het plaatsen van een gedenksteen. Meyer was tot voor kort gehuisvest Buitenlandse jongeren te gast in Leiden LEIDEN - In de periode van 15 ok tober tot en met 10 december is in Leiden weer een aantal jongeren uit diverse Europese landen te gast. Voor de organisatie en bege leiding, alsmede voor de opvang (gedurende twee maanden) van die jongeren, worden in Leiden mede werkers en gastgezinnen gezocht. De jongeren nemen deel aan een intercultureel programma voor werkende en werkloze jongeren. Zij zijn in de leeftijd van 18 tot 28 jaar en volgen gedurende die twee maanden een intensieve taal- en oriëntatiecursus. Daarna gaan zij, verspreid over Nederland een half jaar werken. Voor informatie (tij dens kantooruren) AFS intercultu rele programma's, Amsterdam, tel. 020-269481. aan de Rijndijk 78. De opslagplaats aan de Rijndijk 178 blijft gehand haafd. Het bedrijf is sinds 1901 aan de Rijndijk in Leiden gevestigd. De onderneming had al enige tijd behoefte aan uitbreiding. In overleg met de gemeente is een stuk terrein verworven in de Ste venshof, waar Meyer een bedrijfs verzamelgebouw heeft neergezet van 4000 vierkante meter. Daarvan gebruikt het aannemingsbedrijf er 1500. De andere ruimten zijn be trokken door IPG, loodgietersbe- drijf Barendsen, Ultra Data (post orderbedrijf in computerartikelen) en Duivestein (groothandel in tele communicatie). Directeur W. Meyer is optimis tisch over de toekomst van zijn be drijf waar ongeveer 50 mensen werken. Voor 1988 is een omzet ge raamd van circa 12 miljoen gulden en Meyer voorziet voor volgend jaar een verdere groei. De order portefeuille van het vooral in res tauratie gespecialiseerde bedrijf is goed gevuld. De aannemer heeft veel panden in Leiden gerestaureerd, maar is nu vooral aan het werk in Den Haag. Voorbeelden daarvan zijn de restauratie van zestig woningen in de Paramaribohof en van vier he renhuizen aan de Prinsengracht. Het adres van Meyer: Kenauweg 15, 2331 BA Leiden, tel. 316583.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15