Onderwijs vrijer in aanstellen personeel MILJOENENNOTA 989 Bestrijding criminaliteit krijgt eerste aandacht Bezuinigingen op ontwikkelingshulp Antillen krijgen 150 miljoen steun Miljoenen extra uitgetrokken voor wegen Kosten gratis rechtshulp moeten worden beperkt DEN HAAG (GPD) - Hoewel mi nister Bukman (ontwikkelingssa menwerking) komend jaar zo'n 290 miljoen gulden extra heeft te beste den, kan hij daarmee niet al zijn fi nanciële verplichtingen dekken. Bukman heeft in 1989 ruim 5,5 mil jard gulden beschikbaar, maar moet een aantal bezuinigingen doorvoeren. Wel wordt de 1,5 pro centsnorm gehandhaafd: in het re geerakkoord is vastgelegd dat jaar lijks 1,5 procent van het netto na tionaal inkomen aan Ontwikke lingssamenwerking wordt be steed. Tijdens de begrotingsonderhan delingen stond dat uitgangspunt nog ter discussie. Bukman wist de norm toen overeind te houden, maar moest toestaan dat er onei- Ontwikkelings samenwerking genlijke kosten ten laste van zijn begroting kwamen. Extra uitgaven verwacht de mi nister voor de opvang van vluchte lingen uit ontwikkelingslanden. Enkele maanden geleden werd be sloten een deel van die kosten ten laste van Ontwikkelingssamen werking te laten komen. Voor ko mend jaar betekent dat een post van bijna 83 miljoen gulden op zijn begroting. Overigens is de ver wachting dat het bedrag in de be groting over 1990 tot ongeveer 150 miljoen zal stijgen. Daarnaast is 200 miljoen gulden gereserveerd voor Suriname. Dat is 100 miljoen meer dan vóór het herstel van de ontwikkelingsrelatie. Al met al stijgen de verplichtin gen met 321 miljoen ten opzichte van vorig jaar. De groei van het budget voor Ontwikkelingssamen werking (290 miljoen gulden) dekt die uitgaven niet. Bukman heeft de noodzakelijke bezuinigingen gespreid over een aantal posten. Het totaalbedrag voor de tien programmalanden daalt van 1438 miljoen naar 1316 miljoen gulden en er is minder geld beschikbaar voor betalingsbalans- steun. Ook op het programma voor plattelandsontwikkeling moet worden bezuinigd. Vanaf 1 augustus 1990 gaat dat ver anderen. De scholen krijgen dan budgetten, waarmee ze, binnen be paalde marges, zelf kunnen beslis sen de ene leerkracht meer en de andere minder te betalen. Ook kunnen ze een eigen promotie-be- leid voeren. De afzonderlijke for matie-regelingen voor onderwij zend en niet-onderwijzend perso neel zullen verdwijnen. Studiefinanciering Op de begroting van Onderwijs en Wetenschappen wordt volgend jaar 593 miljoen gulden bezuinigd. De belangrijkste post daarin is de beperking van de uitgaven voor studiefinanciering. Door de lening die studenten moeten sluiten over te hevelen naar de banken en enke le andere maatregelen, verdwijnt er in een klap een bedrag van 523 miljoen gulden van de begroting. De Tweede Kamer kan dit najaar nog twee wetsontwerpen op het ge bied van de studiebeurzen tege- moetzien. Het ene voorstel voorziet in verlaging van de leeftijdsgrens Onderwijs en Wetenschappen voor het recht op studiefinancie ring van 30 naar 27 jaar, het andere regelt de overheveling van de stu- dieleningen naar de banken en het recht op een aanvullende beurs in de eerste vier studiejaren. Deet- man zond afgelopen donderdag al een wetsontwerp voor verlaging van de studiebeurzen en invoering van een openbaar-vervoerskaart voor beursstudenten naar de Ka- De totale uitgaven van Onder wijs en Wetenschappen gaan met ruim 1,2 miljard gulden omlaag. Naast de al eerder genoemde 'ech te' bezuinigingen, betreft dit vooral vermindering als gevolg van lagere aantallen leerlingen en studenten. Positie leraar In de toelichting op de begroting DEN HAAG (ANP) - Alhoewel be- grotingssteun niet past in het stre ven naar verzelfstandiging heeft de Nederlandse regering toch beslo ten aan de Nederlandse Antillen eenmalig een algemene begro- tingssteun aan te bieden van 150 miljoen gulden. Dit in het belang van gezonde overheidsfinanciën voor het investeringsklimaat. Deze steun zal vanaf volgend jaar in vier delen zal worden verstrekt: 49 mil joen gulden in 1989, 41 miljoen in 1990, 35 miljoen in 1991 en 25 mil joen in 1992. Een derde van dit bedrag komt ten laste van de begroting van Ne- derlands-Antilliaanse en Aru baanse Zaken, terwijl twee derde deel voor rekening van Buiten landse Zaken komt. Ook is een steun van 20 miljoen gulden aange boden ter dekking van de kosten van de minder draagkrachtige ei- Antilliaanse Zaken landen. Dit bedrag komt volledig ten laste van de begroting van het kabinet Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken. In de economische situatie van de Nederlandse Antillen is de afge lopen jaren weinig verandering op getreden. Volgens een onderzoek bedroeg de werkloosheid op Cura sao in oktober 1987 ongeveer 29 procent en op Bonaire ongeveer 16 procent in 1987. Door de bloei van het toerisme op St. Maarten blijft het werkloosheidspercentage op dit eiland minimaal. Saba en St. Eustatius kennen een lage geregi streerde werkloosheid, maar wel relatief veel verborgen werkloos heid. Het toerisme op Curasao lijkt zich wat te herstellen. Het aantal overnachtingen nam in 1987 toe met 6 procent ten opzichte van 1986. Vooral vanuit Europa neemt de belangstelling van toeristen voor het eiland toe. Op Aruba nam het aantal toeristen toe met bijna 28 procent ten opzichte van 1986. Het is de bedoeling vooral het luxe-toe- risme te stimuleren. Leraarschap moet 'meer aanzien' krijgen DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) en zijn staats secretaris Ginjaar-Maas willen de scholen in de toekomst een grotere zelfstandigheid ge ven. Scholen krijgen meer vrijheid bij de aanstelling en salariëring van leerkrachten. Nu nog krijgen de scholen personeel toegewezen op grond van zeer ingewikkelde formules, gebaseerd op aantallen leerlingen en op grond van niet aan aantallen leerlingen gebonden taken. wordt uitgebreid aandacht besteed aan de maatschappelijke positie van de leraar. Minister Deetman wil het leraarschap een 'hoger aan zien' geven door hogere eisen te stellen aan de toelating tot de lera renopleiding voor het basisonder wijs (Pabo). Bovendien wil hij meer nadruk leggen op nascholing en professionalisering van het be roep van leraar. De bewindslieden gaan maatre gelen nemen ter bestrijding van de toenemende versnippering van le raarfuncties, vooral in het basison derwijs. Deze versnippering wordt in de hand gewerkt door deeltijdar beid, vut en arbeidstijdverkorting. Als oplossing zien zij onder meer het soepeler toepassen van de atv en de zogenoemde voorrangsbe noemingen. Deetman wil de onder wijsbonden onder méér voorstel len leerkrachten de mogelijkheid te geven het atv-verlof niet alleen per week of per maand, maar ook aaneengesloten per jaar op te ne- Kleine scholen In de begroting voor 1989 schrijft minister Deetman dat het eerder in gang gezette beleid tot beperking van kleine scholen niet snel genoeg gaat. Daarom zijn extra maatrege len nodig. Ook wil hij fusies tussen kleine scholen stimuleren. Kleine scholen in het basis- en voortgezet onderwijs moeten vanaf volgend schooljaar 100 miljoen gulden inle veren. Zeer kleine basisscholen, met minder dan 23 leerlingen zul len moeten verdwijnen. Bovendien zal het aantal leerkrachten in basis scholen met minder dan 125 leer lingen worden verminderd. Ook zal de formatie van kleine scholen Onderzoek De regering trekt voor 1989 100 miljoen gulden meer uit voor we tenschappelijk en technologisch onderzoek. Het wetenschapsbud get stijgt daardoor van 4,3 naar 4,4 miljard gulden. Ondanks deze ver groting van het budget voor speur en ontwikkelingswerk blijft Ne derland achter bij andere geïndus trialiseerde landen. De vooraan staande positie die ons land in de jaren zestig in dit opzicht had, is langzamerhand afgekalfd. Stond Nederland twintig jaar ge- Defensie versterkt landmacht Defensie DEN HAAG (GPD/ANP) - Het mi nisterie van defensie gaat in de toe komst de landmacht de voorkeur geven boven de marine en vooral de luchtmacht. Dit om de aanschaf van anti-tank en transporthelikop ters. de verbetering van de lucht verdediging en de electromsche oorlogsvoering te bekostigen. Het gereserveerde bedrag voor de vervanging van F-16 vredesver- liezen wordt gehalveerd. Tot 1998 is de luchtmacht in elk geval verze kerd van handhaving van het hui dige aantal van 162 F-16 vliegtui gen, het aantal dat aan de NAVO is toegezegd. Ook de marine moet bloeden voor de versterking van de land macht. Zo zullen de laatste twee fregatten van de Van Speijkklasse eerder worden afgestoten. Van de Kortenaerklasse worden slechts zes fregatten gemoderniseerd en het verbeteringsprogramma voor de Onon-vliegtuigen wordt niet he lemaal doorgevoerd. Geld nodig voor financiering van VN-vredesmacht Buitenlandse Zaken leden na de Verenigde Staten en Engeland op de derde plaats, nu zijn we voorbijgestreefd door Ja pan, Zweden, de Bondsrepubliek en Frankrijk. De wetenschappelijk onderzoe ker aan een Nederlandse universi teit wordt in vergelijking met colle ga's in andere Westeuropese lan den uitstekend gehonoreerd. Uit het wetenschapsbudget voor 1989 blijkt dat voor de wetenschapsbe oefenaar hier aanzienlijk meer geld voor loon, sociale lasten en derge lijke wordt uitgegeven dan in om ringende landen. Alleen Zweden trekt per onderzoeker meer geld uit. In het bedrijfsleven is de hono rering veel gunstiger. DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek wenst in de toekomst post op de begroting Buiten landse Zaken op te nemen voor de financiering van vredesoperaties van de Verenigde Naties. Om hoe veel geld het gaat en waar het van daan moet komen is nog niet dui delijk, ook al omdat de kosten van VN-operaties per jaar verschillend zijn. De VN heeft voor de komende ja ren een groot aantal plannen op stapel staan. Zo zal in Namibië een vredesmacht worden gestatio neerd, een operatie die 600 tot 800 miljoen dollar per jaar zal kosten. Ook moeten er blauwe baretten naar de grens tussen Iran en Iraq. Wat het nieuwe paspoort betreft, wordt er in de begroting van uit ge gaan dat dit per 1 januari volgend jaar kan worden ingevoerd. DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Smit (verkeer en waterstaat) krijgt vanaf 1990 elk jaar 400 miljoen gul den extra van minister Ruding (fi nanciën) om te investeren in het wegennet, het openbaar vervoer en andere infrastructurele projecten. Over enkele maanden komt zij met een rapport waarin precies zal staan welke projecten moeten wor den aangepakt. Daarnaast heeft zij voor het "be reikbaarheidsplan Randstad" van af volgend jaar nog eens 1,2 miljard gulden ter beschikking. Dat geld houdt zij over doordat grote finan cieringsinstellingen de bouw van vijf tunnels bij Amsterdam en Rot terdam betalen. Eind oktober gaat wat de minister betreft de eerste paal de grond in voor een tunnel onder De Noord, waarbij de Post bank financieel betrokken is. Tijdens een mondelinge toelich ting op haar begroting voor 1989 toonde de minister zich dik tevreT den met de 400 miljoen extra per jaar. Zij erkende dat de investerin gen in haar tienjarig bewind als mi nister van verkeer en waterstaat op een te laag pitje hebben gestaan. Echte doorbraken zijn er op het ge bied van de infrastructuur tot nu toe niet geweest, aldus Smit. Verkeer en Waterstaat Files Aanpak van het fileprobleem staat voor minister Smit zo'n beetje centraal in haar beleid voor de ko mendejaren. Daartoe heeft zij twee lijnen uitgezet. Het al enige tijd be kende "bereikbaarheidsplan" richt zich op het westen van het land, de binnenkort verschijnende nota Verkeer en Vervoer bestrijkt het hele land. In deze laatste nota komt een opsomming te staan van de toekomstige behoefte aan wegen, spoorlijnen en vaarwegen, alsmede de gewenste verbeteringen van vliegvelden, havens, buisleidingen en telecommunicatie. Belangrijke snelwegen zullen worden ver breed. Openbaar vervoer Het openbaar vervoer moet in 1989 39 miljoen gulden bezuinigen. Evenals dit jaar het geval was denkt de minister dat dat kan zon der de strippenkaarten en de abon nementen duurder te maken. Van DEN HAAG (ANP/GPD) - De be strijding van de criminaliteit, in het bijzonder de georganiseerde zware misdaad, is de "eerste zorg" van de voor de politie verantwoordelijke ministers Van Dijk (binnenlandse zaken, gemeentepolitie) en Kort hals Altes (justitie, rijkspolitie). De politie krijgt - binnen het op 3,5 miljard gulden bevroren budget - extra geld voor regionale en bo venregionale opsporingsteams en tien miljoen gulden extra voor bij zondere opsporingskosten. Ook komt er een experiment met finan ciële onderzoeksteams. Deze teams moeten proberen de uit mis daad verkregen winsten af te ro men. Verdere samenwerking tus sen de criminele inlichtingendien sten, betere misdaadanalyse en de reorganisatie van de Centrale Re cherche Informatiedienst moeten Nederland van lieverlee tot een on aantrekkelijke vestigingsplaats voor de georganiseerde misdaad maken, aldus het beleidsplan. Het vorig jaar aangekondigde plan om binnen het politiebudget zo'n 400 miljoen gulden van perso neel naar materieel (automatise ring en huisvesting) over te heve- Binnenlandse Zaken len. wordt onverkort voortgezet. Hoewel het aantal politiemensen de komende jaren met zo'n drie duizend teruggaat, verwachten de ministers van de verbetering van bedrijfsvoering en doelmatigheid een gunstig effect. Een werkgroep zal eind dit jaar advies uitbrengen over het in reke ning brengen van politiekosten voor verleende diensten. Daar naast verwachten Van Dijk en Korthals Altes dat de instelling van vrijwillige politie de reguliere poli tie kan ontlasten. Anders dan de vroegere reservepolitie, die alleen bij bijzondere evenementen werd ingezet, zal de vrijwillige politie tij dens drukke dagen ondersteunend werk verrichten. Verkeer Ten aanzien van het verkeer schrijven de ministers dat de ade- manalyse-apparatuur voor contro le op rijden onder invloed eind 1989 in het gehele land zal zijn inge voerd. Daardoor moet de politie in tensiever op dronken rijden kun nen toezien. De controle op onver zekerd rijden moet beter worden door de politie toegang te verschaf fen tot de registers van verzeke ringsmaatschappijen. Voor de cen trale opsporing van verkeersover tredingen kunnen in de toekomst de meetpunten van Rijkswater staat wellicht dienst doen, zo oppe ren de ministers. Ambtenaren Het kabinet ziet af van het onder de nieuwe werkloosheidswet (nww) brengen van het overheids personeel. De ambtenaren hebben zich fel verzet tegen deze verslech tering ten opzichte van hun huidi ge wachtgeld. Van Dijk conclu deert dat deze operatie meer kans van slagen maakt wanneer de ar beidsvoorwaarden van de ambte naren meer in de pas lopen met de marktsector. In deze kabinetspe riode zal het daar niet meer van ko- is bescheiden, waarbij Van Dijk de nadruk legt op werkgelegenheids- maatregelen. In dat verband wil de bewindsman de eenmalige verla ging van de vut-leeftijd van 61 naar 60 jaar ook in 1989 toepassen. Er komt 75 miljoen beschikbaar voor de invoering in 1989 van belo ning bij goed functioneren, waar mee het systeem van automatische periodieken wordt doorbroken. Daarnaast komt er nog eens 21 mil joen extra beschikbaar voor het werven en behouden van perso neel dat schaars is op de arbeids markt. Spionage Voor het eerst in de bestaansge- schiedenis van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) wordt in deze toelichting summier verslag gedaan van het functioneren van de dienst. Vorig jaar heeft de dienst zich vooral gericht op tegen ons land gerichte spionage-activitei- ten. Hoge prioriteit is gegeven aan de clandestiene activiteiten van de KGB (de Russische geheime dienst) en de andere Oosteuropese inlichtingendiensten, alsmede aan de vervoerbedrijven verwacht zij zodanige bezuinigingsvoorstellen dat een tariefverhoging niet nodig De VIC's (controleurs) in de tram en de bus mogen blijven. Volgens de minister hebben zij hun nut be wezen. Nogal wat kaartjescontro leurs blijken na enige tijd bij de openbaar-vervoerbedrijven door te stromen naar hogere functies. Minister Smit komt nog dit jaar met een plan om het rijbewijs bij ernstige verkeersdelicten in te vor deren. Tevens wil zij een gedeelte lijke ontzegging van de rijbevoegd heid invoeren. Daarvoor is al een regeling gemaakt. Zij zal het advies van de Raad voor de Verkeersveiligheid om een puntenstelsel en een voorlopig rij bewijs in te voeren, niet opvolgen. Deze raad wilde een systeem zoals in de Bondsrepubliek Duitsland, waar automobilisten voor elk ver- keersvergnjp een bepaald aantal strafpunten krijgen. Bij overschrij ding van een limiet volgt daar in trekking van het rijbewijs. Kustwacht den en de aangesloten diensten zijn nog niet toereikend. Deze op merkingen staan in schril contrast met de loftrompet die zij vorig jaar nog stak over de nieuwe organisa tie. Zij schreef toen in haar begro ting: "De ervaringen met het func tioneren van de Kustwacht als sa menwerkingsorganisatie zijn zeer positief. Met name het werk van het kustwachtcentrum blijkt in een behoefte te voorzien". Het in februari van het vorig jaar ingestelde kustwachtcentrum, het coördinatiecentrum van het red dingwezen, kreeg vorige week nog een storm van kritiek over zich heen toen niet gereageerd werd op een SOS-oproep van een Fins schip, dat ten noorden van Ame land in ernstige moeilijkheden ver keerde. Het - Kustwachtcentrum dacht dat de melding een grap be trof. Om de huidige onvolkomenhe den op te lossen, zullen in de ko mendejaren dan ook investeringen nodig zijn, onder andere op het ge bied van de communicatievoorzie ningen, de observatie van de zee, en het inzetten van reddingsvoer tuigen. Volgend jaar is hier ruim f 1,5 miljoen mee gemoeid, aldus de minister. het onderzoek naar mogelijke spio- nage-activiteiten op nucleair ge bied, zo meldt Van Dijk. Rijksarchieven De ministers Van Dijk en Brink man zullen nog dit jaar een project groep instellen met de opdracht voorstellen te doen voor verbete ring van het archiefbeheer bij het rijk. De Algemene Rekenkamer heeft de afgelopen weken zeer scherpe kritiek geuit op de grote achterstanden die er zijn in de ver werking van de aangeboden ar chieven. Inmiddels heeft de Centrale Ar chief Selectiedienst te Winschoten opdracht dit jaar 10 kilometer rijks archief te bewerken. Dit is een ver dubbeling ten opzichte van 1987. Minister Van Dijk vraagt zich in zijn toelichting op de begroting van zijn ministerie af of de inspan ningen in Winschoten wel voldoen de zullen zijn om de toenemende stroom van rijksdocumenten te kunnen verwerken. De in te stellen projectgroep krijgt opdracht na te gaan hoe de toenemende stroom papieren sneller en efficiënter kan worden verwerkt. Justitie DEN HAAG (GPD/ANP) - De kosten van gratis rechtsbijstand voor on- en minvermogenden rij zen de pan uit. Minister Korthals Altes (justitie) zal komend jaar een zware commissie instellen die moet onderzoeken hoe de vergoedingen binnen de perken kunnen worden gehouden. De afgelopen jaren had Justi tie steeds te maken met over schrijdingen van de voor rechts hulp gereserveerde bedragen. Korthals Altes schrijft in de be groting voor volgend 1989 dat dit voorlopig niet zal veranderen. Jaarlijks geeft de overheid bijna 250 miljoen gulden uit aan rechtsbijstand. In de jeugdbescherming zal men zich moeten instellen op de gevolgen van de verlaging van de meerderjarigheidsgrens per 1 ja nuari van dit jaar. Dat zal vooral in 1989 invloed hebben op de om vang en inhoud van het werk van voogdij- en gezinsvoogdij-inrich tingen. Bij de raden van de kin derbescherming blijken nieuwe groepen om aandacht vragen: kinderen die slachtoffer zijn van incest en kinderen van drugsver slaafde ouders. Nieuwste pro bleem is de zorg voor aidsbaby's. In de kinderbescherming stijgt het aantal buitenlandse jongeren. Verontrustend zijn het zwerfgedrag en de stijgende pro blematiek onder Marokkaanse jongeren. Een speciale aanpak van deze groep is noodzakelijk, vooral ook voor de jongeren in rijksinrichtingen en in het straf rechtelijke circuit. Zij vormen 41 procent van de bevolking van de inrichtingen voor opvang en 30 procent van die in de behande lingsinrichtingen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11