PORT Oranje doolt stuurloos rond Honkballers slaan hun slag UINSUAU 2Ü SfcPTEMBER 1900 Botsing met plank deert Louganis niet Stunt van surfer uit Antillen ès Wielrenner Cent ontmoet Dittert Argentinië nog zonder verlies Schapers doorbreekt vormcrisis Van Bekhoven in achterhoede Canada dicht bij surprise Hockeyploeg ontgoocheld na puntverlies tegen Spanje PAGINA 21 MÉÉ Greg Louganis komt onzacht in aanraking met de springplank. De Ame rikaanse schoonspringer pakte de draad, nadat de hoofdwond op drie plaatsen was gehecht, weer vrolijk op en incasseerde uiteindelijk goud. <fot° Ap> PUSAN (ANP) - Jan Boersma werd in Groningen geboren, maar aan de hand van zijn ouders bijna de hele wereld overgesleept. De laatste vijf jaar woonde de negen tienjarige plankzeiler op Curacao, maar voor zijn trainingen keerde hij de afgelopen zomers terug in Nederland waar hij vriendschap pelijk werd opgenomen in de kern ploeg van bondscoach Van der Aat. De 1.87 lange Antilliaan zorgde vandaag op de openingsdag van de Olympische regatta voor de verras sing van de dag door in de divisie 2, op de Oostenrijkste Lechner- plank, de zege op te eisen. Als het blijft blazen in Pusan, dan is Boersma, vorig jaar nog voor Nederland uitkomend bij de Eu ropese titelstrijd, zo waar een stevi ge kandidaat voor eremetaal. „Ik ben de enige zwaar-weersurfer, die hierheen is gekomen. Alle andere landen hebben licht-weerspecialis- ten en allrounders naar Korea ge stuurd. Dat geeft me een kans", is de keurige analyse van Boersma, die begin dit jaar na weken van lij nen van tachtig naar het in de surf- wereld nog altijd als zwaar aange merkte gewicht van 75 kilo terug viel. „Hij is het type Marcel Reint- sema", weet de Nederlandse coach Van der Aat, „Aan de zware kant voor een surfer. Als het waait, zit hij voorin. Bij licht weer moet je hem in de achterste gelederen zoe ken.". Nederlander Bart Verschoor werd 11de in de eerste race. Olympische medailles Q z 8 T Sovjetunie 3 1 3 7 Verenigde Staten 2 1 2 5 Oostduitsland 2 0 1 3 Bulgarije 2 0 0 2 China 1 2 3 8 Roemenie 1 1 0 2 Tsjechosiowakije 1 1 0 2 Joegoslavië 1 0 1 2 Australië 1 0 0 1 Grootbrittannie 1 0 0 1 Zweden 0 2 1 3 Zuidkorea 0 2 0 2 Hongarije 0 1 1 2 Westduitsland 0 1 1 2 Frankrijk 0 1 1 2 Japan 0 1 0 1 Polen 0 1 0 1 Beigie 0 0 1 1 SEOUL (ANP) Wielrenner Eric Cent heeft zich gisteren als 16e ge kwalificeerd voor de achtste fina les van de Olympische achtervol ging. Hij reed 4.54.16 over de vier kilometer, ruim drie seconden bo ven zijn persoonlijk record, geves tigd in Alkmaar. Op de wereldre- cordbaan te Seoul was de Oostduit ser Bernd Dittert het snelst: 4.34.45. Hij is de volgende tegen stander van Cent, die met zijn 16e tijd in feite uitgeschakeld is. De Sovjet Oemaras, de wereldrecord houder, reed de tweede tijd: 4.35.42. SEOUL (ANP) - Argentinië heeft tijdens het Olympisch volleybal toernooi zijn tweede overwinning behaald. Argentinië, zaterdag te genstander van Nederland, zege vierde gisteren in vier sets over Ja pan. In groep B zijn naast de Ar gentijnen de Verenigde Staten nog ongeslagen. De onderlnge confron tatie staat voor donderdag op het programma. In de groep A heerst de Sovjetu nie. De Sovjets hebben nog geen set verspeeld. Gisteren was ook Zweden niet in staat tot een serieu ze bedreiging. De volgende oppo nent van de Sovjets is donderdag Zuidkorea, dat verraste door in een vijfsetter Brazilië te bedwingen. De Zuidamerikanen eindigden bij de wereldtitelstrijd van 1986 als vier de. SEOUL (GPD) De zon schijnt volop in Seoul, maar Edwin Jon- gejans heeft er nog geen moment van kunnen genieten. Hij be weegt zich onafgebroken in de schaduw van zijn zus Daphne, Europees kampioene schoon- springen en de blikvanger van de familie. In de Zuidkoreaanse hoofd stad is het uiterlijk van de blon dine ook niet onopgemerkt ge bleven. De media kunnen geen genoeg krijgen van de schone springster. Fotosessies, inter views, contact met andere atle ten, het houdt maar niet op. Edwin speelt de tweede viool. „Er zijn momenten geweest dat ik er spuugzat van werd". Terwijl Daphne 'hot stuff was voor de Koreanen en zich zo nu en dan bewust verscholen hield binnen de zwaar bewaakte hek ken van het atletendorp, kon Edwin zich de afgelopen dagen ongestoord op straat vertonen. Geen mens die hem herkende, geen Nederlandse supporter die hem even aansprak. Zijn fina leplaats op de drie meterplank veranderde daar weinig aan. Af gezien van chef de mission Wim Cornelis (met oranje bretels), coach Frans van de Konijnen burg en uiteraard zijn zus, be perkte het Nederlandse kamp zich vannacht tijdens die eindstrijd tot wat Nederlandse verslaggevers. Hetzelfde volk dat Edwin Jon- gejans in het verleden nog het hardst op de tenen heeft getrapt. Herhaaldelijk ontvingen broer en zus verslaggevers thuis in Badhoevedorp, maar daar richt te alle aandacht zich ook al op Daphne. „Ze maakten een af spraak met ons tweeën, maar ik werd volkomen genegeerd. Uit fatsoen kreeg ik dan meestal één vraag voorgelegd: hoe vind jij je zusje. Heel gênant". Edwin Jongejans, 21 jaar, Eu ropees jeugdkampioen van 1982 -en sinds Hannes Haasman in 1936 de eerste vaderlandse schoonspringer die weer goed genoeg werd bevonden om naar de Spelen af te reizen, heeft er- De rest van zijn ploeggenoten bleef zichtbaar ontgoocheld achter in de schaduw van de catacomben. Met de blik op oneindig en doof voor het massale gekrijs van het publiek bij de wedstrijd van Zuidkorea te gen de Sovjetunie werd het deba cle stilzwijgend verwerkt. De feest stemming na de overwinning van 5-1 op Argentinië was in één klap verdwenen. Niemand had meer oog voor het folklorefestijn dat zich opnieuw op de tribunes af speelde. Iedereen realiseerde zich dat er op de tweede toernooidag een uiterst belangrijk punt was verspeeld in de strijd om een plaats bij de laatste vier. Hidde Kruize, een van de drie spelers, die de afgang in Los Ange les (een zesde plaats) meemaakte, was de eerste die snel terugkeerde naar de realiteit. „Ach", merkte hij met een filtersigaret tussen de vin gers nuchter op, „als dit in de laatste wedstrijd was gebeurd, had den we alleen kannen uithuilen en opnieuw beginnen. Daar is nu geen sprake van. Er zijn nog drie duels te gaan. In onze poule gaat het toch tussen Australië, Pakistan en Ne derland. Het resultaat tegen Spanje is nauwelijks van invloed. De vraag is alleen of we mentaal sterk ge noeg zijn om over deze klap heen te komen. Er komt nu een enorme druk op ons te liggen". Bondscoach Hans Jorritsrna bleef na afloop met grote twijfels zitten. Niet zozeer over het verdere verloop van het toernooi, maar meer over het zwakke spel van zijn ploeg. „Ik ben verrast door het ge brek aan initiatief en lef', aldus de oefenmeester. „De automatismen zijn weg. Het lijkt wel of het ver trouwen helemaal verdwenen is. Niemand durft elkaar aan te spe len". mee leren leven. „Ik blijf het lul lig vinden, maar wat kan ik er verder aan veranderen. De men sen moeten toch naar mij toe ko men. Het zou een beetje vreemd overkomen, als ik die situatie om zou draaien. En ach, misschien verandert het wel als Daphne eenmaal gestopt is. Na dit toer nooi geeft zij er de brui aan. Ik ga in ieder geval door tot Barcelona '92. Omdat ik nog niet bereikt heb, wat ik wil bereiken". Een olympische medaille is en blijft het uitgangspunt voor de student bedrijfseconomie aan de De Nederlandse formatie was te gen Spanje in elk geval geen schim meer van het team, dat bij eerdere grote evenementen zo veel indruk maakte. De ploeg doolde stuurloos rond en wekte de indruk dat de energieslopende voorbereiding in Australië en Japan een averechts effect begint te krijgen. „Ik ben er van overtuigd dat het geen fysieke of mentale kwestie is", trachtte Floris Jan Bovelander zichzelf moed in te praten. „We lopen ge woon achteruit in plaats van voor uit te hockeyen. En dan zoek je het noodlot natuurlijk op. Iedereen moet bij zichzelf eens te raden gaan wat er met hem aan de hand is. Dan komen we er best weer bovenop". De strafcornerspecialist weigert te geloven dat het elftal te veel af leiding heeft. „We zijn zondag avond naar het boksen gaan kijken en gistermorgen naar het Neder lands volleybalteam. De rest van de dag hebben we ons helemaal op de wedstrijd tegen Spanje kunnen concentreren. Dat lijkt me lang ge noeg. Voor mezelf in elk geval wel". Hendrik Jan Kooijman had er als enige geen last mee. De Bloemen daler bleef uiterst koel, toen hij in de 55e minuut een strafbal moest nemen en de wedstrijd leek te heb ben beslist. De verdediger wierp daarmee alle frustraties van zich af, die hij eerder dit jaar had opgelo pen. Tijdens de Europa Cup-finale van zijn club miste hij twee straf- ballen, waardoor de landskam pioen de titel verspeelde. soon- lijke overwinning kon het Neder lands team echter niet over de drempel tillen. Oranje bleef zich te gen Spanje zeventig minuten lang verschuilen zonder ook maar één moment in balans te komen. „Het bleef een chaos", meende Hans Jorritsrna later. Met alle fatale gevolgen van dien, toen Ignatio Escude in de laatste seconden een strafcorner achter doelman Frank Leistra sloeg. „Dit is onze revanche op hét EK in Mos kou", juichte Santi Cortes, de Spaanse coach. „Toen kwam Ne derland drie minuten voor tijd op 1-0." Niet alleen de Nederlandse ploeg stapte ontmoedigd in de bus naar het olympisch dorp. De Westduit sers voelden zich exact hetzelfde na de verrassende puntendeling (1- 1) met India. Maar ook dat resultaat kon de Nederlanders niet opbeu- AD HEESBEEN universiteit van Miami. Afgelo pen nacht zat die plak er geen moment in. Hij plaatste zich als zesde, hield twee sprongen vast aan die positie, maar zakte na een mislukte uitvoering in de zeven de beurt af naar éen achtste plaats met een puntentotaal van 588,33. Een boulevardlengte ach ter Greg Louganis, die ondanks een botsing met de springplank een dag eerder, met hechtingen en al zijn olympische titel van '84 probleemloos prolongeerde. „Die Louganis", sprak Edwin Jongejans zijn waardering uit over de Amerikaan, „heeft het springen in zijn bloed zitten. Ze zeggen van mij dat ik de sterkste sprongkracht heb van iedereen, maar hij is allrounder. Ik benut momenteel slechts 75 procent van mijn mogelijkheden. Ik kan meer dan wat ik hier heb laten zien. Alleen moet alles nog rij pen". Zijn coach in Miami, Scott Reich, en KNZB-trainer Van de Konijnenburg onderstrepen de kwaliteit van de schoonspringer. Maar terwijl Edwin op de crucia le momenten afhaakt, slaagt Daphne er steeds weer in juist dan te scoren. „In de voorrondes heeft Daphne altijd problemen, terwijl ik dan vrij ontspannen m'n programma afwerk. In een uitverkocht zwembad, met zoe mende tv- en klikkende fotoca mera's leeft zij helemaal op. Ik niet. Nog niet. Mijn tijd komt nog wel. Ik ben niet jaloers op Daph ne. Ik spring voor mijn eigen be vrediging, niet om zoveel moge lijk in de krant of op de tv te ko men". KAREL JANSEN SEOUL (ANP) - Michiel Schapers heeft zijn Olympi sche vuurdoop met glans doorstaan. De Nederlandse tenniskampioen, die pas veertien dagen voor het be gin van de Spelen te horen kreeg, dat er alsnog een plaatsje voor hem was vrij gekomen, zegevierde giste ren in de eerste ronde in 2 uur en 17 minuten spelen met 6-2 5-7 6-0 6-2 over de als achtste geplaatste Andrei Tsjesnokov. Na twee nederlagen in Daviscup- verband was het de eerste keer, dat Schapers van de Rus, die in Seoul als achtste was geplaatst, won. De volgende hindernis op weg naar de medailles - „daar moet je althans naar streven", aldus Schapers, wordt gevormd door de Nigeriaan Tony Mmoh. Die partij staat voor donderdag op het programma. Bij zijn openingspartij in Seoul doorbrak Michiel Schapers reso luut de vormcrisis, waarin hij sinds Wimbledon was terechtgekomen. Hij varieerde als vanouds, wisselde onophoudelijk van tempo en brak daarmee uiteindelijk door de ste- riotiepe spelpatronen van de Rus sische kampioen. Tsjesnokov raak te gaandeweg het spoor zozeer bijs ter, dat hij westerse trekjes begon te vertonen: protesteren bij de lijn rechters en gooien met het racket. Klasse Toen Schapers evenwel met zijn negende ace een einde aan de partij maakte, feliciteerde hij onmiddel lijk zijn tegenstander. „Klasse", al dus Schapers, „Zo'n gebaar heb ik nog maar weinig meegemaakt Ik vind het des te mooier, omdat ik weet wat er voor de Russen op het spel stond. Het Olympische tennis- gebeuren is heel belangrijk voor hen." Voor Schapers is dat ook het geval. Al ontbreekt voor hem deze veertien dagen elke geldelijke be loning; de kameraadschap, die hij ondervindt, maakt dat meer dan goed. „Zo'n veertig, vijftig mensen op de tribunes, die helemaal achter je staan. Dat maak ik niet veel mee. Ik bedrijf dan wel een individuele sport, maar zo'n ploeggeest doet me toch heel wat." SEOUL (ANP) - Luchtgeweer- schutter Jack van Bekhoven is er bij het Olympische toernooi op de met de Belg Frank Arens gedeelde 38e plaats geëindigd. De zestig schoten leverden hem een totaal van 580 punten op, slechts goed voor een plaats in de achterhoede. De schutter uit Achtmaal liet series van 97,93,96,97, 98 en 99 noteren. De Joegoslaaf Goran Maksimovic, die met 594 pun ten het Olympisch record van 589 royaal verbeterde, verover de het goud. Zijn computer-be rekende totaal na de finale van tien schoten was 695,6. De Fransman Nicolas Berthelot werd tweede en het brons ging naar de Westduitser Johann Riederer. SEOUL (AP) - Het basketbalteam van de Verenigde Staten had gisteren een serie geslaagde driepunters nodig om de winst veilig te stellen tegen buurland Canada: 76-70. De Amerikanen dachten na de ruime overwin ning op Spanje ook een 'makkie' te hebben aan Canada, dat met ruim ver schil had verloren van Brazilië. De Canadezen bleken echter een taaie op ponent. De Verenigde Staten keken bij rust nog tegen een 40-42 achterstand aan. Pas acht minuten voor tijd bracht Bimbo Coles de titelfavoriet voor het eerste aan de leiding (54-52). Brazilië kan het de Amerikanen morgen nog moeilijker maken. De win naar van de Panamerikaanse spelen liet de verdediging voor wat die was en leefde zich met Oscar Schmidt in de hoofdrol (44 punten, 35 voor rust) uit tegen China: 130-108. SONGNAM (GPD) Cees Jan Diepeveen sloeg bijna zijn stick kapot op het gloednieuwe kunstgrasveld van het Songnam-stadion. De hockeyer met de meeste internatio nale wedstrijden (214 caps) zocht woedend de kleedkamer op nadat het Nederlands team in de laatste minuut Spanje langszij (1-1) had laten komen. na aan 'aanvaring' met de Spanjaard Armegol. Op de achtergrond volgen Cees isenhetspelbeeld. (fotoANpt SEOUL (ANP) Het onmogelijke kan soms worden afgedwongen. Vanochtend is het gebeurd door de Nederlandse honkbalploeg, die Taiwan in het fraaie Olympische honkbalstadion met 6-1 versloeg. Bij deze Spelen is honkbal voor het laatst een demonstratiesport. Tegen Taiwan, in de wereld van de amateur-honkballers één van de echt groten, wenste de ploeg niet af te gaan. Als niet echte Olympiërs wilden de spelers in de Oranje-flats van het dorp niet de piepeltjes wor den, zeker niet nadat andere ploeg- sporters, als volleyballers en hoc keyers, zo'n goed begin hadden ge maakt. Bovendien was er nog een wat bittere nasmaak van het laatste wereldtoernooi in Italië, waar het deelnemen leidde tot twee niets zeggende overwinningen (Neder landse Antillen en Spanje) en een serie sprekende en pijnlijke neder lagen, één daarvan tegen Taiwan. Na vandaag heeft het Nederland se honkbal zijn gezicht weer terug, met een wezenlijk verfraaiing. Een aanvaardbare werpersstaf, een de gelijk veld en een brok enthousias me waren de bekende trekken. Te gen Taiwan zat de „face-lift" in het slagwerk. Met uitzondering van Marcel Kruyt kwam ieder uit het negental, gewisseld werd er niet, tot tenminste één honkslag. Dege lijke klappen, al in de tweede beurt, die de ploeg de overtuiging gaven dat de middelen voorhanden waren het een sterkere tegenstan der in elk geval moeilijk te maken. Nuttige slagen van Knol, Groot en Van Renselaar, een vrije loop van Joost plus een klapje van Koot wa ren goed voor drie punten. Het was de opsteker die de ploeg nodig had. Werper Bart Volkerijk kreeg er de stimulans door ook eens internationaal zijn naam wat meer kleur te geven. De Haagse on derwijzer, die door de coaches al tijd net iets te lang op de heuvel wordt gelaten, kon dit keer de volle negen innings met gemak aan. „Wanneer je met zo'n vlugge voor sprong speelt, is het voor de werper een stuk gemakkelijker. Indien je een keer geraakt wordt, is het nog geen ramp. Je blijft zelf ontspan nen en je merkt aan alles dat de he le ploeg dat gevoel heeft. Als er dan een enkel puntje tegen je komt, verandert dat in feite niets. De sterkte van de ploeg bleek in de zesde en zevende innings. Daar is het wel eens misgegaan. Dit keer niet. Daarna kun je, mits je je con centratie behoudt, de wedstrijd veilig uitspelen." Volkerijk hield zijn gedachten volledig bij de wedstrijd, zjjn vel- ders, die hem gretig alle steun verl eenden, ook. Frank Koot, op het derde honk zelfs zo zeer dat hij uit angst voor line-drives de afstand tussen hem en korte stop Robert Eenhoorn soms wat al te groot maakte. Het leverde Taiwan, nadat Nederland al 4-0 had gescoord het enige punt op. Het veld deed de deur weer dicht en in de drie volgende beurten pak te het binnenveld, Robert Een hoorn voorop, de klappen van de Taiwanezen uit de lucht of van de grond. Het gemak en de zekerheid waarmee dat gebeurde was de ba sis voor de opmerkelijke laatste Nederlandse slagbeurt. Marcel Joost begon met een honkslag, Hans van Renselaar ont stal de tweede werper van Taiwan Cheng, die in de vijfde innings Huo had vervangen, een vrije loop en Frank Koot vulde de honken met een stootslagje dat net niet te ver werken bleek. Joost strandde daar op net voor de thuisplaat, Halder- man zorgde ervoor dat alle kussens bezet bleven. De tweede honkslag uit de wedstrijd van Frank Bos bracht Van Renselaar en Koot jui chend over de thuisplaat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21