'Vers voor de Pers' in het najaar 1988 Boekje rekent af met fabels over vitaminen DE GROENTEMAN Ongelukken wintersport vaak door slechte afstelling binding Pillen veilig voor het kind DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 Voor de mensen buiten de stad zijn de vele maïsvelden een vertrouwd beeld in het landschap. Voor de Nederlandse boer is zetmeelmais een belangrijk gewas waar hij in de winter zijn koeien mee kan voeren. Voor de consument wordt er in Nederland op kleine schaal suikermaïs geteeld. Dit is voor groot en klein een ware traktatie. Verse Hollandse suikermaïs is slechts enkele maanden in het jaar verkrijgbaar. September is de belangrijkste oogstmaand. Voor suikermaïs geldt hoe meer zon ze gehad hebben, hoe beter de smaak is. En zon was er de laatste weken voldoende. De draden die uit de kolf hangen, worden de kolfbaard genoemd. Wanneer de kolfbaard bruin en verdroogd is, is de maïskolf rijp. In de winkel treft u de baard gelukkig niet meer aan. Enkele buitenste bladeren zijn ook al verwijderd, zodat de mooie gele kolf u toestraalt. Deze moet zachtgeel van kleur zijn en de korrels mogen niet ingedeukt of gerimpeld zijn. Bewaar de maïskolven na aankoop niet te lang; maximaal enkele dagen in de koelkast. Eenmaal geplukt, verliest suikermaïs snel zijn smaak en hoe jonger de maïskolf, hoe lekkerder. In de keuken biedt maïs een uitgebreid scala aan mogelijkheden. De sappige korrels zijn zowel rauw als gekookt zeer smakelijk. Ook kan suikermaïs uitstekend gecombineerd worden met andere gekookte groenten, in de salade, in de soep, bij vis of misschien heeft u zelf al een idee. Naast koken (in ruim water zonder zout) kunnen de kolven ook geroosterd worden in de oven of op de barbecue. Ondanks kwalitatief goede ski's en professionele testapparatuur in sportzaken, gebeuren er tijdens de wintersport vaak onnodig onge lukken. De oorzaak hiervan moet vooral in het verkeerd afstellen van de skibindingen worden gezocht. In samenwerking met drs. L. Bouter. die hierop promoveert aan de Rijksuniversiteit Limburg, heeft de ANWB de oorzaken van ski-ongelukken onderzocht. "De bindingen zelf zijn prima, maar worden niet goed afgesteld in de winkels. Ook de jaarlijkse con trole wordt door veel consumenten nagelaten, vooral onder druk van de tijd. Dat geldt ook voor de win kelier. Het afstellen kost ongeveer een kwartier. Een winkelier ver koopt in die tijd liever een duur ski- pak dan dat hij skibindingen af stelt". zegt Rene de Groot van de afdeling wintersport van de ANWB. Huren "Er is ook nog een groot aantal Nederlanders geen ski's koopt, maar in het wintersportland ter plaatse ski's huurt. Daar gebeurt hetzelfde. De meesten willen direct gaan skiën. Ze komen in het week einde aan en hebben meteen maan dag de eerste les". Een woordvoer der van de Nederlandse Ski-Vere- niging: "In het hoogseizoen is het in die wintersportplaatsen echt rats, rats, lopende-bandwerk De kans dat het fout gaat is daardoor heel groot". Wanneer de skibinding niet goed is afgesteld, kan deze bij een val van de skier te laat opengaan, waar door vooral het kwetsbare scheen been beschadigt of zelfs breekt. Bij het afstellen van de binding moet niet alleen gelet worden op de leng te van de skischoen, maar ook op leeftijd, gewicht en lengte van de skiër. "De meetaparatuur is zeker aan wezig in de winkels. Bij het afstel len kunnen zich twee problemen voordoen. Of de binding wordt on nauwkeurig afgesteld of het wordt gewoon niet gedaan", meent De Groot. Maar ook bij een juiste af stelling bij een sportzaak kan het nog misgaan. "Mensen gaan er zelf aan zitten pielen, waardoor een eventuele claim bij de detaillist wegvalt. Dan ligt het gewoon aan hen zelf', aldus een zegsman van de Skivereniging. Blijkbaar is de consument niet goed op de hoogte van het belang van veilige bindingen en de risico's die nalatigheid met zich meebren gen. "We moeten de wintersporters ervan overtuigen dat het noodzake lijk is. Ook fabrikanten en impor teurs zijn het hierover eens", aldus De Groot. Een van die importeurs, Roveco in Weesp, meent dat het nog wel meevalt. Al zijn detaillisten krijgen een uitgebreide cursus, die vooral gericht is op het aanbrengen van de skibindingen. Een woordvoerder: "Onze klantenkring is van A tot Z op de hoogte. Een beetje sportvak- handel is toch professioneel bezig en is op de hoogte van de risico's". De gipsvlucht van de ANWB bij vertrek uit Oostenrijk: jaarlijks komen honderden onfortuinlijke wintersporters op deze manier naar huis. «foto GPD) Onvoldoende regels Teleshopping, het winkelen via computer, telefoon of het kabelnet, is nog zo nieuw dat de klant onvol doende is beschermd. Uiteraard zitten er voor de consument voor delen aan. zoals het onbreken van wachttijden in winkels, dag en nacht vanuit de luie stoel kunnen kopen. Volgens Konsumenten Kontakt (KK) zijn de nadelen ech ter ook groot: bij sommige syste men is bijvoorbeeld niet duidelijk wie opdraait voor fouten bij de be stelling of klachten over de aan koop. Ook over de bescherming van de privacy van de consument bestaat nog veel onduidelijkheid. De 'tele- winkeliers' kunnen dank zij de aankopen van de cliënt een schat aan informatie over de betrokke nen verzamelen. Deze gegevens kan men commercieel gebruiken. Teleshopping is bovendien duur men moet betalen voor de aanslui ting op het systeem en de telefoon kosten kunnen hoog oplopen wan neer over een produkt uitgebreide informatie wordt aangevraagd- KK vindt dat de rechten en de privacy van de teleshoppende con sument beter moeten worden be schermd. Er is een regeling nodig voor de aansprakelijkheid van de teleshopleverancier of de verkoper van het produkt bij klachten en verkeerde bestellingen. De organi satie vindt dat de bestaande rech ten van de consument, die nu bij gangbaar verkeer tussen koper en verkoper van toepassing zijn, niet mogen worden aangetast. Kinderveilige verpak kingen voor pijnstil lers worden binnen kort verplicht. Ook worden strengere ei sen gesteld aan de brandveiligheid van meubilair en de veilig heid van kinderbed den en boxen. Dit maakte staatssecreta ris Dees van volksge zondheid bekend tij dens de viering van het vijfjarig bestaan van de stichting Con sument en Veiligheid. Het gaat hierbij om geneesmiddelen die via de mond worden ingenomen. Kleine kinderen kunnen ge neesmiddelen in deze vorm gemakkelijk doorslikken. Dees constateerde met vol doening dat het aantal ongevallen met jonge kinderen van nul tot vijf jaar vanaf 1983 jaarlijks met ongeveer drie procent is afgeno men. Deze afname valt mede toe te schrijven aan betere eisen die gesteld worden aan produkten en betere voorlichting. Er zijn nog veel te veel fabeltjes over vitaminen in de omloop. Verhalen als zouden grote hoeveelheden vitamine E het leven verlengen en vitamine A en C tegen kanker beschermen zijn nog niet wetenschappelijk onderbouwd. Het slikken van vitaminepreparaten is nergens voor nodig: degene die gevarieerd eet en gezond leeft komt over het algemeen probleemloos aan de dagelijks benodigde hoeveelheid vitaminen. samenstelling Raymond Peil Deze conclusies zijn te trekken uit het boekje 'Honderd vragen over vitaminen en mineralen' dat onlangs verscheen van de hand van dr. Louis Thörig. Vitaminen mogen in Nederland alleen aan zui gelingenvoeding worden toege voegd en moeten in bak- en braad- produkten worden gestopt. De Ne derlandse Warewnwet verbiedt le vensmiddelenfabrikanten verder het toevoegen aan eet. drink- en kauwwaren. De wet verbiedt ver der ook de import van eet- en drinkwaren waaraan vitaminen zijn toegevoegd Produkten waaraan vitaminen in relatief grote hoeveelheiden van nature aanwezig zijn mogen wel worden verkocht. Daarbij verleent de overheid vrij soepel vergunnin gen aan fabrikanten van dieetvoe ding om vitaminen aan hun pro dukten toe te voegen. Van deze weg maken fabrikanten van sport voedingspreparaten gebruik om hun gevitamineerde produkten aan te prijzen als dieetvoeding voor de sportwereld. Een goed evenwichtig Neder lands dieet bestaat gewoonlijk uit zes basiscategorieën van voedings middelen: brood- en graansoorten, groenten en fruit, vleessoorten, zui- velprodukten, vetten en oliën en suikers. Thorig waarschuwt dan ook dat vegetarisch of macrobio tisch gevoede zuigelingen of peu ters kunnen lijden onder bepaalde vitaminetekorten. Een eenzijdige macrobiotische voeding, uitslui tend op basis van granen, lijdt on- herropelijk tot tekorten aan eiwit ten. enrgie, mineralen en vitami- Klachten Afwezigheid van lichamelijke klachten en verantwoorde eet- en drinkgewoonten garanderen in het algemeen dat men voldoen de vitaminen binnenkrijgt. Wan neer de vitaminevoorziening lange tijd niet m orde is ontstaan er licht vitaminetekorten, die echter niet meteen leiden tot ernstige ziekte verschijnselen. Wel komen dan va ge klachten voor: minder eetlust, oververmoeidheid, afname van concentratie- en prestatievermo gen, irritatie, lusteloosheid en sla peloosheid. Er zijn geen eenvoudige labora- toratoriumtests waarmee een drei gend vitaminegebrek snel is vast te stellen. Alleen speciaal daarvoor uitgeruste laboratoria zijn in staat vitaminespiegels van het bloed te meten, speciale enzymtest te doen en ingewikkelde urineanalyses uit te voeren. Voor een huisarts is het dan ook niet eenvoudig om vast te stellen of een patiënt last heeft van een vita minetekort. Bovendien is een licht vitaminetekort des te moeilijker omdat menige ziekte dikwijls be gint me soortgelijke klachten Langdurig, overmatig gebruik van vitamine B6 (pyridoxine) kan leiden tot aandoeningen van de ge- voelszenuwen. Vitamine A en D zijn onschadelijk tot een grens van 10 en 12,5 milligram per dag, res pectievelijk tien en vijf keer de ge adviseerde dosis per dag. Overma tig gebruik van vitamine E gaat de bloedstolling-bevorderende wer king van vitamine K tegen en lei den tot een slechtere opname van vitamine A. Preparaten De multivitaminepreparaten en aanverwanten kan men overigens zonder bezwaren slikken, zolang ze onder Warenwet vallen. Ze zijn be doeld als een aanvulling op het da gelijkse voedsel om een dreigend vitaminetekort voor te zijn. Dit soort produkten moet voldoen aan de eis dat de dagdosis, die op grond van de gebruiksaanwijzing mag woren ingenomen, niet meer mag zijn dan anderhalf keer de door de Voedingsraad aanbevolen hoeveel heid. Een goed preparaat moet 11 of 12 vitaminen bevatten: vitamine K is niet noodzakelijk en Bil (folium zuur) wordt soms weggelaten om dat het een gebrek aan B12 kan ver hullen. Op de verpakking moet de door de Voedingsraad geadviseer de dagdosis zijn vermeld, waarmee het aantal mineralen en sporenele menten overeen moet komen. Het preparaat mag geen stoffen bevat ten die niet erkend zijn als voe dingsstoffen (geen laetriel, panga- minezuur, PABA, inositols, en n- bonucleïnzuur ofwel rna). Het eti ket moet een uiterste datum ver melden. Al met al zijn de 100 vragen over vitaminen en mineralen dusdanig uitgebreid dat ze een schat aan in formatie bieden over dit onder werp, zij het niet altijd even over zichtelijk, terwijl de mineralen er een beetje bekaaid afkomen. De vi taminen staan er uitgebreid en be grijpelijk in. Een goede tip voor wie er wat meer over wil weten. Het boekje is uitgegeven door uitgeve rij Spectrum. Adviesprijs 9,95 gul den. Afgelopen maandag werd in Am sterdam de boekenbeurs 'Vers voor de Pers' gehouden, waar de Nederlandse uitgevers hun nieuwe uitgaven aan het publiek presente ren. Hierbij een overzicht van de belangrijkste boeken die er ko mend najaar en winter op het ge bied van de Nederlandse literatuur verschijnen. Niet volledig, maar wel informatief. De krenten uit de literaire pap. De laatste jaren ongetwijfeld het meest nauwlettend in het oog ge houden door literaire liefhebbers is de schrijver A.F.Th, van der Heij den. Zijn trilogie De Tandeloze Tijd staat nog steeds onvolledig in de boekenkasten, want het derde deel ontbreekt. Ook het komende seizoen biedt wat dat betreft geen soelaas. Wel verschijnt van Van der Heijden zeer binnenkort Het leven uit een dag, een roman over 'een- dagsmensen'. Geschetst wordt een allego rische wereld waarin alle belangrij ke gebeurtenissen in een mensen leven eenmalig zijn, en waarin vol gens de officiële moraal herhaling uit den boze is. Een fascinerend thema, dat raakvlakken heeft met de in De tandeloze tijd uitgewerkte notie van het 'leven in de breedte'. Het boek wordt 1 oktober gepre senteerd door uitgeverij Querido, en zal behalve als gebonden uitga ve ook als een vierdelige paper backeditie verschijnen. Ondanks de grote afstand in ver schijningsdata, vormen ook Jeroen Brouwers' romans Het Verzonkene (1979), Bezonken rood (1981) en De Zondvloed, dat in oktober gaat ver schijnen bij De Arbeiderspers, een literair drieluik. Centraal staat daarin de Indische jeugd van de schrijver. De zondvloed is met bij na achthonderd pagina's een lijvi ge roman over de na-oorlogse Indi sche jaren van de auteur. De roman bestaat uit zeven de len, die afzonderlijk gelezen moe ten kunnen worden, en waarin 'waarheid en onwaarheid samen vloeien tot een mythe'. Een mythe die zowel het schrijven zelf als de schrijverspersoon van Jeroen Brouwers betreft, want de trilogie is autobiografisch geïnspireerd. Tegelijkertijd komt er een herziene herdruk uit van Het verzonkene, waaruit de schrijver de polemi sche, indertijd actuele, gedeelten heeft geschrapt omdat hij die niet meer geldig acht. Maarten 't Harteen vroegkomer in het nieuwe seizoen, ligt inmid dels al in de winkels met zijn nieu we roman De steile helling, waarin het leven in een Hollands dijkstad- je (Maassluis) in de jaren vijftig centraal staat. Snel was ook Kees van Kooten, wiens nieuwe. Zeven sloten zojuist verscheen bij De Be zige Bij. Zes verhalen en drie ge dichten, humoristisch en 'autobio' Ook de novellen Een Ongenode Gast van Gernt Krol en Heer Op Kamer van Willem Brakman, zijn reeds uit (Querido). Romans, verhalen Op De Elementen van Harry Mu- lisch, een roman die wat de be scheiden omvang betreft vergelijk baar is met De pupil, moet nog even gewacht worden: eind okto ber bij De Bezige Bij. Ook Adriaan van Dis komt wat later in de herfst met een nieuw boek: Zilver, of het Verlies van de Onschuld. Een ver haal, zoals de titel al aangeeft, over de seksuele ontwikkeling van een jongen tot man, in een enigszins sprookjesachtige toonzetting (uit geverij Meulenhoff). Nieuwsgierigheid verdient ook het tweede boek van Wanda Reisel (Querido), dat gepland staat voor oktober. Haar frisse eersteling, Ja- cobi's tocht, verscheen twee jaar geleden. De roman Het Blauwe Uur zal gaan over een jonge advo cate die zich vergooit aan een schandknaap. Hella Haasse's Schaduwbeeld of Het Geheim van Appeltern, is een biografische roman over Joan Derk van der Capellen (Querido), goed voor vele uren wegduiken in de achttiende eeuw. Fans van Her man Brusselmans, de lelijke jonge god uit Vlaanderen, kunnen zich in de handen wrijven. Hij komt met twee nieuwe titels: in oktober Iede re zondag sterven en doodgaan in de week, een 'novelle waarin wordt aangetoond dat de criticus het al tijd moet afleggen tegen de schrij ver Herman Brusselmans', en in ja nuari Dagboek van een vermoeide egoist, dagboek en roman in ëén (Bert Bakker). Vermeld moeten voorts nog wor den: Pamela Koevoets, Arme Enge len, haar tweede verhalenbundel, de roman Suez van Bas Heijne (Bert Bakker), Michael Ondaatje. In de huid van een leeuw (Bert Bakker), Ton van ReenRoomse meisjes (Contact), en Renate Dor- restein. Het Perpetuum Mobile van de Liefde, een autobiografisch re laas over twee zusters, waarvan de jongste een eind aan haar leven maakt (Contact). Willem van Toorn komt met Een dichteres van Malta, een nieuwe ro man over zijn 'alter ego' Erik Leeman (Querido). Nieuwe verha len van J.J. Peereboom in Andere Mensen (Arbeiderspers). Liesbeth den Uyl gaat door met autobiogra fisch proza: Beppie van Vessem (uitg. Veen), Charlotte Mutsaers komt met De Markiezin (Meulen hoff), en verhalen van Judy van Emmerik staan in De geest van het Borstbeeld (De Prom). Van Henk Romijn Meijer verschijnt de novel le De Amerikaantjes, van Herman Pieter de Boer de roman Gehei- menland. Kleurverschil van Jill Stolk (uitg. Nijgh Van Ditmar). gaat over de tweede generatie Indische Neder landers Tip Marngg is plotseling terug in de belangstelling door zijn nominering begin dit jaar voor de AKO-prijs. Weekendpelgrimage, zijn debuut uit 1958, wordt heruit- gegegeven (De Bezige Bij). Nieuwe verhalen van Jules Deel- der staan in Drukke Dagen (uitg. De Bezige Bij). Tot verhalen ge worden reportages van podium dichter Bart Chabot zijn opgeno men in Babyion Hotel (De Bezige Bij). Debuten Behalve de bekende en grote na men (geen nieuw werk deze winter van Gerard Reve, Jan Wolkers, W.F. Hermans) trekken ook debu ten doorgaans veel aandacht. Niet erg veel debuten deze winter, maar bij voorbaat het vermelden waard is het prozadebuut van iemand die als dichter al aandacht en waarde ring kreeg: Rogi Wieg komt met No tities, bevattende jeugdherinnerin gen en korte overdenkingen (Van Oorschot). Van punkdichteres Dia na Ozon verschijnt het autobiogra fische De Ozon Expres (In de Knip- scheer). Van de journaliste Jantie- ne van Asch (HP. NRC) is er een eerste roman, Intermezzo, die han delt over een psychiatrische inrich ting. Nog enkele debuterende vrou wen: Ineke van Mourik, Tropenrit- me (In de Knipscheer), Marijke van Hooff, Bloedarmoede (Bzztoh), Hanna Stouten, Gaan. Beginnen. Komen. (Kwadraat), en Rita De- meester, Stampvoeten in het Don ker (Meulenhoff). Rob Schouten, bekend als colum nist, dichter, recensent, debuteert als prozaist met Gestolen goed, een verhalenbundel (De Arbeiders pers). Frank Starik kreeg De Avonden Prijs voor zijn debuut Nepvuur, dat gaat uitkomen bij In de Knipscheer Het debuut De honderd bochten van de koningsarend van M.M. Schoenmakers, wordt door uitg. De Bezige Bij gepresenteerd als 'vol strekt uniek en overweldigend'. We moeten er op wachten tot het voor jaar. Biografieën Veel autobiografisch proza, zo wel buitenlands als Nederlands, heeft het licht gezien in de reeks Privé-Domein van de Arbeider pers, die aan z'n 150e deel toe is. De eer om dat jubileumdeel te vullen is gegund aan Koos van Zomeren, met dagboeknotities die onder de titel Een jaar in scherven worden uitgegeven. Ter verhoging van de feestvreugde wordt van 15 septem ber tot 15 oktober op alle in de boekhandel verkrijgbare Privédo- mein-delen 15 korting gegeven. Verder is deze maand het boekje Ik herinner mi j verschenen waarin 44 Nederlandse schrijvers aan het woord komen met eigen herinne ringen. Poëzie Het belooft een uitstekend sei zoen te worden voor de Nederland se poëzie, met bundels van onder meer Eva Gerlach, De kracht van verlamming (Arbeiderspers), Hugo Claus, Sporen (De Bezige Bij), Hans Faverey, Tegen het vergeten (De Bezige Bij). Ad Zuiderent, Op het droge (Arbeiderspers), Tom La- noye. Hanestaart (Bert Bakker), Bernlef, Geestgronden (Querido). Willem Jan Otten. Na de nachttrein (Querido), Jacques Hamelink, Asael's Rust (De Bezige Bij) en Sonja Pos, De eigen tijd (Contact). Rogi Wieg heeft voor uitgeverij Nijgh Van Ditmar een bundel sa mengesteld van jonge Vlaamse en Nederlandse dichters. Het boek heet Ieder hangt aan zijn Gevallen Toren, en komt in oktober uit. Bert Schierbeek bundelde verspreid ei gen werk in In- en uitgang (Bezige Bij). Over literatuur Wat literaire essays betreft voor de nieuwe Komrij, Humeuren en temperamenten, moet gewacht worden tot het voorjaar, maar voor die tijd komen er wel andere bun dels uit die de moeite waard belo ven te zijn: onder meer Willem Brakman, Glossen en schelfhout jes (Kwadraat), Robert Anker, Oli fant achter blok (Querido) en Ethel Portnoy, Opstandige vrouwen, ver halende essays over o.a Sylvia Plath en Aleksandra Kollontai (Meulenhoff). Van kenner Enno Endt komt een lang essay over de tachtigers: Het festijn van Tachtig (uitg. Nijgh Van Ditmar). Het proefschrift van Willem Wil mink over enkele gedichten van Hendrik de Vries komt uit onder de titel Het verraderlijke kind (Bert Bakker). Bij Van Holkema en Wa- rendorf verschijnt, onder de titel Schrijver gezocht, een encyclope die van de jeugdliteratuur. In november komt bij H&S Utrecht de bundel Op eigen gron den uit, opstellen aangeboden aan prof. dr. J.J. Oversteegen bij zijn af scheid als hoogleraar theoretische literatuurwetenschap aan de Utrechtse universiteit. Over de autobiografie (H&S) is een studie, samengesteld door Els Jongeneel. Reisboeken Reisverhalen zijn er deze winter van onder meer Hugo Pos in Reizen en Stilstaan (In de Knipscheer) en van Inez van Dullemen, Huis van IJs, reisimpressies uit India en Nepal (Querido). Aya Zikken reis de door Maleisie en Noord-Borneo. en schreef daarover Sarung. Sari en Samfu (uitg. Nijgh Van Dit mar). Opmerkelijke biografieën over onder andere Joris Ivens, van An dre Stufkens, en Jan en Tineke de Vaal: Rondom Joris Ivens. Van pionier tot wereldcineast (Het We reldvenster). Bij Veen verschijnt de vertaling van Gerald Clarkes biografie van Truman Capote. Henri Troyat, die eerder de levens van Toergenjev en Tsjechov be schreef, nam ook het leven van Flaubert onder handen. De Neder landse vertaling komt deze winter uit bij De Prom. Liederen Guus Vleugel heeft liedteksten uit het Nederlandse cabaret vanaf 1945 verzameld in Zij kon het lon ken niet laten. (Bert Bakker). Op hetzelfde gebied ligt Na de Sexuele Revolutie, van Jacques Klöters en Kick van der Veer, waarin Neder landse chansons en cabaretliede ren uit de periode 1958 - 1988 zijn opgenomen (Nijgh Van Ditmar). Het Vlaamse levenslied staat cen traal in Heimwee naar huis van Jo- han Vanhecke (uitg. Dedalus.) Columns Columns van G.L. van Lennep over beschaving en manieren zijn verzameld in Fatsoen (uitg. Bert Bakker), columns van Camiel Ha- mans in Over Taal (uitg. Nijgh Van Ditmar). Een bij voorbaat succesvol ca deauboek is De eerste herinnering, een door Nico Scheepmaker geko zen selectie eerste herinneringen van bekende en onbekende Neder landers en buitenlanders (Nijgh Van Ditmar). Ook Vliegende scho tels, over de strijd der seksen in het huishouden, valt onder het genre cadeauboek. Bijdragen van Hedy d Ancona, A. Grewel, Maaike Hel der, Hofland, Howeler en Yvonne Kroonenberg (Nijgh Van Dit mar). Interviews van Piet Piryns met auteurs als Mulisch, Carmiggelt, Claus worden uitgegeven in Er is nog zoveel ongezegd (Uitg. Houte- kiet), teksten uit de Steen en Been Show van Jack Spijkerman ver schijnen onder de titel Vreemdzin- nige telefoongesprekken bij Uitg Amber. Bespiegelingen van een aanstaand vader zyn te vinden in Dat Trekt Wel Bij, een boekje van uitgeverij Kwadraat. Het relaas van een echtscheiding is onderwerp van Van tafel en bed, een boekje van Dirk van Delft (uitg. Nijgh Van Ditmar). DEN HAAG - Een scheur in de binnenvoering van het baldakijn voor de Ridderzaal in Den Haag moest uanoch- tend in allerijl nog worden gerepareerd voor de viering van Prinsjesdag kon beginnen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15