Steeds Als het er op aankomtzet de brandweerwagen gewoon door Pleidooi van CDA voor eeuwig afkopen erf pacht LEIDEN Redactie: Simone van Drie! en Meindert van der Kaaii, telefoon 161422. Smal IJzer smeden als het heet is, noe men ze dat. De Rijnkade is we gens werkzaamheden aan riool en leidingen een paar weken op gebroken. Nu lijkt Inge stallinga dat een mooie gelegenheid om de verkeerssituatie eens grondig te veranderen, want dat is volgens haar hard nodig. Al eerder deed ze een verzoek aan de gemeente om de Rijnkade voor verkeer af te sluiten, "maar ik kreeg daar geen poot aan de grond", zegt ze. Ze laat het er echter niet bij zit ten. Ze diende gisteren wederom een verzoek in, ditmaal verge zeld met handtekeningen van buurtbewoners. De Rijnkade is een klein zijstraatje van de Zijl singel, evenwijdig aan de Hoge Rijndijk. Op bepaalde delen is het straatje langs het water van de Nieuwe Rijn smal en voor de woning van Inge Stallinga érg smal. Tussen de gevel en het water zit nauwelijks vier meter. Het verkeer komt van twee kanten en ruimte voor een trottoir is er ei genlijk niet. Het stoepje dat voor heen langs de woning liep wordt bij verkeerszaken een 'schrikrandje' genoemd. Dat er weinig ruimte is, daaraan kan de gemeente weinig doen, zo be grijpt ook Stallinga. De buurt is gebouwd in een tijd dat er nog geen auto's waren en handkarren weinig gevaarlijke situaties ver oorzaakten. Een groot gevaar vormen vol gens Stallinga wél de auto's die met hoge snelheid over de Rijn kade scheuren. Zoals moeders dat betaamt, staat ze doodang- sten uit in verband met haar twee kinderen van 5 en 7 jaar oud. "Nu is er binnenkort een straatspeel- festival in Leiden. Dat geldt in ie der geval niet voor de Rijnkade. Ik zeg vaak tegen ze dat ze bij het naar buiten gaan moeten uitkij ken. Maar ja, je weet hoe kinde ren zijn. Ikzelf ga ook wel eens onvoorzichtig naar buiten". Smal (2) Ambtenaar De Bie van verkeers zaken nam de handtekeningen in ontvangst en moest Stallinga ook meteen een beetje teleurstel len. "Haar verzoek om afsluiting van de Rijnkade is kansloos", zegt hij. De commissie die daar over gaat heet 'de kleine ver- keersclub' en bestaat uit ambte naren van verschillende gemeen telijke afdelingen. Die bekijken het verzoek tot afsluiting van verschillende kanten. Dus ook van de kant van de rei niging en brandweer. "Afsluiting van de Rijnkade is in dat opzicht niet te verdedigen. Bovendien zul je protest krijgen van de be woners uit omliggende straten. Wanneer je verkeer in een straat verbiedt, wordt het verderop drukker. Het is dus altijd schip peren tussen kwaden. Nooit is ie dereen tevreden". Dit wil echter niet zeggen dat De Bie geen begrip heeft voor de situatie op de Rijnkade. "De af stand tussen gevel en water is gruwelijk weinig. Als je de deur uitkomt, sta je al meteen op de rijbaan. Je moet dus heel goed opletten dat er geen auto aan komt", zegt De Bie. Als afsluiting onmogelijk is, wat moet er dan gebeuren? Vol gens De Bie kunnen er bijvoor beeld maatregelen genomen worden waardoor auto's niet zo hard kunnen rijden, zoals het Hoe bereikbaar is de Leidse binnenstad voor de brandweer op zaterdagmiddag? Dat is een vraag die opkomt naar aanleiding van herhaalde klachten uit verschillende wijken, onder meer over schots en scheef geparkeerde auto's die brandweerwagens in geval van nood zouden kunnen hinderen. Enkele weken geleden werd een oud stadsdeel van Lissabon door brand verwoest. De brandweer had bij de blussingswerkzaamheden in die historische stadswijk nogal wat last van paaltjes en bomen die ter voorkoming van parkeren waren geplaatst. Leiden is een stad met vele oude panden en kleine steegjes, straatjes en veel paaltjes. Het is de vraag in hoeverre die een belemmering zijn voor de brandweer als die snel moet uitrukken. Om de situatie eens met eigen ogen te zien werd op een zaterdagmiddag een tochtje door de stad gemaakt met een spuitauto van de kazerne aan de Langebrug. oftewel: Post Zuid. Het resultaat was niet slecht. Slechts één keer was er geen doorkomen aan. Twee auto's stonden zodanig geparkeerd dat de brandweer langs andere weg naar het doel moest rijden. Het bewijst de stelling van waarnemend commandant F. van Oosten dat in de binnenstad veel afhankelijk is van individuele weggebruikers. Bereikbaarheid van de Leidse binnenstad op de proef Inge Dallinga met buurt- en eig houden. Het is levensgevaarlijk n aanleggen van verkeersdrempels of het maken van een verkeers- versmalling. Hierover moet de kleine verkeersclub zich buigen. Dat dit kan samenvallen met de huidige werkzaamheden aan de Rijnkade betwijfelt De Bie. "Ik vermoed dat over de twee weken al weer aan de herbestra ting zal worden begonnen. De kleine verkeersclub vergadert volgende week. Eer dat een be sluit is genomen, ligt is de straat al weer hersteld". Springsteen "Leiden is echt een Bruce Springsteen-bolwerk", zegt de voorzitter Gert Jan van Helden van de fanclub van de Ameri kaanse popster. Op 15 oktober houdt de Bruce Springsteen-ver- kinderen voor haar huis. "Bij ons l de voorbijscheurende auto's. eniging een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal voor de bijna 1000 leden en andere belangstel lenden uit Nederland en België. "Als ik naar de adressen van de leden kijk, komen er opvallend veel uit Leiden. De andere leden zijn keurig over het land ver deeld", aldus de Leidse voorzit ter van de enige Springsteenfan club in Nederland. "Waarom zo veel Leidenaars lid zijn weet ik echt niet". Op de Springsteendag kunnen fans overtollige spullen van het popfenomeen slijten, maar ook dingen aanschaffen die ze nog niet hebben. Bovendien is er die dag videomateriaal van live-op tredens te zien op een groot beeldscherm. "Tijdens de Springsteendag die we vorig jaar hielden in het Antonius Club- tven ze gieen straatspeelfestival te (foto Jan Holvast) huis bleek dat er veel belangste- ling was voor dergelijke opna mes. Sommigen keken het pro gramma van a tot z uit en bekom merden zich verder nergens om". In het tweejarig bestaan van de vereniging is het ledenaantal da nig gegroeid. Vorig jaar waren er nog 500 mensen lid en nu zijn het er al 1000. Vandaar dat ook voor de Stadsgehoorzaal is gekozen. "Het Antonius Clubhuis is na tuurlijk wel gezellig, maar om nu te zeggen dat het allure en ge noeg ruimte heeft, nee". Naast stands van de leden komen er ook stands van Engelse handela ren in artikelen van Springsteen. "Fans kunnen dan dingen kopen of zien die ze nog nooit zijn te gengekomen". dagmarkt de nodige heisa zal ople veren. Marktkooplui zetten hun waren midden op straat neer of plaatsen hun kraam, meer dan toe gestaan, naar het midden van de straat. "Als we in een noodsituatie er niet door kunnen, dan is het een kwestie van opzij drukken", aldus Van Oosten. Met de markt- en havendiensten zijn afspraken gemaakt over de ruimte tussen de kramen. In prin cipe moeten er ook reinigingsau to's door kunnen en die zijn net zo breed als de brandweerauto's. Te vens is er volgens Van Oosten on geveer twee keer per jaar overleg met de politie en afdeling verkeers zaken van de gemeente. "Om een beetje voeling te houden. Dan kun nen ze met het ontwerpen en ma ken van plannen ook rekening houden met de belangen van de brandweer". De Caeciliastraat is smal. Lang zaam trekt chauffeur R. Scheffer op en kijkt aan beide kanten of hij niets raakt. Hoe gaat dat als er haast is? Volgens Van Oosten wordt er dan niet zo nauw gekeken. "Normaal gesproken zijn we wat dat betreft zeikerds, maar als het erop aan komt zetten we door. Ho ren we later wel welke blikschade Knelpunten Maredorp is bereikbaar, maar ook hier geldt: er hoeft maar één auto fout te staan en de vijf minu ten wordt niet gehaald. "Er hoeft maar één rotte appel in de mand te zitten, om maar eens een dooddoe ner te gebruiken. We weten de knelpunten. Een ander zorgen kindje is bijvoorbeeld 's ochtends de Haarlemmerstraat met tiental len vrachtauto's die staan te lossen. Het is niet reëel om dat te verbie den. Je moet het dus incalculeren en zorgen datje vanuit twee posten kunt rijden". Zo is in Pancras-West de Nieuw- straat erg belangrijk. Volgens brandmeester Vons blijkt dat uit grote branden die in het Heerenlo gement en De Burcht en bij de meubelzaak Bentvelt op de hoek Burgsteeg/Nieuwe Rijn zijn ge weest. "Mocht de Nieuwstraat zoals vandaag geblokkeerd zijn, dan is het een kwestie van rennen met je handel. Alle apparatuur moet je er lopend heenbrengen en dat gaat gauw vervelen", verzekert Vons. Op de Oude Vest staat een auto midden op straat. De bestuurster gaat zenuwachtig in haar stoel draaien zodra ze de brandweerwa gen ziet. Na een minuut stapt ze uit LEIDEN - "Er is er maar eentje nodig die dubbel parkeert en je zit in de fuik", zegt Van Oosten. Om degelijke risico's tot een minimum te beperken zijn er verschillende maatregelen ge nomen. Zo hangt bij de alarm centrale een bord met daarop exact aangegeven welke stra ten zijn afgesloten en waar bij voorbeeld aan de riolering wordt gewerkt. In de tweede plaats is er een sys teem dat wanneer Post Zuid naar een brand in de binnenstad wordt geroepen, Post Noord - aan de Gooimeerlaan - zich gereed houdt voor assistentie. Ziet de bevelheb ber van de wagen van Post Zuid dat hij ergens vastloopt, dan geeft hij dat onmiddellijk door aan Post Noord, die van de andere kant mis schien wel sneller bij de brand is. door Meindert van der Kaaij Dat alles om binnen vijf minuten na de melding bij de brand te zijn. Er zijn volgens Van Oosten in Leiden genoeg plaatsen waar de wagens in de 'knijp' kunnen ko men. Eén van die straten is bijvoor beeld de Hooigracht. "Ga daar maar eens om een uur of vijf's mid dags kijken. Op beide rijbanen staat het daar helemaal vast. De au to's kunnen geen kant op om je er door te laten. Maar we weten dat de Hooigracht op die tijd niet begaan baar is". Dat is dan een geval van over macht. Brandmeester K. Vons - die in geval van alarm als bevelhebber op een auto fungeert - weet zich ook een geval te herinneren aan de Hooigracht waar een chauffeur midden op de weg zijn auto stond te lossen. Hij weigerde om weg te gaan. Op de mededeling dat er er gens brand was, antwoordde de chauffeur dat hij daarmee niets te maken had. "Hij ging gewoon door met zijn werk. Die kerel kreeg later wel een proces-verbaal, maar daar heb je dat moment natuurlijk niets aan", aldus Vons. Nieuw model De proefrit door de binnenstad wordt gemaakt met het nieuwste model spuitwagen. Die is een stuk kleiner en heeft een kortere draai- cirkel dan de andere auto's. Van Oosten hoopt dat er binnenkort een tweede van dit type bij komt en dat volgend jaar een ladderwagen met dezelfde nieuwe eigenschap pen in de kazerne komt. De Breestraat geeft op zich geen problemen. Wel is duidelijk dat een brand op een locatie bij de zater- PERSONAL COMPUTERS BASISSCHOLEN LEIDEN - Wethouder Van Dongen (op de foto met twee leerlingen) startte vanmorgen bij openbare basisschool De merenwijk het computerproject op basisscholen in Leiden. Behalve deze school kregen ook De Telderschool, Twee Sleutels, De Singel, De Noorderkring, Mariënburg en Prof. Vliegenthartschool vijf personal computers aan geboden. Na een proefperiode van twee jaar besloot de gemeente om vooruitlopend op het besluit van het ministerie van onderwijs computers in te voeren in het basisonderwijs. Het ministerie wil met invoering wachten tot 1990. Zo lang wilde de gemeente niet wachten. Wethouder Van Dongen zei blij te zijn dat na jaren praten leerlingen nu echt aan de gang kunnen op computers. (foto Henk Bouwman) Een brandweerwagen manoeuvreert over de Nieuwstraat. De wagen kan er niet door en moet langs andere weg naar het doel. <foto l,enk Bouwman> kankerbestrij ding LEIDEN - De collecte ten bate van de kankerbestrijding, gehouden door het Koningin Wilhelmina- fonds, heeft in Leiden een record bedrag opgebracht. Voor hét eerst bracht de collecte meer op dan een ton, om precies te zijn 101.869,20 gulden. Samenwerking Kernsoftware met Exact bv Kennissen plunderen girorekening LEIDEN - Een 47-jarige bewoner van een woning aan de Marijke- straat heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn bank- pasje met pincode. Inmiddels is 2000 gulden van de rekening van de man opgenomen. De Leidenaar, die veel bekenden over de vloer heeft gehad, veronderstelt door een kennis lichter te zijn gemaakt. LEIDEN Het Leidse bedrijf Kernsoftware gaat samenwerken met Exact Automatisering bv uit Delft. De Exact Automatisering gaat voor Kernsoftware computer programma's ontwikkelen. Het Leidse bedrijf stopt zijn ontwikke lingsactiviteiten en richt zich straks volledig op marketing en verkoop van computers en compu terprogramma's en op het opleiden van gebruikers. De ontwikkeling van computer programma's is op dit moment overigens een ondergeschikte acti viteit van Kernsoftware. En vol gens directeur J.E. den Engelsen van Kernsoftware past dit werk niet goed binnen de organisatie van het bedrijf. Vandaar dat het heeft gezocht naar een bedrijf dat dit werk zou kunnen overnemen. fabriekshallen inmiddels verdwe nen en staan bijna alle fabrieken op moderne industrieterreinen. Heel belangrijk zijn ook de weersom standigheden. "Bij de brand vorig jaar in de Donkersteeg stond er ge lukkig weinig wind. Voor hetzelfde geld gaat er niet één maar nog veel meer panden aan", zegt Vons. Kritiek van dienstencentrum op ouderennota LEIDEN Het sociaal-cultureel werk voor ouderen moet niet zon der meer worden overgeheveld naar de club- en buurthuizen. Er dient een grotere rol voor ouderen en vrijwilligers te worden inge ruimd voor de planning, organisa tie en uitvoering van die activitei ten. Dit schrijft het Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaarden- werk in een reactie op de gemeen telijke ouderennota. Het diensten centrum betreurt het dat in de nota geen analyse is te vinden van de huidige situatie. Verder vreest het centrum dat bij een bredere taakstelling voor de in dicatiecommissie de bureaucratie verder in de hand wordt gewerkt en knelpunten in de zorg voor ou deren niet worden opgelost. De voorkeur van het dienstencentrum gaat uit naar een betere samenwer king tussen instanties om ervoor te zorgen dat de ouderen die hulp krijgen die ze nodig hebben. Langenberg LEIDEN - Bij het in deze krant van zaterdag jl. afgedrukte interview met D66-raadslid Langenberg, is per ongeluk een verkeerde foto ge plaatst. Het portret is niet van de heer Langenberg, maar van het PvdA-raadslid Demirbas. Twee jaar cel verkrachting van invalide LEIDEN De 29-jarige man die in juni 1986 een invalide Leidse vrouw verkrachtte, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 24 maanden met aftrek van voorar rest. Behalve de verkrachting had de man ook een reeks oplichtingen en diefstallen gepleegd. De veroordeling van de man, zonder vaste woon- of verblijf plaats, was conform de eis van de officier van justitie. De advocaat van de verdachte had om vrij spraak voor de verkrachting ge pleit omdat hij die niet bewezen achtte. en maakt armbewegingen waaruit blijkt dat ze staat te wachten op ie mand die op het punt staat een par keerplaats te verlaten. Het schiet echter niet op. Na weer wat minu ten komt ze op de brandweerauto toe. Lissabon "Heeft u haast?" vraagt ze aan chauffeur Scheffer. 'De brand weer heeft altijd haast mevrouw", antwoordt hij, nog net zijn lachen inhoudend. "Oh, dan zet ik hem maar even aan de kant". Scheffer zegt dat hij bij een echt alarm in zo'n geval de sirene maar uitzet. "Met die herrie weten ze helemaal niet meer wat ze moeten doen". Verderop aan de Oude Vest staan verschillende auto's slordig geparkeerd, zodat we regelmatig over de stoep moeten. Een ander opvallend verschijnsel is dat vaak mensen in hun auto op de stoep staan wachten. Als ze de grote auto zien aankomen weten ze niet hoe snel ze moeten starten om weg te rijden. Op een paar plaatsen laat Scheffer zijn auto door de smalle ruimte 'kruipen'. Aan beide kanten zijn nog slechts enkele centimeters over. Spiegels zijn ingeklapt. Het gaat allemaal maar net aan. Van Oosten denkt niet dat 'Lissa bon' ook in Leiden zou kunnen ge beuren. "Zo is Leiden natuurlijk wel oud, maar toch nog jonger dan Lissabon. Ook zijn er in de stad weinig grote complexen die zo snel in de brand kunnen staan. De hui zen hebben bijna allemaal een bouwkundige scheiding en dat scheelt. In Lissabon begon de brand in een warenhuis. Hier is het bij gebouwen groter dan 2500 vier kante meter verplicht om een sprinklerinstallatie te hebben". Bovendien zijn de leegstaande Recordopbrengst collecte voor LEIDEN - De CDA- fractie vindt dat eigenaren van wo ningen in staat moeten worden ge steld de erfpacht voor eeuwig af te kopen. Een afkooptermijn van 75 jaar zoals het college voorstelt, is volgens het CDA onrechtvaardig omdat de eigenaren na het verstrij ken van deze periode opnieuw moeten gaan betalen voor de grond die in feite al is afbetaald. "Voor de grote meerderheid van de kleine huizenbezitters betekent dit op lange termijn een extra zware last", aldus het CDA. De grootste oppositiepartij rea geert hiermee op het compromis dat de drie collegepartijen afgelo pen zomer na lang onderhandelen over de erfpacht bereikten. Het compromis hield in dat huizenbe zitters, in tegenstelling tot de huidi ge situatie, de waarde van de grond voor 75 jaar kunnen afkopen. Dat is voor hen veelal goedkoper omdat tussentijdse verhogingen als ge volg van de waardestijging van de grond achterwege blijven. De nieu we regeling, die nog in de gemeen teraad moet worden vastgesteld, gaat het CDA echter niet ver ge noeg. Het compromis krijgt wel de in stemming van het CDA waar het de bedrijven betreft. Deze hebben de mogelijkheid de grondwaarde voor 75 jaar af te kopen. "Wanneer er echter duidelijke aanwijzingen zijn dat dit leidt tot een te hoge grond prijs voor bedrijven die wij omwil le van de werkgelegenheid graag in deze stad gevestigd willen zien, moeten hierop uitzonderingen mo gelijk zijn", aldus het CDA. Geen subsidie voor Het Blok LEIDEN De stichting Het Blok krijgt geen subsidie van de ge meente Leiden. De stichting 'Bou wen Laat Ons Kiezen' wil in Leiden een inspraakcentrum oprichten. In dat centrum zouden nieuwbouw- en renovatieprojecten op ware grootte worden nagebouwd. Hier door zouden er betere inspraakmo gelijkheden voor bewoners zijn. De stichting had al een optie om een pand in de Kuipers-Rietbergstraat te huren. Uiteindelijk wilde Het Blok nieuwbouw plegen. De meerderheid van het college van B en W is echter tegen de subsi die. Alleen de wethouders De la Mar en Van Dongen stemden voor. Volgens de meerderheid van de wethouders is totstandkoming van een inspraakcentrum achterhaald nu 'Den Haag' steeds minder geld voor nieuwbouw en renovatie ter beschikking stelt. Er wordt nog wel veel groot onderhoud gedaan, maar daardoor verandert de inde ling van een woning niet.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19