Leider Haïti zet burgers in regering TOTO Israël zet eerste belangrijke stap in ruimtevaart Volk reageert nogal sceptisch Olifant in Afrika dreigt uit te sterven Toscaanse haven moet Karin B toch binnenlaten Regime Burma stuurt leger op burgers af 'Regering niet hard genoeg tegen Palestijnen' 11 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 MEXICO Generaal Prosper Avril, de nieuwe militaire dictator van Haïti, heeft slechts één militair in actieve dienst in zijn regering benoemd. Het gaat om de als gema tigd bekendstaande kolonel Carl Dauphinville. Hij is met de portefeuilles van defensie en binnenlandse zaken ook NAIROBI (IPS) - De olifant dreigt in Afrika uit te sterven. Afgelopen jaar is het aantal jumbo's met ruim tien procent gedaald. De meesten werden slachtoffer van stropers. "Onze kleinkinderen kunnen straks alleen nog in de dierentuin olifanten zien", waarschuwde on langs de Afrikaanse Natuurvereni- ging. De belangenvereniging pleit voor een volledig handelsverbod voor ivoor. Voor veel Afrikanen lijkt de ver leiding te groot. Bracht een norma le slagtand in begin jaren zeventig slechts 50 dollar op, nu is het ivoor 1.000 dollar (ruim 2.000 gulden) waard, evenveel als het jaarsalaris van een Afrikaanse boswachter. Aangemoedigd door de hoge prijs schuimen stropers de laatste toe vluchtsoorden van de olifant af. Ze gebruiken automatische wapens, motorzagen, door vier wielen aan gedreven jeeps en zelfs vliegtui gen. Parkwachters vormen vaak geen partij voor de zwaarbewapen de bendes. Afrika telt nog slechts 750.000 tot één miljoen olifanten. Het meest zorgwekkend lijkt de situatie in Kenya. Het aantal olifanten in Ke nya's grootste park Tsavo is van 80.000 gedaald tot minder dan Parkwachters staan machteloos tegenover stropers de machtigste minister, door Rob Sprenkels De overige leden van het nieuwe kabinet zijn officieel burgers. Maar één van hen is een gepensioneerde militair, Serge Ely-Charles. Deze vertegenwoordige Haïti ten tijde van de Duvaliers voor de Verenig de Naties en is nu minister van bui tenlandse zaken. De samenstelling van het kabi net lijkt vooral bedoeld om zowel binnen- als buitenland van de goe de bedoelingen van het nieuwe 6.000. Alleen al in de afgelopen vier maanden zijn 92 kadavers van oli fanten geborgen. Bij gevechten met stropers kwamen drie par- kwachten om. De Kenyaanse president Daniel Arap Moi maakte vorige week op de radio bekend dat de opzichters voortaan gericht op stropers zullen schieten. Vergunningen voor mijn- bouwondernemingen in de natuur reservaten zijn ingetrokken om meer zicht te krijgen op wie precies de stropers zijn. Er is de Kenyaanse regering veel aan gelegen de slachtpartijen te stoppen. Toeris ten, die in groten getale op de na tuurreservaten afkomen, brachten vorig jaar 320 miljoen dollar aan harde valuta in het laatje. Stropers hebben het op de oude re olifantenstieren gemunt, omdat die de grootste slagtanden hebben. "Dat is een extra bedreiging voor de soort", aldus Joyce Poole, een olifantenexpert die in Kenya woont. "Olifanten zijn pas op hun 35ste geslachtsrijp. Het is dus cru ciaal dat de dieren een hoge leeftijd bereiken". Zaïre huisvest verreweg het grootste aantal olifanten van het continent, 350.000 tot een half mil joen. Andere Middenafrikaanse landen, Gabon, Cameroun en Con go, herbergen naar schatting 100.000 exemplaren. De olifanten hebben er hun toevlucht kunnen zoeken in het tropisch regenwoud, waarmee de landen nog groten deels zijn bedekt. De oorlog in Tchad en de enorme stroperij in de Centraal Afrikaanse Republiek hebben de olifanten daar vrijwel uitgeroeid. Alleen in Botswana, Malawi, Na mibia, Zuidafrika en Zimbabwe, samen goed voor 200.000 olifanten. Prosper Avril. (foto anp) Pools parlement aanvaardt ontslag regering-Messner BUDAPEST (GPD) Met een ver pletterende meerderheid (slechts één stem tegen) heeft het Poolse parlement gisteren het ontslag van. de regering-Messner aanvaard. De Poolse premier had dit gistermor gen al direct bij het begin van de plenaire zitting aangeboden. De af gelopen weken werd Messners re gering zwaar bekritiseerd, omdat geen vooruitgang zou zijn gemaakt bij de realisering van economische hervormingen. Het is de eerste keer sinds de Tweede Wereldoor log dat een Pools kabinet wordt ge dwongen op te stappen. Messner, die overigens tot in de loop van volgende maand een nieu we regering is benoemd aanblijft als premier van een interim-kabi net, zei gisteren duidelijk verbit terd dat zijn regering vanaf het be gin had moeten werken in een sfeer van wantrouwen. "Het uitvoeren van hervormingen in Polen is altijd gestuit op grote weerstand", aldus Messner. Hij wilde daarmee aangeven dat in partij en regering wordt terugge komen op naar zijn mening nood zakelijke impopulaire maatrege len, zodra daar in de maatschappij verzet tegen komt. Het ontslag van het kabinet is een rechtstreeks ge volg van de stakingen in mei en au gustus. Eind vorige maand zei de Poolse partijleider Jaruzelski dat "degenen die hadden gefaald bij het in praktijk brengen van door de partij voorgestelde hervormingen daarvan de gevolgen moeten dra gen". Jerevan Legervliegtuigen voerden gister avond versterkingen aan in de Ar meense hoofdstad Jerevan na het uitbreken van nieuwe stakingen en betogingen als gevolg van de etni sche botsingen in de Armeense en clave Nagorno Karabach in Azer- bajdzjan. VN De financiële en politieke druk die de VS acht jaar lang op de VN hebben uitgeoefend heeft de orga nisatie blijvend kwaad gedaan. Dit is de reactie van verschillende VN- diplomaten in New York na de aan kondiging van Washington dat de contributiebetaling wordt hervat. Westduitsland Op de Westduitse staatssecreta ris van financiën, Tietmeyer, is vandaag een aanslag gepleegd. Hij raakteechter niet gewond. De 58-ja- rige Tietmeyer wilde van zijn auto naar kantoor gaan toen er drie keer op hem werd geschoten. Er wordt nu verband gelegd met de vergade ring van het Internationale Mone taire Fonds en de Wereldbank, die over twee dagen in West-Berlijn begint, waarbij verscheidene oppo sitionele groepen aankondigden de vergaderingen te zullen verstoren. staatshoofd te overtuigen. Gene raal Avril heeft beweerd dat hij voor een spoedig herstel van de de mocratie zal zorgen, maar tot nu toe heeft het Haïtiaanse volk daar nogal sceptisch op gereageerd. Toch begint het er steeds meer op te lijken dat het generaal Avril ernst is. Zo werd gisteren de com mandant van de zogenoemde 'Leopards', de elitetroepen van het Haïtiaanse leger, gearresteerd. De ze kolonel, Dely, zou een belangrij ke rol hebben gespeeld bij alle ge welddadige uitbarstingen van de 'Tontons Macoutes' sinds het ver trek van Jean-Claude Duvalier, in februari 1986. Tijdens de beëdiging van het nieuwe kabinet werd nogmaals herhaald dat zal worden gepro beerd om op korte termijn een de mocratische proces op gang te brengen. Ook werd in principe de grondwet van 1987 aanvaard. Die grondwet is razend populair, om dat hij onafhankelijke verkiezin gen voorschrijft en alle vroegere Duvalier-gezinden uitsluit van openbare functies. In de hoofdstad Port-au-Prince heet het dat de militaire top contac ten heeft gehad met vooraanstaan de politici, zowel van de belang rijkste oppositie-partijen als van de vroegere Duvalier- kliek. Via 'Ra dio Soleil', de zender van de katho lieke kerk, liet de oppositie weten dat men hoopte dat er nu eindelijk een periode van democratie en vrij heid aanbreekt. ROME (GPD) Het schip 'Karin B', volgeladen met 2.500 ton Itali aans gifafval, zal vandaag bin nenlopen in de Italiaanse haven van Ravenna. Dit maakte de ha venautoriteiten gisteravond be kend, nadat het schip de hele dag gedwongen was geweest om op drie mijl uit de kust te blijven. De toestemming om in de haven voor anker te gaan, betekent ech ter nog niet dat het schip ook mag lossen. "Zolang de regering ons geen duidelijke garanties geeft over wat er met het schip gaat gebeu ren, komt de Karin B er bij ons niet in", had de burgemeester van Livorno gezegd, nadat de Italiaanse regering afgelopen vrijdag besloten had om het schip - dat al meer dan anderhal ve maand rondzwerft over de we reldzeeën - naar Livorno te stu- Burgemeester Benvenuti ver bood het gifschip de toegang tot' de Toscaanse haven. Na een dag onderhandelen met de regering heeft het gemeentebestuur van Livorno er gisteren mee inge stemd de Karin B in de haven te laten binnenlopen. Maar of de vaten ook mogen worden uitge laden, daarover zal er vandaag opnieuw gepraat moeten wor den. Intussen werd de Karin B gisteren letterlijk bestormd door tientallen journalisten, fotogra fen en mensen van de Italiaanse milieubeweging. Het was voor het eerst dat het 'spookschip', zoals het hier wordt genoemd, ook echt gezien kon worden. De Italiaanse journalisten spraken later over een 'vieze stank' aan boord, en zeiden dat de beman ningsleden klaagden over hoofd- Maar ook de havencomman dant van Ravenna, admiraal Ala- ti, was aan boord. Hij maakte een inspectieronde, waarna hij ver klaarde dat de acht Duitse be manningsleden van de Karin B in 'uitstekende gezondheid' ver keren. Alati bevestigde de be richten dat sommige vaten met gif zijn lekgeslagen, "maar de containers waarin de vaten zit ten, houden het goed", zei hij. Het ziet er niet naar uit dat de 'Italiaanse gifnachtmerrie', zoals de nieuwslezer het gisteren noemde, op korte termijn voorbij zal zijn. Het argument van de burgemeester van Livorno om de gifvaten te weigeren, is dat de stad niet over een geschikte plek beschikt, waar de vaten 'op een verantwoorde wijze' gesorteerd kunnen worden; en waar de che mische proeven kunnen worden gedaan die nodig zijn om te be slissen waar het afval uiteinde lijk naar toe moet. De regering kondigde vrijdag aan dat deze proefnemingen 12 tot 18 maan den kunnen duren. Niet omdat het echt zoveel tijd kost, maar omdat er momenteel een 'verza diging' is bij de bedrijven die gif verwerken. De angst van burgemeester Benvenuti is dat Livorno met het gif in z'n maag blijft zitten. De zelfde angst hebben ook de 2.000 werknemers van het havenbe drijf van Livorno. Zij kondigden gisteren aan dat ze de Karin B niet zullen lossen totdat er 'wa terdichte garanties komen dat de vaten gelijk doorgaan naar hun eindbestemming'. JERUZALEM (AFP/AP) - Uit een opiniepeiling onder joodse inwo ners van Israël blijkt dat 73 procent van de ondervraagden van mening is dat de regering niet hard genoeg optreedt tegen de Palestijnse op stand in de door Israël bezette ge bieden. Dit cijfer werd genoemd in een onderzoek van het Israëlische Instituut voor Strategische en Poli tieke Studies. Het onderzoek van het instituut onder 1.882 personen uit 35 plaat sen in Israël wees uit dat 85 procent van mening is dat joodse Israëliërs zich niet vrij kunnen bewegen in de (door Israël bezette) Gaza- strook en op de Westelijke Jor- daanoever, terwijl volgens 95 pro cent van de ondervraagden de Pa- lestijnen zich zonder vrees in de door joden bewoonde streken kun nen bewegen. Gevraagd naar hun mening over de formule, waarbij Israël bezet ge bied zou afstaan in ruil voor vrede - een standpunt dat de Israëlische Arbeiderspartij aanhangt - zei 73 procent dat de Arabische buurlan den een dergelijke houding als een teken van zwakte van Israël zou den opvatten. Van de ondervraag den was 57 procent van mening dat de joodse staat daardoor op het in ternationale toneel in een zwakke positie zou komen, 34 procent was de tegengestelde mening toege daan. Als middel tegen de aanhouden de Palestijnse opstand hebben de Israëlische autoriteiten gisteren hun maatregelen tegen onderwijs instellingen in de bezette gebieden uitgebreid met sluiting van 22 edu catieve cursussen voor volwasse nen. Het betreft cursussen in com puterprogrammering, wiskunde, scheikunde en Engels in de stad Nablus op de Westoever. De maat regel leidde tot protesten van hon derden Palestijnen. Een functiona ris van het Israëlische militaire ge zag verklaarde dat de cursussen door 'sympathisanten van de PLO' waren opgezet "om het door Israël geleide systeem te vervangen". daalt de populatie niet. In de ande re Zuidelijk Afrikaanse landen, Angola, Mozambique en Zambia, gaat het bestand wel achteruit. In West-Afrika overleven sinds de eeuwwisseling slechts in enkele landen kleine kuddes. In Noord- Afrika is het olifantenbestand be perkt tot een paar honderd in die rentuinen. De afname in Oost-Afri- ka. met name Kenya en Tanzania, is drastisch, zegt Ian Douglas Ha milton, een deskundige die in Tan zania onderzoek doet. De Conventie over Internationa le Handel in Bedreigde Diersoor ten (Cites), die in 1986 van kracht werd, heeft exportquota voor ivoor ingesteld. Cites heeft de illegale ivoorhandel echter niet kunnen af remmen, naar schatting gaat tach tig procent van de handel buiten de conventie om. Burundi, dat geen enkele olifant heeft en de conventie niet heeft on dertekend, exporteerde volgens Cites in 1986 zo'n 23.000 slagtan den. Via Burundi en Oostafrikaan- se kuststaten verschepen de stro pers hun buit met 'dhows', kleine zeilbootjes, naar Dubayy. Hong kong is het belangrijkste handels centrum en Japan is de grootste markt voor ivoor. Een woordvoerder van de Afri kaanse Natuurvereniging wijst op de 'achterdeur' die Cites ongewild voor stropers heeft opengelaten. "Handelaren in Hongkong laten het ivoor elders bewerken en kun nen dat legaal in Hongkong invoe ren", aldus de medewerker. Hong kong is het belangrijkste handels centrum en Japan de grootste markt voor ivoor. De natuurvereniging wil die ach terdeur sluiten en pleit daarom voor een volledig handelsverbod voor ivoor. Andere deskundigen verwachten hier echter weinig van. Zij wijzen op het handelsverbod voor de hoorn van de neushoorn, dat de bijna volledige uitroeiing van het dier niet heeft kunnen voorkomen. In hun ogen kan al leen minder vraag naar ivoor de oli fant redden. Soldaten gebruiken een wegwijzer om zich achter te ste Legerkorps afkomstig zijn. Vandaag keren echter verschuilen bij de 'verdediging' van een klein dorpje vijfhonderd Nederlandse soldaten terug na een tweede ten noorden van het Westduitse stadje Hildesheim. geval van nekkramp. Verder nemen aan de jaarlijks Ruim 44.000 militairen zijn bij de gisteren begonnen terugkerende NAVO-oefening tevens Britten, Ameri- NAVO-oefening Free Lion in de Bondsrepubliek be- kanen en Westduitsers deel. De oefening duurt tot en trokken, waarvan zo'n 33.000 van het Nederlandse Eer- met vrijdag. (foto anp) SINGAPORE - In de Burmaanse hoofdstad Rangoon heerste van morgen een zeer gespannen sfeer. Zwaar bewapende veiligheidstroe pen bewaken sleutelposities als de bank, het stadshuis en de Shweda- gon-pagode. Het leger, versterkt met politie-eenheden, patrouilleert in de straten. Studenten hebben de mensen vandaag opgeroepen „zich te wapenen voor de voortzetting van de strijd om de democratie". door Bob Mantiri Ondanks een dringende oproep van de militaire junta aan stakende ambtenaren het werk te hervatten, bleven de ministeries in het cen trum van de stad vanochtend dicht. Een studentenleider ver klaarde dat de „militairen zullen moeten boeten voor het leed dat zij het volk hebben aangedaan". De oppositie heeft gezworen de strijd voor democratie te zullen voortzet ten. Bij de hevige straatgevechten van gisteren in Rangoon, die tot laat in de avond voortduurden, zijn volgens schattingen tenminste 400 mensen om het leven gekomen. De slachtoffers, onder wie veel stu denten, vielen toen veiligheids troepen zonder enige waarschu wing op een grote menigte mensen schoten, die zich ondanks een de monstratieverbod hadden verza meld voor de Amerikaanse ambas sade, het algemene ziekenuis, de Sule-pagode en het stadhuis. Velen van de in traditionele 'sarong' geklede Burmaanse beto gers, hadden zich bewapend met primitieve wapens zoals speren, zwaarden, messen en pijl en boog. Ze bestookten de zwaar gewapen de veiligheidstroepen met zelfge maakte kogels, die zij afvuurden met behulp van katapults, handslingers en bogen. De solda ten, die ook posities hadden geko zen op daken, beantwoordden deze aanval met mitrailleurvuur. In ver scheidene delen van de stad wer den explosies gehoord. Ooggetui gen vertelden dat de troepen luk raak op de huizen, pagodes en an dere gebouwen schoten. Soldaten haalden de doden en gewonden weg van de straten. Er zijn talrijke mensen gearresteerd. Diplomaten spraken van een „complete anar chie en een bloedbad" in de straten van Rangoon. Oppositiegroeperingen hebben gisteren wat zij noemen „de enig wettige regering in Burma" opge richt. Deze regering wordt geleid door ex-premier U Nu en is ge vormd krachtens de grondwet van 1947, die in januari 1962 na de staatsgreep van generaal Ne Win buiten werking was gesteld. De groep zegt de steun te hebben van studentenbewegingen en zeven tien stakingscomité's. De oppositie-regering noemt het nieuwe militaire bestuur een „re- bellen-regering". Zij doet een be roep op de VN en andere interna tionale organisaties haar als de wettige regering te erkennen. Twee weken geleden vormde U Nu een zelfde regering, maar vond toen echter weinig steun. Intusen hebben de VS een be roep gedaan op het Burmaanse le ger om niet op de mensen te schie ten. De politieke problemen kun nen niet worden opgelost door el kaar uit te moorden, aldus Was hington. Zij dringen er bij de mili taire autoriteiten op aan om een dialoog te beginnen met de opposi tie over spoedige overgang naar een meer-partijen democratie. ADVERTENTIE Afgelopen zondag had h niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incL de jackpot van circa f 70.000,-. tv-vt/S Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan... Met de succesvolle lancering van de experimentele satelliet Ofek-1 heeft Israël gisteren een belangrij ke eerste stap gezet op weg naar een eigen stelsel van militaire waarnemingssatellieten. Het land is nu het achtste in de wereld dat in staat is satellieten in een baan om de aarde te brengen. door Ad Bloemendaal Om half twaalf vertrok de draag- raket met de Ofek ('Horizon') van een basis ten zuiden van Tel Aviv, zichtbaar voor vele ooggetuigen, waarmee een einde kwam aan en kele dagen van geruchten en ver warring. Zondag nog verklaarde premier Shamir van niets te weten. Gisteren, vlak na de start van de Ofek, sprak hij van een zeer belang rijk technologisch succes. Kernfysicus professor Yuval Ne'eman, voorzitter van zowel de ultra-nationalistische Tchiya-partij als het Israëlische ruimtevaartbu reau, omschreef twee dagen gele den de kranteverhalen over een op handen zijnde lancering nog als 'science fiction en ver van de wer kelijkheid'. Gisteren gaf hij een zeer korte toelichting bij zijn pro gramma. Volgens Ne'eman zal de nu om de aarde cirkelende experi mentele satelliet alleen technische informatie vergaren en over onge veer een maand verbranden. Maar hij kondigde al meteen nieuwe lan ceringen aan. Zowel Shamir als minister van buitenlandse zaken Peres legden er in hun verklaringen de nadruk op dat er gisteren geen nieuwe stap is gezet in de bewapeningswedloop in het Midden-Oosten. Niettemin valt moeilijk aan te nemen dat Is raël miljarden dollars spendeert aan een programma voor civiele ruimtevaart. Het eerste bericht over een op handen zijnde lancering verscheen vier weken geleden in het Ameri kaanse weekblad Time Magazine. Volgens het blad zou Israël op zeer korte termijn een spionagesatelliet in een baan om de aarde brengen, waarmee zijn militaire overwicht over de Arabische landen specta culair zou toenemen. Betere motoren Er heeft de laatste jaren eigenlijk nooit twijfel over bestaan dat Israël in staat was satellieten te lanceren. Professor Ne'eman zei gisteren dat de Israëlische vliegtuigindustrie al sinds het begin van de jaren zestig met raketten experimenteert en sinds het eind van de jaren zeven tig geleidelijk betere motoren heeft ontwikkeld. Toen de juiste raket er eenmaal was, verliep het volgens Ne'eman verder allemaal 'heel soe pel'. In de zomer van 1987 verschenen er berichten in de buitenlandse pers over een succesvolle proeflan- cering, in mei vorig jaar; van een Is raëlische raket voor de middellan ge afstand, die een bereik zou heb ben van maximaal 1600 kilometer. De proeflancering leidde tot een reeks waarschuwingen van de Sov jetunie, die vreest dat Israël bezig is met de opbouw van een arsenaal INF-raketten. Minister Peres zei bi j die gelegenheid dat de Russen zich geen zorgen hoefden te maken om dat Israël niet beschikt over raket ten die het grondgebied van de Sovjetunie kunnen bereiken. Sinds die tijd was de vraag eigen lijk alleen nog maar of Israël Finan cieel in staat zou zijn het veronder stelde ruimtevaartprogramma uit te voeren. Dr. Gerald Steinberg, een voormalige Amerikaanse ruimtevaartdeskundige die sinds 1982 in Israël woont, vertelde eer der deze week aan The Jerusalem Post dat de lancering van een enke le waarnemingssatelliet vrijwel geen betekenis zou hebben voor Is- raëls verdedigingssysteem. Vol gens hem heeft het alleen zin een heel project uit te voeren met een groot aantal satellieten. Hij schatte de kosten van zoiets op tien miljard dollar. Uit de beknopte mededelingen van professor Ne'emen kan wor den afgeleid dat Israel niet van plan is het bij een satelliet te laten en kennelijk heeft het land er dus financieel heel wat voor over om zijn militaire voorsprong op de Arabische wereld te handhaven en uit te breiden. Steinberg zei ook dat de ontwik keling en lancering van een satel liet in feite het makkelijkste onder deel van de hele operatie is. Het is veel moeilijker om van grote hoog te scherpe, voor militaire doelein den bruikbare, foto's te maken, de informatie naar de aarde terug te seinen, de gegevens te interprete ren en de satelliet in de juiste baan te houden. Tot nu toe hebben al leen landen als de Verenigde Sta ten, de Sovjetunie, Engeland, Frankrijk en India daarmee succes geboekt. Japan en Brazilië zijn nog bezig met de ontwikkeling v tellietprojecten. Het belangrijkste doel van Is- raëls satellietprogramma lijkt het verminderen van de afhankelijk heid van de Amerikanen. Het mi nisterie van defensie in Tel Aviv krijgt immers wel veel gegevens toegestopt, maar niet alles. Onte vredenheid daarover heeft geleid tot spionage in de Verenigde Sta ten, zoals is gebleken uit het proces tegen Jonathan Pollard, een Ame rikaanse marine-officier die onder meer satellietfoto's doorspeelde aan Israël. Een eigen stelsel van waarne- mingssatellieten stelt de Israëli's in staat de militaire ontwikkelingen in de Arabische buuurlanden van minuut tot minuut te volgen en dat kan in een oorlogssituatie van doorslaggevende betekenis zijn.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5