Roeiers profiteren van matige bezetting Van Limbeek 'mist' brons Italiaanse clubs moeten in Afrika vedetten zoeken' Turnsters Sovjetunie nemen direct afstand Bronzen medaille schrale troost voor taekwondoka's Drie Oranje-boten naar halve finale IAAF neemt geen maatregelen Lewis ontkent ruzie met aüetiekcoach ©UIL Almelose marktkoopman komt één kleiduif tekort SEOUL (ANP) Ruim elf maan den na de strijd om de wereldtitels in Rotterdam is er toch enige ver andering gekomen in de krachts verhoudingen bij het turnen van de vrouwen. Dat werd duidelijk na de verplichte stof, die gisteren in het Olympische turntoernooi werd af gewerkt. Net als bij het toernooi om de we reldkampioenschappen sloot de Sovjetunie de eerste dag af met het hoogste totaal: 197,500 punten. Roemenië, dat in het sportpaleis Ahoy' na de voorgeschreven stof ook tweede stond, moest in Seoul echter heel wat meer toegeven: 197,325 tegen 196,425 punten, de DDR staat derde met een score van 194,425, gevolgd door de Verenigde Staten. Het is de Sovjetunie er alles aan gelegen de Olympische titel te her overen. Vier jaar geleden in Los Angeles had Roemenië door de Oosteuropese boycot in wezen geen concurrentie. Weliswaar was het succes niet compleet omdat de Amerikaanse Mary-Lou Retton voor favoriete Jecaterina Szabo de individuele titel behaalde. Szabo maakt geen deel meer uit van het Roemeense team maar met Da- niela Silivas en wereldkampioene Aurelia Dobre leek Roemenië twee turnsters te hebben, die een wig konden drijven in de Russische falanx. Aurelia Dobre. de verrassende wereldkampioene van 1987, lijkt echter de achterstand die zij door een knieoperatie in maart heeft op gelopen nog niet geheel te hebben ingehaald. Daniela Silivas daaren tegen maakte een ijzersterke in druk. De 18-jarige turnster uit Deva heeft gewonnen aan uitstraling en beheerst de verplichte stof tot in de perfectie. Zij bewees dat met twee tienen (brug ongelijk en vloer). Zij leidt na de eerste dag in het indivi duele klassement met 39,775 bij een maximum van 40 punten. Achter de Roemeense neemt Je- lena Sjoesjoenova de tweede plaats in met slechts 0.05 punt achter stand. De Russische wereldkam pioene achtkamp van Montreal (1985) scoorde ook een tien op sprong. Sjoesjoenova is de aan voerster van een homogene forma tie, waarin alle zes turnsters een to taal van minimaal 39 punten be haalden. In het Russische zestal zijn nog maar drie turnsters over van de ploeg, die vorig jaar oktober in Rotterdam turnde. Het geeft dui delijk aan hoe groot het aan talent is, waaruit mi Sovjetunie kan putten. Als jong Tweede-Kamerlid heb ik ooit eens een pleidooi gehouden om een vaste plaats te kiezen waar de Olympische Spelen elke vier jaar zouden moeten worden gehouden. Ik vond dat logisch omdat er vele voordelen aan zit ten. Zo behoeft niet elke vier jaa r ergens in de wereld nieuwe ac commodatie te worden gebouwd, je bent af van politieke proble men zoals die nu vaak spelen bij of na een keuze en op sportief ge bied ben je iedere vier jaar verze kerd van hetzelfde klimaat. Dat laatste punt betekent dan wel dat je zou moeten kiezen voor een plaats waar een redelijk gelijk matig klimaat heerst. Wat is dan meer logisch dan dat de Olympische Spelen daar gehouden worden, waar ze ooit zijn begonnen, in Olympia. Het voordeel daarvan is, dat ook de burgemeester gewend is aan vele buitenlandse bezoekers. Elk jaar ziet hij tienduizenden door zijn gemeente trekken en er kan nau welijks een officieel bezoek in Griekenland zijn, of de gasten worden meegenomen naar de plaats waarvan men aannam dat de Griekse goden daar met veel genoegen woonden. Kortom, men is in Olympia gewend om ve le buitenlanders tegelijkertijd te herbergen. Dankzij het feit dat mijn Griekse zwager daar zeven jaar burge meester is geweest, weet ik dat. Dat is overigens niet de reden dat mijn keuze voor de vaste olympi sche plaats Olympia was. Ik ben er eigenlijk nog steeds voorstan der van dat die keuze eens ge maakt wordt. Voordelen Afgezien van de algemene voordelen speelt daarbij ook een rol. dat het in ieder geval vele sla peloze nachten scheelt of dat vroeg opstaan om dankzij de ont- bijt-tv geheel op de hoogte te ra ken, ook niet nodig is. Ik geef toe dat het nadeel daarvan is dat er overdag gedurende zestien da gen minder hard gewerkt wordt, zeker als Regilio Tuur en Arnold Vanderlijden de boksfinales ha len en zowel de dames als de he ren om het goud gaan strijden bij het hockey. Maar dan nog. Het moet toch aantrekkelijk zijn voor iedereen tot in lengte van jaren te weten op welke baan er gelopen, in welk bad er ge zwommen en op welk water er ge zeild moet worden, na een paar Olympische Spelen zal het ook voor de toeschouwers, of die nu daar aanwezig zijn, of voor de te levisie zitten, een vertrouwd ge zicht zijn. Ik zou haast gaan op roepen tot een actie voor Olym pia als olympische plaats. Het lijkt mij dat niemand daar echt tegen kan zijn. Bakermat Maar ongetwijfeld weet ook u dat er al geruime tijd pogingen zijn gedaan om terug te keren naar de bakermat van de Spelen. Telkens weer duikt die discussie op. En telkens weer leidt de dis cussie niet tot de voor de hand lig gende beslissing naar Olympia te gaan. Een enkele keer droom ik wel eens van een mooie, schone we reld, waarin de Olympische Spe len de rol vervullen die zij verdie nen: een ontmoetingsplaats voor de volkeren der aarden, die zich verenigen tijdens een sportieve strijd. Naar mijn idee zou daar een vaste plaats goed bij passen. Maar net als Pasen en Pinkste ren nog steeds niet op eén dag vallen, zal ook mijn idee wel nooit bewaarheid worden. SEOUL (ANP) - De betrekkelijke euforie over de zilveren medaille van taekwondo- demonstratrice Mandy de Jongh en de woede over de ontstolen gouden plak was gis teren snel vergeten. Vijf Neder landse afgevaardigden naar het bij uitstek Koreaanse evenement ver schenen op de mat en werden er zonder veel plichtplegingen weer afgetrapt. Enige uitzondering vormde de Vughtse verpleegster Jolanda van Duren. Ze won ëen partij en kreeg voor die prestatie een bronzen plak. Er had veel meer in kunnen zitten. Van Duren won in de eerste ronde, tevens de kwartfinale, op hoge benen van de Spaanse vechtster Elena Benitez, die haar in Europa wel vaker dicht op de huid zit. De techniek van Van Duren en de treffers dwongen de jury op een eindstand van 0-0 voor de Nederlandse te kiezen. De Zuikoreaanse kamprechters op de andere mat zorgden tegelij kertijd voor een rel door tegen be ter weten in langdurig de uitgang te zoeken waardoor hun landgeno te Lee Eun-Young toch naar de hal ve eindstrijd zou kunnen glippen. Ze bespaarden zich. gedwongen door het gekrijs van de toeschou wers die onrecht bespeurden, een afgang door de Taiwanese Chen Ji- un-Feng als winnares aan te wij zen. De juistheid daarvan was zelfs tot de weinige leken op de tribune doorgedrongen. Met een Deense op komst en een Koreaanse uitgeschakeld, leek voor Van Duren de weg open naar een finale met kansen. De deur werd echter door Karin Schwartz dichtgesmakt. Van Duren nam te weinig initiatief om er nog een voet tussen te krijgen. Hetzelfde kon al eerder worden vastgesteld voor Vicky Rumeon en Reuben Thijs. Zij maakten geen propaganda voor hun sport zoals bijvoorbeeld de Koreaan Park en de Japanner Shiokawa, die elkaar tot op de jury tafel achterna zaten. In de catego rie tot 50 kilogram kreeg Rumeon de Iraniër Fariborz Danesh tegen over zich. maar kon de omvang van zijn trainingsarbeid niet duidelijk maken. Zelfs de trap onder de na vel, die Danesh claimde gekregen te hebben van Rumeon, telde niet. Thijs voelde zich evenmin op zijn gemak onder de wilde blik van de Spanjaard Jose Maria Sanchez. Hij liet het bij dreigen. De twee Nederlandse deelne mers, die vandaag in actie kwa men, werden in de kwartfinales uitgeschakeld. Vedergewicht Jef frey Huber, die in de achtste finales door een blessure in de derde ron de van de Oostenrijker Fred Eden- hauser had gewonnen, was in de kwartfinales niet opgewassen te gen Cengiz Yagiz uit Turkije. De Turk won op beslissing. Zwaarge wicht Hendrik Meyer, die in de achtste finales Rashed Badow uit Bahrein op punten had verslagen, ging in de kwarteindstrijden op punten ten onder tegen de West duitser Michael Arndt. SEOUL (ANP) - Drie van de vier Nederlandse boten die gistermorgen startten in de series van het Olympische roei- toernooi. hebben zich geplaatst voor de halve finales van donderdag. Dat lijkt meer dan het is. In enkele gevallen zijn twee roeidagen van series en herkansingen nodig om velden van dertien deelnemers terug te brengen tot twaalf boten. Doordat een betrekkelijk groot aantal landen ploe gen terugtrok is het toernooi kwantitatief bezien matig be zet. Libië gearriveerd Met een week vertraging is giste ren in Seoul de olympische afvaar diging van Libië aangekomen. Vol gens ploegleider Kamel al-Merash was de vertraging louter het gevolg van vervoersproblemen, niet om dat de Libiérs door hun regering waren weerhouden om uit Tripoli af te reizen. „Het was puur een vervoerspro bleem en niets anders," bezwoer al- Merash. Hij zei dat de ploeg van 15 wielrenners, hardlopers, gewicht- heffers en officials afgelopen maandag de ene wekelijkse vlucht van Korean Air naar Seoul had ge mist en een week had moeten wachten. Al-Merash legde niet uit Skiffeuze Harriet van Ettekoven, alsmede de mannen dubbel vier en de vier zonder stuurman kwamen een ronde verder. Slechts de vrou wen dubbel vier, die moest winnen om zich direct voor de eindstrijd te plaatsen, werd naar de herkansing Veel prijzen en weinig „nieten" dus gisteren op de Han Rivier. De vier zonder stuurman had het in zijn serie van vijf boten niet al te moeilijk om derde te worden. De Brazilianen en meer nog de Korea- nen waren geen partij voor de Brit se, Franse en Nederlandse vier. Na 500 meter lagen de ontwikkelings landen meer dan twee lengten ach ter op de toen al in derde positie va rende 't Spaame-Laga-Triton - combinatie. Halverwege de race was die marge verdubbeld, zodat echte strijd geen sprake hoe hijzelf en andere Libische offi- De Engelsen zegevierden 1 Se- Voetbal in trek Voetbal, de sport die het meeste publiek trok tijdens de laatste twee Olympische Spelen, lokt ook in Se oul grote menigten naar de sta dions. De eerste acht groepswed strijden trokken 172.000 toeschou wers. Tijdens Zuidkorea - Sovjetu nie in Pusan en Brazilië - Nigeria in Taejon waren alle 30.000 plaatsen bezet. Het voetbaltoer- i trok tijdens de Spelen van Los overlaten aan Canada. Ook dat aantal nog hoger: 1,8 miljoen tegendeel niet zo'n ramp geweest. Naar huis Gewichtheffer John Christian sen is uit het Zweedse Olympische team gezet nadat bij een doping controle was gebleken dat hij een verboden middel had gebruikt, is gisteren door de Zweedse Olympi sche delegatie te kennen gegeven. Een woordvoerster van de Zwe den, Gumilla Lindberg, zei dat dat de Russin, tweevoudig Christiansen zondag vrijwillig huis was vertrokken, nadat de Zweedse delegatie ervan was ver wittigd dat Christiansen positief was bevonden op grond van een controle die op 20 augustus in Zwe den had plaatsgevonden. De 26-jarige gewichtheffer er kende dat hij anabole steroiden had gebruikt, aldus Lindberg. Hij had donderdag zullen deelnemen in de categorie tot 75 kilogram. De IAAF zal geen maatregelen nemen tegen de acht Amerikaan se atleten die tijdens de Olympi sche selectiewedstrijden bij do- ping-controle positief' zijn be vonden. De aangetroffen hoe veelheden waren voor de TAC, de Amerikaanse atletiekfedera- tie, te gering om straffen uit te delen. Arne Ljungqvist, voorzit ter van de medische commissie, sloot zich daarbij aan. „Uit on derzoek is gebleken dat dit niet als een dopingzaak moet worden gezien", aldus Ljungqvist. ressen van Luzern, die twee roei- sters in hun midden hadden van de ploeg die in 1987 het goud voor de DDR veroverde, deden wat van hen verwacht mocht worden. Na de start namen zij de leiding. Het verschil was na 500 meter al zo groot dat niet meer van een wed strijd gesproken kon worden. De Amerikaanse aanhang mocht dan juichen om de tweede plaats van hun landgenoten. Die betekende niet meer dan een troostprijs. Niet meer waard dan de vierde en voor laatste positie van Jos Compaan, Marjan Pentenga, Nicolette Wessel en Marijke Zeekant. Sterker nog. de Nederlandse combinatie had bewust vo'or de vierde plaats geko zen omdat die de gunstigste her kansing opleverde. de Fransen. Nederland volgde op af stand. Voor de veel-bekritiseerde man nen dubbel vier gold in feite het zelfde. Van de vier gestarte combi naties zou er slechts één niet in de prijzen vallen. Die rol was de Ar gentijnen op het lijf geschreven. Ze bungelden achter aan het veld en zagen de concurrenten steeds ver der weglopen. Een sterke laatste 500 meter maakte dat Robbert Bakker, Hans Kelderman, Jurgen Nelis en Herman van den Eeren- beemt de derde plaats konden Extra nummer Het Olympische wielerpro- gramma moet worden aange vuld met de drie kilometer indi viduele achtervolging voor vrouwen. Het voorstel daartoe is bij het IOC ingediend. Vier jaar geleden werd in Los Ange les de eerste Olympische weg wedstrijd voor vrouwen gehou den. SEOUL (Reuter) Carl Lewis en Russ Rogers, coach van de Amerikaanse estafette-ploeg, hebben de vrede getekend. Sterker nog, het tweetal ont kende tegenover verslaggevers ooit ruzie te hebben gehad. Lewis, die een dag eerder het Olympische dorp had verlaten, zei dat de misverstanden uit de weg waren geruimd. „Ik ga niet door een persoonlijke actie de winstkansen van ons team ver kleinen", verklaarde de vier voudig medaille-winnaar van Los Angeles. Desondanks bestaat er nog een meningsverschil tussen Le wis en Rogers over wie de vier de loper in de vier keer 100 me ter-ploeg moet worden. Gezien de uitslag van de Amerikaanse selectie-wedstrijden wordt dat Albert Robinson, die de vierde tijd op de 100 meter liep. Lewis wil echter zijn clubgenoot Joe Deloach in de ploeg. SEOUL (GPD) Terwijl de Zambiaanse delegatie in Seoul nog altijd feestend door het atletendorp trekt na de sensationele overwinning op de voetbalprofs van Italië, heeft de frustratie bezit genomen van het Italiaanse kamp. Voorlopig geldt coach Francesco Rocca als lijdend voorwerp. De opvolger van Dino Zoff (nu werkzaam voor Juventus) werd al di rect na afloop van de vernederende 4-0-nederlaag op de hak genomen door zijn eigen spe lers vanwege zijn te offensieve taktiek. Onder druk van sterspeler Virdis gestemd op het bereiken van de volgende ronde. Hoe dat gebeurt, maakt niet veel uit". Rocca wordt in Zuidkorea arg wanend gevolgd door de selectie en de Italiaanse pers. Niet alleen het feit dat hij de legendarische Di no Zoff opvolgde spreekt al bij voorbaat in zijn nadeel, maar ook zijn leeftijd. „Hij is pas 34, niet be paald de leeftijd om overwicht uit kondigde Rocca vanochtend op een in alle haast belegde persconfe rentie aan gehoor te zullen geven aan de wens van zijn spelers. In de beslissende wedstrijd tegen Irak in groep B van het olympisch toer nooi keert Italië terug naar het ou de vertrouwde catenaccio. „We zijn nog lang niet uitgeschakeld", aldus Rocca. „Alles moet vanaf nu zijn af in het skifnummer behoefde ook maar één van de dertien deelneem sters te worden geelimineerd. „We hadden al gehoopt dat die Russin wat zou meewerken", zei een dui delijk opgeluchte chef d'equipe Henk Hospers toen Harriet als der de de finishlijn was gepasseerd. In derdaad bleef de Nereus-skiffeuze, die driekwart van de race in vierde en laatste positie had gelegen, Na talia Kvasja juist voor. Dat houdt i i Grunau en vierde bij de reldkampioenschappen van 1987, verder moet gaan via de herkansin gen. De vrouwen dubbel vier stond bij voorbaat voor een onmogelijke opgave. In het enige „Nederland se" nummer van de tweede dag waarbij winst direct een plaats in de eindstrijd opleverde, had het kwartet onder meer Oost-Duits- land tot tegenstandster. De winna- SEOUL (GPD) De tijd ging drin gen, nog maar een half uurtje. Of Bean van Limbeek, druk pratend achter een glaó cola, zich niet moest concentreren op de finale. „Ben je mal. Ik vind dit al prachtig, die finale kunnen ze me niet meer afnemen". Even later zonderde hij zich toch maar even af, met trillen de handen. Ze beefden nog, toen hij bijna een uur later na een zinde rende strijd genoegen moest ne men met een vijfde plaats. „Prachtig natuurlijk, wie had dit nou gedacht?" Maar toch, hij was er zo dichtbij, bij de eerste (bron zen) medaille voor Nederland in Seoul. Met hetzelfde aantal punten (195, een Nederlands record) was hij met de Belg Frans Peeters en de Peruaan 'Pacho' Boza de finale in gegaan, op enige afstand van het onbereikbare.goud (de Rus Monak- ov) en zilver (de Tsjechoslowaak Benderik). En met hetzelfde aantal, 219, slechts één misser, kwamen ze er bezweet uit. Nóg meer spanning, een 'shoot-offwie het eerste miste lag eruit. En dat was de Almelose marktkoopman. Bij de achtste oranje kleiduif ging hij in de fout. Luid was het applaus van de vele Helemaal fout De eerste medaïllerijpe finale voor het Nederlandse kamp kwam op een onverwacht ogenblik. Aan de rand van Seoul, op de prachtige Taenung schietbaan, waren de kleiduivenscnutters al enkele da gen bezig. Nederlands enige trap- schutter, de 44-jarige Bean van Limbeek, was die dagen steeds vooraan te vinden. Zeker na de tweede serie van 75 duiven, die hij allemaal kapot schoot. „Zo goed had ik nog nooit ge schoten, en dat tijdens de Olympi sche Spelen! Dat werd me maan dagavond allemaal een beetje te veel. Ik belde naar huis, daar had den ze al dertig telefoontjes gehad. Want het stond op teletekst". Bean van Limbeek stond op dat moment met een totaal van 148 treffers (slechts twee missers) op een derde plaats, met nog vijftig oranje schijfjes te gaan tot de fina le. Vijftig beslissende schoten, vijf tig keer de gierende zenuwen. „Kijk m'n handen eens", liet hij in het half uurtje tussen twee series van 25 schoten zien. „Ik heb het niet meer, dit moet helemaal fout gaan". Hij miste op de slotdag drie keer, eigenlijk te veel. Zakte naar de zes de plaats, net genoeg voor de fina le. Maar op de baan naast hem kon den vier schutters de Nederlander nog passeren. „Ik ga naar boven, een glaasje cola drinken". Kijken durfde hij niet, skeet-collega Eric Swinkels kwam hem van de mar telgang verlossen. „Ze hebben ge mist!" De concurrenten faalden, in enkele van hun laatste schoten. Paspoort Finale voor Bean van Limbeek... Hij was zijn collega-sporters in het olympisch dorp slechts opgevallen door zijn woordenstroom, z'n kleurrijke verhalen. Zo was hij Zuidkorea binnengekomen op het paspoort van zijn dochter. „Ik had ze verwisseld, maar toen ik een maal bij Schiphol langs de douane was, wist ik, dat het wel goed zou gaan". Vanochtend was hij even de seri euze sportman, op jacht naar het brons. „Hij sterft van de zenuwen hoor", maakte coach Jan Burger duidelijk. „Dan is-ie in staat zijn pet te vergeten, en dat kost hem in deze zon zo twee duiven". Die pet was een beetje bijgeloof. In Istan bul gekocht, hij werd er vijfde mee bij het EK. Net als die dikke coltrui die Van Limbeek droeg en dat bij. dertig graden. „In die trui voel ik me gewoon het lekkerst. Ik heb er alleen wel de mouwen afgeknipt. Maar dat geeft niet. ik verkoop ze toch zelf'. Dat wil hij weer snel gaan doen, zijn vrijdagse stekkie op de markt van Zwolle opzoeken. „Ik ben nooit langer dan een week van huis geweest, en dan gebeurt me dit. Maar ik heb er vijfhonderd gulden voor over om morgen direkt te ver trekken. Een maand weg is te lang. Ik mis m'n vrienden en mijn twee heerlijke honden. Wat zullen die wel niet denken, nu ik zo lang weg ben. Bovendien, ik verdien niks terwijl ik hier zit". De eer, die bronzen plak, die had hij wel graag gehad. Maar na een minuutje mokken in de zon was de lach er weer. „Wat wil ik nou hele maal? Hier zijn de beste schutters ter wereld, en ik word daartussen even vijfde". te stralen en aan het hoold van een olympisch elftal te staan", aldus de Italiaanse sportbladen van heden ochtend. „Toch", zo stelt Corrière dello Sport, „is Rocca niet-alleen verant woordelijk voor dit schandaal. Ook onze vergulde spelers, die zo vol ei gendunk zijn, treft blaam. Als een stel beginnelingen heeft dit team met een waarde van 55 miljard lire (90 miljoen gulden) zich omver la ten maaien door de amateurs van Zambia". In een hoofdredactioneel artikel pleit Andrea Girelli enigszins pro vocerend voor een ander aankoop beleid bij de Italiaanse topclubs „Vanaf heden", zo schrijft hij, „moeten die clubs hun vedetten maar gaan zoeken in Afrika". Volgens de Italiaanse kranten zal president Matarese van de Italiaan se voetbalbond, die in allerijl naar Seoul is afgereisd, direct na aan komst de trainer van het nationale A-team, Vicini, benoemen tot rech- terhand van Rocca. De nederlaag was ook bij hem hard aangekomen, omdat in Italië in tegenstelling V>t ons land zeer veel waarde wordt ge hecht aan de Olympische Spelen. Speciaal voor de voetballers in Se oul werd alleen al de start van de serie A tot oktober uitgesteld. Op die manier konden profs als Virdis. Tacconi, Galli en Carnevale pro bleemloos afreizen om de gouden medaille te veroveren. Zambia bewees gisteren echter dat het optreden van Afrikaanse landen als Marokko en Algerije op voorgaande WK's geen uitschieter is geweest. De ploeg speelde fel, en bracht de Italianen herhaaldelijk tot wanhoop. De 25-jarige Kalusha Bwalya bestempelde zich tot de ab solute uitblinker van de wedstrijd Plaatsing voor de volgende ron de kan Rocca's verblijf bij het olympische elftal van Italië verlen gen. Om dat te bereiken, zal de coach al of niet met steun van Vici ni twee tot drie wijzigingen in zijn team doorvoeren voor de wedstrijd van de waarheid tegen de Irakezen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23