MILJOENENNOTA 1989 Leden van de Staten-Generaal. Meer dan ooit is dit jaar gebleken dat de Europese Gemeenschap j vastbesloten is om binnen afzien- bare tijd de onderlinge grenzen af te schaffen. Onze economie zal daarmee nieuwe kansen krijgen. Of we die zullen benutten, hangt grotendeels af van onszelf. Een goed opgeleide en gemoti veerde beroepsbevolking en een moderne uitrusting van onze be drijven zullen onmisbaar blijken. Daarvoor is in de afgelopen jaren al een stevige grondslag gelegd. Door de kostenmatiging, die de sociale partners samen met de overheid hebben betracht, is er veel tot stand gebracht. Al is de werkloos heid nog te hoog. de economie is weer gaan groeien, en daarmee is ook het fundament voor onze col lectieve voorzieningen versterkt. De werkgelegenheid is weer gaan stijgen. Vergeleken met het dieptepunt van vier jaar geleden hebben van daag de dag ten minste driehon derdvijftig duizend meer mannen en vrouwen een baan. De investe ringen, die de groeikracht van de bedrijven bevorderen, liggen liefst een derde hoger dan enkele jaren geleden. Er zijn de afgelopen jaren offers gebracht, maar er is ook veel bereikt. Daarom wil de regering het be leid van kostenmatiging volgend jaar voortzetten en dit de sociale partners ook mogelijk maken. Daartoe wordt een belangrijk deel van de weer stijgende belastingop brengsten aangewend om het alge mene btw-tarief te verlagen met anderhalf procent, en voedings- en geneesmiddelen over te brengen naar het lage tarief. Zo kan de lich te prijsstijging, die nu vanuit het buitenland op ons afkomt, vermin derd worden. Sociale premies Daarnaast kunnen de sociale premies omlaag; immers, door de stijgende werkgelegenheid bren- j gen nu meer mensen te zamen het benodigde bedrag op voor uitke ringen. De regering verwacht dat i de dalende belastingtarieven en so ciale premies ervoor kunnen zor gen dat het matigingsbeleid met behoud van koopkracht, voortge zet kan worden. Tegelijk wordt stap voor stap het financieringste kort de nieuwe schulden die de overheid jaar op jaar maakt te ruggedrongen. Intussen drukt de rentelast van de in het verleden ge- maakte schulden zwaar op de be groting. 'Sociale premies kunnen omlaag' Al met al kan negentien negen entachtig een voorspoedig jaar worden met stijgende werkgele genheid, ondersteund door het ma tigingsbeleid, waarvoor niet meer die ingrijpende saneringen en of fers nodig zijn die in de eerste helft van de jaren tachtig onvermijdelijk waren. Gelet op deze ontwikkeling mogen wij het volgend jaar met een zeker vertrouwen tegemoet zien. Tdch is er geen .aanleiding voor tevredenheid. De werkloosheid dreigt immers, zonder extra in spanningen. op een te hoog niveau te blijven steken. Het vraagstuk van de werkloosheid is zeker niet alleen een probleem van aantallen, dat afdoende met cijfermatige taakstellingen bestreden zou kun nen worden. Van elke drie werklo zen die bij de arbeidsbureaus zijn ingeschreven, is er één niet volle dig of niet direct beschikbaar voor arbeid. Bovendien is gebleken dat velen die wél beschikbaar zijn. niet ge schikt zijn voor banen die worden aangeboden, omdat zij geen toerei kende opleiding, of een gebrek aan ervaring hebben. Zo dreigt de ver warrende situatie dat bij het her stel van de economie zich meer mensen melden op de arbeids markt, omdat er groeiende kansen op een baan zijn, terwijl tegelijker tijd de werkloosheid op een onaan vaardbaar hoog niveau blijft. Dit vraagt een vernieuwing van het ar beidsmarktbeleid. Werkervaring Er is meer gerichte aandacht no dig voor scholing en het kunnen opdoen van werkervaring. Ar beidsbemiddeling van langdurig werklozen vraagt veel tijd en aan dacht: de eerste ervaringen met de zogenaamde her-oriënteringsge- sprekken duiden hierop. De rege ring wil zich met sociale partners en gemeenten verstaan om de in tensivering van het beleid nader in houd te geven. In de ontwerp-begroting voor het volgend jaar is hiervoor een ex tra ruimte geschapen van tweehon derdvijfentwintig miljoen gulden oplopend tot zeshonderdvijftig miljoen, in negentien negentig. Met het beschikbaar stellen van de ze bedragen gaat de regering be wust veel verder dan in het regeer akkoord in negentien zesentachtig Een tweede terrein waar de rege ring voorstelt een stap verder te gaan dan het financiële kader van het regeerakkoord, betreft investe ringen in de infrastructuur van ons land. Door de succesvolle econo mische groei worden deze moge lijk gemaakt, maar tevens zijn zij voor behoud van die groei een on misbare voorwaarde.' Met de dag tekent zich de noodzaak scherper af om in ons dichtbevolkte land meer te doen aan verbetering van auto-, spoor- en vaarwegen. Niet al leen de eenwording van de Europe se markt maar ook de sterkere groei van onze bevolking vraagt daarom. Meer overheidsinvesteringen vergen een goede voorbereiding. Dat geldt zowel voor de uitvoering van het uitgebreide bereikbaar heidsplan voor de randstad als voor de investeringen in verkeer en vervoer in het gehele land. Voorge steld wordt hiervoor vanaf negen tien negentig per jaar vierhonderd miljoen gulden meer te bestem- Investeringen Te zamen met de bestuurlijke en financiële inspanning van provin cies en gemeenten en van de parti culiere sector zal dit tot een aan zienlijk hoger niveau van investe ringen kunnen leiden. Bij de uit voering hiervan zullen ook de noodzakelijke regulering van de mobiliteit en het ontzien van het milieu aandacht krijgen. 'Werkloosheid is nog veel te hoog' Langs deze wegen zal dus het antwoord gegeven worden op de noodzaak om te komen tot een goed gemotiveerde en gekwalifi ceerde beroepsbevolking enerzijds en een goed niveau van investerin gen en »nfrastructuur anderzijds. Nu er door het herstel weer enige mogelijkheid is financieel vérder te gaan dan bij het regeerakkoord was voorzien, wil de regering be wust meer investeren in mens en land. Waarom nu juist extra middelen besteed aan arbeidsvoorziening en infrastructuur? Om ons goed voor te bereiden op de eenwording van Europa, en omdat zo meer mensen aan de slag komen en de middelen worden verdiend om andere over heidstaken en welzijnsvoorzienin gen voor de toekomst veilig te stel len. Om dezelfde reden is er een structurele, vernieuwende aanpak op verschillende terreinen nodig. Bij de indiening van de begro ting voor negentien achtentachtig werd reeds gewag gemaakt van het voornemen per 1 januari negentien negentig te komen tot vereenvou diging en verlichting van de loon- en inkomstenbelasting. De voorbe reiding van deze plannen vordert goed. Gezondheidszorg Op 1 januari negentien negenent achtig zal een eerste belangrijke stap gezet kunnen worden in de richting van een noodzakelijke ver nieuwing van struciuur en finan ciering van de gezondheidszorg. De maatregelen beogen de kwali teit hiervan te waarborgen, de kos ten te beheersen en een betere soli dariteit tot stand te brengen tussen zieken en gezonden, jongeren en ouderen, werknemers en zelfstan digen. Om te beginnen zullen enke le belangrijke voorzieningen, méér dan nu via de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten worden gefi nancierd. Parallel daaraan zal de inkomensafhankelijke premie voor de ziekenfondsverzekering voor een deel worden omgezet in een vast bedrag per persoon. De ge volgen hiervan voor de koopkracht van gezinnen met kinderen zullen worden opgevangen met een ver hoging van de kinderbijslag. In de ontwerp-nota 'Volkshuis vesting in de jaren negentig' is, met het oog op een goede en betaalbare volkshuisvesting, een nieuwe visie gegeven op de verdeling van taken en verantwoordelijkheden op dit belangrijke beleidsterrein. In de vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening zijn onlangs de hoofdlij nen uitgezet van een verdere ruim telijke ontwikkeling, nodig om ons land leefbaar te houden. Het land is de afgelopen jaren schoner geworden. Dat geldt met name lucht en water. Maar er is nog veel te doen. De komende jaren worden de financiële inspannin gen van de rijksoverheid verhoogd. Daarnaast stelt de verbeterde con currentiepositie het bedrijfsleven in staat de aanscherping van de milieunormen te dragen. Aldus wordt een deel van de economi sche ruimte besteed aan de realise ring van het milieubeleid. Ozonlaag Het Nationaal Milieu Beleids plan zal het beleidskader vormen voor de langere termijn. Ook op in ternationaal terrein is actie drin gend nodig; in het bijzonder gege ven de problematiek van de ozon laag. de opwarming van de atmos feer en de verzuring. Vrijere internationale handel blijft van vitaal belang. De regering zet zich daarvoor in in het kader van de GATT-besprekingen. De beoogde Europese markt moet een open karakter hebben, ook voor de landen van de Derde Wereld. Het meer marktgerichte landbouwbe leid van de Europese Gemeen schap begint vruchten af te wer pen; de regering bijft de inspannin gen steunen om te komen tot bete re internationale verhoudingen bij de produktie van en handel in land- bouwprodukten. Deze ontwikke lingen geven mede aanleiding tot het uitbrengen van een structuur nota voor de Nederlandse land bouw. Europa is van en voor de bur gers. De regering wil de komende jaren extra middelen uittrekken om - naarmate de besluitvorming in de Gemeenschap vordert - voor lichting te geven over de interne markt. De draagwijdte van de Eu ropese eenwording onderstreept de betekenis van de Europese ver kiezingen van juni volgend jaar. Veel landen in de Derde Wereld zijn geplaatst voor grote proble men door de sterke bevolkings groei. de zware schuldenlast en de groeiende milieuproblemen. Eco nomische aanpassingen, verster- 'Zware misdaad is zorgwekkend' king van bestuurlijke capaciteit en een actief bevolkingsbeleid zijn dringend noodzakelijk. Naast de eigen verantwoordelijkheid van die landen zelf, kan een ruimharti ge, effectieve, gecoördineerde on dersteuning van buiten niet wor den gemist. Nederland blijft daarin zijn aandeel leveren. Schuldenproblematiek De regering zal zich op een zo breed mogelijk front blijven inzet ten voor oplossingen van de schul denproblematiek. In samenhang hiermee zullen de belemmeringen voor ontwikkelingslanden op han delsgebied moeten worden ver minderd. De regering hoopt dat voor de problemen in het binnenland van Suriname een vreedzame oplos sing zal worden gevonden. Daar mee zou de weg vrij zijn voor be stendiging van de relaties en een goed voorbereide versterking van de samenwerking met dit land, waar de democratische ontwikke lingen weer hoop geven. De ontwikkelingssamenwerking ten gunste van de Nederlandse An tillen zal in toenemende mate wor den gericht op het stimuleren van de economische bedrijvigheid op deze eilanden. De resultaten van het herstelbeleid van Aruba stem men tot voldoening. Het is bemoedigend dat de ver beterde Oost-West-betrekkingen meer ruimte doen ontstaan voor vrede-bevorderende taken van de Verenigde Naties, waaraan de rege ring wil blijven bijdragen. Zo krijgt vrede nieuwe kansen en worden regionale conflicten tot een oplos sing gebracht. De wapens maken plaats voor onderhandelingen. De ratificatie eerder dit jaar van het verdrag tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie over nu cleaire wapens voor middellange afstand is allerwegen verwelkomd. Hopelijk zal daarvan een impuls blijven uitgaan naar andere terrei nen van wapenbeheersing. Voor de veiligheid van Europa is vooral van belang dat het overwicht in con ventionele wapens van het War schaupact ongedaan wordt ge maakt. Defensie Inspanningen op het terrein van de wapenbeheersing en een toerei kende defensie blijven de pijlers waarop, in bondgenootschappelijk verband, onze veiligheidspolitiek berust. Om een goede bijdrage aan de bondgenootschappelijke verde diging te kunnen handhaven, zijn in het nieuwe Defensieplan priori teiten gesteld ten gunste van onze inspanning voor de verdediging in de Centrale Sector van West-Euro pa. Op deze wijze kunnen ook in de toekomst steeds verantwoorde keuzen worden gemaakt. Aan de onmisbare Europese-vei- ligheidsdimensie zal de regering in het verband van de West-Europese Unie verder vorm trachten te ge- 'Regulering van mobiliteit nodig' De eenwording van Europa vergt ook op het terrein van rechtshand having en bestuur steeds meer aan dacht. Voorkomen en bestraffen van criminaliteit noodzaakt tot on derlinge afstemming van activitei ten en rechtsregels door de justitië le en bestuurlijke autoriteiten in de verschillende landen. Onvoldoen de afstemming gaat ten koste van een verantwoord sanctiebeleid. Het is verheugend dat het beleid tot bestrijding van de criminaliteit resultaten begint af te werpen. Hoewel het nog te vroeg is om vast te stellen dat reeds een kentering sprake is, geeft deze ontwikkeling hoop. De omvang van de zware ge organiseerde misdaad is evenwel zorgwekkend. Om deze beter te be strijden is een gecoördineerde bo venlokale aanpak door de politie en justitie nodig. Het beroep op de medeverant woordelijkheid van vele geledin gen in de samenleving bij de terug dringing van criminaliteit is niet zonder gehoor gebleven. In de voortgangsrapportage over de uit voering van het beleidsplan 'Sa menleving en criminaliteit' wordt daarop ingegaan. Ook de opvattin gen van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid over de rechtshandhaving zullen daarin aan de orde komen. Normbesef De regering ziet in deze visie een duidelijke ondersteuning van het door haar gevoerde beleid; een be leid dat is gericht op versterking van het vertrouwen in het recht en van het gevoel van veiligheid bij de burger; een beleid dat ook is ge richt op versterking van het norm besef en de normhandhaving. De regering streeft ernaar dat wetge ving die een effectiever sanctiesys teem bevat en de snelle inning van boetes mogelijk maakt, het ko mend jaar in werking treedt. Begin negentien negenentachtig zal het ontwerp voor een herzie ning van de Wegenverkeerswet worden ingediend. Het ontwerp biedt onder meer de basis voor de mogelijkheid alcoholgebruik in het verkeer beter te bestrijden en het ontduiken van de verzekerings- en belastingplicht bij het autorij den tegen te gaan. Dit alles stelt ho ge eisen aan de politie. Er zal daar om grote aandacht worden besteed aan een zodanige herverdeling van de sterkte dat de politiecapaciteit beter aansluit bij de werkdruk. Dezer dagen zal U een wetsvoor stel tot herziening van de Vreem delingenwet bereiken. Dit heeft tot doel het toelatingsbeleid in het be lang van de rechtszekerheid hech ter in de wet te verankeren en een doelmatiger uitvoering te verzeke- Decentralisatie. deregulering en privatisering - hoe moeilijk ook - beginnen resultaten af te werken. Lokale overheden krijgen meer ei gen verantwoordelijkheid, en de bemoeienis van de rijksoverheid wordt teruggedrongen. Daarin pas sen de voorstellen tot deregulering en decentralisatie die gemeenten en provincies zelf hebben inge diend. Meer in het algemeen werken de bestuursakkoorden steeds beter door in de praktijk van verhouding tussen enerzijds het Rijk en ander zijds de provincies en gemeenten. In de reeks van te privatiseren overheidsactiviteiten zal naar ver wachting per 1 januari het grootste project, de verzelfstandiging van de PTT met haar honderd duizend werknemers, worden gerealiseerd. Persoonsgegevens De overheid moet, om haar taken gericht op dienstverlening aan de burger goed te kunnen uitvoeren, over de nodige gegevens kunnen beschikken. Het toenemend aantal aantal geautomatiseerde persoons registraties bij overheid en bedrij ven vervult menigeen met onzeker heid en onrust. Daarom is het zo belangrijk dat de Wet Persoonsre gistraties tot stand komt. Om een doelmatig en zorgvuldig gebruik van persoonsgegevens vei lig te stellen zal de regering in het komende jaar de hoofdlijnen vast stellen van een persoonsinforma- tiebeleid voor de openbare sector. Van de overheid mag worden ge ëist dat zij de persoonlijke levenss feer van de burger zoveel mogelijk ontziet, maar ook moet van haar worden verlang dat zij van de mo derne informatie-technologie een passend gebruik maakt bij de be scherming van de samenleving en bij de bestrijding van misdaad, misbruik of ontduiking. Op het terrein van de bejaarden zorg hebben de provincies en grote gemeenten te maken met de gevol gen van de vergrijzing. Ten behoe ve van de oplossing van knelpun ten die zij bij dit beleid tegenko men, wordt het budget voor de be jaardenoorden met vijftig miljoen gulden verhoogd. Voor de versterking van de zorg voor mensen met een handicap ko men volgend jaar extra bedragen ter beschikking, waarvan een be langrijk deel ten goede zal komen aan mensen met een geestelijke handicap. De samenleving stelt hoge eisen aan het onderwijs. Scholen moeten daarom goed toegerust en flexibel kunnen opereren. Scholen moeten zelfstandiger kunnen functione ren, minder belast door gedetail leerde regels en voorschriften. De eerste stappen in deze richting zijn gezet. Op deze weg zal weloverwo gen en in goed overleg worden voortgegaan. De Adviescommissie voor de toetsing van wetgevings projecten zal hierbij haar rol spe len. Onderwijs Zo krijgt een praktische aanpak van de deregulering van de onder- wijsregelgeving voor de langere termijn gesteld. Daarbij mag niet uit het oog worden verloren dat de rijksoverheid wezenlijke taken be houdt op het gebied van onderwijs en onderzoek, zoals haar opgedra gen in de Grondwet. Zelfs bij de be langrijke aanpassingen in de stu diefinanciering. die versobering in houden, is het, gegeven de op zich zelf verheugende groei van deelna me aan het onderwijs, nodig geble ken de begroting vanaf negentien negentig met een kleine driehon derd miljoen gulden te verhogen. 'Dringend actie tegen verzuring' De regering zet zich ervoor in om in het bijzonder de positie van min derheden op de arbeidsmarkt en in hét onderwijs te verbeteren. Voor stellen daartoe zullen het komende jaar worden besproken. Het aan deel van leden van etnische-min- derheidsgroepen in overheids dienst zal worden vergroot. De be vordering van de deelname aan het arbeidsproces van gehandicapte werknemers en het tegengaan van de uitstroom wegens arbeidsonge schiktheid houden prioriteit. Dit is een plichg voor overheid en be drijfsleven. Leden van de Staten-Generaal, Er is reden voor enig optimisme gelet op de bereikte resultaten. Toch zullen van U grote inspannin gen worden gevergd, juist nu voor de toekomst gestalte moet worden gegeven aan een aantal structurele en kwalitatieve maatregelen. Be langrijke beleidskeuzen zullen in gemeen overleg met U worden ge daan; gemeen overleg dat behoort te staan in het teken van de bevor dering van rechtszekerheid en be stuurlijke zorgvuldigheid, om zo het vertrouwen van de burger in het functioneren van wetgeving en bestuur te versterken. Van harte wens ik U toe dat Gods zegen op Uw werk rust.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9