Kunstenaar zoekt beeld voor plek en vice versa in of buiten Haaswijk Helmkopleguaan in gevangenschap geboren Uitmarkt en culturele week in Leiderdorp Franse burgemeesters in Zoeterwoude VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. jVOORDEELSTROOK INFORMATIELIJN Leidsch Dagblad: 071-161400 i Alphens Dagblad: 01720-93961! WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 REGIO LEIDEN Onttakelde 'Doorgaande Beweging' stond in de weg OEGSTGEEST De Leidse kunstenaar Frans de Wit zoekt naar een nieuwe plek voor zijn kunst werk 'Doorgaande Beweging'. Gisteren is hij meegeweest om de zeven stalen poorten bij de jonge- renflat in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk te demonteren en hield hij scherp toezicht op het transport van zijn schepping, die moet wijken vanwege veranderde verkeersinzichten: van het Haaswijk-kruispunt Haaswijklaan/Kleyn Proffijtlaan/Keckwervelaan wordt een rotonde gemaakt. "Ik wilde er de hele dag bij zijn, het moest netjes worden weggezet". Behalve naar een nieuwe plek voor Doorgaande Beweging, dat nu is opgeslagen in de gemeentewert', studeert De Wit ook op een nieuw beeld voor de oude plek. Hij heeft daarbij de volle medewerking van de gemeente bedongen en hoopt vurig dat 'onderweg' niemand te rugkrabbelt. Voor zijn speurtocht naar een nieuwe plek voor het be staande beeld en naar een nieuw beeld voor de oude plek hanteert hij het principe: "Een goed beeld op een slechte plek werkt niet, maar een slecht beeld op een goed plek ook niet". Een beetje onduide lijk is of De Wit voor Doorgaande Beweging per se in Haaswijk moet zoeken. De Wit zelf haalt de notu len van de cruciale bijeenkomst met de kunstcommissie en de wet houders erbij maar daarvan wordt hij niet veel wijzer. "Niemand heeft dat bedongen dus behoud ik mij het recht voor ook elders in Oegst- geest te kijken", concludeert hij. In alle besprekingen die zijn ge voerd over de wat malle ontwikke lingen rondom een kunstwerk, dat zijn naam nu wel erg veel eer aan doet, is De Wit ook gestuit op de suggestie om het beeld "om te bou wen" zodat het weer past. Ge schrokken van die suggestie is hij niet. Hij reageert kalm: "Zoals ik daar nu tegenaan kijk. kan dat niet. Er moet op deze plek een ander beeld komen. Ik ben nu bezig om dat allemaal hard en zichtbaar te Leiderdorpse Hoogmadese- weg gestremd LEIDERDORP De Leiderdorp- se Hoogmadeseweg (het gedeelte tussen de Hoofdstraat en de Aca cialaan) wordt vanaf deze week herbestraat. Het werk zal ongeveer zeven weken gaan duren. Het is de bedoeling dat er steeds een doorgang voor het verkeer wordt opengehouden, maar een en kele keer zal de Hoogmadeseweg wellicht toch helemaal moeten worden afgesloten. De ventwegen langs de Hoogma deseweg komen pas volgend jaar aan de beurt en kunnen zo lang dus wel worden gebruikt om te parke maken. Er aan knoeien, vind ik niks, ik kan het toch niet in stuk ken hakken". Evenmin wil De Wit het beeld aanpassen aan de nieuwe plek. "Ik brei er ook niets aan, het moet die horizontale lijn van 20 me ter blijven". door Wim Koevoet Van de suggestie dat de 5.000 gulden die hij van de gemeente heeft gekregen in feite smartegeld is omdat iedereen er toch wel van overtuigd is dat De Wit nergens an ders terecht kan met het beeld, schrikt de kunstenaar veel meer. "Dat is gewoon een voorschot, daar vraag ik altijd om. Een bevestiging van het contract. Normaal gespro ken gaat tien procent van het totale bedrag op aan het ontwerpplan. Ik heb voor het nieuwe beeld bij de jongerenflat dezelfde mogelijkhe den bedongen als die ik voor Door gaande Beweging had. Als ik die niet had gekregen, had ik het niet gedaan". Ben je so wie so nog wel bereid om mee te werken aan een oplossing van het probleem, ben je niet juist heel kwaad datje moet verhuizen? "Ik ben wel heel erg geschrok ken en ook lang van slag af geweest toen ik het hoorde. Maar ik wil voorop stellen dat ik altijd correct ben behandeld door Oegstgeest. Dit is niet het verhaal van de over heid die slecht met kunst omgaat. Er is van dwarsliggerij of benepen heid nooit sprake geweest. Wel be treur ik het dat het beeld nooit tot zijn recht heeft kunnen komen om dat die weg nog altijd niet is door getrokken, het beeld is als het ware nooit aan zijn werkelijkheid toege komen". "Ik kan natuurlijk de gepikeerde kunstenaar uithangen, voor mijn recht opkomen omwille van het heiige kunstwerk. Ze zijn er wel, hoor, kunstenaars die zich bijna ophangen, maar dat verdom ik. Maar ik heb er begrip voor dat er dingen veranderen, gaandeweg de besluitvorming. Het is een ramp. maar eentje in een notedop. Als ik roep: dit is schandalig, dan volgt direct de vraag: waar zit die schan de dan? Inhoudelijk is die er niet. het beeld gaat vanwege de inhoud niet weg. Er is wel gezegd: beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald. Maar dat sloeg niet op het beeld maar op de toekomstige ver keerssituatie. Het is allemaal wel wat onbeholpen, maar dat is niks nieuws. Veiligheid gaat voor alles, ook voor kunst. Niet voor niets heb ik het oorspronkelijke idee om met platen te werken moeten laten va ren. Vanwege de verkeerszichtlij- nen heb ik er poorten van moeten maken". Zelfstandig De Wit weerlegt de stelling dat Doorgaande Beweging op de jon gerenflat en het kruispunt is geënt en dus alleen maar daar kan staan. Hij wijst op het toespraakje dat hij hield toen hij zijn plannen onthul de. "Het beeld is geënt op zijn situ atie maar het is tegelijk een zelf standig beeld. Dat heb ik toen ook gezegd. Het beeld is niet alleen maar een verlengstuk van het ge bouw. Ik kan me voorstellen dat Doorgaande Beweging elders net zo penetrant is". Kunstenaar Frans de Wit coördineert de operatie Doorgaande Beweging'. Mishandeling om'diefstal' OEGSTGEEST - Een 17-jarige Oegstgeestenaar heeft een 16- jarige plaatsgenoot gisteravond om ongeveer half negen op het basketballterrein aan de Kerck- wervelaan mishandeld. De 16- jarige had letsel in het gezicht. De oudste van de twee verdacht de jongere ervan dat hij vorig jaar honderd gulden van hem gestolen had. In zijn poging het geld terug te krijgen, heeft hij de 16-jarige geslagen. Botsing op een fietspad ZOETERWOUDE - Een 60-jari- ge Leidenaar is gisteravond ge wond geraakt toen hij met zijn invalidevoertuig in botsing kwam met een bromfietser. Het ongeluk gebeurde op het fiets pad langs de Zoeterwoudse Rijndijk ter hoogte van de Hei- nekenfabriek. De 60-jarige man bleek onder invloed van alco hol te zijn. Hij is met hoofdlet sel en een beenfractuur opge nomen in het Diaconessen zie kenhuis. De bromfietser was niet gewond. Diefstal op klaarlichte dag .VOORSCHOTEN - Uit een vrij staande woning aan de Prins Bernhardlaan in Voorschoten zijn gistermiddag een Friese staartklok, een kleurentelevisie en drie schilderijen gestolen. De inbrekers zijn de woning binnengekomen door een kel derruitje aan de voorkant van het huis in te slaan. Wassenaarder heeft nog drie zorgvuldig verzorgde eieren liggen WASSENAAR - De eerste in gevangenschap geboren helmkopleguaan, of de Laemactus Longipes Deborra, bevindt zich in Wassenaar, is nog geen week oud en heeft een lengte van bijna tien centimeter. Volgens de Nederlandse Bond voor Aquarium, Insectarium en Ter rarium is de kleine leguaan de eerste in zijn soort die ooit in gevangenschap is geboren. De eigenaar, Wassen aarder Ben Bellekom, heeft nog drie eieren liggen, die zorgvuldig worden verzorgd door hem en zijn vriendin. "In de natuur zijn die eieren en de jongen die er uit komen aan hun lot overgelaten. Maar dat is ook zo'n beetje alles wat ik van de helmkop weet. Ik weet alleen nog dat ze uit Zuid-Amerika komen. Alles wat ik voor ze doe, dat doe ik op eigen ge voel. En wat ik weet van andere dieren, pas ik ook toe op het klein tje". De 27-jarige Ben Bellekom heeft een heel scala van dieren in huis: drie poezen, een grote kakatoe, maar vooral hagedissen, gekko's en leguanen. Hij heeft bijvoorbeeld zes groene leguanen. Twee leven in de woonkamer in een zelfgebouw de terrariumbak en vier vertoeven dagelijks in de slaapkamer. Ze worden te groot voor de woonka mer. Groene leguanen kunnen an derhalve meter worden. Daarvan is tachtig centimeter lichaam, verder is het staart. "Ja, en nou heb ik al plannen voor een buitenterrarium, want het past allemaal niet meer in mijn huis. Als ik nou zes van die beesten heb, waar moet ik ze laten? 't Duurt nog wel even hoor, maar ik moet er toch rekening mee houden", zegt Bellekom. Af en toe wordt hij in zijn verhaal onderbroken door geschreeuw van de grote witkuifkakatoe. Die past niet zo in de verzameling. "Maar", vindt de dierenliefhebber, "dit is toch zo'n mooi dier. Bovendien is hij heel bijzonder. De meeste kaka- toes van deze soort hebben een ge le kuif, maar de mijne is helemaal wit. Soms zet hij de kuif op, nor maal is dat om indruk te maken op soortgenoten, maar hier is het al leen uitsloverij". Boven op een terrariumbak staat een rijtje boeken over terrarium- dieren en hun verzorging. Het zijn er hooguit tien, zo'n beetje alles wat er, volgens Bellekom in Neder land is te krijgen. "Als je meer wilt weten over de verzorging, de in richting van de bakken en de tem peratuur bijvoorbeeld, dan zal je Wassenaarder Ben Bellekom met zijn pasgeboren helmkoplegu werd geboren.... eerste in zijn soort die in gevangenschap lid moeten worden van een vereni ging. Daar kun je aan andere leden vragen wat hun ervaringen zijn, zo- datje iets beter voorbereid te werk kunt gaan", zegt Bellekom. Zelf is hij lid van drie verenigingen tege lijk. De landelijke vereniging La Seta, een vereniging in Wassenaar en éën in Leiden. De verenigingen vragen hun le den om hun ervaringen door te ge ven aan andere leden. Zo zal de trotse eigenaar van het jonge helm- kopleguaantje binnenkort een stuk schrijven over het 'kweekproces' bij helmkoppen: "Er is niet eens bekend hoeveel eieren er normaal gesproken worden gelegd door de helmkop. Bij mij waren het er drie, waarvan er dus één is uitgekomen met een gezond dier. Een andere helmkop van mij heeft pas ook drie eieren gelegd. Dus nu ga ik er maar van uit dat ze altijd drie eieren leg gen". "Het is heel belangrijk dat er meer bekend wordt over de verzor ging van reptielen. Sommige men sen zien zo'n beestje bij een hande laar en vinden dat zo leuk, dat ze het meteen kopen. Het beest wordt in een potje gestopt en als ze er dan mee thuis komen, wordt er snel een bak in elkaar getimmerd, en klaar is Kees. Maar zo werkt het natuur lijk niet. Er moet veel meer voor lichting komen. De mensen weten wel hoe ze een hond of een kat moeten verzorgen, maar een legu aan vraagt wel wat meer kennis en zolang er nog niet genoeg boeken over zijn verschenen zullen de le den elkaar moeten helpen", aldus Bellekom. De vereniging zal op 24 en 25 sep- tembef met voorlichtingsmateriaal en dieren te zien zijn op Beesten spul in de Groenoordhallen in Lei den. BRITTA ALINK LEIDERDORP - In en rond het Leiderdorps sociaal-cultureel cen trum De Muzenhof wordt komen de zaterdag een uitmarkt gehou den. De markt vormt tevens het startsein voor een culturele week, waaraan tal van (Leiderdorpse) verenigingen hun medewerking verlenen. Bedoeling van dit alles: een presentatie te geven van het geen de verenigingen op cultureel gebied in huis hebben. In alle ge vallen geldt dat de toegang tot de voorstellingen gratis is en dat de Muzenhof en de Hollandsche Tuyn als decors dienen. Zaterdag, de 24ste, wordt de uit markt/culturele week om elf uur in de Muzenhof geopend door wet houder Huigen. De verenigingen presenteren zich op een markt met kramen op het parkeerterrein bij de Muzenhof. Ze doen dat tussen elf en drie uur. Verder zijn er die dag optredens van muziekvereniging Tamarco, de Sjelter Squeezers, Chaminade (fluitkwartet), salonorkest De Pumps, balletschool Margriet de Jong en muziekvereniging Con Bravura, 's Avonds geven ballet school Els Joosten (acht uur) en het Dutch Garden Quintet (tien uur) voorstellingen. De culturele week, inmiddels al bijna traditie in Leiderdorp, is dit jaar zo breed mogelijk opgezet. Al le Leiderdorpse instellingen en or ganisaties die activiteiten op het gebied van kunst en cultuur ont plooien, is gevraagd mee te doen met de organisatie van de week. De reacties waren volgens de organi satie enthousiast en zo kon een uit gebreid programma worden opge steld. Zondag 25 september komende docenten van de Streekmuziek- school Rijnakkoord aan de beurt. Zij geven om drie uur een concert. Maandag staat in het teken van de klassieke muziek door een concert van kinderkoor De Rijnzangertjes, jongerenkoor Leiderdorp en chris telijke oratoriumvereniging Excel sior, aanvang zeven uur. Anderhalf uur later gevolgd door het Leider dorps Kamerkoor en het Leider dorps Kamerorkest. Surinaamse dansen en Afrikaan se percussie-muziek wordt dins dagavond vanaf acht uur ten geho re gebracht door Faja Lobie en Djemga's. De kinderen zijn woens dag om half drie welkom voor de film 'Dumbo, het vliegende oli fantje'. 's Avonds treden Theater Toverlei en het Leiderdorps Ope rette Gezelschap voor het voet licht. Chanson-avond Donderdagavond staat er niets op het programma in de Muzenhof omdat hockeyvereniging Alecto dan een Franse chanson-avond houdt. Vrijdag, 30 september, wordt de theaterzaal van de Muzenhof om getoverd tot een gezellig café. Café salon is de titel van deze avond, die vanaf kwart over negen wordt ver zorgd door salonorkest De Pumps. Zondag 2 oktober wordt de cul turele week voortgezet in de Hol landsche Tuyn aan de Hoofdstraat. Er is om half vier een jazzmatinee met Soesja Citroen en Cees Slin ger, georganiseerd door jazzclub De Wagenschuur. De culturele week wordt rond zes uur die avond afgesloten, wederom door cultuur wethouder C. Huigen. De Franse burgemeesters, wethouders en directeuren gemeentewerken poseren op de trappen van het Zoe terwoudse gemeentehuis. Links gemeentesecretaris Kruithof en (met ketting) waarnemend burgemeester Van der Heijden van Zoeterwoude. <foto Henk Bouwman) ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude heeft gisteren zo'n dertig burgemeesters, wethou ders en directeuren gemeentewerken uit Frankrijk op bezoek gehad. De 'notabelen' waren afkomstig uit tien districten en vertegenwoordigden enkele grote steden als Grenoble, Bordeaux en Toulouse, maar ook uit een paar kleine gemeenten. Ze maken een studiereis van drie dagen in Nederland om hier allerlei verkeerssituaties en de daarvoor gevonden oplossingen te bekijken. Wethouder Van der Heijden gaf de burgervaders gistermiddag een uitgebreid overzicht van de ver keersproblemen. De Fransen toonden zich uiterma- ter geïnteresseerd. Zo wilde men graag weten hoe, de bevolking bij de plannen was betrokken en hoe de reconstructies financieel mogelijk waren ge maakt. Vervolgens toog het gezelschap naar de Schou- tenbrug om de situatie met de verkeerssluis met ei gen ogen te aanschouwen. Vooral het aanwezige groen daar, zowel langs de straat als in de tuinen, wekte veel bewondering. Er werden heel wat plaat jes geschoten van de Noortbuurtse vaart en de kwa- kelbruggen. Als expert in adverteren weet uw Leidsch Daglad natuurlijk zelf precies op welke plaats in de krant zij het beste haar eigen aktiviteiten kan promoten. Juist! Dat is de plaats waar u nu deze advertentie leest (ziet u wel!). Wij noemen deze plaats 'DE STROOK'. Wat ons betreft mag u deze strook voortaan 'VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS' noemen. Vanwaar dit voordeel? Wij willen bestaande en nieuwe adverteerders graag eens de mogelijkheid geven ook eens op een redaktionele pagina te adverteren. Tegen een gereduceerd tarief wel te verstaan. Omdat wij weten dat deze vorm van adverteren gewoon méér respons geeft. Vandaar ons aanbod: U mag van ons het I.M.-adverteren (want zo heet dat) op 'DE STROOK' uitproberen voor amper de helft van het normale tarief! Een extra hoge attentiewaarde voor een extra lage prijs. Dat is eigenlijk dubbel voordeel! Dit is uw kans op een subliem stukje publiciteit. Bel, maar doe het snel, want 'DE STROOK^is niet onbeperkt beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14