Yooruitzichten economie gunstig Kabinet wil praten over minimumloon Braks: produktie melk verhogen Meer geld voor de zwakzinnigenzorg De Korte bevreesd voor concurrentievervalsing Schuld van staat naar 300 miljard DEN HAAG (GPD/ANP) De economische ontwikkeling is in 1988 gunstiger geweest dan zich aanvankelijk liet aanzien. Ook voor het komende jaar wordt een dergelijke ontwikkeling ver wacht. Dit zegt het Centraal Planbureau (CPB) in de Macro Eco nomische Verkenning 1989. Als gevolg van een uitbundiger groei van de wereldhandel (de koersval van oktober '87 heeft geen sporen nagelaten) en het in verhou ding met andere munteenheden niet sterker worden van de gulden, wordt een snellere groei van de uit voer verwacht. In het kielzog daar van zijn ook de ramingen voor de produktie, de investeringen en de werkgelegenheid opwaarts bijge steld. Ook de financiële positie van het rijk en de sociale fondsen is gunstiger geworden: de meevallers in de ontvangsten overtreffen de overschrijdingen bij de uitgaven. Het Planbureau wijst zoals ge bruikelijk op de internationale on zekerheden, maar meent dat de ri sico's (met name het Amerikaanse handelstekort) verder weg lijken dan ooit. Het sluit echter een nieu we waardevermindering van de dollar niet uit, waardoor de toe komstige economische ontwikke ling weer zal tanen. Voor de korte DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman wil volgend jaar bijna 100 miljoen gulden korten op de specifieke uitkeringen voor het welzijnsbeleid van de gemeenten en provincies. De bewindsman haalt daarmee het leeuwedeel bin nen van het bezuinigingsbedrag van 150 miljoen waarvoor het de partement van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur is aangesla gen. Welzijn en Volksgezondheid Bij de Éezuinigingen worden ontzien het beleid voor ouderen, gehandicapten en verzetsdeelne- mers, sport, kunst en musea, en het beheer van monumenten en ar chieven. Voor de bejaardenoorden en de volksgezondheid komt zelfs extra geld. Gemeenten en provincies krij gen nu nog rechtsstreeks van WVC geld voor allerlei activiteiten op. welzijnsgebied. Brinkman gaat die 'specifieke utkeringen' flink sane ren. Al met al wordt er 743,8 mil joen gulden gekort op uitkeringen voor bijvoorbeeld de welzijnswet, emancipatie, randgroepjongeren, onderwijsvoorrangs-beleid. alge- DEN HAAG (ANP/GPD) - Voor het eerst heeft minister Braks (landbouw en visserij) erkend dat de melkverwerkende industrie kampt met een melktekort. Hij wil dit probleem oplossen door vee houders vanaf april 1989 boven de hen toegestane hoeveelheid, extra DEN HAAG (ANP) - Minister De Korte (economische zaken) is bang dat EG-landen na de totstandko ming van de open interne EG- markt in 1992 bedrijfstakken die door de toegenomen concurrentie niet meer renderen nationaal zul len gaan steunen. Hij schrijft dat in de toelichting bij zijn begroting voor 1989 Economische Zaken Volgens hem moet zeker worden gesteld dat er geen praktijken ont staan die nieuwe handelsbelemme ringen opleveren, zoals het ontaar den van de toenemende internatio nale concurrentie in nationale steunmaatregelen De Korte's departement zal de komende jaren veel van zijn aan- termijn is er echter geen reden voor somberheid en de gunstige trend in de internationale conjunctuur blijft niet zonder gevolgen voor on ze economie. Werkgelegenheid De produktie van de bedrijven (de economische groei) neemt dit jaar met meer dan 2,5 procent toe. Voor volgend jaar voorspelt het CPB 2,5 procent. Bij deze cijfers past een groei van de werkgelegen heid met 75.000 personen in 1989. Desondanks stagneert de werk loosheidsdaling dit jaar. Volgend jaar komt de werkloosheid slechts 15.000 lager uit en komt dan op 670.000. Daarmee blijft de uitkomst 120.000 achter bij de voorspelling die bij de opstelling van het regeer akkoord werd verwacht. Daarin is een jaarlijkse werkloosheidsdaling met 50.000 opgenomen tot 500.000 in 1990. De achterblijvende raming is meen maatschappelijk werk en ba sisgezondheidszorg. De overheid zal het geld in het vervolg direct storten in het ge meente- en provinciefonds, van waaruit het verder verdeeld wordt. Maar voor het zover is kort Brink man 96,8 miljoen gulden op deze uitkeringen. De rest van de bezui nigingen haalt hij uit de herstruc turering van allerlei landelijke or ganisaties, en uit het schrappen van een aantal experimenten op het gebied van jeugdbeleid, biblio theken en minderhedenbeleid. De bewindsman had die operaties ove rigens al aangekondigd in een brief aan de Tweede Kamer. Bejaarden Extra geld komt er voor de be jaardenoorden (71 miljoen). Brink man kondigt aan in 1990 en 1991 extra geld uit te zullen trekken voor verbetering en vervangende nieuwbouw van bejaardenoorden. fing en de quotering blijven be staan. De landbouw moet in de komen de jaren marktgericht gaan wer ken. Dat wil zeggen dat het aanbod afgestemd moet worden op de vraag en dat daaruit de boeren vol doende inkomen moeten kunnen dacht richten op de eenwording van de Europese markt in 1992 Nieuwe activiteiten moeten vooral het bedrijfsleven gaan voorlichten en bewustmaken van 1992. Voor het lopende en volgend jaar is daar voor 10 miljoen gulden gereser veerd. Verder zal dit jaar een onderzoek worden verricht naar de mening van buitenlandse ondernemingen die in ons land gevestigd zijn over het investeringsklimaat in Neder land en de gevolgen van 1992 daar op. Volgens De Korte is er in het zicht van 'Europa '92' ook meer be langstelling merkbaar vanuit het volgens het CPB gedeeltelijk terug te voeren op het tegenvallende ef fect van arbeidsmarktmaatregelen. Zo komt het Jeugdwerkgarantie- plan niet van de grond, blijft korter werken in de collectieve sector (on der meer overheid) achter en zijn de netto-effecten van de loonkos tensubsidies voor langdurig werk lozen veel geringer dan werd aan genomen. De loonstijging in het bedrijfsle ven komt dit en volgend jaar uit op 2,5 tot drie procent, maar de loon kosten van de werkgevers worden afgeremd door een daling van de sociale werkgeverslasten die wordt veroorzaakt door de overname van de kinderbijslaglasten door het rijk. Ondanks een prijsstijging van ruim één procent in 1989 neemt de koopkracht voor de gemiddelde werknemer met twee procent toe, doordat de contractloonstijging van één procent samengaat met een daling van de sociale premies en een verhoging van de kinderbij slag. De consumptie stijgt dit jaar met 1,5 procent en volgend jaar met 2,5 procent. Vooral het aantal buitenlandse vakanties zal toene Het geld uit de wet op de bejaar denoorden kan in het vervolg ook ten goede komen aan hulpbehoe vende ouderen die nog niet in een bejaardenhuis wonen. In de begroting rekent Brink man ook op een stijging van de uit gaven voor volksgezondheid met 100 miljoen gulden. Dat geld zal vooral worden besteed aan de zwakzinnigenzorg, collectieve pre ventie (onder meer van aids) en de topklinische zorg. Bij dat laatste gaat het om uitbreiding van de in tensieve zorg voor pasgeborenen, radiotherapie, dialyse, niertrans plantaties en erfelijkheidsonder- zoek. Ook gaat er 1,2 miljoen meer naar de zorg voor thuislozen. In de WVC-begroting maken mi nister Brinkman en staatssecreta ris Dees slechts kort melding van de forse stap die ze volgend jaar willen zetten bij de reorganisatie van de gezondheidszorg. Die plan nen, vernoemd naar de corhmissie- nale Natuurbeleidsplan verschij nen. Beide nota's zijn van groot be lang voor de toekomstige aanpak van het landelijk gebied. De Nederlandse visserij moet blijven rekenen op intensieve con trole. Die blijft volgens Braks noodzakelijk zolang er sprake is Verre Oosten (Japan, Taiwan. Zuidkorea) om in Europa te inves teren. Aan het aantrekken van bui tenlandse bedrijven vooral in de zogenaamde 'high-tech'sector zal het komende jaar dan ook speciale aandacht worden besteed. Economische Zaken neemt voor 1989 113 miljoen gulden aan om buigingen voor zijn rekening. Ver uit het grootste deel hiervan, 110 miljoen, wordt ingevuld door hoge re ontvangsten. Het gaat hierbij om uitkeringen van bedrijven waaraan het departement eerder steun ver leende of in deelnam. De begroting van Economische Zaken beloopt men, wat zich vertaalt in een stij ging van de toeristische bestedin gen in het buitenland met vijf pro cent. Export Dit jaar treedt een verbetering op voor het exporterende bedrijfsle ven. In 1989 groeit de goederenuit- voer met 5 procent, terwijl de in voer daarbij achterblijft (4 pro cent). Hierdoor kan het saldo op de lopende rekening van de betalings Dekker, hebben vooral betrekking op de manier waarop premies voor de ziektekostenverzekering wor den geheven. Ziekenfondsverzekerden gaan volgend jaar per volwassene geen 65 maar 156 gulden betalen en voor de eerste twee kinderen 78 gulden per kind. De 'gewone' ziekenfonds premie, die afhankelijk is van het inkomen, daalt tegelijkertijd met bijna twee procent. De operatie heeft gevolgen voor de koopkracht van vooral gezinnen met kinderen. Het kabinet wil daarom de kinder bijslag volgend jaar met vier en in 1990 met vijf procent verhogen. De medicijnknaak komt te vervallen. Gelijktijdig vindt er een fikse uit breiding plaats van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, het fonds tegen hele grote medische ri sico's. Die uitbreiding gaat geen 800 maar 2000 miljoen belopen. Een reeks voorzieningen waarvoor nu nog aanvullende particuliere verzekeringen moeten worden af gesloten, gaat onder de awbz val len. Brinkman kondigt overleg met de Ziekenfondsraad aan over de fi nanciering van de sociaal-pedago gische diensten en de gezinsver vangende tehuizen. De gezinsver zorging komt volgend jaar al onder de awbz te vallen. Daardoor wordt de samenwerking met het kruis werk makkelijker, aldus de be windslieden. van overcapaciteit van de vloot en onvoldoende belangstelling van de vissers voor sanering. Op vergro ting van het Nederlandse aandeel in de totale toegestane Europese vangsthoeveelheden hóeven de vissers niet te rekenen. Het beleid is vastgelegd tot 1993. voor 1989 ruim 3,5 miljard gulden, waarvan bijna een derde wordt be steed aan het technologiebeleid. Voor het energiebeleid is 640 mil joen beschikbaar, voor het regio naal beleid 604 miljoen, voor dien sten, midden- en kleinbedrijf en or dening 391 miljoen, voor exportbe leid 186 miljoen en voor industrie beleid 141 miljoen, terwijl de sector algemeen voor 516 miljoen op de begroting staat. Op 1 januari 1989 worden aard- appelprodukten. chocolade- en suikerwerken en diverse diepvries- produkten (ijs, pudding, patates frites) overgeheveld van het hoge (was 20, wordt 18,5 procent) naar het lage btw-tarief (zes procent). Ook reformartikelen en vegetari sche produkten moeten in theorie goedkoper worden omdat zij onder het lage btw-tarief gaan vallen. Dat gaat ook op voor hulpmiddelen voor blinden en andere visueel ge handicapten balans volgend jaar toenemen tot negen miljard gulden. Ondanks de negatieve invloed van de afschaffing van de investe ringspremie voor bedrijven (wir) stijgen zowel dit als volgend jaar de investeringen van de bedrijven met respectievelijk 3,5 en 5 pro cent. De compensatie voor de wir- afschaffing (lagere winstbelasting en werkgeverslasten) en de toene mende afzet en winstontwikkeling bieden hier tegenwicht. De over DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ka binet wil kort na Prinsjesdag in het najaarsoverleg met werkgevers en werknemers praten over de rol van het minimumloon in de werkgele genheidsontwikkeling. Dat heeft minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) gezegd in een toelichting op zijn begroting. Daar bij liggen ook berekeningen van het Centraal Planbureau op tafel, waaruit zou blijken dat een verla ging van de minimumloonkosten bij de laagste inkomens vele tien duizenden banen extra kan schep pen. Sociale Zaken en Werkgelegenheid Het kabinet wil een 'zeer forse in spanning' plegen om de werkloos heid te bestrijden. In de resterende kabinetsperiode komt 900 miljoen gulden extra beschikbaar voor scholing en werkervaringsplaatsen in de collectieve sector. In de tegelijk gepresenteerde no ta 'Scholing en werk' zegt De Ko ning dat het kabinet zich 'niet wil en kan neerleggen bij de hardnek kige werkloosheid'. De doelstel ling om het aantal werklozen (nu zo'n 685.000) in 1990 naar 500.000 te hebben teruggebracht, komt vol gens het Centraal Planbureau bij ongewijzigd beleid pas in 1992 in zicht. Het kabinet wijt deze vertra ging aan het 'hardnekkige karak ter' van de langdurige werkloos heid (350.000 mensen), een geringe re toename van het aantal deeltijd banen en een groter arbeidsaanbod dan in het regeerakkoord is voor zien. De Koning gaf toe dat ook het langzaam of later op gang komen van banenplannen, zoals het Jeugdwerkgarantieplan, een rol speelt. De arbeidsbureaus moeten per jaar met 45.000 langdurig werklo zen heroriënteringsgesprekken voeren om te bezien welke scho ling of werkervaring nodig is om hun terugkeer in het arbeidsproces te bevorderen. Het komende jaar trekt het kabinet 125 miljoen gul den extra uit voor intensivering van scholing van werkzoekenden. In 1990 is dat bedrag - vrijgekomen door de opheffing van de Wet op de Investeringsrekening - opgelopen tot 250 miljoen, waardoor 20.000 werkzoekenden meer aan scholing kunnen meedoen. Om werklozen tussen de 21 en 40 jaar die langer dan drie jaar werkloos zijn aan werkervaringsplaatsen in de (semi- )collectieve sector te helpen, is vol gend jaar 100 miljoen beschikbaar en in 1990 een bedrag van 400 mil joen. Het aantal deelnemers moet daardoor oplopen van zes- naar twintigduizend. Jongeren Om de werkloosheid onder jon geren verder te verminderen, wil het kabinet de financiële prikkel om te gaan werken groter maken. Het verschil tussen jongeren met een bijstandsuitkering en jongeren met een minimumloon moet wor den vergroot door een speciale uit keringsregeling voor jongeren met een nog onvoldoende arbeidsverle den, die op 1 juli van het volgend jaar in moet gaan. De hoogte van hun uitkering wordt dan bepaald door hun arbeidsverleden (in de af gelopen twee jaar tenminste 1 jaar hebben gewerkt, gedurende mini maal 19 uur per week). Wie daar niet aan voldoet krijgt een lagere heidsinvesteringen dalen dit jaar met eén procent en blijven volgend jaar gelijk. De doelstellingen van het kabi net wat betreft financieringstekort en druk van belastingen en pre mies komen, anders dan die van de werkloosheid, ondanks forse uitga- venoverschrijdingen in zicht. Oor zaken daarvan zijn de stijging van het nationale inkomen en de mee vallers in de belastingen en bij de sociale fondsen. uitkering. Werklozè jongeren die met goed gevolg een opleiding vol gen, zouden daarentegen een pre mie moeten krijgen. De verschillende maatregelen voor jeugdige en langdurig werklo zen worden samengevoegd tot één regeling op basis van de wet Ver meend/Moor. Het reeds bij de kabi netsformatie aangekondigde Jeugdwerkgarantieplan (JWG) treedt medio 1989 in werking. Naar verwachting zullen dan 16.000 jon geren onder de 21 jaar een tijdelijke baan bij lagere overheden en ge subsidieerde instellingen hebben. In 1993 moet het streefgetal van 35.000 zijn bereikt- Om de doorstroming naar vaste banen in het bedrijfsleven te be vorderen, is het de bedoeling om werkgevers die ex-JWG'ers in dienst nemen op grond van de wet Vermeend/Moor premievrijstelling te geven. De vier grote steden heb ben vooralsnog medewerking aan het JWG geweigerd wegens het ontbreken van zekerheid over doorstroming. Volgens minister De Koning moet het 'als we de be strijding van de jeugdwerkloos heid serieus nemen mogelijk zijn om op 1,2 miljoen banen in de col lectieve sector 35.000 jongeren aan zinvol werk te helpen'. Bedrijven De Koning wil m het najaars overleg met de sociale partners van gedachten wisselen over de bestrij ding van de langdurige werkloos heid. De minister wil dan ook pra ten over werkervaringsplaatsen in de marktsector. In zijn begroting heeft hij enkele honderden miljoe nen uitgetrokken voor dit plan ten behoeve van langdurig werklozen in de collectieve sector (gemeen ten, ziekenhuizen en dergelijke). Of zijn plan ook in bedrijven van de grond zou kunnen komen is ook voor de bewindsman een vraag. "De marktsector kan geen garan ties geven", erkende hij. "Toch zul len we kijken of werkgevers en werknemers in bedrijfstakken of bedrijven bereid zijn langdurig werklozen een kans te geven". De overheid is dan bereid te kijken of DEN HAAG (GPD) Er ontstaan steeds meer problemen bij de fi nanciering van de nog altijd stij gende staatsschuld. Minister Ru- ding (financiën) schrijft dit in de Miljoenennota en het begrotings hoofdstuk nationale schuld. De staatsschuld zal eind 1989 op 297 miljard gulden uitkomen, 46 miljard gulden meer dan begin 1988. Oorzaak vormt het financie ringstekort van de overheid: zowel in 1988 als 1989 overtreffen de uit gaven de inkomsten met 23 miljard gulden. De toenemende staats schuld kost volgend jaar 41,2 mil jard gulden aan aflossingen van le ningen en rente daarop. Ruding merkt op dat het hem steeds meer moeite kost om op de kapitaalmarkt voldoende geld te gen goede voorwaarden aan te trekken ter dekking van de schuld. Zo moest de looptijd van staatsle ningen al beperkt worden van tien naar zeven jaar, wilden beleggers nog voldoende interesse tonen. Daarnaast moest overgegaan wor den op een systeem waarbij lenin gen in één keer worden afgelost en niet meer in meerdere fasen. In de Miljoenennota stelt Ruding dat de enige manier om de finan ciële positie van het rijk weer ge zond te maken, een verdere reduc tie van het financieringstekort in de toekomst is. De reductie zal in de jaren negentig tussen 0,5 en 0,85 procent per jaar moeten liggen. In dien dit proces gepaard gaat met een dalende rente, is een omme keer mogelijk waarbij de staats schuld gaat dalen. zij kan bijdragen via subsidie van de loonkosten, zonder dat er scha de voor andere werknemers (ver dringing) zal ontstaan. Staatssecretaris De Graaf Wil met werkgevers en werknemers van gedachten wisselen over de toeloop op de arbeidsongeschikte heidsverzekeringen wao en aaw. die groter is dan werd aangeno men. "Een uitloop tot het miljoen kunnen we niet aanvaarden", aldus de staatssecretaris. Hij wil ook pra ten over kortdurend verzuim en over de wagw, de wet die regelt dat bedrijven gehandicapten in dienst moeten nemen of gedeeltelijk ar beidsongeschikten in ieder geval niet te snel afstoten. Daarmee moet 250 miljoen worden verdiend in 1990, op voorwaarde dat de werk gevers meewerken en de overeen gekomen aantallen werknemers (gemiddeld vijf procent) in dienst nemen of houden. Volgend jaar bezuinigt Sociale Zaken in de sociale zekerheid 380 miljoen gulden, door bevriezing van de uitkeringen (450 miljoen) en verlaging van de uitkering van jon geren zonder voldoende werkerva ring (95). Daar staat een verhoging van d.e kinderbijslag tegenover (165). In latere jaren loopt de om buiging op tot 770 miljoen gulden. Koopkracht Het kabinet kan niet garanderen dat er voor iedereen volgend jaar minimaal sprake zal zijn van koop- krachtbehoud. Alhoewel het kabi net een groot aantal maatregelen treft om koopkrachtbehoud te be reiken. komt men niet verder dan het uitspreken van de 'verwach ting' dat dit ook 'in algemene zin' zal lukken. Het kabinet wil koopkrachtbe houd bereiken door onder meer. - verlaging van het hoge btw-ta- ref van 20 naar 18,5 procent. - verhoging kinderbijslag eerste en tweede kind met vier procent (een verder verhoging met 5,5 pro cent voor 1990 wordt aangekon digd), - verlaging van sociale premies met een procent. melk te laten produceren tegen een lagere prijs. Braks heeft goede hoop dat hij voor dit plan in Brus sel het groene licht zal krijgen van zijn Europese collega's, zo zei hij in een toelichting op zijn begroting. Landbouw en visserij Op deze manier wil Braks probe ren tegemoet te komen aan de al ruim een jaar durende klachten van de zuivelindustrie dat door het tekort aan melk, als gevolg van het terugdringen van de overproduk- tie, niet aan de vraag naar zuivel- produkten kon worden voldaan. Braks zei dat de veehouders ook het afgelopen jaar, ondanks de su perheffing en het het terugdringen van de melkproduktie, een goed in komen hebben gehaald. "De club van fans voor de superheffing groeit in ons land gestaag", zei hij. Toch is het volgens de minister geen goede zaak als de superhef- halen. Hiervoor zal voor ons land een overgangsbeleid moeten ko men. Hij denkt dat met name oude re boeren die geen opvolger heb ben moeten worden geholpen met een inkomenstoeslag. Een marktgericht landbouwbe leid wil volgens Braks ook zeggen dat de gigantische subsidiestro men op produktie en afzet in de toekomst zullen gaan verdwijnen. De komende jaren zal er wat moeten gebeuren met de akker bouw. Ondanks de gigantische overproduktie aan granen, aardap pelen en bieten, tegen tegenvallen de prijzen, hebben de akkerbou wers hun areaal het afgelopen jaar met zo'n 10 procent uitgebreid. De ze akkerbouwsector baart Braks zorgen. Ter verbetering van de structuur van de sector wordt ge durende een periode van vijf jaar jaarlijks een bedrag van 30 miljoen gulden beschikbaar gesteld. In het komende jaar hoopt Braks te komen met een structuurnota voor de gehele agrarische sector. Hierin zullen niet alleen de knel punten worden aangegeven, maar zal ook worden gezocht naar oplos singen. Tegelijkertijd zal het Natio-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10