LEIDSCH DAGBLAD Werkloosheid is zeer hardnekkig Bankovervallers spoorloos Behoud koopkracht minima in '89 onzeker Hockeyers stranden op Spanje Stroomstoring treft Alphen en omgeving Dinsdag 20 september 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38733 Prijs tl. 1,20 Toestand keizer heel bij bewustzijn! Hirohito kritiek TOKIO (GPD) - De toestand van de 87-jarige Japanse keizer Hirohito is kritiek. De keizerlijke familie heeft zich vanochtend rond het bed van de ernstige zieke keizer verza meld nadat zijn toestand afgelopen nacht was verslechterd. De keizer begon maandagnacht, kort nadat hij in bed was gestapt, bloed op te geven. Een team van vijf hofartsen diende Hirohito on middellijk een bloedtransfusie toe. Vanochtend constateerden de artsen echter geen vooruitgang in zijn situatie. Zijn pols en temper- tauur zijn boven normaal, maar De conditie van de bejaarde kei zer wordt gecompliceerd door geel zucht. De medici hebben intussen afgezien van een kleine operatie die de keizer zou ondergaan we gens problemen met de spijsverte ring. De keizer, die al 62 jaar op de troon zit, kwakkelde al met zijn ge zondheid na zijn operatie van een jaar geleden. Premier Takeshita, andere rege ringsfunctionarissen en leden van de rechterlijke macht zijn naar het keizerlijke paleis ontboden. Ver wacht wordt dat de regering bin nen 48 uur zal beslissen of de 54-ja- rige kroonprins Akihito de taak van zijn vader moet DEN HAAG (GPD) - De meeste gezinnen kunnen volgend jaar maandelijks een paar tien tjes meer uitgeven. Alleen mensen die van een minimum-uitkering moeten rondkomen krijgen niets extra's te besteden. Dat blijkt uit de vandaag, op Prinsjesdag, gepubliceerde Miljoenennota, waarin het kabinet-Lubbers zijn plannen voor 1989 presenteert. De koop kracht van de minima zal zelfs achteruit gaan wanneer de prijzen met meer dan één pro cent stijgen. De werkloosheid daalt in 1989 met 15.000 tot 670.000. De regering trekt voor de strijd tegen de werkloos heid 225 miljoen gulden extra uit. Raad van State uit kritiek op lastenverlichting DEN HAAG (GPD) - De Raad van State is kritisch over het kabinets plan om volgend jaar 4,2 miljard gulden aan meevallers te gebrui ken voor lastenverlaging. Mogelijk was het beter geweest om nu al een groter deel te gebruiken om het fi nancieringstekort extra terug te dringen, aldus de Raad van State. Bovendien zou het kabinet eerder geld moeten uittrekken voor over heidsinvesteringen dan voor las tenverlichtingen. Gezien de risico's waaraan de economie is blootgesteld en eerder forse financiële tegenvallers vraagt de Raad zich af of het genoeg is het financieringstekort tot 6 procent te beperken. Ook betwijfelt de Raad of daarmee het doel om het tekort in 1990 op 5,25 procent te hebben, wel dichterbij komt. Het kabinet kondigt volgens de Raad van State in de Miljoenenno ta onvoldoende concrete plannen aan om de nog altijd onaanvaard baar hoge werkloosheid terug te dringen. Bestrijding van de werk loosheid moet onverminderd een hoofddoelstelling van beleid blij ven, aldus de Raad. Zij wijst de stelling van de hand dat de econo mie zich voorspoedig ontwikkelt. De noodzaak tot verdere loonma tiging onderschrijft de Raad van State. Men waarschuwt echter voor tegengestelde ontwikkelingen zoals schaarste aan bepaalde vak lieden en een verdere winstgroei van de bedrijven. Beide trends kunnen leiden tot stijgende lonen. Kritiek heeft de Raad in dat ver band ook op de hernieuwde pleidooien voor een verlaging van het minimumloon. Zij merkt op dat het minimumloon ook bedoeld is om kwetsbare groepen een inko mensgarantie te bieden. Broodprijs gaat zes cent omlaag DEN HAAG (ANP) - De mini mumprijs voor brood gaat met in gang van maandag met 6 cent om laag en wordt dan 1,84 gulden. Reden voor de verlaging zijn de gedaalde kosten voor een aantal grondstoffen. De Nederlandse Bakkerijstichting meldt dat de minimumprijs geldt voor wit en bruin brood van 800 gram. Later wat zon In de nacht en ochtend weinig wind. plaatselijk mist en een minimumtem peratuur van ongeveer 10 graden. In de loop van dc dag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 21 graden. Tot matig toenemende zuidoostelijke wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Op donderdag nog zacht met af en toe zon en een middag- temperatuur van rond 21 graden. Daarna wisselvallig en koeler. Woensdag 21 september zon op: 07.24 uur. zon onder: 19.40 00.39 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 11.45 uur; laag water: 06.35 en 19.23 uur. -Maar de doelstelling de werkloos heid tot 500.000 te verlagen is op zijn vroegst in 1992 haalbaar en niet in 1990, erkent het kabinet. Premier Lubbers geeft toe dat de regering zich heeft verkeken op de hardnekkigheid van het probleem, maar verwijt ook de werkgevers dat ze teveel aandacht hebben voor hun winsten en te weinig doen aan de bestrijding van de werkloos heid. Uit de Miljoenennota blijkt dat de andere doelstellingen van de CDA-WD-coalitie wel binnen handbereik zijn. Het financierings tekort van de overheid komt vol gend jaar onder de 6 procent, en de belasting- en premiedruk op bur gers en bedrijven daalt gestaag. Mi nister Ruding (financien) geeft in 1989 4,2 miljard gulden uit om de belastingen te verlagen. De belangrijkste maatregelen zijn; bezuiniging van 100 miljoen op kleine scholen; vanaf 1990 400 miljoen per jaar voor aanpakken van file-proble men ip de Randstad. In de Miljoenennota en de Troonrede legt het kabinet-Lub bers een groot optimisme aan de dag over de economische ontwik keling. De economie zal volgend jaar met 3 procent groeien. De han del met het buitenland groeit zelfs met bijna 5 procent. Grote bedrei gingen daarentegen vormen de rentestijging, de daling van de dol lar-koers en de aanwakkerende in flatie. (Vervolg en reacties op pagina 3; commentaar en beschouwing op pagi na 2; nieuws en achtergronden over dc Miljoenennota op de pagina's 9, 10, 11. Na een hoopvolle openings wedstrijd tegen Argentinië (5- 1 winst), kwamen de Neder landse hockeyers vanmorgen niet verder dan een gelijkspel tegen het bepaald niet indruk wekkende Spanje. De elf van trainer Jorritsma bleven bij 1-1 steken. Een bittere tegenvaller voor Oranje, dat vooraf goede hoop had op een gunstig resul taat tegen de Spanjaarden, die eerder met 5-1 van Pakistan hadden verloren. Bondscoach Hans Jorritsma bleef na afloop met grote twij fels zitten. Niet zozeer over het verdere verloop van het toer nooi, maar meer over het zwak ke spel van zijn ploeg. „Ik ben verrast door het gebrek aan ini tiatief en Jef", aldus de oefen- meester. „De automatismen zijn weg. Het lijkt wel of het vertrouwen helemaal verdwe nen is. Niemand durft elkaar aan te spelen". De Nederlandse formatie was tegen Spanje in elk geval geen schim meer van het team, dat bij eerdere grote evene menten zo veel indruk maakte. De ploeg doolde stuurloos rond en wekte de indruk dat de energieslopende voorbereiding in Australië en Japan een ave rechts effect begint te krijgen. „Ik ben ervan overtuigd dat het geen fysieke of mentale kwes tie is", trachtte Floris Jan Bo- velander zichzelf moed in te praten. „We lopen gewoon ach teruit in plaats van vooruit te hockeyen". De Nederlandse honkballers daarentegen kwamen tot een uitstekende prestatie. Tegen Taiwan, een gerenommeerde tegenstander, noteerde Oranje een 6-1 overwinning. Voorts reikte Michiel Schapers tot de tweede ronde van het olym- Grote teleurstelling bij het Nederlands hockeyteam iia het gelijkspel tegen de Spanjaarden. Van links naar rechts: coach Jorritsma, Mare Benningaeen drinkende Taco van den Honert, Cees Jan Diepeveen, Maurits Crucq, en Floris Jan Bovenlander. Op de achtergrond loopt Jacques Brinkman. (foto and pisch tennistoernooi. De Rus Tsjesnokov kwam er tegen de opgebloeide Rotterdammer niet aan te pas. In theorie ligt voor hem na de winst op Tsjesnokov het schema open tot aan de kwartfinales. Daarin zou hij Miloslav Mecir kunnen treffen. Zover kijkt hij echter niet vooruit, want eerst wacht de partij tegen Mhoh. In zijn lange profcarriere heeft hij ge leerd partij voor partij te be kijken. „Iedereen denkt nu wel dat die Mmoh een makkie is, maar die knaap heeft een ge weldige service en een knal van een return. Het goud bij de 1000 meter tijd rit ging vanmiddag naar de Rus Aleksander Kiritsjenko. Het zilver was voor Martin Vinni- combe (Australië) en het brons voor Robert Lechner (Wets- duitsland). De Nederlander Thierry Détant eindigde als 18de. Italiaanse voetbalprofs ge- deklasseerd door amateurs uit Zambia Linda Moes ondanks Neder lands record niet in finale 200 meter schoolslag verlaging v schapsbelasting; verhoging var met 4 procent in 1 in 1990; 1 verlaging i de vennoot- het hoge btw-ta- Andere maatregelen die aan de Kamer worden voorgesteld zijn: verhoging van de huren per 1 juli met 3 procent; verlaging van de bijstandsuit kering voor jongeren per 1 juli; forse sanering van de verzeke ring tegen ziektekosten; Toch uitkering Spanjaarden vanHeerema LEIDEN Het Leidse off-shore- bedrijf Heerema is bezig voor de 900 ontslagen Spaanse werkne mers een afvloeiingsregeling te treffen. Volgens R. Erdbrink, hoofd juridische zaken, wordt ook onderzocht of de Spanjaarden die enige tijd in strijd met een rech terlijk vonnis schepen van Hee rema bezet hielden een uitkering krijgen, hoewel Heerema eerder liet weten zich niet verplicht te voe len tot een afvloeiingsregeling voor deze mensen. Erdbrink meldt dat met een klei ne 100 ontslagen Spanjaarden al een uitkering is overeengekomen en dat aan de overige 800 gevallen wordt gewerkt. "Het probleem is dat we met 900 individuen hebben te maken, met een hele lage organi satiegraad. Daardoor wordt het een tijdrovend gebeuren". Een brand brief van minister De Koning, naar aanleiding van bezetting van Ne derlandse schepen in Spanje door ex-Heeremawerknemers, heeft volgens Erdbrink weinig indruk gemaakt op het bedrijf. Een gewapende politieman houdt de wacht bij het Rotterdamse Amro-filiaal. (foto gpd Gevlucht in chaos na ontruiming Rotterdamse markt ROTTERDAM (GPD) - Een deel van de Rotterdamse binnenstad was vanmorgen op de drukke marktdag enige uren afgezet in ver band met een overval op een filiaal van de Amro-bank op de hoek van de Goudsesingel. Twee overvallers hadden zich kort na negen uur in het bankge bouw verschanst. Een speciaal ar restatieteam van de Rotterdamse politie slaagde er snel in het pand binnen te dringen, maar konden zonder sleutels en plattegronden weinig doen. Rond het middaguur werd duidelijk dat de overvallers spoorloos waren verdwenen. Direct na het alarm werd de wij de omgeving van het bankgebouw afgezet. De politie had de grootste moeite het publiek op afstand te houden. De overvallers wachtten het bankpersoneel voor de deur op. Onder bedreiging van een vuurwa pen werden de employés een man en een vrouw naar binnen geduwd. De politie ging er vanmorgen lange tijd vanuit dat de overvallers personeelsleden hadden gegijzeld. Pas aan het eind van de ochtend werd duidelijk dat de nog ontbre kende bankemployé ziek thuis zat. De politie kon aan de hand van ver- DEN HAAG (ANP) - Minister Smit van Verkeer en Waterstaat wil weten of het financieel moge lijk is alsnog een deel van het Markermeer in te polderen. Zij heeft haar partijgenoot (WD) en oud-minister Van Aardenne be reid gevonden dat te onderzoe ken. De initiatiefgroep Marker waard b.v., die in 1985 met het plan kwam om de inpoldering van het Markermeer met particu lier geld te financieren, heeft nu een plan bij haar ingediend voor Minister haalt Markerwaard uit bureaula gedeeltelijke drooglegging van het meer. Het gaat om 23.000 hectare watergebied dat in droge vorm aan telers van bloembollen en pootaardappe- len zou moeten worden uitgege ven. De dijk van Enkhuizen naar Lelystad vormt de oostelijke grens van het gebied, een op te werpen waterkering van zand de westelijke begrenzing. Het kabi net-Van Agt besloot in 1980 het Markermeer in principe droog te leggen ter voltooiing van de Zui derzeewerken. Door de hevige kritiek van milieu- en natuurbe schermingsorganisaties is de de finitieve besluitvorming telkens op de lange baan geschoven. Het huidige kabinet leek in septem ber 1986 voor goed te hebben af gerekend met de Markerwaard. klaringen van de twee perso neelsleden een goed signalement van de overvallers geven. Gijzeling Drie gewapende mannen heb ben de 'afgelopen nacht de direc teur van het Grenswisselkantoor in Hoek van Holland en zijn gezin urenlang gegijzeld in hun woning in Delft. Twee mannen zijn door de Rotterdamse politie aangehouden toen zij vanochtend de kluis van het grenswisselkantoor in Hoek van Holland aan het leegroven wa ren. De derde man is nog voort vluchtig. Gisteravond drongen de drie mannen de woning van de bankdi recteur in Delft binnen. Op dat mo ment waren ook zijn vrouw en zijn drie kinderen thuis. Om vijf uur dinsdagmorgen reden twee van de overvallers met de directeur naar het Grenswisselkantoor in Hoek van Holland. Zij droegen daarbij politie-uniformen. Zij dwongen de bankdirecteur de kluis te openen en haalden daar het geld uit, vol gens de politie meer dan 100.000 gulden. Een voorbijganger die de zaak niet helemaal vertrouwde, schakel de de politie in. Schutter Eric Swinkels was de eerste die zijn collega Bean van Lim- beek (links) gelukwenste met zijn 5de plaats bij het kleiduivenschieten. In de barrage miste hij juist de bronzen plak. (foto and Ook korte tijd geen water en kabel-tv ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen en omgeving is gisteravond getroffen door een flinke strooms toring. De elektriciteit viel rond zes uur uit. Ook ontstonden proble men met de watervoorziening en was de ontvangst van de kabeltele visie gestoord. Het telefoonverkeer lag stil, verkeerslichten werkten niet en spoorwegbomen konden niet worden bediend. Voor zover bekend zijn geen ongelukken ge beurd. Wel moest de Alphense brand weer er aan te pas komen om men sen te bevrijden uit liften in flats aan de Vliestroom, Herculesstraat en Lupinesingel. De storing in Al phen kon na een half uur worden verholpen. Een half uur later be schikten Zoeterwoude, Koude kerk en Hazerswoude weer over stroom en om half acht waren ook de problemen in de rest van het ge bied opgelost. De tv-programma's waren echter pas rond 9 uur weer ongestoord te ontvangen. "Dat duurde wat langer omdat het doorstralen via PTT-to- rens veel energie kost. Toen de sto ring was verholpen, ging in één klap bij iedereen alles aan, zodat erg veel energie werd verbruikt", aldus directeur J. Ketel van het GEB m Alphen. De mechanische storing in de re- gelschakeling ontstond in een van de twee transformatorstations in de wijk Kerk en Zanen in Alphen. Gewoonlijk neemt bij storing het ene station de functie van het ande re over. Dat was nu niet mogelijk omdat één station in onderhoud Doden bij explosie autobom in Bayrut BAYRUT (AP) - In het christelijke Oost-Bayrut is vanochtend tijdens het spitsuur een autobom ontploft, waardoor vijf mensen de dood von den en 25 anderen gewond raakten. De Libanese oud-minister van voorlichting. Skaff, was een van de gewonden, aldus de politie. Het christelijke radiostation Stem van Libanon berichtte dat de bom was geplaatst in een auto in de wijk Dora. Niemand heeft nog de verantwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist. De storing in Alphen is vermoe delijk veroorzaakt door een lek in de centrale van het Energiebedrijf Rijnland in Leiden. Het Alphense GEB heeft volgens Ketel eerst ge werkt aan het herstel van de water voorziening. "Dat probleem was na een kwartier verholpen. We heb ben gebruik gemaakt van een noodstroominstallatie bij het pompstation aan de Hoorn". Velen belden na afloop de politie en het GEB in Alphen. De 350 tot 400 telefoontjes naar het GEB kwa men binnen bij de brandweer. "De televisiestoring vonden de mensen het ergst", aldus een woordvoer der Jan Gorissen (71) overleden AMERSFOORT (GPD) Accor deonist, componist, arrangeur en orkestleider Jan Gorissen is, naar nu pas bekend is geworden, vorige week donderdag in zijn woon plaats Amersfoort overleden. Zijn crematie heeft inmiddels in stilte plaatsgevonden. Jan Gorissen, die 71 jaar werd, was ruim 30 jaar 'kapelmeester' bi j de VARA-radio; in de jaren 50 was hij aanvoerder van het legendari sche ensemble Accordeola. Verder speelde hij in de loop der jaren ook in The Ramblers, het Metropole Orkest, het VARA Dansorkest en Malando's tango-rumba orkest..

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1