Prijzenregen theatergala P0DIUMBLIK Lekkere frisse barok Hugo Claus repeteert in Leidse Schouwburg Kubota zoekt het tijdloze DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988 KUNST PAGINA 29 Sinatra, Davis Junior en Minelli op tournee TEMPE (AP) - Voor een menigte van 14.000 mensen zijn Frank Sina tra. Liza Minelli, en Sammy Davis Junior zondagavond in een basket balstadion van de universiteit van Arizona begonnen aan een geza menlijke tournee. Het is de eerste keer sinds 28 jaar dat de drie arties ten samen optreden. Oorspronkelijk had het eerste concert moeten plaatsvinden in Houston in de staat Texas, maar dit is afgelast in verband met de or kaan Gilbert. Het concert begon met een afzonderlijk optreden van ieder van de drie van een half uur, gevolgd door een gezamenlijk op treden van ongeveer 20 minuten. Het spektakel werd afgesloten met een gezamenlijk gezongen versie van 'New York, New York'. Scène uit 'Sophisticated Ladies', een dansmusical van het New York Harlem Opera Ensembledat vrijdagavond optreedt in de Leidse Schouwburg. (foto Roland Smulders) Schouwburg Dé theatergebeurtenis van de ze week is ongetwijfeld het optre den van The New York Harlem Opera Ensemble. Vrijdagavond komt dit gezelschap met de dans musical 'Sophisticated Ladies' naar de Leidse Schouwburg. Het is een produktie die door de New Yorkse kunstcritici met veel lo vende woorden is ontvangen. Centraal in dit stuk staat het le ven en werk van Duke Ellington, de jazz-musicus die de wereld verrijkte met prachtige nummers als 'Mood Indigo' en 'Solitude'. Verder in de Leidse Schouw burg deze week twee stukken, waarmee in het afgelopen thea terseizoen reeds triomfen zijn ge vierd. Op woensdag 21 en don derdag 22 september staan Do nald Jones en Johnny Kraay- kamp op de planken met 'De Fan tast'. Kraaykamp kreeg voor zijn spel in dit stuk onlangs de Johan Kaartprijs. Terecht. Wie 'De Fan tast' vorig seizoen niet heeft ge zien, moet zich alsnog onverwijld naar de schouwburg reppen. Wie niet alleen geamuseerd of ontroerd wil worden maar ook nog wat kennis wil opdoen, moet zaterdagavond naar 'Memoires' van John Murrell. Het stuk gaat over de laatste dagen van de ver maarde actrice Sarah Bern hardt, dagen die zij in kommer volle omstandigheden door bracht op het landgoed Les Pou- lains. De rol wordt vertolkt door Henny Orri. Willem Nijholt speelt Bernhardts secretaris. Twee na- men die garant staan voor een boeiende voorstelling. Vorig seizoen brachten Ina van Faassen, Erik Brey en Frans Mulder, tesamen vormend de groep 'Purper', in de Leidse Schouwburg een try-out van hun programma 'Dit Verhaal'. Op maandag 26 september is daar nu de première van dit stuk, waarin het gaat om een tweeling, die eikaars antipode zijn. Ina van Faasseyi speelt de rol van de 'alwetende', begrijpende vrouw. 'Van Zwarte Woud tot Zwarte Zee' -zo luidt de titel van de voor stelling die op dnisdag 27 sep tember in de Leidse Schouwburg wordt gegeven door het Folkloris tisch Danstheater. De loop van de Donau is de leidraad geweest voor het nieuwe programma van dit gezelschap. Dansen uit Roe menië, Bulgarije, Tsjecho-Slowa- kije staan op het programma. Nou, ik zou zo zeggen, genieten LAK-theater Twee interessante voorstellin gen in het LAK-theater. Op woensdag 21 en donderdag 22 september speelt Independance 'Man is man' van Brecht. Drie soldaten zijn bij eewverboden ac tie een kameraad kwijtgeraakt. Om de straf van hun meerderen te ontlopen nemen ze voor hem een 'stand-in', een havenarbeider die het spel wel wil meespelen. We zien hoe deze man, die geen vlieg kwaad doet, zich ontwikkelt tot een vechtmachine. Paul Binnerts regiseert dit stuk van Brecht, waarin cynisme en humor om de voorrang strijden. Op vrijdag en zaterdagavond is Angelika Oei in het LAK-thea ter met 'Regendansen'. De titel van dit stuk, waarin wordt ge danst en geacteerd, heeft te ma ken met de regen die Oei en haar collega's vanuit hun repetitie ruimte dag aan dag naar bene den zagen kletteren. Die regen gaf iets tijdloos, iets eeuwigs aan die dagen. Daarover gaat het in deze laatste produktie van Oei. Concert door het Leids Barok Ensemble met werken van Geminiani. Purcell. Han del en J.S. Bach. Solistische medewerking verleenden Theo Goedhart en Jan Piet Knijff: klavecimbel. Gehoord op 19 septem ber in het Groene Kerkje. OEGSTGEEST - Alweer een nieuw strijkensemble in Leiden en wel één, dat ernaar streeft ba rokmuziek tot klinken te bren gen op dezelfde wijze als in de periode waarin het gecompo neerd werd (zo'n slordige 250 jaar geleden). Ik vind dat ze daar in zijn geslaagd. Sinds de orkes ten vanaf ca. 1800 in omvang toe namen, was de komst van één centrale 'directie' noodzakelijk. Waar één scepter zwaait, moeten de anderen gehoorzamen. Zo speelde bijvoorbeeld het Leiden Sinfonietta (dat afgelopen zon dag zijn première beleefde) volg zaam en de aanwijzingen van de dirigent afwachtend. In de barok echter vervulden de klavecinist en de aanvoerder van de violen de rol van eersten onder de gelij ken. Zó was het ook bij het Leids Barok Ensemble. Onder wat luidruchtig geschraap van hun stoelen namen de dertien strij kers hun plaats zó in, dat ze allen oogcontact hadden met de con certmeester. Hun spel was vol initiatief en levenslust. De aan dacht voor het samenspel en voor de bewegingen van de aan voerder maakte, dat er eendrach tig werd gespeeld. Nooit was het afwachtend, eerder wedijverend concerteren) in de juiste zin van het woord. Deze gevorderde amateurs spelen weliswaar op moderne in strumenten, maar passen daarop barokke speeltechnieken toe, zoals het anders vasthouden van de strijkstok, waardoor de toon lichter wordt en minder 'vet'. Ook de speelstijl weerspiegelde de barokke idealen: helderheid, goede articulatie en doorzichtig heid. Toehoorders die in de toe komst willen gaan luisteren zul len zich geen moment vervelen bij dit ensemble. Zoals ze gister avond speelden, gaven ze elk van de stukken een zeer eigen sfeer mee. Het door Goedhart en Knijff elegant gespeelde concert voor twee klavecimbels in c van Bach had een beetje te lijden aan inzakken van de spanning, maar voor de rest was het een avondje vol lekkere frisse barok. MONICA SCHIKS 'Het Schommelpaard', een toneelstuk over de liefdesdood LEIDEN - 'Het Schommelpaard'. Zo heet het nieuwste toneelstuk van Hugo Claus. Hij schreef het voor de toneelgroep 'De Com pagnie van de XXe Eeuw'. Hoewel het stuk binnenkort in Amsterdam in première gaat, koos de schrijver voor de repetitie ervan de Leidse Schouwburg. Waarom? Claus: "Omdat ik gewoon het mooiste wil. En de Leidse Schouwburg is mooi, gaaf'. Een kort gesprek met een kun stenaar die mét het klimmen der ja ren steeds produktiever lijkt te worden. door Cees van Hoore 'Heb je een sigaret? Ik rook niet meer'. Met deze woorden laat schrijver Hugo Claus de zaaldeur achter zich dicht waaien. Tegen zijn gewoonte in, laat hij zijn werk als regisseur even in de steek om een paar Ollanders te woord te staan. Waar gaat zijn toneelstuk 'Het Schommelpaard' over? Claus: "Het thema in dit stuk is kort gezegd 'de liefdesdood'. In 'Het Schommelpaard' ontmoeten Eros en Thanatos elkaar, een klas siek gegeven dus, een allegorie. U kent Casa Rosso in Amsterdam, u weet wel, dat bordeel dat destijds in vlammen is opgegaan. Nou in zo'n soort bordeel speelt mijn nieuwste stuk, maar dan nog een graad of tien sjieker. Zeer luxueus allemaal. Badkuipen met vergulde vogelpoten en champagne uit pumps. In die omgeving vertoeven vijf mannen, vier directeuren en een advocaat. Ze zijn allen dodelijk verliefd op één vrouw, een zeer vo luptueuze dame, een hondertach- tigponder. De spanning tussen die mannen is zeer geladen, het knet tert van de erotiek. Maar het aardi ge is - en dat had ik eigenlijk ge heim willen houden - het aardige is, dat je die vrouw niet te zien krijgt. Of ze lijkt op de Rubensiaanse vrouw op het affiche voor deze voorstelling? Nee, niet echt. Ze is daar maar een flauwe afschadu wing van. De mysterieuze vrouw die ik in mijn hoofd heb, is in de werkelijkheid misschien wel niet te vinden. En ja, waarom het nu juist zo'n dikke vrouw moet zijn? Ik denk dat dat mijn half-Arabi- sche afkomst is". In het theaterboekje van de Leid se Schouwburg wordt vermeld dat Claus zijn stuk op het lijf heeft ge schreven van de vijf acteurs die het spelen, te weten: Jules Hamel, Jéróme Reehuis, Paul Gieske, Ramses Shaffy en Hidde Maas. Is dat zo? Claus: "Ja, in zekere zin wel. Ik had dat wel zo'n beetje in mijn hoofd zitten. Vooral met Jéróme Reehuis heb ik grote affiniteit. Ik hou van zijn exuberante, harstoch- telijke spel. Ik vind het als regis seur een uitdaging om hem te tem men". En met een wat vermoeide trek op het gezicht: "En dat lukt aardig,ja". Claus lijkt met het klimmen der jaren steeds produktiever te wor den. Schilderen en schrijven, hij doet het in een moordend tempo. Claus: "Ach, dat valt wel mee. Ik werk vaak in opdracht en dan móet iets wel af. Als ik ga freewheelen doe ik niets meer". De schrijver heeft de Leidse Schouwburg uitgekozen als repeti tieruimte omdat hij gewoon 'het mooiste wil'. De akoestiek is er per fect, iets dat de verstaanbaarheid van de acteurs ten goede komt. Claus: "Ik vind dat een eerste ver eiste, ja. Acteurs die niet verstaan baar zijn, neem ik niet. Schandalig hoe dat de laatste tijd gebeurt. Maar dat heeft alles te maken met veronachtzaming van de taal in het algemeen. We hebben er duizend jaar over gedaan om een taal te ont wikkelen en wat je nu ziet is dat ze die zo vlug mogelijk naar de sode- mieterij helpen. De tekst is niet meer belangrijk. In toneel!!" Claus wijst op de mysterieuze, vrij ingewikkelde thematiek van 'Het Schommelpaard'. Een 'mak kelijk' toneelschrijver is hij be paald niet. Hoe denkt hij over het begrip eenvoud? Claus: "Ik hou niet van het eenvoudige. Ik streef geen eenvoud na in mijn werk. Doodgewoon omdat het leven niet eenvoudig is? Is uw leven dan zo eenvoudig? Nou dan". Als we afschjeid nemen, zegt Claus tegen de fotograaf: "Zorg maar dat ik er op kom als een ro mantische dichter. U weet wel, met zo'n uitgemergelde, getourmen teerde kop". (Op vrijdag 7 oktober zal 'Het Schommelpaard' te zien zijn in de Leidse Schouwburg. Dit in het kader van een Hugo Claus-cy clus, die voor de rest bestaat uit 'Het Haar van de hond', 'Gilles!' en 'Thuis') Fototentoonstelling 'China' Volkenkunde Kinderboekenweek AMSTERDAM (ANP) - De Kinder boekenweek van dit jaar, die pre cies valt in de herfstvakantie (van 12 tot en met 22 oktober), zal aan sluiten bij de manifestatie Neder- land-Museumland. Het thema van de' week is dan ook 'Duizend Din gen Achter Deuren', kinderen, boe ken, musea. Ook één van de twee speciale uitgaven voor de Kinder boekenweek heeft deze titel mee gekregen. Dit rijk geïllustreerde boekje (oplage 99.500 exemplaren) is ge schreven door Joke van Leeuwen en zal tijdens de Kinderboeken week voor 3,50 gulden in de boek handel verkrijgbaar bij aankoop van een kinderboek. In het boek zit een gratis Jeugdmuseumkaart bij gesloten. Er verschijnt ook nog een boekje voor kleuters met veel teke ningen en weinig tekst, dat ook al kunst tot onderwerp heeft: „Kro kodil en het meesterwerk)" van Max Velthuijs. Dit werkje (oplage 64.500) is tijdens de Kinderboeken week verkrijgbaar voor 1,95 gulden bij aankoop van een kinderboek. De kinderboekenweek wordt ge opend op 12 oktober en gezien het thema uiteraard in een museum: het Scheepvaartmuseum in Am- sterddam. Vanaf die datum zal er overal in het land van alles te doen zijn, waarbij men vooral wil probe ren duidelijk te maken dat er ook voor kinderen veel leuke en inte ressante dingen in musea te zien zijn. De bestuurslid dr. G van Wen- gen van SMJ, vertelde op de pers conferentie dat onderzoek heeft uitgewezen dat 40 procent van de Nederlanders nooit in een museum komt. Zoals sponsoring over de gehele linie in de wereld van de kunsten een rol speelt, zo ook bij de Kinder boekenweek. CPNB heeft met de PTT Post een driejarig contract af gesloten voor financiële steun van 100.000 gulden per jaar voor de Kinderboekenweek. In zijn reisverhaal 'Barbaar in China' geeft Adriaan van Dis on verbloemd zijn ergernis weer over de omgang met de Chinezen en de tegenwerking die hij op zijn toch langs de Zijderoute on dervindt. Zijn Japanse reisge noot Minoroo voelt de mensen beter aan en kan met hen com- munceren door Japanse karak ters op zijn hand te schrijven. Van Dis beschrijft de situatie als volgt: "Er gaat maar één verhar de weg naar Kashgar. De plaat sen die de bus aandoet zijn voor vreemdelingen niet 'open'. Al leen een doortocht is sinds kort toegestaan. Officiële instanties moedigen de reis niet aan. De au toriteiten zien niet graag vreem delingen buiten de aangegeven paden. Daarom sta ook ik voor een kaartje in rij. De hand van Minoroo heeft ons uiteindelijk aan een plaats geholpen. Minor oo kent de weg van de glimlach. Hij toont begrip voor dingen die wij maar slecht begrijpen...". Evenals Minoroo heeft de Japan se fotograaf Hiroji Kubota de juiste wegen weten te vinden waardoor alle poorten voor hem opengingen. Deze vriendelijke en bescheiden man krgeg van de Chinese autoriteiten alle mede werking om een unieke fotore portage te maken over alle een entwintig provincies. De China-expositie in het Mu seum van Volkenkunde met ruim honderd werken uit deze serie (in totaal tweehonderddui zend foto's) is niet alleen impo nerend door het grote formaat of de prachtige, heldere kleuren van de getoonde stukken, maar ook door het beeld dat Kubota van het land geeft. Hij heeft zich daarbij vooral laten leiden door zijn fascinatie voor deze duizen den jaren oude beschaving, de diversiteit van mensen en cultu ren en de uitgestrektheid van het land, dit zonder al te sterk de na druk te leggen op de verwarren de tegenstelling tussen de sterke traditie en het moderne leven in China. Tegenover aloude gebrui ken of middelen van vervoer, zoals een vlot van geitehuiden, staan grote industriële com plexen en havensteden. Tijdloos heid en traditie worden opgeroe pen in schitterende landschap pen, waarin de bergen de nauwe verbondenheid tussen de natuur en de Chinese schilderkunst zichtbaar maken. Kubota koos niet voor voor spelbare oplossingen als het ging om het kiezen van het seizoen of het standpunt. De Gobi-woestijn is bij Kubota een grijze, eindelo ze vlakte in de winter in plaats# van een droge, zinderende zand woestijn. Tegen adviezen in ging Kubota 's winters naar Tibet om dat de bewoners er in zomer- tenue (een mao-jasje) er minder Tibetaans uitzien dan in de scha- pevachtjassen die zij op een van de subtiel belichte foto's dragen. Het Potala-paleis van de Dalai Lama, de geestelijk leider van de Tibetanen, fotografeerde hij De Anshan staalfabriek in Liaoning N.O.-Chinagefotografeerd door Kubota. (f0to pr) vanuit een militair kamp, terwijl hij zich voor een weinig geijkt plaatje van de Chinese Muur even op verboden gebied waag de. In de technisch perfecte beel den laat Kubota op onovertrof fen wijze de bezoeker de sfeer proeven van de vroege ochtend in de straten van Xiamen of van de beroemde bergen van Guilin die geheimzinnig uit het land oprijzen. Bij het weergeven van de vele kanten van het land en de gemêleerde samenleving verlaat zijn gevoel voor schoonheid hem nooit. Hoewel Kubota afstudeer de als politicoloog voordat hij fo tograaf werd, spreekt uit het werk geen politieke stellingna- me. Toch hebben de foto's voor hem niet alleen esthetische bete kenis. Omdat zijn land in het ver leden veel strijd heeft gevoerd, onder andere met China, hoopt Kubota dat zijn fotowerk een middel kan zijn om de contacten met volkeren waarmee Japan in oorlog is geweest te verstevigen. Met deze rondreizende China - tentoonstelling kreeg het Muse um voor Volkenkunde geen kant en klare presentatie in huis. Con servator Van Dongen bereikte een mooi resultaat door de foto's thematisch te groeperen binnen de verschillende gebieden. Deze opstelling brengt een duidelijk lijn aan in de serie, die bestaat uit verschillende hoofdstukken waarin het verhaal van de streek of de leefomgeving en niet in de laatste plaats het verhaal van de mensen centraal staat. Een spe ciaal door het museum samenge stelde brochure dient als lei draad bij de expositie. Kortom een voorbeeldige presentatie van het werk van Kubota dat een bij zondere indruk naliet. En on danks de ervaringen van Van Dis in China zou ik graag het land dat Kubota in zijn foto's zo prachtig 'schilderde' eens met eigen ogen willen zien. NANCY STOOP AMSTERDAM (ANP) - Sigrid Koetse en Carol van Herwij nen zijn onderscheiden met de belangrijkste Nederlandse toneelprijzen voor het seizoen 1987/1988. respectievelijk de Theo d'Or en Louis d'Or. De bekendmaking en uitreiking van deze theaterprijzen vond gisteravond plaats op een groot Theatergala in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Daar werden voor het eerst in de Nederlandse theaterge schiedenis alle voornaamste theater- en podiumprijzen te gelijk uitgereikt in een showprogramma dat was opgezet naar het voorbeeld van de Oscar-uitreiking in Hollywood. Manuscript Kafka's 'Proces' op veiling LONDEN (AP) Het manuscript van 'Der Prozess' van Franz Kafka, een van de grote romans van de twintigste eeuw, wordt op 17 no vember in Londen geveild, zo heeft het veilinghuis Sotheby's gisteren 1 bekendgemaakt. Sotheby's sprak van 'het belang rijkste moderne literaire ma nuscript dat ooit op een veiling is aangeboden' en zei te verwachten dat het een miljoen pond zou op brengen (3,5 miljoen gulden), ruim boven het huidige record - 1,2 mil joen gulden - dat vorig jaar werd neergeteld voor Kafka's correspon dentie met zijn verloofde Félice Bauer. 'Het Proces', dat Kafka in Duits land heeft geschreven op blaadjes die hij uit een notitieboek had ge scheurd, werd in 1925, een jaar na zijn dood, uitgegeven. Kafka vertrouwde het ma nuscript na voltooiing in 1920 toe aan zijn vriend Max Brod, aan wie hij de roman had voorgelezen. Na dat Kafka op 41-jarige leeftijd aan tuberculose was overleden liet Brod het werk uitgeven, ondanks Kafka's opdracht zijn papieren te verbranden. Het theatergala was georganiseerd door de Vereniging van Schouw burg- en Concertgebouwdirecties (VSCD), die ook de toneelprijzen beschikbaar stelt, in samenwer king met Joop van den Ende Thea- terprodukties. Het evenement werd rechtstreeks uitgezonden in het KRO-televisieprogramma 'Haal het doek maar op'. Sigrid Koetse kreeg de onder scheiding voor de beste vrouwelij ke dragende rol in het toneelstuk 'Bakeliet'. Carol van Herwijnen werd onderscheiden voor de beste mannelijke dragende rol (Nicolas) in 'Om het af te leren'. De Colombina, voor de beste bij dragende vrouwelijke rol, kreeg Els Ingeborg Smits als Bea in 'Hitchcocks driesprong'. De Arlec- cchino voor de beste mannelijke dragende bijrol ging naar Theo Pont voor zijn rol als Arthur in het zelfde stuk. De Prosceniumprijs, een aan- moedingsprijs, werd toegekend aan Willem Wagter en Sacha Bult huis als Srulik en zijn pop in het stuk 'Ghetto'. Han Ebbelaar kreeg de Gouden Nederlandse Theaterdansprijs voor zijn rol in het ballet 'Het Zwa- nenmeer'. De Zilveren Nederland se Theaterdansprijs ging naar Ca therine Allard voor haar vertolkin gen in 'Arenal' en 'Bolero'. Rudi van Dantzig werd be- 'Grand old man', acteur Gilus Hermus, spreekt een dankwoord uit na het ontvangen van de oeu- vreprijs. Zijn dank ging vooral uit naar zijn vrouw, 'zonder wier hulp ik hier misschien wel nooit had ge staan' (foto ANP) kroond met de Nederlandse Cho- reografieprijs voor de choreografie van 'Het Zwanenmeer'. De Hans Snoekprijs voor het beste jeugdtheaterprogramma was voor Theo Terra en Servaes Nelis- sen voor hun programma 'Zwane- dons'. Suver Nuver (Peer van de Berg, Dette Glashouwer en Henk Zwart) werd onderscheiden met de Nederlandse Mimeprijs voor het programma 'Suver Nuver'. Naast deze bestaande prijzen werden ook nog vier nieuwe prij zen uitgereikt. De musical 'Cats' werd onderscheiden met de Neder landse Musicalprijs. De Neder landse Cabaretprijs ging naar Fris se Jongens voor hun programma 'Ons Lowietje heeft een engel ge zien'. Voor de Ereprijs van de Ne derlandse Muziekpodia, voor uit zonderlijke verdiensten voor de klassieke muziek in Nederland, werd Elly van Ameling uitverko ren. De Oeuvreprijs voor een kun stenaar die in zijn carrière een gro te bijdrage heeft geleverd aan de podiumkunst, werd gewonnen door Guus Hermus. "Waarom zo'n dikke vrouw sche afkomst is". dit stuk? Ik denk dat dat mijn half-Arabi (foto Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 29