'Antroposofie wordt de kop ingedrukt' ONDERNEMERS: NIET IEDEREEN HEEFT OP HEIZELFDE MOMENT TIJD VOOR TELEVISIE. DAAROM ZENDT DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT 17 UUR PER DAG OOK UW TV-SPOT UIT. DAT KAN NIET MISSEN! 0BSI0B0S Wassenaar kan criminaliteitsplan uitvoeren Groot aantal straten Rijksstraatweg afgesloten vanwege verbreding in Wassenaar open Open huis in geredde 'Pauwhof PAGINA 18 REGIO LEIDEN DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988! Vrijdagnacht wordt nieuwe brug naast de oude gebouwd Inbreker laat WASSENAAR De Rijksstraat weg in Wassenaar zal in de nacht van vrijdag 23 september op zater dag 24 september van drie uur tot zeven uur 's ochtends worden afge sloten. Dat moet in verband met de werkzaamheden aan de weg. die al weer ruim een maand geleden be gonnen zijn. Om de weg te verbre den en de nieuwe barrier, tussen de rijbanen op de hele Rijksstraatweg te kunnen aanleggen moet het via duct bij de Landscheidingsweg worden. Het viaduct wordt niet alleen breder, maar ook hoger, omdat er in het verleden nogal wat vrachtwagens hebben vastgezeten onder het viaduct, dat nu maar 3.80 meter hoog is. Om de werkzaamheden te kun nen verrichten moet het verkeer over de Landscheidingsweg wor den omgeleid. Zwaar verkeer zal over een andere weg moeten en personenverkeer zal over de stalen fietsbrug moeten gaan rijden. Voor de fietsers wordt aanstaande vrij dagnacht een nieuwe brug naast de oude worden gebouwd. Als de nieuwe fietsbrug er een maal ligt, zal de huidig? stalen fietsbrug omhooggekrikt worden tot een hoogte van 4.5 meter. Dat wordt ook de hoogte van het via duct. Na de operatie met de fiets bruggen kan de verbouwing begin- Rijkswaterstaat verwacht de ronde bogen van het bouwsel be gin november te kunnen slopen. Ook dan zal de weg weer in een weekend voor een nacht worden afgesloten. Er moet overigens rekening mee gehouden worden dat de Rijk straatweg aanstaande zaterdag iets eerder of iets later dan zeven uur 's ochtends toegankelijk is. Het ver keer in beide richtingen zal worden omgeleid. Artsen en patiënten in de clinch met ziekenfonds REGIO LEIDEN - Antroposofische patiënten en artsen uit de regio hebben de strijd aan gebonden met het ziekenfonds voor Leiden en Alphen (RZLA). Dit ziekenfonds heeft zo veel antroposofische geneesmiddelen uit het vergoedingenpakket gestoten dat de antro posofische geneeskunst in gevaar zou zijn en artsen zich bedreigd voelen in hun prak tijkuitoefening. puinhoop achter OEGSTGEEST - Inbrekers he- ben gisteravond flink huisge houden in drie kamers van het bejaardenoord Rustenborch aan het Wijckersloothplein in Oegst- geest. Voorzover de bewoners en de politie kunnen nagaan bestaat de buit uit welgeteld een bank- pasje. Maar de puinhoop op twee van de drie kamers, die uiterma te ruw zijn doorzocht, is gigan tisch. Op de derde kamer trof de in breker de bewoner aan. Hierna maakte hij rechtsomkeer. WASSENAAR Een groot aantal straten in Wassenaar ligt de ko mende tijd 'overhoop' vanwege werkzaamheden die het gemeente lijk energie- en waterbedrijf moet uitvoeren. Zo wordt in de Stoeplaan tot ok tober gewerkt aan de vervanging van de hoofd- en dienstgeleidin- gen. De Hoge Klei is om diezelfde reden nog twee weken zijn afgeslo ten. In de Oostdorperweg is dezer da gen een begin gemaakt met werk zaamheden, die naar schatting twee maanden in beslag nemen en in die tijd is een gedeelte van de weg voor doorgaand verkeer afge sloten. Artsen van het Medisch Deelge nootschap en EMAL, de twee re gionaal werkende antroposofen- praktijken. hebben protest inge diend bij de geschillencommissie van het RZLA. Patiënten boden handtekeningenlijsten aan en startten onlangs een nieuwe actie. Patiënten die een bepaald medicijn niet vergoed krijgen, sturen het zie kenfonds een brief en vragen om een 'voor beroep vatbare beslis sing'. Zodra ze een schriftelijk ant woord binnen hebben, kunnen ze de actiegroep "Ziekenfondsperike len' inschakelen. Na enkele weken heeft nog slechts een enkeling dat gedaan, hetgeen de actievoersters M. Zaal berg en A. Bee 'des te verhullender' achten. "Artsen zijn andere dingen gaan voorschrijven of patiënten vragen of ze dat willen doen. Op die manier wordt de antroposofie de kop in gedrukt". Huisarts H. de Ruiter beaamt dat hij ernstig wordt belemmerd en dagelijks zijn hoofd stoot. Volgens de dokter zijn "hele belangrijke basismiddelen" ge schrapt die voor een deel "onver vangbaar zijn" en is het bovenal be langrijk dat hij uit een heel scala aan middelen kan putten: "Het is niet *o dat er voor één ziekte één middel ie. Veel hangt af van de per- rvoenal Depressie Uit het scala aan voorbeelden pakt hij er twee. Een middel voor leverpatiënten met depressies en storingen in de vitaliteit ("moet ik depressieve mensen de beurs laten trekken?") en een reeks olieën. Sommige olieën schermen mensen af tegen kou, stralingen en andere bedreigingen. "Zonder die olieën blijven sommige infecties door werken. is het afwachten of moet een dure anti-bioticumkuur ge volgd worden", zegt De Ruiter. In mei 1986 presenteerde het zie kenfonds RZLA een lijst met daar op een reeks medicijnen die niet langer worden vergoed. Vorig jaar zomer verscheen een uitgebreidere lijst, met vooral veel antroposo fische middelen. Beide lijsten wa ren gebaseerd op een landelijke ziekenfondslijst en maakten rigou reus een eind aan de praktijk dat al le uitgebrachte artikelen gedecla reerd konden worden. Antroposofen hadden het er vooral moeilijk mee dat zij niet zijn gekend bij het schrappen en de lijs ten een willekeurige indruk ma ken. "Is het natte vingerwerk, rom melt men maar wat aan?", vragen patiënten zich af. Arts De Ruiter constateert vooral bureaucratie: "Homeopathie mag wél en als er op een flesje een verdunningsfactor staat is het goed. Wij gebruiken percentages en dat kan niet". Voor beeld is arnica, een beproefd mid del bij kneuzingen en tegen spier pijn. In de homeopatische verdun- ningsvorm wordt het vergoed, met percentages erop niét. Actievoerster Bee betoogt dat de ontwikkelingen patiënten kunnen afschrikken. Dat zou vooral kwa lijk zijn omdat de anthroposofie voor velen de laatste strohalm be tekent en een wetenschappelijk/fi losofisch mensbeeld toevoegt aan de homeopathie. Zo kan een uit wendige behandeling inwendig helpen. Erkenning Het schrappen wekt vooral be vreemding omdat het "in strijd lijkt met alles wat daarvoor gebeur de". M. Zaalberg: "In 1982 nam de Tweede Kamer een motie aan waarin staat dat homeopathische en antroposofische middelen in het ziekenfondspakket moeten blijven en in 1983 sprak de Ziekenfonds raad uit dat er in principe niet aan de regeling moest worden ge tornd". Op het ministerie van WVC wordt gewerkt aan een wettelijke regeling die overeind kan blijven als in Europa grenzen verdwijnen. Antroposofen dachten steeds hardnekkiger dat die regeling de erkenning zou brengen en vinden dat het ziekenfonds er maar beter- op kan wachten. In 1986 zetten ze de eis kracht bij met 300 handteke ningen. een jaar later plaatsten 1300 van de 3000 antroposofische patiënten hun handtekening. Op 8 juli spraken actievoerders met de medisch adviseur van het zieken fonds. Antroposofische artsen en 'hun' apotheker Tjon Soei Len hadden de gesprekken toen al afgebroken. Volgens De Ruiter toonde het zie kenfonds in de verschillende ge sprekken geen enkele interesse en hadden de vertegenwoordigers het alleen over hun eigen problemen: "Ze leven in een ander wereld beeld". Niet voor niets riepen de antroposofen in mei de commissie van geschillen te hulp. Hun eis: alle antroposofische middelen moeten terug in het pakket. Hun klacht: een belemmering van de praktij kuitoefening. Een antwoord bleef uit en de bezwaarmakers willen binnenkort weten hoe dat komt. Bestaat de geschillencommissie wel? Wat doet zij? Wie zijn de le den? Actievoerster Bee sluit zich graag aan bij de artsen-actie, maar benadrukt de eigen verantwoorde lijkheid van patiënten: "Het zie kenfonds is er immers voor de ons". Getalsmatig zijn de 'alterna tieven' in de minderheid, maar hun aantal groeit snel en zij kiezen zeer bewust voor een andere soort ge neeskunst. "En als zovelen het wil len, waarom kan het dan niet?", verzucht Zaalberg. "Wij willen ge woon de medicijnen die goed voor ons zijn, meer niet". Ze merkte, evenals de artsen, dat de gesprekspartner geen antwoord heeft op de vragen en keer op keer verwees naar bindende richtlijnen. Een onderzoekje leerde de actie voerders dat die richtlijnen hele maal niet bindend zijn en dat slechts enkele ziekenfondsen de landelijke lijst hanteren. "Arnhem heeft zelfs een groot deel van de lijst ingetrokken", betoogt Bee. Zaalberg: "Een ziekenfonds kan in de marge heel wat doen en wat wij willen past in die marge". Geld Ziekenfondsdirecteur J.C.H. Kool ziet dat anders: "De apothe ken die afwijken van de lijst, kun nen in problemen komen na een bezoek van de accountantsdienst. Als de verstrekkingen onaanvaard baar worden geacht, zouden ze uit de aanvullende verzekering wor- Actievoersters M. Zaalberg enA. Bee: 'Ontwikkelingen kunnen patiënten afschrikken.. den bekostigd". Hij heeft het over een keurslijf en droomt van vrij heid en concurrentie. De vraag of de geschoonde lijst een goede lijst is, ontwijkt hij: "Dat moet u niet aan mij vragen". De patiënten denken dat het het RZLA puur om de centen gaat. Bee vindt dat onterecht: "Op allerlei fronten blijkt dat wij veel goedko per zijn voor ziekenfondsen. Hoe wel we veel chronische en moeilij ke patiënten hebben, hebben we minder ziekenhuisverwijzingen, minder verbandkosten en noem maar op. Waarom moeten we dan worden tegengewerkt?". De directeur van het zieken fonds, J.C.H. Kool, vraagt zich af of antroposofie zo goedkoop is: "Der gelijke verhalen horen we van alle kanten". Hij weet wel dat alterna tieve geneeswijzen in de lift zitten en zijn fonds heeft ze dan ook, als proef, in een aanvullend pakket on dergebracht. En vervolgens gaat hij in de aan val. Zijn ziekenfonds wacht al tij den'op een lijst van de artsen, die precies duidelijk maakt wat de ge schrapte medicijnen bevatten en uitrichten. De reacties verbazen De Ruiter. Wanneer hij geweten had dat het ziekenfonds geïnteresseerd in samenstellingen en de goedkope kanten van de antroposofie, had zijn team daar zó in kunnen voor gesloten vanaf 26 september daarop volgende dagen. De Duin- rellweg gaat ook op 26 september dicht, maar dan voor een langere periode. Men verwacht voor enkele weken. In Wassenaar-Zuid, tussen de Zanderijvaart en Duindigt, zal een gebruikelijk onderzoek naar moge lijke gaslekken worden gehouden. Uitvoerders zullen daarvoor ook particuliere tuinen moeten betre den. Ze kunnen zich te allen tijde legitimeren. Voorhoeve in Oegstgeest OEGSTGEEST - Dr. ir. Joris Voor hoeve, momenteel een spraakma kende opponent van premier Lub bers, komt naar Oegstgeest. Op woensdag 28 september zal de WD-voorman zijn licht laten schijnen over de Troonrede die acht dagen eerder is uitgesproken door de vorstin. De openbare ver gadering van de liberalen wordt ge houden in de aula van het Oegst- geester Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan. aanvang 20.00 uur. Voorhoeve zal niet alleen zijn ei gen verhaal houden. Aan de bezoe kers van de bijeenkomst wordt de gelegenheid geboden van gedach ten te wisselen met de bekendste WD'er van dit moment. Voorhoeve komt in het kader van de communicatie met de be volking, laat R. Muijlwijk, voorzit ter van de WD in de regio Leiden weten. De liberalen organiseren re gelmatig bijeenkomsten met leden van de Tweede Kamer of Provinci ale Staten. Muijlwijk benadrukt dat Voorhoeve's optreden in Oegst geest zijn eerste "openbare reactie' zal zijn op de plannen van het kabi net Lubbers-De Korte voor 1989. Lespakketten op basisscholenextra verlichting opfietspaden, minder beplanting WASSENAAR Op de creatieve speeltuin in de nieuw bouwwijk Weteringpark na, is de Wassenaarse gemeente raad gisteravond akkoord gegaan met het criminaliteits plan. De dorpspolitici denken dat zo n speeltuin extra risico's met zich meebrengt en vinden dat de beno digde 40.000 gulden beter kunnen worden besteed aan andere onder delen van het plan, zoals extra ver lichting op de fietspaden. Wethou der Barning meldde echter dat ex tra verlichting ongeveer een ton per route kost. Met het criminali teitsplan is een kleine twee ton ge moeid. Andere onderdelen van het plan zijn lespakketten op basisscholen, streven naar ononderbroken les roosters in het voortgezet onder wijs en verbetering van toezicht tij dens de tussenuren, het verlagen van beplantingen langs fiets- en wandelpaden, het gebruik van duurzaam materiaal bij de vervaar diging van speeltoestellen en straatmeubilair en het afsluiten van onderhoudscontracten waarbij een buurt of wijk een straat, een abri, tunneltje of pleintje "adop teert" en de gemeente de benodig de materialen levert. De bereidheid van de Wassenaarders om dergelij ke contracten af te sluiten, moet nog worden nagegaan. Kritiek De meeste kritiek op de creatieve speeltuin kwam van de WD. De li beralen vragen B en W snel met iets anders te komen. Maar ook de PvdA is niet in zijn sas met de door B en W uitgedachte speeltuin, waar met bankjes, een wip, waterpartijtjes, hellingen voor slee en step, zandbakken, een glij baan en een picknicktafel, de jeugd aan "constructiespelen en fantasie spelen" kan doen, of gewoon "rondhangen". De sociaal-democraten willen liever een "ruwere" uitwerking van de speeltuin. Ze denken daarbij aan speelveldjes en trapterreintjes. De speeltuin van B en W vinden ze te luxe. WD'er Aptroot bracht naar vo ren dat Wassenaar veel preventie ver te werk had kunnen gaan als het politiekorps maar zou worden versterkt. De regering staat zo'n versterking in de weg met al haar bezuinigingen. Woorden die burgemeester Schoute als muziek in de oren klonken. Schoute spreekt ook van een zorgelijke ontwikkeling. Sinds hij in Wassenaar burgemeester is, dat is nog geen vier jaar geleden, is de sterkte van het politiekorps te ruggelopen van 80,5 naar 72. Schoute drong er bij de fracties op zorgelijke ontwikke- dit gegeven met veel nadruk onder de aandacht van de achterbannen te brengen. i wetenschap De Pauwhof houdt komende zondag n openzet voor mensen die in 'alle rust' willen wer- ,n landgoederen als De Paauw. de Hartenkamp en WASSEN AAR Het Wassenaarse centrum voor kunst t open huis. Het landhuis aan de Paauwlaan, dat de deur ken, ligt in een ruim twee hectare groot park. temidden v Backershagen. De Vereniging Vrienden van de Pauwhof organiseert deze open middag, die volgens haar in het teken zal staan van "een ontmoeting tussen de gasten en toekomstige gebruikers". Ooit gebruikten schrijvers en dichters als Anna BlamanJ.C. Bloem, Ida Gerhardt en Ab Visser de Pauw hof om rustig te kunnen werken. Ook beeldende kunstenaarsacteurs en musici zochten er hun toevlucht. De laatste tijd is de Pauwhof in het nieuws doordat een sluiting lange tijd dreigde. Er zou te weinig geld zijn om de toekomst van het centrum veilig te stellen. Uiteindelijk kwamen de 'Vrienden' met een reddingsplan waardoor de Pauwhof nog tot minstens het jaar 1990 kan blijven doordraaien. Het landhuis is zondag open van twee tot vijf uur. (foto Wim Dijkman) Haaswij kloop De Buurtgroep Haaswijk organi seert zondag, 25 september, voor de elfde keer de Haaswijkloop. Om twaalf uur zal het startschot klin ken voor de afstanden 5, 10,5 en 16 kilometer. Twee minuten later worden de twee kilometer-deelne mers weggeschoten. De finish is op het winkelcentrum aan het Boer- haaveplein. Inschrijven kan zon dag vanaf 11 uur bij de start op het kruispunt Haaswijklaan/Kerck- wervelaan. Dorpskerk-concert Het Duo Aeolus musiceert zon dag 25 september in de Wassenaar se Dorpskerk. Het concert omvat muziek van de middeleeuwen tot de twintigste eeuw. Het Duo Aelus bestaat uit Tinka Wechtenbruch (orgel) en Brigit de GKlerk (blok fluit). Aanvang zeven uur 's avonds, toegang gratis. Vrijwilligers Het Leiderdorpse sociaal-cultu reel centrum De Muzenhof, gele gen aan de Cor Gordijnsingel, is op zoek naar vrijwilligers. Er zijn veel nodig om de concerten, theatervoorstellingen in banen te leiden. Het gaat i het assisteren bij de kaartverkoop, de garderobe en de controle. Voor meer informatie kan tussen negen uur en half vijf het te lefoonnummer 410957 worden ge draaid, na half vijf is dat 896894. Kledingbeurs Traditiegetrouw houdt de UW Leiderdorp weer een kleding beurs. Op stapel staat een beurs voor winter- en sportkleding voor kinderen tot en met 14 jaar, op maandag 26, dinsdag 27 en woens dag 28 september. De beurs wordt gehouden in de hal van de Schep- pingskerk aan de Van Poelgeest laan. Inleveren kan maandagavond van zeven tot negen en dinsdag ochtend van negen tot elf. De ver koop is dinsdagavond tussen zeven en negen en woensdagochtend van negen tot elf. Voor inlichtingen: te lefoon 895676/893064. Postzegels De Postzegelvereniging Oegst geest houdt maandag 26 september een ruilavond in multifunctioneel gebouw 't Groot Profijt (Haaswijk). Tussen zeven en tien uur 's avonds kan men daar terecht. Voor inlich tingen: mevrouw N. Holler, tele foon 317471.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18