TAD LEIDEN 'Management krijgt in musea weinig aandacht' Flowercenter toch op Schuttersveld LEIDSCH Mt DAGBLAD Als ik was gaan lopen, waren de snackwaren koud geworden Olivier onderzoekt klachten tegen Mark s DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988 WVC is niet verrast door het rap port dat gisteren door de Algemene Rekenkamer werd uitgebracht en waarin het beleid in diverse musea aan de kaak werd gesteld. "Wij zijn niet geschrokken. De situètie was ons bekend en we delen de kritiek. Het ministerie is al enige jaren be zig er wat aan te doen", aldus voor lichter Stordiau van wvc. Zij kwali ficeert het rapport van de Algeme ne Rekenkamer als een 'heldere analyse die niet wordt betwist'. De Rekenkamer stelde vast dat het in musea slecht gesteld is met de conservering, het management, het personeel en het financieel be heer. Het verzelfstandigen van mu sea mag volgens de Rekenkamer alleen .gebeuren wanneer de knel punten zijn opgelost. Het toeken nen van middelen lost de proble men niet op. het is veeleer een zaak van mentaliteitsverandering, con cludeerde de Rekenkamer. Wurggreep Volgens Stordiau is er de laatste jaren te weinig aandacht besteed aan het management in de musea. "Er werden vooral mensen aange nomen met een cultuur-historische achtergrond. Het hoofd algemene zaken was een slecht betaalde functie. Die factoren hebben in vloed op de kwaliteit van het perso neel". Een ander probleem is dat de musea onder verschillende minis teries vallen. Het rapport van de re kenkamer constateert dat de ge bouwen en depots van het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat in slechte tot zeer slechte conditie verkeren. "De ge bouwen vallen onder de Rijksge bouwendienst. Wij kunnen het pro bleem vanuit WVC aankaarten maar verder moeten we afwachten of het gebouw voor een opknap beurt in aanmerking komt". Stor diau betoogt voorts dat de musea 'in de wurggreep van allerlei voor schriften zitten'. Wanneer de musea deels zelf standig worden, is het de bedoe ling dat zij 50 procent .van hun in komsten zelf mogen besteden. Daarnaast ontvangen zij een rijks subsidie. Met de eigen inkomsten kunnen een hoop problemen opge lost worden, meent wvc. Stordiau wijst er op dat minister Brinkman nog onlangs 8 miljoen gulden aan de musea beschikbaar stelde voor conservering. Ook werd een garantieregeling van 500 miljoen gulden afgekondigd voor grote tentoonstellingen opdat de musea kunnen besparen op verze keringskosten van de tentoonge stelde werken. Onder de 14 musea die werden doorgelicht bevinden zich vier Leidse musea. De conclusies ten LEIDEN - Op tal van plaatsen in de stad wordt het ouderenfestival gehouden. De hele week kunnen ou deren vele festiviteiten bezoeken in dienstencentra en club- en buurt huizen. In Dienstencentrum Zuid- West aan het Bevrijdingsplein werd een open middag gehouden waar leerlingen van De Noorder- wiek samen met ouderen poffertjes bakten. Voorts werd een film. ver toond waarin Leidenaars over hun leven vertellen. «foto Wim Dijkman) LEIDEN - Veel verdachten die voor de kantonrechter verschij nen voeren een eenvoudig ver weer. Ze houden bij hoog en bij laag vol dat ze onschuldig zijn. Zij hebben geen overtreding be gaan. Welnee, de politieman die de bekeuring heeft uitgedeeld, die heeft er een potje van ge maakt. Die heeft maar wat opge schreven, en zich verder niet ge stoord aan de feiten. door Wim Wegman Meestal schuift de kantonrechter dergelijke verweren terzijde. Als de politie meent dat de verdach te in overtreding is geweest, dan is de verdachte in overtreding geweest. Zo simpel ligt dat. Ten zij de verdachte kan aantonen dat de politie het inderdaad bij het verkeerde eind heeft gehad. En meestal kunnen ze dat met. Een enkele keer heeft zo'n ver weer echter succes. Zoals giste ren bij de Leidse kantonrechter. Een Katwijker werd ervan be schuldigd dat hij vorig jaar in Valkenburg 80 kilometer per uur -had gereden op een weg waar een maximum-snelheid geldt van 50 kilometer per uur. Daar klopte dus niets van, meende de Katwijker. Hij had slechts 40 gereden. Hij moest wel, want hij reed achter een nogal slome medewegge- bruiker. Tot zijn grote ergernis, kon hij zich herinneren. Hij moest die dag een tentamen ma ken, hij was al laat en had dus grote haast. Hij had met plezier de maximum-snelheid willen overtreden, dat wel, maar het kon eenvoudig niet. "Maar dit is opgeschreven door een beedigd politieambte naar", probeerde de kantonrech ter. "Dat kan wel zijn, maar er klopt niets van", stelde de ver dachte. "Ik weet niet of dat kan, maar ik wil ook wel de eed afleg gen. Ik heb daar echt niet te hard gereden". Dat zette de kantonrechter aan het denken. "U zegt het zo stellig, dat ik aan het verhaal van de poli tie begin te twijfelen. En dan druk ik me nog voorzichtig uit". Waarna de verdachte de eerste ronde bleek te hebben gewon nen. De rechter hield de zaak aan. Het leek hem beter de poli tieman op te roepen die de be keuring heeft uitgedeeld. En die moet zich dan verweren tegen het verhaal van de Katwijker. Slaap De Amsterdammer werd er van beschuldigd dat hij vorig jaar zijn auto had geparkeerd op de vluchtstrook langs de rijks weg Amsterdam-Den Haag. En stilstaan op de vluchtstrook mag niet. Die moet te allen tijde vrij blijven, zodat in geval van nood ambulances en dergelijke de plaats des onheils kunnen berei ken. Dat wist de Amsterdammer ook wel. Maar hij was niet zo maar gestopt op de vluchtstrook. Hij had dat gedaan om de veilig heid van het verkeer niet in ge vaar te brengen. Want wat was er aan de hand geweest: terwijl hij op de rijksweg reed had hij een enorme slaap gekregen. Doorrij den was niet verantwoord, vond hij. Er zijn al genoeg ongelukken veroorzaakt door in slaap geval len automobilisten. Daarom was hij de vluchtstrook opgevlucht. De minste van twee kwaden. Hij vertelde de kantonrechter dat hij, toen hij eenmaal stil stond, ogenblikkelijk in slaap was gevallen. Hij werd pas weer wakker toen een politieagent op zijn voorruit klopte. Die schreef zonder aarzelen een bekeuring uit van vijftig gulden. De Amsterdammer vond dat er principiële kanten aan zijn zaak zaten. Hij had weliswaar ver keersregels overtreden, maar dat hij hij alleen maar gedaan om er ger te voorkomen. En dus meen de hij dat de kantonrechter de boete ongedaan moest maken. Om zijn standpunt te onderstre pen haalde hij een krante-knip- sel te voorschijn waarin slaperi ge automobilisten worden opge roepen zo snel mogelijk de vluchtstrook op te zoeken. De officier van justitie eiste een boete van 50 gulden, dezelf de als die de politie hem had op gelegd. De kantonrechter erken de dat hij het verweer van de Am sterdammer heel aardig vond. Maar hij durfde het niet aan om de boete ongedaan te maken. "Als ik dat doe. wordt uw verhaal een standaard-verweer". Hij ver hoogde de boete met een gulden, zodat de Amsterdammer de mo gelijkheid heeft tegen de uit spraak in beroep te gaan. LEIDEN Mr. B.K. Olivier gaat de beschuldigingen onderzoeken die zijn geuit aan het adres van brandweercommandant B. Mark. Olivier is voorzitter van de com missie beroep- en bezwaarschrif ten van de Leidse gemeenteraad. Hij is verbonden aan de vakgroep staats- en administratief-rechtelij- ke vakken van de universiteit van Amsterdam. In een brief die advocaat mr. M. Teekens namens ambulancebe- drijf Gebroeders De Jong schreef, werd Mark ervan beschuldigd meer spoedritten op te dragen aan de Eerste Hulp Dienst (EHD) dan aan Gebroeders De Jong. Mark is sinds enkele maanden ook hoofd van de EHD. Het schrijven van Teekens was gericht aan het bestuur van de Cen trale Post Ambulancevervoer (CPA). In dat bestuur zijn alle re giogemeenten vertegenwoordigd. Het dagelijks bestuur van het CPA besloot vorige week de beschuldi gingen van Gebroeders De Jong door een onafhankelijke derde te laten onderzoeken. Brandweer commandant Mark heeft intussen Snackwaren Een Noordwijkerhoutse jon gen moest gisteren voor de kan tonrechter verschijnen omdat hij vorig jaar, zoals de politie het omschreef, 's avonds met zijn fiets zonder 'koplicht' had gere den. "Klopt dat?" vroeg de kanton rechter. De beschuldiging klopte.' "Waarom heeft u dat gedaan?" De jongen betoogde dat hij naar een snackbar was gereden, met licht op zijn fiets, maar dat daar waarschijnlijk iemand zijn koplamp kapot had gemaakt. Hij wist niet wie, maar een feit was dat zijn licht het niet meer deed. "Tja", zei de kantonrechter, "dan had u moeten gaan wande len". "Ja, maar dan waren mijn snack waren koud geworden". Daar zat wat in, moest ook de kantonrechter toegeven. Maar ja, regels zijn regels en dus veroor deelde hij de jongen tot een boe te van 35 gulden, conform de eis van de officier van justitie. 1 ontslag te nemen indien de beschuldigingen blijken te klop pen. Protest gemeente Mare wijk tegen kermis op zondag LEIDEN De kerkeraad van de hervormde wijkgemeente Mare- wijk heeft geprotesteerd tegen het feit dat de kermis dit jaar ook op zondagmiddag 2 oktober open is. Dat de 3 oktoberkermis ook op zondag plaats heeft, is voor het eerst in de geschiedenis. De voorzitter van de kerkeraad Marewijk, dr. S. Meyers, schrijft aan de 3 October-Vereeniging dat Leidens Ontzet niet alleen bevrij ding van de Spaanse bezetting in hield, maar ook vrijheid van gods dienst bracht. "Juist deze vrijheid heeft tot gevolg gehad dat het mo gelijk werd om ongestoord het ge loof in de geest van Luther en Cal- vijn in het openbaar te kunnen be lijden. Een uiting van deze wijze van geloven was de eerbiediging van de zondagrust", schrijft Meyers. De leden van de w ijkgemeente doen volgens Meyers dan ook niet mee aan de festiviteiten op zondag. In zijn brief wijst Meyers ook op de overlast die de kermis met zich meebrengt waardoor Marewijk de zondagse middagdienst moet ver plaatsen. Veehandelaar op natuurlijke wijze gestorven LEIDEN - Volgens de Leidse poli tie is het vrijwel uitgesloten dat de 62-jarige veehandelaar die gisteren dood werd aangetroffen op het ter rein van de Groenoordhallen is overleden als gevolg van een trap van een stier. Een getuige heeft de man zien vallen en na een poging om weer op te staan ineen zien zak ken. Deze getuige heeft meteen de Eerste Hulp Dienst gewaar schuwd. Intussen werd de veehandelaar door anderen aangetroffen en ging als een lopend vuurtje door de Groenoordhallen dat de overleden man door een stier zou zijn getrapt. Volgens een politiewoordvoerder zijn geen sporen van geweld op de man aangetroffen en duiden de fei ten op een natuurlijk overlijden. Om elke onzekerheid omtrent de doodsoorzaak weg te nemen zal vandaag sectie worden verricht. LEIDEN - Van de hand van Jaak Slangen is een boekwerkje (een kleine 30 pgania's) verschenen over Dirk Anthonie van Eek, de peetvader van de Leidse sociaal democratie. Het boekje is uitge geven door de Dirk van Eek Stichting. De tekst is een bewer king van de voordracht die Jaak Slangen vorig jaar hield bij de of ficiële presentatie van de stich ting. Van Eek leefde van 1867 tot 1948. Hij was een zoon van een vooraanstaande, gegoede fami lie. Hij stond aan het begin van een glansrijke carrière, maar koos als 26-jarige jurist voor 'zo iets onzekers als het socialisme'. Als student zou hij zich al zoda nig met het 'toenmalige proleta riaat verbonden hebben gevoeld, dat hij geen winterjas droeg en zijn kamer niet verwarmde'. Na zijn studietijd koos Van Eek voor Friesland, omdat hij hoge verwachtingen had van de Friesche Volkspartij. Hij leerde er Domela Nieuwenhuis en Boekwerkje over leven Dirk van Eek Troelstra kennen, maar keerde na persoonlijke twisten teleurge steld terug naar Leiden. Hij be legde eind vorige eeuw (1893) de eerste 1 mei-viering in Leiden. In de overtuiging geen schijn van kans te hebben, solliciteerde hij naar het ambt van burge meester. 'In 1899 werd hij - de so cialist - tot eigen verbazing bur gemeester van Mijnsheerenland en Westmaas'. Begin deze eeuw- volgde zijn benoeming tot burge meester van Boskoop, maar dat ambt legde hij in 1903 weer neer. Hij verbruide de contacten met de Boskoopse bevolking toen hij vergunning gaf voor een open lucht-bijeenkomst van anarchis ten. Onder begeleiding van zijn eigen veldwachters wist hij heel huids zijn ambtswoning te berei ken. Van Eek keerde terug naar huize Pomona aan de Rijnsbur- gerweg, toen nog gelegen in Oegstgeest. Hij werd voorzitter (tot 1935) van de Leidse SDAP en werd later Leids raadslid. Het raadswerk beschouwde hij als 'een onderdeel van de verlos- singsstrijd van het proletariaat' en dat betekende 'niet samen werken met de burgerlijke verte genwoordigers. maar forse strijd tegen hen'. In de loop der jaren wijzigde die principiële strijd. Het afscheid van Van Eek kan volgens Slangen niet los worden gezien van de grote politieke kli maatsveranderingen die zich in de crisisjaren voltrokken, (Het boekje is verkrijgbaar door overmaking van 7,50 gulden op giro rekening 356642 t.n.v. Stichting Dirk van Eek te Den Haag. Het boek werkje wordt dan thuisgestuurd.) Kritiek op beheer in Leidse musea Breuk tussen organisaties bloemisterij definitief LEIDEN - De oplossing voor de slechte situatie in verschillende Nederlandse musea moet volgens een woordvoerder van het mi nisterie' van wvc gezocht worden in een gedeeltelijke verzelfstandiging van de musea. Wanneer musea een deel van hun eigen inkom sten mogen houden, kun nen zij dit aanwenden om knelpunten op te lossen, meent wvc. Hiervoor be staan al enige tijd plannen maar wanneer deze con creet worden, kan de woordvoerder niet zeggen. aanzien van twee van waren niet mis. Bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde werden grote achter standen in de restauratie en een volstrekt onvoldoende registratie van het bezit geconstateerd. "Slechts op het geheugen van de conservator konden objecten wor den terug gevonden. Kunst- en cul tuur-historische beschrijvingen ontbraken dikwijls", aldus het rap port van de rekenkamer. Ook in het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg werd vastgesteld dat de restauratie Eerste festival voor ouderen van het bezit grote achterstand had opgelopen. Er zijn meer dan 40 mensjaren nodig om deze in te lo pen. Voorts werd geconstateerd dat de brandveiligheid in en rond het museum onvoldoende is terwijl een rampenplan ontbreekt. De directeuren van deze musea zijn niet bevoegd om op het rap port te reageren. Zij verwijzen naar het ministerie van wvc. Het Rijks museum van Oudheden had het rapport van de rekenkamer van ochtend zelfs nog niet ontvangen. Olivetti ons wel een paar maanden respijt geeft". Het merendeel van het personeel van het Flowercenter heeft altijd gekozen voor vestiging in Leiden. Bij de organisaties van het Flo wercenter werken in totaal zo'n tachtig mensen. Ongeveer vier daarvan zijn werkzaam bij het World Flower Trade Center dat nu wil intrekken bij de Vereniging van Groothandelaren, waar onge veer tien mensen werken. De nieuwbouwplannnen van die orga nisatie staan gepland voor 1990. Waar tot die tijd het Trade Center gehuisvest wordt is niet duidelijk. Wat het Flowercentrer betreft zijn de afgelopen maanden tal van locaties de revue gepasseerd. Aan vankelijk kozen de Leidse organi saties - nadat legio plaatsen waren bekeken - voor Rijnsburg. Die plek kwam op losse schroeven te staan toen de Vereniging van Groothan delaren - gevestigd in Aalsmeer - weigerde. Vervolgens koos het WFTC de zijde van de handelaren. Daardoor was huisvesting in Rijns burg niet langer noodzakelijk. Ver volgens kwam ook kantorenbouw bij Holiday Inn in beeld. Uiteinde lijk is het toch het Schuttersveld geworden. Directeur Swaak van Erica Be heer laat weten dat het hem niet uitmaakt of het Flowercenter in het Educacenter trekt of voor een kantoorruimte in het 'hotel' kiest. De verhuur van ruimten van het Educacenter is de laatste tijd even wel snel gegaan. Volgens Menno Smitsloo is een nadeel van dat ge bouw dat het moet worden aange past: "Er moeten wanden worden geplaatst en plafonds aangepast". Hij vreest dat er ook niet meer vol doende ruimte is in gebouw om 1750 vierkante meter vrij te maken voor het Flowercenter. "Maar ik moet het allemaal nog eens goed bekijken en goed doorrekenen", al dus Smitsloo. LEIDEN - Het Flowercenter gaat naar het Schuttersveld in Leiden. Na maandelange touwtrekkerij is dat uit alle woelige discussies tus sen organisaties in de bloemisterij duidelijk geworden. Het Flower center heeft in principe op het Schuttersveld nog de keus uit twee mogelijkheden: een aantal jaren in trekken in het Educacenter of on derdak in het nieuw te bouwen kantorencomplex annex hotel op de hoek van het Schuttersveld. Beide projecten zijn van Erica Be heer. De beide locaties worden door adviseur Menno Smitsloo onder zocht. In ieder geval gaat het World Flower Trade Center (WFTC) niet mee. Die kiest voor aansluiting bij de Vereniging van Groothandela ren in Bloemkwekerijprodukten (VGB), dat haar oog heeft laten val len op nieuwbouw nabij motel Sas- senheim aan de rijksweg. Het WFTC verwacht door aansluiting bij de handel beter uit de verf te kunnen komen. De breuk tussen de organisaties die zich al enkele weken geleden aankondigde, is nu definitief. Di recteur C. Oostlander van een van de betrokken organisaties: "We be treuren we het niet eens geworden zijn. Ik denk dat de organisaties in het Flowercenter genoeg hebben gedaan om de club bij elkaar te brengen. De Vereniging van Groot handelaren heeft haar zinnen even wel gezet op een ambitieus nieuw- bouwplan bij Sassenheim. Al in een vroeg stadium heeft het World Flower Trade Center bij die organi satie aansluiting gezocht". Diep in zijn hart is Oostlander nog steeds voorstander van alle or ganisaties in een gebouw. Als tijde lijk het Educacenter zou worden gehuurd, blijft die optie op termijn open en zou die bundeling wellicht over een aantal jaren tot stand kun nen komen. Wat Oostlander betreft is er nu voorlopig genoeg gepraat. "We zit ten nog steeds in een tijdsklem. Of ficieel moeten we 1 februari het ge bouw aan de Plesmanlaan hebben verlaten, alhoewel ik verwacht dat Het gebouw van het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat verkeert in slechte staat. De Rijksge bouwendienst gaat onderzoeken of een opknapbeurt noodzakelijk en mogelijk is. (archieffoto) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17