Moes met record naar B-finale Evert: 'Ik heb het gevoel dat ik erbij hoor' ©c Jèpclrit ban Corn Venvende tennisprofs blij met olympische beweging 'Winnaar' naar huis gestuurd.. Nederlandse zwemmers stranden in series -N. Beter voedsel voor atleten SEOUL (GPD) Chris Evert is verwend, geeft ze eerlijk toe. Ze is al 33, en heeft miljoenen dollars met het profes sionele tennis verdiend. Toch, zegt ze, „zal een gouden olympische medaille me evenveel voldoening geven als elk van mijn zeventien Grand Slam-titels". Maar voor het zover is, moet ze eerst aan het olympische leven wennen. ,,Ik ben tijdens toernooien gewend s morgens de roomservice van het hotel te bellen, om me mijn ontbijt te brengen. Hier moet ik met een blaadje in de rij staan". Niet dat ze het zo erg vindt, integendeel. „Hier is iedereen gelijk aan elkaar, staat niemand op een voetstuk. Dat is wel een prettig gevoel". Steenrijke tennisprofs op offi cieel amateuristische Spelen. Dat laatste mag in de tijd van Juan An tonio Samaranch geen naam meer hebben, wennen blijft het wel, over en weer. De aanwezigheid van Evert, haar Amerikaanse teamge noten (o.a. Pam Shriver, Tim Mayotte), anderen als Stefan Ed- berg en Steffi Graf. het heeft iets onnatuurlijks. Alsof ze er niet hele maal bijhoren, na 64 jaar te zijn weggeweest. Zelf hebben de tennissers er geen moeite mee, ze marcheerden vrolijk mee bij de openingsceremo nie en raakten diep onder de in druk. Evert: „Tennis is normaal zo geïsoleerd, je hebt nooit met ande re sporters te maken, leeft in ho tels, van toernooi naar toernooi. Maar hier, hier heb ik het gevoel, dat ik ergens bijhoor, dat ik een deel ben van een groter iets. Die 70.000 mensen bij de opening, zo veel had ik er nog nooit bij elkaar in een stadion gezien". Waarmee al haar aanvankelijke scepsis was verdwenen. „Toen ik de uitnodiging voor de Spelen SEOUL (SID/AFP) Verliezen, winnen en toch weer verliezen. Dit overkwam de Canadees Jamie Pagendam in de eerste ronde van het Olympisch bokstóernooi. De vedergewicht verloor eerst van de Mongool Amarjargol na in terventie van de scheidsrechter. Later werd hij, na bestudering van video-beelden, alsnog tot winnaar uitgeroepen omdat de Mongool in de tweede ronde twee keer naar de grond ging en een derde keer on vast op zijn benen stond. Nu mag Pagendam toch naar huis door een beslissing van de ringartsen. „Volgens ons reglement kan een bokser die verliest met een techni sche knock out, door de artsen voor vier weken geschorst wor den". zegt de wereldboksbond AI- BA in een verklaring. De artsen vinden het onverantwoord dat Pagendam, die in zijn partij na het herstel van de Mongool drie keer werd aangeslagen, verder bokst. Het reglement schrijft in zo'n geval automatisch een boksverbod voor. De narigheid voor Pagendam had voorkomen kunnen worden als de arbiter zich naar behoren van zijn taak had gekweten. In dat geval was het gevecht gestaakt toen Amarjargol voor de derde keer dizzy was. DINSDAG 15.00-16.00 BBC 2 Samenvattingen 16.05-16.50 BBC 2 Samenvattingen. 16.15-17 15 Did 1 Olympia extra 16 30-17.15 Ned 3 Turnen 17.00-17.30 BRT 2: Samenvattingen van diverse wedstrijden. 18.00-18.30 Ned 3 Barcelona: docu mentaire over de voorbereidingen in Bar celona op de Olympische Spelen 1992. 19.10-19.51 Ned 3: Avondshow. 20.00-21.00 BBC 1: Samenvattingen. 20.00-23.00 BRT 2: Studio Olympia: hoogtepunten van vandaag. 20.15-21.45 Did 1: Olympia Magazine hoogtepunten en interviews. 20.29-21.55 Ned 3: Met o.a. boksen, mo derne vijfkamp en wielrennen. 22.30-22.40 Super Olympische Zomer spelen overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen. 23.00-00.00 Did 1 Olympia Spezial hoogtepunten 00 55-15.55 Did 2 Olympia Live Scha kelprogramma zwemmen, turnen, schermen, worstelen, schieten, gewicht heffen. basketbal, waterpolo, boksen paardesport, wielrennen, roeien, voetbal (Zweden-Westduusland), ca 2.45 uur hockey Zuidkorea-Westduitsland (vrou wen). tennis, samenvattingen en kort kreeg, vroeg ik me af, wat zij voor ons tennissers zouden kunnen be tekenen. We hebben onze eigen showcases. Grand Slam-toernooi- en als Wimbledon en de US Open. Toch denk ik, dat we de olympi sche beweging nodig hebben. Deelname hier brengt elke sport in een hoger aanzien". Lobby Dat meende Philippe Chatrier ook, toen hij de lobby voor olym pisch tennis begon. De voorzitter van de Internationale Tennis Fede ratie vond bij IOC-keizer en tennis- liefhebber Samaranch een willig oor. Die zette de sport weer op de agenda, in 1981. Dat was het jaar, dat het IOC de 'eligibility rule' in voerde. Niet het comité zelf, maar de internationale sportfederaties mochten uitmaken welke sporters op de Spelen konden verschijnen. Officieel moesten ze het Olym pisch Handvest ("ge moogt aan uw olympisch optreden geen geld ver dienen') wel in gedachten houden, maar in werkelijkheid werd de deur voor profsporters open gezet. Wel verzoop elke federatie zich in allerlei beperkende regels om de schijn op te houden. Die van het voetbal beslaan enkele velletjes tekst, niettemin zijn in Zuidkorea EK-gangers als de Westduitser Klinsmann en de Italiaan Virdis aanwezig. En op de tenniscourts mochten in Los Angeles '84, toen winnaars Edberg en Graf nog 'de monstratiesporters' waren, geen spelers ouder dan 21 jaar verschij- Dat, vond Chatrier, moest voor '88 veranderen. „Als we tennis dan toch olympisch maken, laten we het dan wel goed doen en niemand discrimineren. Mannen als Ben Johnson en Carl Lewis kun je toch ook geen amateurs meer noemen? Ik wilde hier in Seoul geen der derangs kampioen hebben. Alle toppers zouden in staat moeten zijn mee te doen". Niet dat ze ook allemaal zijn ver schenen. Ivan Lendl is nog geen Amerikaan, Mats Wilander en Bo ris Becker zijn een beetje gebles seerd en John McEnroe en Jimmy Connors hadden gewoon geen zin slechts 'om de eer' te gaan spelen. Dat zal volgens Chatrier de komen de jaren wel gaan veranderen. „Het is absoluut niet zo, dat tennis op de volgende Spelen alweer van het programma is verdwenen". Hij krijgt daarbij steun van Pam Shri ver. wiens dubbelpartner Martina Navratilova niet op de 'eervolle uit nodiging' inging: „Ik denk. dat Martina nu wel spijt van die beslis sing heeft. Het is zo'n belevenis hier te zijn". Ze zegt, net als haar Amerikaan se collega's, vooral 'voor ons land' op de Spelen te zijn. Een idee die Michiel Schapers ook aanhangt: „Je verdient natuurlijk niets, in de vier weken voor en tijdens de Spe len, maar ik vind wel dat ik voor Nederland erbij moet zijn". Want voor de winnaar zal straks het volkslied worden gespeeld, een vreemd gebeuren op de tennisba nen. Slechts bi j Davis- of federatie Cup-wedstrijden wil dat nog wel eens voorkomen. Een Zweedse en 01.00-02.00 BBC 1: Hockey 01.55-03.55 BRT 2: Afwisselend: wiel rennen: sprint, series mannen en vrou- 02.00e-04°00eBBC 1Paardesport 03.55-06.00 BRT 2: Zwemmen 04 00-06.15 Ned 3: Zwemmen: finales (li ve) 100 m. vlinderslag mannen, 200 m. vrije slag vrouwen. 400 m. wisselslag mannen, 200 m. schoolslag vrouwen. 4x200 m vrije slag mannen estafette. In de pauzes evt. roeien herkansingen. 04.00-07.00 BBC 1Zwemmen en paar desport. 06.00-08.00 BRT 2: Turnen: vrouwen- ploegen B. 06.15-07.00 Ned 3: Samenvatting tur nen, vrouwenploegen B (eerste deel) 07.00-07.30 Ned 3: Hoogtepunten 07.00-07.30 BBC 1 Wielrennen, turnen en boksen 07.30-08.30 Ned 3: Hockey vrouwen Nederland-Verenigde Staten (live). 07.30-11.25 BBC 1: Samenvattingen 08.00-08.30 BRT 2: Wielrennen: series sprint vrouwen en mannen, kwartfinales achtervolging mannen. 08.30-09.00 Ned 3: Turnen. 08.30-10.55 BRT 2: Boksen 09 00-10.00 Ned 3' Samenvatting tur- 09.00-10.00 Ned 3 Wielrennen- baan- wedstrijden (samenvatting) 10 00-11.00 Ned 3: Restanten roeien herkansingen, boksen en evt. rest wiel- 10.55-12.15 BRT 2: Paardesport: military en cross-country. 11.00-12.20 Ned 3: Paardesport: miM- tary. 12 05-14.00 BBC 1: Samenvattingen 12.15-12.30 BRT 2: Boksen 12.20-16.15 Ned 3 Turnen vrouwen- ploegen, groep A 12.30-15.30 BRT 2: Turnen: vrouwen- ploegen A 15.15-16.50 BBC 2 Samenvattingen. 15.30-17.30 BRT 2: Gewichtheffen in de klasse tot 67 kg. De Zweedse tennismiljonair Edberg hield zich in de eerste ronde van het olympische toernooi moeiteloos staande. Hij versloeg de Oostenrijker Skoffmet de cijfers 7-6,6-2,6-3. (foto api Westduitse hymne worden als overwinningsliederen voorspeld. Graf en Edberg, dezelfde als vier jaar terug. Als ze tenminse goed kunnen wennen aan het leven in een olympisch dorp. Leed Luister naar Pam Shriver: „Een gedeelde slaapkamer, dat heb ik nog nooit meegemaakt". Ze lacht er nog bij, net als Chris Evert, die trouwens buiten het atletendorp verblijft, in het Olympic Family Town. Een soort opvangtehuis voor familieleden van de sporters, en 'Chrissie' heeft haar man bij zich, Andy Mill. Het gaat hen goed. de pas-getrouwden, „alleen de bed den zijn hier wel een beetje smal". Olympisch goud zou dat 'leed' mis schien een beetje kunnen verzach ten. i schoolslag in Lon- In tegenstelling tot tal van an dere landen, leren Nederland se kinderen zwemmen met de schoolslag. Het woord zegt het al. Overal elders spreekt men van borstslag. Je zou verwach ten dat Nederland op een nummer als de 200 meter schoolslag dames, waarvan morgen de finale wordt gehou den, altijd een vooraanstaan de rol heeft gespeeld. Maar ivie de Olympische kampioenslijs- ten bekijkt, merkt dat dat be paald niet het geval is. Slechts eén keer behaalde een Neder landse de titel op de 200 meter. Dat gebeurde door Nel van Vliet bij de Spelen van 1948 in Londen. De Robben-zwemster, Euro pees kampioene 1947 en we reldrecordhoudster met 2.49.2, was de grote favoriete voor het goud, maar in de finale kreeg ze te maken met twee hoekige Hongaarse Eva's, Novak en Szekely. De laatste bediende zich van de vlinderslag vlin der- en schoolslag werden pas in 1956 afzonderlijke num mers). Het werd een prachtige eindstrijd. Terwijl radio-i slaggever Dick van Rijn het bijna begaf van spanning opwinding. Vliet drie banen rustig en ge concentreerd achter de twee Hongaarsen aan om op de laatste baan met een tem poverhoging toe te slaan. Op 25 meter van de wand leek haar niets meer te kunnen ge beuren. Maar op dat moment balde de onbekendekansloos geachte Australische Nancy Lyons alle krachten samen voor een opzienbarende eindrush die haar voorbij dé beide Hongaarsen bracht en angstig dicht in de buurt van de niets vermoedende Nel van Vliet. Toen de Hilversumse de hand tegen de kant sloeg (na 2.57.2) had ze nog net een me ter van haar voorsprong over. Mocht Nel van Vliet van enig geluk spreken, haar voor gangster Marie Baron had dat jaren daarvoor, bij de Spelen van Parijs in 1924, nu juist voor geen greintje gehad. Ze was veruit de sterkste van het hele veld. In haar serie ver sloeg ze de Amerikaanse kam pioene Agnes Geraghty (later winnares van het zilver) met meters in de tijd van 3.22.6. De jury diskwalificeerde haar echter, omdat zij bij een der keerpunten niet met beide handen had aangetikt, zoals was voorgeschreven, maar met de ene hand na de andere De Nederlandse delegatielei der G. Blitz ging tegen die uit spraak in beroep met als argu ment "dat de straf te zwaar is voor het lichte vergrijp, mede gezien de jeugd (16 jaar) van mej. Baron''. Maar de jury d'appel wees het protest af. De juryleden zaten er kenne lijk toch mee. Hoe is het anders te verklaren dat zij Marie Ba ron direct na de finale in de gelegenheid stelden het we reldrecord (3.20.4) op deze af stand scherper te stellen. De Nederlandse slaagde daarin niet, maar noteerde moeder ziel alleen wel de uitstekende tijd van 3.24.2. En dan te be denken dat kort daarvoor de Britse Lucy Morton de Olym pische eindstrijd had gewon nen in....3.33.2. Vier jaar later, in Amster- dam-1928, poogde Marie Ba ron alsnog het goud binnen te halen. Dit keer bleek de Duitse Helen Sclirader duidelijk ster ker (3.12.6 tegen 3.15.2). De Duitse had bovendien de niet geringe handicap dat halver wege de laatste baan haar schouderbandjes knapte. RUUD PAAUW j EDWIN WINKELS SEOUL (ANP) - De sfeer op snuiven; daar ging het de nationale zwemploeg om op de tweede seriedag. Linda Moes, Diana van der Plaats en Frank Drost namen al zwemmend de gelegenheid te baat een kijkje achter de Olympische coulissen te ne men om geprepareerd te zijn als hun hoofdnummer aan de beurt kwam. Karin Brienesse, de enige met er varing hoe het in de catacomben van het enorme wedstrijdbad toe gaat. knapte enigszins af. Na de zesde plaats op de 100 meter vrije slag in een persoonlijke recordtijd bleef zij in de series op de dubbele afstand met een tijd van 2.04,36 op zo'n drie seconden van haar eigen toptijd record steken. Ver van de A- en B-finale verwijderd op een 22ste plaats, zelfs achter Diana van der Plaats, die zich met een per soonlijk record van 2.03,02 opwierp als eerste reserve voor de B-finale. Twee jaar geleden bij de wereld kampioenschappen in Madrid was een dergelijke tijd nog goed voor een finale -optreden. Coach Bert Sjttérs zocht in het geval van Brie nesse naar mentale oorzaken. „Ka rin is een meisje dat zich enorm op een wedstrijd kan instellen, maar ze heeft daar wel veel tijd voor no dig. Bovendien^ als haar driftige slag een keer niet loopt, is de terug val groot." Een heel jaar trainen voor één be paald doel. En als het zover is er niet bij zijn. Geestelijk afwezig al thans. Het overkwam Linda Moes vanmorgen in de series van de 200 meter schoolslag. „Van tevoren maak je jezelf natuurlijk een voor stelling hoe het bij de Olympische Spelen toegaat. Je bereidt je goed voor, maar op het startblok, was het allemaal heel anders. Ik had schoolslag. De Gronings e i weliswaar een Nederlands record, niet het idee. dat ik er zelf stond Pas bij de overkant, had ik in de ga ten in het water te liggen", aldus de Groningse Eemsrob. Het jongste lid van de zwem ploeg - ze is zestien jaar - is niet het type, dat zich gauw laat intimide ren. In dat opzicht heeft zij wel wat weg van Petra van Staveren, de de inmiddels gestopte Olympische schoolslagkampioene, wier op volgster zij hoopt te worden, maar tegen Olympische plankenkoorts is geen remedie. Bert Sitters zelf bezig aan zijn zevende spelen wist er althans geen één. „Het is een he le massa indrukken die op je af komt. Zelfs bij de series zitten zo'n zesduizend mensen." Linda Moes pakte overigens snel het ritme weer op. Via een tussen tijd van 1.13,19 kwam ze uit op een eindtijd van 2.31,98, waarmee zij haar haar eigen nationale record met 0,29 seconden verbeterde. In dezelfde serie greep de Russische Julia Bochatsjeva het Olympisch record. Eén serie later werd haar dat alweer afgepakt door de Oost- duitse Silke Hoerner, waarbij het de vraag was of de Oostduitse niet wat roekeloos met haar krachten omsprong. Voor Linda Moes werd een optreden gereserveerd in de B- finale. Frank Drost bekwam de kennis making met het Olympische zwemwater in Seoul niet best. De routinier van de ploeg - hij is 25 jaar en sinds 1981 prominent aanwezig - had op de 100 meter vlinderslag problemen de balans te vinden tus sen het streven hard te gaan en geen kracht te verspillen. De twee de vijftig meter ging beter, maar in de totale wedstrijd speelde hij geen rol van betekenis. Hij troostte zich met de gedachte, dat zijn vorm tij dens een groot toernooi meestal groeit. Zijn doel is de 200 meter vlinderslag, waarop hij graag voor de tweede maal in zijn carriere be neden de tweeminutengrens zou blijven. Toch verschijnt morgen een Ne derlands sprekende de finale. De voor Suriname uitko mende Anthony Nesty blijkt zich sinds de wereldkampioenschap pen in Madrid, waar hij vijfde werd, verder te hebben ontwik keld. Met een Surinaams en ZuidAmerikaans record van 53,50 plaatste hij zich achter Andy Ja- meson en Matt Biondi als derde voor de eindstrijd; Michael Gross voorlopig achter zich latend Nesty is een van de vele 'Ameri kaanse' Sunnamers. Hij studeert aan de universiteit van Florida en traint daar bij Randy Reese. In Pa ramaribo deed het gerucht de ron de, dat hij de Amerikaanse nationa liteit zou aannemen. Dat echter wordt ontkend door zijn oude trai ner Mac Donald, die hem bij de spelen begeleidt. „Anthony is een echte Surinamer. Afgezien daar van: Wat zou hij ermee winnen. Het Amerikaanse selectiesysteem is spijkerhard. Dat weet een wereld recordhouder als Morales inmid dels ook." SEOUL (SID) - Het organisatie comité van de Spelen heeft be loofd zowel de kwaliteit van het eten als de organisatie van de distributie te verbeteren. De SLOOC reageerde daarmee op een klacht van de atleten-com missie van het Internationaal Olympisch Comité. Van vele kanten kwamen opmerkingen binnen over het eten. Dat was te vet en had mede daardoor nauwelijks waarde voor de veel eisende lichamen van de spor ters. Ook voor de lange rijen in de kantine alsmede het door el kaar aanbieden van voor-hoofd en nagerecht zal een oplossing worden gezocht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25