'Naaktstrand is niet nodig' Koudekerk tegen fusie energiebedrijven Vergeefse speurtocht naar sporen Cobra laagd! Rijnsburgse praalwagens naar bloemencorso Berlijn Stichting De Drieslag wil dependance in Alphen PAGINA 20 REGIO DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988 T Noordwijkerhout handhaaft verbod NOORDWIJKERHOUT Er wordt vooralsnog geen naaktstrand aangewezen in Noordwijkerhout. De meer derheid van de commissie voor algemeen bestuurzaken bleek tijdens een vergadering gisteravond hiervan geen voorstander te zijn. Deze vorm van zonnebaden komt in het bollendorp nagenoeg niet voor en een regeling is daar om volgens de meerderheid onnodig. Alleen de WD drong aan op het nu reeds aanwijzen van een naaktstrand om ontwikkelingen voor te zijn. s besprak gisteravond de wijziging van de algemene plaatselijke verordening (APV). De huidige verordening is 40jaar oud en er staan nogal wat bepalingen in die in de huidige tijd niet meer van toepassing zijn. Het verbod tot naaktrecreëren moet ook in een apv worden vastgelegd. Een ge meente die dit verbiedt, is ver plicht ergens in het dorp een stuk strand voor deze vorm van recrea tie te reserveren. Burgemeester en wethouders stellen voor geen naaktstrand aan te wijzen omdat er geen naaktrecreatie voorkomt. Het college wil de ontwikkelingen rus tig afwachten. WD-raadslid J. Knapp vindt dit, zo bleek gisteravond, geen juiste wijze van besturen. Hij wil nu al een stuk strand aanwijzen als naaktstrand. Burgemeester F. Winkel hield de commissie voor dat er gedacht is aan het maken van een naakt strand op de zuid-oostelijke oever van het Oosterduinsemeer. Dit stuit echter op problemen. De sur fers die op het meer varen, hebben vrij zicht op het strand hetgeen voor zowel de naakte zonnebaders als de surfers vervelend zou kun nen zijn. "Ook al omdat het vinden van een goede locatie nagenoeg on mogelijk is, willen wij vooralsnog geen naaktstrand aanwijzen", al dus Winkel gisteravond. De burgemeester beargumen teerde deze mening nog met de op merking dat de officier van justitie de gemeente heeft geadviseerd geen naaktstrand aan te wijzen. Het wachten is nu op een proefpro ces van een naaktrecreant die er gens wordt weggestuurd. Officieel kan de politie alleen iemand weg sturen als er een nsaaktstrand voorhanden is. W. Hof-van Putten (PvdA) is be reid een proefproces af te wachten maar verklaarde zich gisteravond ook bereid een naaktstrand aan te wijzen mocht dit op grond van het proefproces nodig blijken te zijn. Ook D66-raadslid P. Hulspas-Jor- daan heeft geen bezwaar tegen de afwachtende houding. Zij waar schuwde de commissieleden er echter wel voor dat naaktrecrean- ten zelf een plaats gaan zoeken als er niet van gemeentewege een naaktstrand wordt aangewezen. CDA'er N. Sluis wil geen maatrege len nemen en de toekomst laten uitwijzen wat de beste handelwijze LISSE Met het plaatsen van de vlag van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) tussen die van de tien daarbij aangesloten gemeenten, verklaarde staatssecretaris D.IJ.W. de Graaf-Nauta (binnenlandse zaken) gistermiddag het nieuwe onderkomen van het SDB officieel voor geopend. De nieuwe thuishaven van het SDB is gevestigd in het voormalige kruisgebouw aan de Schoolstraat 4 in, Lisse. Vooruitlopend op de officiële handeling hielden onder anderen de staatssecretaris, gedeputeerde I. Giinther en SDB-voorzitter burgemeester F. Jonkman een toespraak waarin vooral werd ingegaan op de noodzaak tot sa- menwerking tussen de verschillende gemeenten en de wijze waarop die samenwerking gestalte moet krijgen. Namens de deelnemende gemeenten sprak burgemeester A.J. Kret van Sassenheim. Hij overhandigde Jonkman een schilderij van een duinlandschap ter versiering van het nieuwe SDB gebouw. Het zal vermoedelijk naast de eveneens geschonken schilderijen die respectievelijk een zee- en bollenlandschap voorstellen komen te hangen. Bollen, duinen en zee worden als kenmerkend beschouwd voor de streek. Namens het personeel van het SDB-secretariaat overhandigde secretaris L.P.H. de Milliano Jonkman een litho van de duin- en bollenstreek. (foto Jan Holvast) RIJNSBURG/BERLIJN - Zes Rijnsburgse praalwagens rijden za terdag 8 oktober in Berlijn. Daar naast maken nog 12 versierde praalwagens deel uit van het corso, dat die dag een route van 21 kilo meter door de voormalige Duitse hoofdstad rijdt. De manifestatie in Berijn vindt plaats in het kader van 'Berlijn cul turele hoofdstad van Europa'. De organisatie is in handen van de Stichting Rijnsburgs Bloemencor so. De zes praalwagens reden begin augustus in het Rijnsburgs bloe mencorso en worden bij de op bouw in Berlijn aangepast aan de wensen van de sponsors. De artistieke leiding van het cor so is in handen van de bloemarran- geur Herman van den Berg uit Wassenaar. Van den Berg is al vele jaren artistiek leider van het Rijns burg bloemencorso en was bij tal van bloemententoonstellingen als hoofdarrangeur betrokken. De in Berlijn werkende Nederlandse bloemsierkunstenaar Jacques van Heek zorgt voor de coördinatie ter plaatse. Ook Van Heek leverde al eerder zijn bijdrage aan andere bloemenevenementen in binnen- en buitenland. De stoet wordt op de tocht door Berlijn begeleid door muziekkorp sen van de in Berlijn gelegerde ge allieerden. De Berlijnse Politieka- pel is eveneens van de partij. De zes praalwagens worden ge-' sponsord door het Bloemenbureau Slechts onder voorwaarden akkoord KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Koudekerk heeft zich geschaard in de rij van gemeenten die zich uit spreken tegen de herstructurering van de energie- en watervoorzie ning Zuid-Holland Noord. Met ze ven tegen drie stemmen wordt slechts onder voorwaarden ak koord gegaan met opheffing van de gemeenschappelijke regeling Energiebedrijf Rijnland (EBR). Koudekerk is de zesde gemeente die zich op deze manier tegen de fu sieplannen in de provincie keert. Als ook Woubrugge en Zoeterwou- de zich nog tegen verklaren, wordt niet de twee derde meerderheid ge haald om de EBR-regeling op te heffen. Dat heeft dan tot gevolg dat de herstructurering van de energie- en watervoorziening Zuid-Holland Noord op lossen schroeven komt te staan. Een delegatie van het college van vertegenwoordigders van het EBR probeerde gistermiddag nog voor de raadsvergadering de fractie voorzitters te winnen vóór ophef fing van de gemeenschappelijke regeling. Gezien de uitslag van de raadsvergadering is dat niet gelukt. Alleen de drie PvdA-raadsleden stemden voor. Eerder dit jaar stemde de Koude- kerkse raad in met het eindrapport over de herstructurering, waartoe de water- en energieleveranciers door de overheid zijn aangezet. In Zuid-Holland is het de bedoeling drie grote energiebedrijven te for meren. De gemeenten in deze regio moeten opgaan in het waterlei dingbedrijf Zuid-Holland Noord. Koudekerk stelde echter als voor waarde dat de Leidse Duinwater- maatschappij (LDM) en de stads verwarming Leiden niet in de fusie worden betrokken. Enerzijds wordt gevreesd voor vermindering van de kwaliteit van het drinkwater. Aan de andere kant vertelde CDA-fractievoorzit- ter J. van der Vlugt gisteravond bang te zijn dat de 'waterpoot' op den duur toch weer zelfstandig wordt gemaakt. Ook wil de ge meente een eigen afgevaardigde in de nieuw te vormen NV. In de hui dige plannen is in de Raad van Commissarissen slechts ruimte voor vijf direct gemeentelijke ver tegenwoordigers. Van de 32 deel nemende gemeenten zijn er derhal ve 27 niet direct in het bestuur ver tegenwoordigd. De vergadering gisteravond steunde een amende ment van Van der Vlugt over een evenwichtiger vertegenwoordi ging van de gemeenten. Een meerderheid van CDA en WD sprak zich uiteindelijk uit voor opheffing van de gemeen schappelijke regeling Energiebe drijf Rijnland, onder de voorwaar den die daaraan eerder zijn gesteld. Stemt twee derde van het aantal EBR-gemeenten zonder voorwaar den voor de opheffing, dan legt Koudekerk zich bij dat meerder heidsbesluit neer. Werken van Nederlandse kunstenaars die waren aangesloten bij de Cobra-groep. Te zien bij Alphrame, Aarkade 73, Alphen. Openingstijden: maandag van 13.00 uur tot 18.00 uur, dinsdag tot en met donder dag v Tot 16 o ALPHEN AAN DEN RIJN - Deze maand bestaat de Alphense lijstenmakerij annex galerie Alphrame één jaar. Om dit te vie ren is een expositie georgani seerd met werk van Nederlandse kunstenaars die waren aangeslo ten bij de Cobra-groep. In november 1948 werd Cobra opgericht. De naam is afgeleid van de beginletters van Copen- hague, Bruxelles en Amsterdam. De cobra-slang stond symbool voor het revolutionaire en strijd vaardige karakter van deze be weging van 'abstract' expressio nisten. De meest bekende Neder landse vertegenwoordigers wa ren Appel, Constant en Corneil- le. Landelijk stond de groep dit jaar weer in de belangstelling door de uitgave van drie postze gels met daarop afgebeeld schil derijen van Appel, Corneille en Constant. Formeel heeft Cobra maar drie jaar bestaan, maar de beweging is van blijvende betekenis ge weest voor de ontwikkeling van de beeldende kunst na 1945. Ook maatschappelijk was de stro ming van belang, omdat de schil derijen en beelden voor het eerst het denken van een naoorlogse generatie tot uitdrukking bracht. Cobra was het eerste protest tegen de gevestigde orde, tegen autoritair gezag, tegen conven ties en conformisme en als zoda nig in de kunst een reactie op stromingen als de geometrisch abstracte kunst en de nieuwe za kelijkheid. De aangesloten kun stenaars bedienden zich van een beeldtaal die voortkwam uit een directe menselijke behoefte vorm te geven aan 'oergevoe- lens'. Zij voelden zich in hun werk verwant aan volkskunst, de kunst van primitieven, kinderen op zoek naar de oerbeleving van het 'zijn'. Hoezeer Cobra ook haar spo ren heeft nagelaten, de beweging zelf is nu, veertig jaar later, ge schiedenis. Wat is blijven be staan is de mythe. En het is juist die wijd verbreide bekendheid die ervoor heeft gezorgd dat de namen van de betrokken kunste naars worden gebruikt als com merciële slogans. In het galerie circuit worden de prijzen gigan tisch opgeschroefd. Cobra wordt maar al te vaak gebruikt als pu bliekstrekker en de inhoudelijke en kunstzinnige betekenis wordt vaak vervangen door een soort materieel statussymbool. Recent werk In Alphrame zijn litho's te zien van Corneille, Anton Rooskens en Theo Wolvekamp, etsen van Constant, een gouache van Eugè- ne Brands en een houten beeld van Karei Appel. Het is bijna al lemaal recent werk van de voor malige Cobra-kunstenaars. Veel ervan is zelfs gedrukt in 1987 en 1988. De meest interessante wer ken in relatie tot Cobra zijn de li tho van Wolvekamp, gemaakt naar een gouache uit 1953 en de uit multiplexplaten opgebouw de, in felle kleuren beschilderde olifant van Appel. De twee wer ken staan, ondanks het feit dat de litho van Wolvekamp mis schien als reproduktie kan wor den gezien, het dichtst bij de oor spronkelijke Cobra-gedachte. De werken van de overige kun stenaars zijn zeer recent en het gevolg van een ontwikkeling die steeds meer is losgekoppeld van de jaren tussen 1948 en 1951. Het is bij voorbeeld de vraag of etsen van Constant, die al direct na 1952 kwam tot geometrisch ab stracte composities, nog onder de noemer Cobra kunnen wor den opgevoerd. Het blijft natuurlijk boeiend om het werk van al deze bijzon dere kunstenaars te bekijken, maar een duidelijke lijn ont breekt in de expositie. De ten toonstelling lijkt meer op een sa menraapsel van een aantal wille keurig bij elkaar gebrachte kunstwerken van kunstenaars die ooit tot de Cobra-groep be hoorden. In dit opzicht belooft de tentoonstelling bij Alphrame meer dan zij werkelijk biedt. NELLIE VAN BEUSEKOM Een in felle kleuren beschilderde olifant van Karei Appel, een t interessantste werken tijdens de tentoonstelling van Alphrame. Hulpverlening voor jongeren ALPHEN AAN DEN RIJN - De Stichting De Drieslag in Leiden, die zich bezighoudt met hulpverle ning aan jongeren tot 18 jaar en hun ouders, wil in Alphen een depen dance oprichten. Daarom is het college van B en W. verzocht een aantal uren per week ruimte be schikbaar te stellen. Volgens wet houder W. de Jong (PvdA/maat- schappelijk werk) wordt gedacht aan de bovenverdieping van het FNV-gebouw Contact aan de Hor tensiastraat. Die ruimte is kortgele den leeg gekomen. Het college wil in oktober een beslissing nemen. De Stichting De Drieslag is enke le jaren opgericht door de algeme ne Stichting Pro Juventute en de katholieke Stichting Jeugd en Ge zin, die beide zijn gevestigd in Den Haag. Drieslag houdt zich onder meer bezig met hulpverlening aan kinderen tot 18 jaar die thuis in pro blemen zijn geraakt, het bemidde len tussen ouders en kinderen en het verzorgen van zogeheten ho me-trainingen. Dat is een nieuwe methode, waarbij het de bedoeling is ouders en kinderen thuis op te zoeken en met behulp van video opnamen inzicht te geven in hun relatieproblemen. Het initiatief voor Alphen vloeit voort uit het feit dat tot nu toe on geveer veertig kinderen per jaar uit Bejaarde dupe van krantentruc ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie jongens van twaalf jaar hebben gis termiddag een 81-jarige Alphense uit de Sterrenlaan een portomon- nee met 110 gulden afhandig ge maakt. De jongetjes belden bij haarhuis aan en vroegen om oude kranten. Toen de vrouw naar achter liep om deze te halen, haalden de 'papier verzamelaars' haar portomonnee van de keukentafel. Bij terugkomst van de bejaarde waren zowel de jongens als het geld verdwenen. deze gemeente zich voor hulp wen den tot instanties in Den Haag of Leiden. H. Sannes, directeur van Pro Juventute en De Drieslag: "Op het moment dat ze zich daar mel den, zijn ze vaak al het huis uit. Wij willen juist in het vroegste stadium contact met ze hebben, zodat je ze wellicht nog thuis kunt houden. Omdat steeds meer Alphenaren hulp zoeken willen wij ook in deze plaats een adviesbureau opzetten. Wij staan namelijk op het stand punt dat de hulp zoveel mogelijk op locatie moet worden geboden, zodat de mensen zo min mogelijk hoeven te reizen". De stichting wil een maatschap pelijk werker voor twintig uur per week aantrekken die ondersteu ning krijgt vanuit Leiden. Om de kosten, ongeveer vijftigduizend gulden, te dekken is een subsidie aanvraag ingediend bij de provin cie en het ministerie van WVC. Sannes: "Ik denk dat het geld geen problemen oplevert. Iedereen on derkent de noodzaak van een ad viesbureau in Alphen. De provin cie heeft in principe al goedkeu ring gehecht aan het plan, evenals het Jeugd welzij nszorgoverleg in Leiden. Het wachten is nu op WVC". Van het tijdstip waarop WVC uit sluitsel geeft, hangt het in belang rijke mate af wanneer de Stichting De Drieslag in Alphen kan begin nen. Daarnaast moet de gemeente nog bepalen welke instellingen een plaats krijgen op de bovenverdie ping van het FNV-gebouw. Daar voor komen naast het adviesbu reau in aanmerking de Kindertele foon, de Telefonische Hulpdienst en de Alphense Stichting de Bij standswinkel. Op dit moment maakt de bij standswinkel drie maal per week gebruik van de benedenverdieping op die momenten dat de FNV zelf niet aanwezig is. Wethouder De Jong: "Het zou een prima oplos sing zijn als verschillende instellin gen de bovenverdieping met elkaar zouden delen. Meestal willen ze een ruimte helemaal voor zichzelf. In zo'n geval is het veel moeilijker, zelfs bijna onmogelijk, om ze aan onderdak te helpen". Holland, het Internationale Bloem bollencentrum in Hillegom, het Nederlands Zuivelbureau in Aken en het Nederlands Instituut voor Afzetbevordering. Het bedrijfsle ven in Berlijn neemt de kosten van de overige twee praalwagens voor haar rekening. Ook zondag 9 oktober kunnen de corsowagens nog door het publiek worden bezichtigd. Dan staan de wagens opgesteld op het terrein van de Bundesgartenschau, het be gin- en eindpunt van de route. Milieutelefoon: 132 klachten ALPHEN AAN DEN RIJN - Via de Milieutelefoon Rijnstreek zijn in de eerste helft van dit jaar 132 klachten binnengekomen. Bij het bureau milieuzaken van de ge meente Alphen werden in dezelfde periode nog eens 61 klachten ge meld. Daaruit concludeert het In tergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) dat de Milieute lefoon voorziet in een behoefte en goed bereikbaar is voor de burgers. Het waren vooral Alphenaren (111) die de Milieutelefoon belden. Van de overige gemeenten was Lgimuiden de koploper met zeven klachten. Uit Woubrugge werd geen enkele klacht gemeld. Vijfen dertig mensen klaagden over ge luidhinder, 29 over stank en 26 over waterverontreiniging. De klachten van Alphenaren gingen meestal over riool- en gaslucht in de wo ning. Het IGOR wijst erop dat een groot aantal klachten binnenkwam over overlast van allesbranders. De Milieutelefoon bestaat sinds september 1987. De laatste vier maanden van 1987 kwamen onge veer honderd klachten binnen. Utermöhlen-arts komt in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een van de vier Nederlandse artsen die werken volgens het Utermöhlen- principe, vestigt zich aan de Sta tionsstraat in Alphen. De Nieuw- koopse arts P. Vente heeft van het Alphense college van burgemees ter en wethouders toestemming ge kregen om een dergelijke praktijk te beginnen. Hij moet nog wel een bouwvergunning aanvragen. Het Utermöhlen-principe is vol gens Vente een Nederlandse uit vinding die bestaat sinds 1941. Be handeld worden mensen die pro blemen hebben met hun even wichtsorganen, zoals patiënten met de ziekte van Menière. Dat is een ziekte die onder andere wordt gekenmerkt door 'draaiduizelin- gen'. Ook kunnen bepaalde vor men van migraine en woordblind heid bij kinderen worden behan deld, aldus Vente. De Utermöhlen- artsen schrijven zelden medicijnen De Nieuwkoper benadrukt dat het niet gaat om een huisartsen praktijk: "Wij staan met ons ene been in de keel-, neus- en oorafde ling en met het andere in de afde ling oogheelkunde". Patiënten kunnen worden door verwezen door huisartsen, specia listen of therapeuten. De kosten van de behandeling worden niet vergoed door het ziekenfonds, maar wel door sommige ziektekos tenverzekeraars, aldus Vente. KATWIJK/LEIDEN - Geslaagd aan de Britten burg: G. Meyer, J. Engbersen, W. v.d. Laan. V. Nunes Lugo, M. de Rooy, T. Tuinenburg, S. van Wijk, I. van Beek, P. Wildoër, J. Nell, C. van Duijn, A. den Duik, D. van Haaren, C. Haasnoot, P. Haasnoot, W. Haddeman, E. Harteveld, S. Hoek, H. Hofman, R. v.d. Horst, W. v.d. Plas, S. van Rijn, A. Schuitemaker, A. Vooys, J. van Zuylen, R. van Zuylen, D. Deij- kers, T. van Hoorn, M. van Lieshout, M. Mon- fils, M. de Mooy, M. van Royen, E. Sip, M. Toorenburg, F. Veldmaat, R. de Zeeuw, C. Hoogervorst, A. Karstens, R. Schalkers, A. van de Berg, E. Borst, W. v.d. Ham, G. Haze- noot, W. v.d. Meer, M. de Ruiter, A. Selier, A. Steenvoorde, S. Vliet Vlieland, M. Wijnands, K. Zierlein, M. Harteveld, M. van Egmond, S. van Egmond, A. v.d. Eijkel, T. Glasbergen, C. Heemskerk, L. Noort. W. Noorl, M. Star, S. v.d. Bogaard, F. Duindam, R. Ros. A. Peper- straate. T. van Velzen, R. Couzijn, S. Hoogen- boom. B. van Katwijk, T. Lafeber, J. van Leeu wen, A. Stokvis. DINSDAG 20 SEPTEMBER Alphen taptoe en concert Alphense carillon Adventskerk, 20.30 uur. Leiden oecumenisch avondgebed, van 19.00 tot 19.30 uur in de Oud- Katholieke kerk Zoeter- woudsesmgel. jaar, om 19.30 uur; thema-avond - kinderfeestjes, om 20.00 uur. Sjel- ter, Heemraadlaan. Oegstgeest lezing door drs. E.J. Korthals Alles over de overlevingskansen van Europa, motto: 'Marionet of mens', in kader van de Vredes- week, aanvang 20.00 uur in Ge meentecentrum, Lijtweg. WOENSDAG 21 SEPTEMBER Alphen jaarmarkt in het centrum, met oude ambachten demonstraties en muzieKoptredens voordracht therapeutisch cen trum Zonnewervel over allergieën en eigentijdse ziektebeelden, aanvang 20.15 uur, Boterbloem- weg 21a. Lelden spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis, Langegracht. kindermarkt (speelgoed en j) in De Leidse f school, Adriaan Pauwstraat, 14.00 tot 16.00 uur. voorstelling 'De Fantast' Johnny Kraaykamp en Donald Jo nes, aanvang 20.15 de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Man is man' door InDependance, aanvang 20.30 uur in het Lak-theater, Cleve- de de Vredesweek: lezingen door twee theologen uit de DDR, thema: 'Gerechtigheid, Vrede en de Heelheid v; Schepping', aanvang 20.00 de Vredeskerk, Van Vollenhoven- kade (tolk aanwezig). informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 22.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. film: Tangos. I'exile de gardel' van Fernando Solanas, aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp bridgen vanaf 13.30 uur, Brid- gecentrum, Bernhardstraat 3, in schrijven aan de zaal om 13.30 Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui- 14.00 en 15.30 Ter Aar thema-avond Vredes Platform: 'Vrede verbindt. Vrede verplicht', aanvang 20.15 uur, Parochiehuis Langeraar, Langeraarseweg. optreden Battlefield Band in Hooftstraat Folkclub, aanvang 20.30 uur. Leiden lunchconcert door Hilde de Wolf (blokfluit), middeleeuwse muziek, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Haze- bijeenkomst Borstvoeding- groep Leiden, bij Ineke v.d. Leek, Hannie Schaftstraat 3 (Stevens hof), v.a. 20.00 u., inl. tel: 170085. voorstelling 'De Fantast' met Johnny Kraaykamp en Donald Jo nes, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Man is man' door InDependance. 20.30 uur Lak- theater. Cleveringaplaats. singel-presentatie door Rik van Boekei. met medewerking van Les Zazous, aanvang 23.00 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp vrouwenbibliotheek, van 9.30 tot 11.30 uur; eetgroep voor vrou wen en kinderen, van 17.30 tot 19.00 uur (opgeven vóór woens dag 12.00 uur), Sjelter Heemraad-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 20