TAD LEIDEN Meer dan 60 bezwaren tegen komst van LBC mén ir. Kritiek wethouder Kuijers op de Riagg LEIDSCH DAGBLAD Beestenspul 88 weer groter dan vorig jaar Oorzaak daling aanbod donornieren onbekend Politie haalt radiopiraat uit de lucht Angst zit er goed in bij Haagwegbewoners Eis van vijf jaar cel wegens verkrachting s WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 LEIDEN - De dertiende Beesten spul, die komend weekeinde zo wel zaterdag 24 als zondag 25 september in de Groenoordhal- len wordt gehouden, belooft vol gens directeur De Jong een door slaand succes te worden. Met een recordaantal deelnemers rekent De Jong op de komst van zo'n 20.000 bezoekers. Zo'n 40.000 kinderen op de basisscholen in en rond Leiden hebben inmid dels een kleurplaat bezorgd ge kregen waarmee zij een prijs kunnen winnen. Vanzelfsprekend staan de die ren centraal op de 14.000 vier kante meter tentoonstelling. Er is dan ook een groot aantal dier soorten aanwezig. De vorig jaar tijdens Beestenspul opgerichte 'Vereniging voor herpetologie en terrariumkunde' is er met on schuldige dieren als schildpad den en kikkers, maar ook met vo gelspinnen, gele rattenslangen en een tijgerpyton. Op de tentoonstelling ook een grote konijnenverzameling, tam me ratten en vele soorten hoen ders en watervogels. In een aan tal grote volières kunnen de tro pische vogels vrij rondvliegen. In hun natuurlijk element zijn ook de meer dan dertig vissoor ten die in diverse aquaria rond zwemmen. De grote trekpleister van de tentoonstelling blijkt ieder jaar weer de kattenafdeling te zijn. Hondenclubs uit vier steden (waaronder Leiden) nemen het tegen elkaar op wat betreft be hendigheid en gehoorzaamheid van hun viervoeters. Op Beesten spul '88 zijn als vanouds duizen den bijen aanwezig die in specia le observatiekasten kunnen wor den bewonderd. Er is een /origi nele bijenstal ingericht waarin imkers demonstraties geven. Op de afdeling paarden en po ny's wordt dit jaar een presenta tie verzorgd door het Nederland se Ezel Stamboek. De bezoekers worden in de gelegenheid ge steld een proefles op één van de pony's te rijden, terwijl anderen zich mogen vermaken met een rondje op de ezel. Tijdens Beestenspul kunnen kinderen kennis maken met tal Op beide dagen dat Beesten spul wordt gehouden, hebben er verkiezingen plaats voor 'het troeteldier van het jaar'. Iedereen mag er ongeacht met welk dier aan deelnemen indien dit tevo ren wordt opgegeven (tel. 212521). De dieren worden door een speciale jury beoordeeld en voor de winnaars liggen er diver se prijzen klaar. Beestenspul is geopend op za terdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs be draagt 6 gulden voor volwasse nen en 3 gulden voor kinderen tot 12 jaar en voor 65-plussers. Op de manifestatie worden geen honden van bezoekers toegela ten. Omdat andere jaren is geble ken dat de belangstelling op zon dag overstelpend is, wordt gead viseerd Beestenspul op zaterdag te bezoeken. (vervolg van pagina 1) LEIDEN De Leidse Stichting Eurotransplant Nederland heeft voorlopig nog geen idee waarom het aanbod aan donornieren dit jaar zo fors is teruggelopen. "Het aantal mensen dat een donorcodi cil bij zich draagt is juist toegeno men. Dus daar kan het niet aan lig gen", stelt Bernadette Haase, staf medewerkster van Eurotransplant. Door het verminderde aanbod zullen de wachtlijsten de komende tijd alleen nog maar toenemen. Nu ai wachten meer dan 1100 mensen op een transplantatie, ruim vier keer zo veel als het aanbod aan nie ren gedurende de eerste acht maanden van dit jaar. Omdat pa tiënten nu langer gedialyseerd moeten worden, wat aanmerkelijk duurder is dan transplanteren, zul len de kosten voor de gezondheids zorg in Nederland toenemen, vreest Eurotransplant. Overigens werken medische spe cialisten aan methoden om do nororganen langer te bewaren. Dit zal het aantal transplantaties ten goede komen. Vooral levers en al vleesklieren zullen straks langer kunnen worden bewaard. Zater dag houdt Eurotransplant een bij eenkomst over dit onderwerp voor specialisten uit transplantatiecen tra in de Benelux, West-Duitsland en Oostenrijk. De stichting meldt dat het afge lopenjaar in Nederland 41 hart- en 25 levertransplantaties zijn uitge voerd. Dit jaar zullen naar ver wachting ongeveer een gelijk aan tal harttransplantaties plaats heb ben, maar hooguit 20 levertrans plantaties. LEIDEN Een Leidse radiopiraat is gisteren rond het middaguur uit de lucht gehaald door de Radio Controledienst. In een woning aan de Braggaar-de Doesplein (Ste venshof) trof men een complete zendinstallatie en antenne aan. De bewoners waren op dat moment niet thuis zodat de Leidse politie de deur moest openen. LEIDEN De angst zit er goed in bij de bewoners van de Haagweg. Maar liefst 63 bezwaarschriften zijn inge diend tegen de komst van de Leidse Beton Centrale (LBC) naar het Werninkter- rein tegenover de huizen en de woonboten aan de Haag- weg. Het is de bewoners niet ontgaan dat een kilo meter verderop aan de Zoe- terwoudeweg al jaren wordt geklaagd over de betoncen- trale en ze hebben er dan ook geen enkel vertrouwen in dat het aan de Haagweg beter wordt. Op een hoorzitting over de hinder wetvergunning werden alle bezwa ren gisteravond naar voren ge bracht: stof- en geluidsoverlast, toename van het vrachtverkeer over het water, het dreigende wie belen van de woonboten op de golf slag, enzovoorts. "De logica ontgaat me dat een betoncentrale die in de ene wijk overlast bezorgt naar de andere wijk wordt verplaatst", vertolkte één van de bewoners het onbegrip van de buurt. Het antwoord was simpel: de toekomstige centrale op het Werninkterrein wordt er één van de modernste types, die niet voor overlast zorgt. "Staat zo'n cen trale al elders in Zuid-Holland, dan kan ik daar een kijkje gaan ne men", wilde de vragensteller we ten. Het was de ambtenaren van de provincie niet bekend. Ze vonden het ook niet belangrijk: "Als de nieuwe centrale maar aan de voor schriften voldoet. Zo niet, dan wordt er opgetreden". Ambtenaar Schaumans durfde er zijn hand voor in het vuur te steken: "De nieuwe centrale zal niet dezelfde overlast veroorzaken als de oude aan de Zoeterwoudseweg". Mazen Dat was, zo bleek later in de dis cussie, een al te optimistische ver- Vier maanden cel voor aanranding DEN HAAG/LEIDEN - De recht bank in Den Haag heeft gisteren een 33-jarige man veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden waarvan vier voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De man werd verdacht van een poging een vrouw te verkrach ten in een Leids opvanghuis. De rechtbank sprak de man vrij voor de verkrachting (hetgeen hij ook ontkende), maar veroordeelde hem voor aanranding van de eer baarheid. Omdat de man al enkele maanden in voorarrest heeft geze ten, komt hij 28 september op vrije voeten. De officier van justitie eiste twee weken geleden negen maan den onvoorwaardelijke celstraf. Ook het provinciebestuur, dat de hinderwetvergunning moet afge ven, kreeg er stevig van langs. Het was een vooraf uitgemaakte zaak, luidde haar beschuldiging. De ambtenaren maakten er op een ge geven moment een eind aan: "U ge draagt zich als de minister-presi dent wanneer u suggereert dat hier een geur van oneerlijkheid hangt. Wanneer u niet wilt inspreken, kunt u beter weggaan". wachting. Weliswaar is bijvoor beeld het geluid dat de centrale mag produceren aan normen ge bonden, maar met onregelmatig optredende pieken houdt de wet geen rekening. Het spoelen van de cementwagens dat buiten gebeurt, geeft over de hele dag gemeten niet veel overlast maar kan gedurende korte tijd herrie veroorzaken, gaf Schaumans toe. Twaalf auto's per uur bezoeken de betoncentrale en één van de be woners had zijn conclusie al klaar: "Dat wordt dus een constante piek. Daarom is de betoncentrale niet meer te pakken als die er eenmaal staat. Dat noemen we de mazen van de wet, jawel meneer". Nu al, zo werd gisteravond dui delijk, ondervinden sommige be woners overlast van het betonbe drijf Wernink. Het is echter de be doeling dat deze overlast wordt te ruggebracht omdat Wernink de normen die de wet stelt over schrijdt. "De wet gebiedt ons dat", zei Schaumans stellig. Over de wij ze waarop moet tezijnertijd onder handeld worden tussen de ge meente en het bedrijf. Het gaat dan niet in de laatste plaats om de kos ten die met deze sanering zijn ge moeid. Op welke termijn sanering plaatsheeft is dus niet te voorspel len. Het is daarom mogelijk dat de betoncentrale al in werking is zon der dat de overlast van het naastge legen bedrijf Wernink is vermin derd. Volgens milieuambtenaar Vellekoop kunnen de twee bedrij ven samen echter niet meer kwaad aanrichten dan Wernink alleen om dat de invloed van de LBC op de omgeving aanzienlijk minder is dan die van Wernink na sanering. Geur Over de indirecte overlast van de centrale als gevolg van een toena me van het aantal vrachtwagens in de buurt en filevorming doordat de brug vaker open moet, kregen de bewoners gisteravond geen duide lijkheid. Die zaken dienen door de gemeente geregeld te worden die gisteravond niet officieel was ver tegenwoordigd. Directeur Mulders van de LBC verzekerde de bewo ners dat er slechts twee of drie schepen per week bij de centrale zouden afmeren. Volgens de ambtenaren is het na de vestiging van de LBC afgelopen met de komst van 'grote lawaaima kers' naar het Werninkterrein. Dan is er nog slechts plaats voor 'buurt- vriendelijke' bedrijven omdat de verplichte zóne tussen woningen en industrieterrein na sanering van Wernink ingekrompen wordt. De wet laat het opnieuw oprekken van deze afstand slechts in heel bijzon dere gevallen toe. Enkele bewoners van de wonin gen in het gebied Morsweg 4, die niet van plan zijn hun huis aan de gemeente te verkopen, spraken de vrees uit dat de betoncentrale al in werking is voordat hun bezwaar procedure tegen sloop van de wo ningen zou zijn afgerond. Ten on rechte zouden zij op deze wijze uit DEN HAAG/LEIDEN - De recht- hun woning worden verdreven, bank in Den Haag heeft een 50-jari- meenden zij. Namens hen herhaal- ge vrouw uit Leiden veroordeeld de mevrouw Dekkers haar com- tot twaalf maanden voorwaardelij- plottheorie: "De woningen moes- ke gevangenisstraf en begeleiding ten weg voor de betoncentrale". door de reclassering. De rechtbank DEN HAAG/LEIDEN - Voor één van de meeste ernstige verkrach tingen, zoals de officier van justitie dat uitdrukte, die in jaren aan de rechtbank is voorgelegd, is giste ren tegen een 21-jarige inwoner van Leiden een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vijfjaar geëist. De man pleegde zijn daad samen met een ander - hij hoorde dezelfde straf eisen - in Zoetermeer waar het tweetal een avondje uit was. In een boerderij zochten ze toenadering tot een frêle meisje. Maar dat gaf di rect te kennen daarvan niet ge diend te zijn. Het tweetal bleef ech ter aandringen, ook nadat zij het etablissement had verlaten. Op een gegeven moment merkte zij dat ze werd achtervolgd door het tweetal, dat haar vervolgens beetgreep, haar over de straat sleepte naar een bosjesrijke omgeving en haar ver krachtte. Beide mannen vergrepen zich aan de jonge vrouw. De doodsbange vrouw wendde voor alsof zij op één van haar bela gers verliefd was. Later nam zij hen mee naar haar huis waar de inwo ner van Leiden haar die nacht nog eens drie keer verkrachtte en zijn vriend één keer. Toen de inwoner van Leiden en zijn vriend lagen te slapen, zag de vrouw kans haar wo ning te ontvluchten. Een dag later deed zij, volgens de politie totaal verward, aangifte. Doodsbang, dat was de vrouw. Dat verklaarde ze later tegenover de rechter-commissaris. De ge dachte leefde bij haar dat als ze zich zou blijven verzetten, haar leven in gevaar was. Daarom deed ze maar net alsof ze op een van de twee ver liefd was en met hen meewilde in de hoop de gelegenheid te krijgen om te vluchten. Over de inwoner van Leiden wa ren twee rapporten uitgebracht: door de psychiater en door de re classering. Het eerste rapport maakte er melding van, dat de man het tiende kind uit een groot gezin. Hij was een buitenbeentje. Iets nuttigs leren wilde hij niet. Hasj, bier en disco, daar lag zijn belang stelling. De man wilde zijn leven al feestend doorbengen. Gevolg daar van was, dat hij op zijn dertiende jaar al in aanraking met de rechter kwam voor vernieling en diefstal. De psychiater noemde zijn gedrag psychopatisch, maar niet ontoere keningsvatbaar. Hij wist wat hij deed, ondanks het gebruik van ver dovende middelen. De reclassering noemde hem te jong voor zijn leeftijd en onzeker. Via zijn advocaat had hij laten we ten een schadevergoeding van 1500 gulden te willen betalen aan de vrouw, maar die heeft op het aan bod nooit gereageerd. De vice-pre sident van de rechtbank vond dat niet zo vreemd. "Die schade", zei zij, "is moeilijk te vergoeden. De gevolgen zullen altijd blijven. Zo iets is met geld nooit goed te ma ken". De officier van justitie sprak van een grove en brute verkrachting, die zij als weerzinwekkend om schreef. "De vrouw was kansloos. Uit alles spreekt minachting voor de vrouw. Voor de belangen van het slachtoffer had hij geen oog". De advocaat van de inwoner van Leiden had kritiek op het psychia trisch onderzoek, omdat dit geen antwoord geeft op de vraag hoe de man tot zijn daad was gekomen. De pleiter vroeg zich af of de houding van het slachtoffer geen invloed op het gebeuren heeft gehad. Ze ac teerde een 'verliefd' vrouwtje. Dat zou, zei hij, een verklaring kunnen zijn waarom de man dacht dat hij niet strafbaar bezig was. Derhalve vroeg hij om een nader psychia trisch onderzoek, de rechtbank doet hierover in het vonnis, op 3 oktober, uitspraak. 'Organisatie laat wéér eens verstek gaan' LEIDEN - Wethouder Kuijers (ge zondheidszorg) heeft scherpe kri tiek geuit op de Riagg omdat deze instelling niet bereid is deel te ne men aan de Werkgroep Hygiëni sche Probleemgevallen. De werk groep, in het leven geroepen om de opvang en begeleiding van mensen die ernstig vervuilen aan te pak ken, is gisteren officieel van start gegaan. Vrijwel alle organisaties die op een of andere wijze te maken krij gen met hygiënische probleemge vallen werken samen in de werk groep. "Alleen de Riagg laat wéér verstek gaan", aldus een geïrriteer de Kuijers. "Ik betreur dat bijzon der". De wethouder zegt binnenkort met de directeur van de Riagg (Re gionale Instelling voor de Ambu lante Geestelijke Gezondheids zorg) te willen spreken over de kwestie. "De Riagg houdt alles af wat riekt naar extra werk", ver klaart Kuijers desgevraagd. "We hebben in Leiden eigenlijk heel weinig aan een zo moeizaam opere rende organisatie. Ik heb nog nooit gemerkt dat ze enthousiast rea geerden als we een oplossing voor een probleemsituatie aan hen voor leggen", aldus de wethouder. De samenwerking die nu tot stand is gekomen betreft organisa ties die op een op andere manier met vervuilde mensen te maken krijgen. De nadruk van de hulp die moet worden geboden ligt, volgens de initiatiefnemers, op het oplos sen van problemen en het schoon maken van het huis en/of tuin. De Werkgroep Hygiënische Pro bleemgevallen krijgt daarin een co ördinerende rol. "Soms, als men sen in een vervuilde situatie niet willen meewerken aan een oplos- F. van Oosten (links), directeur van het verzorgingshuis Rijn en Vliet, was een van de ondertekenaars i intentieverklaring om hygiënische probleemgevallen in het vervolg gemeenschappelijk aan te pakken. sing, zal dwang noodzakelijk zijn omdat hun gezondheid of die van anderen in het geding is", aldus De Nooij. Tijdens de bijeenkomst gisteren tekenden de verschillende organi saties een zogenaamde intentiever klaring waarmee zij te kennen ga ven het initiatief te steunen. Wet houder Kuijers verklaarde het ini tiatief toe te juichen. Volgens de wethouder is de gezondheidszorg geen sluitend netwerk en is het een goede zaak dat de instellingen die Voorwaardelijke straf aandeel in oplichtingszaak legde de Leidse die straf op voor haar aandeel in het oplichten van twee levensverzekeringsmaat schappijen. Haar (ex-)man had het plan opge vat om aan alle financiële proble men in e e n klap een einde te ma ken. Hij wendde voor alsof hij met een gehuurd jachtje op zee was ver ongelukt, maar dook in Oostenrijk onder alwaar hij werd gearresteerd en aan de Nederlandse justitie werd overgedragen. Op die probeerde men 850.000 gulden de verzekering los te peuteren. elkaar gevonden hebben de mazen in hun eigen net dichten. Dr. A.H.M. Kerkhoff, directeur van de Basisgezondheidsdienst zei erg blij te zijn dat zoveel instellin gen elkaar wél gevonden hebben om de problemen van mensen, die wat hulpverlening betreft tot nog toe tussen wal en schip vallen, aan te pakken. Aan-onhygiënische toe standen werd tot voor kort niet of nauwelijks iets gedaan. "We waren geneigd hygiënische problemen te beschouwen als iets uit vroeger tij den, iets uit de vorige eeuw. Maar het is ook een probleem van deze tijd", aldus Kerkhoff. Vaak gaat het om oudere mensen die vervuilen, maar lang niet al tijd", benadrukte J. de Nooij, arts bij de Basisgezondheidsdienst en lid van de werkgroep. "De ouderen zijn wel de groep waarop we het eerst onze aandacht zullen rich ten", aldus De Nooij. "Leiden telt naar schatting tussen de 100 en 200 gevallen van mensen die ernstig zijn vervuild, maar misschien zijn het er wel veel meer". De adjunct-directeur hulpverle ning van de Riagg, W.F.H. Tuinenburg, noemt de kri tiek van Kuijers in een eerste reac tie 'ongenuanceerd'. Op dit mo ment wil ze echter nog niet ingaan op de inhoud van Kuijers opmer kingen. Wel onderstreept me vrouw Tuinenburg dat ze het on juist vindt dat de wethouder de kri tiek eerst in het openbaar heeft ge uit en niet vooraf contact heeft op genomen met de Riagg. "Het ver baast me ook. Hij weet wie we zijn en hij weet ons te vinden". Lissenaar (17) verdacht van serie inbraken LEIDEN - Een 17-jarige gok verslaafde jongen uit Lisse heeft bekend inbraken te heb ben gepleegd waarbij totaal voor 50.000 gulden werd buit gemaakt. Daarbij zat ook de in braak in de beide filialen van boekhandel Kooyker vorige week waarbij 40.000 gulden aan cheques en geld verdween en vernielingen werden aange richt. Een aantal van de inbra ken heeft de jongen gepleegd met een 17-jarige Noordwijker en een 16-jarig meisje zonder vaste woon- of verblijfplaats. De zaak kwam aan het licht doordat de rijkspolitie uit Lisse informatie kreeg dat de jongen in bezit was van cheques die niet van hem waren. Afgelopen vrijdagavond is de jongen aan gehouden. Tijdens het verhoor bekende hij met de andere jon geren onder meer ingebroken te hebben in een Noordwijkse kerk waar zij microfoons en een collectebus stalen. Ook braken zij in in een Noordwijks ontmoetingscen trum en bekenden zij insluipin gen in verschillende Noord wijkse woningen. De Lissenaar brak in zijn eentje nog in bij een bedrijf uit Lisse en een kiosk van een bezinestation in Noord- wijk. Bij het bedrijf in Lisse kraakte hij een kluis en stal 1700 gulden aan geld en che ques. De politie omschijft de da ders als probleemkinderen. De Lissenaar heeft een deel van de buit opgemaakt aan gokken. De andere jongeren zijn vol gens de politie 'verslaafd' aan de soft-drugs. Nep-werknemers van EBR actief LEIDEN - In een woning aan de Rijnsburgerweg hebben twee man nen, die zich voordeden als werk nemers van het Energiebedrijf Rijnland (EBR), bij bejaarden sie raden en geld gestolen. De onbe kenden belden aan en vertelden de bewoner dat er een gaslek in hun woning zou zijn. Eén van hen hield de bejaarde aan de praat, terwijl de ander het huis doorzocht. Bij de politie kwamen gisteren verschillende telefoontjes binnen van mensen die bezoek hadden ge kregen van twee mannen die de ene keer vertelden van het EBR te zijn en de andere keer van een wo ningbouwvereniging. De mannen zijn onder meer actief geweest in de buurt van de Beethovenlaan, Hyacinthenstraat en de Rijnsbur- gersingel. De over het algemeen bejaarde bewoners konden geen goed signalement geven. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13